Bont Allerlei. ISSÏER'S '°'65 iMflfiSPILLEN Heemraadschap Wieringen. noordscharwoude. Uitslag van den gehouden gymnastiek wedstrijd op den 2den Paaschdag ten lokale van den heer J. de Bakker, tusschen „.Hercules" en de gyranastiekver- eeniging „Bato" van Amsterdam „Hercules": A. Kieft 108 p.; J. Molenaar 106/4 p.; S. de Rijk 70 p.; L. Eiland 76% p.: P. de Geus 109% p.: C. Met 118% p.; W. van Hout 128/4 p.; K. Boot Jz. 154 p.; C. Langedijk 131p.; G. Ens 154 p. Totaal 1024 punten. „Bato". Amsterdam: S. Cardozo 104 p.; M. Agste- ribbe 133% p.; S. Bacharach 92 p.; S. Blitz 119 p.*. ,T. Canranga 138 p.; M. Jacobs 155/4 p.; J. Lopis Dias 122p.; A. Schravrien 116 p.; I, Wynschenk 147 p.; W. Zwaaf 136/4 p. Totaal 1096% p. Voor de middagwedstrijden bestond veel belangstel ling. 's Avonds had de Eere-avond plaats. De heer A. Ootjers opent dezen avond. Spr. reikt aan de win nende ploeg de uitgeloofde lauwerkrans en de draag- medaille uit. De beste van de winnende ploeg, de heer Jacobs, kreeg nog een medaille, terwijl de heeren Bood en Ens van Hercules ook ieder een medaille kregen als de besten van de verliezende ploeg. Bei den hadden 154 punten. Hierna werd het programma afgewerkt Het was een mooie avond. Met ingang van 1 Juni is overgeplaatst van Castri- cum naar Noordscharwoude als stationsc'e. de heer W. v. d. Berg. De tegenwoordige chef, de heer v. d. Stok, gaat den dienst met pensioen verlaten. Het woonhuis van den heer P. Roos is in onder- handschen verkoop overgegaan aan den heer C. Stam van Oudkarspel. oudkarspel. De tooneelvereeniging Jong Leven" gaf len Paaschdag een uitvoering in het lokaal van den heer C. Vis. Opgevoerd werd „Een Partijtje Poker". De zaal was flink bezet en het stuk werd met veel succes opgevoerd. Woensdagavond heeft de tweede opvoe ring plaats, waarop we nader terug komen. Politie: Gevonden een damesportemonnaie met in houd. C ALLANT SOOG De candidatenlijst van de S.D.A.P. voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezingen is als volgt vastgesteld: 1. S. Kooger, 2. J. Weij Pzn., 3. A. Kruit, 4. T. Blokland Tzn., 5. Jb. Mooij Mzn., 6. mej. A. Zwaan-Van der Werff, 7. A. ten Boekei, 8. Jb. Bakker Hzn., 9. D. Vos Jnzn., 10. G. Baken SGzn. Politie. Gevonden: een nummerbord van een auto, geletterd G 48209. ALKMAAR Een leelijke smak gemaakt. Zaterdagavond had de 61-jarige mevrouw T. in de Emmastraat het ongeluk van de huistrap te vallen, met het noodlottige gevoig, dat zij een arm-, 'n been- en 'n neusfractuur bekwanl eD hevig bloedende dame werd onverwijld naar het gem. ziekenhuis overge bracht. Haar toestand is naar omstandigheden rede lijk wel. Hier zie je Bram van Monnikendam! Door de politie alhier is een persoon aangehouden, die terzake verduistering in het Algemeen Politie blad door den heer Burgemeester van Monnikendam was gesignaleerd. Hij is op transport gesteld naar die gemeente. Kost hem zijn rijbewijsie! Tegen J. B., wonende te Wieringen, die onder den invloed van gebruikten sterken drank een auto be stuurde, is proces-verbaal opgemaakt. Een vriendelijke vriend, die van likkem- jajim was! Zondagnacht te omstreeks 12.45 uur, werd door de politie op het trottoir voor den winkel' van Engeln een auto aangetroffen, terwijl een winkelruit was ver nield. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat de eige naar en bestuurder van die auto, genaamd C. M., wo nende te IJmuiden, zijn wagen een oogenblik onbe heerd in de Houttil had geplaatst, vanwaar deze door een vriend, B. L. de Zw., eveneens wonende te IJmui den, was weggereden. Deze „me'heer" die eenigszins onder den invloed van gebruikten alcoholhoudenden drank verkeerde, en bepaald het stuur niet erg meester was, is van de Houttil naar de Laat gereden en kwam aldaar op het trottoir en in de winkelruit van voornoemden Engeln terecht. Waar de bewoner van het perceel niet bereikbaar bleek te zijn, zijn de etalagegoederen, ter voorkoming van diefstal, door de zorg -ter politie bij een ander winkelier op de Laat ondergebracht. Een en ander wordt nader onderzocht. Hij maakte even een snoepreisje naar Grootgorbankenbnrg om nog eens lek ker te knokken. Maandagmiddag, omstreeks 5 uur, werd politieassis- tentie ingeroepen bij een vechtpartij op den Dijk. De bekende M. H., vroeger wonende alhier, thans te Am sterdam, werd terzake mishandeling aan het bureau gebracht. Procesverbaal werd opgemaakt. WIERINGEN Volgens de uitkomsten der Volkstelling vraren op 1 Januari jl. in deze gemeente 1312 bewoonde wonin gen, 13 leegstaande en 11 in aanbouw. Verder werden ter bewoning gebezigd 131 woonketen. 18 woonwa gens en 32 woonschepen. Het aantal winkels bedroeg 155. Het verslag van den Vleeschkeuringsdienst te Den Helder over 1930 vermeldt dat te Wieringen in dit jaar zijn gekeurd: 430 runderen, 1151 varkens, 8 vet- kalveren, 17 graskalveren, 161 nuchtere kalveren, 45 schapen, 1 geit, 5 paarden en 3 veulens. Afgekeurd werden 13 runderen. 7 varkens. 2 graskalveren, 22 nuchtere kalveren, 22 schapen, 4 paarden en 3 veu lens; voorwaardelijk goedgekeurd werd het vleesch van 2 schapen. Verwijzende naar een in dit blad voorkomende ad vertentie, staat de billardliefhebbers op a.s. Donder dag een mooien avond te wachten. Mej. Schrier geeft nl. dien avond een billard-seance in Hotel de Haan te Hippolytushoef. Evenals andere jaren met Paschen werd onze ge meente ook nu op den tweeden Paaschdag door het Le ger des Heils bezocht. In verschillende straten werd ge zongen met begeleiding van trompetmuzielc, wat begrijpe lijk de belangstelling van het publiek trok. Er werd dan •ok druk gecolporteerd mat „De jonge strijder" e.d. en daar een ieder toch wel iets afzondert, zagen we vele blijde gezichten. Gedurende de Paaschdagen zijn de Zuiderzeewerken zeer druk bezocht door vreemdelingen. Hoewel de trek voorheen uitsluitend naar Den Oever was, kreeg de Hau- kes nu ook veel bezoek vanwaar menigeen een wande ling ondernam den Wieringermeerpolder in. Op jl. Maandag (2cn Paaschdag) gaf de muziekver- eeniging .Harmonie", directeur de heer P. Bruul, een openbare uitvoering in „Concordia" van Jb. Bruul te Hippolytushoef. De zaal was eivol, en hoe kan het ook anders bij een uitvoering van Harmonie. Ook nu werd weer een pracht programma afgewerkt. Aller eerst de muziek, een viertal nummers der vereeniging en daarna werd opgevoerd „Millionair tegen wil en dank", een blijspel in drie bedrijven door Jaap van der Poll. Muziek en tooneel werden keurig weerge geven en de vele aanwezigen hebben weer volop ge noten. Verstopping verstoort Uw gestel en humeur. Neem geen sterk pur- geerende middelen, doch van tijd tot tijd de zacht werkende Poster's - Maagplllen, het ideale laxeermiddel. DEN OEVER. Bezoek aan de Zuiderzeewerken. De verwachtingen ten spijt, is het bezoek aan de Zui derzeewerken met de Paaschdagen niet groot geweest, waaraan de