Uit onze Omgeving. Afscheid S. Brugman. Marktberichten. SPORT. Ajax-tournooi. Het drama te Bilthoven. Laffe moordpartij in Palestina. Plaatselijk Nieuws. HEERHUOOWAARD Reeds met enkele woorden werd in dit blad mélding gemaakt van het vertrek van den heer Brugman uit deze gemeente en de daaraan verbonden receptie in de zaal van het café Rus op 7 April. Een heerlijk zonnetje, dat zijn stralen door de ruiten naar binnen zond, en de palmen van een lichter groen deed schijnen, verlevendigde op dezen prachtigen lente dag het interieur van de tot ontvangzaal geïmprovi seerde kolfbaan. Als de vertrekkende, benevens echtgenoote, dochter en schoonzoon aan het hoofd van de in hoefijzervorm op gestelde tafels gezeten is, richt burgemeester Van Sloo- ten als hoofd van het comité tot hen het woord, er op wijzende, dat in het algemeen vertrek uit een gemeente niet met zooveel ruchtbaarheid gepaard gaat. De bestu ren der talrijke vereenigingen, waaraan de heer Brug man zijn beste krachten heeft gegeven gedurende lange jaren, meenden echter dat thans een uitzondering meest worden gemaakt. Het stemde hem tot blijdschap, dat de heer Brugman, voor den aanvang van bevriende zijde gezwicht, hier thans aanwezig was. Veel huiselijke gezelligheid moet opgeofferd worden door iemand die zich zoo aan het gemeenschapsleven wijdt als de heer Brugman. Daarom ging de dank van spreker ook uit naar mevrouw Brugman, want een dergelijk offer wordt gezamenlijk gebracht en is aan den man in dit geval den arbeid, die de tijd snel doet voorbijgaan, voor de vrouw is het wachten en dan kruipen de uren wel eens traag en langzaam om. Dat het scheiden var» zooveel voor een figuur als de heer Brugman zwaar zou vallen, begreep spr., want men verlaat niet met een licht hart dingen die een zoo groot gedeelte van ons leven gevuld hebben. Hij kon begrijpen, dat nog menigmaal met weemoed teruggedacht zou worden aan alles, wat nu werd verla ten. Dat echter deze dag als een aangename herinnering mocht blijven voortleven, was zijn grootste wensch. Als zichtbare herinnering er aan wilde hij namens de be sturen der verschillende vereenigingen een zilveren broodbak overhandigen, waarin gegraveerd de namen der geefsters, hopende dat door dit artikel van dage- lijksch gebruik vriendelijke gedachten voor de Waard zouden worden opgewekt. De heer Brugman, dankende, zegt, dat deze dag geen feestdag voor hem is en dat het hem moeite gekost heeft tot het besluit te komen Heerhugowoord te ver laten en waar het geschenk is aangeboden ter herinne ring aan de Waard, durft hij zeggen, dat het hem moei lijker zal zijn niet aan de Waard te denken, dan wel aan de Waard te denken. Toen de heer Kostelijk hem het eerst over het op touw zetten van dezen dag sprak, heeft hij gezegd: „ik vind het allemachtig mooi van jullie en zoo is het ook met mijn vrouw, maar zeer graag zouden we heel stil afscheid nemen om op deze manier een dag tot een werkelijk aangename kan maken. Den Burgemeester dankt hij voor het gesprokene, en de vereenigingen voor hetgeen hem is aangeboden. De heer Klomp, sprekende namens de redactie der Alkra. Courant, brengt den heer Brugman dank voor hetgeen hij lange jaren als correspondent voor dit blad is geweest. Vijf-en-twintig jaar lang heeft de heer Brug man cople geleverd, die, zoo van de redactietafel naar de pers kon, en iedereen, die eenigszins thuis is In de redactiebiireaux, weet wat dit waard is. Bovendien was Hugowaard gedurende al dien