SPIIITi I - UITGEEST I Jongeman door gas gestikt. De vaarweg door de Alkmaarder Meer. Felle brand te Helmond. De Statenverkiezingen. Een estafetterit door Nederland. „Hat tempellooze land". De Kasseier bankroovers. Twee gevangenen uit een gerechtsgebouw gevlucht Drijvend vliegveld in den Oceaan. Hoofdpijn en Kiespijn Ingezonden Stukken. Radio-censuur. SW* ZONDAG a.s. Het proces tegen den moordenaar Kürten. Verschillende berichten. Noodlottig ongeval te Hilversum. Gisteravond is de 23-jarige J. ten Dam van den te Hilversum bekenden autohandel aan den 's Grave- landschenweg dood in het kantoor gevonden. De gas- kachel is vermoedelijK door te laag branden uitge gaan. waardoor gas is ontsnapt. Het slachtoffer schijnt daar niets van te hebben bemerkt, en is. terwijl hij een girobiljet invulde, waarvan de helft was geschreven, bedwelmd ge raakt en van zijn stoel gegleden. Toen een automobi list aanbelde, kreeg hij geen gehoor. Men heeft toen bij de familie aangebeld en is gaan kijken in het kan toor, waar men den jongen man vond. Drie genees- heeren hebben nog geruimen tijd geprobeerd de le vensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. Het ongeval wekt in deze gemeente zeer veel deernis. De jongeman was bij zeer vele automobilirten een zeer geziene persoonlijkheid. Het ongelu ij des te tragischer* omdat hij over enkele maanden in het hu welijk zou treden. Binnenkort aanbesteding van het werk. -- Eer zijkoraal naar Uitgeest. Zooals we reeds meerdere malen hebben meege deeld, is in de Staten zitting van December 1930 door Provincale Staten van Noordholland besloten tot uit voering van een gedeelte der Westfriesche kanaal plannen, waaronder ook begrepen werd de verbete ring van den vaarweg van Alkmaar naar Amsterdam door het Alkmaardermeer. Naar de „Tel." thans verneemt, is bij Gedeputeerde Staten van Noordholland nu ook ingekomen de daar voor benoodigde vergunningen van de ministers van Waterstaat en van Financiën, zoodat alreeds tot ver betering van de varageul door het Alkmaardermeer kan worden overgegaan, waarvoor de aanbesteding binnenkort zal plaats hebben. In verband hiermede heeft het gemeentebestuur van Uitgeest zich in verbinding gesteld met Gedepu teerde Staten van Noordholland ten einde tegelij kertijd vanwege de gemeente door het Uitgeester- meer, een zijgeul van het Alkmaardermeer naar Uit geest te kunnen maken. Reeds vele jaren is in het belang van Uitgeest zeer naar een betere scheep vaartverbinding verlangd. De gemeente heeft eenige jaren geleden daarvoor plannen laten ontwerpen, waarvan echter de kosten te hoog bleken te zijn. Thans doet zich een ongezochte gelegenheid voor door tegelijk met de verbetering van de vaargeul door het Alkmaardermeer een goede vaargeul te baggeren in het Uitgeestermeer en het vrijkomende zand te ge bruiken voor aanleg van een gedeelte van den pro vincialen weg I-IembrugLimmen, loopende door Uitgeest. In dit geval zou het werk belangrijk min der kosbaar worden dan destijds mogelijk bleek. Gedeputeerde Staten verleenen aan deze zaak volle medewerking en hebben zich alreeds tot den minister van Financiën gewend om vergunning voor het ma ken van de vaargeul door het Uitgeestermeer, dat evenals het Alkmaardermeer rijkseigendom is. Opslagplaatsen van vetwol eener deken weverij vernield. Schade beloopt in de honderdduizenden. Gisternacht- is te Helmond brand uitgebroken in de opslagplaatsen van vetwol der dekenweverij van de firma W. Swinkels. De bergplaatsen, expeditie-loka