De Vrijheidsbond en de de Prov. Statenverkiezing. DE DAME MET HET HONDERD-MARK BH JET. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Relletje te Amsterdam. Arrestaties van vreemdelingen in België. Dr. Goebbels weer veroordeeld. Ingezonden Stukken. Strafzitting: van Vrijdag 17 Aprii. DE OMSTANDIGHEDEN VORMEN DEN MENSCH. Deze theorie van Einstein kan ook worden toegepast op het rentezegeltjesplakken en het is duidelijk dat de heer Teyke S., de ondernemer van café „Populair" te Alkmaar er ten dien aanzien anders voorstaat dan de ambtenaar en de heeren ambtenaren van de arbeidswet Evenwel kwam bij de voorgezette behandeling na het verhoor der getuigen toch vrijwel naar voren, dat hun verklaringen niet weerspraken de toelichting door den heer St. de de vorige week gegeven, dat hij verhinderd was geweest om rentezegels te plakken ten behoeve van zijn douceurtjes-kelner Boersen, omdat deze hem niet in het bezit had gesteld van de rentekaart, welke kaart eerst na krachtig optreden van den heer Brandon Bravo voor den dag was gekomen. De heer ambtenaar scheen echter den heer St. niet als een ideaal zegelplakker te beschouwen en vorderde 34 keer f 1 boete of 34 keer 1 dagen, doch de kantonrechter was niet bereid direct te oordeelen en zaf eerst over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. HET VERKEER* TE WATER MOET OOK GEHAND HAAFD WORDEN. De eigenaars van het motorschip „De stad Alkmaar", bekwamen op 18 December aan dit vaartuig een schade van f 300, als gevolg van de onhandigheid van den bestuurder van een andere motorboot „De Anna", die bij het passeeren van de „Stad Alkmaar op de Alkmaarsche Meer, waar ruimte plenty was, zijn vaartuig in plaats Van naar stuurboord, naar bakboord stuurde, met ge volg, dat een aanvaring plaats had en de hierboven ge releveerde schade werd toegebracht. Een schade, die tot dusver niet was geregeld, omdat de heeren van de „Anna" hadden beslist, dat de advocaten het maar moes ten „uitzoeken". De kapitein of schipper van gezegde boot „Anna" Cornells B., moest heden terecht staan, doch bleek niet te zijn verschenen. Hem werd bij ver stek opgelegd f 20 boete of 20 dagen, zoodat de advocaten nu aan het uitzoeken kunnen gaan. ZULKE KOSTBARE DOCUMENTEN MOET MEN OP HET HART DRAGEN. De 23-jarige vrachtautochauffeur Herm. V. W. uit Oudorp maakte op 24 Febr. al een buitengewoon onvoor- deelig zaakje, daar hij te Broek op Langendijk werd ge controleerd door den rijksveldwachter Geluk, en deze constateerde, dat de chauffeur niet kon overleggen een rij en nummerbewijs en een wegenbelastingkaart, welke papieren hij in een jas thuis had achter gelaten. Dien tengevolge werd hij driedubbel op den bon geslingerd. Gelukkig kon hij heden punctueel alle documenten over leggen en nam de kantonrechter welwillend genoegen mot het opleggen van 2 keer f 2 boete of 2 keer 2 da gen. De boete van de afwezige wegenkaart had verdach te bereids voldaan. Zoo kan hij toch ten slotte nog zeg gen, zonder „geluk" vaart niemand wel! EEN CLIENT DIE ZICH NOG NIET LIET AFSCHEPEN. Indien een rechtbank-klant de belofte doet, dat hij voornemens is nog eens terug te komen, dan sluit zulks niet in dat hij over de behandeling tevreden is. Integen deel! Zulks was ook het geval met den heer Francis Ignatius Frigercus Marie E. te Alkmaar, die op 20 Fe bruari was gecalangeerd omdat hij een motor bereed, zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. Ook te Heiloo was hij alreeds voor een dergelijk feit be keurd, waaruit mag blijken dat hij den moed niet gauw opgeeft,. Maar deze hardnekkigheid vond haar oorzaak in de wetsopvatting des heeren E. die als leerling mo torrijder de meening was toegedaan dat iemand die mo tor wil leeren rijden en een rijvaardigheidsproef afleg gen, gelegenheid moet vinden, zich te kunnen oefenen. En aangezien de