SchagerCourant M. KLERCQ Pierre Curie. 'n Mensch slaapt Stemt lijst 14, P. KOSTELIJK Pz. Waarom Tweede Blad. Uit onze omgeving. prima bedstel? Plaatselijk Nieuws. „Im Westen nichts Neues". Ten gerieve van de Vrouwen Zaterdag 18 April 1931. 74ste Jaargang. No. 8851 1906 19 April 1931 DE ONTDEKKER VAN HET RADIUM. Bracht een omwenteling; in de natuurwetenschappen teweeg. Het zal morgen 19 April, 25 jaar geleden zijn, dat de beroemde Pierre Curie overleden'is. Om zijn verdiensten te beschrijven, moeten wij teruggaan naar het begin de zer eeuw. Toen had Becquerel, professor in de natuur kunde te Parijs, juist een merkwaardige ontdekking ge daan. Hij had bevonden .dat verschillende mineralen, vooral uraanertsen. eigenschappen vertoonden, die de den denken aan de toen pas kort bekende Röntgenstra len. In het donker werkten zij in op een fotografische Pierre Curie. plaat en zij maakten de lucht geleidend voor electricl- teit. In zijn instituut werkte ook de jonge laborante Ma ria Skledowska, een Poolsche, die al spoedig zelfstandig in de sporen van haar leermeester trad. Bij haar weten schappelijke werk raakte zij in kennis met den jongen natuurkundige Pierre Curie, met wien zij spoedig daar na in het huwelijk trad. Het gezamenlijk werk der beide echtgenooten heeft geleid tot een van de merkwaardig ste en belangrijkste ontdekkingen van onzen tijd, die op het gebied der natuurwetenschappen zoo menig succes heeft kunnen boeken. In de toekomst zal misschien pas ten volle worden beseft, van welk een overwegend be lang deze ontdekking was. Merkwaardige ertsen De beide goed onderlegde scheikundigen onderzoch ten de raadselachtige ertsen. Zij losten ze in zuren op, lieten neerslagen ontstaan, filtreerden, losten ze weer op, lieten opnieuw neerslagen ontstaan, kortom, zij de den alles wat de chemicus gewend is te doen, wanneer hij verschillende stoffen van elkaar wil scheiden. Zij be gonnen met een groote hoeveelheid materiaal, die zij verder wilden onderzosken om de oorzaak der merk waardige verschijnselen te vinden. Zij werkten zooals een ontdekkingsreiziger te werk gaat, die een mach tige rivier in het onbekende land steeds verder volgt, totdat hij eindelijk bij de bron van een klein beekje staat Voor de Curie's dienden de raadselachtige uitwerkingen der onderzochte stoffen als wegwijzer; zij maakten in dit opzicht voornamelijk gebruik van het geleidend worden der lucht. Daardoor kwamen zij te weten, welk bestand deel verder moest worden onderzocht Geen reagens bleef onbeproefd en toen langs ehemischen weg geen verdere scheiding tot stand kon worden gebracht rie pen zij de natuurkunde te hulp. Door kristallisatie ge lukte de laatste scheiding en als bron van al die merk waardige verschijnselen vonden zij het nieuwe element radium, dat eenige, overeenkomst vertoonde met barium- doch slechts in uiterst kleine hoeveelheden voorkwam. De radium-stralen. Pierre Curie werd benoemd tot professor aan de Pa- rljsche universiteit en lid van de beroemde Fransche Academie des Sciences. Hij werkte met zijn vrouw ijve rig verder. Zij slaagden erin, aan te toonen, dat het ra dium drie soorten van stralen uitzendt, die volkomen van elkaar verschillen. Zij noemden ze naar de drie eerste letters van het Grieksche alfabet alfa-, beta- en gammastralen. De laatste bleken dezelfde te zy'n als de reeds bekende Röntgenstralen en de andere kwamen eenerzijds overeen met de kathodestralen en anderzijds met de z.g. kanaalstralen. De door