mooie SRUlDS-FGTOj Fa. W. D. Niestadt Zn., I 1. MUL - Mt! Kastpapier, k Bekendmakingen. Toelating nieuwe leerlingen cursus Fransche taal. Na de omwenteling in Spanje. Narcisbolkn naar de Vereenigde Staten. Japansch stoomschip in het ijs bekneld. Bewaar de herinne-1 i ring aan uw Huwelijk i door een Sluiting der Groninger bioscopen. Nagekomen Berichten. Advertentiën. Rijwielen. jonge Man Werkman, net Persoon, nette flinke Dienstbode. flinke Dienstbode, Slagersknecht Huishoudster, Slagersknecht Flinke Slagersbediende HOOI Bravo's en Blauwe Poters. Rij- en Werkpaard PINKSTIER, eikenhouten PIANO, Timmerlieden MIELE Stofzuigers* witte Leghorns Geperst HOOI transport Rijwiel, DIRECT0IRS, Maat 9 extra poot 1.10 Maat 8 flinke maat 1.00 1-90; 0-85; 5-15; 4-00; 3-50*2-451-40; 0-35 Boekhantielv.h. Trapman Co. terug. Een groote grossier uit Amsterdam vertelde dat Amsterdam vol zat met varkens, de menschen weten er geen weg mee. Zoo schenen er 500600 varkens uit Rot terdam naar Amsterdam gestuurd te zijn voor 15 ets. Waar moet dat heen? Er wordt absoluut geen vet of spek gebruikt tegenwoordig, wat vreemd. Zelfs zoo sterk, Zwaneburg, de Exportslachter te Os stelde daar de men sohen in de gelegenheid de pooten en de koppen van de varkens voor het halen mee te nemen, maar ze konden ze niet kwijt, zoodat de firma ze heeft moeten laten be stoppen. Zoo vertelt ons de zegsman. Zouters golden 20. ets. De handel in biggen en schrammen was ook trek kend, dat geeft wel tc denken. Op de kippenmarkt was weinig te doen, wat er was werd verkocht, prijshoudend. SPARTA-NIEUWS. Zondaö ontvangt Sparta I de bekende 4e klas K.N.V.B. club Uitgeest I, wat voor velen een reden zal zijn om Zondagmiddag naar dezen wedstrijd te gaan kijken. Aan spanning zal het niet ontbreken, daar Uitgeest I tot de leidende ploegen van haar afdeeling behoort, doch ook Sparta zal wel trachten haar ongeslagen record op eigen terrein te handhaven. BENOEMD. Oze plaatsgenoot, de heer W. J. F. van Erp is be noemd tot voorzitter van de Alg. Noord-Hollandsche Bond van Bierhandelaren en Limonadefabrikanten. Mej. A. D. Harder, onderwijzeres aan de O. L. school alhierjs benoemd tot onderwijzeres aan de Jan Lichthartschool te Amsterdam. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat de toelating van nieuwe leerlingen tot den cursus tn de Fransche taal zal ge schieden op 1 Mei a.s. De aangifte zal moeten ge schieden vóór genoemden datum bij het Hoofd van den cursus, den heer A. Koning, Stationsweg, Schagen. Schagen, 17 April 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. DeSecretaris, ROGGEVEEN. ALFONSO'S ONTVANGST TE PARIJS. Toekomstplannen van den nieuwen Spaanschen ministetr-president. In vervolg op wat reeds op pagina 2 van 't Vijfde BI. is gemeld, omtrent de jongste gebeurtenissen in Spanje volgen hieronder nog eenige bijzonderheden over de ont vangst van koning Alfonso te Parijs. Deze ontvangst moet den ex-koning ongetwijfeld aangenaam hebben getroffen. Een talrijke menigte had zich op het perron verzameld om hem te begroeten. Een groot aantal leden der Spaansche kolonie en jon- geluli behoorende tot Fransche monarchistische groepen, hadden zich op het perron verzameld. De orde werd zeer streng gehandhaafd. Buiten het station stond een dichte massa opeenge hoopt. Toen de trein het station binnenreed, werd de' -orde verstoord en werden de cordons verbroken. Men storm de op den wagen aan. waarin de koning zich bevond, Hij verscheen aan het portier, zijn gelaatstrekken wa ren vermoeid. Zoodra hij uitstapte klonk het uit talrijke mon den: leve de koning! Vele handen strekten zich naar hem uit. In weerwil van liet krachtig optreden der politie kwam de koning in het gedrang. Na eenige malen heen en weer te zijn geduwd, kwam hij in den klei nen salon aan. In dezen salon bevonden zich oficieele vertegen woordigers. Quinoncs de Leon. leden der ambassade en talrijke leden der Fransche aristocratie. De ko ning vertoefde er een oo^enblik. Opnieuw door de menigte omringd bereikte hij zijn auto, die zich bijna geen weg kon banen. Ook voor het hotel in de Rue Rivoli stónd de me nigte dicht opeen. Onder gejuich stapt de koning uit. Tot Chiappe zegt hij: Ik ben zeer ontroerd door de ontvangst. Ik zal trachten een sympathieke balling te zijn. Toen de koning in het hotel was, werd het