minder gunstige weersomstandigheden wel niet vreemd geweest zullen zijn. Met uitzondering van eenige luxe auto's, kwamen bijna geen vervoermiddelen met belangstellenden aan en was het in tegenstelling met het vorig jaar de beide dagen zeer stil in het dorp. Goede Vrijdag was de belangstelling iets grooter, doch nog lang niet zooals vorig jaar. Niettemin mag dit jaar toch wederom veel bezoek verwacht worden. Zoo wij vernamen, staat bij verschillende vereenigin- gen, reisvereenigingen e.a. een excursie naar de Zuider zeewerken op het programma. gemeente wieringen. Ingeschreven gedurende de maand Maart 1931. Geboren: Jan. zoon van W. Meijer en A. A. Klink; Margaretha Petronella, dochter van J. Bakker en D. G. Timmerman; Willem Charles, zoon van A. Engel en W. v. Aertselaar; Arie, zoon van P. v. Heteren en G. de Landgraaf; Elbert Luit, zoon van S. Wagema- ker en E. de Wit; Marie Alida, dochter van J. Smit en M. Kooij; Cornelis, zoon van S. C. Lont en H. Wig bout; Cornelis Jacobus, zoon van P. Hermans en A. Bakker; Klaas Gerrit, zoon van II. Braams en M. Bron; Alida Geertruida, dochter van N. C. Blanken- daal en M. M. de Koning; Catharina Geertruida, doch ter van C. de Boer en M. Vroone; Sita, dochter van S. Wagemaker en T. de Haan; Klara, dochter van C. Ve ling en A. v. Oudenaarde; Cornelia Petronella Jo- hanna, dochter van M. H. Kooijman en E. Rullens; Johannes Adrianus, zoon van P. L. Pijnen en J. M. de Lie; Maartje, dochter van N. Lont en E. Dekker. Overleden: M. Vermeulen, vr., 81 j., wed. van J. Vermeulen; S. Koorn, m., 47 j., echtg. van P.-Ivlein; J. Bakker, m., 82 j., echtg. van E. de Wit; E. de Wit, vr., 80 j., wed. van J. Bakker; C. de Jong, m., 85 j., wed. van G Lont. Levenloos aangegeven: kind van F. J. Nieuwenhuis en J. W. Haafakker; kind van J. II. Dekker en G. de Jong. Ondertrouwd: J. Timmermans en G. Bandstra; D. Tijsen en A. de Jager; P. Tijsen en A. Kuiper. Getrouwd: S. Koldijk en T. v. d Kreeke; J. Tim mermans en G. Bandstra; D. Tijsen en A. de Jager; P. Tijsen en A. Kuiper. H E E RUU G O W A ART) veenhuizen. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. Tea van Twui- ver, leerling-telefoniste te Beverwijk, wordt op haar verzoek overgeplaatst in dezelfde betrekking aan het telefoonkantoor te Alkmaar. Den len Mei hoopt de heer P. Pauw alhier, den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar als watermolenaar bij den polder Veenhuizen werd aangesteld. Het zal den jubilaris, die zich heeft doen kennen als iemand, die nauwgezet en met bekwaamheid zijn taak vervulde, dien dag wel niet aan blijken van belangstelling ontbreken. NIEUWE N I EDO RP De len Paaschdag gaf Niedorps Gemengd Koor on der leiding van den heer Jb. I. Hovenier een uitvoe ring in de Prins Maurits. Opgevoerd werd „Nelly", zangspel in drie bedrijven De verschillende soli's, duetten, kwartetten en koorzangen werden goed uit gevoerd. Vooral viel op het duet van Floris en Nelly in het tweede bedrijf. Het geheel maakte, mede door de costumeering, een goeden indruk, terwijl de piano partij bij mej. A. Mijts in goede handen bleek te zijn. Het talrijke publiek heeft wel genoten. Vergadering van Hoofdingelanden van het Heemraad schap Wieringen op Zaterdag 4 April 1931 ten lokale van den heer D. D. Lont te Hippolytushoef. Aanwezig 16 leden. Voorziter de heer J. Doves Sz. Secretaris de heer O. J. Bosker. De Voorzitter opent de vergadering. Spr. brengt in zijn openingswoord het werk van den vorigen Dijkgratf, den heer C. Maars in herinnering, onder wiens leiding zeer vele verbeteringen werden tot stand gebracht. Aan den heer Maars zal een schrijven van erkentelijkheid worden gezonden. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Worden gelezen de volgende ingekomen stukken. 1. Van het Departement van Waterstaat houdende de benoeming van den heer J. Doves Sz. tot Dijkgraaf van het Heemraadschap. 2. Van Ged. Staten van Noord-Holland, betreffende aan vulling toezichtverordening op den Waterstaat. (Het be treffende ontwerp-besluit heeft gedurende een maand voor belanghebbenden ter visie gelegen, tengevolge waar van geen schriftelijke bezwaren bij het College van Da- gelijksch Bestuur zijn Ingekomen). 3. Van Ged. Staten van Noordholland, inzake uitvoering ambtenarenwet 1929. Het ontwerp-besluit A tot vaststel ling van een reglement voor de Waterschappen, geheel in de provincie Noordholland gelegen, ter gedeeltelijke uitvoering van artikel 125 van de Ambtenarenwet 1929. werd inmiddels ter visie gelegd. 4. Eveneens een schrijven van dat College, inzake wij zigingen in het algemeen reglement van bestuur voor de Waterschappen in Noordholland. Het ontwerp-besluit E werd inmiddels voor belanghebbenden ter visie gelegd. 5e Van de Vereeniging van Noordhollandsche Water schappen een schrijven inzake eenige toelichtingen op de wijzigingen der Waterstaatswetten, alsmede hunne ziens wijze inzake toepassing van enkele nieuwe bepalingen welke in het gewijzigd algemeen reglement voor de Wa terschappen in Noordholland zijn neergelegd. Met name geldt dit de omslagheffing en de verkiezingen. 6. Een schrijven van deze vereeniging inzake verstrek ken van inlichtingen omtrent onderhoud der wegen. In middels werden de betreffende wegen opgegeven met vermelding van de onderhoudskosten, een en ander in verband met eventueele toekenning van subsidie uit het Provinciaal Wegenfonds. 7. Van het Gemeentebestuur van Wieringen, Inzake straataanleg te Den Oever. 8. Van de Directie der Zuiderzeewerken houdende op zegging van den huur van den Westerlanderdijk. 9. Van het Provinciaal E'.ectriciteitsbedrüf van Noord- Holland een proformarekening 1929—1930 10. Een proces-verbaal van kasopname bij den penning meester. Wordt besloten de reglementen-wijzigingen in handen te stellen van Dijkgraaf en Heemraden en de overige stukken voor kennisgeving aan te nemen. Hierna worden behandeld de ontwerpen van een aan te leggen spoorweg. Wordt besloten hiertegen aan te veo- ren: le dat de verbindingen met de Hippolytushoeverkoog in geen geval mogen worden verbroken. Vooral ook met het oog op de verbinding met Hippolytushoef ten behoe ve van de bewoners van Oosterklief, zou de voorgeno men omlegging der wegen eenen onhoudbaren toestand scheppen). Wat betreft de landwegen, aldus wordt medegedeeld, zijn bittere ervaringen opgedaan waar het onderhoud en de hoedanigheid van aanleg alles te wenschen heeft overgelaten. Verschillende leden wenschen niet meer op deze wijze het gebruik van z.g.n. landwegen te aanvaar den. Ook ten opzichte van het onderhoud der door de spoorwegen over te nemen kunstwegen, wenscht men strengere bepalingen voor het onderhoud. Zijn eenmaal de overeenkomsten geteekend, dan wordt men eenvoudig in een hoek geduwd en men is onderworpen aan de be velen v^n den eersten den besten vasten arbeider. Ver schillende leden brengen op