Raad Anna Paulowna. Predikbeurten. Vergadering van den Raad op Woensdag 8 Arpil 1031, des middags 2 uur. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester, secre taris de heer C. Keijzer. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen door den secretaris worden gelezen; ze worden onder dankzegging onver anderd goedgekeurd. Als de notulen zijn gelezen, blijken alle leden aan wezig te zijn. Voor de mededeelingen venvijzen we naar het num mer van Zaterdag 4 April j.1. Naar aanleiding van de mcdedeeling over de voor schotten aan akkerbouwers en een tuinder, vraagt de heer Kuiken hoe die menschcn het geld moeten terug geven. of dat ze het niet behoeven terug te geven. De Voorzitter zegt dat het natuurlijk terug gegeven moet worden, maar of dat spoedig zal kunnen gebeu ren, zal afhangen van den gang van zaken in de toe komst. Spr. wijst op de gestelde voorwaarden tot het verkrijgen van voorschot. Aan do verslaggevers over het vervolgonderwijs aan de o.l. scholen I en II wordt dank gebracht. Naar aanleiding van besprekingen in de vorige ver gadering over de aanbesteding voor den bouw van transformatoren in deze gemeente, is van het P.E.N. een schrijven ingekomen, waarin wordt opgemerkt, dat de klachten over de handelingen van het P.E.N. onverdiend waren en berustten op onjuiste mededee lingen. De inschrijvingen van de aannemers Hoep en Jonker waren beneden de begrooting van het bedrijf en om deze aannemers niet de risico te doen dragen, was hun do gelegenheid gegeven zich terug te trek ken. Een nieuwe inschrijving kon niet plaats vinden, omdat dit onbillijk zou zijn tegenover de andere in schrijvers. Opgemerkt werd dat de Voorzitter zijn op merkingen had geplaatst zonder eerst inlichtingen in te winnen en tenslotte wordt verzocht het Bedrijf te rchabiliteeren. De Voorzitter deelt mede, dat de bedoelde aanne mers hun oorspronkelijke opgave hadden verhoogd, na het bezoek van een ambtenaar van het P.E.N. en den indruk hadden dat hun inschrijving toch in aan merking zou komen en de kans om het werk te krij gen, zouden hebben. Het was hun niet medegedeeld dat hun inschrijving dan niet in aanmerking zou ko men. Zij verklaren thans schriftelijk, dat was hun oorspronkelijke inschrijving geaccepteerd, zij het werk zouden hebben uitgevoerd. De Voorzitter merkt op dat door hom dus niets an ders is gezegd dan wat was medegedeeld en de hoer Rezelman oordeelt dat de aannemers blijkbaar de me- dedeeling van den ambtenaar niet hadden begrepen. Do Voorzitter zegt dat spr. volkomen zou hebben goedgevonden dat do aannemers gelegenheid kregen zich terug te trekken en ook dat een verhoogde in schrijving niet in aanmerking zou worden genomen. Maar de aannemers zeggen dat dit laatste niet was gezegd. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangeno men. Van den hper N. Raap is een dankbetuiging inge komen voor het mooie souvenir hem op 1 April bij zijn afscheid aangeboden en tevens voor de woorden van waardeering. De verschillende mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen. Door de N.H. Vereen. „Het Witte Kruis", afd. Anna Paulowna, wordt verzocht om een bijdrage van f23.08, in verband met bet tekort over 1929. Wordt toege staan. De heer J. Wiegman verzoekt om eene vergoeding voor het gebruik van een eigen rijwiel als lijnwer- kcr bij het G.E.B. B. en W. stellen voor de vergoeding op f50 te stel len, omdat met het rijwiel ook nog al eens materiaal wordt meegevoerd. Algemeen goedgevonden. Door den heer H. N. Cornelissen wordt eervol om slag gevraagd als onderwijzer aan de o. 1. school I. wegens zijn benoeming tot hoofd der school te Wes- terland, gem. Wieringen. B. cn W. stellen voor het ontsleg eervol te verlee- nen en tevens om den heer J J. Zaadnoordijk, thans tijdelijk in die betrekking werkzaam, als zoodanig te benoemen. De Voorzitter merkt op, dat de heer Cornelissen nog slechts korten tijd in onze gemeente werkzaam was, doch reeds een aangename herinnering achter laat. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten De heer Zaadnoordijk wordt met algemeene stem men benoemd. Er zal op worden aangedrongen dat de heer Zaadnoordijk zijn best doet de acte licha melijke oefening te verkrijgen. Aan R. Daalder, Wed. M. van den Berg en Jb. Wen- del wordt ontheffing verleend van aanslagen in het schoolgeld. Berekend naar f 12.04 per leerling wordt het voor schot, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, ovet 1931 voor de R.K. school bepaald op f1388 voor die te Brcezand op f 862 en voor de Christelijke School op f936. Door hot bestuur der R.K. school te Breezand was verzocht om gelden beschikbaar te stellen voor nieu we schoolbanken en voor meerdere leermiddelen we gens uitbreiding van het getal leerlingen. B. en W. hadden bericht, dat de meerdeie leermiddelen h.i. ge put konden worden uit artikel 101 der L.Ü-wct. Het schoolbestuur nam met deze opmerking, gezien de zeer goede samenwerking, genoegen en vraagt dan ook een bedrag van f200 in plaats van f400. Alge meen goedgevonden. In verband met het bepaalde bij art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 wordt voldaan aan de verzoeken om tegemoetkoming in de kosten van het bezoeken van scholen in deze gemeente en wel van P. J. Rui- tenburg voor 60 Oudshoorn 60 Konijn 50 Nu de rijwielen goedkooper zijn geworden, wordt de ver goeding gegeven naar een bedrag van f23 inplaats van naar f30. De reeds eerder verleende tegemoet komingen worden verlengd. Nader wordt vostgesteld de pensioensgrondslag van den heer N. Raap als hoofd der o. 1. school 111. De lichamelijke oefening op de scholen. Aan de orde wordt gesteld het verzoek van het ge meentebestuur van Arnemuiden inzake vrijstelling van het vak lichamelijke oefening op de scholen en het adres van de onderwijsorganisaties, waarbij aan stelling van vakonderwijzers voor dit onderwijs wordt bepleit. B. cn W. stellen voor. het adres van Arnemuiden voor kennisgeving aan te nemen, temeer daar de Vereen, van Ned. Gemeenten de zaak ter hand heeft. Kr is een onderwijscommissie ingesteld in verband met het rappcrt-Rutgers. De heer Komen wijst er op, dat bedoeld onderwijs zware lasten voor de plattelandsgemeenten zal mee brengen, terwijl het de vraag is of dit onderwijs voor het platteland zoo noodig is. Spr. vraagt of in het rapport-Rutgers het onderwijs in lichamelijke oefening behandeld wordt. De Voorzitter zegt. dat de Ver. van Ned. Gemeen ten hierop wel haar aandacht heeft gevestigd. De heer Kuiken meent ook, dat de kinderen al ge noeg loopen, springen enz. en dat er tijd om te lee- ren moet overblijven. De heer Komen wil het verzoek van Arnemuiden aanhouden en wil dat B. en W. een onderzoek in stellen of in het rapport der commissie Rutgers het onderwijs in lichamelijke oefening wordt genoemd. Zonder het onderwijs te schaden, meent spr. dat hier bezuiniging mogelijk is. De Voorzitter cceft in overweging het «chrijven voor kennisgeving aan te nemen en dan zullen B. cn W. de Ver. van Ned. Gemeenten wijzen op deze be sprekingen. Aldus wordt'besloten. De adviescommissie voor de bouwont werpen. Door de Adviescommissie der