de Curie's ontwor pen teekening, die de drie soorten van stralen vertoont, gescheiden door een sterk magnetisch veld, circuleert, als een symbool van het radium door de geheele wereld Plotseling stond het radium in het middelpunt der be langstelling; het geheele natuurwetenschappelijk onder zoek richtte er zich op. Alle natuuronderzoekers hiel den er zich mee bezig; er werden Instituten opgericht, die zich met niets anders bezighielden. Een geheele ge neratie van geleerden wijdde zijn levenswerk aan het radium, want het bleek meer en meer, dat deze ontdek king om zoo te zeggen den kern der natuurwetenschap pen had blootgelegd. Radium, sleutel van "vele geheimen. Het bleek, dat de atomen,, de kleinste bestanddeelen, waaruit de materie is opgebouwd, geen ondeelbare en onveranderlijke eenheden zijn, zooals hun naam eigen lijk aanduidt. Wij moeten het wezen van alle stof eerst zoeken in protonen en electronen, die de atomen opbou wen. En het is het uiteenvallen der atomen in die be- atandcleelen, waardoor de ..radioactieve" verschijnselen ontstaan. Door het radium kreeg de wetenschap dus den sleutel in handen van steeds meer geheimen der natuur. daar heeft zij een dankbaar gebruik van gemaakt, ■kr ontstonden geheel andere opvattingen, geheel nieuwe gedachtenwerelden. Waar de oude natuurwetenschap had moeten ophouden, begon de nieuwe pas. Zij was niet tevreden met het algemeene begrip van de samenge steldheid van het atoom, zij hield zich bezig met den Douw van het atoom, die tegenwoordig even reëel wordt onderzocht als wanneer wij het atoom met onze oogen konden zien. hoewel het toch niet grooter is dan een üenmillioenste millimeter! Het komt wel meer voor, dat wij pas door de uitzonderingen den regel ontdekken, doch dat is ze!den zoo schoon en volkomen het geval geweest als hier: de atomen zyn wel over het algemeen een aaneengesloten geheel anders kon de wereld niet bestaan maar toch zijn er op dien regel enkele, zeer zeldzame uitzonderingsgevallen, waarin zij om ons on verklaarbare redenen met groote hevigheid ontploffen, zoodat wij ook in staat zijn, hun wezen te leeren kennen in de gevallen, dat zij rustig blijven voortbestaan. Op 19 April 1906 werd Pierre Curie het slachtoffer van een verkeersongeval. Na zijn dood heeft Mevrouw Curie alleen verder gewerkt. Zy is de eenige natuur kundige, die twee Nobelprijzen zijn toegekend, n.1. één voor natuurkunde, omdat zij het radium heeft ontdekt sn zijn natuurkundige eigenschappen heeft onderzocht en één voor scheikunde, omdat zij dit zeldzame element in zuiveren vorm heeft weten af te scheiden. Toen zij den prijs ln ontvangst nam, heeft zij met groote dank baarheid haar overleden echtgenoot, vriend en mede werker herdacht NA 10 UUR SLAAP NOG MOE. Overdag weer een datje noodlg. Iedereen weet wel wat er bedoeld wordt als men spreekt van het „Kruschen-gevoel". Welnu, hier volgt een typisch voorbeeld van een lijnrechte tegenstelling van dezen toestand. Deze vrouw had namelijk voort durend een gevoel van vermoeidheid. Uit haar brief kunt U lezen hoe het haar verging: „Ik ben 34 jaar en moeder van twee kleine jongens; uit den aard der zaak heb ik dus een erg druk leven. Zoolang ik me herinneren kan heb ik altijd geleden aan een gevoel van moeheid, 's Morgens voelde ik me te slap om op te staan, zelfs na 10 uur slaap. Dikwijls voelde ik me na het koffiedrinken weer zoo moe, dat ik drie of vie.' uur lang ging slapen en al mijn werk 's avonds moest doen. Toen nam ik 