Het Duitsch-Oostenrijksche tolveroond. Bekendmakingen. Vasthouden honden. De wilde staking in de Wieringermeer. De Zuiderzeesteunwet. Marktberichten. De meevaller die geen meevaller was. De Merapi. Ds bloedige botsingen te Cawnpoer. BIOSCOOPVOORSTELLING. Zondag 29 Maart zal de Cinema Kolhorn de ope ningsvoorstelling geven in de zaal van den heer J. Igesz alhier. Deze onderneming heeft daartoe kosten noch moeite gespaard om deze voorstelling zoo goed mogelijk te doen slagen. Er zal dan ook een film ver toond worden, die men nog nooit eerder heeft gezien, een film waar de kleinste filmspeler, genaamd llcnki Klein, zijn medewerking zal verleenen. ja zelfs de hoofdrol vervult, liet is de film „Droomkoninkje'' naar het alom bekende werk van den beroemden schrijver Herman Heijermans. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gelet op artikel 31 der Algemeene Politieverorde ning dezer gemeente; GELASTEN: le. den eigenaren van honden, wonende in de wij ken G, H, J en K, hunne honden vanaf heden tot 1 Mei 1931 vast te leggen en vast te houden; 2e. eigenaren of geleiders van honden, zoodra deze gedurende genoemden tijd met hunne honden buiten de kom der gemeente komen, deze aldaar niet los te laten loopen. Overtreding zal worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f25.— of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Schagen, 26 Maart 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNKLISSEN. D8 Secretaris, ROGGEVEEN. De eischen der stakers. Versterkt poli tietoezicht. In aansluiting met het bericht elders in dit num mer over de wilde staking, die dezer dagen in de Wieringermeer is uitgebroken, wordt nog gemeld, dat in de gistermiddag gehouden openluchtvergadering te Wieringen besloten is, de volgende eischen aan de directie van den Wieringcrmeerpolder te stellen: 1. Een werkdag van 8V2 uur, tegen een gegaran deerd uurloon van f 0.50; 2. wanneer hij aangenomen werk het uurloon van f0.50 niet kan worden ver diend door het te goedkoop uitbesteden van het een4 of ander stuk werk, dan dient in zulke gevallen toch f 0.50 per uur te worden uitbetaald; 3. bij werkaange- legenheden waar laarzen gebruikt moeien worden, moet als vergoeding van deze laarzen f 1.— per weck uitbetaald worden; 4. bij ziektegevallen moet de Ziek tewet gehandhaafd worden en wel in dier voege, dat, wanneer een arbeider zich voor den tweeden keer ziek meldt, zulks niet zijn ontslag zal beteekenen. De burgemeester van Wieringen, de heer L. C. Kolff heeft, naar medegedeeld werd, zijn bemidde ling aangeboden, welke door beide partijen is aan vaard. Een deputatie van stakers zal Donderdag morgen te Alkmaar op het kantoor van de voarloo- pige directie van den Wieringermeerpolder ontvan gen worden, ten einde de grieven der arbeiders uit een te zetten. De stakers zijn in hoofdzaak ongeor ganiseerd. Te Kolhorn de politiemacht met 10 man versterkt. Uit Kolhorn meldt men ons hedenmorgen nog: In verband met de staking der arbeiders in den Wieringermerepolder zijn alhier 10 politie-agenten aangekomen De staking heeft alhier tot dusver een rustig verloop. Het ontwerp-wüziglng in de Eerste Kamer aangenomen. Gister ls in de Eerste Kamer het wetsontwerp tot wij ziging der Zuiderzeesteunwet z.h.s. aangenomen In zijn verdediging wees de minister van waterstaat er op, dat het de bedoeling ls, Imperatief vergoeding we gens waardevermindering toe