Sohager Courant ~:im Persil alléén Persil Landbouw en Veeteelt. Raad Sint Pancras. (öy Dank U wel, ik gebruik Een dure markt. Uitvoering Tarwewet. De Pachtwetten. Agent om het leven gekomen. De S.D.A.P. en de Zuiderzee. Goeie morgen met z'n tweeën. Uit het bagno ontvlucht. [pérS'H Al A I Zaterdag 4 April 1931. Eindhoven heeft een premie-markt gehouden. Deze markt moest dienen, om het plan van een overdekte veemarkt na te gaan, waarvan de kosten geraamd wor den op zes ton. Aangevoerd werden 1 koe en 34 man den met biggen SCHAPEN STERFTE. Volgens de telling van den schapenstapel van Algiers (Frankrijk) bedroeg op 1 Januari 1930 het aantal 7.200.000 stuks en op 1 Januari 1931 3.600.000 stuks. Deze is dus in een jaar met de helft achteruitgegaan, terwijl tot 1 Maart 1931 dit laatste aantal zeker nog weer met 20 is verminderd. De oorzaak hiervan is gelegen in een aanhoudende doodende droogte. Goed schapen- vleesch is tengevolge daarvan zeer in prijs gestegen. MOND- EN KLAUWZEER. Het mond- en klauwzeer woekert in ons land nog al tijd voort, In de week van 15 tot 22 Maart kwamen de navolgende gevallen voor: Groningen 2, Friesland 3, Drente 2, Overijsel 2, Gelderland 13, Utrecht 3, Noord- Holland 9, Zuid-Holland 25, Zeeland 2, Noord-Brabant 10 en Limburg geen. Totaal 71 gevallen. De oommissie van advlee samengesteld. Thans is samengesteld de commissie van advies inge volge art. 4 van de Tarwewet 1931. Deze samenstelling is als volgt: Lid en voorzitter: ir. S. L. Louwes te Zwolle; leden: K. I. B. A. de Coster te 's Gravenhage, mr. dr. R. W. graaf van Lynden te Koudekerke, prof. dr. ir. G. Mln- derhoud te Wageningen, mr. J. A. v. Sonsbeeck te Am sterdam, C. Th. L. Moors te Nieuw Vosmeer, D. Ubbens té Oldenzijl, J. Hilgenga te Utrecht, Joh. Laan te Bloe- mendaal, F. J. van der Reijt te Made, J. P. M e u r s te Alkmaar, H. R. Hetzel te 's Gravenhage, A, C. G. Schuiten te Rotterdam, en J. A. E. Verkade te Zaan dam; adviseerende leden, toe te voegen aan bovenge noemde commissie zyn: A. Boonstra te Wageningen, L. Snapper te Amsterdam, J. K. P. Kraan te Rotterdam, J. L. v. Walbeek te Dordrecht, J. C. A. Nleboer te Gro ningen en A. L. van Eek te Zevenbergen Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn alle be richten omtrent een datum voor inwerkingtreding van de Tarwewet voorbarig. Nadere bijzonderheden over de uitvoering. Contributiebetaling naar gelang van gele verde en goedgekeurde tarwe. Aan het door het departement van Binn. Zaken en Landbouw opgemaakte ontwerp der statuten voor de Gewestelijke Tarwe-organisaties is nog ontleend, dat deze blijkens artikel 1 worden opgericht voor den tijd van tien jaar. Wanneer het maal-menggebod dus over drie jaren verlengd mocht worden, behoeven deze organisaties niet meer opnieuw te worden opgericht. Leden kunnen zijn de landbouworganisaties en leden- aangeslotenen der tarweverbouwende boeren. De geldmiddelen der gewestelijke tarwe-organisaties bestaan blijkens artikel 9 uit bijdragen van de leden aangeslotenen, dat zijn de boeren en wel evenredig aan de hoeveelheid tarwe, welke onder controle der tarwe- organisatie voor ieder van hen is afgeleverd. Andere geldmiddelen zijn de boeten, welke door het bestuur aan de boeren worden opgelegd. Ter voorkoming van misverstand zij er dus op gewe zen, dat de contributie van de gewone landbouw organisaties er geheel buiten staat; voor de tarwe-organisatie moet men dus extra betalen én wel naar gelang van de hoeveelheid der geteelde en voor broodgraan goedgekeurde tarwe. Verder stippen wij uit de ontwerp-statuten nog aan, dat geschillen tusschen bestuur en boeren-aangeslote- nen, b.v. over boete of over opheffing van het lid maatschap bij wijze van straf, beslist