Voor elck wat wils. Een volk, dat om zijn v r ij h e i d s t r ij d t. De geheimzinnigste man ter wereld. Laatste Oponthoud. Georgië, een land rijk aan natuurproducten. Door Dr. W. DSCHIMATLLLI. Het is tien jaren geleden, dat de troepen van Sov jet-Rusland de Kaukasische republiek Georgië bin nenvielen en na een paar bloedige veldslagen ver overden. De beslissende krijgsverrichtingen hebben geduurd van 11 Februari tot half Maart 1931. Sinds dien bestaat er een kwestie te meer op de wereld: De Georgic-kvvestie. De rijke bodem van Georgië. Georgië, is een betrekkelijk kleine landstreek met een oppervlakte van 72000 K.M2. en een bevolking van 2.8 millioen zielen. De hoofdstad is Tiflis. Het ligt aan den Oostelijken oever van de Zwarte Zee en vormt het z.g. Trans Kaukasië met de twee Ooste lijker gelegen kleine landen Armenië en Aserbaids- jan. Georgië is niet alleen zeer vruchtbaar er groeien tarwe en mais en verder een aantal nuttige gewassen, zuidvruchten, wijngaarden, tabak, moer beien, katoen, thee, citroenen, enz. doch men vindt er ook uitgestrekte bosschen, watervallen voor elec- trische centrales en waardevolle delfstoflagen, voor al van mangaan erts en steenkool, Het mangaanerts van Tsjiatoera is het beste ter wereld en de lagen al daar zijn tevens de rijkste. Voor den oorlog had het ook de grootste productie met Britsch-Indië en Bra zilië op de tweede en derde plaats. Het mangaanerts werd toen voornamelijk afgenomen door Duitsch- land en de ontginning was ook grootendeels in Duitsche handen. Verder was Georgië ook van groot belang voor het transito-verkeer van de Bakoe-pe- troleum via Taflis naar de havenstad van Georgië, Batoem. Daarom voert door het geheeele land niet alleen een spoorweg, doch tevens een reusachtige buisleiding, die het voornaamste transportmiddel ic voor den uitvoer van Naphta naar Europa. Aanzienlijke Georgische vrouwen in hun schilder- achtige nationale kleederdracht. Een eeuwenoude beschaving. Het Georgische volk of, zooals het zichzelf noemt, het Kartwelische volk. is een typisch Oostersche na tie met een eigen zelfstandige taal en teekenschrift, die niet de minste verwantschap met de Slaven aan wijzen. Hun geschiedenis en beschaving zijn ongeveer twee duizend jaar oud. Het land is reeds in de ie eeuw gekerstend; de bevolking is Grieksch-Katholick Het is pas op het einde van de 18e eeuw onder Rus sische heerschappij en is onder het bewind der Tsa ren zwaar onderdrukt. Georgië heeft dan ook een groot aandeel gehad in de revolutionnaire beweging in Rusland en eenige voorstaande leiders van de de mocratische revolutie, o.a. Tsjehaitse en Tseretelli. waren Georgiërs. Ook de tegenwoordige dictator Sta- lin, die in werkelijkheid Djoeghasjioili heet, is een Georgiër. Da eerste jaren na de revolutie. Onmiddellijk na de Maart-revolutie in 1917 heeft Georgië een goed gefundeerd democratisch bestuur aangenomen in tegenstelling met Rusland. Op 2G Mei 1918 werd de onafhankelijkheid van Georgië afgekon digd. Zoo is de kleine republiek ontstaan, waarin de Georgische sociaal-democraten verreweg den groot sten invloed hadden; zij hebben dan ook o.a. de agrarische hervorming, de arbeidswetgeving en de openbare school ingevoerd. Het republiekje heeft zich ook jarenlang dapper verdedigd tegen buiten- landsche vijanden, zooals Turken. Witte en Roode Russen, en is door de groote mogendheden als zelf standige staat erkend. Het eerst werd het erkend door Rusland zelf, dat er reeds op 7 Mei 1920-een vriend schappelijk verdrag mee had afgesloten. Toen het landje in October 1920 door Duitschland en in Ja nuari 1921 door de Entente was erkend, ademde (ie bevolking vrijer. Men haakte naar vrede en rust. Doch het lijden van het Georgische volk had nog geen einde genomen. Rusland schendt het verdrag. In den nacht van 11 op 12 Februari 1921 marcheer den de Sovjet-troepen zonder oorlogsverklaring van vier zijden tegelijk het land binnen; na bloedige Een Georgisch boerenhuis van binnen gezien. veldslagen, die ongeveer 5 weken duurden, verover den zij het tenslotte. Wat was het doel van deze ver overing? Op