Leven en lotgevallen van een geluidsgolf. Artsen in verzet tegen den oorlog. De stopzetting van de walvisehvangst. Een actueel omroeppraatje. Worstelen en macaroni. Uit onze omgeving. Schrikmairhibtvrouw TAPijtcm DE MEUBELEN VAN MEUBELHAMDEL (R*a$ KUNNEN OVERAL TEOEN Nergens zoo goed Nergens zoo goedkoop ALKMAAR/miejiMHAOBN Da roeping der geneeskunst is de strijd vóór het leven. Vijf-en-zestig artsen, leden van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, heb ben een brief gericht aan het hoofdbestuur van hun vereeniging, waaraan „Het Volk" het volgende ont leent: Wij zijn tot de conclusie gekomen, dat het wensche- lijk is, dat de artsen actief gaan deelnemen aan de beweging, die alom in de wereld gaande is en aan kracht toeneemt: het voeren van oorlogen in de toe komst te voorkomen. De roeping der geneeskunst is de strijd vóór het leven en tégen alle factoren, die het leven bedreigen. Deze roeping is de bevordering van de geestelijke en lichamelijke gezondheid van den mensch en de be-' strijding van alle factoren die die gezondheid bedrei gen. De oorlog nu is de doodsoorzaak van millioenen menschen en brengt onnoemelijke schade aan alle klassen der bevolking Hij is dus in strijd met de roe ping der geneeskunst. Wij zijn ons wel bewust, dat tegen ons denkbeeld kan worden aangevoerd, dat het oorloggsprobleem groote politieke en economische factoren bevat en dat liet niet op den weg der geneeskundigen ligt al thans niet op den weg der geneeskundige organisatie om op het terrein der politiek en der economie te werken. Echter zijn de sanitaire en humanitaire fac toren zoo belangrijk, dat o.i. dit bezwaar moet ver vallen. Hierbij komt, dat de politici en economen die zich bezighouden met het voorbereiden van de maatregelen, die een einde moeten maken aan het ge bruik maken van de oorlogsmiddelen voor de oplos sing van internationale geschillen, telkens weer her halen, dat zij hun doel nooit zullen kunnen bereiken zonder den lcrachtigen steun van de volken zelf. En hieruit vloeit klaarblijkelijk voort, dat het noodzake lijk is, dat de burgers van de verschillende naties zich met elkaar op dit punt verstaan, hetgeen o.i. het best te bereiken is, door internationale samenwer king tusschen de beroepsorganisaties, in casu de or ganisaties der artsen in de verschillende landen. Wij vragen ons af, waarom een denkbeeld, dat ons goed en vruchtbaar lijkt geen weerklank zou vinden in de hoofden en harten van onze Engelsche, Duit- sche, Fransche, Japansche. Amerikaansche enz. col lega's. Wij komen derhalve tot u, ons hoofdbestuur, met het dringend verzoek ons denkbeeld te willen over wegen en na te gaan oi de mogelijkheid bestaat, dat u zich in verbinding stelt met de overeenkomstige hoofdbesturen in andere landen, om te komen tot een actie als de door ons bedoelde. Een oeconcmische catastrofe voor de Faer- eilanden. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Zooals reeds gemeld, heeft de Noorsche firma, welke van de Faer-eilanden uit ter walvisehvangst ging, haar schepen opgelegd. Nu zal, echter ook do Dcen- schc onderneming dit jaar haar schepenopleggen in verhand met de lage prijzen. De Deensche onderneming, Det faeroske Hvalfan- gerselskab werd in 1927 opgericht met een kapitaal van Kr. 150.000 en heeft in 1928 een winst kunnen boe ken van Kr. 50.000. Zij keerde 10 pet, uit. Over 1929 gaf zij echter geen uitkeering en dit zal ook dit jaar 'het geval zijn. Dit is de reden, dat zij voorloopig haar drie schepen oplegt. De groote strop voor de bewoners van de eilanden is echter, nu de twee eenige firma's welke concessie hadden om de Faer-eilanden als ba sis te gclh'uiken, h^ar bedrijf stil zetten, dat deze niet alleen voor' één groot deel' werkloos wordem en daar door zonder verdiensten komen, doch de concessie hield de bepaling in, dat de vangers het vleesch der gevangen dieren tegen zeer goedkoopen prijs aan de •bewoners