De overname van het Langendijker G.E.B. door het P.E.N. Voorstel 12, van de vereeniging „De Eendracht", wat een motie is, en waarin betreurd wordt, dat er op Maan dag zoo weinig producten geveild worden, wordt aan genomen. Benoeming afgevaardigden al ge mee ne ver gadering. Van het bestuur v.-orden gekozen, de twee leden, welke geen functie bekleeden, n.1. de heeren G. Barten en K. Wagenaar. Verder worden gekozen de heeren K van Dijk, A. Barten, IJ. Kaan, K. Wagenaar Wz., K. Lan- gendijk en A. Gutter. Als plaatsvervangers komen in aanmerking de heeren G. Bakker en P. Swager. Rondvraag. De heer K. Langendijk zou gaarne zien, dat een min dere aanvoer van eenige soorten in dezelfde schuit plaats vond. De Voorzitter zegt, dat dit op de algemeene vergade ring wel eens onder oogen gezien kan worden. Hierna volgt sluiting. Nadat het Technisch Bureau Boom en Biezeveld te Haarlem aan de opdracht van de Commissie van Be heer der Gemeenschappelijke Lichtbedrijven te Lan gendijk en St. Pancras, om rapport uit te brengen in zake dc kabileering van de laagspannings-distributie- kabels in die gemeenten, had voldaan en er een ge meenschappelijke vergadering was gehouden van de raden uit de 5 gemeenten, was de algemeene gedach te, dat die kabileering spoedig een feit zou zijn ge worden. Edoch, uit het uitvoerig verslag in enkele bladen was 't der Directie v. P E.N. bekend geworden dat de heer Boom van genoemd Bureau als zijn oor deel had uitgesproken, dat van een overname van het Bedrijf door het P.E.N. geen sprake kon zijn, omdat de tarieven overal hooger waren dan die van het Electrisch Bedrijf aan Langendijk en St. Pancras. He' P.E.N. liet zich dit niet gezeggen en wendde zich tot de Bestuursleden van genoemde Lichtbedrijven, de burgemeesters der betrokken gemeenten, en legde een staatje over van gemeenten, waar het P.E.N. recht sreeks distribueert, waaruit bleek, dat de gemiddel de opbrengst per K.w.h. volgens vastrechttarief 17,17 is. De gemeenteraden van Zuid- en Noordscharwoude verzochten de Commissie van de Gemeenschappelijke Lichtbedrijven zich tot het P.E.N. te wenden met het verzoek, om zonder dat daaruit eenige verplichting voor de betrokken gemeentebesturen zou voortvloeien, de voorwaarden mee te deelen, waarop het P.E.N. be reid zou zijn de overneming door de Provincie van het G.E.B. te bevorderen en de financieele en tech nische consequenties, die daaruit voor de gemeenten en haar bevolking zouden voortvloeien. Daaraan heeft dc Directie van het P.E.N. voldaan en stelt nu de volgende voorwaarden voor overneming door de Provincie: 1. De Provincie krijgt op 1 April 1931 in eigendom de laagspanningsdistributienetten, de straatverlich- tingsnetten inclusief lantaarns, de huisaansluitingen, de meters, de magazijngoederen, de gereedschappen, het kassaldo, de vorderingen enz., kortom alle bezit tingen van het bedrijf. 2. De Provincie betaalt op dien datum aan het ge meenschappelijk electriciteitsbedrijf der Langendijker Ge.meenten uit het restant bedrag der ten behoeve van het bedrijf gesloten leeningen of neemt de uit deze leeningen voortvloeiende kapitaallasten voor haar rekening; verder zal de provincie de schulden van het gemeenschappelijk electriciteitsbedrijf vol doen. 3. Dc Provincie keert op 1 April 1931 aan het ge meenschappelijk electriciteitsbedrijf der Langendij ker gemeenten bovendien een bedrag uit van f200.000. 4. De algemeen geldende tarieven van stroomleve- ring aan kleinverbruikers worden vanaf 1 April 1031 in de gemeenten Oudkarspcl, Noordscharwoude, Zuid- schanvoude, Broek op Langendijk en St. Pancras in gevoerd, alsmedo het broeikastarief, het malerij-tarief, het zuiveltarief, enz. 5. De gemeenten Oudkarspel, Noordscharwoude, Zuidscharwoude, Broek op Langendijk en St. Pancras nemen do verplichting op zich straatvcrlichtingscon- tracten aan te gaan voor de bestaande 299 lantaarns. 