kunnen worden door een Raad van Beroep, bestaande uit drie perso nen, benoemd door de leden. Van diens uitspraak be staat geen beroep. Het vereenigingsjaar loopt van 1 September tot 31 Augustus, behalve het eerste jaar. Voorts is het de bedoeling, om van elke gemeente, waar meer dan 20 tarweverbouwers zijn, een z.g. tarwe- kring te maken, die een eigen commissie krijgt, zooals dat onlangs is geschetst Critiek bi de Eerste Kamer. De meenin gen verdeeld. Principieele en practische bezwaren. Het verslag van het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer over de wetsontwerpen houdende nieuwe rege ling van de pacht en regeling van de pachtcommissie vestigt den indruk, dat deze ontwerpen in de afdeelin- gen betrekkelijk weinig bijval hebben gevonden. Ver schillende leden meenen reeds thans te moeten uitspre ken, dat de ontwerpen voor hen volstrekt onaannemelijk zijn. In de eerste plaats vroeg men zich af of het wel juist gezien is, in de tegenwoordige voor den landbouw zoo weinig gunstige tijdsomstandigheden een ingrijpende wij ziging van het pachtrecht in behandeling te nemen. De urgentie daarvan achtte men niet aanwezig. Al bestaan hier en daar ook misstanden, over het algemeen zijn hier te lande de verhoudingen tusschen pachter en verpach ter goed. Het was daarom niet noodig dit wetsontwerp in te dienen en daardoor de goede verpachters het slachtoffer te maken van slechte. Ook mag men niet vergeten, dat de huidige landbouwcrisis niet slechts den pachtboer maar ook den grondeigenaar treft (welke laatste dikwijls een kleine bezitter is). Andere leden daarentegen achtten de tegenwoordige omstandigheden juist bij uitstek geschikt om de ontwor pen hervorming door te voeren. Afgezien van den toestand van het oogenbllk werden ook ernstige principieele bezwaren tegen het ontwerp geuit Vele leden meenden dat het eigendomsrecht door het wetsontwerp meer wordt aangetast dan oirbaar mag worden geacht. Anderen namen vooral aanstoot aan de verandering van het rechtskarakter der pachtovereen komst. De rechtsfiguur toch wordt bij aanneming van het wetsontwerp van zuiver privaatrechtelijk goeddeels publiekrechtelijk. Voorts werden practische bezwaren aangevoerd. O.a. hadden vele leden overwegend bezwaar tegen het z.g. remissierecht, omdat daardoor het risico van het be drijf van den pachter grootendeels wordt overgebracht op den verpachter, zonder dat deze in staat is op den gang van het bedrijf eenigen invloed uit te oefenen. Eveneens werd ernstig bezwaar gemaakt tegen de in voering van het z.g. recht van continuatie zulks zelfs door leden, die zich overigens met de hoofdgedachte van het ontwerp konden vereanigen. Men meende, dat dit recht inbreuk maakt op de vrijheid van contrac teeren, dat het de goede verstandhouding tusschen ver pachter èn pachter in gevaar zal brengen en dat de ver handelbaarheid van het goed zeer benadeeld wordt, zon der dat de eigenaar daarvoor eenige schadeloosstelling ontvangt. Anderen daarentegen waren van meening dat het.continuatierecht nog niet ver genoeg gaat. VETGEHALTE VAN KAAS. Verlaging gevraagd. Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft den mi nister van Binn. Zaken en Landbouw de volgende vra gen gesteld: Is het den ministerbekend.dat de Utrechtsche en Zuid Hollandsche kaasproducenten zeer klagen over het door de re'geering bepaalde hooge vetgehalte in de volvette Goudsche boerenkaas, die voor uitvoer bestemd is, en dat de groot-exporteurs van die kaas klagen over het veelvuldig voorkomen van „knijperig-, bitter-, groot- gaterig- en blindheid" wat een gevolg is van de nieuwe methode van bereiding, welke noodzakelijk gevolgd moet worden om dat hooge vetgehalte te bereiken? Donderdagavond 7 uur vergaderde de Raad van boven genoemde gemeente ten raadhuize. onder voorzitter schap van den Ed.Achtb. heer J. Kroonenburg, burge meester, tevens secretaris. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom. De notulen der vorige vergadering worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd en vastgesteld. De heer Lub vraagt, naar aanleiding van in de no tulen genoemde cijfers, wat er ten behoeve van het Gas- en Electriciteitsbedrijf uit de gewone middelen is betaald. Voorzitter antwoordt, dat dit nog niet geheel bekend is. De specificatie zal echter spoedig volgen. Spr. deelt mede, dat het eenige kleine uitbreidingen zullen zijn en de aankoop van enkele meters. De heer Snel vraagt naar aanleiding van het rapport van den Vleeschkeuringsdienst, hoe lang we nog aan het abattoir te Alkmaar zijn verbonden Voorzitter antwoordt, dat wij bij het abattoir te Alk maar zijn aangesloten, zoodat alle slachtingen in Alk maar moeten geschieden, waar dan het vleesch ook wordt gekeurd. De slagers hiervandaan worden tegen dezelfde voorwaarden bediend als de slagers uit Alk maar. Voor de keuring is de gemeente verplicht 7^ cent per inwoner bij te dragen. De heer Snel zou, als de mogelijkheid bestond, van het abattoir af willen gaan. Alle naburige gemeenten slach ten thuis. Zou dat hier ook niet kunnen? Als het in het abattoir gebeurt, komt er nog 4 cent per Kg slacht- geld bij. De naburige gemeenten hebben er toch ook geen nadeelige gevolgen van. Voorzitter antwoordt, dat de naburige gemeenten een kring hebben gevormd. Ze hebben gezamenlijk een keur meester. zoodat dit niet zoo duur uitkomt als voor een gemeente. Als wij ook een kring konden vormen, was het wat anders. Dit is bij de in werking treding der Warenwet geprobeerd. Het is echter niet mogen geluk ken. Daarom hebben wij ons bij Alkmaar aangesloten. De zaak zal nog nader onderzocht worden. De stemmingen zullen aanvangen bij den heer Slijker. Ingekomen stukken en mededeelingen. Van Ged. Staten bericht van ontvangst der verorde ning tot beteugeling van openbare dronkenschap. Deze verordening is in werking gesteld, dus als er gevallen voorkomen, kunnen de betrokken personen op de zwar te lijst worden geplaatst Er zy'n nog 2 aanvragen voor tuinderscrediet door Ged. Staten behandeld en toegestaan tot een bedrag van f 2700.Totaal is dus verleend een crediet van f 28.260.—. Aanwezig is het proces-verbaal van opname van kas en boeken bij den gemeente-ontvanger. In kas was en' moest zijn f 2354.20, waarvan f 126.27 op de giro. Van den Minister van Onderwijs. K. en W. bericht dat over 1931 een ultkeering voor de tractementen der onderwijzers van de O.L.-school, na aftrek van pensi oenen, van f 5920.kan worden gedaan. Van den Inspecteur der dir. belastingen te Alkmaar bericht, dat het bedrag aan kwade posten der gem. in- Is de minister bereid, deze klachten te onderzoeken en zoo spoedig mogelijk aan de algemeene wenschen van die boeren en de kaasexporteurs tegemoet te komen door het voorgeschreven vetgehalte van die kaas te ver lagen? BEETENPRIJS HAARLEMMERMEER. Door de Centrale Suiker Mij. worden op het oogenblik bietencontracten geoffreerd in den Haarlemmermeerpol der van f 12.0 bij 'n gemiddlden Hamburgschen prijs van f 10 en van f 12.88 bij een gem. Hamb. noteering van f 12.88, alles per 1000 Kg. netto en 17 pet. gehalte. Bij elk procent meer of minder wordt f 1 toegegeven of gekort De bieten moeten echter geleverd worden aan groot vaarwater. BESTRIJDING VAN TUBERCULOSE BIJ RUNDVEE Proef met Spaklinger's vaccin. Met 30 kalveren gedurende anderhalf jaar in Enge land. Het bestuur van de Engelsche Mij. van Landbouw heeft besloten, een voorloopige proef te nemen met het