14 da gen lang Kruschen Salts en ben dat gevoel van moe heid totaal kwijt geraakt Ik voel me nu frisch en op gewekt en beter -dan ik ooit geweest ben." Mevr. E. M.W. Millioenen mannen en vrouwen over de geheele wereld nemen dagelijks Kruschen Salts niet om dat zij zich juist ziek voelen neen, maar omdat zij weten dat de kleine dagelijksche dosis Kruschen hen voortdurend fit en energiek houdt en hen in wendig behoedt voor overtollige zuren. Menschen, die eiken morgen Kruschen Salts nemen, hebben geen last van kwaaltjes, als hoofdpijn, hardlijvigheid, neerslachtigheid, duizeligheid, beslagen tong, onfris- schè adem enz. En dit alles omdat zij inwendig vrij zijn van alle schadelijke stoffen De dagelijksche do sis Kruschen Salts werkt zoodanig op lever, nieren en ingewanden, dat alle overtollige en schadelijke stof fen geregeld verwijderd worden. Indien U wilt genieten van een stralende gezond heid of opgewekte levenslust indien U hard wilt werken en daar plezier in hebben neem dan eens eiken dag Kruschen Salts. Millioenen menschen ge nieten van eiken dag. die hen gegeven is, en dit al leen dank zij „de kleine, dagelijksche dosis Kruschen". Kruschen .Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f0.90 en f 1.60 per flacon. (Adv.) ALKMAAR Cursus Botermakers 19291930 van den Bond op Coop. grondslag werkende Zuivelfabrieken in Noord-Holland, te Alkmaar. Na een gehouden eindexamen werd op 15 April aan de volgende personen het diploma botermaker uitgerekit. E. v. d. Berg te Wormervecr, J. Bos te Assendelft, W. Klaver te Opmeer, L. Kreulen te St. Maartensbrug, Joh. Kuipers te Heerhugowaard, KI. Leegwater te Noord- Beemster. P. Middelburg te M.-Beemster, F. Oenema te 't Zand, S. Pomper te Stompetoren, D. Pool te Burger- brug, P. Waiboer te Oostwoud. Afgewezen L Op 't eereveld van den arbeid gesneuveld. Vermelden wij dezer dagen dat de sleeper Nic. L. zoodanig door een paal in den rug werd getroffen, dat opname in liet ziekenhuis noodig bleek, thans moeten wij met leedwezen melden, dat de nog krasse 66-jarige man in het St. Klisabets gesticht aan de gevolgen van het ongeval is overleden. Lollig maar droog! De nieuw aangelegde, nog niet geheel afgewerkte Stationstunnel van het eerste naar het tweede per ron, werd gister officieel in gebruik gesteld. Eenige plechtigheden hadden daarbij niet plaats. De eerewijn scheen zoek te zijn en kon zelfs voor het stationsper- soneel geen kop koffie met een jodenkoekie over schieten. Evenmin ontving de eerste „doorgaand" rei ziger eenig blijk van belangstelling, b.v. in den vorm van een gratis retourkaartje of 'n reep Kwatta. Het was eenvoudig een dooie boel, maar de tunnel zal blijken een flinke verbetering te zijn en dat is deug delijke pleister op de wonde. L A N 0 E N D IJ K ZUIDSCHARWOUDE. In de Woensdagavond ten lokale v. d. heer Kramer gehouden vergadering van het Comité voor het hou den van een jaarlijksch autotochtje voor de Ouden van Dagen uit Zuidscharwoude en Broek op Langen- dijk, is besloten dit jaar weer zoo'n autotocht te ma ken en wel in het begin der maand Juni, Den juisten datum zal, nog nader worden bepaald. Eenige bespre kingen werden nog gehouden over de te volgen rou te en werden genoemd tochtjes naar het Gooi of Den Haag of Schiphol. Een bepaald besluit werd nog niet genomen, zoodat ieder commissielid daarover nog eens kan nadenken, ten einde op de volgende verga dering, 2S April a.s., een definitief besluit te nemen. De lijsten, om de noodige