Sctepr Sourant DE GOUDEN SLEUTELS. Derde Blad. Uit onze Omgeving. Coöperatieve Boerenleenbank. Dinsdag 14 April 1931. 74ste Jaargang. No. 8848 SINT MAARTEN De a.s. gemeenteraads verkiezing. Geen wilde partij, maar een S.D.A.P.- afdeeling. De alarmkreet „Weg mot do familieregeering van Sint Maarten; proletariërs van Stroot, Groen veld, enz., vorecnigt U", die sprak uit een advertentie er tic wer van Donderdag j.1. en zeker de wenseh van vele Sint Maartenaren om in kennis te worden gesteld van de naar voren te brengen grieven, hadtien ons Za terdagavond naar café „Halfweg" tc Stroet doen De vergadering was behalve door enkele leden van de S.D.A.P.-afdcclingen te Dirkshom en te Schagen, door een 25-tal personffn bezocht en werd geleid door den heer C. de Vries, voorzitter van de S.ü.A.P.-af- tleeJing te Dirkshorn. Deze deelde hij de opening mede, dat het voorloo- pig bestuur, dat deze vergadering had belegd, hem de leiding had opgedragen en spr. hoopte op een kal mte, zakelijke bespreking. Als er actie is, boteekent dit veelal een rumoerige vergadering of worden verkeer de gevolgtrekkingen gemaakt. En dat is niet de be doeling. Toch schijnt er een klein misverstand te zijn. Spr. deelt mede, hoe hem verleden Woensdag gevraagd werd te willen pogen een afdceling van de S.D.A.P. op te richten, een verzoek dat spr. met bei de handen heeft aangegrepen. Reeds eerder zijn po gingen daartoe, zoowel door de afdceling te Schagen als te Haren karspel gedaan, doch zonder succes. Blij met het verzoek, werd spr. echter ontnuchterd door de advertentie van Donderdag in de Sehager Courant, waarin het voorloopig béstuur opkwam tegen den te- genwoordigen familie-gemeenteraad. Spr. wijst er na drukkelijk op, dat het niet zijn bedoeling is te agee- ren tegen den tegonwoordigen gemeenteraad van Sint Maarten. Als er hier iets is gebeurd flat niet door den beugel kan, is het niet de afdceling Harpnkarspcl die zich daarmede moet bemoeien. Maar dat er iets gebeurt, vindt spr. prachtig, immers het heeft de aan wezigen. blijkbaar wakker gemaakt. Ilet is, gezien het aantal roode stemmen bij de laatste Tweede Ka merverkiezing, onbegrijpelijk dat dit niet eerder is gebeurd en dat daarvoor juist iets moest gebeuren dat den St. Maartenders zelf trof. Immers als men nagaat wat er om ons heen gebeurt, dan valt wat te'Sté Maarten is gebeurd in 't niet. Waarom is men 3irot voor andere dingen op de bres gesprongen, b.v. voor Staatspensioen, Ontwapening, enz. Als de ramp van 1!)1 'i niet was gekomen, zou waarschijnlijk het plaatselijk incident niet zijn voorgevallen. Spreker hoopt echter dat nu de aanwezigen wak ker zijn geschud, ze wakker zullen blijven en dat voortaan hand aan hand gestreden zal worden voor een betere 'samenleving. Er zijn toch veel hoogere dingen die ons tot samenwerking nopen, dan enkele plaatselijke belangen. De laatste 2 regels van de ad vertentie dat het tijd is voor de arbeiders om zich te vereenigen, hebben spr. dan ook aangetrokken. Nog maals zegt spr., dat het vanavond niet de bedoeling is om tc ageeren tegen een paar raadsleden, maar om tot medewerking tc komen ter verwezenlijking van het socialisme. De heer Van Drunen deelt mede, dat j.1. Zondag 3)ij hem iemand was gekomen met de vraag te wij len mcdchelpen om een andere partij te stichten. Of dat nu moei wezen een S.D.A.P.