dier eilanden moesten verkoopen. Nu zit ten zij dus, doordat er niet gevangen wordt, zonder het voor hun onontbeerlijke walvischvleesch,, terwijl op do eilanden geen runderen noch varkens worden aangetroffen en de schapen uitsluitend bestemd zijn voor do wolproductie. Gewoonlijk varen de schepen anders in de maanden April en Mei uit, doch nu zul len zij te Kopenhagen blijven liggen. Zoo ziet de naaste toekomst er voor die eilanden dubbel somber uit. Het nietige geluidsgolfje, dat slechts weinige jaren geleden nog geen vermoeden zelfs opwekte, dat in haar ongekende illusionis tische mogelijkheden schuilde. HET is nog slechts korten tijd geleden, dat het Berlijnsche Omroeppaleis werd geopend en redes onmiddellijk na deze opening bewezen de eerste uitzendingen, die door alle Duitsche zenders werden overgenomen, dat de bouw van dergelijke Om- roepgebouwen geen overdadige luxe was. Het ging erom zoodanige acoustische verbeteringen aan te brengen, dat de Omroep In staat was haar taak als kunst- en cultuurinstelling naar behooren te vervullen! Het nieu we Omroeppaleis heeft vijf millloen Mark gekost en daarbij kunnen gerust drie millioen op rekening van de acoustiek geboekt worden. Dat moet dus wel in orde zijn. Acoustiek is de wetenschap van het geluid. Reeds in de oudere leerboeken voor hoogere onderwijsinrichtingen* vindt men deze leer in dezelfde vorm, waarin zij tegen woordig nog onderwezen wordt, ja zelfs honderd jaar geleden zag deze leer er nog niet veel anders uit. De acoustiek is dus een uiterst stabiele wetenschap, waarbij weinig of geen nieuwe ontdekkingen meer te doen zijn. Ondanks deze stabiliteit was zij echter in de practljk nog zeer slecht bruikbaar, want de geleerden, die deze leer opstelden, huldigden allen nog het voor vaderlijke gebruik met eigen ooren te willen hooren. Daar zij ook nog oogen hadden om te zien, maakten zy hun gehoor niet zelfstandig. Zij behoefden nog niet moeite te doen om vast te stellen, waarvandaan een bepaald geluid kwam, hoe groot de ruimte was, waarin dit geluid werd voortgebracht, hoe groot de afstand tot hun oor was en of de voortplanting in een afge sloten of in een vrije ruimte plaats vond. En zij zagen, daar zy het ook niet noodig hadden, ook niet de nood zakelijkheid in de wetten op te stellen, volkens welke een geluld zich voortbeweegt en zoodoende het oor 'den in druk geeft van een groote of een kleine ruimte, een ingebouwde'of een vrije plaats, een groote afstand of een geringe afstand. Merkwaardig incident bij de internatio nale worstelwedstrijden te Praag. Te Praag worden op het oogenblik groote internatio nale worstelwedstrijden gehouden, die een talrijk en geestdriftig publiek trekken. Bij een partij tusschen een Franschman en een Italiaan riep een toeschouwer „Evviva maccaroni!" „Leve de macaroni". Een heer die in de nabijheid was gezeten, voelde zich door dezen supporters-uitroep zoo diep in zijn natio nale eer getast, dat hij op den eerste toesnelde en hem een oorvijg toediende. Onmiddellijk verdeelde het sportlievend publiek zich in partijen voor oor vijg en voor maccaroni. De politie moest tusschen- beide komen. De maccaroni-man bleek een handels reiziger te zijn, die naar het bureau werd gebracht en tegen wien proces-verbaal werd opgemaakt. De man van de daad legitimeerde zich nis de eerste"le- gatieraad van het Italiaansche gezantschap, San Severino Principe dl Sant' Agata. NU DE V.A.R.A. UIT DE CANTINE. In Ede een verbod uitgevaardigd. Uit Ede meldt men aan „Het Volk": Ruim een jaar is de cantine van 10 en 22 R. I. aan gesloten op de plaatselijke radio-centrale. De cantine- commissie had bepaald, dat alléén muziek-uitzendin- gen ten gehoore mochten worden gebracht, zoodat een strikte neutraliteit in acht werd genomen. Deze ge rechtvaardigde bepaling is sinds eenige dagen inge trokken en voorlaan is het verboden de muziek-uit- zendingen der V.A.R.A., óók op de dagen, dat