6. De Provincie neemt de verplichting op zich in het jaar 1931 in de genoemde gemeenten een onder- grondsch laagspanningsnet aan te leggen, welke aan leg nog nader is omschreven. Ten aanzien van de tariefeering van het P.E.N. wordt meegedeeld, dat de energie, afgegeven voor ver lichting en huishoudelijk verbruik, berekend worden tegen 5 cent per K.w.h., terwijl elke maand bovendien een bedrag als bijslag verschuldigd is, welk bedrag voor elk perceel afzonderlijk bepaald zal worden. Deze bijdrage zal voor hen, die reeds een vol jaar of langer stroom afnemen, worden vastgesteld naar het nor male stroomverledcn, in het algemeen naar het stroomverbruik in het laatste jaar; voor nieuwe stroomverbruikers, die geen stroomverledcn hebben en voor hen, die verhuizen, wordt de bijdrage vast gesteld naar het vloeroppervlak van hun woning, resp. van hun nieuwe woning. Hetzelfde geldt voor afnemers, die na overneming een nieuw perceel be trekken. Het rapport geeft nu verder verschillende voor beelden, van wat personen met een bepaald gebruik moeten betilen, welke in het kort hier op neerkomt dat zij betalen zooveel keer 25 cent als zij volgens hun stroomverleden K.w.h. verbruikten plus zooveel keer 5 cent als er in het vervolg aan K.w.h. wordt afgenomen, waaruit het bewijs wordt geput, dat bij meer stroomafname een lager gemiddelde per K.w.h. wordt betaald. Zij, die echter ook voor huishoude lijke doeleinden energie betrokken, krijgen de jaar- lijksche bijdrage zoodanig vastgesteld, dat zij den stroom, voor huishoudelijke doeleinden gebruikt, onmiddellijk tegen 5 ct. per K.w.h. betalen. In het bijzonder wordt hierbij verwezen naar de gemiddelde prijzen van de afnemers van het P.E.N. in de gemeenten Blokker en Twisk, welke resp. 21.25 en 21.54 cent per K.w.h. hebben bedragen en welke bedrijven onder minder gunstige omstandigheden op tariefgebied, dan in deze aanbieding aan de gemeen schappelijke Lichtbedrijven aangenomen, naar het P.E.N.-bedrijf zijn overgegaan. Aan het einde van het eerste jaar van exploitatie reeds zijn door de afne mers in deze gemeenten bovengenoemde gemiddelde bedragen per K.w.h. voor licht- en huishoudelijke doeleinden betaald Nagegaan wordt nu, wat de Lan gendijker afnemers, na overneming bij een verbruik als in het jaar 1929, bij het P.E.N. zouden hebben be taald. In het jaar 1929 zijn voor licht en huishoudelijke doeleinden 233.897 K.w.h. afgenomen en we nemen aan, dat hiervan een hoeveelheid van 46.800 K.w.h. voor het gebruik van electrische apparaten heeft ge diend. De jaarlijksche bijdragen van alle afnemers zouden dus totaal bedragen (233.987 46.000) X f0.25 of f 46.798. plus 233.987 X f0.05 f 11.699. of totaal f53.497, d.i. gemiddeld f 0.25 per K.w.h. bedragen, ter wijl verder alle in de toekomst meer afgenomen stroom, zoowel voor groote als kleine verbruikers, tegen 5 cent per K.w.h. zou zijn afgenomen. Wanneer we verder aannemen, zegt het rapport, dat de krachtverbruikers stroom afnemen volgens onze tarieven voor klein krachtverbruikers en onze speciale krachttarieven, zoo verkrijgen we de vol gende berekening over het verbruik in het jaar 1929: Licht en huishoudelijke doeleinden f58.497 Krachtdoeleinden f 10.442 Meterhuur 113.542 f82.481 De afnemers hebben voor dit verbruik in het jaar 1929 bij gemeentelijke exploitatie betaald een bedrag van f74.810. De afnemers zouden dus, wanneer de provinciale exploitatie op 1 Januari 1930 was begonnen, voor