-afdt eling, spr. weet liet niet, hij is zHf voor hoogstens 75 S.D.A.P.cr. Een ander sprak hem over het vormen van een wilde partij, terwijl ook nog een derde op verandering aan drong. En omdat het zaakje in Sint Maarten, de ja- en amen-zeggerij hem reeds geruimen tijd niet aan staat, heeft spr. zijn medewerking toegezegd. Maar welke afdceling het moet worden, dat scheelt spr. niet veel. Spr. wil medewerken om een andere gang van zaken te krijgen, is 't. dat er een afdceling van de S.D.A.P. zal worden opgericht, dan wil spr. ook daaraan zijn krachten geven. FEUILLETON Kaar hel Engelsch van AMELIA E. BARR ..Liefde, trouw en plicht... zie daar de gouden sleutels, die. de poorten van het geluk openen..." HOOFDSTUK I. Jonathan Burïey. Succes is een mooi ding en in het bijzonder dat suc ces. dat men te danken heeft aan persoonlijke inspan ning en volharding. Jonathan Burley had dan ook een hoogen dunk van zijn eigen energie en van het resul taat, dat hij daarmee bereikt had. Het geklikklak van de weefgetouwen, het geratel van de drijfwielen en rol len, het gezoem van de zware machines klonken hem als muziek in de ooren. Het gouden zonlicht viel op honderden fijne draden van de weefsels met hun zachte en glanzende kleuren, en hun kunstige, ingewikkelde patronen. Het viel ook op de handen van hondertallen meisjes die de weef getouwen bedienden. Sommigen van hen waren slor dig, niet alleen wat hun uiterlijk, maar ook wat hun werk betrof. Anderen waren netjes gekleed, knap, handig en intelligent de beste arbeidskrachten van Burley's groote textielfabriek. De; mannen vertoonden minder verscheidenheid; allen droegen een langen, blauw-geruiten kiel en een grof-katoenen pet. Elk arbeidster had voor twee weefgetouwen te zor gen. De meisjes lieten de spoelen behendig door het weefsel glijden, waarvan het patroon bij iedere winding duidelijker begon af te teekenen. Burley stond nu in de groote weverij en keek verge noegd naar de lustig draaiende machines en de vlijtig werkende meisjes. Hij leunde tegen een deurpost, de handen in de zakken en liet zijn blikken over de weef getouwen gaan, totdat Ben Holden, de hoofdopzichter van zijn fabriek en tevens zijn vertrouwde vriend en raadsman, binnentrad. ..Als ik jou was," wendde hij zich tot Burley, „zou ik dien Dixon de levering van het garen maar gunnen." »Hii mag het voor dien prijs leveren aan wien bij wil, De heer De Vries zegt, zooveel mogelijk het beleid der raadsleden buiten bespreking te willen laten. Is er een afdeeling van de S.D.A.P. opgericht, dan is het beter de tijd om de zaak verder te bespreken. Spr. raadt ten sterkste aan te gaan langs den weg der or ganisatie en geen wilde partij te stichten. Dc arbei ders van Sint Maarten moeten liun kracht zoeken in de organisatie. Als er andere menschcn van hun plaats worden gedrongen, moeten wc er mcnschen brengen die weten wat ze .willen. Het is gemakke lijk iets af te kammen, maar wc moeten niet afbre ken, doch opbouwen. De arbeider heeft wel recht om zijn stem in de raadzaal te doen hooren. Spr. hoopt dus dat de heer Van Drunen zal inzien dat deze bijeenkomst niet moet worden gehouden met het doel agitatie te voeren tegen het zittend raadseollege. Is dat de bedoeling, dan is spr. hier niet op zijn plaats. De heer Van Drunen zegt, alleen maar te hebben* willen zeggen, welk doel hem hier naar toe heeft gebracht. De heer L. Groot meent, dat het de bedoeling was een afdeeling van de S.D.A.P. op tc richten, daarna kan er verder beraadslaagd worden. De Voorzitter de heer De Vries, wijst er op dat de belangrijkste partij in St. Maarten, de Y.