de V.A.R.A. het algemeen programma verzorgt, ten ge- hoore te brengen. Of hier sprake is van een eigen machtige daad van den voorzitter der commissie kan tot heden toe niet met alle zekerheid bevestigd wor den. In elk geval is een onderzoek naar de motieven, die tot deze ergerlijke willekeur geleid hebben, nood zakelijk. TE VEEL PAARDEN IN EEN WAGON. Eén dier dood eri vijf gswórid.' Uit Roosendaal: Aan de Belgische grens is een uit Utrecht afgezonden wagon met paarden naar Roo sendaal teruggezonden, wegens het overtallig gela den zijn van den wagon. In den wagon voor tien dieren bestemd bevonden zich 17 paarden, waar van één reeds was vertrapt en vijf andere meer of minder ernstig waren verwond. Het cadaver van het doodgetrapte dier is onder politietoezicht begraven, terwijl de gewonde dieren eveneens uit den wagon zijn gehaald. Zoowel de afd. Dierenbescherming als de politie hebben zich met de zaak bemoeid, zoodat proces-ver baal volgde. Toen de radio kwam. Toen kwam plotseling de radio! Daarmede verloor het oor de medewerking van het oog. De geluidsgolf werd de drager van de geheele illusie. En zij moest veel lotgevallen beleven en veel experimenten over zich heen laten gaan, voordat zij de tegenwoordige graad van volkomenheid bereikt had. Een typisch voorbeeld voor het verloop van deze ex perimenten biedt ons de Berlijnsche Omroep, die in zekeren zin pionierswerk was, uit het niets geschapen werd, geen voorbeelden had om zich aan te toetsen en alle kinderziekten doormaakte, die een Omroep maar doormaken kan. In den beginne sloot men de geluidsgolf op in een stu dio, dat drie maal vier meter in het vierkant mat. Men deed dit daar men plaatsgebrek had, doch bij een over vloed van ruimte zou men nog niet veel verder zijn gekomen. Want men meende, dat een geluidsgolf niet het recht had, zoo ver zich uit te bereiden, als zij maar wilde. Men sprak: „Hier is de microfoon - daar moet je inkruipen en al het andere gaat je met ver lof gezegd geen deksel aan!" En daar de geluidsgolf ondanks deze vermaning toch nog de neiging vertoonde tegen de wanden te weerkaatsen en een echo te geven of na tc galmen, hing men zijdepapier langs de wanden cn spande touw dwars langs het plafond, waarop men dan wederom zijdepapier uitlegde. En men meende een verbetering te hebben aangebracht, toen men het zijde papier door een wollige stof had vervangen, die eenigs- zins vochtig werd gehouden. Het resultaat was dan ook zeer goed merkbaar: de geluidsgolf klonk in de kop telefoon alsof men ze in watten had verpakt zij leed duidelijk aan ademnood. De levendigheid ontbrak hier ten eenen male. Deze muziek kwam geheel en al over een met de consérve-muziek van de oude §ramofoon- types. Angst voor de ruimte-acoustiek, die onge grond bleek te zijn. Op zekeren dag nam men een proef met het uitzen den van concerten en opera's vanuit groote ruimten, die niet met doeken bekleede wanden hadden. De vak lieden hadden heel weinig vertrouwen in zulke onbeklee- de wanden, want zij vreesden de ruimte-acoustiek dat is de terugwerking van de ruimte op de aard van do geluidsgolf als de pest. Zij snelt door de lucht, breekt tegen do wanden, tegen het plafond, wordt door deuren en draperieën, door menschcnmassa's en tapijten opge slokt en ontstaat opnieuw. En dan is het niet meer al leen de oorspronkelijke geluidsgolf, die via zender en ontvanger het oor bereikt, doch tevens een tweede, der ONGELUK IN DE MIJN SACHSEN. Twee mijnwerkers bedolven, 11 lichtgewond. Uit Hamm: Donderdagmorgen tegen 5 uur is de mijn Sachsen te Loez door een ontploffing geteisterd. Twee mijnwerkers werden onder vallende kolen be dolven en 11 man licht gewond. De gewonden zijn naar hetziekenhuis te Hamm overgebracht, doch tien hunner konden zich, na verbonden te zijn, naar hun woningen begeven. Met man en macht wordt ge werkt om de twee bedolven mijnwerkers te bevrij den. g FRANDWEERCONFLICT TE