een zelfde verbruik als in het jaar 1929 en volgens de ta rieven bij de gemeente geldig in het jaar 1929 een bedrag van f7671 meer moeten betalen. Opgemerkt wordt hierbij: 1-Iet is ons bekend, dat vanaf 1 Jan. 1930 de ge meentelijke tarieven zijn verlaagd. Hoe de opbrengst van de provinciale tarieven over het verbruik van het jaar 1930 zich zou verhouden tot de opbrengst over dat jaar volgens de gemeentelijke tarieven, kan uit den aard der zaak eerst worden vastgesteld wan neer opbrengst en verbruik over het jaar 1930 bekend zijn. Verder brengen wij onder uw aandacht, dat een verlaging van de provinciale klein krachttarieven naar alle waarschijnlijkheid binnenkort zal worden ingevoerd. Naar onze berekening zal deze verlaging over het verbruik van 1929 een verschil van f1700 beteekenen, welk bedrag dus eventueel in mindering zou komen van het bovenstaande becijferde bedrag van f10442, welke de krachtafnemers in uw gemeenten over het verbruik van het jaar 1929 volgens provinciale ta rieven zouden moeten betalen. Wanneer wij verder eens onderstellen, dat het be drijf met ingang van 1 Jan. 1930 naar de Provincie was overgegaan en de vermeerdering van het stroom verbruik voor licht- en huishoudelijke doeleinden in het jaar 1930 ten opzichte van het jaar 1929 gelijk was geweest aan de vermeerdering van het stroom verbruik in het jaar 1929 ten opzichte van het jaar 1928, dan zouden de afnemers in uw gemeenten ten opzichte van de gemeentelijke tarieven, ingevoerd per 1 Jan. 1930, naar schatting voor deze vermeerde ring volgens de provinciale tarieven minstens rond föCOO minder hebben betaald. Wij willen biermede aantoonen, dat het provinciale tarief voor licht en huishoudelijke doeleinden, omdat het meerdere ver bruik van de bestaande verbruikers slechts tegen 5 cent per K.w.h. wordt vergoed, na één, hoogstens twee jaar van provinciale exploitatie tot een lager tarief voert, dan het thans geldende gemeentelijk tarief en zich ook verder, na deze een of twee jaren, in dalende lijn zal bewegen. Uw gemeenten zullen verder bij aanvaarding van het straatverlichtingscontract bij een gelijk aantal lantaarns als in het jaar 1929 en hij een gelijken brandduur en bij overeenkomstige lichtsterkte naar raming over de bestaande straatverlichting een jaar lijksche vergoeding van f 11.451 aan het bedrijf ver schuldigd zijn. Wat de tijden van ontsteken en dooven der straat- verlichting aangaat, zoo kunnen deze tijden naar de wenschen van de gemeentebesturen worden vastge steld. Wij vestigen er uw aandacht op, dat een lan gere brandduur van de straatverlichting dan in 1929 voor uw gemeenten slechts geringe kosten zal meebrengen, omdat alle vaste kosten reeds in bo venstaande rekening zijn opgenomen en de stroom benoodigd voor een langeren brandduur slechts te gen den lagen K.w.h.-prijs behoeft te worden vergoed. Ook vestigen wij er uw aandacht op, dat bij pro vinciale exploitatie de kosten van nieuwe lampen voor rekening der gemeenten zijn en met deze kosten in de hierbovenstaande opsomming geen rekening is gehouden. De gemeenten betaalden in het jaar 1929 voor deze straatverlichting aan het G.E.B. f2840. Wanneer de provincie in de gemeenten Oudkarspel, Noordschar woude, Zuidscharwoude, Broek op Langendijk en St Pancras tot directe stroomverlaging zou overgaan, zou de provincie evenals de gemeenten bij voortzet ting van de gemeentelijke exploitatie voornemens zijn het hovengrondsche net met uitzondering van enkele aftakkingen door een ondergrondsch net ver vangen. Naar onze meening is het leggen van een kabel 4X50+2X10 2X2^ m.M2. voor de hoofd voeding van de betreffende 5 gemeenten technisch en economisch