gejuich zoo sterk, dat hij op het balcon moest verschijnen en het werd nog geestdriftiger, toen ook de koningin verscheen. Eerst na middernacht gingen de laatste troepjes menschen naar huis. Kritiek op da geestdriftige ontvangst der Spaansche monarchen te Parijs. De Parljsche correspondent van het „Hsbl." telefo neert: De geweldige geestdrift, waarmee Donderdag eerst de koningin van Spanje en haar familie en later Al fonso zelf ontvangen zijn en die zoowel een uiting ls van de sympathie, die Parijs voor onfortuinlijken pleegt te gevoelen, als van die, welke, naar Jules Lemaitre's woord, het volk hier nu eenmaal altijd toont aan de „koningen van anderen" wordt niet onverdeeld goed gekeurd. De radicale „Quotidien" b.v. beklaagt zich er over, dat de regeering daaraan heeft meegewerkt door de plechtige ontvangst, officieel aan de Spaansche ex- koningin bereid, alsof het Spaansche volk zich in het geheel niet had uitgesproken. Aan deze verjaagde vor sten een eer te bewijzen alsof zij souvereln waren, !s iets dat het Spaansche volk kwetsen zal, meent het blad, en nu de Kamers niet bijeen zijn, die anders ze ker een geestdriftige boodschap aan de jonge Spaansche republiek gezonden zouden hebben, had de regeering zich wat tactvoller moeten gedragen. Deze critlek vormt een tegenhanger van de uiting, die ik dezer dagen signaleerde, dat „republikanlsme niet noodzakelijkerwijs onhebbelijkheid tegen vorstelijke personen behoeft in te sluiten", want zij bewijst, dat •ommige republikeinen hier zich niet kunnen opwerken tot begrip voor wat men uitsluitend uit een gevoel van menschelijkheid aan ballingen, ook al zijn dle«van ko ninklijken bloede, verschuldigd is. Verklaringen van Zamora. Wat men in het buitenland niet moet denken. Het N.T.A. seint uit Parijs: Saurnvein, de „Matin"-redncteur, die zich te Madrid bevindt, heeft een onderhoud gehad met den nieuwen Spaanschen minister-president, Zamora. Deze betoogde, dat men in het buitenland niet moest denken, dat de verschillende machten in het land wantrouwend tegenover het nieuwe bewind staan. De president van de Spaansche Bank heeft reeds verklaard, zcide hij, dat de bankinstellingen met den nieuwen gang van zaken meegaan. Admiraal Aznar, aldus Zamora, heeft mij, in zijn "hoedanigheid van commandant van de marine verze kerd, dat. de heele vloot voor de republiek is. Uit het leger ontvangen wij ieder oogenblik be tuigingen van aanhankelijkheid. Zelfs onder de mo narchisten zijn nauwelijks nog menschen te vinden, -'vi. ZAMORA. die niet het definitieve karakter van Tiet regiem er kennen. Kenmerkend voor onze revolutie is, dat wij zonder geldschieters gewerkt hebben. Wij hehben niemand gekocht en daarom hoeven wij ons ook niet te verkoopen. De Spaansche revolutie is daardoor meesteres van haar lot. Al wat wij thans verordenen, zal aan de constitu- eerende vergadering, die zoo snel mogelijk bijeen ge roepen zal worden, ter goedkeuring worden voorge legd. Om echter Spanje zijn vrijheid terug te geven en het de mogelijkheid te verschaffen, zich zelf te regee- ren, moeten wij het terrein effenen en de volkomen hervorming van de wetgeving voorbereiden. Wij zul len een program uitvoeren, dat wij gedurende 3 maanden voor de revolutie, ondanks vervolgingen en op gevaar af wegens hoogverraad aangeklaagd te worden, hebben gereed gemaakt. Franco's triomfantelijke terugkeer. De bekende Spaansche vlieger majoor Franco, die benoemd is tot directeur-generaal voor de luchtvaart, is te Madrid teruggekeerd. Hij werd op stormachtige wijze door een 'groote menschenmassa begroet, zoo dat zijn ontvangst een massa-betooging werd als men in Madrid nog niet heeft gezien. Franco en zijn met gezel werden op de schouders van de enthousiaste menigte naar hun auto gedragen. De auto zelf werd door de menigte dicht omstuwd, zoodat zij nauwelijks vooruit kon kom.en. Frankrijk erkent het nieuwe bewind. Uit Parijs: De Fransche regeering heeft de nieuwe Spaansche regeering erkend. Hetzelfde deden Mexico en Chili. Een aanbod uit Hollywood aan den ex- kening. Sydnev Graumann, een bekend filmmagnaat en theater-eigenaar te Hollywood, heeft aan koning Al fonso een telegram gezonden, waarin hij den koning een contract bij de film aanbiedt. Het telegram luidt aldus: „Ik geloof, dat uw veelbewogen carrière bijzonder geschikt is om te