len en dekenmagazijnen zijn in vlammen opgegaan. Alles is op beurspolis verzekerd. Het vuur met veertien stralen bestreden. Omstreeks uur gisternacht, zoo meldt men nader uit Helmond aan het „Hdbld.", ontdekte een nacht waker op de terreinen van de dekenweverij van de firma W. Swinkels aan den Kanaaldijk brand in de opslagplaatsen van vetwol. Hij maakte onmiddellijk alarm, doch toen de fabrieksbrandwecr in werking trad, stonden de voorraden reeds in lichte laaie, sloe gen de vlammen fel naar buiten en tastten de aan grenzende expeditielokalen en dekenmagazijnen aan. Inmiddels was de brandweer van Helmond met al het beschikbare materiaal ter plaatse verschenen en met veertien slangen werd het vuur bestreden. Het aan de andere zijde van den weg gelegen ma gazijn, dat verbonden is met de afdeelingen gelegen op den linkervleugel van de fabriek, liep groot ge vaar. Wanneer ook dit gebouw zou vlam vatten, zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Door het water op dit punt te concentreeren mocht het de brandweer tenslotte gelukken het vuur hier te stuiten. Ondertusschen brandde het linkergedeelte van het cohiplex ongestoord door. De geweldige vlammenzee in het nachtelijk uur leverde een wonderlijk schouw spel op aan de t.allooze belangstellenden, die waren toegestroomd. Zij werden door de politie op behoor lijken afstand gehouden. De aan den achterkant van de fabriek staande hui zen werden inmiddels ontruimd. Dank zij het doortastend optreden van de brand weer, wist men dé nieuwe steenen kantoorgebouwen voor het vernielende vuur te behoeden. Het overige is totaal uitgebrand, alleen eenige muren staan nog overeind. De brandweer was gistermorgen vroeg nog bezig de rookende en nog brandende voorraden te blus- schen. De schade is uit den aard der zaak aanzienlijk, naar verluidt zou zij in de honderdduizenden beloo- pen. De fabriek ligt stil. waardoor veertig arbeiders zon der werk zijn gekomen. Dok de filiaalfabriek te Deurne zal van dezen brand den terugslag ondervin den. In de N.R.Ct vinden we vermeld de voorlooplge uit slagen van de ln drie onzer provincies gehouden ver kiezingen voor Provinciale Staten. Omtrent de verkiezingen in Limburg lezen we, dat de RJi. Staatspartij 2 zetels verliest en de S.DA..P. 1 zetel. Daartegenover zijn drie zetels gewonnen door de r.k. dissidenten (R.K. Federatie van land- en tulnbouw- arbelders en middenstanders. De overige partijen zijn onveranderd. De c.h., a.r. en commun. zijn de partijen die in stem- pental achteruit zijn gegaan, ondanks de toeneming van het aantal kiezers (ruim 20.000). In Groningen verloren de C. H. Unie, de Vrijz. Dem. Bond en de Vrij- öe.dsbond elk een zetel; de S.D-A.P, wint 2 zetels en de R.K. Volkspartij 1 zetel. Overige partijen onveranderd. In Noord-Brabant verliest <je Democr. Partij haar eenigen zetel, de Plat- eiandersbond en de vryz. democraten verliezen ook elk zetel, terwijl de R.K. Staatspartij, de SD.A.P. en de communisten elk 1 zetel winnen. Te paard. Rijdende koeriers, renboden of wat ook, zijn uit den tijd, het is nu de automobiel en de motorfiets die wanneer er haast is, de aangewezen voertuigen zijn. Toch is de ruitersport tegenwoordig in zwang en zijn er zeer velen die tegenwoordig de ruitersport beoefenen. De oprichting der vele landelijke ruiters- vereenigingen zijn daarvan het bewijs. Dat deze afdeelingen zich in grooten bloei verheu gen en dat zij op het gebied der ruitersport veel pres- teeren ook, wordt, mede bewezen door de e3ctafetterit