Vakonderwijs in West-Friesland. Tentoonstelling te Winkel. Uit de Filmwereld UITSLAG DER BEKRONINGEN. In het veilinggebouw te Winkel, wordt op Zaterdag, 4 Aprii a.s. de jaarlijksche tentoonstelling van teekenin- gen en werkstukken geopend, die rijk is aan inzendingen, die moeten getuigen van de bekwaamheden en de vorde ringen der leerlingen. Men vindt er inzendingen van leerlingen van alle leer jaren, terwijl alle vakken zijn vertegenwoordigd. Wij be velen deze tentoonstelling in ieders belangstelling aan en willen er nog even de aandacht op vestigen, dat do entree gratis is. De tentoonstelling is geopend: Zondag 5 April vanaf 1 uur namiddag en Maandag 6 April vanaf 9 uur voor middag tot 5 uur namiddag. BEKRONINGSLIJST VAN DE TENTOONSTELLING. Jury-leden: J. C. Bander, directeur teekenschool te Edam; D. A. A. W. Dobbe. leeraar M. O. te Hoorn; Joh. Overtoom, leeraar Ambachtsschool. Alkmaar; H. J. Roo- öenhuis, Adj. Gemeente-architect, Hoorn. De volgende bekroningen zijn toegekend: ALLE VAKKEN. Lijnteekenen. Ie Klasse: le prijs J. Siedsma, afd. WestwoudHoog karspel; 2e pr. T. Ippel, afd. Wieringen; 3e pr, M. de Geus. afd. Beemster; 4e pr. J. Vriend, afd. Wognum; Se pr. C. Bruijn, afd. Wognum; 6e pr. Hand teekenen. Schilders, le klasse: le prijs, J. Gootjes, afd. Langedijk, 2e pr. E. J. van Doomum, afd. Langendijk; 3e pr. Jo Bes Tuitjeborn, afd. Langendijk. Smeden, le Klasse: le pr. O. Kuilman, afd. Langen dijk; 2e pr. H. Rensen, afd. HensbroekHeerhugowaard; 3e pr. K, Schouten, afd. Langendijk; 4e pr. J. Floris Azn., afd. Spierdijk. Timmerlieden en Metselaars, le Klasse: le pr. M. de Geus, afd. Beemster; 2e pr. J. Otsen, afd. Langendijk; 3e pr. T. Ippel, afd. Wieringen; 4e pr. P. Prins, afd. Wieringen; 5e pr. J. de Jong, afd. Langendijk; 6e pr. P. Kuilman, afd. Langendijk. Vrije vakken. le Klasse, le pr. J. Bosman, afd. Hoogwoud; 2e pr. W. Schaap, afd. Medemblik; 3e pr. A. Wiedijk, afd. Winkel. Vakteekenen. Timmerlieden. 2e Klasse: le pr. niet toegekend; 2e pr. J. Kuiper, afd. Langendijk; 3e pr. K. Metselaar, afd. Langendijk. Timmerlieden. 3e Klasse: le pr. niet toegekend; 2e pr. C. Broers, afd. Wognum; 3e pr. niet toegekend; 4e pr. C. Koorn, afd. Wieringen: 5e pr. C. Asjes, afd. Wieringen Timmerlieden, 4e Klasse: le pr. W. Lont, afd. Wierin gen; 2e pr. D. Pruimboom, afd. Wieringen; 3e pr. J Vroegop, afd. Langendijk; 4e pr. Joh. Sneekes, afd. Lan gendijk. Timmerlieden. 5e Klasse: le pr. J. Burgmeijer, afd. Winkel; 2e pr. C. de Jong, afd. Winkel; 3e pr. A. ter Haar, afd. Medemblik. Hand- en Vorm telkenen. Timmerlieden. 2e Klasse: le pr. J. Moeijes, afd. Lan gendijk; 2e pr. J. Kuiper, afd. Langendijk: 3e pr. J. Dek ker, afd, Beemster; 4e pr. D. Tol, afd. Beemster. Timmerlieden. 3e Klasse: le pr. G. Zeeman, afd. Lan gendijk; 2e pr. K. Bras, afd. Wieringen; 3e pr. C. Koorn afd. Wielingen; eervolle vermelding D Wiedijk, afd. Hoogwoud, en C. Besseling, afd. Hoogwoud. Timmerlieden. 