te staan. Het werk der GeneraJe commissie voor de uitvoering van de Zuiderzeesteunwet. Blijkens de driemaandelijksche mededeelingen der Ge nerale Commissie, bedoeld ln art. 3 der Zuiderzeesteun wet, is in hot afgeioopen kwartaal, evenals gedurende het geheelo jaar 1030, de neiging tot aanpassing der via- schors bij den komenden nieuwen toestand en tot het verlaten der vlsscherlj niet groot gebleken. Voor een groot deel vindt dit feit zijn verklaring in de buitenge woon goede uitkomsten over het afgeioopen jaar, welke velen maar niet konden doen besluiten de visscherij vaarwel te zeggen en een anderen werkkring te zoeken Gebrek aan belangstelling. Pogingen tot tewerkstelling van belanghebbenden bij de werkzaamheden tot het bouwrijp maken van de Wie ringermeer slaagden niet door gebrek aan belangstelling van de zijde der belanghebbenden. Thans kan reeds worden vastgesteld, dat, wanneer ln 1332 in verband met de afsluiting der Zuiderzee de Zuiderzee-visscherij geen of althans geen voldoende uit komsten meer zal opleveren en dientengevolge een be langrijke toevloed van uit de vlsscherlj vrijkomende werkkrachten zal zijn te verwachten, de kans om personen, behoorende tot de Zuiderzeevlsscherijbevol- klng, alsnog aldaar te werk te stellen zeer gering moet worden geacht. Op 31 Dec. bedroeg het aantal tewerkgesteld, aan wie de Generale Commissie hulp ter verkrijging van werk had verleend, te zamen met het aantal belang hebbenden, waarvan aan de commissie bekend ls ge worden, dat zij plaatsing gevonden hebben buiten de Zuiderzeevisscherij, Ir totaal 800. |Iet uitstaan bedrag der volgens de Zuiderzeesteun wet verleende credietcn bedroeg op uit. December J.l. f 278.873 36. In het vierde kwartaal van 1930 genoten 1084 per sonen gedurende korteren of langeren aijd een gelde lijke tegemoetkoming Ingevolge art. 13 der Zuiderzee steunwet. Uitbetaald werd aan dezen in totaal f 54.609.57. Over het jaar 1930 werd voor geldelijke tegemoet komingen ingevolge artikel 13 der Zuiderzeesteunwet uitbetaald f 228.517.83. Op 31 December waren 1033 belanghebbenden in het genot van een geldelijke tegemoetkoming. 1 WIERINGEN De Provinciale Regelingscommissie voor de Paar denfokkerij in Noordholland bericht ons: De premiekeuringen van warmbloed merriën zullen dit jaar niet meer te Wieringen worden gehouden. Nu Wieringen met den vasten wal is verbonden zul len de merriën moeten worden voorgebracht te Wie- ringcrwaard op 19 Juni om 10.S0 uur, terwijl eveneens deelneming aan de verrichtingsproef, waarvoor het departement van Defensie gelden heeft beschikbaar gesteld, nu mogelijk worden gemaakt op een nader te bepalen datum, plaats en uur. Nu Wieringen een landelijke rij vereen iging rijk is, zal vooral aan de laatste proef zeker worden deelge nomen, omdat vereischt wordt dat de paarden (mer riën) onder den zadel worden voorgereden De secretaris, de heer W. Slob te Hoofddorp, zal gaarne verdere inlichtingen verschaffen. SCHAGEN, 20 Maart. 15 stuks paarden f 100500, 10 gelde koeien (magere) f 1780—260, 46 kalfkoeien f 2-10—380. 362 nuchtere kalve ren f 820, 98 overbouders f 2836, 38 varkens (magere) f 1926, 34 idem (vette) per Kg. f 0.400.42, 111 biggen f 1015, 4 konijnen f 13.50, 20 kippen f 12.25. EIERVEILING, SCHAGEN. 