tijd een der correspon dentschappen, waar bij gebeurtenissen, die eenigszins buiten de gewone schreef liggen, nimmer van redactie- wege behoefde te worden ingegrepen. De heer Brug man heeft een dun bevolkte polder zich zien ontwikke len tot een bloeiende gemeenschap en een dergelijke ©ntwikkeJing gaat niet zonder conflicten. Te begrijpen Is, dat iemand met een strijdbare natuur, tevens op gaande in het gemeenschapsleven, niet buiten die con flicten kan blijven. Strijd heeft de, heer Brugman dan ook genoeg gekend en alle consequenties die strijd met zich voert, doch onder alle omstandigheden bleef hij de man met het hoogstaande karakter, dat bij vriend en vijand eerbied en respect weet af te dwingen. Met genoegen denkt hij nog eens aan de dagen der polderfeesten, en de diepere kennismaking die daaruit voortvloeide. Op grond daarvan durft hij te zeggen, dat deze dag, mag hij dan ook een mooie dag voor den heer Brugman zijn, tevens een zware dag voor hem is. Moge het een lichtpunt voor hem zijn, dat hij nog vele jaren In de harten van de Hugowaaredrs een eereplaats zal innemen. De heer Kostelijk het woord vragende, zegt dat hij als hij uitsprak wat hem op het hart ligt dit zeker een dag van tranen zou worden. Bedoeld is echter van de zen dag een dag van zonnige vreugde en blijdschap to maken. Toen in het laatst der negentiger jaren de heer v. d. Goos chef van het station Noordscharwoude ver schillende menschen zoover had gekregen dat zij het or over eens waren dat zij in het Noordelijk deel van den polder een vereeniging moesten oprichten tot verkoop van de producten der toen zich baanbrekende aardappel en koolcultures, waren deze menschen het er onder el kander tevens over eens dat zij iemand moesten hebben geschikt en genegen om de leiding op zich te nemen Aangezocht werd toen de heer Brugman en hij was het die den 15 Sept 1898 de eerste vergadering in de Hengst man presideerde. Of de heer Brugman toen reeds voor zag, welke gevolgen hftruit zouden voortvloeien, wist spr. niet. Wel wist hij dat ze vele waren geweest en dat naast den strijd naar bulten ook dikwijls strijd moest worden gevoerd met eigen menschen. Dank brengt hij den heer Brugman, voor wat hii voor Nieuw Leven is geweest, dat onder zijn leiding een tijd perk van grooten bloei heeft gekend. En een vreugde was het hem geweest te zien dat toen N. L. werd opge heven, de Voorzittershamer van den Noordermarktbond ook weder in handen van den heer Brugman kwam. Mijnheer Burgman, zegt spreker, ik dank u inzonder voor wat gij hebt gedaan voor Nieuw Leven, voor onze vereeniging, maar ook voor den land- en tuinbouw ln het algemeen. Ook aan mevrouw Brugman zegt hij har telijk dank voor hetgeen zij zich heeft willen getroosten. De heer Brugman, dankende voor de gesproken woor den, wijst er op dat hij inderdaad veel strijd heeft door gemaakt, maar door strijd wordt de kracht van den mensch gestaald en verblijden doet het hem verteranen ln dezen strijd, als P. Meereboer en J. de Boer, die van -het begin af naast hem hebben gestaan, ook thans hier aanwezig te zien. Hen dankt hij voor den steun, die zij hem hebben gegeven. Met zulke menschen naast zich' gelukt het iederen leider iets tot stand te brengen. De heer K. Molenaar van Alkmaar roept herinneringen terug van ongeveer veertig jaar geleden, toen in dezelfde zaal de tooneelvereeniging repeteerde. Terwijl de heer Kooij, Voorzitter van den Bond voor Staatspensionneering het woord