Noordhollandsche Gemeenten voor bouwontwerpen en uitbreidingsplan nen wordt een bijdrage van f 40 voor het uitgeven van een geillustreerd jaarverslag gevraagd. B. en W. vonden het beter dat de afdeeling Noord holland van de Ver. van Ned. Gemeenten subsidieor de en vonden een bijdrage van f40 te hoog, één van f 10 beter De adviescommissie antwoordde dat de afd. Noordholland reeds subsidieert en dat de uitga ve bedoelt voorlichting te geven aan allen die willen bouwen en dat voor de subsidie van f 40 een aantal ex. van het jaarverslag zal worden verstrekt. Na deze toelichting stellen B. en W. voor i 40 te ver strekken. De heer Kuiken meent dat de menschcn op dezo wijze nog meer aan banden worden gelegd. De Voorzitter zegt dat onlangs iemand opmerkte dat Breezand zoo mooi was geworden, dat is het werk der Advies-Commissie. De heer Kuiken antwoordt dat als er nieuwe huizen worden gebouwd, het altijd opknapt. Zoo beroerd is zonder Advies-commissie de bouwtrant tegenwoordig niet. Er schijnt in tegenstelling met in andere ge meenten, hier heel weinig afgeweken te worden van de adviezen der commissie. Spr. wijst op de koeten voor de timmerlieden, wanneer ze een paar dagen voor een plan naar Amsterdam moeten. De Voorzitter daarentegen merkt op dat de tcekc- ningen van sommige teekenaars nooit met aanmer kingen terugkomen, spr. noemt bijv. die van Nic. de Graaf. Met practische bezwaren wordt wel degelijk rekening gehouden. Spr. erkent dat B. en W. weinig afwijken van de verstrekte adviezen. De heer Rezelman vraagt of de voorgestelde bijdrage is bedoeld als een jaarlijksche bijdrage, doch dat blijkt niet het geval te zijn. De heer Komen erkent dat de Adviescommissie zeer voel verbetering heeft weten aan te brengen, maar er dient vooral om gedacht te worden, dat men niet in futiliteiten vervalt en dat niet van den een wordt afge keurd wat van den ander wordt goedgekeurd. Dat maakt het werk der commissie niet populairder. De heer Van den Berg dringt ban op verspreiding van het jaarverslag op ruimer schaal. I)e Voorzitter zegt dat dit de bedoeling is en spr. zal dan beginnen met den heer Kuiken er een te sturen. De heer Van der Ham zegt dat er groote mate van onbekendheid met het werken door de vereeniging be staat en daardoor weinig waardecring, al blijkt uit de opmerking van den heer Komen dat ook deze van mecning is veranderd en dus de waardeering veld wint. Na ccnig debat tusschen den Voorzitter en den heer Kuiken wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. Betalen ls de boodschap, zegt de heer Kuiken. Een Hoor-verordening. Nu voor 1 September a.s. zal moeten worden vast gesteld een ambtenarenreglement, stellen B. en W voor tot het vaststellen van een verordening rege lende het hooren van vereenigingen van ambtenaren in de gemeente Anna Paulowna. Zij willen daartoe niet uitsluitend aanwijzen de onderafdeeling „Het Noorden van den Ned. Bond van Gemeente-Ambte naren, maar iedere rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, welke ten doel heeft ambtenaren in dienst der overheid te organiseeren ter behartiging hunner belangen. De aangeboden concept-herordening wordt goedge keurd. B. en W. stellen tevens voor een abonnement van het weekblad van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren kosten f 15 te nemen. De heer Kuiken acht al die luxe in den tegenwoor- digen tijd niet gewenscht, het blad komt alleen maar op de secretarie. De Voorzitter zegt, dat de ambtenaren het ze!f reeds hebben en het te nemen abonnement dan zal circuleeren bij de raadsleden. Wordt