wet daarin niet voorziet en de oefening op den openbaren weg wegens gevaar voor de veiligheid niet is geoorloofd, wil de heer E. deze kwestie nog eens in hooger instantie uitvechten en gaf hij het voornemen te kennen niet te berusten in de hem opgelegde veroor deeling tot f 7 boete of 7 dagen, doch tegen dit vonnis appel te zullen aanteekenen. Een bedreiging waardoor gelukkig de gemoedsrust van den kantonrechter in het minst niet gestoord werd. DAT KWAAD MOET ER WORDEN UITGERANSELD Een schrale, 20-jarige landbouwersbediende, uit Heer- hugowaard, luisterende naar den naar Paulus O., had zich op 3 Maart op den Middelweg aldaar schuldig ge maakt aan het maar al te dikwerf voorkomende euvel, zich per rijwiel vast te houden aan een voortjakke rende auto en zich aldus te laten voorttrekken. De heer Paulus O. vond dit feit blijkbaar niet zoo verschrikke lijk. doch de ambtenaar toonde aan uit verschillende bloedige en zelfs doodelijke voorbeelden, hoe ontzettend gevaarlijk een dergelijke roekeloosheid is en de heer Kantonrechter onderschreef die meening ten volle, door de lichtvaardige Paulus tot de geëlschte straf f 10 boete of 10 dagen, onverminderd te veroordeelen, Eventueele navolgers nemen hier een exempel aan! GEEN OPZET TOT OVERTREDING, DOCH VER KEERD WETSBEGRIP. Al Is het opzet bij een overtreding geen onmisbaar element voor de strafbaarheid, het gemis van kwaden wil geeft toch altijd motief voor een clement vonnis, zooals ook de 67-jarige diamantslijper Ger. Nic. R. uit Amsterdam, 'n nog stebige baas, ondervond, toen hij terecht stond omdat hij op 5 Maart te Akersloot met méér dan 1 hengel had gevischt in het rijkswater, even wel gepacht door Gebr. Dil. De heer R. was in 't bezit van een acte, geldig voor het visschen met twee hen gels. doch het was hem onbekend, dat hij ook dan nog vergunning moet hebben van den pachter, echter niet voor 1 hengel. De kantonrechter bracht den verdachte dit verschil vriendelijk onder het oog, veroordeelde hem minzaam tot f 3 boete of 3 dagen, echter met last, dat de in beslag genomen hengels aan den veroordeel de konden worden teruggegeven. 'n Vonnis waarmede de visscher allang lekker was! DAT BLIJFT.EEN MOEILIJK PROBLEEM. De 28-jarige ingezetene van Alkmaar en ventend koopman aldaar, Jacob B., had op 10 April in de Cos- terstraat aan de huizen der ingezetenen zijn waren ge presenteerd, terwijl hij niet in het bezit was van een namens den commlssiaris v. politie uitgereikte venters- vergunning. De heer B. beklaagde zich op de terecht zitting over deze uitsluiting, die hem verhinderde op eerlijke wijze zijn eigen brood te verdienen, opdat hij niet kwam ten laste van de openbare liefdadigheid en hij in staat was de belastingen, waarin met niet ver zuimde hem aan te slaan, te voldoen. Dit waren na tuurlijk vraagstukken, die de Kantonrechter niet kon beoordeelen, alleen kon deze magistraat de hand over het hart strijken en den gehandicapten koopman ver oordeelen tot slechts f 0.50 boete of 1 dag. EEN LOTGENOOT IN DE VENTERS-MISèRE. Een 63-jarig heer, zich aandienende als Cornells de P., vrijgezel en koopman in huishoudelijke artikelen, besabbelde ijverig gedurende het onderhoud met den kantonrechter 'n kauwgumml of 'n Dobbelman's B.Z. K.-versnapering. Ook hij was het slachtoffer van de zuinigheid, waarmede te Alkmaar vergunningen om te mogen venten, worden uitgegeven en in de Lindelaan •n flagrant delit betrapt, toen hij zonder consent zijn koopwaar aanbood. Deze heer genoot eveneens van het medelijden des kantonrechters, doch 50 procent min der dan zijn voorganger, aangezien hij werd veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag. LIEFHEBBERS VAN EEN STEVIG GLAASJE BLIJVEN VAN EEN RIJBEWIJS VERSTOKEN. De 23-jarige fabrikant Anth. Ger. S. uit Amsterdam, heeft te Alkmaar een zaak en vertoeft dus zoo