-Ü. partij, niet een partij is, die voor de belangen der arbeiders opkomt. Dat neemt spr. haar niet kwalijk, want het is ook de S.D.A.P. niet gelukt, om den arbeiders dat gene te brengen dat ze zouden wenschen. Maar de S.D.A.P. is een staatspartij, wier einddoel is het socialisme. Zij voert een politiek om» er toe te go- raken, terwijl het programma der V.-D. dat niet doet. De arbeiders moeten dus zelf de zaak in handen ne men, zij moeten zelf een stuwkracht vormen en we moeten dan niet hebben S.D.A.P.ers die volstaan met het betalen van contributie, maar we moeten hebben werkers voor de partij, van s morgens tot 's avonds. Spr. wijst er op dat de a.s. Prov. Statenverkiezing evën belangrijk is als dc a.s. raadsverkiezing, die slechts een bijzaak dient te. zijn. Een uitgesproken socialistische meening naar voren brengen, dat is noodig. De hoer A. Mink oordeelt ook, dat we kleur moeten bekennen, een afdeeling oprichten of niet. Getracht moet worden iemand in den Raad te brengen die volgens het programma der S.D.A.P. werkt. De heer L. Groot zegt, dat een wilde lijst geen doel heeft. Zoo iemand moot uitsluitend naar eigen mee ning handelen, hij heeft geen voeling met een partij. De Voorzitter zegt ook dat het zeer moeilijk is een bepaald persoon tegen aijclere personen te doen optre den, er moet een bepaalde richting wezen. Vanuit do vergadering wordt opgemerkt, dat er nog te veel arbeiders zijn die nou patroonvrees hebben, doch weer een ander meent dat die tijd toch achter den rug is. Ook de Voorzitter oordeelt dat het den arbeiders niet kwalijk genomen kan worden dat hij strijdt voor een betere samenleving. Maar spr. waar schuwt dat de arbeiders er voor moeten waken, dat ook weer niet tot het alleruiterste moet worden ge gaan. Spr. wijst op de actie van jongeren, wordt de arbeidersbeweging daardoor overvleugeld, dan zal dat leiden naar den afgrond. Wc moeten niet hebben een dictatuur. Wanneer dan gelegenheid wordt gegeven om zich als lid van een op te richten S.D.A.P.-afdeeling op te geven, blijken 15 personen van die gelegenheid ge bruik te hebben gemaakt. Dc voorzitter meent dat daaruit moed spreekt. Het is een mooi begin, maar li|t geeft nog niet weer .de socialistische geest die iïï St. Maarten heerscht. Het is de moreele plicht van hen die zich opgaven, om te trachten het aantal te vergrootcn. Wat de-eerste stap van de nieuwe afdee ling zal zijn, spr. weet het niet, maar wanneer het alleen gaat om de raadsverkiezing, dan zal dat be- teekonen het vallen van de jeugdige afdeeling. Im mers dat zijn persoonlijke dingen, doch wij moeten ons ideaal uitdragen. Spr. wenscht dc afdceling Sint Maarten van de S.D.A.P. een goed en lang leven toe. Nadat in het bijzonder aan de pers dank was ge bracht, sluit spr. dc bijeenkomst, waarna de leden der jonge afdceling voor verdere bespreking bijeen blijven. W I E Rï N»G E N De algemeene vergadering. Algemeene vergadering van de Coöperatieve Boeren leenbank te Wieringen op j.1. Zaterdagavond in café S. Veerdig te Hippolytushoef. Aanwezig 59 leden. Tot secretaris dezer vergadering wordt benoemd de heer H. Schouwvlieger. De heer C. J. Bosker opent deze vergadering met wel kom en spreekt zijn leedwezen uit dat zoo weinig leden aanwezig zijn Dit zijn we niet gewoon. In den regel zijn toch 50 pet. der leden aanwezig. Waar we dat aan te danken hebben begrijpt spreker niet. Ge^pn de tijdsom standigheden hadden wc een grootere opkomst ver wacht. Misschien zijn de thuisblijvers vol vertrouwen in bestuur en raad van bestuur. Thuis blijven is wel mak kelijk. doch spr. is van meening dat 1 maal vergaderen per jaar toch niet zoo'n groote vereischte