SchagerCourant Sparta 1 - Helder 3. fa. W. 0. NIESTADT Zn., Moderne Foto's en Vergrootingen. Arpad Moldovan, ZONDAG Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. Strop voor de Eindhovenaren. De Zuiderzeewerken. Gemengd Nieuws. Het vliegongeluk bij Maddalena. „Groote schoonmaak" te Chicago. Verzekeringsmoord in Hongarije. Storm in de Japansche Zee. Er van door. De moord op Vivian Gordon. Keulen een badplaats in de toekomst? Plaatselijk Nieuws. Coöperatieve Boerenleenbank. Een goed en modern BRUIDSPORTRET - Zaterdag 11 April 1931. 74ste Jaargang. No. 8847 VIER NOORDER KOGGEN." f 2000 per jaar voor de kanalisatie In de te Medemblik gehouden vergadering van het Ambacht van West-Friesland, genaamd „De Vier Noor der Koggen" werd besloten een bijdrage ad f 2000 per Jaar te verstrekken gedurende veertig jaren in de stich- tingskosten voor het kanaal Zwaagdijk—Medemblik. De omslag werd bepaald op resp. f 1.50, f 5.50 en f 7.50 totaal f 14.50 per hectare (f 1 minder dan in 1930.) Van den Rijkswaterstaat, directie Noord-Holland, was bericht binnengekomen, dat de minister van Waterstaat Jn beginsel heeft besloten te bevorderen, dat de haven te Medemblik door het Rijk wordt overgenomen. BIJENVOLKEN VERZONDEN PER VLIEGMACHINE. Woensdag werd de Tilburgsohe voorjaarsbijenmarkt gehouden, die goed slaagde. Als bijzonderheid dient ver meld, dat een partij echte Brabantsche bijenkorven door middel van de K. L. M. in eenige uren tijds bij haar nieuwen eigenaar in Engeland werd bezorgd. VAN EEN LADDER GEVALLEN. Een schilder overleden. De 49-jarige schilder A. Teunissen uit Elelcom, die te Velp aan een villa op den Hoogeweg werkzaam was, kwam Donderdag van een hoogte van 5 M. te vallen van een ladder. Hij kreeg een zware schedelfractuur en Is aan de gevolgen daarvan overleden in het ziekenhuis te Velp. IN DE LIFT GEDOOD. Door het tegenwicht getroffen. In het gebouw van de N.V. Handel Maatschappij R. S. Stokvis en Zonen aan de Keizersgracht 313 te Amster dam is Vrijdagmorgen een ongeval geschied, dat aan een ruim 30-jarigen magazijnbediende het leven heeft gekost. Deze persoon bevond zich op dat oogenblik met een collega in de lift, waarmede hij zich naar een der hooger gelegen verdiepingen wilden begeven. Toen laatstgenoemde de liftdeuren wilde sluiten, om de lift in beweging te brengen, hoorde hij plotseling boven in de liftkooi een luid geraas Onmiddellijk rende hij de lift uit, nog trachtende, .zijn college mede te trekken. Herwas echter reeds te Iaat, want op hetzelfde oogen blik stortte het eenige honderden kilogrammen zware tegenwicht van de lift op het dak van de lift neer, waar het doorheen sloeg en vervolgens neer kwam op het hoofd van den magazijnbediende. Het hoofd werd bijna geheel verpletterd, de dood trad dan ook onmiddellijk in. Politie en Arbeidsinspectie stelden naar de oorzaak van het ongeval een onderzoek in. Omtrent de resultaten van het onderzoek vernemen wij, dat het tegenwicht gevallen is, tengevolge van het bre ken van een schakel in den ketting, waaraan het hing. Bij de controles, welke geregeld en op tijd plaats vinden, ds van een breuk in een schakel nimmer Iets gebleken. Van schuld aan dit ernstig ongeluk kon dan ook niets komen vast te staan. (Hsbl.) BOTSING TUSSCHEN TWEE MOTORRIJWIELEN. Drie gewonden. Donderdagavond zijn op den Leidschen straatweg bij Klein Persijn onder de gemeente Wassenaar twee mo torfietsen tegen elkaar gebotst De drie personen, die op de motoren zaten werden al len gewond. De Geneeskundige Dienst van den Haag die gewaarschuwd was, oordeelde overbrenging naar het ziekenhuis noodig. :Een van hen had een gebroken been, de twee andere niet ernstige verwondingen: Belastingverlaging veranderd in verhooging B. en W. van Eindhoven stellen den Raad thans voor het aantal opcenten op de Gemeentefondsbelasting voor den dienst 19311932 proportioneel te bepalen op 52, In plaats van op 2040. zooals in November door den Raad was aangenomen. Dit beteekent eenige belastingverhoo- ging voor 19311932, in plaats van de aanzienlijke be lastingverlaging, welke in November al door de leden aangenomen was. Alleen de inkomens van f 1500f 5000 zullen eenige onbeduidende belastingverlaging genieten. De leden der belastingcommissie willen leder wat anders De indeeling der gemeente in de eerste klasse voor do Gemeentefondsbelasting blijft zooals wij reeds hebben gemeld, In deze belastingheffing zijn niet de crisis-uit gaven begrepen. Deze worden betaald uit toevallige brt- ten, uit het reservefonds en uit de bedrijfswinst. Buitenlandse!) bezoek. Woensdag bezocht de Belgische minister van Water staat met een zijner ambtgenooten en den burgemeester van Antwerpen de Zuiderzeewerken. Dr. H. Coltfn was als voorziter van den Zuiderzeeraad aanwezig, zoomede de directeur-generaal der Zuiderzeewerken, de directeur- generaal van het departement van Waterstaat, Ir. J. A. Ringers, en de voorzitter der Wieringermeerdirectie, ir. S. Smeding. Na het bezichtigen van het electrische gemaal „Lely" werd de tocht via Kolhorn en de Haukes naar Den Oever voortgezet. Bij de officieele inbedrijfstelling der gemalen op 10 Februari 1930 had de minister van Waterstaat aan het dieselgemaal te Den Oever, den naam „Leemans" gege ven, naar ir. Leemans, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat. In het dieselgemaal werd in tegenwoordigheid der kin deren en kleinkinderen van de ingenieurs Lely en Lee mans een gedenkplaat onthuld waarna te Medemblik een herinneringsplaat; werd onthuld ter eere van ir. C Lely. Op deze herinneringsplaat staat te lezen: „Bij de indiensttreding der bemaling van de Wleringer- meer 10 Februari 1930 door den minister van Waterstaat mr. P. J. Reymer is aan dit gemaal gegeven de naam „Lely" ter herinnering aan de uitmuntende diensten van dr. Ir. C. Lely voor de afsluiting en de droogmaking der Zuiderzee." DIENSTMEISJE IN BRAND. Door onvoorzichtigheid van een schilder. In een perceel aan de Balamedesstraat to Amsterdam wilde gisteren een schilder een benzinebrander met spi ritus voorverwarmen. Vermoedelijk was de benzinebran der na een vorig gebruik nog niet gedoofd, zoodat plot seling de vlam in de flesch met spiritus vloog. De sohil- der werd ernstig aan de handen gewond, terwijl de klee- ren van een 18-jarig dienstmeisje, dat zich vlak bij den benzinebrander bevond, eveneens vlam vatten. Een dame trachtte de brandende kleeren van het meisje te dooven. Het ongelukkige kind kreeg echter ernstige brandwonden aan het onderlichaam. Zij moest in het Tesselschade ziekenhuis worden opgenomen. In de kamer, waarin het ongeluk gebeurde, verbrandden een kastje, een bedsprei en eenige doeken. Voor de brand zich verder kon uit breiden, slaagde men erin het vuur te blusschen. Fotografische Ateliers Nieuwe Niedorp Noordscharwoude. Onderzoek naar dc oorzaak. De commissie van onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk met het Italiaansche watervliegtuig S. 64, waar bij commandant Maddalena, capt. Cecconi en de lt. da Monte het leven verloren, heeft haar bevindingen in een rapport gepubliceerd. Volgens het rapport waren do wrakstukken zoo klein en verspreid, dat het onmogelijk was met zekerheid de oorzaak van het ongeluk vast te stellen. Er is echter alle grond voor het aannemen van de theorie, dat eerst de krukas van den mo tor is gebroken als gevolg waarvan ook de luchtsehroef brak