26 Maart. Aangevoerd zijn: 176 partijen 152314 stuks kipeieren, 22 partijen 4276 stuks eendeieren. De prijs liep van: kip eieren f 45, eendeieren f 3.504. De veiling duurt voort, WARMENHUIZEN, 25 Maart. Roode kool le icw. f 9.3011.30, 2e kw. f 7.609.50, gelo Icooi le kw. f 4.80530, witte kool le kw. f 4.404.60, 2e kw. f 2.102.30, drielingen f 1.80, uien f 3.50, grove uien f 2.50, peen f 1.70 per 100 Kg. Aanvoer: 6700 Kg. roode kool, 3600 Kg, gele kool. 4900 Kg. witte kool, 3175 Kg. uien, 375 Kg. peen. WIERINGEN, 25 Maart Aan den vischafslag aangevoerd: 16 balen wulken van f 19.2021.60, 53 balen kruikels kleine van f 3.40—4.10, groot van f 6.20—6.95, alles per baal. NOORDSCHARWOUDE, 25 Maart. Uien f 1.60—2.90, drielingen f 1.50—2.30, grove I 2.20 —3, peen f 2.102.80, roode kool f 813, gele kool f 3— 6.30, Deensche witte f 3.405, kroten f 4.90 per 100 Kg. Aanvoer: 20800 Kg. uien, 5800 Kg. peen, 64200 Kg. roo de kool, 42400 Kg. gele kool, 115000 Kg. Deensche witte kool, 100 Kg. kroten. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Maart Roode kool f 8.2012.10, doorschot f 7.608.70, gele kool f 3.305.60, doorschot f 2.304.40, Deensche witte f 3.405, uien grove f 2.803.10, uien f 2.503.80, drie lingen f 1.401.60, bieten f 1.803.60, peen f 0.901 per 100 Kg. Aanvoer: 30000 Kg. roode kool, 62000 Kg. gele kool, 26000 Kg. D. witte kool, 15000 Kg. uien, 1100 Kg. bleten, 2200 Kg. peen. AMSTERDAM, 25 Maart 1931. Aardappelen. Bericht van den mak. Jac. Knoop. Zeeuwsche bonten f 6.257.25, idem blauwen f 66.75, idem bravo's f 45, idem Roodstar f 4, idem klei- industrie f 3.754, id .eigenheimers f 4.50—5, id. blauwe poters f 2.803, id. bonte poters f 2.803, ld. Bevelan ders f 44.25, Vlaamsche klel-industries f 3.754, ld. eigenheimers f 4.254.50, IJpoIder eigenheimers f 4.25 4,50, id. bravo's f 45, id. Bevelanders f 3.754, Drentsche eigenheimers f 3.154.20 per H.L. Winter Malta f 1214 per 100 Kg. Flakkeesche eigenheimers f 55.15, Spulsche eigenheimers f 55.25, Friesche borgers f 4.304.50 per H.L. De ontvangst In Oostenrijk lang niet onver deeld gunstig Zal allee eindigen met een storm in een glas water? De publicatie van het voorgenomen tolverbond tus- schen Oostenrijk en Duitschland heeft, naar men weet, een geweldig opzien gebaard. In Oostenrijk (aldus lezen we ln een correspondentie uit Weenen) is men ontdaan van de reactie, die deze publicatie ln een aantal staten teweeg geroepen heeft, wat nog verergerd is door do diplomatieke stappen van Italië, Frankrijk en Tsjecho- slowakije te Weenen. Niet weinigen zijn van oordeel, dat de wijze, waarop Duitschland en Oostenrijk hun voor nemen te kennen gegeven hebben, ontactisch is geweest. Alle Oostenrijksche uitlatingen, van welke er overigens verscheidene op zakelijke gronden tegen het plan zijn o.a. de meerderheid van die uit industrieele kringen verzekeren weliswaar, dat bij de Ooenstr. regeering elke bedoeling om wie ook voor het hoofd te stooten of te tarten ontbrak, temeer daar de publicatie uitdrukke lijk te kennen geeft, dat de aansluitting aan alle andere staten niet alleen vrij staat, doch dat deze zelfs wensche- lijk is, doch men vestigt er toch ook hier in gematigde kringen de aandacht op, dat de uiting van geheime di plomatie en verrassing, welke uit de publicatie te distel- leeren was. vooral door onwelwillende beoordeelaars, be ter vermeden kunnen worden. Enkele bladen nemen ook de gelegenheid te baat om op te merken, dat Duitsch- lands houding tegenover Oostenrijk in moreel en oecono- misch opzicht