Iste II. Foto-werk. A. en J. PRINS, Heerenstr. 126, „SABINA" - Thee, Fa. W. D. HIESTAOT 8 Zoon een STUIT KOEMEST, Bevelanderplanters, Prijsverlaging Fa. H.W. HOLSMULLER-Alkmaar. Rijwielen=Termijnbetaling hi WESTFRONT een partij Vloermatten, D. MUL WINKEL. Nagekomen Berichten. WINKEL HARENKARSPEL K O E G R A NIEUWE N I EGO R T WIERINGEN Z Jj P E Aantal dooden te Managua nog onz^ksr. De Duitsch-Oostenrijksche handels overeenkomst. UIT ONZE OOST. t 1 ver- Advertentiën. Professor K0EH0F. Aangeboden Zegehaver, Princessegerst ADVERTEER7 IN DIT BLAD. De Grootste Wereldfilm in Theater IGESZ, SCHAGEN. Wij hebben ontvangen: Groenmerk Blauwmerk Oranjemerk Reclame 40 c. p. pakje 34 c. p. pakje 30 c. p. pakje 22 c. p. pakje Groenmerk Blauwmerk Oranjemerk Reclame 57'|2 c. p. pakje 47'lz c. p. pakje 37'|2 c. p. pakje 25 c. p. pakje UITSLUITEND SCHAGEN Telefoon 11. Beide Paaschdagen geopend. Overal te ontbieden. Gedurende het afgeloopen seizoen werd door de Commissie van de Nutsbibliotheek alhier 12 maal gelegenheid gegeven tot het in ontvangst nemen en ruilen van boeken. Daarvan werd regelmatig ge bruik gemaakt dooi een 34-tal lezers. Uitgegeven werdert 884 boeken. De bibliotheek beschikt over 662 werken. Vrijdagavond zijn twee jongelieden die zich vanaf den straatweg naar het marktgebouw begaven, om daar te werken aan de te houden tentoonstelling, vanwege het vakonderwijs, en vermoedelijk den kortstcn weg wilden nemen, of door onwetendheid, of door de duisternis mis leid, van de ruim 2 meter hooge muur in de voorsloot gevallen. Door hun opvallend lang wegblijven, zijn de anderen, die in het marktgebouw waren, eens gaan kij ken, en die hoorden toen hulpgeroep. Nat en geschrokken zijn beiden uit hun netelige positie gered. Ter plaatse was vroeger de trambrug, doch na de op heffing van de tram, is de brug weggebroken, doch d.' steile bruggehoofden zijn blijven bestaan. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling Winkel van de Vereenlging tot bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland, ten huize van den heer D. A. de Bruijn. De voorzitter opent de vergadering en heet de aan wezigen welkom, waarna de notulen der vorige verga dering worden gelezen en goedgekeurd. Allereerst volgt nu de mededeellng, dat zooals bekend Winkel de algemeene vergadering en de tentoonstelling heeft In 1929 wenschte Winkel dit, doch werd sterk be streden en voor 1930 scheen er gen enkele afdeeling op gesteld te zijn, en zoodoende meende Winkel zich bereid te moeten verklaren. Het afdeellngsbestuur heeft veel voorbereidend werk gedaan, doch alles is nu gereed en klaar om veel be zoek te ontvangx. Het marktgebouw leent zich uitste kend voor dit doel en alles komt tot zijn recht. De wenschelijkheid wordt uitgesproken, om voortaan niet meer teelceningen te zenden als de teekenleeraren voor de tentoonstelling geschikt achten. Bestuur, leeraren en leerlingen die er voor in aanmer king kwamen, hebben gedaan wat zij konden om alles zoo goed mogelijk te doen uitkomen. Er is voorts aan verschillende gemeentebesturen ter plaatse en In de omgeving een uitnoodlging gezonden, en dan is er vermoedelijk nog hoog bezoek te ver wachten, namelijk de commissie ter voorbereiding van het Congres voor Nijverheidsonderwijs, o.a. het leerlln- genstelscl. Uit het jaarverslag dat daarna wordt uitgebracht, tee kenen we aan, dat het ledental 37 bedraagt; Bestuur en leeraren bleef gelijk; de cursus 19291930 eindigde met 16 leerlingen en de cursus 19301931 begon met 19 leerlingen. De leerlingen