Uittuil! Nitm- Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Spanje's monarchie staat te wankelen. Tragisch ongeluk bij S m i 1 d e. B ij n a 100 stuks vee verbrand. Inbraak met schietpartij. De „Statendam" aan den grond geloopen. Het p r o c e s—K r t e n. Uit onze omgeving. Dinsdag 14 April 1931. S C HA6ER 74ste Jaargang No. 8848 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag cn Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere r^gel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen) Grootere letters worden nnnr plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Uitslag der gemeenteraadsverkiezingen. De stembus heeft gesproken. Een onver wachte triompf van het republicanisme. 47 der 50 grootste steden stemden republi- keinsch. De gemeenteraadsverkiezingen in Spanje, die zoo'n bijzondere beteekenis hebben, zijn Zondag over het ge- heele land zijn gehouden. In het geheel moesten in onge veer 9000 gemeenten ongeveer 80.000 gemeenteraadsle den worden gekozen. Het zijn de eerste verkiezingen, die sinds aoht jaar In Spanje gehouden worden. Ónder Primo de Rivera's dictatuur is er herhaaldelijk van verkiezingen sprake geweest en ook Berenguer had verkiezingen beloofd, maar het kwam er niet van. Het ministerie Aznar, dat thans aan het roer is, heeft het ook niet aangedurfd da delijk tot het uitschrijven van verkiezingen voor de Cor tes over te gaan en is begonnen met gemeenteraadsver kiezingen te laten houden. Die kunnen althans eenigszins een beeld geven hoe de politieke krachten des lands zich Verhouden. En hoe deze verhouding is, is bij den laatsten stem busstrijd gebleken. De eerste berichten gewagen van be langrijke successen voor de republikeinen. De voorloo- pige resultaten wekken dan ook den indruk, dat in de groote steden de republikeinen vrijwel overal in de meer derheid zijn gebleven. Dat wil natuurlijk nog niet zeg gen, dat als eenmaal de definitieve uitslag bekend is, het land een republikeinsche meerderheid zal hebben, maar wel, dat de positie van het zittende kabinet er niet vaster op zal worden Men staat in Spanje op een twee sprong en deze gemeenteraadsverkiezingen schijnen daarop nog eens extra de aandacht te zullen leggen. De regeering en de monarchie zullen uit dezen uitslag den weg moeten bepalen, dien zij zullen inslaan en dat zal haar niet gemakkelijk vallen. De eerete indruk is voor de monarchisten verpletterd en minister Romanones heeft zulks ook onomwonden toegegeven. Uit het repu blikeinsche kamp gaan al stemmen op, dat de Koning en z{jn politieke raadslieden nu maar heen moeten gaan. Blijkens de nadere telegrammen is het succes der re publikeinen nog belangrijker geweest dan de eerste be richten deden veronderstellen In 47 van de 50 provinciale hoofdsteden met inbegrip Van Madrid heeft de republikeinsch-socialistische coa- ltie de overwinning behaald! Het Spaansche Kabinet reeds als ontslagen beschouwd. Uit Madrid werd gisteravond gemeld: Het Spaansche kabinet wordt als demissionnajr be schouwd. Om kwart voor vijven kwamen de ministers bijeen, ten einde te beraadslagen over de situatie, welke door den uitslag der verkiezingen voor de' gemeente raden is ontstaan. Toen de premier Aznar aankwam, werd hem gevraagd, wat er van de geruchten omtrent een en ander waar was. „Vindt u niet", antwoordde Aznar, dat er wel ln zekeren zin een crisis bestaat, waneer een monarchis tisch land een republikeinsche meerderheid heeft?" De premier liet er op volgen, dat de ministerraad belang rijke besluiten zou nemen en dat gewichtige gebeurtenis sen voor de deur