de meest juiste oplossing voor de on- dergrondsche voorziening. Het is overbekend, dat de gemeenten voornemens zijn deze voorziening te doen tot stand brengen met twee kabeis aan-beide zijden van den weg, ellc van geringer doorsnede. Het leggen van 2 kabels is, gezien het reeds aanwezig zijn in den smallen weg van gasbuizen, waterleidingbuizen, te lefoon- en hoogspanningskabel zeer bezwaarlijk, ter wijl, mocht in de toekomst blijken, dat de te leggen L.S. kabel- in verband met de groote toeneming van het stroomverbruik niet meer van voldoende capaci teit. mocht zijn, ons bedrijf eenvoudig door vermeer dering van het aantal voedingspunten steeds in vol doende mate hierin verbetering kan brengen. Nu volgt een beschrijving van het ontworpen on- dergrondsche net, die we onzeen lezers sparen. De kosten van al deze werken worden door het P.E.N. geschat op f261.825. Over de oplossing van de personeelsquaestie is het P.E.N. gaarne bereid overleg te plegen. Bij dit over leg kan worden uitgegaan van de leidende gedachte dat het P.E.N. óf het personeel in zijn dienst over neemt, dan wel hen met wien dit niet het geval kan zijn, op een of-andere wijze naar billijkheid zal scha deloosstellen voor het geheel of gedeeltelijk verlies van hun betrekking. 0 0 0 Naar aanleiding van dit rapport zijn door den Di recteur der Lichtbedrijven eenige opmerkingen ge maakt, waarbij hij als volgt resumeert: Het eenige voordcel is een uit keering van f200.000, waar tegenover de volgende nadeelen staan: 1. de jmncipjeele nacieelen (het bezit van een eigen gasfabriek, zoodat de gemeenten het bij overdracht niet meer in eigen hand hebben de tarieven van beide bedrijven te regelen, enz.); 2. derving van f7000 jaarlijks door het Gasbedrijf; 3. verhooging van de kosten van stroomverbruik mot ca. 30 4. verhooging van de kosten der straatverlichting voor de gemeenten met bijna f 12000 per jaar. Na deze opsomming mag het zeker vanzelfsprekend geacht worden, dat mijn advies niet anders dan af wijzend kan luiden. Het is wel jammer voor de vele moeite, welke het P.E.N. zich getroost heeft voor de samenstelling van dit rapport, echter is het aan den anderen kant goed geweest, dit rapport uitgelokt te hebben, daar thans onomstootelijk vastgesteld is, dat gemeentelijke exploitatie der distributie van electri sche energie verre de voorkeur verdient. In een schrijven aan het P.E.N. als afschrift van een brief aan den Voorzitter der Commissie voor de Lichtbedrijven is dit alles nog nader uitgewerkt en komt de Directeur tot de conclusie: 1. dat de verbruikers per jaar f23120, bij over dracht aan de Provincie, meer hebben te betalen dan bij het G.E.B., of de rente van een kapitaal van f 513.7S0 tegen Wz 2. dat de gemeenten f11700 meer voor straatver lichting hebben te betalen, wat de rente vormt van een bedrag van f260.000. 3. een nadeel van f 45.000 voor het G.E.B. voor be dragen, die telkenjare direct uit de exploitatie zijn be steed voor uitbreidingen van net enz. 4. door het Gasbedrijf zal jaarlijks f7320 minder ontvangen worden, wat een kapitaal vertegenwoor digt van f163000. Dit resumcerende, beteekent een kapitaal van f981.780, terwijl slechts f200.000 geboden wordt. Over deze rapporten hebben conferenties plaats ge had tusschen het Bestuur van de Commissie voor de Gemeenschappelijke Lichtbedrijven, den Directeur en het P.E.N. Nieuwe voorstellen worden nu gedaan, die in hoofdzaak op het volgende neerkomen: De uitkeering door de Provincie aan het El. Bedrijf wordt f253.086 in plaats van f 200.000. Verder is het P.E.N. bereid aan de gemeenten Sint Pancras, Broek op Langendijk, Noordscharwoude, Zuidscharwoude, Oudkarspcl