nuntii Nitiws- r Paaschcongres der S.D.A.P. Abonnementsgelden* Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Woensdag 8 April 1931. SCRAGER 74ste Jaargang No. 8845 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10. iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Te Arnhem. De heer J. Oudegeest, partijvoorzitter, opende het Paaschcongres der S.D.A.P. tc Arnhem gehouden. Hij herdacht eerstens Hcrmann Mülïer, rar. Troel stra en mevr. Kuykhoff. Gezien de malaise alom, noemde de heer Oude geest de positie der Nederlandsche Arbeidersbeweging 'toch nog verheugend. Telde de S.D.A.P. op 1 Januari 1929 53.395 leden, op 1 Januari 1930 bedroeg dit aantal 61.102 en op 1 Jan. 1931 was het ledental def partij gestegen tot 69.263. Wanneer de cijfers van het ledental op 31 Maart zijn uitgewerkt, zullen de 72.000 ver overschreden zijn. Het aantal afdeelingen grieide op 1 Jan. 1930 tot op dit ©ogenblik met 38, zoodat dit thans 683 bedraagt. Deze groei bewees volgens spr. eenerzijds, dat de arbeiders niet tevreden zijn met de politiek der re geering, onderzijds dat zij de door de S.D.A.P. in en buiten de vertegenwoordigende lichamen gevoerde po litiek verstaan en goedkeuren. De liberale staatsidee der onthouding op poliiek en sociaal gebied is, meent spr., gedood. De S.D.A.P. zal de oogen der christenen en vooral der katholieke arbeiders dermate hebben te openen, dat zij onder de mantels der godsdienstige leuzen de gestalten van ttiet kapitalisme in zijn vele vormen leeren zien. Men zal hun hebben aan te tooncn, dat het verraad dezer regeering door hen zelf wordt gesteund, door het ge bruik, dat zij van hun stembiljet maken. Uitvoerig besprak de heer Oudegeest de positie van ide Arbeiderspers, die een zeer gunstig beeld toont. Het aantal abonné's op de beide dagbladen „Het Volk ,en „Voorwaarts" bedroeg op 1 Jan. 1930 95.848 en op •31 December 1930 109.134, een stijging dus van 13.286. Alleen reeds te Amsterdam is in twee jaar tijds het abonnementental verdubbeld, zoodat de 20.000 belang rijk overschreden is. Het aantal personen in geheel voU&digen dienst bij dit bedrijvencomplex bedraagt 527. Met voldoening gewaagde spr. van de invoering lier medezeggenschap. Komende tot den stoffelijken dwang in deze dagen, Ikomt de heer Oudegeest op de Januari-circulaire der regeering aangaande den werkloozen-stcun en de hou ding der regeering ten aanzien der werkversohaffings- loonen, die aansluit bij de pogingen der onderne mers om de loonen te verlagen. De dividenden over 1930 blijken in menig geval echter niet lager te zijn dan in de voorafgaande jaren. De nationale rijkdom is in de laatste drie jaar met anderhalf milliard gul den toegenomen. De regeering heeft dus niet het recht te spreken over gebrek aan geld wanneer het den nood van tienduizenden gezinnen betreft. Dit gebrek is in ons land een leugen. Met den angst voor het steeds grooter wordende roode gevaar slikt de huidige Kamermeerderheid al les. De leiders der R.K. Vakbeweging gebruiken in bun redevoeringen meer en meer de socialistische terminologie doch tusschen zeggen en doen ligt een breede weg. Daarom doet spr. voor de eerste paar maanden een beroep op allen voor de komende ver kiezingen. Tenslotte wijdde spr. een woord aan de politieke spanningen. Tegenover de houding der socialistische rcigeering in Engeland steekt die van onzen aards- reactionnairen minister van koloniën volgens spr. wel zeer sterk af. Het P.N.I.-proces zal in onze koloniale geschiedenis te eeuwigen dage een schande blijven. Met algemeene stemmen wordt vervolgens een re volutie aangenomen, waarin geprotesteerd tegen de wijze waarop het proces tegen de P.N.I.