die deze ruiterafdeelingen vanuit geheel ons land naar Den Haag zullen houden. Die rit zal ongetwijfeld worden tot een der belang rijkste gebeurtenissen op het gebied der hippische sport. Voor zoover bekend is nog nooit zulk een rit. in ons land gereden door een zoo groot aantal ruiters. Dit belooft te worden een echt krachtstaaltje van de ruiterorganisatie. Behalve dat het kameraadschap zal kweeken en dat het een uiting zal worden van fiere kracht en uit houdingsvermogen, zaJ deze rit ook het groote voor deel hebben te zijn een groote reclame en propaganda voor de landelijke ruitersport. Alle rijvereenigingen hebben hun medewerkinig toe gezegd. Er is voor de rit een hoofdroute vastgesteld, waar op verschillende zij-armen aansluiten. Het eindpunt is Den Haag, waar aan H.M. de Koningin oorkonden zullen worden aangeboden. Vanuit Groningen. Drenthe. Overijssel, de Twent- sche Achterhoek, van de Veluwe, uit Zuid-Holland, Brabant, uit Noordholland, kortom vanuit alle deelen van ons vaderland trekt men te paard naar Den Haag. Wat Noordholland betreft is de route Wieringen naar Ewijcksluis, Wieringerwaard, Winkel. Barsin- gerhorn, Valkkoog, Schagerbrug. Burgerbrug naar Alkmaar. Vandaar over Heilo, Limmen, Akersloot, de beide Graftdijken naar Spijkerboor. Over Purme- rend, Halfweg, Schiphol, Hoofddorp, Leimuiden, Rijnzateiwoude naar Alphen aan den Rijn en verder. De aanbieding der oorkonden zal 2 Mei des mid dags plaats hebben. Het ligt in de bedoeling vanaf den len Mei "te starten. Het is de bedoeling ook 's nachts door te rijden. De totale afstand van de te rijden étappes is onge veer 900 K.M. De Herv. Kerk en de Zuiderzee. Op initiatief van de Zuiderzeecommissie der Ned. Herv. Kerk is Donderdagavond in Tivoli te Utrecht een bijeenkomst gehouden, waar prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine als spreker optrad. Hij schetste de taak van de Ned. Herv. Kerk in het „tempellooze land" en zeide voorts o.m., dat de vraag»naar de richting waarin zal worden gepredikt, geen bestaans recht heeft, dat de nieuwe gebeente in den Zuider zeepolder zelf zal uitmaken, hoe daar het Evangelie zal worden verkondigd. Spr ondersteunde ten slotte he-t denkbeeld van J. H. Grolle om verschillende gemeenten in de kosten van den bouw te doen bijdragen. Hierna werd de Zui derzeefilm gedraaid. Een collecte bracht ruim f200 op. Dubbelleven van een werklooze. Dezer dagen zijn te Kassei twee werkloozen gear resteerd, die een inval in een bank hadden beproefd en eenigen tijd geleden in het administratiegebouw van de omnihusmaatschappij een groot bedrag had den geroofd. Bij het onderzoek is thans uit gevonden brieven gebleken, dat een der werkloozen die elke week 7.20 M. ontving als ondersteuning, vaak op reis ging en dan den grand seigneur speelde. Hij amuseerde zich, zooals hij aan zijn vrienden schreef, uitstekend van het geld, dat hij van de omnibusmaatschappij gesto len had. Daar dit geld begon op te raken, werd de overval op de bank ontworpen, welke echter mis liep en de heeren in de gevangenis bracht. Veldwachter dood aangetroffen. Wolff seint uit Prenzlau: Twee gevangenen, die in het gerechtsgebouw alhier waren opgesloten, hebben gisternacht een veldwach ter overvallen, hem armen en beenen vastgebonden en een doek om den monden gebonden., Vervolgens hebben zij den veldwachter naar een hoek van den kelder gedragen, waar hij gisterochtend dood is aan getroffen. De gevangenen hebben uit de kleedkamer burgerkleeren gehaald en 20 