gingen on enkele uitzonderin- genna, regelmatig over en 3 leerlingen behaalden het volledige diploma, dit waren alle candidaten voor het eindexamen. Toegelicht wordt dat aan de theoretische vakken evenveel waarde wordt toegekend als aan de practische en onvoldoende voor theoretische vakken, beteekent onvoldoende voor het geheel en niet slagen. De rekening 1930 wijst aan een ontvangst van f 1311.39, uitgaaf f 1035.65, batig saldo f 245.74. Nadat deze rekening is onderzocht door een commis sie, bestaande uit de heeren C. Brouwer en A. de Rid der, en in orde bevonden, wordt deze vastgesteld en de penningmeester bedankt voor zijn gehouden beheer en de commissie voor haar onderzoek. Bestuursverkiezing. De heer P. Krapman. die aan de beurt van aftreden is, heeft te kennen gegeven, niet meer voor een benoeming in aanmerking te willen ko men. In diens plaats wordt benoemd de heer P. Burg- meijer timmerman te 't Veld. De rondvraag levert niets op. Sluiting volgt. Bij de op Vrijdag j.1. gehouden rekening van het on derlinge paarderfonds alhier bleek dat er over het le kwartaal 1931 285 stuks paarden verzekerd waren, afge keurd waren 2 stuks. De omslag werd bepaald op f 0.50 per f 100 verzekerde waarde. JTJLÏANADORF. Men deelde ons mede, dat de feestavond van de afd Koegras van den Modernen Landarbeldersbond ls be paald op Zaterdag 11 April as. in de zaal van den heer A. Kossen. Als feestredenaar zal optreden het hoofdbe stuurslid de heer H. van der Wielen, terwijl de arbel- derstooneelvereenlging uit Den Helder hare medewer king zal verleenen en de Beverwijker Harmonica-virtu ozen voor muziek zullen zorgen. Nadere gegevens hier over volgen nog per advertentie. Aan ds. W. Bronneger Onnekes. eerder Ned. Herv. Predikant te Den Helder, thans te Wedde in Groningen, is toezegging van beroep gegeven naar Haamstede e.a. op Schouwen-Duiveland. Naar ons werd medegedeeld zijn door de Commissie, welke was benoemd door de algemeene vergadering, uit geschreven door de Middenstandsvereenlging, de candi daten voor den gemeenteraad als volgt op de lijst ge rangschikt: 1. P. Pluister, 2. H. Scheltus, 3. C. v. d. Haa- gon. 4. Jb. Kooij Cz., 5. Jn. Zijp, 6. Jb. B. de Jong, 7 D Wit. 8. P. Zwagerman, 9. Adr. Prins. Naar men ons verder mededeelt is deze rangschikking niet geheel overeenkomstig het besluit van de algemee ne vergadering der Middenstandsverg. gehouden op Zon dag 22 Maart j.1. Deze rangschikking zal nogmaals aan de goedkeuring van een algemeene vergadering moeten worden onderworpen. Succcsnieuws. 2e Paaschdag: H.R.C. 4Succes 2. Succes 4Helder. Naar aanleiding van een bericht voorkomende ln ons blad van Donderdag 26 Maart J.1., betreffende: dat de premiekeuringen van warmbloed-merrlën niet meer te Wieringen, doch te Wieringcrwaard zullen worden ge houden, werd op j.1. Donderdag in Hotel Lont een ver gadering belegd, uitgaande van de Holl, Mij. v. Land bouw, afd. Wieringen, ter bespreking van deze rege ling. De secretaris, de heer O. J. Bosker, deelde mede, dat de voorzitter, de Ed.achtb. heer L. C. Kolff, wegens andere werkzaamheden niet hier aanwezig kon zijn, en zette uiteen, welke bezwaren er alzoo zijn als de genoem de keuringen hier niet meer zullen worden gehouden. De aanwezige leden der Holl. Mij. van Landbouw, alsmede het bestuur der Landelijke Rijvereeniging „Wie- ringen", zijn van mecning, dat al het mogelijke in het werk zal moeten worden gesteld, de keuringen hier ter plaatse te houden. Besloten werd na een algemeene be spreking. een schrijven te richten