ROOSENDAAL. Het corps brandmeesters collectief ontslag aangevraagd. Door het bestuur van de brandweer te Roosendaal is een schrijven gericht aan het college van B. en W. der gemeenten Roosendaal en- Nispen waarin zijn corps brandmeesters, ingevolge een unaniem genomen besluit, collectief eervol ontslag heeft aangevraagd. Volgens het schrijven vindt dit besluit zijn oorzaak in het feit dat van het College van B. en W. voor het corps geen enkele medewerking is te verwachten, daar zelfs de aan het College gezonden brieven en verzoeken meermalen geen behoorlijk antwoord wer den waardig gekeurd. ONGELUK OP EEN BOUWWERK TE AMSTERDAM. Man verwond. Donderdagmorgen schoot bij een bouwwerk aan de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam een ijzeren balk, dien men bezig was op te hijschen, los. Een werkman, die op de le verdieping van de bouw- stelling werkzaam was viel, alhoewel hij niet. dooi den balk 'getroffen werd, naar beneden, waarschijn lijk door het schudden van de stelling. De man kwam in 'n kelder terecht. Door den G. G. en G. D. is hij naar het Binnengasthuis overgebracht, daar hij een gat in het hoofd had bekomen en over pijn in de borst klaagde. BOSCHBRAND. Donderdagmiddag is ruim kwart over vieren een be gin van bcschbrand ontdekt m de nabijheid van het landgoed Pratenburg, eigenaar jhr. Asch van Wyk te Rhenen. Werklieden van Prattenburg hebben den brand nog bijtijds gebluscht. Een van de fraaiste bosschen, welke vrij voor het publiek toegankelijk zijn, bleef voor vernieling gespaard. De brand, die zich door den feilen wind en de groote droogte in den beginnen ernstig liet aanzien, heeft een breede strook beide langs den weg ver nield, waaraan onmiddellijk het bosch grenst. de, vierde en zelfs vijfde, gebroken, zwakkere geluids golf die met zeer korte intervallen als een soort „ruim te-echo" meeklinkt. Als de acoustiek van een groote zaal „slecht" is hetgeen in de meeste gevallen voorkomt dan zijn deze echo's te sterk en volgen elkaar met te groote Intervallen op, de tonen verzwemmen in elkaar, bedekken elkaar en er ontstaat hetzelfde effect, dat men verkrijgt als een militair fanfarekorps in een zeer be perkte ruimte speelt. De angst voor de ruimte-acoustiek was dus wel begrijpelijk, Maar het resultaat van deze eerste uitzending was buitengewoon Interessant. De mu ziek mocht dan niet zoo glashelder zijn als de andere, die uit de wattenverpakking kwam, maar in elk geval, was ze veel levendiger en deed veel meer aan de werke lijkheid denken. De luisteraars hoorden de „ruimte". Het oor kon de afmetingen van de zaal ongeveer schatten, al was het oog hierbij uitgeschakeld. De illusie was sterker, zelfs al was de muziek slechter. Een „reguleerhare acoustiek". De geluids golf aan een lijntje. En zoo werd deze ervaring de leermeester voor de toekomst. De vaklieden zagen in, dat het verkeerd was, de geluidsgolf zoo in te pakken en op te sluiten. Zij moest vrij kunnen trillen, zij moest haar echo hebben. Haar echo in zekere mate. Juist zóóveel echo, dat de tonen er niet onder leden, dat spraak en muziek helder bleef. De „Funkstunde" te Berlijn heeft nu voor het eerst een zendstudio met houtbekleeding en verstelbare vlak ken gebouwd. Dat is dus een „reguleerbare acoustiek". Nu heeft men de geluidsgolf in zekeren zin aan een lijntje. Zij is vrij zoolang de lijn reikt. De uitwerking is verrassend men reguleerde en ziedaar... de uitzen ding kwam glaszulver door! Maar de nieuwe vrijheid had toch ook nog zijn strenge beperkingen. Solisten, kleine orkesten en kleine tooneelvoordrachten kwamen heel goed door den luidspreker, maar groote orkesten, die bovendien nog waren voorzien van een uitgebreide pauken- en trommel-installatie, of b.v. een flink koor voelden zich in dit studio nog niet geheel op hun plaats De geluidsgolf klonk als een stem uit een keldergat. De formule, die men toen opstelde was uiterst eenvoudig: „De ruimte