financiën te verkrijgen, zullen in dien tusschentijd aan de burgers worden ge presenteerd. Verwacht wordt, dat, in aanmerking ge nomen het mooie doel, weer voldoende zal worden gegeven. In plaats van den heer D. Borst, die als commissie lid bedankte, werd de heer Jn. de Boer aangewezen, als plaatsvervanger de heer Jn. de Wit, beiden te Broek op Langendijk. WINKEL Dinsdagavond sprak hier voor de afd. der S.D.A.P. mevr. Miedema-Zondervan van Beverwijk, lid van Prov. Staten. Voor een goed bezette zaal zette spreek ster 't werken der Staten uiteen en behandelde ver schillende vraagstukken, die in de Staten aan de or de komen, waarbij ten slotte werd betoogd op de S.D. A.P. te stemmen. Er was eenig debat van anarchisti sche zijde, doch dit raakte o.i. het betoog van spreek ster niet. De spreekster bleef echter niet achter in het geven van repliek, wat onder ademlooze stilte werd aangehoord. Dat deze avond zoo goed kon sla gen, ligt o.a. in het feit. dat het bestuur der afdeeling niet alleen de spreekster liet optreden, doch ook le den van Winkel s Harmonie, de dames Honingh en Wijn en lest best den heer P. Blaaüboer als komiek. Hadden alle medewerkenden de aandacht van het publiek, vooral de heer Blaaüboer viel blijkbaar zeer in den smaak. Wij hopen dezen jongen humorist meerdere malen te ontmoeten. Tot siot werd door de S.D.V.C. een tableau opgevoerd voor ontwapening. Het. was reeds bij twaalf uur dat de vergadering met dank aan allen die hadden medegewerkt, door den voorzitter werd gesloten. NIEUWE N 1 E 1)0 RP Naar wij vernemen is onze plaatsgenoot, de heer T. de Jong, op het j.1. gehouden Nationaal Kappersconcours als No. 13 van de 72 deelnemers gekomen. Het was voor den lsten keer dat hij aan een Concours deelnam. Voor waar reeds een mooie prestatie. een belangrijk deel van zijn leven zorgt ge niet voor een Koopt het bij SPOORSTRAAT - DEN HELDER. Telefoon 206. Vertegenwoordiger Auping matrassen. WIERINGEN Vergadering van den gemeenteraad, op heden Zater dag den 18 April, de namiddags ten twee uur. Punten van behandeling zy'n: 1. Notulen; 2. Mededeelingen en Ingekomen stukken; 3. Voordracht inzake de steunverleening aan werkloo- zen in den winter 1939—1931; 4. Voordracht tot wijziging der verordening tot aan wijzing van de stemlokalen voor de stemdistrlcten; 5. Voordracht tot het verleenen van een voorschot op de vergoeding wegens de kosten van instandhouding der bijzondere lagere school te Den Oever over 1931; 6. Voordracht nopens een bezwaarschrift Inzake het schoolgeld; 7. Voordracht tot onderhandsche verhuring van de gemeentewoning Westerlanderweg no. 47; 8. Vaststelling der 2e suppletolre begrooting dienst 1930; 9 Benoeming van 4 leden der schattingscommissie voor de Ryksinkomstenbelasting. ANNA PAULOWNA Zou er aanvankelijk op het sportterrein aan de Kleine Sluis niet gevoetbald worden, de elftalcommissie besloot een oefenwedstrijd tusschen het eerste en tweede elftal te houden. Dat kan dus een interessant partijtje worden, wat het eerste nog lang niet heeft gewonnen. Het derde elftal speelt om 11 uur op Wieringen tegen Succes 4 BARS1NGERH0RN BARSINGERHORN. Door B. en W. is aan P. Pool JDz. vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis te Kolhorn. Het werk zal worden uitgevoerd door F. Rusen aldaar. Aan de vereeniging „D.O.G." alhier is door B. en W. toestemming verleend tot het houden van een verloting Naar wij vernemen zal de hoofdprijs van deze verlo ting bestaan uit een