dikwerf in dit vriendelijke stadje, dat hij er ook de voorkeur aangaf, aldaar zich te bekwamen voor zijn rijvaardig heidsproef als automobilist. Het examen werd afgelegd tot tevredenheid van den heer Kater en de geslaagde candidaat klom in zijn verbeelding op een zóó hoog voetstuk, dat hij het zelfs aandurfde, zonder nog in 't bezit te zijn van een rijbewijs met zijn gloednieuw wa gentje naar Amsterdam te tuffen, 'n waagstuk, dat hem evenwel zeer slecht bekwam, daar hij te Castricum werd aangehouden door den actieven rijksveldwachter brigadier-titulair Ariën Gorter, die natuurlijk niet na liet proces-verbaal op te maken, De heer S., heden terechtstaande, achtte dit optreden van den rijksveldwachter niet welwillend, nademaal hij toch als automobilist gewogen en niet te licht was be vonden, zoodat de uitreiking van een rijbewijs toch maar een kwestie was van luttele dagen. De heer ambtenaar echter repliceerde hiertegen dat het tegenwoordig niet zoo gemakkelijk meer gaat, een rijbewijs te bemachtigen Vooral wordt er op gelet, er bestaat in dit verband een speciale aanschrijving van den minister, of de aanvra ger zich aan alcoholmisbruik schuldig maakt en in dit geval komt hij absoluut niet in aanmerking. Na deze toelichting werd gevorderd f 10 boete of 10 dagen en de eenigszins verslagen heer S., die thans een rijbewijs kon overleggen veroordeeld tot f 6 boete of 6 dagen. f 180.000 uitkeering, zal worden f 360.000, en dat is een ding, dat tegen veel opweegt. Ook zegt dezelfde spr., 't niet met den heer Dijt eens te zijn, dat de tarwewet een onding is, of het Rijk het bedrag aan steun uitgeeft met de linker- of met de rechterhand, blijft spreker hetzelfde. De wisselbouw, door den heer Dijt genoemd, is niet zoo makkelijk na te komen als gezegd. Iemand met «en groot bedrijf, zooals de heer Dijt, zal dit kunnen doen, maar de kleine boeren niet. Spr. is zelf grootgebracht in een kleinbedrijf, maar daar is de toestand anders dan in een groot-bedrijf. Spr. zegt verder dat het gesprokene van den een en den andere spr. van dezen avond op punten tegenstrij dig is. Wat zal de Vrijheidsbond voor het platteland doen? zegt de heer Bosker. Hij zit gebonden aan de groote steden Amsterdam en Haarlem. Spr. noemt nog maals de groote verdiensten van den heer Kooiman en zegt <jan: steun de Vrijzinnig Democraten. De precidente roept den heer Bosker tot de orde. Zij zegt: het is hier niet een propagandaavond voor de Vrijzinnig Democraten. (Gelach). De heer De Veer en ook de heer Dijt beantwoorden den heer Bosker daarna. De heer De Veer zegt dat hij de verdienste van den heer D. Kooiman niet bestrijdt Ik heb in mijn betoog willen aanduiden dat Kooiman niet den goeden weg volgt. De heer Dijt antwoordt, dat de heer Bosker hem per soonlijk aanvalt, en haalt het gesprokene weer op. Ook op het advies komt de heer Dijt terug, doch als het gegeven voorbeeld hier niet van toepassing kan zijn, is meer advies geven geen bezwaar. Vervolgens zegt de heer Bosker dat het hem spijt den heer Dijt persoonlijk te hebben getroffen, dat was geens zins de bedoeling. Verder wordt nog een en ander over en weer gespro ken, waarna de leidster deze vergadering met een en kel woord sluit. timent Mevrouw Berg ontdekte. Het was allang «en lieevllngswensch van haar geweest om met deze dame in intiemer contact te komen. Ilse Berg was niet alleen schatrijk, maar bovendien een vrouw omtrent wie een tal van interessante verhalen de ronde deden...! „U gaat ook naar Zoppot, lieve mevrouw? Wat gezel lig...!" en al spoedig waren de beide dames in een op- gewekte conversatie. Op een groot station stopte de trein. Elizabeth stapte even uit om aan he buffet een verfrisschenden drank te nemen en verzocht mevrouw Berg even op haar bagage te letten. De trein rolde verder. Elizabeth deed wat rouge op haar gezicht