en de wegvliegende deelen daarvan bepaalde dee- len van het vliegtuig troffen. Deze theorie wordt ge steund door verschillende merkwaardige indrukken en vervormingen van sommige wrakstukken. Zoo toonde het stuurhuisgedeelte scherpe insnijdingen, die alleen veroorzaakt kunnen zijn door de met kracht weggeslin gerde stukken van de schroef. Twee en twintig honderd ambtenaren ont slagen. V.D. verneemt uit Chicago: Donderdagmiddag is de nieuw gekozen burgemeester van Chicago, Anton Cermak, in functie getreden. Hij aanvaardde zijn ambt met het presideeren van den ge meenteraad, die in buitengewone zitting bijeen kwam In zijn intreerede verklaarde hij dat hij Chicago een be ter beheer wilde geven dan het m lange jaren had gehad Reeds 'n paar uur van te voreh had hij den politieken be zem gehanteerd, en twee-en-twintig honderd ambtenaren, die onder het bewind van zijn voorganger, burgemeester Thompson, waren aangesteld, van de salarislijsten van het Raadhuis geschrapt. Er zullen er nog ongeveer acht honderd volgen, waarmee de gemeente-administratie zal zijn ontlast van drieduizend personen, die volgens Cer mak geen enkele werkzaamheid in het belang der ge meente verrichten en slechts als vriendjes van Thompson op de lijsten van het gemeentepersoneel waren geplaatst om maandelijks een salaris te kunnen ontvangen, waar voor zij niets hoefden te doen. Van iedereen die zich als bezoldigde in gemeentedienst bij de kas van het Stad huis aanmeldt, zal in de komende maand onderzocht moeten worden, welke functie hij heeft en welke werk zaamheden hij in dienst der gemeente verricht. Zij, die slechts op de rol zullen blijken te staan als politieke vriendjes van wien dan ook, zullen onherroepelijk ge schrapt worden. ((Zooals reeds elders in dit nummer gemeld, heeft de nieuwe wethouder van P.W., Colaas, reeds duizenden losse arbeiders ontslagen). Op verzoek van het slachtoffer. De politie te Boedapest heeft in samenhang met een moordzaak een vreemsoortige verzekeringszwendel aan het licht kunnen brengen. Op 24 Maart j.1. werd op het spoorwegtraject tusschen Boedapest en Kecskemet de wijnhandelaar Alexander Herzberg gevonden. Zijn hoofd was door hamerslagen zwaar gewond. Hij leefde nog doch was buiten bewustzijn Toen hij bijkwam en de politie hem wilde verhooren, weigerde hij den naa/m te noemen va/n dengene, die den aanslag op hem had gepleegd. De politie zette het onderzoek voort, waarbij bleek, dat Herzberg, die geheel aan lager wal was geraakt, een reeks van verzekeringen had gesloten, bij verschillende maatschappijen. Het totaal bedrag, 300.000 Zwitsersche francs, wilde hij bg overlijden aan zijn familie toegewezen zien. De politie te Weenen is er thans in geslaagd, den moordenaar te arresteeren. Het bleek de jonge behan ger Friedrich Fischel te zijn, die eenigen tijd met Herz berg bevriend is geweest. Bij zijn verhoor legde hij de sensationeele verklaring af, dat Herzberg hem tot dezen moord had aangezet. Hij be loofde hem 5000 dollar als belooning en gaf hem een gouden horloge mede dat hij aan een z.g. vriend van Herzberg moest overhandigen, die hem dan het moord- loon, zou uitbetalen. Toen Fischel zich te Weenen aan het hem opgegeven adres meldde, bleek Herbzerg's vriend daar niet te wo nen. De verzekeringsmaatschappijen hebben, na het be kend worden van de bijzonderheden van dezen moord, geweigerd de uitkeeringen van de gesloten verzekeringen uit te betalen. OVERSTROOMINGEN IN PERU. 30 dooden, groote schade. In de Zuid-Amerikaansche republiek Peru, hebben overstroomingen, vooral in het binnenland, groote schade veroorzaakt. Volgens een voorloopige schat ting zijn 30 menschcn verdronken. Honderden ge zinnen zijn dakloos geworden. Aanvang 2 uur. Sportterrein Loet, achter café RAVEN. 