is. De boe maar aan mij zal hij het er niet voor kwijtraken." ant woordde Burley schouderophalend. ..Toch zou ik op zijn aanbod ingaan, als ik jou was," hield Ben aan. „Jij schijnt van alles verstand te hebben," hernam Burley met 'n tikje ironie in zijn stem. ,,'t Is moge lijk, dat het verstandig is om op zijn aanbod in te gaan, rrfaar ik verzeker je, Ben, dat het i\ög verstandiger is om het niet te doen." Maar niettegenstaande zijn spottende toon. legde hij vertrouwelijk de hand op Ben's schouder, toen zij samen weggingen. Op de trap bleven zij staan. Ben Holden vormde in zijn lange, stoffige jas en met zijn pet op. een eigenaardige tegenstelling, met Burley in zijn licht- coibert-costuum en ook de vertrouwelijke toon, waarop de beide mannen zich met elkaar onderhielden, was heel anders dan dat meestal tusschen een fabriekseige naar en zijn hoofdopzichter het geval is. „Jonathan," begon Ben, ,,je bent in geen vijf weken bij mij geweest, om eens een kop thee te drinken, en vroeger was je zoo'n trouwe gast! Er is toch niets?" „Tusschen jou en mij zeker niet," verklaarde Jonathan op een toon vol vriendschap. „Maar ik heb. eerlijk ge zegd, den laatsten tijd geen lust om uit te gaan. Er is iets dat me dwars zit... ik geloof dat het tusschen mijn dochter en Anthony Aske niet is zooals het we zen moet..." „Dacht je dat er iets mankeerde aan de verhouding tusschen je dochter en haar man?" vroeg Ben. „Nooit iets van gemerkt, hoor. Weet je, wat ik geloof. Jona than? Dat je je weer eens wat in je hoofd gehaald hebt. Je schijnt niet gelukkig te zijn als je niet iet3 hebt om over te tobben. Als het er op aan komt is Eleanor niet veel meer dan een kind en ik kan me gewoonweg niet voorstellen, dat Aske nü al oneenig- heid met haar heeft gehad." „Ben, jij bent vrijgezel, en daarom is het niet van je te verwachten dat je van zooiets begrip hebt. Jij weet niet hoe vrouwen een man soms in alles willen be dillen." En zonder verder een woord te zeggen, draaide Jo nathan zich om en liep de trap af. Ben en Burley hielden er geen plichtplegingen op na tegenover elkaar, ondanks het verschil in stand en for tuin, waren zij elkaar's boezemvrienden en dat waren ze van jongsaf geweest Ze waren in hetzelfde heide- dorpje geboren en waren hun maatschappelijke loop baan op dezelfde fabriek begonnen. Burley had een schatrijke vrouw getrouwd, wist het tot eigenaar van de weverij te brengen en was thans een buitengewoon vermogend man. Ben had het niet zoover gebracht als zijn vroegere schoolkameraad, al verdiende hij een be- zijn inderdaad het meest ideale middel ter bevorde ring van een normalen stoelgang. Gemakkelijk in te nemen, aangename smaak, verwekken geen krampen. f 0.65 per flacon. renleenbank is voor velen toch van groot belang. Vorig jaar hadden we een somber vooruitzicht doch we had den niet gedacht dat de toestand zou verergeren. Het bestuur en de raad van toezicht heeft zoo veel mogelijk getracht in het belang der leden en dat der bank.tc wer ken. Slaan we de oogen op naar onze buren, zegt spr.. zijn we nog niet slecht klaar. Het bestuur en R. v. T. zijn nog best tevreden met het verloop der zaken. De voorschotanvragers waren belangrijk grooter in aantai als vorig jaar, doch ze bleven niet in hunne verplichtin gen ten achter. Het aantal nalatigen is zeer miniem. We hopen dat als we een beteren tijd tegemoet gaan voor de bank, dat deze van de slechte tijden niet heeft gele den. Vervolgens worden dc notulen der vorige vergadering door den heer Br. Kat, welke secretaris