Mark buitgemaakt, waarna zij nog twee gevangenen in vrijheid stelden. Met een ladder zijn de eerste twee mannen over een muur geklommen, doch de twee andere gevangenen bleven achter en stelden den gevangenisdirecteur van het gebeurde op de hoogte, die direct de ontvluchte gevangenen liet achtervolgen. DRIE CHINEESCHE ZEEROOVERS ONTHOOFD. Uit Sjanghai: De beruchte zeeroover Tai Pach-soe en twee van zijn onderbevelhebbers werden gisteren hier onthoofd. Sedert achttien maanden hielden zij zich bezig met het overvallen en plunderen van vrachtschepen bij Woesong en zij hadden ook vele daden van roof ten nadeele van buitenlanders en Chi- neczen op hun geweten. Op 5 Maart, werden zij in de internationale concessie te Sjanghai gearresteerd en aan de Chineesche autoriteiten uitgeleverd. Het bekende ontwerp van den uitvinder Armstrong zal binnenkort uitgevoerd wor den. „Aeronautlcal Industry" weet te berichten dat weldra begonnen zal worden met den bouw van een enorm drij vend vliegveld, volgens het bekende ontwerp van den uitvinder Armstrong. Eenige jaren geleden liepen zijn pogingen om tot de verwezenlijking van zijn plannen over te gaan vast op gebrek aan geldelijlcen steun. Doch nu schijnt het toch gelukt te zijn eenige groote firma's voor het eerste „sea- drome" te interesseeren en reeds werden contracten af gesloten met de General Electric Company, Sun Ship- building Co. en Roebling Cable Company. Binnen 90 dagen zal met den bouw aangevangen wor den en twee jaar later hoopt men het enorme werk ge heel gereed te hebben. De ..seadrome" zal worden- ver ankerd op 400 K.M. ten Oosten van New York. Mr. Armstrong is bovendien van plan om met een geheele vloot vliegtuigen een geregelden dienst te openen tus- schen New York en het drijvende eiland. Vooral voor de „week-ends" koestert mr. Armstrong groote verwach tingen. Het drijvende eiland zal een groot hotel met speel- en balzalen bevatten. De bouwkosten werden geraamd op 4.000.000 dollar. zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct en per doos 45 ct Verkrijgbaar bij Uw Drogist. TREIN MET STEENEN BEKOGELD. Eén doode, tien gewonden. Reuter seint uit Kaïro: Betoogers hieldenin het donker een trein aan, waarin voorname personen za ten, die op weg waren naar een receptie ter eere van den premier, en bekogelden de rijtuigen met s'.eenen. De politie kwam tusschenbeide. Een persoon werd ge dood, tien personen werden gewond. Zuldscharwoude, 17 April 1931. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van Uw onderschrift van het verslag der vergadering van Schuttevaer te Zuldscharwoude het volgende: Door den burgemeester van Zuidscharwoude zijn geen uitnoodigingen verzonden voor deelname aan het diner van Vrijdagavond. Deze uitnoodigingen zijn gedaan door het 'hoofdbestuur en door het bestuur der afdeeling Langendijk. Daar de verslaggevers van de andere plaat selijke bladen wel aan het diner deelnamen, verwonder-* de het mij, dat de verslaggever der Schager Courant niet aan het diner .deelnam. Met dank voor de plaatsing, J. KRAMER, Secretaris der afd. Langendijk. De burgemeester van Zuldscharwoude heeft ons per soonlijk per telefoon uitgenoodigd aan den maaltijd deel te nemen. Toen zijn Edelachtbare vernam dat geen redactielid, maar een verslaggever uit Noordscharwoude het verslag zou maken voor ons, kon zijn edelachtbare volgens zijn mededeeling door de telefoon zijn uitnoodl- ging niet handhaven. Volgens zijn bijvoeging werden al leen redacties uitgenoodigd. Van eenige