moet grooter zijn, naarmate de macht, de intensiteit van de geluidsgolven grooter is. Waarom de gramofoon-platen door de ra dio beter klinken. De verdienste, deze beslissende schrede ten behoeve van de zoogenaamde „grootopnamen" te hebben gedaan, komt niet den Omroep, maar de gramofoon-industrie toe Zij verkreeg met haar klankopnamen in groote ruim ten zulke verrassende sesultaten, uat er een tijd Is ge weest, waarin deze gramofoon-opnamen beter door den luidspreker klonken dan origineele opnamen van den Omroep. In dit stadium der ontwikkeling moest de Omroep gaan omzien naar eigen, groote concertzalen. En men be hielp zich nu op eenigszins zonderlinge wijze. In Berlijn werden koor en orkest dikwijls in trappenhuizen opge steld. Ja de heer JBraun van den Berlijnschen Omroep callantsoog y. v. v. Donderdagavond, 2 April 1931 hield de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Callantsoog hare alge- meene ledenvergadering in hotel „Duinzicht" van den heer J. Luikes Butter. Aanwezig waren 23 leden. Te ongeveer half negen opent de Voorzitter, de heer P. Vos Jbzn., met een woord van welkom, in het bijzonder de leden uit de Groote Keeten, de vergadering, den wensch uitsprekend, dat de besprekingen in het belang van de badplaats zullen zijn. De notulen der vorige ver gadering worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van het Gemeentebestuur, waarin wordt medegedeeld, dat de Raad der gemeente besloten heeft f 50 bij te dragen in de kosten van aansluiting aan de Commissie van Noordzeebadplaatsen. Besloten wordt den Raad dank te betuigen voor het genomen besluit. Vervolgens doet de Voorzitter de mededeeling, dat het Bestur voorstelt om 't standbeeld van mej. Op 't Land op 14 Mei a.s. over te dragen aan de gemeente. Wordt goedgevonden. Hierna volgt voorlezing van het jaarverslag, hetwelk na voorlezing onder dankzegging voor het uitgebreide verslag voor kennisgeving wordt aangenomen. Thans komt aan de orde de Rekening en Verantwoor ding over 1930. Het batig saldo over 1929 bedroeg f 197. De inkomsten In 1930 bedroegen f 540.27%, de uitgaven f 359.05%, alzoo een batig slot van f 378.22. De Voorzitter dankt de commissie voor het nazien van de rekening, in het bijzonder den penningmeester voor het nauwkeurig beheer. Thans volgt bestuursverkiezing, wegens periodiek af treden van den heer J. Baas. Daar geen tegencandidaten zijn ingekomen, wordt de heer J. Baas herbenoemd, wel ke de benoeming aanneemt. Voorzitter deelt mede, dat het bestuur vorige week een propagandavergadering te Groote Keeten heeft ge houden, welke tot resultaat had dat twee der aanwezigen zich opgaven als pensionhouders. Tevens werd toen door het Bestuur voorgestelde twee leden uit de Groote Kee ten als commissarissen aan het Bestuur toe te voegen. Uit de Groote Keeten zou dan voor eeh aanbeveling ge zorgd worden. Echter blijkt nu, dat hiervoor niet is ge zorgd. Den heer Breebaart verwondert dit Voorzitter verzoekt een der leden uit de Groote Kee ten alsnog te informeeren, of zij een aanbeveling willen indienen. Vervolgens komt het Bestuur met een voorstel om we derom een z.g.n. kleine verloting te houden. De heer Vader vreest, dat niet dezelfde medewerking zal worden verleend als vorige jaar. De heer Schager zou de verlo ting nog een jaar willen uitstellen. Na eenige disccussie wordt besloten wel een verloting te houden. De trekking zal plaats vinden tijdens de flo- raliatentoonstelling. Het zomerprogramma zal evenals vorige jaren weder bestaan uit strandfeesten voor kin deren en volwassenen, te organiseeren één door de V. V.V., één door de neringdoenden en éen door de pensi onhouders. Vervolgens wordt een breedvoerige discussie gehouden over de pensionlijst voor 1931. De gids is, mede door de slechte medewerking van den samensteller, niet klaar kunnen komen. Voorzitter wil thans evenals vorige jaar maar weer een gewone pensionlijst laten drukken, het