Alfticti Nitiws- Troonafstand van den Spaanschen Koning. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Een republikeinsche regeering gevormd. Bandieten-overval in een café-lokaal. Pijpleiding van een stoomketel gesprongen. Alfonso XIII. Hijschkraan omgekanteld. Een nachtelijke visite. Huwelijkstragedie. Woensdag 15 ,Apr»l 1931. SCIAGER 74ste Jaargang No. 8849 COURANT Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit twee bladen. De Koninklijke familie uit Madrid ver trokken. De republiek op hert stadhuis geproclameerd. De troonafstand van den Spaanschen Koning is thans een voldongen feit geworden. Gistermiddag heeft Koning Alfonso XIII voor zich en zijn familie afstand gedaan van den troon. Er is een republikeinsche regeering gevormd, met Alcala Zamora als premier. De troonsafstand. Te vijf uur gistermiddag nam de koning deel aan een in het Paleis gehouden kabinetsraad ter onder- teekening van de oorkonde van abdicatie voor zich en zijn familie. De republikeinsche vlag op het postkan toor te Madrid. De republikeinsche vlag werd geheschen op het postkantoor te Madrid. Een ontzaglijke menigte trok in groote opgewondenheid door de straten, als dollen juichend en zwaaiend met republikeinsche vlaggen. Overdracht der regeering aan de republi keinen. De premier Aznar droeg de regeering over aan Alcala Zamora. Zamora belastte zich met de functie van premier, Lerroux met die van minister van buitenlandsche za ken in de nieuwe regeering. Het vertrek van den koning. Het reppublikeinsche bewind heeft alle noodige maatregelen genomen om de orde te handhaven en de persoonlijke veiligheid van den koning te waar borgen. Ten paleize werden gisteravond in allerijl maatre gelen genomen voor het vertrek van den koning. De ministers uit het kabinet Aznar begaven zich gisteravond naar het koninklijk paleis, waarheen zij door den koning ontboden waren, waarschijnlijk om afscheid van hem te nemen. Toen Aznar te half ne gen het paleis verliet verklaarde hij dat er niets nieuws was en dat hij hedenochtend zou terugkomen om den koning te spreken, doch men meende zoo als blijken zou terecht dat deze verklaring be stemd was om de aandacht af te leiden. Koning Alfonso heeft namelijk gisteravond om 9 uur vergezeld van den infant Alfonso en den oud- minister van marine, den hertog van Mendoza, Madrid verlaten. Het doel van zijn reis was niet be kend. Volgens de eene lezing is hij naar Cartagena, volgens de andere naar Cadix vertrokken. De overige leden der koninklijke familie zouden he den Madrid verlaten. Een bepaald besluit tot afstand doen is volgens het N. T. A. niet genomen. De koning heeft, zooals ge meld, feitelijk van het bewind afstand gedaan. De nieuwe premier Zamora heeft meegedeeld dat koning Alfonso met een klein escorte in de richting van Carthagena is vertrokken waar hij" zich waar schijnlijk hedenmorgen zal inschepen naar een on bekende bestemming. Volgens een bericht van het Spaansche agentschap Fabra zou de koning in de richting van de grens (de Portugeesche of de Fransche?) zijn vertrokken. Volgens V. IJ. zou de koning zich te Carthagena op een Britsch stoomschip inschepen naar Engeland. Verwarring- te Barcelona? Volgens een V.D.-bericht uit Londen wapperde op de meeste gebouwen te Barcelona de Republikeinsche vlag. Het postkantoor was gesloten, daar de menigte het gebouw met steenen bekogelde, toen men zich tegen de Verwijdering van het koninklijk wapen verzette. Af beeldingen van den koning werden uit de vensters ge worpen en verbrand. De voorloopige regeering te Barcelona heeft nieuwe ambtenaren aangesteld. Het telegraafkantnoor staat voorloopig onder bewind van een zoon van een kapi tein, die lid is van de provisioneele regeering te Bar celona. Republiek op het stadhuis geproclameerd. Later op den avond is op het stadhuis van Madrid de republiek uitgeroepen. De voorlcopige regeering zal een proclamatie uitvaardigen, welke, behalve een manifest aan het volk, ook de voorloopige grondwet zal behelzen, welke van kracht zal zijn tot de constitueerende Natio nale Vergadering een besluit zal hebben genomen ten aanzien van den definitieven vorm der grondwet. De of- ficieele afkondiging der republiek zal eerst plaats hebben nadat de overdracht der regeering geheel voltooid zal