voor een tijdvak van 12 jaren te garandee ren, tenzij de economische omstandigheden zich zoo danig in ongunstigen zin wijzigen, dat zij de Provin cie tot verhooging der tarieven aanleiding geven, dat de gezamenlijke afnemers voor het verbruik van licht on huishoudelijke doeleinden, voor den stroom inclu- 1 sief meterhuur gemiddeld niet meer dan 24.6 cent per K.w.h. (dit is de prijs, dien de gezamenlijke ver bruikers over 1930 gemiddeld hebben betaald) aan de Provincie behoeven te vergoeden en indien dit in cenig vol jaar toch het geval mocht zijn geweest, het meerdere bedrag aan de Besturen der bovengenoemde gemeenten uit te kceren. Bij toepassing van het krachtdubbeltarief, voor af neming buiten en in den spertijd, krachtenkeltaricf voor afneming uitsluitend buiten den spertijd en krachtenkeltaricf, voor afneming huiten en in den spertijd, zullen de krachtafnemers financieel gebaat zijn, daar deze tarieven lager zijn bij het G.E.B. Be-halve deze tarieven zijn nog talrijke tarieven in gevoerd b.v. voor het stroomverbruik gedurende de nachturen en verschillende speciale tarieven voor krachtverbruikers, welke tarieven dienen om aan spe ciale behoeften der verschillende soorten van bedrij ven tegemoet te komen. Van het slagen der proeven met electrische grond- verwarming, welke in buiten- en binnenland .en ook door ons bedrijf worden gedaan, zal afhangen of het nachttarief voor tuinders (2*4 ct. per K.w.h.) groote ren omvang zal aannemen. Wanneer door deze proe ven aangetoond zou worden, dat electrische grondver- warming technisch en economisch mogelijk is en ver schillende verkregen resultaten wijzen er reeds op, dat deze mogelijkheid niet buitengesloten is, zoo zou de invoering van dit tarief ook voor de Langendijker gemeenten en St. Pancras van belang kunnen zijn. De voorstellen voor het personeel iuiden: De 2 vaste lijnwerkers worden overgenomen in Provincialen dienst; de 3 metcropnemers-incasseer- ders blijven in dienst van het G.E.B.; dit bedrijf neemt van de Provincie aan het opnemen der elec- triciteitsineters en het innen der aan de Provincie verschuldigde gelden; het Gasbedrijf ontvangt dan voor de verrichting dezer werkzaamheden een jaar- lijlcsch bedrag. De in de gemeente St Pancras geves tigde ambtenaar wordt vertegenwoordiger van het P.E.N. in dezelfde gemeente. De directeur en klerk ontvangen een wachtgeld voor de helft van het te genwoordige salaris (de andere helft is voor het Gas bedrijf), als Provinciale ambtenaren; 6 maanden 100 6 maanden 90 en 7 maanden 80 Tegenover de financieele nadeelen welke door over name voor het Gasbedrijf zouden ontstaan, wijst het P.E.N. op het vervallen der kapitaallasten, daar deze kunnen worden betaald uit de f 253.086, welk bedrag overeenkomt met de kapitaalschuld van het Gemeen schappelijk Gasbedrijf per 31 Dec. 1929. Bij het ver vallen dezer kapitaallasten, zal voor het gemeen schappelijk Gosbedrijf voor het tijdvak 1931—1942 een besparing aan rente en afschrijving meebrengen van f334.014, waardoor de gasprijzen met ongeveer 30 zouden kunnen worden verlaagd. Als we de voorstellen van het eerste rapport verge lijken met die van het laatste, dan kan worden vast gesteld, dat het P.E.N. heel wat toeschietelijker is ge worden en dat vele bezwaren vervallen, welke bij het eerste rapport bestonden. Vóór 1 Mei wenscht het P.E.N. een definitieve beslissing en het komt ons voor, dat, nu een gezonde basis van onderhandeling is gelegd, de gemeentebesturen met ernst deze voor stellen zullen onderzoeken. De commisie uit de Licht bedrijven heeft nu het woord. Laten we hopen, dat de discussies zullen staan in het teeken van de gemeen