heerenrijwiel. KOLHORN. Woensdag 15 April hield de V.V. Kolhorn te Kolhorn een vergadering bij Mej. de wed. Jonker. Besloten werd c-m op 10 Mei a.s. seriewedstrijden te houden te Kolhorn om vier prijzen. Uitgenoodigd zullen worden Callantsoog 1, M.F.C. 2 (Medemblik) en Succes 3 Wieringen. Dit al les geschiedde ter gelegenheid van het éénjarig bestaan der vereeniging. De secretarissen der andere vereeni- gingen worden er op attent gemaakt alsdat het a<lre3 voor aanschrijven van een wedstrijd tegen onze vereeni ging is veranderd en wel inplaats van den heer P. Kis- temaker (die tevens evengoed secretaris is gebleven) den heer C. Klink, Strook, Kolhorn. Woensdag hield de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Waard en Groet een buitengewone algemeene vergade ring over de uitvoering van de Tarwewet Aanwezig 35 leden. De heer Jm, Blaaüboer opent de vergadering met een woord van welkom. Het doet spr. genoegen, dat zoovelen van hun belangstelling in de uitvoering van de Tarwe wet uiting geven door op de^o vergadering aanwezig te zijh. Verder heet hij speciaal den heer Kooiman wel kom, die verslag zal uitbrengen over de gerstlevering aan de N.V. Heinekens' Brouwerij. De Secretaris, de heer A. Schenk, brengt vervolgens verslag uit over de besprekingen, die op 10 April met ^en heer Ir. Huisman zijn gehouden. Hieruit blijkt dat Noord-Holland in 7 districten is verdeeld en dat Waard en Groet in het Noordelijk district ingedeeld zyn. Het geheele district omvat de gemeenten Wieringen, Vlie land, Texel, *Den Helder, Callantsoog, Anna Paulowna, Zijpe, Wieringerwaard, Schagen, Barsingerhorn, Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Harenkarspel en Sint Maarten. De 7 districten samen vormen de gewestelijke tarwe-organisatie Noordholland, die met nog 7 andere or ganisaties de tarwe-centrale vormt. Deze tarwe-centrale nu treedt op als verkooper. Als kooper treedt op een combinatie, gevormd door meelfabrieken, meelimpor- teurs, molenaars en wellicht andere koopers. De districten hebben tot taak de oppervlakte te notee- ren, de voorraden vast te stellen, en als de tarwe-cen trale bericht, dat zooveel ton geleverd kan worden, deze levering te distribueeren ov§r het district Hiertoe zullen 15 vertrouwensmannen benoemd worden, die uit hun midden een Voorzitter kiezen. De heer Raap uit Anna Paulowna zal als secretaris fungeeren. De Waard- en Groetpolder zullen ieder twee vertrouwensmannen aan wijzen. Iedere tarweteler wordt lid van de tarwe-organisatie door het invullen van formulieren, die zoo spoedig mo gelijk aan de yertrouwensmenschen zullen worden toe gezonden. Na het uitbrengen van het verslag vraagt de Voorzit ter, of iemand nog iets op- of aan te merken heeft waar na de heeren Jb. Kistemaker en D. Vethman critiek uit oefenen op de huns inziens omslachtige wijze, waarop de wet wordt uitgevoerd. Do Voorzitter merkt op, dat dit aan den minister ligt en wij voor ons niets anders te doen hebben, dan de wettelijke bepalingen zoo goed mogelijk uit te voeren. Hierna wordt tot het verkiezen der vertrouwensman nen overgegaan. Gekozen worden de heeren A. Waiboer, J. Vethman, P. Kisterhaker en en Jm. Blaaüboer, ter wijl tot plaatsvervangers worden benoemd de heeren: A. Schenk, J. F. Hannema, P. Blaaüboer en G. D. Geert- zema. Vervolgens brengt de heer P. Kooiman als secretaris van de brouwegerstcommissie verslag uit van de werk zaamheden van die commissie. Hieruit blijkt, dat de sa menwerking met de Heinekens