geenszins van dien aard is, dat zij het offer verdient, dat Oostenrijk bij de verwezenlijking van dit plan brengen zou. Dr. Schober, de Oostenrijksche vice-kanselier en mi nister van buitenlandsche zaken, die met zijn naam het Oostenrijksche aandeel in dit Duitsch-Oostenrijksche ini tiatief dekt, heeft de ontevreden gezanten ontvangen en hun ophelderingen verstrekt, die door uitvoerige commentaren en interviews in de Weensche bladen wor den aangevuld. De komende dagen zullen leeren of men werkelijk met een groote actie of slechts met een storm in een glas water te doen heeft Van deze beslissing zul len dan ongetwijfeld verdere beslissingen in Oostenrijk zelf afhangen. In ieder geval heeft men zich toen men met dit plan ln dezen vorm in het openbaar trad, de uit werking en de bijkomstigheden ervan, alle zwartgallig heid ten spijt, toch anders voorgesteld: zulks zeker te Weenen, doch waarschijnlijk ook te Berlijn. Het standpunt Ln hot buitenland. Omtrent het standpunt dat de regeeringen der buiten landsche mogendheden Innemen, worden uitgebreide be richten gepubliceerd. Zoo Is het ontwerp-tolverbond tusschen Duitschland en Oostenrijk door de Engelsche regeering nafiwgezet onderzocht zoowel van juridisch, commercieel als poli tiek standpunt. Er was echter nog geen verdrag tusschen Duitschland en Oostenrijk gesloten, en de quaestie, of al dan niet een verbond, gevormd volgens de richtsnoe ren neergelegd ln het voorstel, waarvan Engeland op de hoogte was gesteld, een inbreuk zou vormen op de bepalingen van eenig verdrag, was een juridische quaes tie, waarop op het oogenblik geen antwoord kon worden gegeven, doch «/elke in haar geheel en nauwgezet werd onderzocht. Er zal onverwijld door de Engelsche regeering gehan deld worden en ook Frankrijk zal stappen doen te Berlijn, waarbij de minister van buitenlandsche zaken de regee ringen to Weenen en Berlijn zal herinneren aan de plicht om alle bestaande overeenkomsten to eerbiedigen. Amerika houdt zich neutraal en Roemenië wacht af. AMSTERDAM. 25 Maart 1931. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 239 vette kalveren: le kw. 9296 ct., 2e kw. 8090 ct., 3e kw. 7078 ct., per Kg. levend gewicht; 109 nuchtere kal veren f 814, 500 varkens, vleeschvarkens 90110 Kg. 5051 ct., zware varkens 4950 ct., vette varkens 4547 ct., per Kg. slachtgewicht. Aan het abattoir waren aangevoerd 6 wagens ge slachte runderen uit Denemarken. Verschillende berichten. En evenmin een fout in de boekhouding. Het „Overijss. Dagblad" bracht Dinsdagavond hef. ook in ons nummer van gister vermelde bericht dat door een boekhoudkundige fout aan de gemeentelijke gasfabriek te Zwolle, die eerst onlangs ontdekt was, een bedrag van vier tot zes ton goud gevonden was. Dus een zuivere meevaller voor de gemeente. De fei ten zijn wel eenigszins anders. In 1920 werd ingevolge art. 114 bis der Gemeente wet ingevoerd de bedrijfsboekhouding voor de ge meentebedrijven. Bij de waardeering der bezittingen van de gomeentelijke gasfabriek werden deze ruim 500.000 hooger gesteld dan de schulden, welk bedrag als kapitaal op de balans werd gebracht. Later werd dit bedrag vastgesteld op f514.777 en prijkt als zoo danig reeds jaren op de balans. Aanvankelijk zat dit kapitaal natuurlijk geheel in de bezittingen. Eerst geleidelijk kwam het door af schrijving en aflossing vrij. Het thans vrijgekomen deel is belangrijk genoeg