goedgevonden zonder hoofdelijke stemming. Do onrendabele gebieden voor de water leiding. Aan de orde wordt gesteld de definitieve vaststel ling van het plan tot uitbreiding van de waterleiding tot de z.g.n. onrendabele gebieden dezer gemeente. Het betreft een totale lengte van 30810 meter, de aanleg- kosten worden geraamd op f 13C050. Dc jaarlijksche kosten voor de gemeente zullen bedragen f 1479.80. Voorloopig zal nog niet worden aangesloten een ge deelte van den Schorweg, omdat enkele personen nog niet tot aansluiting wcnschtcn over te gaan. Niet zullen worden aangesloten de Achterweg cn de Krom- metocht, omdat er te weinig animo bestond. De aan sluiting van den Kncesweg zal door het bedrijf zelf worden bewerkstelligd. De heer Keuris hoort een zwerm van cijfers, maar had gaarne bij de agenda een toelichting ontvangen. Door den Secretaris wordt opgemerkt, dat de raads leden reeds eerder alle cijfers hebben gehad, nu zijn zo alleen ecnigszins veranderd. De heer Keuris vraagt wanneer met den aanleg zal worden begonnen. De heer Stammes zegt dat medegedeeld is, dat de huizen reeds onderweg zijn en de Voorzitter zegt, da* beloofd is dat de aansluiting voor dezen zomer tot stand zou komen. Ook dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De bloembollentontoonstelling in „De Donkere Duinen". Van het Comité tot het houden van een bloembol lententoonstelling in „De Donkere Duinen'" te Den Helder is het verzoek ingekomen om beschikbaarstel ling van een medaille. Eerst was gevraagd om deel te nemen in het garantiefonds, maar waar reeds door de bloembollenkweekers uit deze gemeente zoo veel voor deze tentoonstelling wordt gedaan, achtten B. en W. die deelname niet gewenscht cn stellen zij voor een crcdiet van f 50 te verleenen voor beschik baarstelling van een gouden medaille. De heer Komen zou juist om genoemde reden willen dat de gemeente deelnam in het garantiefonds en spr. noemt bijv. voor f100. De heer Stammes acht dat voor een garantiefonls van fSOCO van weinig beteekenis en B. en W. oordee- len dat het vormen van dit fonds aan den Helder moet worden overgelaten. De Voorzitter zegt, dat desnoods het bedrag van f50 voor een gouden medaille overschreden zou kun nen worden, doch de heer Koorn maant aan tot voor zichtigheid. spr. vindt f50 welletjes. De heer Komen wijst nog op het belang van een dergelijke tentoonstelling en daarna wordt conform net voorstel van B. en W. besloten. De heer Van der Ham komt terug op de aansluiting aan de waterleiding en wijst op de wenschelijkheid nu in meerdere deelen der gemeente geen water is, brnndkranen op de waterleiding te plaatsen. B. en W. zullen een onderzoek instellen. Geen danstent op de kermis. Door den heer J. Benema wordt verzocht om hem staanplaats te verleenen voor zijn danstent tijdens de a.s. kermis op gemeente terrein. Hij biedt daarvoor aan f650 staangeld, terwijl de eerste f200 winst voor een liefdadig doel, aan te wijzen door den Voorzitter, zal worden beschikbaar gesteld. B. en W. stellen voor afwijzend op bet verzoek te beschikken, op grond van het feit dat de omstandig heden sedert 1923 niet zijn gewijzigd. De heer Kuiken wijst cr op dat het hier een inge zetene betreft en bovendien een aardig douceurtje voor do gemeentekas. Er mag vroeger wel eens wat zijn voorgevallen, maar daar zou spr. over heen wil len stappen. De heer Koorn vraagt naar de redenen van afwij zing. De Voorzitter zegt dat in 1923 is gezegd dat er ge legenheid om te dansen genoeg was. De heer Koorn wijst op de toename der bevolking, doch de Voorzitter zegt