Alpncei Niciws- 8 VERKIEZINGEN voor de Provinciale Staten van Noordholland op Woensdag 22 April a.s. Stemt dus alleen A. W. MICHELS no. 1 van lijst 8 De S.D.A.P. is er met 24 zetels de sterkste partij Dat gebeurt vooral onder den sterken druk der Sociaal-Democraten. Uitgevers: NV v.b TRAPMAN Co., Schagen. In de Provinciale Staten van Noordhoiland heeft de S.D.A.P. meer zetels dan in eenige andere provincie. zfj kan dus zeer veel invloed uitoefenen op het Bestuur der Provincie. IS DEZE INVLOED EEN GOEDE GEWEEST In de Provincie Noordholland wordt op Sociaal en Economisch gebied meer gepresteerd dan in alle'andere provincies van Nederland. - In de provincie Noordholland zijn de belastingen lager dan in eenige andere provincie. Wilt gij de democratie steunen? WP* Dan is de eenige weg, te stemmen op de S.D.A.P. Eerste Blad. Het proces tegen den moordenaar Kürten. Plaatselijk Nieuws. Donderdag 16 April 1931. SGHAG 74ste Jaargang No. 8850 COl Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag on Zaterdag Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. H| Michels A. W. Westerhof J. Zeeman P. 2 Swierstra N. Tj. Slooten-Smit N. Hart P. de Vries Jb. Hemelrijk J. Schagen C. Marinus D. van Dok J. Keuning Ds. 9V Wilt gij weten op welk gebied de Staten werkzaam zijn Ziet dan de voorpagina van de Schager Courant van Zaterdag Wilt gij helpen om WOENSDAG aanstaande te doen uitmaken dat er meer nog dan te voren wordt gedaan door de Staten DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Het verdere getuigenverhoor. Nadat Dinsdag de behandeling van de moordzaak te gen Peter Kürten met gesloten deuren was voortgezet, ■werd gister het publiek weer in de zaal toegelaten. Nadat Kürten had verzekerd, dat hij diepe deernis met zijn arme, ongelukkige slachtoffers had, werd als eerste getuige gehoord commissaris Opladen, die het eerste onderzoek, inzake den moord op Christine Klein Iheeft geleid. Getuige verklaarde, dat hij op den grond een bebloe- den zakdoek heeft gevonden, die de initialen P. K. droeg Hieruit leidde men af, dat de vader van het meisje de dader was, daar volgens de verklaringen van de zieke moeder van het vermoorde kind, haar man zulke zak doeken had. „Kriminalrat" Momberg wordt er over gehoord, hoe men op het spoor van den moordenaar is gekomen. Het laatste slachtoffer van Kürten, Maria Butlick, had aan haar vriendin vrouw Brückner een brief geschreven, waarin zij van den overval vertelde. Deze brief was aan een verkeerd adres gekomen. De ontvanger, Brügmann geheeten, gaf den brief aan de politie, die toen met be hulp van Maria Butlick den naam en de woning van den dader kon vinden. De Voorzitter vraagt getuige daarna over zijn meening. Inzake de geloofwaardigheid van de bekentenissen van Kürten. Momberg verklaart, dat Kürten een uur na zijn ar restatie naar de plaatsen is gebracht, waar hij slachtof fers heeft gemaakt. Daai: heeft hij medegedeeld, hoe hij zijn daden uitvoerde en ook hoe hij op die plaatsen was gekomen en hoe hij er zich van heeft verwijderd. De karakteristieke steekwonden en de wijze, waarop de wurgingen waren geschied, wezen er op, dat men met eenzelfden dader te doen had. Inzake den moord op de 18-jarige dienstbode Hahn, die sedert 11 Augustus 1929 werd vermist en wier lijk later met behulp van een anoniemen brief is gevonden, zijn de brieven van den moordenaar de voornaamste «tukken van bewijs geweest. De echtheid van de brieven stond vast, toen Kürten, zonder van het onderzoek van de politie te weten, de juiste plaats voor het vinden van bet lijk van de 5-jarige Gertrud Albermann aanwees. In een anoniemen brief heeft hij den moord heelemaal be- sohreven. De schop, welke Kürten bij het begraven van HET PROCES TEGEN DEN DUSSELDORFFSCHEN MOORDENAAR PETER KURTEN. Tijdens de rechtszitting. Links Peter Kürten, voor hem zit zijn verdediger dr. Wehner. de dienstbode Hahn heeft gebruikt, heeft hij als de zijne herkend. Volgens verklaring van zijn vrouw is hij in den moord- nacht en den nacht daarop niet thuis geweest. Van de vermoorde dienstbode Ida Reuter is de ring in het huis van den moordenaar gevonden. Inzake den moord op Gertrud Albermann zijn de brieven, de wijze, waarop de verwondingen zijn aangebracht, de mededee- lingen van Kürten over de plaats, waar het lijk was verborgen, als voldoende bewijs te beschouwen. Inzake den overval op vrouw Wanders heeft hij den hamer direct herkend, waarmede hij haar heeft geslagen. Met dezen hamer zijn de vrouwen Reuter, Doerier en Meuren vermoord. Na het verhoor van getuige Momberg werden eenige getuigen gehoord in verband met een overval, dien Kürten reeds voor den oorlog, te Dusseldorp op een jongen pleegde. Commissaris Wehrmeister legt vervolgens een ver klaring af, nopens den moord op de 9-jarige Christine Klein, in 1913 gepleegd. Hij doet mededeelingen over de bekentenissen van Kürten en het onderzoek van de politie. Hierbij is men tot de definitieve conclusie gekomen, dat Kürten de