deze wijze hunne klachten naar voren. De Voorzitter zegt toe wanneer weder over eenkomsten moeten worden geteekend met deze op on dervinding berustende feiten terdege rekening te zullen houden. Het Heemraadschap moet betere voorschriften voor richtig onderhoud van eventueel aan te leggen parallel wegen en andere over tet dragen eigendommen verlan gen. De heer Veerdig zou voorstander zijn, dat geen weg wordt aangelegd door de Hippolytushoe(verkoog, doch over Oosterklief, recht voor den Oosterklief weg uit. De Voorzitter zegt, dat men zich thans alleen moet bepalen tot in het gedrang komende bestuursbelangen bij den spooraanleg. Wanneer de snelverbinding van Wieringermeer-spoor- wegstation' Hippolytushoef aan de orde komt, zullen daarover toch weder stukken moeten worden gewisseld, die in ieder geval aan de goedkeuring van Hoofdinge landen onderworpen zullen worden. Vóór alles moet er overeenstemming zijn de voorgeno men regeling van de toegangen tot Oosterklief en Hip polytushoef voor het bestuur van het Heemraadschap onaanvaardbaar is. Voorzitter gelooft dat de geheele vergadering het hiermede eens is. De heer Kooij schetst nogmaals hoe de bewoners van Noord-Geest en Dam met de overwegen door de ingra ving in de luren gelegd zijn. Had men dat toch geweten, dan had men toch nimmer met de voorwaarden zooals men zijn landerijen afstond genoegen genomen. Spr. ver zoekt het bestuur, alsnog maatregelen te nemen De Voorzitter zegt te trachten in een en ander een schikking te treffen. De zaak was nu eenmaal slecht te overzien. Wanneer de officieele stukken ter teekening worden voorgelegd, zullen Hoofdingelanden in de volle gelegen heid worden gesteld hunne wenschen kenbaar te ma ken. Inmiddels is men echter ter secretarie van het Heemraadschap reeds geruimen tijd werkzaam de zaken zooveel mogelijk in goede banen te leiden. Waar de spoorweg zich juist een weg zal banen dwars door alle verkeers- en waterafvoer-wegen heen en hierbij ook de rioolafvoeringen van Hippolytushoef en den Oever, met al de aankleve van dien in het gedrang kwamen, ligt het voor de hand, dat hierbij reeds zeer veel overleg is noodig geweest. Met ageeren alleen komt men er niet Men moet tot billijk overleg bereid blijven, en de indi recte voordeelen ook nimmer uit het oog verliezen, ook niet ten opzichte van den Dienst der Zuiderzeewerken. Ten opzichte van de omlegging van de hoofdwater afvoer in de Stroeër- en Oosterlanderkoog is men, naar voorziter meent, reeds op den goeden weg Het in goede banen brengen van het rioolwater van Hippolytus hoef en den Oever, welke plaatsen reeds omvangrijke bebouwde kommen zijn geworden, wordt straks een moeilijke zaak. Doch dit is thans al een lastig vraag stuk. Ver in den omtrek wordt het drinkwater door de landerijen er door bedorven. Hieraan wordt door het leggen van den spoorweg weinig veranderd en zal het Heemraadschap reeds nu hebben in te grijpen. In de begrooting zijn hiertoe reeds een paar kleine posten uitgetrokken. Ook de eendenhouderijen maken veel water vuil en komen van alle zijden klachten binnen. Dijkgraaf en Heemraden zullen ook hierin trachten een weg tot ver* betering te vinden. Aleer echter met de eendenhouders een overeenstemming kan worden verkregen omtrent hun volle medewerking, zal het omleggen der water afvoerwegen nutteloos zijn en blijft niets anders over dan de intrekking der vergunning. De posten slooten en wegen