dat dit niet aan de kermis is te zien. De heer Koorn merkt op dat de Raad op een eerder genomen nesluit kan terugkomen. Het betreft hier een ingezetene en spr. haalt aan een opmerking van den rcclasseeringsambtcnaar Wiggers, dat als zulke men schcn worden tegengewerkt, het eer erger dan beter wordt. De Voorzitter vraagt een nadere verklaring, waar uit zou blijken dat de aanvrager wordt tegenge werkt. Do heer Koorn wijst er op dat deze man toch in dc gemeente ook veel goed doet. Dc Voorzitter zegt dat de heer Koorn het over den persoon heeft. Do heer Jonker wijst er op, dat wanneer adressant de entree op 21 cent bepaalt, andere zaken moeten volgen en dus het door den heer Kuiken genoemde douceurtje voor een belangrijk deel vervalt door ver mindering van de belasting. Spr. noemt dat geen han delwijze van een eerlijken zakenman. Dc heer Kuiken zegt dat de ingezetenen die ver laging toch wel willen. De heer Van den Berg wijst op het cercler door den Voorzitter ingenomen standpunt, dat als cr geen be hoorlijke dansgelegenheid in een lokaal is, graag een danstent te willen. Er is in den polder misschien wel een andere plaats waar dit het geval is. De Voorzitter zegt dat bij Slikker een andere tent komt en het verzoek wordt voor deze kennis gedaan. Met 9 tegen 2 stemmen, die van de hccrcn Kuiken en Koorn, wordt het verzoek van den heer Benema afgewezen. Een verzoek v.d. Ned. Ver. v. kermisvakgenooten „Ons Belang" om vrijstelling van de vermakelijkheidsbelas ting voor kerrnisinrichtingcn, wordt, waar hier geen verpachting plaats vindt, maar standplaats tegen zoo veel per M2., afgewezen. Vastgesteld wordt een verordening aanwijzende de strafverordeningen welke nog van kracht zijn. De heer Van der Ham dringt aan op algeheele ver nieuwing van de bouwverordening, in verband met de vele veranderingen. De Voorzitter zegt toe, dat een nieuwe verordening zal worden samengesteld. De f30.000 aan de Bloembollenveiling- verccniging „Breezand". Vervolgens komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot het verstrekken van een geldleening onder hypothecair verband aan de Bloembollenveilingver- eeniging „Breezand" W.A., tot een bedrag van f30.000. Voor het uitvoerige prae-ndvies verwijzen we naar het no. van Zaterdag j.1. De Voorzitter deelt mede, dat inmiddels tot direc teur-boekhouder is benoemd de heer J. J. Verlooy te Heemstede. De zeer uitvoerige besprekingen, die wc slechts in beknopten vorm kunnen weergeven, worden ingezet door den heer Keuris, die wijst op de geheimhouding die in een voorafgaande vergadering is opgelegd, maar desondanks velerlei geruchten de ronde deden, geruchten waarop door het gebonden zijn der geheim houding, niet verder kon worden ingegaan. In ver band met die geruchten en de weinige gelegenheid tot het inwinnen van informaties, stelt spr. voor deze zaak tot de volgende vergadering, te houden op korten termijn, aan te houden. De Voorzitter zegt dat B. en W. meerdere malen met het bestuur der Veilingvereeniging hebben moe ten spreken en het dan tc begrijpen is, dat het een en ander wordt losgelaten. Tenslotte hebben B. cn W gezegd, dit zijn de voorwaarden en daar moet het heen. Spr. meent dat uitstel niet noodig is, desnoods kan de heer Keuris in comité alle inlichtingen ver krijgen. De heer Lubbert zegt ajs voorzitter van de Veiling vereeniging er prijs op te stellen dat die inlichtingen in openbare vergadering worden gedaan. Dc heer Keuris heeft aanvankelijk bezwaar om die geruchten in openbare vergadering ter sprake te bren gen, maar deelt tenslotte mede, dat