voert, wordt den heer Brugman een prachtige bloemenmand namens de Re dactie van de Schager Courant aangeboden (op verzoek van den heer B. wordt hier tevens een woord van dank daarvoor uitgesproken.) Als de heer D. de Jong namens „De Laatste Eer" en de heer C. Groot Gz. namens „Licht in duisternis" het woord hebben gehad, verzoekt de heer Wagenaar, den dank van „Koophandel" aan den heer Brugman te mo gen overbrengen. Hij denkt bij deze gelegenheid aan de brieven, die vanuit de Riethoeve in de Schager Courant verschijnen. Zoo zal het den heer Brugman ook wel eens gaan. Persoonlijk ln Amsterdam, doch in gedachten leeft hij al die dingen nog mee. Met groot genoegen heeft de heer Wagenaar de verbetering geconstateerd, die de laatste jaren ln de verhouding Handel en Veilingswezen is ingetreden. De eerste banden tot die betere verhouding zijn gelegd. Te hopen is dat partijen steeds meer de han den in elkaar zullen slaan ter oplossing van wederzijd- sche geschillen. Voorzitter spreekt nog als directeur der boerenleen bank. Een genoegen was het steeds met den heer Brug man samen te werken. Hij kende het bestuur en hij ken de de landbouwers. De heer Kooij memoreert het ontstaan van de vereeni ging voor Ziekenhuisverpleging, mede op initiatief van den heer Brugman, toen voorzitter van het Ziekenfonds De heer Geusebroek wijst er op dat de Hugowaard door de werkkracht van mannen als de heer Brugman, die op jeugdigen leeftijd in een armen polder gekomen dezen thans na een welbesteed leven verlaat, geworden is tot een welvarende gemeente. De heer Nooteboom, schoonzoon van den heer Brug man, brengt dank uit aan allen. Meer dan ooit heeft hij thans begrepen, waarom scheiden zwaar zal vallen. Hij gevoelt dat hij, waar mede op zijn aandringen dit besluit is genomen, a.h.w. een schuld op zich heeft geladen. Nadat nog Mevrouw BommerySchaak eenige woor den heeft gezegd namens de vereeniging voor Huisvlijt dankt de heer Brugman, voor de hartelijke woorden, die gesproken zijn. Toen hij in 1883 van Andijk naar hier kwam heeft men hem gewaarschuwd, doch nooit heeft het hem gespeten, dat hij naar Hugowaard is gekomen Moeilijk valt het hem te scheiden van een plaats waar hij langer dan veertig jaar is geweest, waar hij zoo veel moois heeft genoten, waar hij zooveel vooruitgang heeft gezien, zooveel waardeering heeft ondervonden. Velen ziet hij hier, met ware langjarige banden van vriend schap hem verbinden. Dat het u allen wel moge gaan en Heerhugowaard moge bloeien in lengte van dagen. De Voorzitter wenscht den heer B. nog aangename da gen toe in de hoofdstad. Dan klinkt een korte, prachtige hamerslag en ook dit afscheid behoort weder tot het verleden. WINKEL De tentoonstelling van de Vereeniging tot bevorde ring van het Vakonderwijs in Westfriesland, dit jaar alhier gehouden, is gedurende de Paaschdagen door pl.m. 800 personen bezocht. Aan den leerling der teekenschool, afdeeling Winkel, J Burgroeijer te 't Veld, die dit jaar eindexamen heeft gedaan, is een bekroning toegekend uit het Mr. Haun Smeenge- fonds, welke bekroning 4 Juli a.s. te Paterswolde wordt uitgereikt. NIEUWE N I EDO R P Politie. Gevonden: Een fietslantaarn. ALKMAAR, 4 April. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier. Aanvoer: 325000 kipeieren, 58—58 Kg. f 3.804, 58—80 Kg. f 3.90—4.10, 6062 Kg. f 4.10—4.40, 62—04 Kg. f 4.20— 4.80, bruine 60—65 Kg. f 4.20—5.20, 75000 eendeieren f 3.70—3.90. AMSTERDAM, 7 April 1931. Aardappelen. Bericht v. d. Mak. Jac. Knoop. Zeeuwsohe Bonten f 6.507.60, id. blauwen f 67.50, ld. Eigenheimers f 5.506.25, id. blauwe poters f 2.90 3.10, id. Bonte poters f 2.90—3.10, Vlaamsche Klei-indu- stries f 44.25, id. Eigenheimers f 4.254.50, IJpolder Bravo's f 4.505.50, id. poters f 2.502.90, id Roodstar f 4, Drentsche eigenheimers f 2.804.20 per H.L. Winter Malta f 15—16 per 100 Kg., Flakkeesche eigenheimers f 6.256.50, Spuische eigenheimers f 6.256.50, Friesche Borgers f 4.504.75 per H.L. BROEK OP LANGENDIJK, 7 April. Roode kool f 9.4011.10, gele kool f 2.204.90, D. witte kool f 3.604.20, grove uien f 2, uien f 2.202.30, drie lingen f 0.40 per 100 Kg. Aanvoer: 3200 Kg. roode kool, 30200 Kg. gele kool, 9500 Kg. D. witte kool, 2500 Kg. uien. NOORDSCHARWOUDE, 7 April Uien f 2.20, drielingen f 1.60, grove f 1.70, roode kool f 8.7013.20, gele kool f 4.405.40, Deensche witte kool f 3.50—4 per 100 Kg. Aanvoer: 700 Kg. uien, 16600 Kg. roode kool, 5800 Kg gele kool. 11200 Kg. D. witte kool. WARMENHUIZEN, 7 April. Roode kool le lcw. f 8.3010.90, 2e kw. f 9, gele kool le kw. f 3.804.30, 2e kw. f 2.50, witte kool le kw. f 4 —4.30 aer 100 Kg. Aanvoer: 7600 Kg. roode kool, 3100 Kg. gele kool, 1200 Kg. witte kool. WIERINGEN, 7 April. Aanvoer aan den vischafslag: Zaterdag 4 April 170 balen kruikels klein f 0.801.45, groot f 3.505.60 per baai 7 April: 5% baal wulken f 15.5017.50 per baaJ. PURMEREND, 7 April 1931. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als vol^t: Kaas: 12 stapels Fabrieskskaas f 34, 4 st. Boerenkaas f 37 per 50 Kg. In totaal 16 stapels, wegende 18000 Kg. Handel matig. 1854 Kg. boter f 1.20 f 1.45 per Kilogram. Vee. 504 Runderen, w:o. 192 vette f 0.801.02 per Kg., 300 melk- en geldekoeien f 160375, handel matig; 12 stieren, 37 paarden f 80200, handel matig; 11 vette kalveren f 1.201.40, handel vlug; 953 nuchtere kalve ren slacht f 1030, fok f 2026, handel matig; 453 vette varkens, voor do zouterij f 0.400.42, voor de slacht f 0.420.46 per Kg., handel vlug; 44 magere varkens f 1425, handel matig; 293 biggen f 915, han del vlug; 298 schapen f 2839, handel stug; 27 bokken, kipeieren f 3.254, eendeieren f 3.50, piepkuikens f 13, 300 kievietseieren f 0.200.25 per stuk. Eierveiling: 37715 stuks kipeieren a f 3.704.50, 1055 stuks kipeieren b f 3.103.50, 26460 stuks eendeieren a f 3.60—3.70. COOP. VER. CENTR. EIERVEILING G. A. PURMEREND, 7 April. Aanvoer: 165.902 eendeieren f 3.503.70, 183.940 kip eieren 70—80 Kg. f 5—8, 65—66 Kg. f 4.30—4.60, 63—64 Kg. f 4.10—4.40, 60—62 Kg. f 3.80—4.30. 58—59 Kg. f 3.70 —4, 56—57 Kg. f 3.60—3.80, 53—55 Kg. f 3.30—3.60, 50 —52 Kg. f 3—3.40. AMSTERDAM, 7 April. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 353 vette koeien, le kw. f 0.981.08, 2e kw. f 0.840.96, 3e kw. f 0.720.82, mindere soorten 6470 cent per Kg., slachtgewicht, 86 melk- en kalfkoeien f 280380, 151 vette kalveren 2e kw. f 0.800.92, 3e kw. f 0.680.70 per Kg., slachtgewicht, 207 nuchtere kalve ren f 712, 9 schapen; 900 varkens, vleeschvarkens, we gende van 90110 Kg. f 0.510.52, zware varkens f 0.45 —0.50 per Kg. slachtgewicht, 165 paarden f 80180 per stuk. UIT ALKMAAR EN OMSTREKEN. ALCMARIA—ZEEBURGIA, 7—2. De competitie goed besloten. De Alcmarianen hebben de competitie goed beslo ten, door een eclatante overwinning op de witte Am sterdammers. Om een betere scheiding te vormen, kwamen de Alkmaarders in het geelzwart uit. Alc maria speelde al een buitengewoon productieve par tij en vooral Bos