stonden. Zal koning Alfonso aftreden, teneinde de monarchie te redden. Het N.T.A. seint nader uit Madrid: In politieke kringen verluidt, dat een plotselinge troonsafstand van den koning niet uitgesloten schijnt. Een dergelijk besluit zou door de gedachte worden ge leid de monarchie met opoffering van de persoon van den monarch te redden. Een beslissing is echter nog niet genomen. Ook is er geen uiting van den koning in dezen geest bekend. Rust te Madrid.t Te Madrid is het volkomen rustig. Republikeinen en socialisten houden zich, zooals ook van regeeringszijde verklaard wordt, volkomen ordelijk. Auto in de Drentsche Hoofdvaart gereden. Vier personen verdronken. Noodlot tig gevolg van een aanrijding. Zondagavond omstreeks kwart over zes heeft op den Rijksweg McppelAssen tusschen Hoogersmilde en Hijlkersmilde een ernstig auto-ongeval plaats ge had, dat aan 4 personen het leven heeft gekost. Omstreeks dien tijd reed op den weg richting Assen een Ford-auto, waarin 4 personen waren gezeten. Een luxewagen reed hen achterop en passeerde hen. Men heeft momenteel nog niet precies kunnen vaststellen wat er gebeurde, maar op een gegeven oogenblik za gen verschillende personen den Ford-auto slingeren en tusschen de rails van de tram geraken, waarna tenslotte de wagen in de Drentsche Hoofdvaart te recht kwam. Vermoedelijk heeft de luxe-auto den Ford-auto bij het passceren aangereden, waardoor de laatste bekneld is geraakt, geslipt is met het voor noemde gevolg. De reddingspogingen. Eenige jongelui in een autobus van een wedstrijd te Meppel naar Groningen terugkeerend, zagen ook het ongeluk gebeuren. Onmiddellijk schoten zij te nulp en ook van andere zijde kwamen personen toe gesneld om te trachten de inzittenden van den ver ongelukten auto te bevrijden. Eenige mannen sprongen in een boot en wisten door middel van scheepshaken een gat in den boven wand van den auto, die intusschen gezonken was, te maken, waarna zij na tferloop van eenigen tijd de vier inzittenden te voorschijn wisten te halen. De luxe-auto had inmiddels gestopt en nadat men het gebeurde had gezien, reed men onmiddellijk door naar Smilde om medische hulp te halen. De doktoren S. Boonzoaijer en C. Tholen waren spoedig ter plaatse en poogden door het toepassen van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. Helaas, dit mocht niet meer baten. De doktoren konden slechts den dood constateeren. De vier slachtoffers zijn de 23-jarige, ongehuwde G. Kamst, de ongeveer 22-jarige, ongehuwde Jan Lan- t.ing, de 30-jarige ongehuwde J. Uiterwijk en de 50- jarige weduwnaar Steenbergen. De slachtoffers hadden een tochtje gemaakt naar Kockange, waar een dezer dagen Steenbergen, die bakker is, een nieuwe bakkerij zou openen. In deze, tot bakkerswagen verbouwde Ford-auto waren zij op den terugtocht naar Gieten, waar allen woonachtig zijn. De marechaussee uit Smilde was spoedig ter plaatse en stelde een voorloopig onderzoek in. Nog in den loop van den avond werd het parket van Assen gewaarschuwd. De lijken zijn voorloopig ondergebracht in de, in de nabijheid gelegen, kalkzand steenfabriek. Uit den aard der zaak heeft het ongeval te Gieten groote beroering veroorzaakt. Omtrent het noodlottig ongeval wordt nog gemeld, dat de bestuurder van den luxe auto is geweest de heer J. J. A. W., garagehouder te Veendam. De heer W. had voor den heer Heerdt, arts te Veen- dam, een nieuwen auto uit Rotterdam gehaald en was op weg naar huis. Nabij Smilde wilde hij de voor hem rijdenden Ford-auio uit Gieten passceren. Hij is echter vermoedelijk te weinig naar links