4e Klasse: le pr. niet toegekend; 2e pr. P. Blokker, afd. Medemblik; 3e pr. Joh. Sneekes, afd. Langendijk; 4e pr. Cor Meester, afd. Medemblik. Timmerlieden, 5e Klasse: le pr. M. Hoogland, afd. HensbroekHeerhugowaard; 2e pr. L. Visser, afd. Hoog woud, C. Molenaar, afd. Beemster, S. Koppes, afd. Beem ster, N. P. Hooijboer, afd. Hoogwoud en Jac. Wijte, afd. Hoogwoud. Vakteekenen. Metselaars. 2e Klasse: le pr. Th. Ver tolman, afd. Wer- vershoofAndijk; 2e pr. N. Koppes, afd. Wognum; 3e pr. J. Schoen, afd. Medemblik; 4e pr. S. Lont, afd. Wie ringen. Metselaars. 3e Klasse: le pr. Jac. Botman Czn., afd. Grootebroek; 2e pr. F. Jelsma, afd. HensbroekHeerhu gowaard. Metselaars. 4e Klasse: le pr. P. Dekker, afd. Langen dijk; 2e pr. G. Tromp, afd. Langendijk; 3e pr. W. Deute- kom, afd. Hoogwoud. Metselaars. 5e Klasse: 2e pr. P. de Geus, afd. Langen dijk. Hand- en Vorm toeken en. Metselaars. 2e Klasse: Geen der leerlingen komt voor een prijs in aanmerking. Metselaars. 3e Klasse: le pr. niet toegekend; 2e pr. Folkert Jelsma, afd. HensbroekHeerhugowaard; eer volle vermelding Jac. Botman, afd. Grootebroek. Metselaars. 4e Klasse: le pr. P. Vertelman, afd. Wer vershoofAndijk; 2e pr. W. Deutekom, afd. Hoogwoud; 3e pr. G. Langedijk. afd. HenabroekHeerhugowaard. Metselaars. 5e Klasse: le pr. niet toegekend; 2e pr. A. Dekker, afd. Langendijk; 3e pr. P. de Geus, afd. Lan gendijk. Hand- en Vormteekenen. Smeden. 2e Klasse: Alleen eervolle vermeldingen, daar geen der ingezonden teekeningen aan de te stellen cischen voldoet G. Bossen, afd. Hoogwoud; C. J. Klei- meer, afd. Langendijk; K. Spaans, afd. Beemster; W. Kuiper, afd. Langendijk. Smeden. 3e Klasse: le pr. niet toegekend; 2e pr. A. Beers, afd. Winkel; 4e pr. C. Louw, afd. Hoogwoud; 5e pr. C. de Geus, afd. Winkel. Smeden. 4e Klasse: le en 2e prijs niet toegekend; 3e pr. P. Bakker, afd. Beemster. Smeden. 5e Klasse: Geen prijzen. Vak teekenen. Smeden: 2e Klasse: le pr. niet toegekend; 2e pr. P. Plas, afd. Westwoud; 3e pr. F. Sneeboer, afd. Groote broek. Eervolle vermeldingen: C. J. Kleimeer, afd. Lan gendijk en W. Kuiper, afd. Langendijk. Smeden. 3e Klasse: le pr. P. Idema, afd. Wieringen; 2e pr. J. Bais, afd. Wieringen; 3e pr. J. Dekker, afd. Beemster. Eervolle vermeldingen: H. Cortie, afd. Groo tebroek. 4e en 5e Klasse smeden geen prijzen. Loodgieters. 3e Klasse: Hand- en vorm teekenen. Eervolle vermel ding: S. de Hart afd. Winkel. Vakteekenen: Eervolle vermelding: K. Brouwer, afd. Medemblik. Bankwerkers en monteurs. Hand- en vorm teekenen. 5e Klasse: le pr. F. de Wit, afd. Langendijk; 2e pr. P. Kasten, afd. Langendijk. Vakteekenen. Eervolle vermelding: G. Hakof, afd. Winkel. Typographen. Vakteekenen 5e Klasse: le prijs Hero Rijnsent, afd. Medemblik. Vakteekenen. 4® Klasse: le prijs Jac. Bijleveld, afd. Medemblik. Vakteekenen. 5e Klasse: 2e prijs Jac. Mooij, afd. Lan gendijk. Vakteekenen. 3e Klasse: le prijs D. Oudhuis, afd. Lan gendijk. Etaleurs. Hand- en vorm teekenen. le Klasse: J. Potgieser, afd. Beemster. Wagenmakers. Vakteekenen. 