zijn. De eerste regcerlngsdaad van het nieuwe bewind zal het afkondigen van een amnestie zijn. Telefonisch en telegrafisch zijn instructies gegeven om alle politieke gevangenen onmiddellijk in vrijheid te stellen. Een delegatie van officieren heeft een bezoek gebracht aan den nieuwen minister van Oorlog en hem aangebo den, de leiding van het leger in handen te nemen, tot- da* het leger gereorganiseerd zal zijn. I Radiorede -van Zamora. Alcala Zamora heeft gister een radio-rede gehouden, waarin hij een beroep op de bevolking doet om met hetzelfde enthousiasme de orde in het land te steunen als waarmede tot dusver werd gestreden voor de repu bliek. Hierdoor zal de uitroeping der republiek het mo del worden van een vreedzame omwenteling. De repu bliek kan de bevolking geen zaligheid beloven, aldus Zamora, maar zij zal er naar streven Spanje den eerbied Alcala Zamora, de nieuwe Spaansche premier. voor de wet en rechtvaardigheid terug te geven. Zij zal verder administratieve hervormingsmaatregelen door voeren. Het eerste decreet der republiek, aldus de pre mier, zal zijn een volledige politieke aninestle voor alle Spanjaarden, die vrij zullen zijn om samen te werken voor het heil van Spanje. Zamora eindigde zijn rede met het volk te vragen, de orde zoowel als de vrijheid te handhaven, zoodat er geen enkel voorwendsel zal kunnen bestaan voor een reactie tegen het bewind van de republiek Arbeiders betoogingen te Madrid. De arbeiders te Madrid hebben, naar V.D. meldde, gisteravond hun werkplaatsen verlaten en marcheeren in lange optochten door de straten der stad. Bij deze op tochten worden behalve de republikeinsche. ook vee! roode vlaggen meegevoerd. 'Er gaan geruchten over een aanstaande verdeeling van 't grootgrondbezit. In beurs- krlngen verluidt, dat op groote schaal kapitaal naar het buitenland gebracht wordt. De taxi's rijden met roode vlaggen. Van de helmen der stedelijke politieagenten heeft het publiek de kronen afgerukt. Botsing te Madrid. In de morgenuren trok gisteren een groote demon stratie langs het paleis van den minister-president. De politie was bevreesd, dat de demonstranten zich naar het in de nabijheid gelegen Engelsche ambassadegebouw zouden begeven, waar de koning zich op dat moment bevond. Daarom maakte zij van de wapenen gebruik, tengevolge waarvan vijf personen zwaar en talrijke an deren licht gewond werden. De „Ober" meester van het slagveld. De geheele pers te Chicago is vol lof voor den Duit- schen Oberkellner Franz Abler, die Maandag in de ochtenduren in het cafélokaal „Aiglon", drie bandie ten, die een poging deden het lokaal te berooven, al leen tegemoet trad, twee van hen neerschoot en den derde verwondde. In het lokaal bevonden zich ongeveer 400 mannen en vrouwen toen de drie bandieten binnenkwamen, en de aanwezigen met revolvers in de hand in be dwang hielden. De derde ging rond en beroofde de menschen van hun geld en sieraden. Hij was echter nog niet ver gekomen, toen Abler hem tegemoet trad en op korten afstand neerschoot. De beide andere bandieten werden respectievelijk door welgemikte schoten gedood en zwaar gewond. Bij zijn verhoor door de politie verklaarde Abler, dat hij meer dan twee jaar lang in de loopgraven met een machinegeweer had geschoten. Vijf stokers in gloeienden waterdamp. Uit Londen: In een mijn in de nabijheid van Chesterfield is Maandagavond een pijpleiding van den stoomketel van een liftkooi gesprongen. Vijf stokers, die in de nabijheid van den ketel hun avondmaal zaten te doen, werden door den uitstroomenden gloeienden waterdamp vreeselijk verbrand. Een hunner over leed, na ln het ziekenhuis te zijn opgenomen. Levensbijzonderheden van den ex-koning 29 jaar op den troon gezeten. Alfonso XIII werd den 17en Mei 1886 te Madrid ge boren. Na den plotselingen dood van zijn vader, den 25sten November 1885, aanvaardde zijn moeder, koningin Maria Christina, aartshertogin van Oostenrijk, het regentschap. Alfonso XIII. Toen Alfonso daarop den 17en Mei geboren werd, werd hij tevens tot koning uitgeroepen. Na een strenge militaire en wetenschappelijke op voeding te hebben genoten, besteeg h/ Hen 17en Mei 1902 den Spaanschen troon. Hij is dus 29 jaar aan het^>ewind geweest. Den 31sten Mei 190G trad hij in het huwelijk met prinses Victoria