aan de Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noord- Holland, namens de Holl. Mij. van Landbouw en de LandeUjke Rijvereeniging „Wieringen", inhoudende, de keuringen te Wieringen te blijven houden. Juist nu er te Wieringen een Landelijke Rijvereeni ging bestaat, is de kans groot, dat meerdere dieren ter keuring worden aangeboden en als de keuringen te Wie- rlngerwaard zullen worden gehouden, zullen vele on- DEN OEVER. Terwijl een monteur, werkzaam bij Smulders ln de sluisput, bezig was bij de sluisdeuren, kreeg hij een splinter ln het oog, hij was genoodzaakt, zich onder ge neeskundige behandeling te stellen. Naar wij vernemen is de Amsterdamsche Ballast Mij momenteel bezig met het weghalen van de pompen, die de werlcput droog hebben gehouden, gedurende eenige jaren. Het is de bedoeling, het water op hoogte te bren gen, daar de M.U.Z. spoedig een aanvang zal maken met het doorbaggeren der dijken. Op 8 April a.s. zullen eenlge Belgische autoriteiten benevens oud-minister Colijn en de directeur-generaal van de Zuiderzeewerken, een bezoek aan de werkzaam heden brengen. Op 9 April zullen ongeveer 35 personen een bezoek aan het watergemaal nabij Den Oever brengen ter Inwijding. O.a. zullen daarbij tegenwoordig zijn de heeren Lely en Leenmans. In het gebouw „Land in Zicht" zal op 13 April a.s. een lezing worden gehouden door den hoofdingenieur der marine, den heer Monhemius van Den Helder, met als onderwerp „De Universeels Koning en Heer' ST. MAARTENSBRUG. Aan onze plaatsgenoot L. K. Doorn Pz., leerling der \mbachtsschool te Alkmaar, is het diploma machine bankwerker uitgereikt. Het bouwen van een autogarage, voor rekening van den heer C. Nierop is opgedragen aan den heer D. de Leeuw, aannemer alhier. J. P. de Leeuw, alhier, leerling van de Ambachtsschool (afd. machine-bankwerker) te Alkmaar, is bevorderd van de 2e naar de 3e klasse. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 27 Maart tot en met 2 April 1931. Geboren: Pleter, zoon van Matthijs Dekker en Maar- tje Veuger; Adriana Maria, en Ladislaus Maria, doch ter resp. zoon van Wilhelmus Eusebius Jozef Doedens en Adriana Oostermeijer. Wolter, zoon van Johannes Hart suiker en Vrouwkje Vaartjes. Ondertrouwd: Anthonius Petrus Pronk, oud 26 jaren, bloembollenkweeker «wonende te Anna Paulowna en Anna de Vries, oud 22 jaren, zonder beroep, wonende te Zijpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Willem de Vos en Naatje Mantel; Dirk Aarsen, ongehuwd, oud 50 jaren. Het cijier van 5000 sterk overdreven ge acht. (Zie ook 1ste pagina Tweede Blad.) Ondanks de groote moeilijkheden heeft thans, na drie dagen, de Amerikaansche Marine den toestand in het aardbevingsgebie.1 rondom Managua zoo goed als geheel in handen. Het opruimen van de puiri- hoopen is krachtig aangepakt, evenals het tellen van de dooden en het overbrengen der gewonden van de' geïmproviseerde ambulances naar betere verplegings- inrichtingen. Het aantal dooden moet nog steeds naar schatting worden vastgesteld, want een totaal over zicht heeft men nog niet. De commandant van het plaatselijk marine-corps, kolonel Bradman, schat het aantal dooden op 2000. Van do vele duizenden gewon den konden velen niet in de hospitalen, ambulances en ziekenhuizen worden opgenomen, zoodat men ook hier slechts het aantal kan schatten. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat het cijfer van 5000 doo den, dat in de pers genoemd wordt, waarschijnlijk sterk overdreven is. De aangerichte schade wordt ech ter geschat op 70 millioen dollar, en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat zij in werkelijkheid nog groo- ter zal blijken te zijn. Een nieuwe brand uitgebroken. Uit Managua: Men hoopte dat men gisteravond of hedenochtend de waterleiding weer in werking kón stellen. In het westelijk deel van Managua ontstond gister weder om een brand, die het tentenleger der dakloozen be dreigt. Gistermorgen werden drie mannen stand rechtelijk doodgeschoten, die in den afgeloopen nacht op plunderen werden betrapt. Belgische ongerustheid. Een tolverbond met Nederland? Men meldt uit Brussel aan de N.R.Ct.: De Volksgazet, het onder leiding van oud-minister Huysmans staande sociaal-democratische dagblad, slaakt een noodkreet naar aanleiding van het Duitsch-Oostenrijksche tolverbond en vreest voor een opgeven van het vrijhandelsbeginsel door een con servatieve Britsche regeering, welke de plaats van het kabinet-Ramsay MacDonald zou kunnen innemen. In afwachting, dat het ideaal van Briand verwe zenlijkt wordt, meent het Antwerpsche blad, moet Bel gië zich zelf behelpen en een tolverbond sluiten met Nederland. Bezwaren, die vroeger konden bestaan, schrijft de Volksgazet verder, zijn vandaag verdwenen. Sedert de industrialiseering van Nederland zijn de twee lan den zoo bij elkaar aangepast, dat de tolbarrière kan worden neergeslagen tot grooter welvaart van beide partijen. Herriot over de tolunie. Een ernstig gevaar. In een onderhoudt met de Petite Gironde verklaar de de Fransche staatsman, Herriot, dat hij het jong ste Oostenrijksch-Duitsche accoord als een ernstig gevaar beschouwt. Er bestaan, voegde hij er bij, twee internationalis men: een. dat Frankrijk altijd ongelijk geeft en een dat tracht rechtvaardig te zijn en zich niet voedt met dwaze illusies. JONGE VROUW SLAAPT TWEE WEKEN ACHTEREEN. Uit La Chèze bij St. Brieux in Frankrijk wordt ge meld. dat daar e enjonge vrouw van 25 jaar veertien en een halvcn dag achtereen geslapen heeft. Bij haar ontwaken was zij niet in staat haar oogleden op te lichten; weinigen tijd later gaf zij nauwelijks teeke nen van leven. Gistermiddag heeft zij voor het eerst de oogen geopend en eenige woorden gesproken. De doktoren hopen haar in het leven te houden. DAME OP HET KERKHOF VERBRAND. Te Empoll in Italië heeft op het gemeentekerkhof een eigenaardig voorval plaats gehad. Zekere mevrouw El- sa Hofmann Kohen is daar namelijk geheel verbrand gevonden. Maandag j.1. was ze uit Florence te Empoli aangeko men en had zich onmiddellijk van den trein naar het kerkhof begeven, waar zij den bewaarder verzocht had, een bouquet neer te leggen op het altaar in de kapel. Daarna was zij naar een graf gegaan, klaarblijkelijk met de bedoeling om daar te bidden. Het verder verloop van de geschiedenis is niet juist meer te reconstrueeren. Hoogstwaarschijnlijk is zij met haar kleeren in aanraking gekomen met een lampje, zoo als die in Italië veelal op de graven branden. In ieder geval werd haar lijk geheel verkoold gevonden door eenige doodgravers, die zich in den namiddag naar het kerkhof begaven. t 193.000 en ook de pensioenen zullen worden aangetast De totale bezuinigingen op den gewonen dienst voor het dienstjaar 1932 ten opzichte van 1931 zullen aldus Inclusief de salariskortingen f 46.400.000 bedragen. Het geschat tekort voor 1932 bedraagt f 135.000.000 en door bovenstaande bezuinigingen verwacht men, dat de uitgaven en inkomsten in 1933 wer in <y,enwicht zul len zijn. HEUVEL AFGESCHOVEN. DE AMBTENAREN-SALARISSEN. Zullen met 1 Juli a~s. met vijf en m< Januari 