3e klasse: le prijs A. Schrijver, afd. Langendijk; 2e pr. N. Wijn, afd. Winkel; 3e pr. W. de Jong, afd. Wieringen. Hand teekenen. le prijs A. Schrijver, afd. Langendijk; 2e pr. N. Wijn, afd. Winkel. Vakteekenen 2e Klasse: 2e prijs J. Oudt, afd. Beemster Vervolgklasse. Hand- en vormteekenen: 2e prijs G. van Straten, afd. Grootebroek. Vakteekenen: 3e prijs Jo. Groot, afd. Grootebroek. Vakteekenen. Schilders. 2e Klasse: le prijs M. Reek. afd. Wognum; 2e pr. niet toegekend; 3e pr. D. Groot, afd. Grootebroek; 4e pr. E. Rotgans, afd. Wieringen. Lijnteekenen. Schilders. 2e Klasse: le pr. niet toegekend; 2e pr. G. Groot, afd. Hoogwoud; 3e pr. D. Groot, afd. Grootebroek Vakteekenen. Schilders. 3e Klasse: le pr. P. van Straten, afd. Groote broek; 2e pr. J. Oudendijk, afd. Langendijk; 3e pr. W. A. Wllms, afd. Langendijk; 4e pr. J. Boot, afd. Langen dijk. Lijn teekenen. Schilders. 3e Klasse: le pr. J. Boot, afd. Langendijk; 2e pr. W. A. Wilms, afd. Langendijk; 3e pr. P. van Stra ten, afd. Grootebroek. Vakteekenen. Schilders. 4e Klasse: Eervolle vermeldingen: A. de Kroon, afd. Hoogwoud; P. Deken, afd. Hoogwoud. Ljjnteekenen. Schilders. 4e Klasse: le pr. J. van Leeuwen, afd. Spierdijk; 2e pr. Vincent Breed, afd. HensbroekHeer hugowaard; 3e pr. B. Kamp, afd. HensbroekHeerhu gowaard; 4e pr. Theo Breed, afd. HensoroekH.H.Waard Vakteeke-en. Schilders. 5e Klasse: le pr. C. W. v. d. Sluijs, afd. Spierdijk; 2e pr. M. Heijblok, afd. Wieringen. PROJECTIE VOOR ALLE VAKKEN. 2e Klasse: 'ie pr. C. Wagemaker, afd. Westwoud Hoogkarspel; 2e pr. P. Plas, afd. WestwoudHoogkars- pel; 3e pr. Jan Steenman, afd. WestwoudHoogkarspel: 4e pr. D. Lont,, afd. Wieringen; 5e pr. P. J. J. Groot, afd. Grootebroek. 3e Klasse: le pr. P. v. Straten, afd. Grootebroek; 2e pr. W. de Jong. afd. Wieringen; 3e pr. C. de Koning, 4e pr. C. Broers, beiden afd. Wognum; 5e pr. J. Greuter, afd. WestwoudHoogkarspel; 6e pr. C. Hoek, afd. Beemster. 4e Klasse: le pr. P. Dekker, 2e pr. J. Sneekes, beiden afd. Langendijk; 3e pr. J. Glas, afd. Wognum; 4e pr. Jb. Greuter, afd. Westwoud-Hooglcarspel. 5e Klasse: le pr, L. Visser, afd. Hoogwoud; Eervolle vermeldingen: S. Slikker, afd. Wieringen; L. v. Galen, afd. Grootebroek; A. ter Haar, afd. Medemblik; J. ter Plegt Wzn., afd. Langendijk. Eindexamen leerlingenstelsel 8-jarigen cursus. Timmerlieden: Jac. Pater te Obdam, afd. Spierdijk; D. Pruimboom, Hlppolytushoef, afd. Wieringen; C. Broers, Nibbixwoud, afd. Wognum; Joh. Sneekes, Oud karspel, O. Kuiper, Oudkarspel, beiden afd. Langendijk; A. v. d. Welle, Kolhorn, afd. Winkel; J. Leegwater, Beemster, afd. Beemster; J. Burgmeijer te 't Veld, afd. Winkel; J. Vroepop, Broek op Langendijk, afd. Langen dijk; S. Sikkink, Medemblik, afd. Medemblik; J. Wijte. Spanbroek, afd. Hoogwoud, H. Kamp, Heerhugowaard, afd. HensbroekHeerhugowaard. Metselaars: J. Wit^ Wognum, J. de Koning, Wognum, beiden afd. Wognum; W. Deutekom, Aartswoud, afd. Hoogwoud; C. Zwaan, Medemblik, afd. Medemblik; G. Langedijk, Heerhugowaard, afd. Hensbi-oek—Hugowaard Smeden: P. Bakker te Beemster, afd. Beemster. Schilders: J. v. Leeuwen, Spierdijk, afd. Spierdijk; E. Kamp, V. Breed, T. Breed, allen van Heerhugowaard, afd. Hensbroek—Heerhugowaard; W. Wilms. Noordschar