Eugenia von B-attenberg. Op den bruidstoet werfd een bomaanslag gepleegd, "waarbij vijftien personen gedood werden. Uit het huwelijk van Alfons met Victoria von Bat- tenberg werden zes kinderen geboren, die, zooals be kend, bijna allen aan de zoogenaamde bloederziekte lijden. De binnenlandsche en buitenlandsche politiek van Spanje onder Alfonso XIII werd beheefscht door het Marokko-vraagstuk. Door zijn huwelijk met de Engelsche prinses Vic toria vond hij een trouwen steun in Engeland, waar mede dan ook in 1907 een verdrag gesloten werd. An derzijds trachtte Spanje ook met Frankrijk vriend schappelijke betrekkingen te onderhouden In 1909 was de binnenlandsche toestand zeer kri tiek. De ontevredenheid van het volk over de Ma- rokko-politiek van de regeering-Maura leidde tot ern stige onlusten te Barcelona. Met moeite werd de be weging onderdrukt. Vooral in de laatste jaren voor het einde van den wereldoorlog, waarin Spanje vooral door toedoen van koning Alfonso zijn neutraliteit bewaarde, werd een heftige oppositie tegen den persoon van den koning merkbaar. Zooals bekend, werd in 1923 in Spanje de dictatuur uitgeroepen. Tijdens de regeering van Primo de Ri- vera kwam het van tijd tot. tijd wederom tot nieuwe militaire opstanden, die echter onderdrukt werden. Den 28sten Januari van het vorig jaar dien de primo de Rivera zijn ontslag in. Generaal Berenguer vormde daarop een nieuw kabinet. De poli tieke toestand ontwik kelde zich echter tot een nieuwe crisis, die het aftreden van het kabinet-Berenguer ten gevolge had. Het mini sterie trad af, omdat de linksche oppositie bij eenroeping van een na tionale vergadering had geëischt., die het land 'n nieuwe grondwet moest bezorgen. Tenslotte kwam een nieuw kabinet tot stand onder admiraal Aznar. Earkroonprins Alfonso. Ernstig ongeluk in Den Haag. Bejaarde man door het neervallende gevaarte getrof fen. Gisterochtend omstreeks 11 uur is op de Slachthuis kade bij de Laakbrug ln Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd. Langs die kade liggen verscheidene schuiten met zand en steenen, welke door middel van hijschkra- nen, toebehoorende aan de zand-exploitatiemaatschappij 's-Gravenhage, worden gelost. Het zand en de steenen werden door de grijpers der kranen omhoog geheschen en neergelaten in kipkarretjes, die op rails langs de geheele Slachthuiskade loopen en door een locomotief worden getrokken. Een der kranen was op een ijzeren zolderschuit gemonteerd, en doordat de kraan op deze schuit helde, is gisterochtend een ongeluk gebeurd. In het bedieningshuisje stond de machinist Hakkers, die op de gewone wijze den geheelen ochtend bezig was geweest, de grijpers met zand omhoog te halen, de kraan te doen draaien en de grijpers weer te laten zaken. Nu schijnt een der grijpers bij het naar boven gaan aan het slingeren te zijn geraakt. Hij zweefde op een gegeven oogenblik eenige meters buiten de loodlijn. Daardoor werd aan den top van den kraanarm een zeer zware druk geoefend. Deze, gevoegd bij de toch al eenigszins hellende ligging van de kraan, deed het logge gevaarte voorover in het water slaan. De arm kwam op de zandschuit terecht; het machinehuisje op de zolderschuit en het tusschengedeelte in het water van de Laakhaven. De machinist, die voelde, dat de kraan wankelde, deed aanvankelijk al zijn best om het evenwicht te her stellen, doch toen hij zag, dat dit niet meer ging, sprong hij uit het machinehuisje op de zolderschuit. Enkele seconden later sloeg de kraan met donderend geweld om. Op het tijdstip, dat het ongeluk gebeurde, was de 70-jarige Van Elk .een oud-gediende van de exploitatie- maatschappij, op de zandschuit werkzaam. Hij wou juist op de zolderschuit, waar de kraan op gemonteerd stond, klimmen, toen hij het ongeluk zag aankomen. De oude man kon zich echter niet meer verwijderen en werd door het neervallende gevaarte getroffen. Een zijner beenen werd geheel verbrijzeld; verder kreeg hij eenige wonden. Daar de zware machinedeelen over zijn been heen lagen, was het aanvankelijk onmogelijk, hem te bevrijden. Eerst nadat men met behulp van toege sneld personeel van andere schuiten met een vijzel het ondergedeelte van de kraan eenige tientallen centime ters had omhoog gebracht, kon men den bejaarden man. onder de kraan