-leiders is ge voerd en hun veroordeeling door den Landraad te IBandoeng. Daarna was aan de orde een motie van het Partij bestuur inzake het optreden van den linkervleugel in de partij gegroepeerd om het links-socialistische weekblad de Socialist. Het partijbestuur had zijn resolutie ingediend naar aanleiding van het feit, dat de Engelsche Onafhan kelijke Arbeiderspartij zich met een rondschrijven ge wend had om adhaesie tot de bij de socialistische ar- beidersinternationale aangesloten partijen, met een program van actie, hetwelk behalve door do Indepen dent Labour Party zelf ook was onderteekend door de Noorsche Arbeiderspartij, de twee Poolsche so cialistische partijen en door den linker-vleugel van de Nederlandsche S.D.A.P. In de door het partijbestuur ingediende resolutie wordt voorgesteld, dat de linker vleugel is opgetreden als een organiseerende politieke groep in de S.D.A.P., welk optreden onverecnigbaar is met het lidmaatschap der partij. Van de onderteeke naren wordt de openlijke verklaring geëischt, dat zij zich uit de gevormde combinatie terug trekken, ter wijl in de resolutie wordt voorgesteld, dat de groep van „De Socialist" optreedt op een wijze, die in strijd is met de resolutie van Nijmegen 192*2. Nadat de heer Oudcgecst deze resolutie had verde digd en door den heer P. J. Schmidt, redacteur van de Socialist was bestreden, volgde er uitvoerig en warm debat. Een groot aantal afdeelingen dienden een motie in tot verdaging van beslissing in deze. Deze motie werd echter verworpen. De heer Fimmen die in deze de zondaar bleek te zijn, die een dosis verwijten had te incassecren, zeide zich niet de vrijheid tc laten ontnemen met buiten- landsche partijgenooten to spreken. Spr. vroeg wat de ontstemming beteekende. Alles wat in het program staat is wat de links-socialisten zelf hebben verkondigd. Dat zij bezig waren een nieuwe internationale te maken, is onwaar, want zij willen in en door de S.A.I. het socialisme opbouwen. Het partijbestuur verdient een motie van afkeuring, omdat het toelaat dat zij een jaar lang de partij zou den ondermijnen. Wij hebben ons, aldus spr., niets te verwijten tegenover de partij en S. A. I. en wij ont kennen, dat wij gehandeld zouden hebben tegen de resolutie van Nijmegen. De heer Albarda constateerde, dat aan geen enkele richting, ook piet aan de linkervleugel, iets in den weg wordt gelegd. „De Socialist" mag dankbaar zijn voor de groote toegestane vrijheid. In wezen is de lin kervleugel een georganiseerde groep, technisch niet. Een groep met week-ends, conferentie, en blad en clubs. Er wordt stelselmatig en opzettelijk geforceerde critiek op de partij gevoerd, hier en in het buiten land, er wordt oppositie gevoerd om de oppositie. Er is geen partij aaneengesloten bij de S. A. I., zeide spr. tot Fimmen, die het u naar den zin kan maken. Als de Engelschen in de moeilijkste omstandighe den regeeren, vervolgt gij hen met onbillijke critiek, evenals de partijgenooten in Oostenrijk, die een wa ren heldenstrijd voeren tegen het fascisme. Van de geheele actie is Fimmen een van de vaders, aldus (le heer Albarda. Hij is de auctor intellectua lis. Een jaar geleden heeft Fimmen een rede gehou den te Oslo, waarin hij de Europeesche sociaal-de mocraten heeft afgetuigd. Zooals hierboven reeds gezegd, werd het een uit voerige discussie met ais resultaat, dat 'de resolutie van het Partijbestuur werd aangenomen met 838 stemmen voor, 493 tegen en 204 blanco. Beleid Partijbestuur en Kamerfracties. Op den tweeden dag van het congres werden aan de orde gesteld de besprekingen over verslagen en beleid van het Partijbestuur; verslagen van de frac ties van Eerste en Tweede Kamer; Arbcidspers en Verslagcommissie van geschillen. Er werden 23 sprekers ingeschreven; nadat drie het woord hebben gevoerd, wordt de spreektijd beperkt tot vijf minuten. De meeste opmerkingen, welke wor den gemaakt, betreffen