woude, afd. Langendijk; A. de Kroon, Midwoud, afd. Wognum. Eindexamen 5-jarige cursus. Timmerlieden: A. de Haan, afd. Wervershoof; Jan Groot. afd. WervershoofAndijk; H. Hoogland, afd. HensbroekHeerhugowaard; P. Dekker, idem; L. Visser afd. Hoogwoud; N. Hooijboer, idem; A. ter Haar, afd. Medemblik; J. Burgmeijer, afd. Winkel; C. de Jong, id., J. Groot, afd. Grootebroek; W. Dudink, idem; J. ter Plegt, afd. Langendijk; C. Molenaar, afd. Beemster. Met aanteekening: G. Bobeldijk, afd. Langendijk; Jac. Wijte, afd. Hoogwoud. Metselaars. P. de Geus, afd. Langendijk; a. Dekker, afd. Langendijk. Smeden. J. Sneeboer, afd. Grootebroek; P. Kasten, afd. Langendijk, met aanteekening; F. de Wit, afd. Langendijk. Monteurs. G. Hakof, afd. Winkel. Wagenmakers. S. Slikker, afd. Wieringen; Nic. Wijn, afd. Winkel; A. Schrijver, afd. Langendijk. Schilders. C. Scholten, afd. Henbroek-H.H.Waard; C. W. v. d. Sluis, afd. Spierdijk; J. Blokdijk, afd. West woud-Hoogkarspel; G. v. Straten, afd. Grootebroek; met aanteekening: M. Heijblok, afd. Wieringen; S. v. Rootselaar, afd. Wervershoofd-Andijk. De Commissie voor het eindexamen teekenscholen 5- jarlge cursus was samengesteld uit de heeren B. Span, le leeraar teekenschool Winkel S. Vis, leeraar vakteeke nen teekenschool Langendijk; N. Boom, leeraar hand- teekenen teekenschool Westwoud-Hoogkarspel; Joh. Hinke vanwege het Hoofdbestuur en D. Saai Czn., Alk maar als Directeur. TOEGEKENDE PRIJZEN VOOR HET PRACTISCHE PROEFWERK. Jury bestaande uit de heeren G. Bot, Westwoud, W. Roggeveen, Winkel en P. Burgmeijer, 't Veldt, Oude Niedorp. Timmerlieden, le leerjaar. Ladders, le prijs J. Moeijes, afd. Langendijk; 2e prijs Kees Pleters, afd. Hoogwoud; 3e prijs J. Rijper, afd. Langendijk. Eervolle vermeldingen: D. Tol, afd. Beemster en C. Hoek, afd. Beemster. Koffers, le prijs P. Blokker, afd. Langendijk; 2e prijs 3e prijs J. Moeijes, afd. Langendijk; eervolle vermeldingen; Joh. Wester, afd. Hensbroek-Heerhugo- waard en C. Hoek, afd. Beemster. Bankjes, le prijs J. Moeijes, afd. Langendijk; 2e prijs 3e prijs D. Tol, afd. Beemster; eervolle vermel dingen: Corn. Droog, afd. Winkel en P. de Wit, afd. Winkel. Timmerlieden Ze leerjaar. Kozijnen, le prijs G. Zeeman, afd. Langedijk; 2e prijs G. Romijn, afd. Beemster; 3e prijs W. Lont, afd. Wie ringen; 4e prijs Corn. Bakker, afd. Wieringen; eervolle vermelding: D. Wiedijk, afd. Winkel. Trapjes, le prijs Corn. Droog, afd. Winkel; 2e prijs W. Lont, afd. Wieringen; 3e prijs G. Zeeman, afd. Langendijk; eervolle vermeldingen: G. Borsjes, afd. Beemster en Corn. Bakker, afd. Wieringen. Winkelhaken, le prijs D. Wierijk, afd. Winkel; 2e prijs Math. v. d. Kreeke, afd. Wieringen en 3e prijs G. Zeeman, afd. Langendijk, Timmerlieden. Se leerjaar. Tuinbanken, le prijs C. Kuiper, afd. Langendijk; 2e prijs Abr. v. d. Welle, afd. Winkel; 3e prijs Jac. Pater, afd. Spierdijk. Vuilnisbakken. Eindexamenwerkstuk, le prijs C. Kuiper, afd. Langendijk; 2e prijs J. Vroegop, afd. Langendijk; 3e prijs Jan Leegwater, afd. Beemster. Eervolle ver melding: Jac. Pater, afd. Spierdijk. Schilders, 