wegtrekken. Inmiddels waren de geneeskundige dienst en de po litie gewaarschuwd, die met hulpmaterleel spoedig ter plaatse waren. De aanwezige geneesheer van den ge neeskundigen dienst oordeelde den toestand van den man zeer zorgwekkend en zijn oogenblikkelijke over brenging naar het zieken/huis noodzakelijk. Commissaris van politie Kramer was eveneens ter plaatse en nam den machinist en enkelen technici van de maatschappij een verhoor af. Hoe het mogelijk is geweest, dat de kraan, welke aan den onderkant van zeer zware constructie is, tengevolge van een slingering van een grijper omgevallen is, is nog niet met zekerheid komen vast te staan. Wel is gebleken dat de monteering niet zoo solide is geweest, als men bij dergelijke zware werktuigen had mogen verwachten. Een deskundig onderzoek op last van de politie zal hierin meer klaarheid moeten brengen. De oorzaak. Nader verneemt de „Msb." dat blijkens een door den heer Bönnekamp, inspecteur van den Arbeid, ingesteld onderzoek het gebruik van de klembouten, waarmee de rails op de binten moeten worden vastgezet, is verzuimd en dat deze fout als de oorzaak van het ongeval moet worden beschouwd. De vraag, wie hiervoor aansprakelijk is, heeft com missaris KrameT in onderzoek genomen. De machinist beriep zich op den walknecht en deze laatste beroept zich op den hoofdmachini6t, onder wiens leiding de montaga verder is geschied. De hoofdmachinist was echter gis terochtend niet aanwezig, zoodat hij op dat oogenblik nog niet kon worden gehoord. De bezoekers aan den haal. Toen dezer dagen de bewoner van een huis aan do Prinsengracht te Amsterdam thuiskwam, ontdekte hij meer tot zijn verbazing dan tot zijn vreugde, dat er be zoek was. Op zichzelf zou dit feit nog geen stof tot pu blicatie hebben opgeleverd, ware het niet, dat de bezoe kers onder ietwat zonderlinge omstandigheden waren binnengekomen. Er was n.1. niemand anders op dat oogenblik in huis. En hoewel dit den bezoekers ongetwijfeld zeer aange naam was, de bewoner van het huis zelf was er minder over te opreken. De kennismaking Het niet lang op zich wachten, doch was slechts van korten duur. De bezoe kers het bleken twee onbekende mannen te zijn achtten het geraden niet langer gebruik te maken van de gastvrijheid van den bewoner, en gingen overhaast aan den haal. De laatste echter ging het tweetal achterna en met behulp van de politie slaagde hij erin een hunner te ar- reeteeren. Het bleek een drie en dertigjarige koopman te zijn, die nog in het bezit was van een fototoestel, een sigarenkoker alsmede een geldkistje met f 10.31%, welke uit de woning waren ontvreemd. De inbrekerswerktulgen die mede op hem bevonden werden, lieten geen twijfel bestaan omtrent 's mans beroep en bedoelingen. In overeenstemming daarmede ls hij dan ook op het politiebureau Stadhouderskade in verzekerde bewaring gesteld. (Msb.). Vreeselijk drama op een spoorlijn. Wan hoopsdaad van twee jonge menschen In de gemeente Moordrecht heeft zich gisternacht een vreeselijk drama afgespeeld. Toen Maandagavond de heer C. v. d- B., wonende aan de Stevenstraat, thuis kwam, trof hij zijn 25-jarige echtgenoote, moeder van twee kinderen, aan in gezel schap van den 19-jarigen B. v. d. K., Hierdoor ontstond een hevige woordenwisseling, waarna de echtgenoote van v. d. B. met den in haar gezelschap vertoevenden v. d. K. de deur uitliep. Haar man was van gedachte, dat ze bij een der buren onderdak zou zoeken. Het bleek echter, dat zij en v. d. K. een rijwiel hebben ge nomen en naar den Tweeden Tochtweg ln den Zuidpias- polder zijn gereden. Zij hebben daar bij den spoorweg de rijwielen tegen een boom gezet en zijn de spoorlijn RotterdamGouda opgegaan. Door den bewaker van de spoorwegverzakkingswerken, zekeren G., werden rij daar gisternacht, liggende naast de rails aangetroffen. Beiden waren door den trein overreden. Zij waren ernstig verminkt De vrouw was reeds overleden. Men heeft het lijk naar de algemeene be graafplaats te Moordrecht gebracht De jongeman leefde nog, In deerniswekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd. Gisterochtend was hij nog in leven. De vreeselijke gebeurtenis heeft ln Moor drecht diepe deernis gewekt De Justitie stelt een onr derzoek ln.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1