kunnen onder geen om standigheden verminderd worden. Verschillende ingelanden laken de houding van enkele ingelanden die hun slooten slecht onderhouden en klap- loopen op de goedwilligheid van hun naastgelegen bu ren. Men wil, dat Dijkgraaf en Heemraden hierin met meer strengheid optreden. De voorzitter zegt, dat de waterstaatswetten gelegenheid hebben gegeven de keur te doen wijzigen en de maximum te stellen boete is verhoogd geworden tot f 50 perovertreding. Misschien za Idit aanleiding zijn voor nalatigen aan hunne ver plichtingen te voldoen. De gunstige uitkomsten der bemalingsinrichtingen, welke inrichtingen aan alle redelijke eischen voldoen, staan eenige verlaging dier posten toe. In beginsel be sluit men de molens te doen sloopen. De heer Veerdig bespreekt hierbij den toestand der landwegen. Over het algemeen is men het er over eens, dat moet opgetreden tegen enkele ingelanden, die er vermaak in schijnen te scheppen de pas verharde land wegen weder te gaan vernielen door onder de aller ongunstigste omstandigheden te gaan mestrijden, enz. Dit geldt ook ten opzichte van overwegen over per- ceelen van particuliere eigenaren. Dergelijke practijken bederven het voor zich en voor anderen. Overwogen wordt hoe tegen dergelijke weg misbruikers moet worden opgetreden. De heer Veerdig heeft met genoegen gezien, dat men proeven heeft genomen de wegen in te walsen met een motorwals. Spr. Informeert naar de kosten. Hy raadt Dijkgraaf en Heemraden aan, meer wegen eene derge lijke behandeling te doen ondergaan. Ten opzichte van den post pensioenen, subsidiën en toelagen wordt besloten een nadere regeling te treffen en rekening te houden met het houden en aanstellen van personeel. De tijdsomstandigheden dringen, hier in verandering te brengen. Onderscheidene posten worden zoodanig gewijzigd, dat het mogelijk wordt de lasten te brengen van f 17 op f 16 per HA. In dit verband is ook een regeling ge troffen kunnen worden met de voornaamste geldschie ters van het Heemraadschap en de rente met pet. is verlaagd geworden. De begrooting wordt tenslotte vastgesteld In ontvangst en uitgaaf op f 37269.11. Wordt opgemaakt een aanbevelingslijst ter benoeming van een Heemraad wegens periodieke aftreding van den heer D. Jac. Mulder. Als no. 1 wordt aanbevolen D. Jac. Mulder als no. 2 Alb. Klein Sz. en als no. 3 Jb. Dekker Pz. Als lid Hoofdingeland van het stembureau voor de verkiezing van Hoofdingelanden wordt aangewezen de .heer Alb. Klein Sz., als plaatsvervanger de heer P. F. Kuut. De heer S. Koorn wil de hoofdslooten tweemaal kroo- zen, waartoe in beginsel wordt besloten. Echter zal hier verband worden gelegd met de ge wijzigde begrooting en het uitvoeren van krooswerk tot een bepaalden ploeg geconcentreerd blijven, die zoo veel mogelijk onder taakverband zullen werken. De heer P. F. Kuut wil een andere regeling bij den aankoop van puin. Dit materiaal heeft weinig waarde en moet alleen nog worden overgenomen, wanneer het direct kan worden verwerkt De heer Dekker brengt in bespreking de wegslooten, die niet tot bestuurseigendom behooren. Bij deze be spreking blijkt, dat talrijke wegslooten in de laatste jaren geheel door het bestuur zijn uitgemaakt in het belang van den watertoevoer, doch waarvan het eigen dom niet aan het Heemraadschap doch aan particu lieren behoort en deswege ook het onderhoud. Deze wegslooten zijn echter gebleken voor een verbeterden waterafvoer