1© leerjaar. Bloembak, le prijs M. Reek, afd. Wognum; 2e prijs G. Lakeman, afd. Wervershoof-Andijk; 3e prijs E. Rot gans, afd. Wieringen. Vuilnisbak, le prijs E. Rotgans, afd. Wieringen; 2e prijs M. Reek, afd. Wognum; 3e prijs G. Lageman, afd. Wervershoof-Andijk. Letterbord. le prijs E. Rotgans, afd. Wieringen; M. Reek, afd. Wognum; 3e prijs S. Lont, afd. Wieringen. Schilders, 2e leerjaar. Tafel, le prijs W. v. Trienen, afd. Winkel; 2e prijs P. v. Straten, afcl. Grootebroek; 3e prijs J. W. Oudenrijk, afd. Langendijk. Trapje, le prijs J. W. Oudendijk, afd. Langendijk; 2e prijs J. Glas, afd. Wognum; 3e prijs P. Deken, afd. Hoogwoud. Letterbord. le prijs P. v. Straten, afd. Grootebroek; 2e prijs J. Glas, afd. Wognum; Se prijs P. Deken, afd. Hoogwoud. Schilders 3© leerjaar. Deur. le prijs V/. Wilms, afd. Langendijk; 2e prijs A. de Kroon, afd. Hoogwoud; 3e piijs Vincent Breed, afd. Hensbroelc-H.H.Waard. Letterbord. K.L.M. le prijs W. Wilms, afd. Langen dijk; 2e prijs A. de Kroon, afd. Hoogwoud; 3e prijs S. v Rootselaar, afd Wervershoof-Andijk. Letterbord. Eindexamen, le prijs Th. Breed, afd. Hensbroelc-H.H.Waard; 2e prijs Vincent Breed, afd. Hensbroelc-H.H.Waard; 3e prijs Anneke de Kroon, afd. Hoogwoud. Metselaars, le leerjaar, le prijs C. Lont afd. Wieringen; 2e prijs Jan Tromp, afd. Beemster; 3e prijs P. J. P. de Koning, afd. Wog num. 2e werkstuk, le prijs K. Metselaar, Langendijk. Metselaars, 2e leerjaar. le prijs P. Vertelman, afd. Wervershoof-Andijk; 2e prijs Jan de Groot, afd. Spierdijk; 3e prijs Jac. Botman, afd. Grootebroek. Metselaars, 3e leerjaar. 2e prijs W. Deutekom, afd. Hoogwoud; 2e prijs G. Lan gedijk, afd. Hensbroelc-H.H.Waard; 3e prijs Jac. Wit, afd. Wognum. Smeden, le leerjaar. le prijs A. Vink, afd. Beemster; 2e prijs P. Dekker, afd. Beemster; 3e prijs Peter v. Dijk, afd. Beemster. Smeden, 2e leerjaar. le prijs A. Joh. Sneeboer, afd. Grootebroek; 2e prijs Chr. Louw afd. Hoogwoud. Smeden, 3© leerjaar. 3e prijs P Bakker, afd. Beemster. Voor een vrije inzending van G. Bossen afd. Hoog woud, een eervolle vermelding. Wagenmakers, Se leerjaar. 8e prijs Nic, Wijn, afd. Winkel; 2e prijs A. Schrijver, afd. Langendijk. le leerjaar, 2e prijs Jan Oudt, afd. Beemster. SPORT. Wijzigingen in het Paaschprogramma. WEDSTRIJD N.H.V.B.-ELFTAL. Het programma voor de Paasclidagen heeft in en kele onderdeelen wijziging ondergaan. Voor den K.N.V.B. is uitgesteld Kinheim—Helder, daar Helder tegen het N.H V.B.-elftal speelt. Ingelascht is Alcmaria—Zeeburgia voor den Tweeden Paaschdag. N.H.V.B. B.K.C 1—Texel 1 uitgesteld; Helder 3— Wierincerwaard (le Paaschdag). 2 C: Hollandia 3— D.T.S. 2; Berkhout 1—Vrone 2. 2 D: D.O.S.K.O. 1—Sparta 2; H.R.C. 4—Succes 2 3 C: M.F.C 3M.F.C. 2; N Niedorp 2Berkhout 2. 4 D: H.R.C. 6H.R.C. 5; Wieringerwaard 2Helder 5; Succes 4—Helder 6.' Adsp Helder dHelder c. Gouden Kruis: J.V.C. 1Succes 2 (Succes is dus gedwongen om met haar 3e elftal op te komen; of zou de vaststelling van H.R.C. 4Succes 2 op een fout berusten?) Bergen 2—Andijk 2. Als een zéér belangrijk programmapunt voor de Paasclidagen moeten wij aanstippen den wedstrijd Helder—N.H.V.B.