Brouwerij uitstekend is geweest, dat door de commissie 62 monsters gekeurd zijn, waarvan 47 goedgekeurd werden. De door de commissie goedgekeurde partyen werden alle door de brouwerij ge accepteerd. De prijzen waren f 1 a f 1.50 hooger dan de prijsnoteeringen van de Alkmaarsche markt, terwijl de vracht slechts weinig meer bedroeg. De Voorzitter dankt den heer Kooiman voor zijn nauw keurig verslag en spreekt de hoop uit, dat ook dit jaar de brouwerij heel wat gerst uit deze streken zal betrek ken. De heer P. Blaaüboer vraagt, of ook andere brouwe ryen dit jaar Hollandsche gerst zullen betrekken. De heer Kooiman deelt mede, dat de kans hierop groot is doch dat dit nog een punt van bespreking in den Bond van brouwerijen uitmaakt Bij de rondvraag merkt de heer Vethman op, dat het opgeven van de landprijzen voor de vermogensbelasting dit jaar moeilijkheden zal opleveren. Het zou volgens hem gewenscht zijn, dat een commissie dit vooraf met den Inspecteur van de directe belastingen besprak. Hierna volgt een uitgebreide discussie over gebruiks- en verkoopswaarde van land. Ten slotte wordt besloten, dat een onderhoud met den inspecteur zal worden aangevraagd. De heer Burge meester Breebaart en de heer J. Vethman zullen dan heengaan. Daar de rondvraag niets opleverde, kon de Voorzitter tot sluiting van deze geanimeerde vergadering overgaan. Theater Roya'i. „Im Westen nichts Neues", de film naar het gelijk namige boek van Erich Maria Remarque, het grootste werk dat, ontdaan van alle romantiek en quasi-helden- dom, ooit geschreven 13, deze film nu draait vanaf gister in het theater Royal. Na de geweldige propa ganda die er voor gemaakt is, mag verondersteld worden, dat de inhoud al voldoende bekend is en mis schien dat dit beschamende document voor de mensch- heid eenmaal nog eens zal bijdragen tot datgene, wat millioenen gesneuvelden niet vermochten met hun le vensoffer te bereiken. „Im Westen nichts Neues" is een werk dat niet het schoone van het leven op het doek brengt, neen, het kent geen film-diva's, maar het is een film van en voor mannen, een film van huiveringwekkende realiteit, geen oorlogs-„roman", maar de oorlog zelf, gebrand merkt als een euvel, als een kastijding als een misdaad. Het is een beeld van wat de menschheid in den oorlog leed. Laat ons een oogenbllk stilstaan bij het verleden. Zestien jaar is er onbedoelde reclame voor deze film gemaakt. Eerst vier jaar de gruwelijke werkelykheid van den oorlog, toen vier jaar sprakelooze herinne ring, dan vier jaar organisatie van het verzet, maar nog altijd niet den moed om de werkelykheid artis tiek op te roepen tot eindelijk de jongste vier jaar de wereld gereed vinden het beeld van 19141918 te door staan. En voor ons rijst de schilderij van die vier ver schrikkelijke jaren. Menschen hebben de holen der verschrikking gegraven, waarin hier menschen leven en andere menschen slingeren explosieve stukken metaal door de lucht om die menschen te vernietigen. Een roes van patriotisme, van valschen heldenmoed, van gehoorzaamheid en zalig-sterven-voor-het-vaderland, snikt hier weg in den modder en de verstikkende be nauwdheid dezer onderaardsche holen. In aller hersens komt de vraag:W aar o m? De figuren uit Remarqué's boek leven, Katczinsky, en Paul, en rondom deze beiden en hun kameraden Kemmerich, Kantorek, Himmclstosz en de anderen breekt de hel los: geweerkogels sissen als slangen, mijnen en granaten ontploffen, bajonetaanvallen wor den uitgevoerd, machinegeweren