den inhoud van Het Volk; in het bijzonder wordt aangedrongen op betere voorlich ting inzake Indië en op het meer aandacht schenken aan quaesties betreffende de positie van de vrouw. Daarna werd de Tweede- en Eerste Kamerfraciie be sproken, welke opmerkingen door den heer Albarda en Wibaut werden beantwoord. Het militaire vraagstuk. Omtrent het militaire vraagstuk had het Partij bestuur de volgende resolutie ingediend: 1. Het Congres der S.D.A.P., overwegende, dat ondanks alle beloften en pogin gen, waarvan de wereld sedert 19Ï8 getuige is geweest, met de algemeene ontwapening nog geen begin is ge mankt en dat herhaaldelijk opnieuw oorlogsgevaar de menschheid bedreigt; dat echter bij de volken, en inzonderheid bij de arbeidersklasse het verlangen naar ontwapening en de afkeer van den oorlog aan houdend sterker worden en dat de Volkenhond de middelen beschikbaar heeft gesteld om geschillen tus schen staten langs vreedzamen weg te beslechten, zoo dat een oorlog geenszins als onvermijdelijk mag wor den beschouwd; 2. van oordeel, dat in de tegenwoordige omstandig heden meer dan ooit een krachtige eenisgezinde actie van de internationale arbeidersbeweging noodig is, om de ontwapening te bevorderen en het oorlogsge vaar te bedwingen; 3. spreekt den wensch uit, dat de S.A.I., in samen werking met het I.V.V.,, de arbeiders zal voorgaan in een forsche actie, ten einde te bevorderen, dat de Ont wapeningsconferentie die de Volkenbond voor 1932 bijeenroept, tot een eerste en belangrijke verminde ring der bewapening zal leiden; 4. verwacht an de S.A.I., dat zij in overleg met het I.V.V., de socialistische partijen en de moderne vakvereenigingen zal gereed maken voor een krachti- gen strijd voor den vrede; 5. verlangt van de. Nederlandsche regeering zoo danige deelneming aan de Ontwapeningsconferentie, dat de gevoelens van het groote volksdeel, dat ont wapening wenscht, zoo sterk mogelijk tot uitdruk king worden gebracht en dat tot de verst mogelijke beperking van de ontwapening wordt medegewerkt; 6. eischt voor Nederland, afgezien van de vooruit zichten en de resultaten der internationale ontwape ning, zelfstandige ontwapening; 7. bevestigt de vroegere uitspraken van de Partij, waarbij de bewapende landsverdediging, die voor Ne derland zelfvernietiging zijn zou, is afgewezen; 8. blijft rekening houden met de mogelijkheid, dat onder bepaalde omstandigheden een mobilisatie van beperkten omvang, op den voet van een veiligheids wacht, ook door de Partij onvermijdelijk kan worden geacht ter bescherming tegen gevaren, waaraan een oorlog buiten onze grenzen, de bevolking van ons land blootstelt, of ter voldoening aan volkenbondsverplich tingen; 9. verklaart opnieuw, dat de Partij elke politiek, die naar oorlog drijft of oorlogsgevaar oproept of vermeerdert, met al haar energie zal bestrijden, en dat zij derhalve ook niet haar medewerking zal ver- lecnen tot een mobilisatie, indien het bevel daartoe als een drijven naar oorlog zou moeten of kunnen worden gekenmerkt, of oorlogsgevaar zou oproepen of vergrooten; 10. eischt nogmaals, dat de voorafgaande beslis sing over het mobiliseeren van troepen worde ge bracht bij de wetgevende macht; 11. roept wederom de arbeiders van Nederland op om onder leiding van S.D.A.P. en N.V.V. m het vel band der internationale arbeidersbeweging en op den grondslag van haar besluiten, den strijd voor den vrede met al hun energie te voeren en in Nederland de nationale ontwapening te bespoedigen door de ver sterking der socialistische arbeidersbeweging. Verschillende afdeelingen hadden amendementen ingediend, terwijl van eenige afdeelingen gezamenlijk eveneens een resolutie was ingediend. De heer Albarda leidde de besprekingen in en zei de dat in Europa een sfeer is ontstaan waarin