een internationale conferentie, die in April 1922 te Berlijn werd gehouden, gaf Radek als reden op het belang, dat Rusland bij het vervoer van naphta had. iDt was geen redelijk motief, want over den uitvoer van nafta naar Europa via de buisleiding en den spoorweg was reeds op 14 November 1920 een uitvoerig verdrag gesloten tusschen Rusland en Georgië De bedoeling zal wel geweest zijn, dat Rus land de transportwegen nu ook volkomen wilde be- heerschen, vermoedelijk omdat reeds 10 maanden voor den overval alle petroleumbronnen van Bakoe in Russische handen waren gekomen. Van deze im perialistische bedoelingen van het Sovjet-bestuur is Georgië hel slachtoffer geworden. Er kwam mis schien bij, dat het mangaanerts de Moskousche. machthebbers aantrok, doch dit motief kan niet den doorslag gegeven hebben, omdat Rusland zelf over genoeg mangaanerts beschikt. Van oudsher is Georgië beroemd om zijn schoone natuur. De bloedige onderdrukking der Sovjets. De heerschappij der sovjets in Georgië, die uitslui tend steunt op de bajonetten van het roode leger, heeft nu dus al tien jaren geduurd. Het land wordt zoowel op nationalistisch en politiek als op econo misch gebied onderdrukt door een bloedige terreur, die vooral gericht is tegen de toonaangevende krin gen van het land. Zoo werden bij de groote terecht stellingen in Februari en Mei 1923 reeds 200 vooraan staande Georgiërs, schrijvers, leeraren, officieren en leiders der arbeiders- en boerenvereenigingen te rechtgesteld wegens hun nationalistisch gevoelens. En ook daarna is de rust in het land niet weerge keerd. In Augustus en September 1924 brak in Geor gië een algemeene opstand uit, die door de Russiscne regimenten op wreede wijze werd onderdrukt. Als strafmaatregel werden 5000 mannen zonder vorm van proces terechtgesteld. Onder hen bevonden zich de voormalige ministers Chomeriki, de burgemeestei van Tiflis en Tsjehikwisjwili en bisschop Nazarius van Kutais. In 1929 brak in Adsjarie, het Mohamme- daansche deel van Georgië, een opstand uit als reac tie tegen de geloofsvervolgingen. Bij de gevechten sneuvelden 500 adsjaren en vele bonderden van he.i moesten naar Turkije vluchten. In 1930 braken in het geheele land boerenopstanden uit, die eveneeens na tionalistische gevoelens verraadden en wederom on geveer duizend slachtoffers eischten. Ongeveer 7000 Georgische strijders zuchten in de gevangenis en strafkolonies van het groote Rusland. Toch zal het Georgische volk zijn strijd voor de vrijheid voortzet ten. Hot strijdt nu al 2000 jaar voor zijn zelfstandig heid,zijn beschaving, zijn vrijheid. Alle principes van het moderne volkenrecht, alle wetten van moraej en menschelijkheid staan op zijn hand. (Nadruk verboden.) Avonturier en Fantast. Zijn „waarde" bedroeg 900 millioen pond sterling... De bladen melden dat Sir Basil Zacharoff in Monaco op sterven ligt. BASIL ZACHAROFF is een van die geheimzin nige menschen, van wie men bijna niets po sitiefs hoort en die toch het lot van millioe- nen en millioenen in handen hebben. Hij was een dergenen, die in den oorlog de volkeren tegen elkaar wist op te zetten, wanneer het goed overeen kwam met zijn zaken; hij was zoo machtig, dat de premiers der groote mogendheden zich volkomen aan hem onderwierpen; hij werd met uiterlijke eer bewijzen overladen en miste slechts één ding: een ge weten. Deze Basil Zacharoff, door den Engelschen koning in den adelstand verheven, gedecoreerd met het Fransche Legioen van Eer, is volgens voorzichtige taxatie 900 millioen Engelsche ponden „waard". In Klein Azië geboren. Hij werd als arme Grieksche jongen geboren in Klein-Azië; kort daarna verhuisden zijn ouders naar Constantinopel. llij was intelligent en flink. Een rijk landgenoot stuurde hem naar de Engelsche school. In ongelooflijk korten tijd beheerschte hij alle taien van den Balkan en bovendien Fransch en Engelsch. Doch hij bemerkte al spoedig, dat zaken doen voor- deeliger is dan studeeren. Hij ging dus op zoek naar zaakjes, hing rond op de beurs en wachtte op een kans. 