was goed op schot. Een hand vol doelpunten nam hij voor zijn rekening. De overige voorwaartsen Iluman echter uitgesloten waren eveneens goed op dreef. Van de halflinie zagen we Rootring wel eens beter, v. d. Vall kwam er de twee de helft goed in, terwijl Lengers ongetwijfeld de beste speler was Kuiper greep resoluut in en zijn partner Ooms wisselde goede met zwakke momenten af. Doelman Oudes was weer in conditie en kon geen der beide tegengoals voorkomen. Zeeburgia probeerde eenige nieuwe spelers, bene vens een andere opstelling. De doelman was v.n.1. voor de rust niet al te best, doch had slechts schuld aan het derde doelpunt. De rechtsback was wel het beste gedeelte van de verdediging. Van de voorhoede ging niei veel schot uit en zij kon slechts een enkele maal het doelvlak op behoorlijke wijze doorboren. De wedstrijd. We zagen om even over twee de elftallen, onder leiding van scheidsi echter Hulsman zich als volgt opstellen: Alcmaria. Oudes. Kuiper Ooms Rootring v. d. Vall Lengers Bos, Peereboom, Homan, Koning, Hamstra O de Vries Visser, v. Leeuwen, Bokhoven, v. Wageningen, Borstrum ter Meulen Bijlsma Schalkwijk Spanjer v. Wijk. Zeeburgia. Reeds vrij spoedig breekt Bos, met een door Pee reboom goed aangegeven bal, door de Z.-verdediging heen en geeft de thuisclub de leiding, 10. Een ge lijk opgaanden strijd volgt, waarbij Oudes tevens laat zien, dat hij in conditie is. De aanvallen van Alcmaria zijn echter uiterst gevaarlijk, doch leveren voorloopig nog niets op. Dan breekt plotselinge Pee reboom door de Amsterdamsche verdediging en lost een geweldig hard schot, dat v. Wijk slechts gedeel telijk kan keeren. Hamstra snelt toe en vergroot den voorsprong, 2—0. Nadat Zeeburgia het nog eens ge probeerd heeft, is het geluk opnieuw aan Alkmaar- sche zijde. Een goed aangegeven bal van Peereboom wordt door Bos hard en laag ingeschoten. Doelman v. Wijk laat zich meesterlijk op het leder vallen, om het vervolgens op jammerlijke wijze in het doel te laten verdwijnen, 3—0. Dit veroorzaakt bij de Zeebur- gianen eenige ontmoediging, wat er niet beter op wordt, als na een missen van Ooms, de Vries gemak kelijk kan voorzetten, doch de linksbuiten juist naast kopt. Ook Alcmaria heeft pech, als Homan voor open doel hard tegen de lat schiet. Dan volgt een voorzet van Hamstra, Homan mist, doch Bos plaatst het leder juist naast de paal in, 4—0. Nadat Oudes keurig ingrijpt, zet Hamstra opnieuw scherp voor en Bos kopt uit dezelfde positie langs de paal keurig in, 50. Opnieuw wordt de Alkmaarsche vest bezocht, doch men heeft door slecht schieten geen geluk. Enkele Alkmaarsche aanvallen stran den op buitenspel. Nog weet Zeeburgia een paar cor ners te forceeren, doch Oudes werkt keurig weg. Met een Z-overwicht breekt de rust aan. Na rust hebben de Amsterdammers zich eenigszins hersteld, doch ook nu laat het schieten veel te wen- schen over. Ook de Alomaria-aanvallen leveren niet het gewenschte resultaat op. Een corner van Bos wordt door Homan tegen de lat geschoten, terwijl een goede voorzet van Hamstra door Koning juist naast wordt gekopt Nadat Oudes een geweldig hard .schot van den Z.-midvoor verwerkt, trekt Alcmaria opnieuw ten aan val. Zeeburgia heeft echter opnieuw de buitenspel-val open gezet en het is Homan, die er nogal eens in vliegt. De Amsterdammers weten zoodoende het spel te ver plaatsen en als Ooms free-kick maakt in het beruchte gebied, weet Zeeburgia deze strafschop te benutten, 51. Bij een doorbraak van Bos, loopt v. Wijk tijdig uit en weet keurig te redden. Neg wordt er even ge stopt als een Z.