om te overwegen welke be stemming er aan moet worden gegeven. Een deel der raadscommissie voor de financiën wil het bedrag ge heel bestemmen voor vervroegde afschrijving, ande ren meenen dat een deel gestort zal moeten worden in de gemeentekas. Hierover is echter nog geen be slissing genomen. Van een boekhoudkundige fout is derhalve geen sprake en het geheele bedrag prijkt nu reeds tien jaren op de balans van de gasfabriek. „BLOEDREGEN" IN HONGAARSCH DORP. Door bijen veroorzaakt. Uit Boedapest. Te Kiskoros werd dezer dagen een „bloedregen'-' waargenomen, waarvan de bewoners aan vankelijk de oorzaak niet begrepen. Ervaren iemkers constateerden echter, dat het op zienbarend-^verschijnsel van bijen afkomstig was, die bij het invallen van het zoele lenteweer de korven hadden verlaten en welker afscheidingen den grond rood hadden gekleurd. Het vocht bevlekte hulzen en schuren en kleurde ook de op de bleek liggende wasch rood. DE OVERLEVENDEN VAN DE „VIKING." Op New Foundland aangekomen. V.D. verneemt uit New York: De negen en twintig overlevenden van het door een ontploffing vernielde robbenvaartuig „Viking", zijn van het Horse-eiland te St. Jonhs op New Foundland aange komen met het zeilschip „Sagona." BLOEDIGE VECHTPARTIJ IN NOORD-AFRIKA. Drie dooden. Uit Rabat wordt gemeld: In den nacht van 21 op 22 Maart ontstond een hevige vechtpartij onder de Marokkaansche tirailleurs van den po3t Agoela aan het front ten N. van Tadla. Een lui tenant, hoofd van den post, en twee onderofficieren, die tusschenbelde kwamen, werden gedood, de daders ontkwamen. Weigerend antwoord van Brünlng aan Hen derson. De Brltsche ambassadeur heeft heden den Duitschen Rijkskanselier Briining een bezoek gebracht In verband met de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst Inzake een douane-unie en hem medegedeeld, dat Henderson, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, het in het algemeen belang wenschelijk acht, dat de aan gelegenheid met het oog op het protocol van Genève van 4 Oct. 1922 gemeenschappelijk wordt besproken en dat ook Duitschland en Oostenrijk vóór de e.k. zitting van den Volkenbondsraad geen definitieve overeenkom sten zullen sluiten. De Rijkskanselier heeft den ambassadeur in zijn ant woord er op gewezen, dat de D.-O. overeenkomst zich geheel binnen het kader van het protocol van Genève houdt en dat er naar de opvatting der Rijksregeering en der Oostenrijksche regeering voor den Volkenbonds raad geen aanleiding bestaat zich met de aangelegen heid bezig te houden. Indien andere regeeringen een onderzoek der rechts kwestie wenschen, behoeven beide regeeringen dit niet te schuwen. Een onderzoek van het verdrag door den Volken bondsraad uit politiek oogpunt acht de Rijksregeering niet toelaatbaar, daar het verdrag een zuiver economisch karakter draagt. De Rijkskanselier verstrekte ophelderingen omtrent het doel der D.