leden van de Vei lingvereeniging zelf gezegd zouden hebben dat de vei ling niet meer te houden zou zijn en ook was gezegd door hen die er nogal bij betrokken zijn, dat zij zich als lid zouden terugtrekken, voor de bom zou barsten. De heer Lubbert heeft ook allerlei lasterpraatjes gehoord, praatjes die tenslotte op niets uitliepen. De heer Jonker informeert naar de wettelijke aan sprakelijkheid, waarop de Voorzitter mededeelt, dat de leden of zij die minder dan een jaar te voren lid waren voor gelijke deelen van het tekort aansprake lijk zijn. Drie maanden vóór het begin van een boek jaar moet men zijn lidmaatschap opzeggen, zoodat de aansprakelijkheid dan nog 15 maanden duurt. De heer Lubbert doet verdere mededeeling over de aansprakelijkheid van de principalen en van de le den. De z.g kraamcontracten loopen tot f70.000 en het is dus niet zooals wel werd gezegd dat er kraam contracten loopen vanaf f70.000. Aan een commissie uit do leden is van deze kraamcontracten inzage verstrekt en de commissie ging er geheel mee ac- coord De risico is alleen voor de exploitatie der vei ling, niet voor dc leden. De heer Van den Berg werd, als lid van de Vei lingvereeniging. ook bang door de praatjes, maar is na het onderzoek dat door de commissie heeft plaats gehad, volkomen gerust gesteld. Ook spr. heeft er zich over verwonderd dat voordat er met 't bestuur van de Veilingsvereeniging over gesproken is, bekend was dat het voornemen bestond om een crediet van f 30.000 te geven. De heer Rezelman is van oordeal, dat de gemeente met het geven van dit crediet zich op gevaarlijk ter rein begeeft. Het crediet dient om de veiling in stand te houden, zegt het prae-advies, maar de schuld blijft toch op de vereeniging rusten. Dit zal nieuwe leden weerhouden toe te treden en zal het gevaar meebrengen dat leden uittreden. Kan niet beter het benoodigde crediet door de leden worden verstrekt, en waarbij 't aandeel van leden die onmogelijk kunnen betalen, door de gemeente worden overgenomen? Al leen op die wijze begint de veiling op een schoonen bodem. De Voorzitter merkt op,dat er van schuld niet ge sproken kan worden, want de geheele zaak is veel meer waard dan f30.000. Zij heeft f37.000 gekost, zoo dat er behoorlijk is afgeschreven. De heer Rezelman zegt. dat als de gemeente cre diet verschaft, er een schuld is, waar niet genoeg waarde tegenover staat. De heer Komen wijst uitvoerig op het algemeen gemeentebelang, dat met de credietverstrekking wordt gediend. De toestand is volstrekt niet precair, alleen is bij de oprichting de fout begaan dat onvol doende voor stichtingskapitaal is gezorgd. Spr. voor ziet in de toekomst nog meer uitbreiding van de bloembollencultuur, van terugtrekekn zal geen spra ke zijn vooral niet als de toestand in den akker- cn tuinbouw nog eonigen tijd zoo slecht blijft. Het heb ben van een veiling is van groote beteekenis en waar er voldoende waarborgen zijn in de bezitting en in de aansprakelijkheid der leden, bepleit spr. aanvaar ding der voordracht. De heer Kuiken wijst op het mindere bezoek van de kooplieden en wijst er op, dat zelfs bestuursleden elders hun bollen veilen. Vooraanstaande kooplui be weren dat er hier uitschot wordt aangevoerd en ze daarom hier niet meer komen. De heer Lubbert weerspreekt uitvoerig deze bewe ring, alleen met de laatste veilingen komen er niet zooveel kooplieden. De menschen uit Zuidholland hebben graag de bollen uit onze omgeving. De heer Kuiken wijst dan verder op de onmoge lijkheid de leden te verplichteu hun bollen hier te vei len en merkt