-elftal. Deze, ter elfder ure ingelaschte wedstrijd, die le Paaschdag te half drie op 't Helder-terrein wordt ge speeld, belooft aardig te worden. We schatten de partijen ongeveer van gelijke kracht. Het (nog steeds voorloopige!) Bondselftal is: C. Jonker (Verkade): C. Janson (Alkmaar), H. Min (Ber gen); E. Bakker (W.F.C 3). J. Schuit (Alkmaar), R. Rus (Sparta); H. Tauber (B.K.C A. Watertor (Spar-' ta), S. Wals (I.V.V.), R. Bruijn (W.F.C. 3), W. Win ter (Texel). Tauber, Bruijn en Janson speelden te Schagen in 't B-elftal, terwijl E. Bakker van de rechtsbackplaats naar de halfpiaats is verhuisd. We raden een ieder aan deze match te gaan be zichtigen. Als bijzonderheid dient gezegd dat oorspronkelijk tegen West-Frisia gespeeld zou worden, maar in verband met de voor de Enkhuizers zoo belangrijke match tegen Z.V.V. (waarvoor de toeloop enorm blijkt te zijn!) kon dit niet doorgaan. WIJZIGING N.H.V.B. ELFTAL. In den loop van den Vrijdagmiddag vernamen we dat Rens Rus en Cuup Watertor afgeschreven hebben voor de matoh tegen Helder en dat Winters wegens een bles sure niet kan uitkomen. Het elftal wordt: Jonker (Ver- kade); Janson (Alkmaar), E. Bakker (W.F.C. 3); Joh. Sanders (H.R.C. 4), J. Schuit (Alkmaar), H. Min (Ber gen); H. Tauber (B.K.C.), R. Bruijn (W.F.C. 3), Wals (I.V.V.), Hoogendijk (H.R.C. 4), en van der Ven (W.F.C. 3). DE SNELHEID TE WATER. Het wereldrecord door Kaye Don op meer dan 166 K.M. per nur gebracht. Reuter seint uit Buenos Aires, 2 April: Kaye Don verbeterde heden 't werelsnelheidsrecord voor motorbooten met de Miss England op de Parana. De Engelsche coureur bereikte een uurgemiddelde van meer dan 103 mijl. De officieuze tijdopneming vermeldt een snelheid van 103.73 mijl (166 K.M. 902 M.) per uur. Nader wordt uit Buenos Aires gemeld, dat de offi- cieele tijdopneming een uursnelheid van 103.49 mijl heeft uitgewezen (166 K.M. 515 M.). Het oude record stond met 102.15 mijl op naam van den Amerikaan Garwood. „Trader Hora", een Epos van het Zwarte Werelddeel. „Trader Hora", de geheel In Centra al-Af ri ka opge nomen Metro-Goldwyn-Mayerfllm, waarvan de wereld première op 25 Januari j.1. te Los Angeles plaats vond, is een van die rolprenten, die heel lang in productie waren maar ook een meer dan gewone belangstelling vermogen op te wekken. W. S. van Dyke, die deze film regisseerae, vertrok den 29sten Maart 1929 uit New York met de „He de France" om authentieke opnamen in Midden-Afrika te maken. Hij werd vergezeld door Harry Carey, Edwina Eooth en Duncan Renaldo, als de drie hoofdpersonen uit de bezetting, een staf van technisch personeel en een enorme installatie, omvattende een volledig minia tuur-studio, geluidopname-apparaten, een negen ton we gende generator, een electrische koelmachine, alsmede een complete radio-installatie. Deze expeditie, de grootste sinds .de dagen van de opnamen van „Ben Hur", eveneens voor de Metro Goldwyn Mayer in Italië, keerde pas het volgend najaar terug. Edwina Booth, Harry Carey en Renaldo