en ze schrok heftig toen ze het étui weer in haar suite-case legde: het honderd-Mark biljet, dat die goede George haar gegeven had, was verdwenen. Voorwaar, een pijn lijke situatie. Niemand, behalve mevrouw Berg en zij-zelf was in het compartiment geweest. Het was toch absoluut onmogelijk... Use Berg?! En toch kon het niet anders! Maar gegeven des haast-spreekwoordelijken rijkdom van deze vrouw van de wereld was er maar één verkla ring mogelijk... kleptomanie! Een gevoel van vertwijfe ling kwam over Elisabeth... Het gesprek stokte... om ten slotte geheel uit te dooven En toen kort daarna mevrouw Wilden een oogenblik alleen was, welde een niet-terug-te-dringen neiging in haar op om de suit-case van haar reisgenoote te openen Een schuwe blik naar de gang... haar polsen klopten... en toen deed ze het. Het was zoo: bovenop lag het bil jet van honderd Mark, op een enveloppe, die uitpuilde van het bankpapier. Met trillende handen greep Elizabeth haar eigendom» zjj pijnigde haar hersens tot versuffing toe, om het on mogelijke te begrijpen. Arme Use! Gelukkig dat alles zoo goed was afgeloopen en dat z» een ellendig-moeilijke uiteenzetting had kunnen vermij den. Langzaam en aarzelig leefde de conversatie weer op en de reis eindigde in een even volmaakte harmonie, als waarin ze begonnen was. Den volgenden morgen ontmoetten ze elkaar op den boulevard. Mevrouw Wilden ging stralend op mevrouw Berg toe om haar te begroeten, maar mevrouw Berg draaide het hoofd om, een ijskoude uitdrukking op heè gezicht... en verdween in een tearoom. Mevrouw Wilden bleef haar een oogenblik als ver steend nakijken. Toen ging ze schouderophalend verder: tenslotte was ze niet naar Zoppot gekomen om zich aan de onbegrijpelijke grillen van anderen te ergeren! Het honderdmarkbiljet was weldra „passé" wegga- harkt door een gretigen croupier in het Casino... Elizabeth keerde weer huiswaarts. Schelmsch-lachend dreigde George haar met den vin ger. „Als ik je weer eens honderd Mark cadeau geef, moet je ze niet thuis op de schrijftafel laten liggen!" Meneer Wilden wist niet hoe hij het had, toen hij za,g dat zijn vrouw zich met een vaal en vertrokken ge zicht in een feauteuil liet vallen. Sindsdien sprak Elizabeth met grooten tegenzin over haar reis naar Zoppot. Na afloop van een fascistenvergadering. Ruiten van een tram ingegooid. i Gisteravond hield de fascistische vereeniglng „De Bezem" in Bellevue een vergadering. Het ging er nogal rumoerig toe, doch de politie welke haar maatregelen genomen had, behoefde niet in te grijpen. Na afloop ging een aantal fascisten in een vrachtauto weg. Op het Raamplein werden plotseling door onbe kende daders steenen naar den auto geworpen. Inplaats van den ante. troffen de steenen een wagen van lijn 20 Een voorruit en een der grroote zijram©*, werden ver nield. De wagenbestuurder werd licht gewond, door weg springende glasscherven. De politie, die in de Marnixstraat was samengetrok ken verspreidde de menschen toen zij zongen „Hop, hop, hop, hang Mussolini op!" Inval in een communistische vergadering, V.D. verneemt uit Brussel: De politie heeft een inval gedaan in een vergade ring van communisten te Schaerbeek. Twee Italianen en een Armeniër, die in het bezit waren van bezwarende documenten, werden aange houden. Te Antwerpen werden zeven Italianen met valsche papieren ingerekend. Bij een huiszoeking werden talrijke wapens en een hoeveelheid munitie gevonden. Voorts werd op het station te Luik een Duitscher gearresteerd, die in het bezit werd bevonden van do cumenten inzake de Belgische landsverdediging. Hij had bovendien een geladen revolver en een aantal gestolen foto's bij zich. In hoever deze aanhoudingen met elkaar verband houden valt nog niet na te gaan. Wegens beleediging en ophitsing tot klas senhaat, Wol ff meldt uit Parijs: De rechtbank