op, dat zelfs de voorzitter der veiling vereeniging elders zijn bollen veilt. De heer Lubbert licht dit nader toe, en wijst op z\jn goed recht. Wat de verdere veilingaangelegenheden betreft, wijst spr. er op, dat het maar de quaestie is hoe het verloop van de markt is. De heer Koorn vindt het onbegrijpelijk, dat terwijl er geen bank is die wil helpen, men bij de gemeente aanklopt, en spr noemt de geruchten dat al wordt de veiling door de gemeente geholpen, ze toch niet zou zijn te houden. Spr. vraagt den Voorzitter, waar de heer Lubbert blanghebbende is, of er absoluut be halve dan deze f30.000, geen meer schuld is. De Voorzitter zegt. dat #r niet meer schuld is. en de heer Lubbert wijst dan op het groote belang als de gemeente moreel steunt. Dat heeft groote waarde voor een bankinstelling. De heer Koorn merkt verder op, dat als hier wordt geholpen, ook in andere gevalBan hulp verleend kan moeten worden, bijv. aan de Z.A-ï5. De Voorzitter zegt dat elk geval op zich zelf be schouwd zal worden. Aan akker- en Julnbouw heeft de raad zonder eenlge bedenking voor 30 $b van het voor schot goed willen spreken zonder een enjcele waarborg en hier is wèl waarborg. De heer Stammes merkt op, dat de leden zich wel 2 maal zullen bedenken voor ze uittreden; in de eerste plaats toch zal men als de veiling weg raakt, zijn deel moeten bijdragen en in de tweede plaats bestaat het gevaar dat men geen verder crediet van de hypotheek banken zal kunnen krijgen. Bij de verdere bespreking komt dan nog even naar voren de f 70000 volgens kraamcontracten, waarbij de heer Lubbert wijst op de 50 tot 100 overwaarde, die daarbij wordt verlangd. Tenslotte blijkt de heer Keuris niet meer te blijven staan op het vragen van uitstel en verklaart hij zich voor het crediet. De Voorzitter erkent dat de verantwoordelijkheid van. het gemeentebestuur zwaar was, maar B. en W. hopen en gelooven, dat heel Breezand vertrouwen in de vei ling zal kriigen. De heer Keuris wijst erop, dat als de gemeente niet steunde, het niet alleen voor de veiling, maar voor de geheele bevolking van Breezand en ook voor een ander gedeelte van Anna Paulowna een strop zou worden. De heer Stammes ls zelf lid van de veilingsvereeni ging, al heeft hij er geen belang van beteekenis bij, maar spr. heeft alle vertrouwen in de velling. Spr. denkt er niet aan om als lid te bedanken.. Was er een strop te verwachten, dan zou spr. wel uittreden. De heer Kuiken wijst er dan op, dat alle bankinstel lingen bezwaar maken en dan maar naar de gemeente wordt gegaan. Spr. wijst op de zorgeloosheid, op de fout om maar door dik en dun de zaak op te richten. Het gebouw schat spr. hoogstens op f 15000, mits de veiling blijft bestaan. Nu alles er zoo voorstaat, komt epr. er tegenop, dat nu de gemeenschap er maar voor op moet draalen. Waar blijft het eind, de coöperatie te Bree zand kan aanstonds wel om crediet aan komen. De heer Stammes zegt dat daar geen perspectief is. De heer Kuiken wijst erop, dat we hier zitten voor 't algemeen belang en het gaat niet op, de gemeente overal in te sleepen. De heer Van der Ham wijst op de toename van het belastbaar inkomen, wat voor een groot gedeelte te danken ls aan Breezand. De gemeente heeft dus gepro fiteerd van de bloembollencultuur en laat de gemeente nu maar een gedeelte van dat batig saldo voor dit doel besteden. Spr. erkent dat er heel wat door de gemeente is gedaan, maar dat wat gedaan is, was noodig. En spr. wijst op gemeenten waar een zuinige politiek is gevoerd, met het gevolg dat die gemeenten een lage uitkeering uit