-O. onderhandelingen, die natuurlijk voortgang moeten hebben ,maar welke, zooals reeds van te voren heeft vastgestaan, met het oog op de talrijke te regelen details niet binnen twee of drie maanden kunnen afloopen Ook Schober weigert. Uit Weenen, d.d. gister: Het offlcieele nieuwsbureau meldt: Vice-kanselier dr. Schober ontving hedenmiddag den Engelschen gezant Eric Phipps, die in opdracht van minister Henderson uiting gaf aan diens bezorgdheid in verband met het Duitsch-Oostenrijksche douaneplan, en de hoop uitsprak dat den Volkenbondsraad in zijn zitting van Mei gele genheid zou worden gegeven zich met de kwestie der vereenigbaarheid van het verdrag met het protocol van Genève bezig te houden. Schober gaf den Engelschen gezant een uiteenzetting van den juridischen en zakelijken kant der zaak en verzocht hem Henderson het volgende mee te deelen: De Oostenrijksche Bondsregeering is van meening, dat de overeenkomst volkomen binnen het kader blijft van het protocol van 1922. Zij heeft er derhalve geen bezwaar tegen, dat de juridische zijde door de regeerin gen, die het protocol hebben onderteekend, wordt on derzocht. Aan een onderzoek van het verdrag uit politiek oog punt kan, gezien het economisch karakter er van, naar de meening der Oostenrijksche Regeering niet worden gedacht. De Oostenrijksche Regeering is niet voornemens een fait accompli te scheppen. TV AAR DR V RU E W BELANG 1 N STELT. Gulden regels voer schoonmaakdagen. De schoonmaaktijd is in het land gekomen en zoo gauw de winter zal aflaten, zullen in verreweg de meeste huishoudingen de jaarlijksche schoonmaakfestijnen wor den gevierd. Wel gelukzalig zij, die kans zien om, on danks de schoonmaakdrukte, toch niet te vervallen tot groote wanorde en wanhoop, tot chaos en doodeiijke ver moeidheid. Het is trouwens zoo moeilijk niet. wanneer men maar enkele gulden regels in acht wil nemen: lste: Haal nooit alles tegelijkertijd uit, maar zorg, dat er ln huis minstens één vertrek goed bewoonbaar en ge zellig is. 2de: Werk nooit langer dan tot pl.m. vier of vijf uur. Ga u dan opknappen, trek een frisch japonnetje aan, zoodat ge er „gezellig" uitziet tegen den tijd, dat man lief thuis komt 3de: Zorg ervoor, dat ge altijd den tijd vindt om een Sekooltten maaltijd, hoe eenvoudig cok, op tafel te bren gen. Naar soep of stamppot heeft men niet veel „om kijken" en de man, die buitenshuis hard werkt, heeft recht op behoorlijk gekookt warm middageten. 4de: Laat uw gesprekken aan tafel of des avonds niet uitsluitend uit schoonmaakpraat bestaan. Eegrijp, dat de gedragingen van de werkvrouw of den stucadoor den heer des huizes niet zóó interesseeren, dat hij van niets anders zou willen hooren. En onthoud, dat het voor uzelf óók goed is, als ge met uw gedachten eens even „uit de schoonmaak" komt 5de: Sla daarom zijn vriendelijk aanbod om, op een avond gedurende de schoonmaak, met u hier of daar heen te gaan, niet altijd af, tenzij ge te vermoeid zijt. 6de: Wanneer ge minstens een week behoeft voor de geheele schoonmaak, neem dan één middag in het mid den van die week vrijaf, rust wat, handwerk wat en verzamel aldus nieuwen moed voor den volgenden dag. 7e: Bedenk, indien ge uw dekens zelve wasschen wilt dat alles tegelijk niet gaat. Verdeel de dekenwasscherij dus over diverse weken: zorg ervoor dat alle reparatie tjes, die aan de dekens noodig zijn, voordien zijn geschied 8e: Probeer bij het opruimen van kasten niet te veel te offeren aan de „bewaarwoede", maar bedenk, dat ge, met kleeren, die ge toch niet meer draagt, of meubel stukken, die ge niet meer gebruikt, anderen vaak een groot genoegen kunt doen. 9e: Poog ook, bij het opruimen van boekenkasten, uzelf zoo te bcheerschen, dat ge halfvergeten boeken of brieven niet eens even gaat „doorkijken", want dan loopt de tijd onder uw handen weg. Voor dat door kij ken hebt ge later nog volop gelegenheid. 