anti-tuberculose vaccin van Spaklinger. Daartoe zullen dertig kalveren van een half jaar oud worden gebruikt, met dien verstande, dat twintig er van zullen worden gevaccineerd, terwijl de overige tien als controle-dieren zullen fungeeren Er zullen drie diergeneeskundigen van naam worden aangewezen, om toezicht te houden op deze proefneming welke anderhalf jaar zal duren en voorvoor genoemde organisatie een bedrag van f 6000 heeft uitgetrokken. DE LOONEN IN DE FRIESCHE ZUIVELINDUSTRIE. Met f 1.verlaagd. De Nederl. Christ Landarbeidersbond heeft Woensdag middag te Leeuwarden een druk bezochte vergadering met afgevaardigden van de afdeelingen zuivelbewerkers van dien bond in Friesland gehouden. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het voor stel van den rijksbemiddelaar den heer De Vries, gedaan in verband met de aangekondigde loonsverlaging. Een parig werd besloten, het door den rijksbemiddelaar ge-x dane voorstel van f 1 loonsverlaging per week te aan vaarden. komstenbelasting over 1931 voor deze gemeente is ge raamd op f 690. Het verslag over den toestand der gemeente zal den leden worden toegezonden. Van den heer J. Bakker, dankbetuiging voor de ver leende medewerking en steun tot het uitzenden van zijn beide kinderen naar het Sanatorium te Hoog- Blaricum, vanwaar zij geheel hersteld zijn teruggeko men. Overeenkomstig het raadsbesluit tot de onderhandsche verhuring van de 10 snees land bij het huis van den heer P. Keizer, is het land verhuurd aan den heer P. Keizer, voor f 2.25 per snees, voor den tijd van 1 jaar. De schade, door een autobus van de fa. Kok en Tuin man aan het hekwerk langs den Twuijverweg aange richt, is door de verzekeringsmaatschappij betaald. Bovenstaande stukken voor kennisgeving aangenomen. Nadere regeling Transportkosten naar de Zuiderzee. Voorzitter deeit mede, dat verleden Vrijdag een ver gadering is geweest van correspondenten van de dis trictsarbeidsbeurs te Alkmaar, waar de heer Gonnet een uiteenzetting heeft gegeven over dit onderwerp. Op den duur kan toch niet steeds door de gemeente vrij vervoer worden gegexen. Als het werk hier weer komt en de menschen willen evengoed naar de Zuiderzee te werk gaan, moeten zij er toch óók in bijdragen. Er is overleg gepleegd met de werknemers uit deze gemeente. De verdienste viel niet mee. Daarom hebben B. en W. nog voor deze week het volle reisgeld toegezegd. De volgende week, stellen B. en W. voor. de helft bij te dragen tot aan de aardappeicampagne. De heer Koelemeij vraagt wat het loon is. Voorzitter antwoordt, dat het varieert van f 18.tot f 22.Tevens merkt Voorzitter nog op. dat het heen en weer trekken een beetje duur uitkomt voor de ar beiders. Ze moeten op brood, wat extra kosten met zich brengt Ook worden de loonen dezen zomer wel iets hooger verwacht. De heer Lek is van meening, dat B. en W. wel iets vooruitloopen. Er was toch een besluit genomen. Het hoogste loon is f 22.daarvoor moeten de arbeiders om half zes van huis en komen om kwart over zeven thuis, terwijl ze zeer zwaar werk moeten doen. Spr. ziet er niet in, dat hier veel werk zal komen, en zou het gaar ne zoo laten, als het was. Het is toch een ontzettend sober loontje. Voorzitter zegt dat als er voldoende werk in den tuinbouw is, kan de gemeente het toch niet meer be talen, dan kunnen ze hier ook aan het werk. De heer Snel noemt het een schandaal dat menschen voor zoo'n grooten baas zoo hard moeten werken voor zoo'n klein beetje geld, zoodat de gemeente de kosten van vervoer moet betalen. Er moet paardenwerk wor den verricht om aan een fatsoenlijk weekgeld toe te komen. Na nog eenige discussie wordt met 5 tegen 2 stem men besloten om f 2.in de kosten bij te dragen. De heeren Slijker