de gemeentefondsbelasting krijgen. De heer Raven wijst er ook op dat de instandhouding van de veiling van algemeen belang ls voor de gemeen te, en waar hier waarborgen zijn, zal spr. zijn stem aan het voorstel geven. De heer Lubbert deelt nog mede, dat, toen de Tw«nt- sche Bank inzage van de voorwaarden waarop de ge meente steun zou verleenen zag, deze bankinstelling be reid was een blanco crediet van f 50.000 te verleenen. De heer Kuiken vraagt of die toezegging zwart op wit staat, want bij spr. werden op een dergelijke toezegging huizen gebouwd, maar nu de huizen er staan, kunnen ze naar de centen fluiten. De heer Komen laakt het, dat de goede daden van het veilingbestuur beantwoord worden door dergelijke praat jes. Spr. trekt zich aan de woorden van den heer Kuiken als zouden wij door dik en dun gaan. Bij de bespreking komt nog eens naar voren het idee van den heer Rezelman, doch de Voorzitter noemt het een moeilijke weg, de zekerheid van de leden die kun nen betalen, heeft de gemeente toch. De heer Rezelman zegt dat dit opgaat, zoo lang ze leden van de veiling blijven, maar spr. vreest dat als ver lies wordt verwacht de menschen zullen uittreden. Te genover de schuld van f 30.000 staat bezit, maar spr. vraagt of er een regeling getroffen is, wat de taxatie van het bezit betreft. De Voorzitter zegt dat dit nog niet het geval is, maar bij het opmaken van de balans zal dat gebeuren. Eindelijk wordt overgegaan tot bespreking van de voorwaarden, waarbij slechts enkele opmerkingen worden gemaakt Medegedeeld wordt dat de leden der veiling ter vergadering zullen worden opgeroepen, teneinde de verschillende zaken kenbaar te maken. Het voorstel van B. en W. wordt dan aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren Re zelman, Kuiken en Koorn. Goedgevonden wordt een geldleening groot f 30.000 aan te gaan. Toegestaan worden aanvragen om een voorschot tot bekoming van een plaatsje, ingevolge de bepalingen der Landarbeiderswet van A. Vlaar, J. Oele, C. Verbrugge en R. Compagne, terwijl een aanvrage van Jm. Schoute wordt aangehouden, omdat de grond ongeschikt wordt geacht Aan den heer J. Oele wordt een perceel grond van het terrein „Cérès" groot 900 M2. tegen den prijs van f 1.50 per M2. verkocht. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting voor 1930 en 1931. Bij de rondvraag klaagt de heer Van der Ham over de weinige toelichting op de agendapunten en verzocht voortaan geen vergadering met 24 agendapunten. De Voorzitter zegt dat dit zoo geloopen ls, als het kan zal het niet meer voorkomen. De heer Jonker wil verplaatsing van de paal voor de maximum-snelheid aan de Kleine Sluis, en wel naar het begin van het trottoir. De Voorziter zegt, dat dit zoo maar niet kan en eerst afgewacht dient te worden hoe 't met het trottoir gaat Met het oog op den weg komt het trottoir voorloopig niet verder. Hierna sluiting. ZONDAG 12 APRIL 1331. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Poel. Avondmaal. Wieringerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Van Loon. Doop. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Oosterland, nam. 2 uur. Ds. Van Beek. Anna Paulowna, geen dienst Hoogwoud, geen dienst. Burgerbrug, zie St Maartensbrug. St Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Oudesluis, zie Schagerbrug. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Dirkshorn, geen Samenkomst. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Egmond-Binnen, nam. 7 uur, Ds. Nobel. Heerhugowaard, voorm. 10 uur, Ds. Verwaal.

Schager Courant | 1931 | | pagina 6