een geringe oorzaak een cntasirophe kan veroorzaken, waarin dit werelddeel dan ten onder zou gaan. Van het gevoel van gerustheid na 1918 is niets meer over. De brandstof ligt opgehoopt en soms spatten vonken, die een uitbarsting kunnen veroorzaken. Een natuur ramp kan men niet keeren, maar een oorlog is geèn natuurramp, maar een menschelijke handeling, waar aan een besluit vooraf gaat. Minder dan ooit is een oorlog onvermijdelijk, nu middelen ter beschikking staan om geschillen tusschen staten op andere en be tere wijze dan door wapenen te vereffenen. Ongetwij feld is de Volkenbond te kort geschoten; zijn fouten en gebreken zijn talrijk. Maar zij die critiek oefenen, dienen voorzichtigheid te betrachten. De Volkenbond heeft verschillende middelen om met vermijding van wapengeweld geschillen te beslechten. Daarmede is de oorlog niet slechts overbodig, maar ook elk oorlogsgeweld tot misdaad gestempeld, de zwaarste misdaad, welke zich denken laat.. De Volkenbond moet komen onder den indruk van de groote internationale actie der arbeiders. Natio nale ontwapening verzekert den wereldvrede niet. Maar wel draagt nationale ontwapening van elk land tot internationale ontwapening bij. Als Denemarken het voorbeeld geven zal, dan zal dit ook in andere landen de geesten wakker schudden, ook in Neder land. Italië noemt spr. een van de gevaarlijkste haarden van oorlogsgevaar, dat Europa bedreigt. Waar de macht van de sociaal-democratie toeneemt, daar vermindert het oorlogsgevaar. Toen MacDonald de regeering aanvaardde, gevoelde de wereld dat van Engeland geen oorlog meer kon dreigen. Wanneer de soc.-dem. haar positie versterkt zal er gerustheid ko men. Als niettemin een regeering tot een oorlog zou willen overgaan, dan mag het publiek niet ontzenuwd zijn door het standpunt alsof die regeering daartoe door onvermiidelijke noodzaak overging. Die Regee ring maakt zich schuldig aan misdaad en massaal verzet is dan noodig om de wereld van ondergang te "odden. Van ons, zegt spr., is niels anders te ver wachten dan verzet tegen de opvatting, dat oorlog onvermijdelijk zou zijn. Spr. wijst vervolgens op het gehouden Kamerdebat en spr. brengt in herinnering de resolutie in'deze van 1928. Inzake mobilisatie werd onderscheid gemaakt in bestemming, strekking en omvang; de eisch in 1928 gesteld was dat het parlement de bevoegdheid zou worden gegeven te beslissen of er tot mobilisatie zou worden overgegaan. Wij verleenen geen goedkeuring aan mobilisatie welke bedoelt: landsverdediging. Wij weigerden ons uit te laten over vorm en middelen waarmee wij zouden trachten mobilisatie te voor komen. Men heeft het doen voorkomen, alsof er een ont hulling was gekomen, maar men vergat, dat wij reeds 10 jaren de landsverdediging hadden verworpen en dat wij in 1928 ons standpunt, hadden bepaald. Ock in de Partij brachten de verklaringen wan spr. gemoedsbeweging. Sommigen wilden, dat de Kamer fractie verder was gegaan en dat zij. elke mobilisatie zou verwerpen. In de Kamer mochten de S.D A.P.'ers niet verder gaan dan de resolutie, maar hij verdedigt met ge noegen thans het voorstel van het Partijbestuur. Al de voorstellen omtrent dit punt op den beschrijvings brief noemt spr een manifestatie van den sterken oorlogs-onwil die in de Nederl. arbeiderspartij leeft. De Regeering miskent al te zeer dat gevoel levend in de Nederlandsche arbeidersklasse. En dit is nu een nieuwe waarschuwing van den oorlogsafkeer; met een volk waarin zoo diep afkeer van den oorlog leeft, is geen oorlog te voeren! Maar ook heeft bezorgdheid spr. over die voorstel len vervuld, omdat het sentiment niet door ontledend en ordenend verstand in goede banen is geleid. De voorstellen richten zich tegen het congresbesluit van 1928. Tegen elke mobilisatie, ook een beperkte, die oor logsgevaar vermeerdert of oorlogsgevaar oproept ver zet. spr. zich. Een beperkte moblisatie rloet dit niet altijd, Er zijn gevallen, waarin het. nalaten van elke mobilisatie oorlogsgevaar in het land zou brengen. Spr. illustreert dit met voorbeelden. Noodig is de zeggenschap van de Volksvertegen woordiging ook over de mobilisatie. Spr. kan meedee- len, dat de soc.