der vorige ver gadering was, gelezen. Naar aanleiding van deze voor lezing doet de heer Jb. Dekker een vraag, welke door den Voorzitter wordt beantwoord. Op. of aanmerkingen worden op de notulen niet gemaa"kt, zoodat deze onder dankzegging worden goedgekeurd, met dankzegging voor het keurig opmaken. Bij monde van den heer N. Mulder Dz wordt mede gedeeld dat de rekening in de beste orde is bevonden. Den commissie van onderzoek der rekening wordt ook dank gezegd voor hun werkzaamheden. De rekening wordt dan ook goedgekeurd. De kassier, de heer L. Spaander brengt verslag uit der rekening en een overzicht der werkzaamheden in 1930, hetwelk we hier laten volgen: Leden. 293 op 1 Jan. plus 22 nieuwe 11 (overl. of verhuisd) 304 op 31 December 1930. In het bestuur kwam geen verandering. W. Hermans, N. J. Poel, S. Koorn en D. Mulder werden herkozen. Gehouden werden 1 alg. vergadering, 8 bestuursverga deringen. 4 vergadering van den Raad van oezicht. 14 gecombineerde vergaderingen. Verder had 1 inspectie plaats door den accountant. De kassier hield wederom zitting: 's Woensdags van 2V-4'ij te Hippolytushoef en 's Maandags van 782 te Oosterland. Zijn zoon verving hem tijdens zijn ziekte in December en de heer Corn. J. Bosker in zijn zomer- vacantie. Behalve op deze 102 zitdagen hadden op nog 160 andere datums inboekingen plaats. Het aantal dag boeknummers bedroeg van de Boerenleenbank 1028, van de Spaarbank 1687; samen 2715 (v. j.: 2526, 2540). De rekening met de Centrale Bank geeft 49 posten in ons debet. 105 cred.; samen 154 (211). Die van een onzer leden 73 57). In het laatst van het jaar werden te H'hoef 2 heele zitdagen gehouden en 1 halve; te Oosterland 1 heele en 1 halve. In die zittingen werden alle boekjes voor loopende rekening in ontvangst genomen, alle aangebo- spaarboekjes terstond bijgewerkt en gecontroleerd teruggeven, coupons en cheques verzilverd en boven dien nog de volgende stortingen en uitgaven verhan deld: te H'hoef 24 Dec. 88. 30 Dec. 84 en 31 Dec. (Vê d.) 52 posten; te Oosterland 27 Dec. d.) 44. en 29 Dec. 9 posten. Een aanhangsel van deze drukte was nog 7 Jan. toen op een gewone zitting 67 posten geboekt werden Spaarders. Uitgegeven werden 84 nieuwe spaar bankboekjes, de nos. 11731256. Op 1 Jan. 790 spaar ders -4- 84 42 832 op 31 Dec. Op 1 Jan. f 950.581.01, ingelegd f 448.029.06, bijgeschreven rente f 29.762.31. samen f 1.428.372.38. uitgch. f 457.823.44. Op 31 Dec. f 9t0.548.94. Van de 832 spaarders hadden 13 aan saldo tegoed beneden f 2 ieder; 9 hadden een saldo elk boven f 10.000. Ze bedroegen 'ruim 21. 20, 18, 17. 15, 14. 2 van 12 en 1 van 10 duizend gulden. Uitbetaalde rente f 5.544.08. Loopende rekening. Bovendien spaarden op L.R. op 1 Jan. 12 pers. samen f 25.751.04, op 31 Dec. 14 pers. samen f 44.180.24, waarvoor aan rente werd bijgeschreven f 1267.99. Op 1 Jan. hadden 43 pers. in gebruik f 219.493.45, f 153.01 Pr. op 31 Dec. 44 pers. f 214 816.48. op 31 Dec. Centr. Bank f 326.077.86. vast f 50.000, Dep. Obl. f 44.500; Bijgeschr. rente f 10561.53, f 10839.52, f 2062.50. f 1962.50. Ontvangen van de 58 personen samen f161.500 en uitgegeven f 138.500; van de Centr. Bank f235.000 en uitgegeven f 245.000. De hoogste bedragen, die in 1930 in totaal aan 1 houder ecner L. R. werden verstrekt, zijn: f36.000 en f15.000; terug f 37.000, f 16.000 en f 14 000. Voorschotten: 1 Jan 219 voorsch. f 346249.18. nieuwe 35 f 123550.samen 254 voorsch. f 469799.18; afgcl. 29 f 90223.92. 