te Schöneberg heeft gistermorgen het Rijksdaglid dr. Goebbels wegens beleediging van dr. Weiss, vice-president van de politie, tot 2000 mark boete veroordeeld en wegens ophitsing tot klassenhaat tol 500 mark. Op 11 Juli 1928 heeft Goebbels in de Angrif een arti kel geschreven, waarbij het ging over het bekende ge val, dat dr. Weiss bij een communistische demonstratie door een agent bij vergissing met den gummistok werd geslagen. Beklaagde heeft toen geschreven. „Ditmaal heeft men den juiste geraakt." Een incident. Na het vellen van het vonnis ontstond nog een inci dent, Toen iemand van de publieke tribune riep: „HeM Hitier" verklaarde Goebbels: „Ik vind een gevangenis straf van drie maanden voor dit jongmensch op zijn plaatst!" De rechtbank veroordeelde den jongeman wegens on betamelijkheid tot 10 mark boete. Dr. Goebbels werd om dezelfde reden tot een tienvoudige boete veroordeeld. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Jacobus Adrianus Dekker, oud 29 jaar, landbouwer te Schagen, en Anna Visser, oud 25 jaar, zonder beroep, te Schagen. Johannes Kreulen, oud 27 jaar, kruidenier en Murkjen Wijnjeterp, oud 24 jaar, zonder beroep te Schagen. Getrouwd: Petrus Johannes Antonius Huiberts en Vronica Alida Koomen. Cornelis Schoorl en Wilhel- mina Antonia Korstanje. Klaas Baken en Guurtje Schoorl. POLITIE. Verloren: een portefeuille met geld, een portemonr naie met eenig geld. Vermist: een fiets. Achtergebleven; een koe. W I E R 1 N G E N Vrijdagavond werd een openbare vergadering belegd, uitgaande van den Vrijheidsbond, in Hotel de Haan te Hippolytushoef. Als sprekers traden op de heer Joh. de Veer uit Schagen, met als onderwerp: „Het Wegen- vraagstuk" en de „Land- en Tuinbouwcredieten" en den heer Ir. M. D. Dijt uit Texel met als onderwerp: „De Landbouwcrisis en de politiek". De presidente van de afd. Den Helder, mevr. A. Dek kerKlik, heet de weinige aanwezigen welkom na mens het bestuur van de afd. Den Helder Al dadelijk wordt het woord gegeven aan den heer Joh. de Veer, die allereerst het programma van den Vrijheidsbond uiteenzet. Na uiteenzetting van het program van actie begint spreker zijn lezing over het wegenvraagstuk en wijst op de onbillijkheid in de bestaande regeling, dat de ter tiaire wegbëheerders geen bijdrage uit het Wegenfonds krijgen. De vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in N. H. Noorderkwartier is een der eerste geweest, welke de aandacht vestigde op deze onbillijk heid. Dezelfde vereeniglng stelde daarna een onder zoek naar de kosten van wegenonderhoud in ver schillende tijdvakken vanaf 1910 tot 1929. En dan blijkt dat verschillende polders voor veel groo- tere kosten komen te staan, thans dan voorheen. De onbillijkheid is ook reeds ingezien, welke er thans bestaat. Thans is een onderzoek gaande om naast hei rijles- en provinciaal wegenplan een aanvullend wegen- plan samen le stellen, voor die wegen welke niet op het rijks- of provinciaal wegenplan voorkomen, maar dio voor het doorgaand verkeer van belang zijn. Ieder zal zijn best doen wat van de beschikbaar gestelde gelden te krijgen, dus er zal een groote aanvraag komen, en dan is de moeilijkheid weer wie komt het toe en wie niet. Ook een technische verbetering in het tegenwoor dige wegenonderhoud op de tertiaire wegen is dringend noodig. Spr. wijst er op dat de kleinere polderbestui-en niet bij machte zijn zich de middelen te verschaffen, welke noodig zijn. Spr. is de meening toegedaan dat een afdoende oplossing zal zijn, dat de provincie alle wegen overneemt en de onderhoudsplichtigen een vaste bij drage verleenen, gebaseerd op een historisch gebruik. Spr. wijst op het gevaar als enkele wegen worden overgenomen door Provincie en niet allen. Dan bespreekt spr. den steun aan tuin- en akkerbouwers. Over dit punt wordt ook uitvoerig gesproken. Spr. haalt