-dem. Kamerfractie geen weg onbe treden laat om al het hare voor den vrede te doen. De Kamerfractie heeft besloten om na dit congres voorstellen van wet voor te bereiden. In de eerste plaats tot herziening van art. 187 der Grondwet, teneinde vast te léggen, dat geen mobili salie mag geschieden dan na goedkeuring van de Staten-Generaal. In de tweede plaats om te voorzien in de mobilisa tie van den bijz. viijwilligen landstorm; ook zulk een mobilisatie zal niet zonder goedkeuring van het parlement mogen geschieden. In de derde plaats om aan gewapende korpsen het bestaan in Nederland te verbieden. Deze wetsvoorstellen zullen spoedig worden inge diend. Spr. hoopt dat het congres de resolutie van het par tijbestuur zal aannemen: in dezen strijd van vrede tegen oorlog moet het congres geen beeld geven van hopelooze verdeeldheid, maar een beeld van onbreek- baarheid en onoverwinnelijke kracht. (Het congres reageerde op de rede van den heer Al barda met n stormachtig applaus terwijl men staan de de internationale zong.) Tal van sprekers, een 20-tal, gaven zich voor het debat op, dat op den derden dag werd voortgezet, in de allereerste plaats door den heer Fimmen, die con stateerde dat de oorlog moet worden bestreden door alle middelen en als uiterste middel door werksta king. Maar zonder voorbereiding is dat niet mogelijk. Men hoort in de pers niets van de directe actie, wel ke wij moeten voorbereiden. Er moet aan gewerkt om de Internationale te be ïnvloeden; ongehoorzaamheid is noodig; verzet te gen eiken oorlog moet ontstaan; de eenheid van het internationale proletariaat moet worden gewaarborgd Wanneer er quaestie is te kiezen tusschen land verraad en verraad aan de Internationale, dan, zegt spr,, hebben de soc.-dem. partijen den plicht om land verraad te kiezen boven verraad aan de Internatio nale. Spr. hoopt op een duidelijke uitspraak van het congres. De Internationale mag nooit en nimmer door een komenden oorlog worden vernietigd.: Door handopsteken werd besloten het debat te be perken tot de heeren Albarda en Fimmen. Dit besluit ontketend een groot rumoer. Betaling le kwartaal 1931. Aan onze lezers bnlten Schagen doen wij het ver. zoek het abonnementsgeld der Schager Courant over het eerste kwartaal 1931, ten bedrage van f 1.80 (voor courant met Zondagsblad 12.53). vóór 1 Mei a.s. aan ons Bureau te betalen, óf over te maken per postwissel óf over te laten schrijven op onze post rekening No. 23330. Na genoemden datum wordt geschikt met f 0.14 verhooging. Toezending is dus voordeellg! Voor alle abonné's die gewoon zijn het contanten* geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou ders) te betalen, geldt dit verzoek niet. Zij, die bij ons op De Prins, Het Nieuwe Mode* blad, Gracieuse, enz. zijn geabonneerd, kunnen even eens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld le kwartaal 1931, op dezelfde wijze toezenden. Voor De Prins is het bedrag 12.33 Voor Het Nieuwe Modeblad f 1.25 Voor Gracieuse f 2.15 Voor Panorama 12.60 Voor Het Leven J2.50 DE ADMINISTRATIE. Nadat de heer Van Albarda het woord nogmaals heeft gevoerd, staat de heer Fimmen het woord af aan den heer Schmidt. En nadat de resolutio van het Partijbestuur is verduidelijkt, met achter par. 4 van die resolutie tc laten volgen: „en wat zoover mogelijk de maatregelen zal voorbereiden tot uitvoering van de resoluties van Rome, Den Hang en Hamburg, wel ke