1932 met tien proc. worden mlnderd. Aneta seint uit Batavia, d.d. 2 April: Hedenavond wordt een officieel besluit verwacht, waarbij met ingang van 1 Juli 1931 allen ambtenaren vijf proc. op hun salaris zal worden gekort, welke kor ting met ingang van 1 Jan. 1932 zal worden opgevoerd tot tier. proc. De ministerleele bewilliging werd heden telegrafisch ontvangen. Uit een nadere uiteenzetting van de regeering aan den Volksraad blijkt, dat de salarisverlaging geldt voor alle burgerlijke en militaire landsdienaren met salaris sen boven f 50 per maand. De ambtstoelagen zullen verminderd worden met rond Groote natuurramp op Java, Een redacteur van het „A.I.D." telefoneerde uit Tjia- mis op 1 Maart: De afgeschoven heuvel, genaamd de Pasir Kiara, be- "hoorende tot het blok Tjoeroeng Kali is een dorre berg zonder kampongs, langs welks voet de Tjoeboehan stroomt. Door de afschuiving (waarvan de telegrammen reeds met een enkel woord melding maakten) is een gat geslagen met een breedte van 400 bij een diepte van 200 m. De Pasir Kiara wordt door menschen slechts zelden bezocht. Van bodemscheuren als voorafgaande waarschuwing is niets bekend. Op den dag der ramp werden dest middags om 3 uur de omliggende kampongs opgeschrikt door hevige knallen, gevolgd door een lang zaam wegstervenden donder, waarop de lucht verduisterd werd door verstuivende zanddeelen, welke spookachtig rood aandeden. Het geheele drama speelde zich in vijftien minuten af. De rivier was toen verdwenen onder geweldige zand- en steenmassa's. Bij een onmiddellijk Ingesteld onderzoek ls gebleken dat zes menschen bedolven waren. Den vol genden morgen was nog slechts een lijk opgehaald en wel van den 11-jarigen zoon van een zekeren Moerhawl, wiens vader ook tot de vermisten behoort Van de andere ver misten is nog geen spoor te bekennen. Het terrein is door honderden menschen onder leiding van een wedana afge zocht, hetgeen een zeer gevaarlijk werk is, aangezien men niet bekend was met het feit, of de werking nog verder ging. Waarschijnlijk zullen de lijken nooit meer te voorschijn komen. Tien bouw sawahs zijn verloren gegaan. De bevolking berust. JULI AN AD ORP. Zaterdag 4 April, A. KOSSEN. Café „Prins Hendrik". voor de zool. Schotsche Muizen. C. Koomen Jz. te Winkel. TE KOOP: bij MAKELAAR, Basstraat No. 37, Den HELDER. TE KOOP: pl.m. 20 zak bij E. A. LINDENBERGH,Oude- sluis. vanaf fl.50 per week. SCHAGEN. komt Isten, 2den en 3den PAASCHDAG, Voorziet U tijdig van plaatsUaarten. Aanvang 8 uur. Maandag NA AFLOOP BAL welke wij spotgoedkoop aanbieden 140 X 180 (6-els) f 1.55: 180 X 230 (12-els) 13.00, 3.50. 230 X 280 (16- els), de beste kwaliteit f4.50, f3.95, Beslist goedkoopere prijzen, vraagt zichtzending. Pracht sorteering Bouclé- en Tapis Beige Karpetten, in zeer moderne dessins. In KAPOKMATRASSEN bieden wij aan o.a.: 3-deelig matras met schuine peluw en 2 kussens voor slechts f44.50. Jongelui, heeft U trouwplannen? Laten wij U eens prijsopgaaf doen. Vloerzeilen, Ledikanten, Dekens, Strocmatrassen, Overgordijnen, enz. Vitrage Gordijnen, keuze uit 49 patronen, vanaf 19 ct. Theedoeken 19 ct., Roode Zakdoeken (de beste) 30 ct. Ons werkmansgoed is het best en goedkoopst. Groote keuze Overhemden, Zelfbinders, Petten, Sokken, enz. enz. Met ingang van heden zijn de prijzen van „SABINA"-Thee als volgt verlaagd: De kortgeleden verlaagde prijzen der „SABINA"-Koffie zijn nu Vanwege het groote succes handhaven wij voorloopig nog onze tijdelijke PORSELEIN- RECLAME. - -V*:

Schager Courant | 1931 | | pagina 6