tebelangen. W I E R I N O E N Loop der bevolking. Ingekomen personen: W. S. Boorsma en gezin van Tietjerksteradeel; P. Jaarsma en gezin, G. Dijkstra en gezin, van Het Bildt; F. Oosterhof en eohtg. van West stellingwerf; J. J Vink van Abbekerk; K. v. Wijn gaarden en gezin van Sliedrecht; Wed. F. J. Vergoed van Gouda; F. Pomp en gezin van Nieuwolda; Mej. I. Franze van Den Haag; J. v. Dijk van Westdongeradeel; L. A. v. d. Kreeke en gezin van Wolphaartsdijk; P. C. Huijgens, L. Stok van Ossendrecht; J. C. Rommers van Woensdrecht; J. Raaijmakers van Bergen op Zoom; A. J. W. Wiendels van Onstwedde; G. Wisman van Alkmaar; S. v. d. Velde en gezin van Ooststellingwerf; J. L. Bulk van Utrecht; E. Drenth en gezin, Chr. Vos en gezin, M. Bos en gezin, H. F. Sinot, allen van Oude Pekela; P. Zoutsmt en gezin van Harlingen; E. Dupon van Tietjerksteradeel; P. Netten en gezin van Slie drecht; C. Peereboom en gezin van Marken; W. C. Crommentuyn van Melick-Herkenbosch; J. H. Vrieling en gezin van Wonseradeel; W. v. d. Heide van Leeuwar- deradeel; S. de Vries van Wonseradeel; R. Mast en ge zin van SmallingerlandJ. Bood en gezin van Anna Paulowna; M. Hoogesteger van Anna Paulowna; F. J. Oostdijk en echtgen. van Nijmegen; F. Drenth van Scheemda; K. Brongers van Emmen; W. v. Krieken van Barsingerhorn; K. Blokker van Koog a. d. Zaan; H. Bouma, W. Kingma, van Westdongeradeel; F. IJzer en gezin van Wedde; F. H. Wilms en echtg. van Sijbe- karspel; Mej. G. H. Buntjer van Bellingwolde; D. Lup- pens en gezin van Wedde. Vertrokken personen: Mej. E. Holtz naar Duitsch- landA. Wiegman naar Engeland; J. Jonker naar Wer kendam; P. T. Jansen naar Oosterhout; Mej. P. Mooij naar Bergen; A. N. Neve en gezin naar Zutfen; H. v. d. Wal en gezin naar Amsterdam; P. Bok en gezin, B. Muller, naar Den Helder; J. Walburg en gezin naar Amsterdam; J. M. v. d. Berge en gezin naar Den Haag; J. Melgers en gezin naar Den Helder; J. Wouda en gezin naar Medemblik; F. de Boer naar Den Helder; T. Kol dijk geb. v. d. Kreeke naar Anna Paulowna; W. de Vries naar Wonseradeel; K. Visser naar Broek in Wa terland; H. v. Heukelum en gezin naar Wonseradeel; Wed. J. Koopman naar Schagen; R. Oltmanns naar Anna Paulowna; G. W. de Jong en echtg. naar Emmen; J .Mars en gezin naar Hoorn. DEN OEVER. Woensdag j.1 bracht een aantal Belgische autoriteiten een bezoek aan de Zuiderzeewerken, waaronder wij op merkten den Hoofdingenieur-Directeur van bruggen en wegen in België, K. Bollengier,, de gevolmachtigde van de Belgische regeering in Nederland, Prince de Ligne. en den buitengewoon Gezant van België. C. H. Maskens. Voorts bevonden zich onder het gezelschap de dlrec teur-generaal van de Zuiderzeewerken, Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, de directeur-generaal van Water staat, Dr. Ir. J. A. Ringers en oud-minister Colijn. Woensdag werden de werken op Wieringen in oogen- schouw genomen en werd voorts met het directievaar-' tuig „Vlieter" een tocht gemaakt. Heden, Donderdag, wordt ook nog een bezoek aan den Wieringermeerpolder gebracht. Naar wij vernemen zal op 21 April a.s. een filmavond gegeven worden door de Vereeniging van Zulderzeeperso- neel (V.V.Z.P.) alwaar dan eenige der nieuwste opna men van den bekenden filmoperateur Joris Ivens ver toond zullen worden. Dit jaar zal de algemeene vergadering van het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers gehouden worden op 3 en 4 September a.s. Den eersten dag zal des middags een huishoudelijke vergadering gehouden worden, ter wijl des avonds door de vereeniging „Het Groot Bagger bedrijf" den deelnemers een diner wordt aangeboden te Bergen aan Zee. Den tweeden dag, 4 September, zal een