uitge weken, althans de voorste auto werd in de flank aan gereden en viel in de vaart met hét bekende noodlot tige gevolg. De auto, bestuurd door den heer W., is later door de politie en marechaussee in beslag genomen en on der gebracht in het Bouwhuis te Veendam. De politie zet het onderzoek in deze zaak voort. Bij een groote boerderijbrand in Limburg. Gistermorgen omstreeks tien uur is de groote boer derij van den veehouder J. Kraak aan het Krompad te Echten in vlammen opgegaan. Bijna honderd stuks vee, klein en groot, is in het vuur omgekomen. Door den N.W.-storm was de geheele boerderij in een oog wenk tegen den grond en viel aan redding niet te denken. Ook van den inboedel- en dejandbouwgereed schappen kon zoo goed als niets'worden gered. Om trent de oorzaak tast men in het duister, doch ver moed wordt, dat de brand in den schoorsteen ont staan is. De boerderij is het eigendom van den veenpolder van Echten. Üit een naastgelegen boerderij heeft men uit voorzorg het vee verwijderd. Bejaarde vrouw met een revolver in be dwang gehouden. Door toegeschoten hulp ontzet. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Baar land bij Hoedekenskerke ingebroken in een hofstede, bewoond door een weduwe met haar dochter. Met een ijzeren koevoet heeft ne inbreker getracht een der deuren te forcceren. De man heeft daarbij enkele schoten uit een revolver gelost op de bewoonsters, die inmiddels door het gestommel waren gewekt, doch deze schoten troffen geen doel. De dochter vluchtte daarop door een andere deur om hulp te halen, waarop de man door deze deur het huis binnendropg. Met de revolver in de' hand dwong hij de beja£Ude vrouw, die achter geblevep was, rle plaats .an te wij zen, waar zij haar geld had geborgen, hetgeen zij ech ter weigerde. Daar inmiddels hulp kwam opdagen, ging de man ijlings op de vlucht, waarbij hij zijn rij wiel achterliet. Geen gevaar voor schip of opvarenden. Zaterdagavond om half negen is de Statendam, van de HollandAmerika Lijn, komende van Southamp ton, waar 56 passagiers voor New York aan boord gingen, nabij Cowes, op het eiland Wight, aan den grond geloopen. Het water is daar zeer ondiep, en door het vallende tij schijnt de Statendam vrij vast aan den grond te zijn geraakt. Er bestaat, niet het minste gevaar voor schip en opvarenden. Het weer is goed en de zee rustig. Met vier sleepbooten is men reeds uren bezig ge weest om het schip vlot te krijgen, doch alle pogin gen waren tot op het oogenblik van gistermiddag vergeefsch. Intusschen wachten de passagiers geduldig tot het schip weer vlot komt; vele amuseeren zich met mu ziek, spel en dans. Het schip weer vlot. Nader meldt Reuter uit Londen, dat de „Staten dam" gisteravond vlot is gekomen met behulp van acht sleepbooten. Het schip zal, volgens het tele gram, zich naar Southampton begeven, om nagezien te worden voor de reis wordt voortgezet. Drinkwater over boord. In een volgend Reuter-bericht. werd medegedeeld, dat tweehonderd ton d rink water over boord was ge gooid teneinde het schip vlot te krijgen. Naderhand is de hoeveelheid per boot van uit Southampton weer aangevuld. Het schip vaart weer. V. D. seinde omstreeks middernacht dat de „Sta tendam" de reis reeds weer heeft Voortgezet. BOSCHBRANDEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Dorpen verwoest Uit New York: In het Noorden van Winconsin en in Michigan hebben boschbranden gewoed, die door den storm werden aangewakkerd en waaraan heele dorpen ten offer zijn gevallen. Honderden afgelegen liggende boerderijen zijn verwoest. Duizenden boeren slaagden er