andere uitnoo- diging van wie ook, is ons niets bekend. Zóó en niet an ders zijn de nuchtere feiten, en als gevolg van deze o.i. zeer kleinzielige houding van Burgemeester Van Speng- ler, volgde ons u bekende onderschrift, en wat wij dan ook volkomen handhaven. Wij willen den heer Kramer bovendien er nog even op attent maken, dat hij niet behoefde te dreigen in een particulier briefje aan ons met opzending naar andere bladen als wij soms zijn episteltje niet zouden willen opnemen. Als de heer Kramer ons beter kende zou hij weten dat wij nooit schromen om het hoor en wederhoor toe te passen. Trouwens per telefoon hadden wij hem zelf reeds den raad gegeven, zich schriftelijk tot ons te wenden en zóó zijn grieven in ons blaxi tot uitdrukking te laten komen. De Red. RADIO. TEGEN MISBRUIK VAN DEN RADIO-OMROEP. Ongeoorloofde critiek. „De Nederlandsche Werkgever" deelt het volgende mede: Op Vrijdag 27 Maart j.1. tusschen 6 en 7 uur in den avond heeft de V.A.R.A. in het z.g. „N.V.V.-kwartier- tje" onder „actueel allerlei uit de Arbeidersbeweging" ook eenige mededeelingen laten doen vanwege den Alge- meenen Bond van Handels- en Kantoorbedienden over beweerde slechte arbeidstoestanden bij een groote firma te Amsterdam, vergezeld van de aansporing tot het pu bliek bij bedoelde firma niet te koopen. Deze firma be twistte de juistheid van de gedane mededeelingen en beklaagde zich bij ons Verbond, over de wijze, waarop de V.A..R.A. van den haar toegestanen zendtijd gebruik maakt. Het Verbondsbestuur heeft zich naar aanleiding van het voorgevallene bij schrijven van 1 April j.1. tot den Minister van Waterstaat gewend. Na de feiten te heb ben vermeld, welke hierboven door ons zijn weergege ven, vervolgde dit schrijven: „Het wil ons voorkomen, dat bedoelde firma zich terecht beklaagt en wat ons bestuur betreft, mogen wij daaraan toevoegen, dat wij het een verontrustend ver schijnsel vinden, dat de radio kan worden aangegrepen om een eenzijdige belichting van arbeidsconflicten over het land te verspreiden. Een onderneming, die zoo ongelukkig is de ontstemming van het bestuur van een vakorganisatie te hebben opgewekt, mist elk middel om haar zienswijze eveneens aan de VARA-luisteraars bekend te maken. „Wij vragen ons dan ook af, of de Centrale Com missie deze uitzending onder het oog heeft gehad en haar heeft goedgekeurd. „Wij zouden het op hoogen prijs stellen, indien uwe Excellentie deze zaak zpu willen onderzoeken en haar oordeel over het gebruik maken van de radio voor de hierbedoelde onderwerpen wel aan ons bestuur zou wil len kenbaar maken." Hierop heeft het Verbond onder dagteekenlng van 9 April het volgende antwoord ontvangen, tegen publica tie waarvan de minister geen bezwaar had: „1. In antwoord op bovenaangehaald schrijven bericht ik u, dat hetgeen tijdens do uitzending in het zgn. N.V.V. kwartiertje „Actueel allerlei uit de Arbeidersbeweging op Vrijdag 27 Maart j.1. is geschied, ongeoorloofd ls. „2. Maatregelen zijn geqomen om dergelijke handelin gen In de toekomst te voorkomen. De Minister van Waterstaat (w.g. P. J. REYMER". Met groote ingenomenheid aldus de „Ned. Werkge ver" hebben wij kennis genomen van 's ministers antwoord. Wij zijn al meermalen onaangenaam getroffen door uitzendingen van de V.A.R.A., die zich richten tegen de werkgevers in het algemeen of hun organisaties; maar wanneer nu ook nog tegen bepaalde, met naam en toe naam aangeduide ondernemingen bij een ontslagquaes- tle of ander arbeidsconflict de radio