keerden Iets vroeger naar Amerika terug dan Regisseur Van Dyke, die in November '29 arriveerde, tezamen met Mutia Wa Mula en Riano Tindame, twee Afrikaansche inboorlingen, ^die in de film belangrijke rollen vervul len. Van Dyke is van meening, dat deze Afrikaansche expeditie de moeilijkste van zijn geheeie loopbaan is, die o.a. het vervaardigen van „Witte Schaduwen", en „Het Lied van de Zuidzee" omvat, beide in de Zuidzee opgenomen. Van Dyke bracht beide genoemde inlanders mede om enkele kleinere scènes, speciaal „close ups" die nog noodig mochten blijken, in de studio's te kunnen opne men. Deze inlanders werden aanvankelijk evenwel niet in de Vereenigde Staten toegelaten, omdat de immigratie autoriteiten bozwaren opperden. Het voornaamste be zwaar was gebaseerd op het feit, dat zij het „examen", waaraan iedere immigrant onderworpen wordt, niet konden doorstaan. Zij konden namelijk niet schrijven. Hun dialect kent namelijk alfabet noch ge schreven woorden. De Britsche autoriteiten hebben voor hun landstreek de moeilijkheid opgelost door een vingerafdruk te gebruiken als rechtsgeldige „handtee- kening". De ambtenaar op Ellis Island verklaarde zich niet bevoegd, de zwartjes met een dergelijke gebrekkige ma nier van schrijven toe te laten. De minister van Arbeid besliste tenslotte, dat voor beide Afrikanen een uit zondering mocht worden gemaakt, dat men hen zou toe laten als „beroeps-acteurs". Dit incident veroorzaakte inmiddels eenige weken vertraging ln het voltooien van de film, terwijl salaris sen en andere onkosten moesten worden doorbetaald. Deze extra-kosten liepen op tot een bedrag van 7.500 dollar per dag. Om deze uitgaven bekommerde de Metro Goldwyn Mayer zich echter minder dan om de dreigen de onmogelijkheid, een film, waaraan reeds duizenden waren besteed, te voltooien. Korten tijd nadat deze moeilijkheden uit den weg waren geruimd, werd Edwine Booth ziek als gevolg van de ontberingen en infecties, waaraan zij maandenlang was blootgesteld in de Afrikaansche wildernis. De grootste teleurstellingen, de geweldigste moeilijk heden moest men overwinnen tijdens de reis naar en in Afrika. De problemen, die men na den terugkeer der expeditie in Culver City had te overwinnen, waren van zuiver-technischen aard. Dit is er tevens een bewijs voor, dat een groote filmmaatschappij als de Metro Goldwyn Mayer heel wat over heeft om een film een authentieken achtergrond te geven, hetgeen ook weer blijkt uit het feit, dat deze maatschappij den regis seur, W. S. van Dyke wederom uitgestuurd heeft, thans naar de Zuidzee-Eilanden om een verfilming te maken van Peter B. Kyne's roman „Never The Twain Shall Meet". Waarschijnlijk zal de gemiddelde leek zich ternauwer nood kunnen voorstellen, welke moeilijkheden de „Tra- der-Horn"-expeditie had te overwinnen. Misschien zegt het iets, dat de apparaten, met een totaalgewicht van meer dan tachtig ton, meegedragen moesten worden door een gebied, dat als een der ondoordringbaarste van Afri ka geldt Alle leden der expeditie waren ingeënt tegen koortsen en slaapziekte, alvorens