aan de cre- dieten we!ke in 1923 zijn verstrekt. Dit beliep een be drag van f 340.000. f 80.000 is hiervan nog onder de men schen, f 24000 kan als verloren worden beschouwd. Het verstrekte crediet is toen van groot nut geweest. De thans gestelde bepalingen van crcdletverleening worden uiteengezet De akkerbouwers komen thans ook in aan merking. Van de geboden gelegenheid voor credielaan- vragen is door tuinbouwers echter meer gebruik gemaak' dan door de akkerbouwers. Spr. zegt verder dat er kans bestaat dat de aflossing der credleten wel eens minder vlot zou kunnen zijn als in 1923. Naar spr.'s meening is bij deze steunverleening niet doorgevoerd, het principe draagt zooveel mogelijk elkanders lasten, hiermede zijn de gemeentebesturen voor te hooge verplichtingen ge steld. Op verzoek van den Vrijheidsbond besloten Pro vinciale Staten tot het Instellen van een commissie tot het bestudeeren van de oorzaak van den slech^n toe stand van den tuinbouw in hun gewest en welke maat regelen kunnen worden voorgesteld om tot blijvende verbetering aanleiding te geven. Er bestaat reeds 5 jaar een staatscommissle-Ebels, om den minder goeden toe stand na te gaan, maar niets is van hun arbeid gebleken Bij dit onderzoek Is ook opgenomen, het zoeken van een goedkoopere weg van producent naar consument- Ook is nog gesproken over het persoonlijke naast het partijbe lang bij de verkiezingen der provinciale Staten, over de pachtwet als aantasting van het eigendomsrecht. De heer Dijt van Texel behandelt: De Landbouw crisis, daarbij breedvoerig besprekende de pachtwet, de wereldcirsis en de actie der Soc. Dem. Spr. erkent zelf van den hak op den tak te springen. Spr. heeft het over de Vereen. Staten van Europa en meent dat het tegenwoordige socialisme geen waar socialisme is. Reeds in den Franschen tijd werd steun aan den landbouw verstrekt, wat spr. nader behandelt, en waarbij spr. den tegenwoordigen toestand vergelijkt De maatregelen die tegenwoordig worden toegepast, zullen geen bevre digende oplossing brengen en met name noemt spr. de invoering van de tarwewet. De credietverleening voor aardappelmeel-industrie achts pr. een ramp voor de veenkoloniale boeren, enz. ,enz. Laat men zoo weinig mogelijk van de credleten gebruik maken. Spr. raadt aan ln gras en klaver te brengen, waarvan het land beter wordt en de onkosten minder zijn. Men tracht te steunen, doch totaal onvoldoende. Spr. is wel voor steun, doch niet voor een bepaald gewas, maar steun op loon bijv. De buitenlandsche toestand wordt breedvoe rig besproken. Een algemeene crisis moet men aanpak ken met een universeele regeling. Wij zijn voor vrij heid, gelijkheid en broederschap. Gelijkheid zoowel in rechten als plichten. Broederschap onder werknemers en werkgevers. Wij hopen daaraan mede te werken. Vervolgens worden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld vragen te doen naar aanleiding van het ge sprokene. Hiervan wordt door den heer O. J. Bosker gébruik gemaakt. Deze zegt dan tot den heer De Veer, dat het niet zoo gemakkelijk uitvoerbaar zal zijn de wegen al len bij Pro. Staten in beheer te geven. Er moet spoedig en daadwerkelijk worden opgetreden. Spr. wijst vervol gens op de groote verdiensten van den heer Kooiman in en buiten onzen kring. Tevens zegt spr. dat de Nieuwe Niedorp, 17 April 1931. Geachte Redacteur, Met beleefd verzoek om plaatsiing van het na volgende: Naar aanleiding van het ingezonden stukje van een commissielid uit Nieuwe Niedorp voorkomende in de Schager Courant van 15 April j.1., wil ik den inzender er even op wijzen, dat het verslag omtrent de lezing gehouden door Ds. Baar uit Alkmaar, zeer zeker wel juist is geweest, anders had de heer Baar daar toch wel persoonlijk aanmerkingen op gemaakt. Hoogstwaarschijnlijk behoort het commissielid tot die personen die