31 Dec. 225 voorsch. f 379575.26. Deze 225 voorschotten waren verdeeldover 169 perso nen. Bet. prov. f 156.68. bet. rente f 18928.37, achter st. f 1616.03. totale rente f 20544.40. De grootste voor- hoorlijk inkomen. Zijn liefhebberijen waren trouwens ook een andere richting uitgegaan, dan die van zijn vriend: hij had al zijn vrijen tijd voor studie gebruikt en wa3 daardoor iemand van algemeene ontwikkeling geworden. Door zijn schranderheid, zijn helder inzicht, gevoegd bij een groote mate goedhartigheid, was hij voor velen een getrouwe en geliefde raadsman in moei lijke omstandigheden geworden. Al was Burley op de fabriek zijn superieur, in kenni.- stond de opzichter verre boven zijn patroon. Maar dit deed evenmin als het verschil in levensinrichting en wel stand, geen afbreuk aan dc hartelijke verstandhouding tusschen de beide mannen. De gedachte adn zijn dochter en haar man deed hem het voorhoofd fronsen en terwijl hij een trap opging, die toegang gaf tot een ander deel van de fabriek, zei hii grimmig in zichzelf' Hij denkt misschien dd.t hij alleen met haar tejfaoen heeft, maar daarin kon hij zich wel eens leelijk ver gissen." Langzaam opende hii de deur van een der werkzalen en overzag de lange rijen machines, waaraan ook weer tientallen meisjes zaten te werken. Aan het einde van de middelste rij stond een weefgetouw, waaraan niet ge werkt werd en daarnaast zat een opvallend, mooi. fijn meisje zwijgend over haar werk gebogen. Zonder op te zien. ging zij door toen Jonathan de zaal binnentrad, maar ze scheen zijn komst toch gemerkt te hebben, want toen hij op haar toeliep, kreeg ze een kleur als vuur. Een oogenblik keek hij met kennelijke bewonde ring naar het patroon, dat langzaam zijn voltooiing na derde en zei toen tegen het meisje, zoo zacht, dat de andere arbeidsters het niet konden hooren: „Je broer is weer niet op het werk, Sara! Wat ben je nu van plan te doen?" „Ik weet het niet," klonk het fluisterend terug. „Ik zal nog eens ernstig met hem praten. Hebt u nog wat geduld met hem!" „Ik zal het nog éénmaal met hem aanzien, Sara, maar alleen tér wille van jou..." Sara schudde bijna onmerkbaar het hoofd en boog zich dieper over haar werk; Jonathan liep naar het ver laten weefgetouw en keek goedkeurend naar het bijna voltooide patroon, dat de hand verried van een werk man, die een kunstenaar in zijn vak moest zijn. Sara keek even op, toen ze zag dat Jonathan bij het werk van haar broer stilstond. Een oogenblik ontmoet ten hun oogen elkaar en toen knikte Jonathan haar nog even toe en ging heen. Er lag bewondering en genegenheid in den blik, waar mee de fabriekseigenaar naar het meisje had gekeken en ze verdiende dat ten volle. Sara was een zeldzaam schotten zijn: 24. 2 van 8^ en 2 van 8 duizend gulden; het kleinste is f 25. Rekening. Inhoud der kas op 31 December 1929 f 30127.27, ontvangen van de Spaarbank f 477791.37, L.R.: ontvangen van leden f 161590.41. van Centr. Bank f 235149.08, verkocht f 500, afschrijv. f 100, op reservo f 4957.20. samen f 406.796.69; Terugbetaalde voorschot ten f 90223.92, rente: van voorschotten f 18928.37, in loop, rekening f 10561.53, v. d. Centr. Bank f 10639.52, van de Centrale jaar-dep. f 2062.50, van coupons f 1962.50 Provisie van voorschotten f 156.68, in loopende rekening f 153.01, Diversen (nieuwe leden, boekjes, enz.) f 21.53. Uitgegeven aan de Spaarbank f 457823.44. gegeven voorschotten f 123550.- L.R.: uitg. a. leden f 138484.24, aan Centr. B. f 245230.58. gek. waarde f 5000.—. samen f 388714.82; Rente: aan Spaarbank f 35306.34. in loopende rekening f 1267.99; bijdrage aan Centrale Bank f 102.