tocht naar de Zuiderzeewerken worden gemaakt en wordt o.m. met het s.s. Van der Wijck langs de werken gevaren. SINT MAARTEN GEMEENTE SINT MAARTEN. Geboren: Gezina Anna, dochter van Cornelis Meijles en Trijntje Gjaltema. AH, dochter van Steven Korf en Neeltje de Geus. Willem, zoon van Jannis de Kraker en Cornelia Rus. Hendrlka, dochter van Gerrit Cornelis Sloof en Marijtje Katharina de Maijer. Gehuwd: Geene. Overleden: Trijntje Aarsen, oud 73 jaren, weduwe van Leendert Visser. Jan Koorn, oud 83 jaren, weduwnaar van Aagtje Krans. Machiel Bijpost, oud 62 jaren, echt genoot van Antje de Beurs. CALLANTSOOG Tot heemraad van den polder Callantsoog werd gl3- teren herkozen de heer Jb. Stammes. Ingeleverd werden stembriefjes, waarvan de heer Stammes 27 stemmen verkreeg, de heer G. Oskam 8, terwijl 3 stemmen blanco waren en een van onwaarde. 7 IJ P E OUDESLUIS. Auto-ongeluk. Door den zwaren mist misleid, raakte de heer G. v. D. Maandagavond in den Ruigeweg met zijn Ford van den weg af en reed over de langs den weg liggende waterleidingbuizen. De auto werd zeer zwaar gehavend en kon zijn reis niet vervolgen. Den volgenden morgen moesl de auto door den reddingswagen der firma Blaauboer en Kossen naar de reparatiewerkplaats wor den gesleept De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Door den heer C. Goet, schilder en auto-lakker al hier, is een stuk bouwterrein aangekocht naast de nieuwe school, om daarop een nieuwe werkplaats te doen bouwen, welke speciaal zal worden ingericht voor het lakken van auto's, autobussen, enz. T ZAND. Jl. Maandagavond len Paaschdag gaf de Noord- hollandsche Cinema van Noordscharwoude een bioscoopvoorstelling bij den heer Schrieken. Vermoe delijk tengevolge van de aankondiging dat een spre kende film zou worden vertoond, was de zaal staan- denvol. Gedraaid, werd de film „Dr. Fu Manchu'' met 9 spannende'acten, zooals gemeld geheel sprekend, zingend en musiceercnd. Mede door het uitgevaardigde rookverbod, waaraan streng de hand werd gehouden was het geprojec teerde van uitstekende kwaliteit, terwijl ook de ge- luidsintallatie zeer goed voldeed. Trouwens werd voor en ander een spiksplinternieuwe installatie ge bruikt, waarbij we tevens opmerkten, dat de techni sche bediening ervan in de puntjes was. Met betrekking tot de vertoonde film hoorden we nogal de opmerking van deze en gene dat niet alles volkomen was begrepen, dit nu moet worden gewe ten aan de omstandigheid dat de film Duitsch spre kend was en natuurlijk lang niet ieder die taal ver staat. De film was echter van heel goed gehalte. Vóór de hoofdfilm kregen we nog eenig wereld nieuws, terwijl na afloop ervan de bekende Louis Davids op het doek kwam, waarbij hij een toespraak vooraf hield en daarna zong: „De begrafenis van Oome Manus". Het was zoowel voor Schrieken als voor de Dir. der Noordholl. Cinema een geslaagden avond en niet min der voor het publiek, dat beslist reusachtig heeft ge noten, „with cyes and ears", zooals de film aangaf. Tot slot natuurlijk bal. HOOGWOUD Het bestuur van het St. Jansgasthuis te Hoorn heeft aanbesteed den bouw van een ziekenhuis aan den Koepoortsweg. Laagste inschrijver was de heer G. Kuijpers te Hoogwoud met f 193.820, wien het werk, behoudens bisschoppelijke goedkeuring, zal worden gegund. De oude gebouwen zullen worden gesloopt. ANNA P AU LO TV .V A Aan den timmerman-aannemer A. Schouten is op gedragen het bouwen van een woon- en winkelhuis op Cérès, voor rekening van den heer L. Raven; een dubbel woonhuis voor C. Bakker aan de Zandvaart en een woonhuis voor M. v. d. Hoeven aan de Molen vaart. De heeren J. Hooimeijer, H. Siemons, S. Sas, D. de Roover en H. v. Bostelen, zijn door de A.