geenerlei beteekenis te hebben. Besloten wordt van het verder onderhoud geheel door het be stuur, dan ook weder af te zien. Voor het vervolg zullen de wegslooten, voorzoover geen bestuurseigendom weder met betrekking tot het onderhoud teruggaan tot de wettelijke onderhoudspllch- tigen. De heer Kooij heeft het over eenige grieven van de eendenhouders benoorden de Damster. Door het leggen van één duiker werd veel voorkomen. De Voorzitter zegt, dat zoodra de eendenhouders in derdaad medewerken, het bestuur hun niets in den weg weg zal leggen. Doch zoo kan het nietl anger. Alle In richtingen tot zuivering van het afvoerwater zijn slechts schijninrichtingen. Wanneer de gezondheidsraad er aan te pas komt zël zelfs tot intrekking der vergunning moeten worden overgegaan. Doch spr. hoopt nog altijd dat de eendenhouders dit door het verleenen hunner volle medewerking zelf zullen vorkomen. Het Is voor het bestuur verre van aangenaam, steeds aan doovemans- deur te moeten kloppen en nog veel onaangenamer dras tische maatregelen te moeten nemen. De heer Kooij zegt goed te^eten ,dat men de voorwaarden waaronder vergunning wordt verleend, maar al te dikwijls aan den laars lapt. Spr. heeft dat zelf bij ondervinding met zijn buren ten zuiden van de Kerkebuurt te Westerland. Hij gaf aan die heeren toe een scheldingslootje voor waterafvoer te mogen gebrui ken. Echter mocht men daarbij zijn verder gelegen sloo ten niet bederven. Doch men stelde hem hierin leelijk teleur. Tegen zulke menschen is inderdaad afzetten het beste. De Voorzitter zegt, dat er gelukkig nog eendenhou ders zijn die inderdaad genoegen zijn verbetering aan te brengen. Aan dezen zullen wij alle medewerking ver leenen. De Voorzitter dankt voor de aangename en zakelijke besprekingen en sluit de vergadering. De slachtolfers der roulette. Monte Carlo stellen velen zich voor als de stad waar men spoedig rijk kan worden. Een stad van luxe en weelde, van uitgaan en genot. Wat dat laatste be treft, Monte Carlo is werkelijk een weeldestad; wat het eerste aangaat: maar al te dikwijls komt het voor dat men er rijk heen gaat en doodarm terugkomt. Kapitalen worden er in het Casino gewonnen, maarnog meer kapitalen worden er verspeeld. Aan de laatste gevallen wordt er zoo weinig moge lijk ruchtbaarheid gegeven, daar de directie van het Casino (terecht) meent, dat ze voor de nieuwe slacht offers van de roulette weinig opwekkend zijn. Wanneer iemand zijn geheele kapitaal heeft ver speeld, dan kan hij zich bij de directie vervoegen, die hem dan de som van zijn reis naar zijn vaderland uitkeert. Aan zelfmoord heeft de directie een hekel, ook al omdat het de andere gasten niet prettig stemt. Vandaar ook de uitkeering van het reisgeld. Toch komt het voor dat totaal verarmde slachtof fers in Monte Carlo blijven wonen. Zoo treft men op de breede straten met prachtige huizen aan beide kanten soms tragische levensschip breukelingen aan die vanwege het Casino, waaraan ze eertijds hun geheele fortuin hebben geofferd, een kleine toelage krijgen. Zoo kennen we een oude verlepte vrouw, die den geheelen dag in de zalen van het Casino rondloopt en toekijkt, als er wordt gespeeld. Het is een, eertijds om haar schoonheid beroemde Parijsche, die haar geheele vermogen aan de rou lette heeft geofferd. En ondanks dat, kan zij de speelzaal nog altijd niet verlaten. Ze krijgt een periodiek bedrag van de di rectie, maar mag