—, afschrijvingen f 100.salaris van den Kassier f 1500; Divere uitgaven: K. v. K. en Ring Schagen f 7.65. Raad van Arbeid f 7.28. vergaderen besturen f 50.auto ritten f 143.40. pres.-geld besturen f 292.50. idem leden f 31.50. secr. en comm. rekening f 20. Ass. van den Kassier f 110.zegels, port, telefoon f 157.80. kantoor- huur H'hoef f 100. drukwerken f 207.03. materiaal en vracht f 61.27. Raiffeissenbode f 4. borgfnds f 80. kosten vervolgen e.a. f 9, Landbouwtentoonstelling f 250. sa men f 1531.43; Op de reserve gebr. winst f 4957.20. In houd der kas op 31 Dec. 1930 f 34571.67. Totaal f 1049424.89. Balans. Inhoud der kas 31 Dec. 1930 f 34571.67; voorsch.: Scheepshyp. f 7300.—. aondere hyp. f 127028.—, borgstell. f 245247.2G, samen f 379575.26. Te goed v. re keninghouders f 214.816.48. L.R.: van Centr Bank f 326077.86. jaardep. f 50000.—. aandeelen C. B. f 90,—, dep. oblig. C. B. f 44500 - overige waarden f 100.—, meubilair f 100—, samen f 635684.34; te vorderen voor- schotrente f 1616.03. otaal f 1051447.30. Schuld aan Spaarbank f 970548 91: L.R,: schuld aan leden f 44180.24. reservefonds f 31944.06 samen f 76124.30 Saldo winst f 4774.06. Totaal^f 1051447.30. Intusschen heeft de verkiezing plaats van een lid van het bestuur en een lid van den raad van toezicht, we gens periodieke aftreding van respectievelijk den heer C. J. Bosker en P. Kaan Cz.. Beide heeren worden her kozen en nemen hunne benoeming aan Volgt verkiezing van twee plaatsvervangende bestuurs leden. wegens periodieke aftreding van de hoeren S. J. Koorn te Oosterland en D. Jac Mulder. Ook deze heeren werder. herkozen en nemen voor zoover aanwezig hunne benoeming aan. Do stembureaux welke bestonden uit de heeren Engel en P. Post voor het eene. en uit de heeren S. Kaan en J. Visser voor het andere werkten hunne gegevens uit tijdens de uiteenzetting der rekening, en werden ook voor hun werkzaamheden dank gezegd. Ook de kassier wordt hartelijk dank gezegd voor zijn duidelijke en za kelijke uiteenzetting. Volgt punt 5 van de agenda.'be trekking hebbende op art. 7 en 34 der statuten, betief fende salaris kassier. De werkzaamheden waren in het afgeloopen jaar weer veel grooter doch de kassier wenscht geen salarisverhooging te ontvangen. Het be stuur en de Raad van Toezicht zijn dankbaar voor dit besluit. Verder wat betreft de rentevoet Deze is geste": 1 als volgt: spaargelden 3 pet., voorschot met borgen 4 U pet., hypotheek 4 pet., schcepshypoïheek 5li pet. loopende rekening credit 2 pet. en debet 4'i pet. De Voorzitter hoopt dat deze regeling in het belang der leden zal zijn. Voor noodzakelijke wijziging der ren tevoet vraagt het bestuur en de R. v. T. machtiging der vergadering hetwelk wordt verkregen. Het bestuur stelt voor de gemaakte winst bij het re» servefonds te storten. Allen voor. Tevens wordt meegedeeld dat een schrijven is ingeko men van het bestuur der Holl. Mij. v. Landbouw afd. Wieringen. dat de gehouden tentoonstelling een bedui dend tekort opleverde. Wel bracht de verloting baten, doch deze konden met de lage entrée's der tentoonstel lingsgebouwen en terreinen dc kosten niet dekken. Dien aangaande stelt het bestuur voor f 250 beschikbaar te stellen om in het tekort tegemoet te komen. Wel zijn reeds f 250 door de bank beschikbaar gesteld voor de Holl. Mij. v. L. en de fokvereeniging. doch dat bedrag is bestemd voor prijzen en doet aan hpt tekort niets ter zake. Het bestuur staat sympathiek tegenover d* vraag van het bestuur der H M. v. L. Niemand der