-R. Kiesver- eeniging candidaat gesteld voor de gemeenteraadsver kiezing. Voor zoover ons bekend, is het eerste kievitsei in on zen polder door KI. Poskma op den len Paaschdag gevonden. Het hoofd der gemeente, burgemeester G. J. Lovink, werd met de vondst verblijd. Loop der bevolking. Ingekomen: KI. de Vries van Zijpe; P. Hijman van O. en W. Souburg; L. Jellema van Dantumadeel. Vertrokken: J. Klos en gezin naar Barsingerhorn; P. Hoep en gezin naar Wieringerwaard. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren; Comelia, dochter van C. L. Duijzer en B. Molenaar. Anna Hendrika, dochter van J. van Koo- ten en H. C. Timmer. Overleden: A. Tiessen, oud 73 jaar, echtgenoot van C. Neefjes. SCHO O RL Dinsdagavond hield de Begrafenisvereeniging „De Laatste Eer" haar jaarvergadering in 't café van den •heer Huiberts te Groet Er waren 43 leden aanwezig. De voorzitter, de heer R. Wognum, heette dezen welkom en achtte 't een gelukkig verschijnsel, dat de finantieele toestand, dank zij de weinige sterfgevallen, beter is dan in 1929. Te Schoorl hadden zich de heeren T. Raat en W. Sevenhuijsen en te Groet de heer C. Bremer als reser vedragers opgegeven. De heer A. Dulnmeijer had bedankt als reserve- voorlooper, aangezien deze heer zijn werk vaak elders heeft Voorzitter zegde hem dank voor zijn keurig werk. Het bestuur was ook dit jaar eer tevreden geweest over het werk van de dienaren der vereeniging. zoowel over de koetsiers als over de dragers en voorloopers. Spreker zegde allen dank voor hun degelijk werk. De secretaris, de heer C. Jonker, las hierna de no tulen en het jaarverslag. Uit dit laatste zien we dat -in 1930 8 leden en 8 nlet-leden door de zorgen der ver eeniging zijn begraven. Vorig jaar bedroeg dit 16 en 8. De extra heffing in de maand Juli is goed verloopen, evenals 't ophalen van de boete. Slechts 2 leden hadden deze boete, ontstaan door absentie ter algemeene verga dering, niet willen betalen. Desondanks waren ze niet geroyeerd, omdat het bestuur meende dat hiervoor de rechtsgrond ontbrak. De vereeniging telt 751 leden, verdeeld over 244 ge zinnen. Dit jaarverslag werd met dankbaar applaus be loond. Den heer P. Kos bevreemdde het, dat het bestuur die twee wanbetalers niet had geroyeerd. Vorig jaar 18 dit toch door de ledenvergadering zoo bepaald. Het bleek echter, dat royeeren niet wel mogelijk was, daar dit niet statuair was vastgelegd. Op 't einde der vergadering besloot men dan ook om aan de statuten een nieuw artikel 26 toe te voegen, waarin wordt be paald, dat het lidmaatschap eindigt, bij overlijden of bij vertrek, doch ook bij nlet-betaling van contributie of boete. In dit laatste geval wordt men door 't Bestuur geroyeerd, doch blijft beroep bij de Algemeene Verga dering. De boete bij absentie van een vergadering be draagt 50 ets. Dit artikel werd met algemeene stem men aangenomen. Vervolgens deed de heer J. Hoogland, penningmees ter, verslag der finantlën. De rekening over 1930 sloot met een eindcijfer van f 1198.94, waaronder een kassaldo van f 421.96. Bij 't begin van dit boekjaar was bet saldo f 32.57. Een mooie vooruitgang dus, waardoor 't Be stuur dev rijheid vond om een pak te koopen voor een reserve-drager. Aan contributlën werd geïnd f 734.57, aan extra om slag f 95, aan boete f 49.50 en aan extra gelden van be grafenissen van nlet-leden f 251.70. De 8 begrafenissen van leden kostte de vereeniging f 527.50. De heer G. Dulnmeijer deelde mede dat de kascom» missie alles ln orde had bevonden, waarna de rekening werd goedgekeurd, terwijl de heer Hoogland den dan i oogstte voor zijn keurig beheer.

Schager Courant | 1931 | | pagina 2