geen wordt goedgevonden. Naar aanleiding hiervan vindt de heer de Haan ge legenheid enkele verdachtmakingen te uiten tegenover den secretaris. Bovendien laakt de heer de Haan de handelwijze vanden correspondent betreffende toet ge ven van-inlichtingen. Deze uitlatingen hebben een hef tig dispuut tengevolge, dat afgeloopen is, als de heer Breebaart voorstelt over te gaan tot vaststelling van de pensionlijst. Voor plaasing op de lijst melden zich aan 14 personen De lijst zal dezelfde tekst en dezelfde foto's bevatten als de vorige. Alle 14 personen geven een advertentie op, zoodat vermoedelijk de kosten aan deze lijst verbonden, niet al te groot zullen zijn. Gedrukt zullen er worden 300' exemplaren. Bij de rondvraag vragen enkele heeren nog het een en ander over de strandtrap, enz., waarna de Voorzitter de vergadering onder dankzegging voor de besprekingen sluit. heeft zelfs verraden dat (sstlfluisteren!) kunstenaars van naam zich gedwongen zagen op zekere hygiënische plaatsen een opstelling in te nemen, daar de getegelde muren bijzonder goede accoustisohe effecten opleverden! Het lot der geluidsgolven was nu zoo ver gevorderd, dat de soortaanduiding „raffinement" hier zeker op haar plaats zou zijn. Dit raffinement was vooral daar een verelschte, waar bepaalde luisterspelen hooge eischen stelden aan de fantasie van de luisteraar, zoodat dus de kwaliteit der over te brengen tonen in de eerste plaats superbe moest zijn. Als men b.v. een scene speelde, die in de open lucht moest worden opgenomen, terwijl de werkelijke opname in een afgesloten ruimte plaats vond, bemerkte de luisteraar al ras, dat er „iets niet in den haak was"! In de open lucht ls de geluidsgolf weliswaar geheel vrij, zij breekt echter niet tegen een wand en dus blijft de ruimte-echo uit. En daarom werkt het uiterst deprimeerend, als een dergelijke opname in een afgeslo ten ruimte plaats vindt. Men verplaatste, zooveel moge lijk tenminste, de openlucht-opnamen naar het dak van het Omroepgebouw, op het gevaar af, dat een redevoe ring van Napoleon door het luide getoeter van een auto mobiel zou worden onderbroken. De Ideale vorm van een omroepgebouw» Volgens alle opgedane ervaringen met de lastige ma terie der geluidsgolven heeft men stuk voor stuk da ideale vorm van een omroepgebouw geconstrueerd, zoo als het laten wij afwachten! op het oogenblik in Berlijn is verrezen. Zulk een omroepgebouw heeft stu dio's van velerlei afmetingen, die gedurende het spelen onderverdeeld kunnen worden en wier echo-werking ge reguleerd kan worden. Het centrum van alles wordt ge vormd door het groote studio, dat met iedere concertzaal kan wedijveren. De plattegrond toont aan, dat deze zaal in den vorm van een trapezium is gebouwd. De mi crofoon staat tegen de kortste lengtewand. De tegen overliggende langste wand is met marmeren platen be dekt, die een buitengewoon krachtige echo te voorschijn roepen, echter eventueel nog met doeken, enz. kunnen worden afgedekt De zijwanden zijn draaibaar. Zij zijn aan de eene zijde met hout bekleed, en aan de andeer zijde met cellotex. Hout waarborgt een goede resornan- tie, cellotex (een celstofmassa) het tegendeel! Cello tex absorbeert iedere geluidsgolf snel en pijnloos. Men kan dus in deze zaal niet alleen de werking van de ruimte-tonen verkrijgen en reguleeren, maar tevens de werking van de openlucht-klanken. Men behoeft daar voor slechts de marmerwand af te dekken en de cellotex zijden van de muren te voorschijn te draaien. en dat alles om een nietig geluidsgolfje, dat slechts weinige jaren geleden nog geen vermoeden zelfs opwekte, dat in haar ongekende illusionistische moge lijkheden schuilde. Zij is, als reeds boven opgemerkt, een lastige, een brooze materie, die zich niet laat dwin gen, laat vormen, of laat overwinnen. Wij moeten haar d'r zin geven. Ook zelfs als zoo'n grapje v""i kost (Nadruk verboden.)

Schager Courant | 1931 | | pagina 18