-speler zich blesseert. De verstandhouding in het veld wordt er niet beter op en zelfs op de tribune is het niet pluis. Het loopt echter op een sisser uit. Oudes laat zich weer eens van zijn beste zijde zien en Peerboom zet eenige corners keurig voor doel, waarbij de Amsterdammers benauwde oogenblikken doormaken. Nadat v. Wijk een keihard schot van Peereboom keurig verwerkt heeft, loopt Bos een voorgezette bal van Mamstra in het doel, 6—1. Er is nog vijftien minuten te spelen. Na een tegen-aanval weet Peereboom er met een harde schuiver 71 van te maken. Opnieuw verplaatst Zeeburgia door middel van de buitenspel-tactiek het spel en Oudes laat zich van zijn beste zijde zien. Toch heeft Z. eindelijk geluk, als haar linksbinnen doorbreekt en van dichtbij onhoud baar weet te scoren, 72. Nadat een hard schot van Koning keurig corner was gestompt, en laatstgenoemde een voorzet van Bos juist naast heeft gekopt, komt het einde zonder verandering. Voor dezen wedstrijd werden nog een tweetal adspi- rantwedstrijden gespeeld, en wel Alcmaria bHelder b en Alcmaria a,Helder a. Zoo zagen we dus nog do jeugdige kampioenen van het Noorden tegen de jeug dige kampioenen van het centrum in actie. Aardige staaltjes voetbal kregen we te zien, zoowel van Helder als van Alcmaria-zijde^ Alcmaria b moest met 10 het onderspit delven, dooh Alcmaria a trok beter van leer Na een 20( eenigen tijd later 31 voorsprong wist zij ten slotte met 32 te winnen. Den eersten Paaschdag speelde Alcmaria a tegen D.E.C. a uit Amsterdam en wist met 21 te winnen. De Alcmaria-juniores wonnen van D.E.C.-juniores met 53. Ook hier kregen we een paar heel aardige wedstrijden te zien. De D.E.C. juniores speelden technisch iets be ter, doch minder produotief dan de Alkmaarders. Zoo hadden de jeugdige Alcmarianen een aardig Paasch- programma. Alcmaria 3 speelde den len Paaschdag voor de com petitie tegen Z.R.C. 2 uit Amsterdam en wist met 32 te winnen. Alcmaria 4 verspeelde den volgenden dag in Krom menie bij K.V.V. 3 een kostbaar punt. Het eindresultaat was 11. Alcmaria 2 bracht een bezoek aan Texel. Hiervan we ten we niet anders, dan dat deze kaasstedelingen met 43 verloren. Ajax heeft een internationaal tournooi georganiseerd en heeft daar groot succes mee gehad. Tegen elkaar kwamen in het voetbalveld een der sterkste Belgische clubs, F.C. Malinois, een sterke Duitsche eerste klasser, Ruhrort, een Engelsche ama teurclub, uit de Isthinian League, Tufnell Park en ten slotte Ajax. Den eersten dag speelden F.C. Malinois tegen Tuf nell Park en Ajax tegen Ruhrort. De uitslag was een Engelsche overwinning met 20 en een Ajax-zege "met 2—1. Den tweeden dag speelden Ruhrort en F.C. Malinois en was de Belgische zege 52. Tufnell Park en Ajax brachten als resultaat een 20 voor de Engelschen. Verschillende berichten. TREINVERKEER MET PASCHEN. Maandag 48 extra treinen. Om een beeld te geven van de reizigersdrukte op het C.S. gedurende de Paaschdagen, lezen we in het „Hdbld.", dat er Zaterdag 15 extra treinen naar en van Amsterdam geloopen hebben, Zondag 6 en Maan dag niet minder dan 48. Het totaal aantal aangeko men reizigers bedroeg op de drie achtereenvolgende dagen 50.000, 24.000 en 48.000. De aantallen vertrok ken reizigers waren eveneens ongeveer 50, 24 en 48.000. WEER EEN AARDVERSCHUIVING IN ZUID-FRANKRIJK. Naar draadloos uit Avignon gemeld wordt, heeft bij Bedarieux een aardverschuiving plaats gehad, waar door een oppervlakte van 20 heet. door aardmassa's werden bedolven. Menschenlevens gingen niet verloren. TE VEEL BLOEMBOLLEN. Dat het ook met de bloembollen niet zoo héél erg meer voor den wind gaat, blijkt wel uit het voorstel, dat een inzender In heto rgaan van de Alg. Ver. van Bloembollencultuur aan de hand doet, n.1. 