ten slotte in de branden meester te wor den. De schade bedraagt meer dan een millioen dol lar. Een monster-proces in optima-forma. Gister is te Dusseldorp het proces begonnen tegen Peter Kürten, den massa-moordenaar, die twee jaar geleden de gansche bevolking van het Roerdal met ontzetting en doodsangst, vervulde en de rest van de wereld in ademlooze spanning hield. Het proces tegen dezen geheïmzinnigen man, dit monster in mensehengedaante, belooft er een te zul len worden in optima forma. Bijna een jaar heeft men noodig gehad om het om vangrijke belastende materiaal te ziften. Twaalf dui zend sporen, die door het publiek waren aangegeven, moesten worden nagegaan en honderden personen gearresteerd worden. Hoewel Peter Kürten tij dens zijn arrest heeft be kend dat hij minstens 25 moorden of pogingen tot moord gepleegd heeft, waaronder misdaden, die in hun weerzinwekkend heid en bestialiteit nau welijks kunnen worden overtroffen, moet hij zich slechts wegens 9 moorden, 7 pogingen tot moord en dertig gevallen van brand stichting verantwoorden. De psychiaters zijn van meening dat Kürten voor zijn misdaden verantwoor delijk is. Hij zelf beweert uit wraak jegens de menschheid gehandeld te hebben, daar hij jarenlang in een tuchthuis heeft ge zeten. Ongeveer twee honderd getuigen zijn opgeroepen. Om het aantal getuigen echter niet grooter te ma ken dan het al is, is in on geveer vijf en veertig ge vallen van brandstichting geen aanklacht ingediend. Hoe groot de belangstel ling voor dit. proces is, blijkt wel hieruit dat meer dan honderd criminalisten en journalisten te Dussel dorp zijn aangekomen. En geland is bijzonder sterk vertegenwoordigd; 'n paar medewerkers van het rijks gerechtshof zijn ook overgekomen. Omvangrijke maatregelen zijn getroffen om de be langstelling voor deze aangelegenheid in goede ka nalen te leiden. Daar het gerechtsgebouw te klein is om alle geinteresseerden te bevatten, heeft men een gymnastieklokaal voor de vierschaar ingericht. De eerste verklaringen van den misda diger. Gistermorgen verdrong zich dan ook een ontzag lijke menigte voor het gebouw, waar de misdadiger terecht stond. Tegen half tien vangt het proces aan. Het geroeze moes in de overvolle zaal verstomt. Een zijdeur gaat open en onder ademlooze, gespannen stilte leidt een wachtmeester Peter Kürten binnen. Hij ziet er goed uit en maakt een indruk, dien men bijna frisch zou kunnen noemen, als iemand, die langen tijd met vacantie is geweest en geheel is uitgerust. Hij kijkt rustig en gelaten om zich heen. Nadat de dagvaarding is voorgelezen, verzocht de voorzitter aan Kürten een beschrijving te geven van zijn jeugd en de toestanden in zijn ouderlijk huis. Kürten vertelt dan van thuis, waar zijn vader een dronkaard was, die hem en zijn moeder dikwijls mis handelde. Op 8-jarigen leeftijd moest hij het ouder lijke huis verlaten, waarna hij drie weken lang rond zwierf en zich weldra aan kleine diefstallen en straatroof begon schuldig te maken. Op de vraag van den president of het juist was, dat zijn vader wegens het plegen van bloedschandige handelingen met zijn eigen dochter tot tuchthuisstraf was veroordeeld, antwoordde Kürten bevestigend. Verder verklaarde Kürten, dat hij op zijn 15de jaar reeds de eerste twee maanden gevangenisstraf kreeg en in dien tijd met ernstige misdadigers in contact is geweest. Zijn eerste moord. Vervolgens schildert Kürten zijn verdere misdaden, waarbij de president iedere neiging tot uitweiding op criminalistisch of sexueel gebied onmiddellijk den kop indrukt. Tevoren was er reeds over