aanwezigen verlangt daarover het woord, dus wordt goedgevonden. Wordt medegedeeld door het bestuur en de R. v. T. dat door de bank een nieuwe brandkast is gekocht, wel ke safe's bevat, welke voor een zoo geschikt mogelijken prijs aan de leden zullen worden verhuurd. Het bestuur hoopt dat de leden daarvan gebruik zullen maken. Bij de rondvraag, doet den heer M. Lont vragen, of met de drukke zitdagen niet een grootere lokaliteit be schikbaar is te stellen. Hier is reeds meer over gesproken, zegt voorzitter, en het bestuur en R. v. T. heeft verbetering op het oog. zoo dat op de volgende vergadering een bestuursvoorstel dienaangaande is te .verwachten. De heer J. Kooij vraagt naar den prijs van den nieu wen brandkast Voorzitter zegt dat dit geen geheim is, en zal op de rekening in de volgende vergadering wel zijn plaats vin den; hij kost f 2100. Verder niets meer aan de orde zijnde sluit voorzitter de vergadering. mooi en frisch meisje. Ze was niet zoo heel jong meer - acht en twintig. Maar haar leeftijd gaf iets rijps aan haar schoonheid en iets van begrijpende liefdevollen ernst aan haar prachtige, donkere oogen. Iedereen die haar kende, hield van haar niet aüeen om haar aan trekkelijk uiterlijk, maar ook om haar lief. hulpvaardig, zacht karakter, de fijne, aangeboren beschaving van haar persoonlijkheid. Jonathan Burley, sinds vele jaren weduwnaar en nog in den bloei van zijn leven, had Sara. dlc al heel jong op zijn fabriek was gekomen, van kind zien rijpen tot jonge vrouw en hij had een groote genegenheid voor he^ mooie, vriendelijke ernstige meisje opgevat. Evenmin als in den omgang met zijn hoofdopzichter, speelde ten opzichte van Sara het verschil in stand en bezit een rol in zijn gevoelens; hij was, ondanks zijn groot vermo gen. eenvoudig van hart gebleven en dacht er niet aan te vergeten van hoe eenvoudige afkomst hij zelf was. Hij beoordeelde de menschcn naar hun innerlijke waarde en niet naar de positie, die zij in de maatschappij inna men. Het was zijn liefste wensch geworden de zachtmoedige verstandige en aantrekkelijke jonge vrouw, als zijn echt- genoote te voeren in zijn vereenzaamd huis. Zijn eenige dochter was sedert kort getrouwd met Anthony Aske, een van de rijkste groot-grondbezitters uit den omtrek en eigenaar van het prachtige landgoed Aske Hall, zoo dat hij zich voor haar toekomst geen zorgen behoefde te maken. Maar Sara had zich voorloopig een geheel ander le vensdoel voorgesteld, dan Jonathan Burley's tweede vrouw te worden. Haar heele hart hing aan haar broer, die aan haar gehecht was als aan een moeder, en die, zwak van karakter als hij in sommige opzichten, was Sa- ra's zorg en steun rflet' kon missen. Stevc Benson bezat, evenals zijn zuster, een knap uiterlijk en een opgeruimd humeur; hij was een mau \ol idealen. Hij verstond zijn vak als weinigen; hij ont» wierp prachtige, artistieke patronen en voerde ze uit met dezelfde vaardigheid, als waarmee hij ze ontwierp. Maar hij haatte geregelde bezigheid, die zijn dag in uren en minuten „sneed" zooals hij het noemde en vooral had hij een afkeer van het gegons en geratel der machines en van de olie- en verflucht, die steeds in de fabriek hing. Hij had den aard van een kunstenaar en het liefste wat hij deed was urenlang zwerven door velden en bosschen, om van de natuur te genieten en die in haar veelvor mige uitingen te bestudeeren. Wilde er ooit geschikt werk voor hem gevonden worden, dan moest dat arbeid in de open lucht zijn. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 9