en Muurling stemden voor f 1.50. De bijdrage zal worden verleend tot 15 Juni. Het grasgewas langs den Twuijverweg wordt aan den heer J. Wiedijk afgestaan. Deze i3 dan verplicht het onkruid te verwijderen en de greppel voor de huizen schoon te houden. Het Otterplaatje zal nog worden verhuurd. De heer Koelemeij vraagt of er nog wel eens iets op groeit. Hij wou het wel bij het grasgewas geven, doch hier wordt niet op ingegaan. Nu het toch over den Twuijverweg.gaat, maakt Voor zitter de heeren attent op de ergerlijke balda digheid die daar wordt uitgehaald. Verleden week is een lantaren met de ornamenten ge heel vernield. Op verschillende plaatsen zijn de straat- steenen uit de kanten en ook uit het midden der straat gehaald en in de sloot gesmeten, zoodat er al iemand met de fiets over den kop Is gevlogen. Ook zijn er in de gemeente enkele poorten uitgelicht en een handwagen dwars over den weg gezet. Bij een nader onderzoek door de politie ingesteld, zijn de daders gevat. Deze moeten ten eerste de schade, welke ze hebben aangericht, vergoeden en als de besprekingen die Voorzitter nog met deze heeren zal houden, niet naar den zin gaan, zullen wel eenige scherpe procesverbalen worden opgemaakt. Ze moeten de gevolgen van hun da den maar eens ondervinden. By de rechtbank in Alk maar zijn ze niet zoo gemakkelijk voor dergelijke schand daden. De veiligheid van het verkeer wordt toch in ge vaar gebracht. De heer Muurling zou, al verliep de bespreking naar genoegen, toch proces-verbaal willen opmaken. Voorzitter merkt op, dat het jongens van 16 a 17 jaar zijn. Welke houding B. en W. zullen aannemen, hangt er van af, hoe het onderhoud verloopt. Het verzoek van den heer A. Wognum om dezelfda voorwaarden als J. v. d. Wal voor het hem als borg toe gevallen stuk land wordt ingewilligd. Echter zal worden bericht dat de huur dezen winter door den Raad nader zal worden bezien. Hierna sluiting. Door gasverstikking in de badcel. Een tragisch ongeval heeft Woensdagmorgen in het politiebureau aan de Kattenburgergracht te Am sterdam plaats gehad, waardoor een agent van politie om het leven is gekomen, aldus lezen we in „Het Volk". De 37-jarige agent van politie P. .J. Voordewind, die om half negen 's morgens bureaudienst had, vroeg den brigadier-wachtcommandant verlof om in een der douchebadcellen van het bureau een bad te mogen nemen. Dit werd hem toegestaan, waarop de agent zich naar de badkamer begaf. Om negen uur echter, toen het ochtendappèl gehou den werd, ontbrak deze agent en de brigadier herin nerde zich, dat hij een half uur tevoren een bad was gaan nemen. .Men ging nu naar boven en hoorde in de badcel het water stroomen, maar kreeg op roepen geen gehoor. Daar de deur niet gesloten was, ging men binnen en daar vond men den agent op den. grond liggen, terwijl de wanden van de cel vol zaten met aanslag van verbrandingsgassen, van den gey- ser afkomstig. Bovendien hing in de badruiinte een buitengewoon bedwelmende damp. Men heeft het .slachtoffer dadelijk uit de badcel gedragen en zoowel door agenten als door verplegers van den dadelijk gealarmeerden G.G.D. werden gedu rende ruim twee uren pogingen aangewend om de levensgeesten op te wekken. Dit mocht helaas niet meer gelukken. Een genees heer moest den dood constateeren. Het slachtoffer is ongeveer een jaar of tien in dienst van de politie. Hij is gehuwd en vader van één kind. Nadat de familie gewaarschuwd was, is het stoffe lijk overschot in den loop van den morgen naar de echtelijke woning getransporteerd. Een door deskundigen ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat het afvoerkanaal van den geyser, waardoor de verbrandingsgassen een uitweg moeten vinden, verstopt was. Men mag