wordt te hulp ge roepen, loopt een dergelijke handelwijze toch werkelijk de spuigaten uit Wij zijn den minister dankbaar voor zijn snel en door tastend optreden, waardoor althans aan dit misbruiken van den zendtijd naar wij hopen een einde is ge maakt. Fragment uit „Frank van Wezel's roem ruchte jaren" verboden. Gistermorgen is een uitzending van de V.A.R.A. door de Radio-Cóntrole Commissie afgebroken. In het ziekenuurtie van de V.A.R A. zou mejuffrouw Rodi Medenbach een fragment voordragen uit den roman „Frank van Wezel's roemruchte jaren" van A. M. de Jong. Naar aanleiding van een door de Radio-Controle Commissie geopperd bezwaar tegen een voordracht hieruit, omdat het geheele tooneelstuk van dien naam voor den microfoon verboden was, had de V.A.R.A. de commissie een brief geschreven, waarin erop ge wezen was, dat het verbod slechts het tooneelstuk had betroffen, terwijl men hier te doen had met een frag ment uit den roman, waaruit bovendien reeds eer der andere fragmenten voor de microfoon waren voorgedragen, zonder dat de commissie eenig bezwaar daartegen had geopperd. Op dezen brief was geen antwoord meer ontvangen, zoodat het V.A.R.A.-be- stuur meende, dat de Commissie met de uitzending accoord ging. Zonder nadere mededeelingen werd gistermorgen de voordracht van mej. Medenbach af gebroken. De V.A.R.A.-omroeper deelde mede, dat de V.A.R.A tegen dit willekeurig ingrijpen van de Con trole Commissie zou protesteeren. (4e klas K.N.V.B.) Aanvang half 3. Sportterrein achter café RAVEN LOET. Zijn jengdm'sdaden. De moord op zijn speelmakkertjes. Een bewogen rechtbank* zitting. (Zie ook pagina 1 Derde Blad). Vóór het begin van de eigenlijke behandeling kwam de ambtenaar van het O.M. Vrijdagmorgen terug op de verklaringen van Kürten, dat hij, nog maar acht jaar oud. twee jongens in den Rijn heeft doen verdrinken. Deze verklaringen zijn juist gebleken. Beklaagde kan voor deze misdrijven niet meer vervolgd worden, daar zij verjaard zijn. Bovendien was hij nog niet in den straf baren leeftijd. De verdediger deelde mede, dat Kürten hem mede gedeeld had, dat hij nog een derden knaap te water heeft geworpen. Hij werd echter vlak voor de raderen van een raderboot gered. De verdediger stelt voor ook deze me dedeeling na te gaan. Bij de behandeling van den dubbelen moord te Flehe ln Augustus 1929 op de 5- en 14-jarige meisjes Gertrud Hammacher en Louise Lenzen gepleegd, verklaart de leerlinge Hellinghaus, dat zij de kinderen het laatst om half negen 's avonds van het kermisterrein heeft zien weggaan. Getuige vrouw Thiepel, die nabij het kermis terrein, ongeveer 100 M. van de plaats van den moord stond heeft luid hooren schreeuwen „mama, mama!" Op de vraag van den ambtenaar van het O.M. of het juist ls, dat de fakkeloptocht reeds nabij de Aachener Platz was, toen beklaagde de kinderen wegtrok, ant woordt Kürten bevestigend. Getuige vrouw Zehnpren- nig zegt tegen half negen vlak bij het kermisterrein door Kürten te zijn aangesproken. Zij verzekert hem nu te herkennen. Vóór het begin van de behandeling van de poging tot moord op mej. G. Sch. zegt de officier van justitie, dat deze zaak heel anders is dan de andere, daar getuige een geheelen middag met beklaagde alleen ls geweest en uitvoerige mededeelingen over hem kan doen. Behalve de poging tot moord zullen er echter ook nog andere dingen ter sprake komen, waarom spr. voorstelt deze zaak met gesloten deuren te behandelen, waartoe wordt besloten. De 28-jarige getuige G. Sch. is zeer