het tot een plicht der Internationale arbeidersbe weging hebben verklaard, met alle haar ten dienste staande middelen te trachten, het uitbreken van een oorlog te voorkomen", wordt met handopsteken de resolutie van het Partijbestuur met overgroote meer derheid aangenomen. Werkelo©sheldszor~. De werkeloosheidszorg is daarna aan de beurt. De volgende resolutie -wordt daarover aangenomen: Het Congires, gezien den omvang en de hevigheid der crisis, die in landbouw, handel en industrie woedt, ten gevolge waar van vele tienduizenden hand- en hoofdarbeiders in den blttersten nood verkeeren. constateert, dat de Regeering. welker eerste plicht Is, de volkswelvaart te bevorderen, tijdig op de hoogte kan zijn geweest van de nadering der crisis en niettemin in verzuim gebleven is verstrekkende maatregelen op het gebied der werkverruiming te nemen, om nieuwe werkgelegenheid te scheppen, terwijl tevens verzuimd is een crisisfonds te vormen, dat bovendien de Regeering nagelaten heeft door de Invoering eener wettelijke werk loosheidsverzekering, met medebetaling der onderne mingen, tijdig de voorzorgen te treffen voor een goede voorziening in de geledlijke gevolgen der werkloosheid niettegenstaande reeds gedurende 17 jaar door Partij en Vakbeweging op deze wettelijke regeling is aange drongen. dat de thans geldende werkloosheidsverzekering reeds in normale tijden onvoldoende Is. wat betreft de uitkce- ringstermijnen. de bedragen der uitkeeringen en het veel te groot aantal onverzekerden, ook door weigering van een aantal gemeentebesturen, om zich bij deze verzeke ring aan te sluiten, dat algemeene aanwijzingen gegeven zijn voor de steunregelingen, welke ongunstiger zijn dan die in een aantal gemeenten reeds bestaan. dat deze onverschilligheid der Regeering ten aanzien van de nooden van een groot deel onzes volks, wordt nagevolgd of overtroffen door sommige Gedeputeerde Staten van provincies, o.a. door verhindering der besten diging van steunregelingen. veroordeelt de houding dezer overheden en eischt van de Regeering. van Provinciale cn Gemeentelijke bestu ren zoo spoedig mogelijk afdoende voorziening in den materieelen en geestelijken nood, met name door a. wijziging der regeeringsecirculaire van 7 Januari, in dien zin, dat vaste grondslagen worden gelegd voor voorziening in den nood in alle gemeenten, zonder kunst matige onderscheiding van crisis- of niet-crisis-werkloo» zen; dat uitsluiting van vrouwen, kostgangers enz. in beginsel vervalt en de uitkeeringen in alle gemeenten worden gebracht op een behoorlijk peil, grootendeels, of zoo noodig geheel, voor rekening der Staatskas. b. spoedige wettelijke regeling der werkloosheidsver zekering en dadelijke verlenging der uitkeeringstermij- nen voor rekening van het Rijk. c. uitbreiding der werkverschaffing en verbetering der daar betaalde loonen in overleg met de betreffende instanties der vakbeweging. d. bespoedlgSng der uitvoering van groote openbare werken onder normale arbeidsvoorwaarden, e. vakonderwijs en algemeen vormend onderwijs ten behoeve van jeugdige werkloozen. Het congres begroet de activiteit door de organen van Partij en Vakbeweging aan den dag gelegd, alsmede de pogingen bij de interpellatie Van den Tempel aange wend, om tot verbetering der werkloozenzorg te geraken noodigt het Partijbestuur uit in samenwerking met het N.V.V. den strijd voor leniging van den allerwege heer- schenden nood met alle dienstige middelen voort te zet ten en roept de arbeiders op zich in groote getale achter onze besturen te scharen. In het Dagelijksch Bestuur zijn gekozen de heeren Wibaut, Boekman, en Matthijsen. In het Partijbestuur zijn gekozen de heeren Albarda, Cramer, Drees. Vliegen, Van Lok, Schmidt, en Mevr. Suze Groeneweg,

Schager Courant | 1931 | | pagina 1