100 visschersbooten vergaan, waarbij 125 znenschen zijn omgekomen. In de Japansche Zee heeft een zware storm groote schade aangericht. Ruim honderd visscherschepen zijn vergaan. Men vreest, dat ongeveer 125 personen om het le ven zijn gekomen. Ook aan de kust van Koroea is veel schade aange richt. Een zestal gehuwde vrouwen neemt de vlucht. Nevvcastle on Tyne in Engeland is in rep en roer over de vlucht van een zestal getrouwde vrouwen, van wie er een haar zoontje van drie jaar heeft mee genomen. De vrouwen zijn alle Duitsche, die ge trouwd waren met officieren of soldaten van het En- gelsche bezettingsleger in het Rijnland, en zijn op weg naar haar vaderland. De vrouw, die haar zoontje mee heeft genomen is een roomsche, die getrouwd was met een protestant. Zij droeg bij haar vlucht slechts onderkleeding en een mantel, daar haar man in de gaten had gekregen, dat zij weg wilde loopen en haar kleeren verstopt had. De man dacht, dat zijn vrouw Volmaakt gelukkig bij hem was. De zes ge vluchte vrouwen hadden haar vlucht gezamenlijk voorbereid. Zij konden het wel met haar mannen vin den, doch voelden zich niet thuis in Engeland. Haar leidster is een gepromoveerde vrouw van 27 jaar, die met een artillerieofficier getrouwd was, met wien zij op een gemaskerd bal te Keulen kennis had gemaakt De man sprak zoo goed Duitsch, dat zij pas bij het démasqué ontdekte met een Engelschman te doen te hebben. Naar de ontknooping? V.D. verneemt uit New York: De moord op Vivian Gordon, één der getuigen bij het corruptieonderzoek der New Yorksche politie, die vermoord in een park werd gevonden, schijnt thans te zijn opgehelderd door het vinden van een jas en een polshorloge, dat leidde tot arrestatie van een ze keren Harry Stein, die vroeger reeds was veroordeeld wegens het wurgen van een vrouw. Ook Vivian Gordon was op dezelfde wijze gewurgd en bovendien stond hij, zooals thans is gebleken, in nauwe relatie tot Stein. Deze ontkende Vivian Gordon ooit te hebben ge kend. Tegelijkertijd werden in andere wijken van New York drie personen gearresteerd, die worden verdacht ritn medeplichtigheid. Groote hoeveelheden mineraalwater ontdekt. Bij boringen naar bruinkool, die sinds langen tijd onder de stad Keulen worden verricht, heeft men krachtige bronnen ontdekt, die een betere kwaliteit water dan de bronnen van Kissingen en Karlsbad zou den leveren. De hoeveelheid water, welke zich onder den grond bevindt, schijnt zóó groot te zijn, dat de ge- heele drinkwatervoorziening van Keulen uit deze on- deraardsche bronnen kan geschieden. De chemische samenstelling van het water, dat een temperatuur van 18 tot 20 graden Celsius heeft en niet een kracht van 40 atmosfeer omhoog spuit, is reeds verscheiden malen wetenschappelijk onderzocht en goedgekeurd. Volgens eenige Keulsche bladen zouden deze mine raalwater leverende bronnen voor de toekomst van Keulen als badplaats van groote beteekenis zijn. VRACHTSCHIP IN BRAND GEVLOGEN. Bemanning gered. Uit New York: Aan de 'Oostkust der Voreenigde Staten is een Amerikaansch vrachtschip in brand ge vlogen. De bemanning kon het brandende schip in de reddingsbooten verlaten. Een ander Amerikaansch schip is ter hulpverleening op de plaats des onheils aangekomen. Verscheidene andere schepen zijn onder weg. DE TOEGANG TOT AMERIKA GEWEIGERD. Wegens echtscheiding. Uit New York: Aan Mrs. Peggy Burton, een Engel- sehe onderdane, die zich op een pleizierreis naar de Vereenigde Staten bevond, werd de toegang tot de Staten door de autoriteiten op Ellis Island geweigerd, omdat zij haar voor „zedelijk bedorven" hielden. Bij het gebruikelijke