maaien rijen weerlooze soldaten weg. scherpschutters treffen onverbiddelijk hun doel, boomen sterven in den looden regen... alles doellooze, redelooze, toomeiooze vernietiging, alles dood en verschrikking, en alles weergegeven door dat won derlijk apparaat, dat klankfilm heet, en dat de Vredes engel zelf de tastende en zoekende menschheid ln han den moet hebben gespeeld. En naar dit afschuwelijke oorlogsbeeld, waarin alle heldhaftigheid en alle ridderlijkheid wordt gesmoord in een moeras van bloed en modder, hebben in ademlooze spanning reeds duizenden en nog eens duizenden men schen zitten kijken, en nóg zijn er menschen. die zich verzetten tegen Erich Maria Remarque's vredespropa- ganda, niet om den vorm waarin hij zijn propaganda heeft gegoten, maar om de propaganda zelf. Doch laat ons voor alles over deze film niet te veel praten. Ze heeft aan woorden van aanbeveling geen behoefte. Ze vindt haar weg naar een steeds groeiend publiek en ze doet haar werk. De uitverkochte zalen ln het Theater Royal zullen hiervan de beste getuigen zijn. worden op stemmingsdag a.s. Woensdag 22 April eenige autoritten vanuit de buitenwij ken onzer gemeente naar de stembns ge maakt. De vrouwen die daarvan gebruik wenschen te maken, verzoeken wij beleeid, van onder staande tijden goede nota te nemen, en ge reed te staan. Het geschiedt gratis en men wordt ook weer thuis gebracht. De te maken routes zijn: Langs Nesdijk, gedeelte Nes, Lasschoter- weg, om 9 nnr aan de Keins, 9.15 Lagedijk naar Schagen. Langs verder deel van de Nes, naar Wad, 10.30; terng langs de Nes en Lange Snevezl naar Schagen. Langs Korte Snevert langs Harlnghnlzem naar Grootewal half 12 naar Schagen. Om halt 1 op Tjallewal en om 1 nur aan de Tolken. 2 nur over Bnrghom, door Nienwe wen, St. Maarten, langs Vaikkoogerdijk. Het gaat precies dus als andere jaren. Het Bestnnr der Vrijz. Dem. Klesvereeniging. MARKTOVERZICMT. Er was weer veel Deensoh vleesch ingevoerd, dat di rect merkbaar was op onze vetmarkt een Donderdag j.1. Amsterdammers waren er haast niet. Nu was de vraag wat traag en de koopers boden minder, dus gevolg waé een trekkende handel, prijzen van 4045 ets, deze wareft lang niet rooskleurig, het is te kort. De handel in kalf- koeien was goed. duur; in gelde koelen vlug. duur. Deze blijven hoog in prijs. Er waren er veel aangevoerd, daar was het een mooie drukke beweging, het was weer eens een echte ouderwetsche markt. Voor pinken liepen veel koopers, Sr waren er even te kort aangevoerd; deze han del was heel goed. Prachtige pinkstieren waren er aangevoerd, afkomstig v£n den heer J. Boontjes, Burgerbrug, deze trokken wel de aandacht; er was geregeld veel belangstelling. Dit waren beesten met de papieren; ze golden van 170200 gulden. Ze werden aan één blok verkocht aan Dorus Smit en anderen. Veel nuohtere kalveren aangevoerd, de handel was vlug en iets duurder. In paarden scheen niet veel drukte, er waren anders heele mooie dieren aangevoerd. De handel in oude slachtschapen was aan den stuggen kant, prijzen welke besteed zijn, waren 2838 gulden. Naar overhouders was zeer weinig vraag, handel stug. In bokken en gelten was het kalm. Met de vette varkens was het al heel mis. Noteering was 18—21 ets., maar het had nog minder gekund. Koop- - lui die voor 18 ets. kochten dachten: hier kan toch geen kwaad mee, maar jawel, ze konden verliezen. Deze prij zen zijn niet bekend in al de noteeringen van 25 jaar

Schager Courant | 1931 | | pagina 5