opgewonden en huilt erg. Langzamerhand kalmeert zij. Zij leerde Kür ten op 25 Augustus op weg naar een vriendin kennen, en liet zich overhalen met hem naar de kermis te Neues te gaan. Kürten vertelde dat hij ambtenaar bij de post was. Op den terugweg zei Kürten, dat zij het best langs den Rijn konden gaan en dan vlugger thuis waren. De wandeling duurde zeer lang, Getuige kreeg pijn aan haar voeten, waarom zij haar schoenen uittrok. Tenslotte lrwamen zij nabij den Rijn, waar zij gingen zitten, op dat getuige haar schoenen weer kon aandoen. Toen Kürten hier niet nader aan te duiden handelingen wil de plegen wilde zij opstaan en om hulp roepen, waarop Kürten zei, hoonend en lachend: „Je kan hier gerust schreeuwen, hier hoort je toch geen mensch". Hij liet daarop volgen: „Hier kan je rustig sterven" en begon toen zijn slachtoffer te steken. Zij viel op haar gezicht en riep luid om hulp. Onder tusschen stak Kürten haar nog verscheidene keeren ln den rug. Toen Kürten hiermede voortging hoorde zij opeens „hallo" roepen, doch zij was niet in staat te antwoorden. Op de vraag van den officier of getuige beklaagde beslist herkent antwoordt zij ja. In het begin van het vorig jaar kon zij beklaagde echter niet van een foto herkennen. De twee volgende getuigen zijn op het hulpgeschreeuw van mej. G. Sch. afgekomen. Op een vraag van den ambtenaar van het O. M. ant woordde getuige Sch., dat Kürten zeer verbaasd was, toen hij haar weer zag. De dokter, die getuige heeft be handeld, geloofde eerst niet, dat zij het leven er af zou breng en.Op een Röntgen-foto werd in den tweeden lendenwervel een afgebroken punt van een mes ont dekt. Getuige Sch. heeft vier maanden in een zieken huis gelegen en is nog niet heelemaal hersteld. Vóór het verhoor van' de getuigen, Inzake den moord op de dienstbode Reuter, verzocht beklaagde de familie leden niet te verhooren. Getuige Ertel heeft 's morgens om 7 uur het lijk van Ida Reuter in een bloedplas gevonden. Hij reed direct naar Ober-Kassei terug en waar schuwde een politieagent, waarna hij naar de plaat* waar hij het lijk heeft gevonden, is teruggekeerd. Hier heeft hij op het parket gewacht, dat hem ter plaatse een verhoor heeft afgenomen. Getuige Schulz heeft ln den nacht van den moord als werklooze onge veer 100 M. verder ln de open lucht geslapen, doch niets bemerkt Volgens mededeeling van een politie ambtenaar was Ida Reuter op acht plaatsen door ha merslagen geraakt De bewering van Kürten dat hij het onderzoek vaa vlak bij heeft bijgewoond kan volgens de meening vaa „Kriminalrat" Momberg niet juist zijn, daar de geheele omtrek was afgezet Na de pauze doet prof. Berg, arts van de rechtbank, met behulp van foto's e. d. mededeelingen over den toestand, waarin de verschillende lijken zijn gevonden. Bij de lijken van de kinderen Lenzen en Hammacher heeft men geen sporen van wurging meer kunnen ont dekken. Ida Reuter moet eerst een slag met den hamer op de slapen hebben gekregen. Toen zij weer tot bewustzijn kwam heeft zij krachtigen tegenstand geboden. Kürten heeft daarop als een wildeman geslagen. De kwetsuren van vrouw Meurer zijn misschien niet zoo ernstig ge weest Van geluk kan ook vrouw Wanders spreken. Toen zij overvallen werd is de steel van den hamer van Kürten gebroken, waaraan zij haar leven te danken heeft gehad. Nadat prof. Berg nog mededeeling had gedaan over het lijk van de dienstbode Dörrier, werd het proces tot Zaterdagmorgen verdaagd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 15