verhoor was namelijk komen vast'te staan, dat zij in 1020 als „schuldig" van haar man was gescheiden. Na twee dagen op Ellis ïsland geïnterneerd te zijn geweest, werd zij op de ,3remen" ingescheept. De algemeene vergadering van de Coöperatieve Boe renleenbank, alhier, werd Vrijdagavond 10 April in het Noordhollandsch Koffiehuis van Mevr. Wed. L. Zwaag gehouden. Als Voorzitter fungeert de heer Joh. de Veer, direc teur is de heer K. Blaauboer, kassier de heer K. Nottel- man. De Voorzitter opent met een woord van welkom de vergadering en wil het ditmaal eens niet hebben over den nood der tijden, omdat we zijn in een vergadering van de boerenleenbank, een instelling waarvan de waarde meer dan ooit tot uiting komt. Hoeveel anders zou het zijn met het opnemen van hypotheken enz., wanneer de boerenleenbanken er niet waren. Spr. geeft een kort overzicht van de plaatselijke en van de Centrale Banx, Er zijn 725 banken bij de Centrale aangesloten, en nog nooit is een spaarder één cent te kort gekomen. De meeste banken hebben reeds een 25-jarig bestaan gevierd, mllliarden guldens zijn reeds gespaard. In tegen stelling met particuliere banken worden nimmer onge dekte credieten verstrekt Spr. doet mededeeling van het voornemen van de Centrale een crisisfonds te vor men voor banken die eventueel verlies zouden kunnen lijden. Ook hieraan ligt wederom de coöperatieve gedach te ten grondslag. Met nadruk wijst spr. er leden en spaarders op dat in geen enkel opzicht aan de soliditeit der bank behoeft te worden getwijfeld, wat ook blijkt uit door spr. ge noemde cijfers. Aan het slot van zijn overzicht wekt spr. de niet-le- den op als lid toe te treden, zij dienen daarmede niet alleen hun eigen belang, doch ook een boerenbelang. Applaus. De Voorzitter deelt mede dat de secretaris, de heer P. Stammes Jbz., wegens ongesteldheid afwezig is, spr. wenscht hem een spoedig herstel toe. De notulen worden door den kassier gelezen, ze worden onveranderd onder dankzegging goedgekeurd. Medodeelingen. De rentevoet is in 1930 gelijk gebleven, doch door Be stuur en Raad van Toezicht is besloten voor 1931 de volgende rente-tarieven vast te stellen: vergoeding voor spaargeld direct opzegbaar 3 pet., voor een jaar vast ge plaatst 3:,l« pet., voor te goed in rekening courant 3 pet. Voor voorschot wordt evenals voor debet In rekening courant 4pet. berekend, zonder dat provisie in reke ning wordt gebracht De rentestand is dus met een pet. verlaagd. Goedgevonden wordt een drietal leden, die vertrokken zijn, van de ledenlijst af te voeren. Door den kassier wordt uitgebracht Het jaarverslag. In' het jaarverslag over 1930 gewaagt de kassier ook van den slechten toestand in den land- en tuinbouw en eveneens van de zeer ongunstige weersomstandigheden, die misgewas en slechte prijzen tot gevolg hadden. Da rekening is dan ook aanmerkelijk lager dan vorig jaar. Daarentegen is er meer spaargeld, wat zijn oorzaak vindt in. het feit dat de menschen huiverig zijn op de een of andere manier geld te gebruiken, door het in een zaak of bedrüf te steken. Toch is het balanscijfer hooger dan eerder, evenals de winst, n.1. van de balans f 606693.26, en een winstcijfer van f 3873.71. Het ledental steeg van 190 op 196. Eenmaal had een onverwachte kasopname plaats, terwijl de groo te inspectie vanwege de Centrale Bank in Augustus plaats had. De rapporten hierover luidden gunstig. Als blijvende herinnering aan Uw huwelijk J» St Uw aangewezen adres: SCHAGEN Telefoon 11 Ook aan huis te ontbieden. Van Juni tot October is gebruik gemaakt van het crediet bij de Centrale Bank, een bedrag van f 20.000 en een bedrag van f 50.000, hetgeen als jaardepot in Utrecht beleend