aannemen, dat toen de agent zich door de langzame bedwelming onwel be gon te voelen, hij de kracht niet meer had zich uit de badcel te verwijderen. Het betoog van den heer Henri Polak over stopzetting van het werk geheel voor dien* eigen rekening. Het Volk schrijft: Uit verschillende door ons ontvangen brieven bleek, dat de rede van onzen partijgenoot Henri Polak in do Eerste Kamer tot stopzetting van de drooglegging van de Zuiderzee opgevat is als een teeken, dat onze Eerste Kamer-fractie de voortzeting dier drooglegging zou ver- oordeelen. Naar aanleiding hiervan is het goed .mede te deelen, dat, naar wij uit onze Eerste Kamerfractie vernemen. Polak zijn betoog geheel op eigen initiatief en zonder raadpleging van de fractie gehouden heeft Do fractie heeft zich nog twee jaar geleden met kracht voor energieke voortzetting van de drooglegging uitge sproken, evenals met onze Tweede Kamerfractie sinds 1920 het geval is. Er bestaat geenerlei aanleiding tot de onderstelling, dat onze Senaatsfractie van meening ver anderd zou zijn. Een niet alledaagsch verkeersongeval. Auto rijdt een woning binnen. De familie sliep gelukkig op zolder. Donderdagmorgen omstreeks zes uur had op den Rijka- straatweg te Ridderkerk onder Rotterdam een niet alle daagsch verkeersongeval plaat3. Uit de richting Rotter dam kwam een personenauto, waarin twee heeren geze ten waren. Een van hen heeft, naar hjj beweerde, door de bedwelmende gassen uit den motor het beheer over zijn stuur verloren, waardoor de auto, die een tamelijk# snelheid had. een aan den Rijksstraatweg gelegen ar beiderswoning binnenreed. De muur bood weinig weer stand en werd verbrijzeld, zoodat de auto in de woonka mer terechtkwam. De bewoners, die op zolder sliepen, ontwaakten door het lawaai en moesten door het dak venster naar buiten komen, aangezien beneden alles ver sperd was. Dat het een chaos in de woonkamer was. be hoeft geen nader betoog. De auto was zwaar beschadigd. De inzittenden kwamen er nogal goed af. Twintig jaar geleden; thans gearresteerd. In April 1000 werd een arbeider uit Perreux, Louis Langard, die toen 23 jaar oud was, wegens moord tot acht jaar dwangarbeid in Fransch-Guyana veroor deeld Spoedig daarop vertrok hij; twee jaar later slaagde hij erin te ontvluchten, doch hij werd weer gearresteerd temidden van een stam Indianen, die hem onderdak hadden verschaft. Zes maanden later ontvluchtte hij nogmaals, werd wederom achterhaald, landelijk gelukte het hem in December 1910 met drie andere bannelingen weg te komen. Uiet Cayenne wist hij Suriname te bereiken en vestigde zich ïe ParimsM ribo. Hij leidde er een zeer geregeld bestaan, vef» diende zijn brood als mecanicien en huwde er een Xederlandsche vrouw, van wie hij een dochter heeft, die thans achttien jaar oud is. Doch het verlangen zijn land terug te zien, trok hem naar Frankrijk. Hij wendde zich tot den kapitein der gendarmerie te St. Laurent-du-Maroni, die hem zeide dat zijn misdrijf verjaard was en dat er boven dien amnestie was afgekondigd. Vol vertrouwen scheepte hij zich in. kwam de vorige maand te Havre eaan, enwerd ingerekend. Van verjaring is geen sprake nu hij is ontvlucht. Er zal nu beslist moeten worden wat er met Lan- gard geschieden zal. Terug naar het bagho?...... 4C\ 'X voor mijn wasch uitsluitend Persil en niets anders. Ik heb dit schit terende waschmiddel reeds jaren lang tot mijn groote tevredenheid gebruikt en weet, dat het aan alle eischen voldoet. Waarom zou ik dus wat anders nemen? Ik laat me niet beïnvloeden door gezeg den als „even goed als Persil" of „beter dan Persil" en kan met de grootste overtuiging verklaren E. Otfermann Co.'i Handel Mij. N.V.. Amsterdam

Schager Courant | 1931 | | pagina 17