men uit Mombasa vertrok. Een Engelsche legerarts reisde mee. Van Mombasa aan d® kust tot Nairobi was tamelijk makkelijk, omdat men hier nog gebruik kon maken van de hulpmiddelen der beschaving, zooals spoorwegtrajecten en stoomschepen. Te Nairobi moesten onderhandelingen gevoerd worden met de vertegenwoordigers van verschillende naties, n.1. de Belgische, Fransche en Engelsche; tolken, dragers, jagers en drijvers moesten in dienst worden genomen, allerlei maatregelen ter bescherming van de gezondheid van de expeditieleden moesten worden opgesteld. Verder moest men zich bedienen van ossenwagens, in- landsche voertuigen, booten en moest men zich bewegen langs smalle, gekapte voetpaden. Eerst trok men het geweldige Tanga,njika territorium binnen, vermaard om den overvloed van wilde en zeldzame dieren, daarna ging men door Oeganda-land, om vervolgens naar het hartje der Belgische Kongo te gaan, waar de Afrikaansche dwergstammen huizen. Edwina Booth, de twintigjarige blonde actrice, die na veel moeite de hoofdrol bemachtigd had, liep het grootste gedeelte van den tijd in een grascostuum, zooals de inlanders in dat tropisch land dragen. Alle leden der expeditie verklaarden na den terugkeer in de „States", dat Edwina Booth een merkwaardige lichamelijke kracht en uithoudingsvermogen had betoond ondanks de meer malen onplezierige omstandigheden. Wanneer zij haai' grascostuum niet droeg, liep Edwina rond in een khaki broek, flanellen hemd en vilten schoe ien. Zij liep twee of drie verschillende soorten van koorts op, talrijke blaren en schrammen, maar haar ilezierige stemming werd daardoor nauwelijks bena deeld. Zij verklaarde dat haar grootste vriend de vase- linepot was geweest Meer dan vijfhonderd voet film werden uit Afrika meegebracht De meeste scènes werden met het geluid opgenomen en omvatten alle verschillende soorten van menschelijk en dierlijk leven, dat men voor de camera kon krijgen. Van Dijke en zijn operateurs maakten tal rijke excursies buiten de groote hoofdexpeditie om, ten einde speciale opnamen te maken, die onmogelijk waren in de nabijheid van het hoofdkwartier met zijn geluiden, die de wilde dieren en menschen op een afstand hielden. De ontvangst van „Trader Hora" zoowel in Amerika als Europa (Stockholm en Londen) was blijkens de recensies, die zonder uitzondering vol lof waren, bij zonder warm, hetgeen niet behoeft te verwonderen, om dat dit de eerste geluidsfilm is, die Afrika's zeldzame schoonheid en zeldzame verschrikkingen, op ongeëve naarde wijze in beeld en klank brengt. Over enkele maanden kan deze grootsche Afrikafilm in ons land tegemoet gezien worden. Meneer Karig: Ik hoor, dat de dames de japonnen mnger dragen. Mevrouw (die niet dikwijls iets nieuws krijgt): Nou, als ik ze nog langer moet dragen, mogen ze ze wel va* plaatijzer maken! Zij: Mannen zijn akelige geweldenaren. Mijn maf beloofde me een groote verrassing, als ik koken leer de, en daarom nam ik kookles! Haar vriendin: En wat was de verrassing? Zij: Hij ontsloeg de keukenmeid!

Schager Courant | 1931 | | pagina 20