10de: Wanneer uw huis eindelijk heerlijk schoon is, wees er dan natuurlijk wel netjes op, maar niet onre- delijk-netjes, zoodat de huisgenooten niet behoéven te verzuchten: „Ach, was er maar nooit schoonmaak ge weest, vóór dien tijd was het hier veel gezelliger!" INCIDENT IN FRANSCHE CONCESSIE HANKAU. Troepen eischen toegang tot den schouwburg V.D. verneemt uit Sjanghai: Chineesche troepen, die naar het gebied van den op stand in Noord-Hoepeh zouden worden gezonden, dron gen de Fransche concessie te Hankau binnen en eisch- ten vrijen toegang tot den Franschen schouwbrug. Toen hun zulks geweigerd werd, dreigden zij met revolvers eii handgranaten het gebouw te vernielen. De Fransche be zettingstroepen slaagden er echter met behulp van het Chineesche garnizoen in, de soldaten bulten do oouoets- sie te drijven. NEDERLANDSCHE TRAWLER GESTRAND. De bemanning in veiligheid. Gistermorgen is tijdens dikken mist de Nedarlandsche trawler „Reiger" op de bank van Sandettié, bij den in gang van het Kanaal, gestrand. De boot kreeg zware slagzij waarom de bemanning haar heeft verlaten. In de eigen soheepsboot wisten de mannen naar Lloyd's uit Londen meldt, den wal te be reiken. EEN REUSACHTIGE SARKOPHAAG IN EGYPTE GEVONDEN. Naar Reuter uit Cairo meldt, heeft de expeditie, die door de universiteit van Pennsylvania is uitgezonden om bij de pyramiden opgravingen te doen, een reusachtge sakophaag, gehouwen ut rood graniet, gevonden. De sarkophaag dagteekent van de vierde dynastie, ongeveer 2500 jaar voor Christus, en weegt niet minder dan 1800 ton. Groote Lava-uitstorting. Vijf gehuchten ontruimd. Anetta seint uit Buitenzorg, d.d. gister: De Gouverneur van Midden-Java seinde, dat gister morgen om 6 uur een groote lava-uitstorting van den onderkant van den prop van den Merapi plaats vond, gevolgd door een gloedwolk. Vijf gehuchten zijn ont ruimd. De bevolking van deze gehuchten, 1800 perso nen, is ondergebracht in de barakken te Moentilan. De rust hersteld. Omtrent de ernstige onlusten in Britsch-Indië naar aanleiding van de terechtstelling te Lahore (zie ook elders in dit nummer) wordt nog ge-meld: Uit nadere berichten blijkt, dat voornaamste aan leiding tot de bloedige onlusten te Cawnpoer de wei gering van het Muzelmansche gedeelte der bevolking was om mede te demonstreeren legen de terechtstel ling te Lahore. De leiders der Muzelmannen gaven te kennen, dat de drie veroordeelden twee Hindoes en een Sikh geweest waren, zoodat hun dood alleen die volksgroepen aanging. De Hindoes, die in de stad ongeveer een 2/3 meerderheid hebben, vielen daarop de Muzelmannen aan. maar zoodra de politie er zich mee bemoeide en 200 Europeesche vrijwilligers uit Allahabad aangekomen, heeft de geheele bevolking zich tegen de Europeanen gekeerd. Woensdagavond was de rust hersteld. Gandhi bij aankomst geestdrif;ig ontvangen. De golf van extrimisme in het congreskamp als ge volg van het bericht der executie van de samenzweer ders te Lahore, is naar Reuter uit Karatsji meldt, weer wat bedaard en aan Gandhi werd gisteren bij zijn aankomst in het kamp een geestdriftige ont vangst bereid. Dat men het echter niet in alle opzichten met Gandhi's optreden eens is bleek dezer dagen bij het vertrek van zoo'n congrestrein uit Nieuw Delhi. Ex tremisten die met dezen trein vertrokken, demon streerden door de stad onder het geroep van „Weg met Gandhi".

Schager Courant | 1931 | | pagina 2