'n Oom nam hem eindelijk in zijn zaak en daar voldeed hij uitstekend, maar na oenigen tijd beviel de oom hem niet meer. Daarom nam hij op een goe den dag zooveel geld uit de kas. als naar zijn mee ning vvenschelijk was, en verdween naar Engeland. Daar deed de woedende oom hem een proces aan. De jonge avonturier werd weliswaar vrijgesproken, maar het duurde toch langen tijd, voordat zijn naam weer eenigszins was gerehabiliteerd. Zijn eerste optroden in Griekenland. Zijn volgende terrein was Griekenland. Daar asso cieerde hij zich met Skulufis, die later nog eens een grooten rol zou spelen in de politiek. Door een toe val wist hij in relatie te komen met een Engelsche wapenfabriek, die een agent zocht. Hij schijnt nog eer der kellner te zijn geweest in Zurich, doch dat ge deelte van zijn leven heeft hij altijd zorgvuldig in het donker gehouden. Daar heeft hij misschien voor het eerst Maria del Pilar, Prinses van Bourbon ont moet, die tot de allerhoogste Spuansche aristocratie behoorde en tevens een Italiaansche hertogin was. Het schijnt dat zij medelijden heeft gehad met den armen kellner en dat hem later door haar toedoen de leverantie van een paar dozijn Spaansche kanon nen werd opgedragen. De wildste romantiek..... Het is opmerkelijk, dat in dit slechts door geldgie righeid beheerschte leven ook de wildste romantiek zoon grooten rol heeft gespeeld. Tientallen jaren, zijn leven lang heeft hij deze vrouw nagejaagd. Doch pas op 74-jarigen leeftijd zag hij den droom zijner jeugd vervuld. Toen kon hij in alle stilte in het hu welijk treden met de prinses, die nu een 70-jarige matrone was geworden. Zij konden nu gaan wonen op zijn Fransche lustslot Balincourt. De twee oude, jong getrouwde menschen reisden drie maanden rond en in die drie maanden is er in dfcn Balkan en in Zuid-Europa geen oorlog geweest. De milliardier, die de grootste wapenfabrieken ter wereld bezat, had andere dingen te doen dan geld te verdienen aan het bloed van zijn medemenschen. Oorlogen voorbereid. Geld verdiend had hij trouwens lang genoeg. Er wa ren oorlogen geweest tusschen de verschillende Bal kanvolken en Turkije, verder de oorlog van den „Tsaar-bevrijder" Alexander en de Russisch-Japan- sche oorlog, met de daarop gevolgde nieuwe bewape ning van Rusland, de Grieksche avonturen en de tocht naar Klein-Azië, een speciaal door hem opge zetten oorlog. Na de vreeselijke nederlaag der Grie ken werd een groot aantal generaals en politici door het verontwaardigde volk tegen den muur gesteld, maar Basil Zachiroff 'ging vrijuit Niemand durfde hem aan. En toen kwam de wereldoorlog, de aller grootste „zaak" van allen. Hij heeft er persagent schappen voor gesticht, kranten opgekocht, de lucht vaart bevorderd en zelfs met schouwburgen zaken gedaan, om van zijn zaken op het gebie van olie velden, banken, scheepvaartlijnen e.d. not. geheel te zwijgen. Op zekeren dag kocht hij zoo en passant de bank van Monte Carlo op. Ook daar had hij ruim schoots gelegenheid om te profiteeren van het onge luk zijner medemenschen. Daar heeft hij echter na zes jaar het veld moeten ruimen voor de Fransche regeering, wat hij haar nooit vergeven heeft. WAAR DE OP STRAAT GESTORVENEN BINNENKOMEN. ELK land heeft zijn eigen ceremoniën om zijn dooden de laatste eer te bewijzen. De voor de overblijvenden zoo moeilijke laatste uittoaht van een, die innig met hen verbonden was, is in elk iand, vaak zelfs in verschillende steden anders. Maar zij die geen nabestaanden hebben, de „nomaden", die dikwijls geen vaderland bezitten, die als opgejaagden door de wereld zwerven en plotseling dood worden gevonden, gestorven door het lood der misdaad, of de hand aan zichzelf hebben geslagen, wat gebeurt er met hen? Wij voeren U naar een huis in de metropool Berlijn. Een donkergroene wagen rijdt door een groote poort het hof binnen tot voor de deur van het huis. Op de baar, die twee mannen uit den wagen schuiven, ligt onder een donker kleed, het lijk van een man, die en kele uren geleden in een hotel in het Oosten werd gevonden. De doode man kan nog geen rust vinden. Mogelijk is het dat hij tot nu toe in zijn leven nog nooit met de wet of de politie in aanraking