25 pet. van elk bed te velde staande af te schoffelen bij wijze van productiebeperking. Togen den Indischen bediende 20 jaar geëischt De Utrechtsche rechtbank heeft gisteren de' zaak behandeld tegen den inlandsche bediende Sono, dfë zich te verantwoorden had ter zake vr«n den gruwe- lijken moord gepleegd te Bilthoven op de 25-jarige mevrouw Soeparwi en haar twee kinderen van 3 en 4 jaar. De publieke tribune was bij den aanvang der zaak geheel gevuld. De verdachte Sono is klein en gedron gen; zijn verschijning doet denken aan een berouw» vollen schooljongen, die straf moet ondergaan. Hij zit onbewegelijk stil, in afwachting van wat men hem vragen zal. Geen hoofdbeweging zelfs ziet men hem maken en hij schrikt als de veldwachter hem zacht aan den arm tre'kt om hem te kennen te geven, dat hij kan gaan zitten. De tolk legt daarop den eed af vol gens Mohammedaansch gebruik, waarbij men hem den. Koran boven het hoofd houdt. Enkele vragen om trent leeftijd en woonplaats beantwoordt Sono den tolk in het Maleisch, met zwakke, onzekere stem. Vervolgens worden verscheidene getuigen en des kundigen gehoord waar het verhoor van verdachte begon. Op een vraag of mevrouw Soeparwi hem den dag van den moord onvriendelijk had geantwoord, zeide Sono dat dit het geval was geweest. Verd. had ge vraagd Hollandsch met hem te spreken, hetgeen ge weigerd was. Toen is de gedachte om te dooden bij verd. opgekomen. Ondervraagd omtrent het aantal messteken dat Sono zijn meesteres heeft toegebracht en de plaats waar, ant woordde hij eveneens dat hij zich dit niet meer kon her inneren. Wel gaf hij toe, dat hij zich bewust was van den ernst der messteken, n.1. dat ze den dood ten ge volge konden hebben, maar hij had er zich geen reken schap van gegeven toen hij de daad pleegde. Pres.: Toen u de daad pleegde, zijn toen de kinderen boven gekomen Verd.: Ja. Pres.: Hebt u toen ook de kindeern gestoken? Verd.: Ik was aan het steken, maar niet met de be doeling te dooden. Ik was mijn verstand kwijt. Nader ondervraagd hoe hij tot zijn daad was gekomen verklaarde verd. dat hij al drie dagen niet op zijn ge mak was door de uitbarsting van de Merapi. Hij kon niet rustig meer werken en verlangde naar zijn familie. Toen kreeg ik standjes, aldus verd., omdat ik een fout had gemaakt bij het leggen van een looper. Wegens doodslag, driemaal gepleegd, 4 wordt verdachte daarop tot twintig jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Toen aan verdachte, na de verdediging gevraagd werd, of hij nog iets te zeggen had, verzocht hij hem ter dood te willen veroordeelen, liever dan hem gevangenisstraf te geven. Uitspraak 21 April. Terugkeer en de Joden door een kogel* regen verrast. Reuter meldt uit Jeruzalem: Op den avond van Paaschzondag waren elf Joden met een kar op den terugweg naar de Joodsche ko lonie Jeggoer bij Haifa. Plotseling werden zij van beide zijden van den weg door een kogelregen ver rast, waardoor twee mannen en een vrouw werden gedood, terwijl vier menschen werden gewond. De politie was spoedig ter plaatse, doch tot dusver heb ben geen