ook naar aanleiding van bovenge noemde lezing het woord hebben gevoerd en is het verslag daarom naar zijn meening niet goed, aange zien hij zich niet duidelijk heeft kunnen uitdrukken en het anders bedoelde dan hij het heeft gezegd, maar daarvoor kan hij toch moeilijk de verslaggever aan sprakelijk stellen en geef ik hem den raad, wanneer nij weer in het openbaar spreekt, hij voor dien tijd nog moet leeren zich duidelijk uit te drukken. Nooit is er aan een van de twee verslaggevers van de Sch. Crt. gevraagd „waarom heb je dat (wat?) er zoo ingezet", en van den een den ander de schuld geven is hier geen sprake daar er geen schuld is. Het commissielid heeft het over het verslag van 4 April, waar de Middenstand niet accoord ging met de nummering van de candidatenlijst voor den Ge meenteraad en waar ook niets van aan is." Zoolang dat commissielid zelf berichten zoo „moedwillig ver keerd er in zet", moet dat commissielid maar zwij gen, want er staat in werkelijkheid: „Naar men ons verder mededeelt is deze rangschikking niet geheel overeenkomstig het besluit van de algemeene ver gadering der Middenstandsvereeniging, gehouden op Zondag 22 Maart j.1." Er wordt hier dus niet gespro ken van niet accoord gaan. Dat geachte commissie lid is nog leugenachtig op den koop toe en wil den verslaggever dingen in zijn schoenen schuiven, die niet van hem afkomstig zijn. Wat verder zijn opmerking omtrent de numme ring van de candidatenlijst voor den Gemeenteraad betreft, kan ik hem wel zeggen, dat de voorzitter der Middenstandsvereeniging mij heeft verklaard, dat mijn bericht daaromtrent overeenkomstig de waar heid was. De heer Zwagerman deelde mij persoonlijk mede, dat hij vijf dagen voor publicatie in de courant, van de lijst, aan een der commissieleden heeft gezegd, dat hij in geen geval daarop geplaatst wilde worden. Waarom de commissie nu verplicht is om evengoed den heer Zwagerman tegen zijn zin op de lijst te plaatsen, zullen velen met mij niet begrijpen. Misschien heeft de commissie daarmede een politieke zet bedoeld. De beide verslaggevers van de Schager meenen dan ook, dat wat zij omtrent het bovenstaande hebben bericht, geheel juist is geweest en dat het commissie lid bezijden de waarheid.is. Intusschen brengt de candidaatstelhng voor den Gemeenteraad in Nieuwe Niedorp nog al wat beroe ring. We zouden met een variant op Multatuli kun nen zeggen: Gemeenteraadscandidaten stellen is een goede zaak, en geeft ons veel vermaak. Met dank voor de plaatsing, DE VERSLAGGEVER. Kort verhaal Uit het Duitsch van ROLF HERBERT KUNZE. (Nadruk verboden). De laatste gasten waren heengegaan. Meneer en Mevrouw zaten vermoeid elk aan een kant van den schoorsteen. „Alles bij elkaar is het heel gezellig geweest; ik geloof niet dat iemand zich verveeld heeft." „Wat dacht je ervan, Elizabeth, als we eens naar bed gingen? Je hebt een vermoeienden dag gehad en morgen die lange reis..." Meneer Wilden stond op. „Je hebt gelijk, George. En blijf je heusch bij Je plan om me alleen te laten gaan?" „Maar kindlief, je weet toch... het Is vreeselijk druk op kantoor en dan de aandeelhoudersvergadering van de bank..." Meneer Wilden gaf zijn vrouw een weiwillenden kus en in een overmoedige opwelling haalde hij een biljet van honderd Mark uit zijn portefeuille en stak haar dat toe. „Voor onvoorziene kleinigheden!", verduidelijk te hij galant. Toen gingen zij naar hun slaapkamer. De D-trein reed daverend onder de stationsoverkap ping binnen. Mevrouw Wilden zocht, gevolgd door een kruier met haar bagage naar de vooruit-besproken plaats. Er was een tinteling in haar aderen: de reiskoorts had haar te pakken... een roes van blijdschap, de bekoring van het weg-zijn uit de dingen van alledag. Haar opgewonden vreugde nam nog belangrijk toe, toen ze in het compar

Schager Courant | 1931 | | pagina 20