langgezochte moordenaar moest zijn. Na het verhoor van dezen getuigen verklaart de voor zitter het geval-Klein afgedaan. Er volgt dan een korte pauze. Na de pauze doet getuige mej. Weber. die het lijk van den vermoorden machinist Scheer, die op 13 Fe bruari 1929 door messteken is gedood, het eerst heeft ontdekt, mededeelingen over deze vondst. Zij heeft Scheer direct herkend en de politie telefonisch van haar vondst in kennis gesteld. Dr. ir. Pomm zegt, dat hij niet met honderd procent zekerheid kan zeggen, dat de afgebroken punten van een sohaar, die langs operatieven weg uit de hoofden van gekwetsten zijn gehaald, van de schaar van Kür ten afkomstig waren, doch er is niets tegen om dit aan te nemen. De volgende getuige is Albert Ohliger, de 24-jarige broer van de tienjarige Rosa Ohliger, die in Februari 1929 door messteken is gedood en daarna verbrand. Het kind was op bezoek geweest bij een zuster en is op weg naar huis overvallen. Van het verhoor van de moeder wordt afgezien. Prof. dr. Berg, uit Dusseldorf, heeft de lijkschou wing verricht en ook de gekwetste vrouw Kühn onder zocht. Scheer heeft blijkbaar nog tot den volgenden morgen geleefd. Het sterke gebruik van alcohol, de koude en de kwetsuren hebben tezamen zijn dood ver oorzaakt. Tenslotte wordt vrouw Schumacher verhoord, die be weert na de arrestatie van Stansberg met Kürten te hébben gesproken. Deze Stansberg, een zwakzinnige, werd, volkomen onschuldig, voor den moordenaar aan gezien. Hoewel zijn onschuld intusschen eindelijk aan het licht is getreden, zit hij nog in een krankzin nigengesticht. Kürten heeft tegen vrouw Schumacher gezegd, dat Stansberg de moordenaar niet is. Het zouden wel poli tieke moorden zijn. Op haar opmerking, dat de moor den hiervoor toch te gruwelijk waren, had Kürten woordelijk gezegd: „Het wordt nog gruwelijker. Je zult nog verbaasd staan. De geheele wereld zal zich verwonderen." Voorts heeft Kürten gezegd: „Je zult nog aan mij denken." Kürten verklaart met zekerheid te kunnen zeggen, met deze vrouw niet gesproken te hebben. Vrouw Schumacher blijft bij haar verklaringen. Daar na wordt de zitting tot heden-ochtend verdaagd. BENOEMING. De heer Ir. G. Veenstra, adjunct-rijkslandbouwconsu- lent alhier, is benoemd tot rijkeiandbouwconsulent. DE OUDSTE INWONER De oudste ingezetene onzer gemeente, de heer Ej Flumans hoopt Maandag a.s. zijn 95sten verjaardag te herdenken N.O.Ck Gisteren, Woensdagmiddag hield de afd. Schagen van het N.O.G. haar maandelijksche bijeenkomst. De vergadering was goed bezocht Nadat de heer V. d. Laan de vergadering geopend en de secretaris de notulen gelezen had. deed de heer Brou wer verslag van de bijeenkomsten, die geleid hadden tot oprichting van het comité tot behartiging der belangen van het openbaar onderwijs. De vergadering ging vol komen aocoord met de beslissingen, die in dezen door de afgevaardigden van de afdeellng, genomen waren. Daarna hield de heer Brouwer zijn lezing over de 5 stelhngen, die de commissie voor de „grondschoot" had geformuleerd. De Inleider kon zich vereenigen met het idee dezer commissie, dat voortaan geen bepaalde op leidingsscholen voor het voortgezet onderwijs meer zou den bestaan. Minder juist leek het hem, dat naast 7-ja- rige scholen zesjarige zouden komen, die hetzelfde pro gramma moesten afwerken. Hij voorzag, dat hieruit zeer veel geharrewar, onaangenaamheden en conflicten zou den ontstaan. Jammer vond hij het ook, dat de commis sie niet meer toelichtingen bij haar conclusies gevoegd had. De vergadering ging geheel met den inleider mee en er werd besloten, dat aan den rapporteur zou gevraagd worden in het „Schoolblad" eenige artikelen ter verdui delijking te doen verschijnen. De volgende vergadering zal gehouden worden op den 2en Donderdag *s avonds 7 uur. De rondvraag leverde niets op. De Voorzitter sluit daarna met den wensch, dat het de heeren De Vries en Bant in hun nieuwe standplaatsen wel moge gaan. CURSUS WINKELPERSONEEL. Woensdagavond werd in een der lokalen van de open bare school de laatste les gehouden van den cursus voor winkelpersoneel. Nadat Dr. Mol uit Alkmaar zijn les beëindigd had, nam de heer Ch. H. Th. Scbmalz, als voorzitter van de com missie, die dezen cursus in het leven geroepen had, het woord en heette het bijna voltallige bestuur van de Mlddenstandsvereeniging, den Voorzitter van de „Hanze" den heer Deutekom, den heer G. Nobel van Lutjewinkel de heeren en dames leeraren en leeraressen hartelijk welkom. Hij memoreerde, hoe het vooral aan het initia tief van de heeren Nobel en Dr. Mol te danken was, dat deze cursus tot stand gekomen was. Scheen het eerst moeilijk om aan de juiste leeraren te komen, door hun medewerking was de commissie zoo gelukkig geweest, .dat zy daarin volkomen geslaagd was. Daarna sprak hij woorden van dank aan het Gemeen tebestuur van Schagen, dat zijn financieelen steun had verleend en eenige lokalen ter beschikking had gesteldj

Schager Courant | 1931 | | pagina 1