is gekomen, maar nu, na zijn dood, interesseert de politie zich voor hem. Moet zich voor hem interesseeren, moet vaststellen welken dood hij is gestorven, moet de schuldvraag ophelderen, naam en adres zien op te speuren. De doode man heeft nog een laatste oponthoud in het stille gebouw, waarin hij wordt gedragen. Het lijkenhuis. De onmogelijkste en meest fantastische voorstellingen zijn er over dit huis in omloop. Nu loopt men er zelfs en wat er over blijft van de wonderlijke indrukken ls de vaststelling dat dit gebouw en wat daarbinnen is, nuchter en zakelijk de zekerheid der burgers en de wetenschap te dienen. De zekerheid en de openbare orde, omdat het door kundige artsen en de beste onderzoe kingsmiddelen van den tegenwoordigen tijd mogelijk is, de uitwerking van elke verwonding en de oorzaak van eiken dood zonder fout vast te stellen en door een kundige en omzichtige politie het lijk te kunnen iden- tlficeeren. In de doodenkapel. Het gebouw dient de wetenschap, omdat in zijn ge hoorzalen het materiaal van het lijkenhuis voor medi sche en anatomische demonstraties voor toekomstige dokters gebruikt wordt. Het lijkenhuis zelf, waar de dooden worden opgebaard is slechts een klein deel van het ongewone gebouwen-complex. Deze doodenhal is eigenlijk slechts een lange, smalle gang, waarin onze schreden vreemd klinken. Aan beide zijden zijn In de zijde kleine aan de bovenzijde afgeronde deuren aan gebracht, dicht naast elkaar. Men opent een deur met een langen hefboom, koude lucht stroomt ons tege moet op een met zink bekleede plaat ligt een doode man, die een arm half opgeheven houdt. Wij sluiten de deur en vinden het niet noodig dat de andere deuren geopend worden. Achter elk dezer grauwe deuren ligt in zwijgzame, starre rust, een dood mensdh. Ieder op eenzelfde baar, ieder in dezelfde tem peratuur, Iets boven het vriespunt, ieder in dezelfde kale cel met een eenvoudige doek bedekt. Onverschillig of hij voor weinige uren nog een rijke man was en na een al te overvloedig maal in zijn luxe wagen een hart aanval kreeg, of dat hij werkloos en vertwijfeld ach in een park heeft opgehangen. Op elk wachten de ont- leedtafels in de ruimte er naast, dezelfde artsen, de zelfde messen, dezelfde dooden passen. Wanneer men reeds voor het overschrijden van onze aardsohe, door menschen vastgestelde grenzen een paspoort noodig heeft, een bestempeld en beschreven stuk papier, dan heeft men hem eerst recht noodig voor de grenscon- De Engelsche koloniale politiek beinvloed. Zacharoff is ook de man geweest, die de Engel sche koloniale politiek jarenlang niet alleen be invloed, doch daadwerkelijk geleid heeft. Lloyd George vertrouwde blindelings op hem en tenslotte is hij door Zacharoff gevallen, Zacharoff dacht al leen in milliarden. Hij was de man van de groote lijn. Een van de sterkste staaltjes heeft zich in Wee- nen voorgedaan. Daar werden voor het leger proeven genomen met de toen juist uitgevonden Maxims, Za charoff wist echter op het allerlaatste oogenblik zijn concurrent schaakmat te zetten en verkreeg de le\e- rantie voor de Engelsche firma Nordenfeld, waarvan hij vroeger een kleine agent was geweest en waar van hij toen al jarenlang de eigenlijke bezitter was. En hij bereikte nog meer, hij wist de onverzoenlijke vijanden en concurrenten tot elkaar te brengen. Ma xim, Nordenfeld en Vickers werden tot één firma vereenigd. Zelfs Morgan de baas. Wat kon Morgan tegen hem uitrichten? Hij was de eenige, die milliarden als eenheid had en hij was veel machtiger dan al de groote en kleine machten, die hij tegen elkaar wist uit te spelen. Hij was onder al die machten en invloeden ook de geheimzinnigste. Alles wat hij deed, btatif verbor gen, hij was en bleef de man der duisternis, zooals hij weieens genoemd is. De man, die uit het niets was opgekomen als het noodlot zelf. Sinds den dood van zijn echtgenoote, die slechts anderhalf jaar de zijne was, omringde het mysterie hem nog vollediger. Hij werd nog zonderlinger dan tevoren, zijn men- schenschuwheid nam nog toe. Er worden echte legen den van hem verteld en het zal zeker nog