beraadslaagd om het publiek te verwijderen, doch op protest van den verdediger werd dit nagelaten, doch dan mocht Kürten niet in bijzonderheden treden bij het opha len van zijn daden. De eerste moord geschiedde op het dienstmeisje Hahn, dat Kürten op den terugweg van een uitstapje naar het Neander-dal met een scherpe schaar trof, waardoor zij doodbloedde. Den volgenden dag (18 Aug. 1929) ging Kürten naar dezelfde plaats terug, waar hij het lijk nog aantrof, 's Nachts heeft hij dit toen be graven, waarmee zijn laatste angst- of griezel voorstel lingen verdwenen waren. Den 21 Augustus kocht hij een dolk en verwondde drie vrouwen, waaronder Inge Goldhauser zoo zwaar, dat deze nog niet hersteld is. Drie dagen later volgt de eerste dubbele moord op Louise Lenzen en Gertrud Hammacher, die hij in een pand te Dusseldorp Fiche den hals afsneed, na de vrouwen vooraf gewurgd te hebben. 25 Augustus gaat hij met Gertrud Schulte naar de kermis te Neuss, en op den terugweg viel hij haar in een weide met een hamer aan en verwondde haar zwaar. Er lagen in die weide andere minnende paar tjes die op het gegil afkwamen. Kürten ontsnapte maar besluit nu zijn moordlust een paar weken in te toornen cn pas op 30 September .volgt de moord op Ida Reuter die hij in de hal van het hoofdstation te Dusseldorp aansprak en naar haar bestemming be loofde te brengen. De weg leidde door het Pappel Waldchen langs den Rijn, waar hij haar met drie forsche hamerslagen den schedel verbrijzelde. Een poging om liet lijk in de ruïnen te werpen mislukte omdat een politieagent naderde, die zijn ronde door het boschje deed, en die de beste kans heeft verzuimd om Kürten ter plaatse te betrappen en te arresteeren. 12 October werd Kürten op straat door de prostituee Elisabcth Dorrier aangesproken, die hij meenam naar een megelkuil en ook met den hamer neersloeg. 25 October volgde de moord op de gehuwde vrouw Meurer in de voorstad Gerresheim en later op den- zelfden dag dag ontmoet hij de prostituee Clara Wandberg in de Hofgarten, die zich na den eersten slag, hoewel zwaar gewond, heeft kunnen redden. Dan verlaat Kürten Dusseldorf en vermoordt in de geheele Rijnprovincie nog 16 of 17 vrouwen, volgens zijn zeggen, maar omdat deze moorden niet ten laste zijn gelogd, wordt er spoedig over heen gegleden. De laatste moord geschiedde op 7 November 1930 op Gertrud Albermann, die hij achter de fabrieksmuur van de fa. Haniel lokte en met een nieuwe schaar doorpriemde. Rechtbank, getuigen en publiek blijken dan zoo ge schokt door de toedracht der feiten dat een ver zoek van den verdediger om het verder verhoor tot Dinsdagmorgen uit te stellen door den voorzitter in gewilligd wordt. VfMIQ en overspannen, onrustig MCr V CUo en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. ên Drogisten. WARMENHUIZEN Boerderij afgebrand te Krabbendam. Maandagmiddag omstreeks één uur ontstond brand in de boerderij vah Mej. Wed. E. Paarlberg te Krab bendam. Behalve het voorhuis, bewoond door den heer A. Jonker, brandde alles tot den grond toe af. Dit ge deelte bekwam enorm veel waterschade. De motorspuit uit Warmenhuizen was zeer spoedig ter plaatse en dank zij den gunstigen wind, slaagde men erin, de aangrenzende perceelen tegen het vuur te gehoeden. Uit de boerderij wist men het vee te redden, behalve een kalf. dat evenals de boerenbehuizing, een prooi der vlammen werd. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Zaterdagavond gaf de afd. tot Nut van 't Algemeen haar laatsten Nutsavond in het lokaal van den heer Slikker. De zaal was tot in alle hoeken bezet Deze avond werd vervuld door eigen krachten en kan men vast rekenen op een goede opkomst. Door voorzitter, Ds. Zillinger Molenaar, werd deze bijeenkomst geopend en met een hartelijk woord heette spreker de aanwezigen hartelijk welkom. .Al hetgeen ten beste werd gegeven, werd op buitengewoon verdienste lijke wijze gespeeld en ons is maar al te goed geble ken, dat onder de leden zeer goede, ja zelfs besta krachten zitten. Een hartelijk applaus viel de spelers ten deel. Na afloop een gezelilig bal en bleef men nog een poosje genoegeijk bijeen. Allen keerden voldaan huiswaarts. W IERINGEN DEN OEVER. Een gezelschap van eenige dames en heeren, brachten Zaterdagmorgen een bezoek aan de schutsluis te Den Oever, terwijl het werk bezichtigd werd, kwam een der dames zoo noodlottig te vallen, dat zij haar been brak. Zaterdagavond om 8 uur werd in het café van den heer Jurrien Lont een openbare vergadering gehouden, ter bespreking van de te houden Floratentoonstelling, die ook dit jaar der traditie getrouw zal gehouden wor den. Daar de voorzitter nog niet aanwezig was, opent de beer Bruul de bijeenkomst met een kort woord. Vervo» gens geeft hij den secretaris gelegenheid de notulen voor te lezen, die onveranderd worden goedgekeurd. Tevens leest deze het jaarverslag. Daarna geeft de penningmeester een uiteenzetting over het beheer van het geld. De ontvangsten bedroegen f 1341.60, de uitgaven f 934.13, zoodat er een batig saldo was van f 407.47. Daarna werden twee bestuursleden gekozen, daar de heeren C. Koorn en V. Koorn moeten aftreden. De beide heeren werden bij acclamatie herkozen. Als hoofdschotel werd opgediend de bespreking oven het 25-jarig jubileum van de vereeniging. Een leven-» dige discussie ontspon zich over dit punt. i Besloten werd om 's Zaterdags kinderfeesten te orga- niseeren. Des avonds 7 uur muziekuitvoering van „Apollo". Zondagsmiddags wordt er een internationale harddraverij gehouden, waarbij de prijzen vastgesteld werden op 300 ,150, 75 en 25 gulden. Tevens wordt een draverij gehouden van Wieringer paarden, waarbij de prijzen zijn: f 80, f 60, f 40 en f 20. Deze draverij zal des Maandags gehouden worden, des avonds; daarna muziekuitvoering van Apollo. Dinsdags zullen om 3 uur reclame-optochten gehouden worden; des avonds fak keloptocht en vuurwerk. Woensdags zang en muziek van Apollo, daarna sluiting. In de Kapel zal gedurende de feestdagen een bloemen tentoonstelling worden gehouden. Voorts ligt het in de bedoeling, een etalage-wedstrijd te houden. Ook de buurtversiering werd ter sprake ge bracht. Ook werd een voorstel gedaan om een zweef molen, kramen, een schiettent, enz. te laten komen. Tenslotte moest er nog een verloting plaats hebben van bloemen. Hieraan waren 11 prijzen verbonden. Den eersten prijs verkreeg de heer Jb. Tijssen, den 2den prijs de heer Heijblok, den 3den prijs de heer C. Koorn. Hierna sluiting. Z IJ P E PETTEN. Uitslag van de door den heer H. S. Eriks gehouden aanbesteding van een bollenschuur aan het Kerkepad te Petten: C. Vriesman. Petten f 15200; C. Dekker, Scha- gerbrug 14900; C. Nelis, Wijk aan Duin f 13990; P. Dek ker, Harenkarspel f 13924; E. Roozing. Petten f 13774; Fa. K. West ra, Warmenhuizen f 13625: Fa. Alles en Duiker. Beverwijk f 13170. Raming f 13551. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat de inschrijving van enkele aannemers, zoo bijv. die der laatste twee met pl.m. f 200 verhoogd dienen te worden voor zinkbespui- ting. Het werk is later gegund aan den heer E. Roozing te Petten.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1