was, is daartoe op onze gewone rekening overge schreven. Overigens zij opgemerkt dat het cheque- en girover- lcecr toeneemt, tot een bedrag van ruim f 165000 werd overgeschreven, zonder dat het geld te zien kwam. Als voordeelen worden genoemd: geen zegelkosten en het niet behoeven reserveeren van kasgeld, dus minder ren te-verlies. Voorts geen kans zich bij betalingen te ver tellen en geen risico dat het geld verloren raakt. Met den wensch dat 1931, In het algemeen voor de leden een be tere uitkomst moge geven dan 1930 eindigt het verslag. De Voorzitter dankt den kassier voor het uitgebrachte jaarverslag, de kassier drukt ln alle opzichten de voet sporen van zijn voorganger en spr. dankt hem daar har telijk voor. (Applaus). Namens den Raad van toezicht brengt de heer A. Brak Jr., verslag uit van zijn bevindingen. Vier maal is ver gaderd en boeken en kas gecontroleerd. Alles bleek steeds in orde te zijn, de boekhouding ziet er keurig uit en daarvoor wordt dank gebracht aan den kassier. De onderlinge verhouding tusschen bestuur, kassier, en raad van toezicht was steeds goed. De rekening. De rekening over 1930 sluit tot een totaal bedrag van f 1274565.95. Van de spaarbank was ontvangen f 520132.40 terugbetaalde voorschotten f 40447.50, ontvangsten ln loo- pende rekening f 664912.69. Van voorschotten was aan rente ontvangen f 7389.47, in loopende rekening f 11378.06 van coupons f 1472.50, van de Centr. Bank f 1343.02, van jaardeposito C. B. f 5504.16. Van de uitgaven vermelden we: uitgegeven aan de spaarbank f 509753.21, gegeven voorschotten f 32550, uitgaven ln loopende rekening f 689384.64, rente: aan spaargelden f 9907.11, aan ter ra ij nd epos Ito's f 9264.86, in loopende rekening f 1489.89, aan de C. B. f 628.25. De balans van de spaarbank geeft aan dat de spaar gelden bedragen f 301434.89, idem op termijn f 236944.93, terwijl de verschuldigde rente voor spaargelden op ter mijn "óp-de balans voorkomt tot een bedrag van f 4476.91 Blijkens de balans der Boerenleenbank bedragen do uitstaande voorschotten f 152279.30. t.w. hypotheek f 33330, en borgstelling enz. f 118949.30. Het tegoed in loopende rekening van rekeninghouders bedraagt: f 232256.57, van de Centrale Bank f 91328, het jaardepo- sito C. B. bedraagt f 80.000. Aan schuld in loopende reke ning vermeldt de balans: rekeninghouders f 40740.38, reservefonds f 17295.86, reserve voor dub. debiteuren f 1926.58. Het saldo winst bedraagt f 3873.71. De rekening en balans wordt goedgekeurd. Teven» wordt goedgekeurd 9/10 van de winst te storten in het reservefonds, en 1/10 van de winst in het pensioenfond» Verkiezingen. Het aftredende bestuurslid de heer A. Grootes, Scha- gen, wordt met groote meerderheid van stemmen her kozen, en neemt de benoeming aan. Als lid van den Raad van Toezicht wordt het aftreden de lid, de heer T. Rens, Sint Maax*ten, eveneens met groote meerderheid van stemmen herkozen. Ook de heer Rens verklaart de benoeming aan te nemen. Bij de rondvraag verlangt niemand het woord, zoodat sluiting volgt RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier, werd in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 5537.04, en terug betaald f 9006.53, derhalve minder ingelegd dan terugbe taald f 3469.49. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 6. SPART A-NIEUWS. Zondag speelt Sparta I haar laatsten competitie wedstrijd tegen Helder 3. Indien Sparta I deze wint, is zij vrij zeker kampioen, daar het door Texel ingediende protest hoogstwaarschijnlijk afgewezen zal worden. Sparta I zou dan dus volgend seizoen in den K.N.VF. uitkomen, wat een mooie stap omhoog zou zijn.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5