jaren du ren, voordat men alle geheimen neeft opgehelderd, (iie thans het leven van Sir Basil Zacharoff nog be dekken. (Nadruk verboden.) trole op onze zijde. Daarboven gelden noóh woorden, nooh schriftelijke documenten. De paspoorten zijn een zaak voor de politie. Zij zijn echter eerst het resultaat van een vaak lange en moeite volle bemiddelingsarbeid. Staan naam, adres, geboorte, enz. van te voren vast, dan kan na vaststelling van den doodsoorzaak door de gerechtelijke artsen het pas poort in den regel zonder meer afgenomen worden en het lijk voor begraven vrijgegeven worden. Waar de paspoortenworden uitgeschreven. Bewogen scènes spelen zich vaak af in het kleine bureau van de politie in hetzelfde gebouw. Vrouwen komen daarheen, die hun sedert dagen vermisten man zoeken en eigenlijk slechts hopen, dat zich tusschen de foto's die hun voorgelegd worden, er geen enkele bevindt die op hem gelijkt. Dieptreurige gevallen van menscholijke tragiek zien de beambten. Beginnende bij den man, die eiken dag komt om onder de binnenge- brachten, het zijn er dagelijks ongeveer vier, zijn verdwenen verloofde te zoeken, tot de vrouw, die men het dooden-paspoort van haar man niet kan geven, omdat hij vermoord werd en het onderzoek nog niet geëindigd is. Dikwijls zijn er ook lijken, die niemand kent, beter gezegd, niet herkent. Dat zijn dooden, die gewoonlijk lang in het water hebben gelegen of reeds zoodanig in ontbinding zijn overgegaan, dat een identificatie on mogelijk is. Deze onbekende dooden plaatste men vroe ger in het lijkenhuis achter een venster en het publiek had vrijen toegang en kon de dooden zien. Men hoopte dat daarbij menschen zouden zijn, die konden bijdragen tot het herkennen der dooden. Dat geschiedde echter zeer zelden en de meeste bezoekers trokken slechts aan deze treurige galerij voorbij om hun nieuwsgierig heid en sensatielust te bevredigen. Doch thans is deze barbaarsohe instelling opgeheven. Tegenwoordig worden alleen de fotografieën van de onbekende lijken op aanplakbiljetten gepubliceerd. Goed- gebleven lijken, waarvoor zich geen familieleden aan melden, komen voor anatomische doeleinden in de Uni versiteit. Deze gevallen zijn echter uiterst zeldzaam daar de onbekende dooden gewoonlijk sterk ontbonden zijn zoodat de anatomie groot gebrek lijdt. Het vaak opduikende verhaal van den man, die nog volkomen gezond is, zijn lichaam aan de anatomie verkoopt, is een sprookje. Er komen echter zeer veel aanbiedingen binnen, welke echter worden afgewezen. Goed geconserveerde studie-objecten zijn dus uiterst zeldzaam. Des te meer bewondering moet men hebben voor de vlijt en volharding, waarmee de zeer omvang rijke verzameling van het instituut voor gerechtelijke en sociaie medische wetenschap, dat met het lijken huis verbonden is, tot stand gekomen is. Daar staan op lange rijen achter glas honderden schedels. Sche dels met schietgaten, schedels die met een groot en zwaar voorwerp versplinterd werden. Daar staan in al cohol en spiritus menschelijke organen en lichaams- deelen, die door een of andere gewelddadige handeling of door een plotselinge ziekte werden verstoord. Moord werktuigen zijn daar te zien van den grooten wasch- mangel van een man die in kokende drift handelde tot het elegant vernikkelde zilveren pistool, dat een geraf fineerd overlegde politieke misdadiger benutte. Een verzameling die juist in haar verschrikkelijke zakelijk heid bijzonder verschrikkelijk werkt. Een aangrijpend document der criminaliteit van onze dagen, een vree selijke aaneenrijing van moorden, doodslagen, zedelijk- heidsdelicten, zelfmoord, de ontzettende balans van men schelijke verlangens en hartstochten en een oneindig waardevolle materiaalverzameling tot bestrijding dezer menschelijke afwijkingen. Het groote gebouw laat niet zoo gemakkelijk een be zoeker binnen, het laatste oponthoud der vele doode menschenbroeders mag niet door nieuwsgierigen ge stoord worden. En toch openen zich de deuren van dit doodenhuis vaak genoeg: veertien honderd maal per jaar. Voor dooden! (Nadruk verboden).

Schager Courant | 1931 | | pagina 8