arrestaties plaats gehad. Men gelooft, dat roof niet de beweegreden is van de misdaad. Groote politiemacht bezig de daders op te sporen. Nader seint Reuter: i eD laffe aanval Paaschzondag op het Joodsche ge zelschap uit Jegoer bij Haifa, waarbij drie men schen gedood en vier gewond zijn. heeft grooten schrik verspreid in het land De'kolonisten zijn op nieuw verontrust. Tienduizend menschen hebben de begrafenis van de slachtoffers te Haifa bijgewoond. De Joodsche Raad te Haifa wenscht draconische maatregelen om de aanvallers op te sporen. Geschiedt dat niet dan zullen de aanvallen elkaar gaan op volgen. Intusschen is een groote politiemacht, met behulp van vliegtuigen bezig te trachten de aanval lers op te sporen. Intusschen schijnen ook Arabieren het slachtoffer van een rooverbende te zijn geworden en wel bij Beershaba, waar zeven Arabische kooplieden door gewapende roovers zijn aangehouden, die een hun ner doodschoten,, een ander verwondden en allen beroofden. DOMINEE SCHIET ZIJN AMBTGENOOT NEER. Misdaad der jaloezie. Een Reuter-bericht uit Navada in Missouri maakt melding van een drama vermoedelijk veroorzaakt door naijver. De predikant Brown had in December zijn ontslag genomen en zijn opvolger, Rider, kwam hem uitnoodigen Paaschdienst te leiden in zijn vroei- gere standplaats. Zonder hem den tijd te laten iets te zeggen, schoot Brown volgens de verklaring van de vrouw van Rider dezen met een revolver neer. Doo- delijk gekwetst slaagde het slachtoffer er nog in te knielen en te bidden voor de zielsrust van zijn moor denaar. Brown zal worden vervolgd wegens doodslag, hoei- wel hij zegt uit noodweer gehandeld te hebbben. GRONDVERSCHUIVING IN ZWITSERLAND. Een rotsmassa in een meer gestort. Naar het W. B. uit' Luzern meldt, is aan de Alp- nachtersee, een uitlooper van de Vierwaldstaedtersee, een rotsmassa van 30.000 vierk. M. in het water ge stort. De daardoor veroorzaakte golfslag was zoo he vig, dat het water op verschillende plaatsen over de Staatsstrasse sloeg. Op anderhalven K.M. afstand wa ren de golven nog ruim een meter hoog. Eenige vrachtbooten werden vernield. BOMAANSLAG OP KRUIDENIERSWINKEL. De winkelier kon het van hem geëischtt geld niet betalen. Misdadigers hebben, naar Reuter uit New York meldt, bommen geworpen in een door een Italiaan ge houden kruidenierswinkel, waardoor brand ontstond. Twee kleine meisjes kwamen in de vlammen om, on geveer zes personen werden gewond. De Itailaan verklaarde dat hij sedert eenige weken bedreigd werd omdat hij het van liem geëischte geld niet had kunnen betalen. VROUWEN DOOR ELECTRISCHEN DRAAD GEDOOD. Ongeval of misdaad? V.D. verneemt uit Kowno: Alhier zijn drie vrouwen gedood door het aanraken van een draad, die door een onbekende over de hoogspanningsleiding was ge worpen. De draa'd werd het eerst aangeraakt door een jong meisje, dat den volgenden dag in het huwelijk zou treden. Zij was op slag dood. Twee vrouwen, die het meisje zagen neervallen en haar hulp wilden verleu nen, werden bij het aanraken van het lijk eveneens door den stroom gedood. Aangezien in den laatsten tijd dergelijke gevallen vaker zijn voorgekomen, wordt door de autoriteiten een streng onderzoek ingesteld. OVERGEPLAATST. De heer M. Hartog, leerling-machinist Ned. Spoor wegen alhier, wordt 9 April overgeplaatst naar Hoorn. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Jacob, zoon van Jacob Schouten en van Meinouwtje Eriks. 0

Schager Courant | 1931 | | pagina 2