echter niet spelen. De croupiers ne men haar inzet niet aan. Minstens even tragisch is de oude vrouw met het uitgemergelde gelaat en de kromme rug, die men door de straten van Monte Carlo kan zien gaan. Ze duwt een kist op vier wielen voort, waarin kleine ruikertjes bloemen. Zij is een Russische gravin. Ook h&&r vermogen viel ten offer aan de roulette. Een deel van haar toelage besteedt ze aan deze bloemen, die ze weggeeft aan de schoone dames, die ze op haar weg tegen komt. Ze wil daar nooit eenig geld voor aannemen en de dames beschouwen het als een compliment, een ruikertje van haar te krijgen. Verboden te hoesten. De Berlijnsche vroede vaderen hadden hun han den vol met het stoppen van de gaten in het stads- zaakje, ook met de keuze van een eersten burgemees ter, ook met het creëeren van een nieuwe strafver ordening, ook met de verbetering van het Berlijnsche stadsbeeld, maar het behoort tot de menschelijke zwakheden het werk dat iemand over het hoofd groeit, te negeeren, onder de leuze: er zal toch wel niets van terecht komen. Daarom denkt men minder moeilijke dingen uit en doet alsof ze erg moeilijk zijn. Een gemeenteraadslid dient daarom het volgende voorstel in: De Gemeenteraad neme het besluit om aan de directie van de verkeersondernemingen op dracht te geven eeen bepaling in het leven te roepen, waarbij het hoesten in de openbare verkeersmidde len wordt verboden. Een Aprilmop. Geenszins. „Een maatregel, die uit hygiënisch oogpunt dringend noodzakelijk is". In alle cultuurlanden is het spuwen verboden: Is het hoesten hygiënischer? Neen, daarom moet men het eveneens verbieden. Maar men moet dan consequent zijn, men moet dan ook hoesten en de griep verbieden. En als dat gelukt, dan gaan we verder en verbieden ook de tuberculose, de kanker, de paralyse ende domheid. Als dat alles gelukt, gaan we schoone tijden tege moet! Edgar Wallace in de gevangenis. Edgar Wallace schrijft of beter gezegd dicteert niet romans, maar het komt ook voor, dat hij het zijn materiaal voor zijn werken zelf opzoekt. Voor eenig* weken bezocht Edgar Wallace een gevangenis, daar de volgende roman zich in dit milieu zal afspelen. Kortelings reisde Edgar Wallace met zijn negenjap rig nichtje met den trein van Londen naar Man chester. Kinderen zijn ook in Engeland vreeselijk nieuwsgierig. Edgar Wallace beantwoordde al haar vragen zoo goed als het ging. De trein naderde een stad. Een hooge muur dook op. Wat is dat Oom, vroeg het meisje. Een gevangenis, Ethel Een oogenblik dacht het meisje na. Dan schetterde haar stemmetje door de coupé, zoodat de passagiers het konden hooren. Is dat nu de gevangenis oom, waarin jij geweest bent? Edgar Wallace, die deze geschiedenis zelf zoo aan zijn kennissen vertelt, voegt er aan toe, dat hij enkele oogenblikken later van coupé gewisseld heeft. En hij heeft de plechtige belofte afgelegd dat hij nooit in zijn leven meer met kinderen zal reizen. 30000.000.000 hartkloppingen. Welk een reusachtig werk het kleine menschelijke hart, dat nauwelijks 300 gram zwaar is, volbrengt, wordt o.a. door zijn aanhoudend kloppen, waarbij het bloed door de -deren wordt geperst, bewezen. Het hart klopt gemiddeld 74 keer per minuut, 4440 maal per uur, 106500 keer per dag. Dat is 38 millioen maal per jaar en bijna twee milliard per vijftig jaar tijds. Als men tachtig jaar oud wordt, klopt het meer dan drie milliard maal.

Schager Courant | 1931 | | pagina 7