worden verwerkt in een sprekende film van internationaal belang, gebaseerd op de schitterende Bourbon-dynastie. Schrijft s.v.p., indien U zich aangetrokken gevoelt.. Ik geloof, dat gemak kelijk drie millioen dollar met deze film kan worden verdiend, waarvan, een gróót deel zdl kunnen worden gebruikt voor liefdadige'.doeleinden in? Amerika 'ep Spanje." EXPRESSTRKIN LONDEN—LEEDS ONTSPOORD Twee personen licht gewond. Uit Londen: Door het breken van de koppeling zijn zes rijtuigen van den expresstreln LondenLeeds bij Retford ontspoord. Een der wagens kantelde om. Twee personen werden licht gewond. Invoervergunningen vopr dit jaar. Blijkens telegrafische mededeeling van den Rijksland- bouwconsulext te Washington, zullen dit jaar invoer vergunningen z.g. „Permits" voor narcisbollen op dezelf de basis worden afgegeven als het vorig jaar, hetgeen dus neerkomt op 100.000 bollen van elk der variëteiten Spring Glory, Glory of Sassenheim Victoria, Emperor en Golden Spur. Van alle andere variëteiten tezamen zul len „Permits" worden verleend voor ten hoogste 25000 hollen in totaal. Blijkbaar geen onmiddellijk gevaar. -fi Reuter seint uit Tokio: Het s.s. „Gensan Ma.ru", dat door de. Sovjet-regee- riing gecharterd is en 412 Russische en 149 Japan- sche visschers aan boord heeft, heeft draadloos ge seind, dat. het sedert 14 April in het ijs bekneld zit tusschen Hakodate en Kamtsjatka. Het kan onmo gelijk los komen; de toestand is precair, maar blijk baar is er geen onmiddellijk gevaar; er zijn voldoen de levensmiddelen aan boord. DE MIJNRAMP BIJ ESCHWEILER. Gevolg van ©en misdaad? Naar men zich herinnert, heeft een ontploffing ln een mijn bij Echweiler op 21 Febr. 1.1. aan 32 mijnwerkers het leven gekost. Sedert genoemden datum zijn op ver schillende plaatsen in die mijn dynamietpatronen ge vonden, vermoedelijk van diefstal afkomstig. De justitie zoekt verband tusschen een en ander en vermoedt, dat de ontploffing van gestolen en ln de mijn verborgen ontplofbare stoffen de oorzaak van de ramp is ge weest. Ze heeft daarom een belooning van 1000 mark uitgeloofd voor het verstrekken van inlichtingen, die lelden tot opheldering der diefstallen en aanhouding der daders. OPSTANDIGE BEWEGING OP DE AZOREN. Oorlogsschepen met landingstroepen aange komen. V.D. verneemt uit Londen: Portugeesche oorlogsschepen met landingtroepen aan boord zijn op het eiland Fayal van de Azoren aangeko men. Er zal een begin worden gemaakt met de expedi tie tegen de opstandelingen op de Azoreneilanden Ter- ceira en Sao Miguel Vliegtuigen hebben vlugschriften boven Terceira omlaag geworpen, waarin van garnizoen en bevolking trouw jegens de regeering te Lissabon ge- ëischt wordt 4 Uw aangewezen adres SCHAGEN Telef. 11. Ook aan huis te ontbieden. De theaters blijven gesloten. In een gisteravond rustig verloopen protestvergade ring tegen de hooge vermakelijkheidsbelasting te Gro ningen, deelde de heer De Hoop, administrateur van den Ned. Bioscoop-Bond met stelligheid mede, dat de theaters te Groningen gesloten zullen blijven in dien de gemeenteraad in de vergadering van Maan dagavond a.s. niet besluit tot een grootere verlaging dan B. en W. hebben voorgesteld. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakte het raadslid de heer Poelstra gebruik en hij vroeg of de bioscoopdirecteuren na verlaging der be lasting ook de entreeprijzen zullen verlagen, waartoe de heer De Hoop in zijn antwoord een toezegging gaf. Na het meer huishoudelijke gedeelte van de bijeen komst werd een film vertoond. GEGUND. Het verhoogen en verzwaren der zeeweringen langs den zuidkant van Vlieland, is door het Departement van Waterstaat gegund aan de fa. G. W. Boltje te Heerenveen. HE ERHUGO WAARD Als buitenstaander vraagt men zich wel eens af, of de huisvlijt in één jaar zooveel opleveren kan, dat het houden van een tentoonstelling erdoor gerecht vaardigd wordt. Als men dan echter den avond voor de tentoonstelling de zaal van den heer Wester be treedt en men ziet daar de leden van het bestuur druk bezig met alles wat reeds gebracht werd te rangschikken, terwijl de stroom van inbrengenden maar steeds door blijft gaan, zoo.zelfs dat queue ge maakt moet worden, dan wordt men zich opeens be wust, dat velen de lange winteravonden niet in zalig nietsdoen doorbrengen. Het décor van de Polderfeesten bleek ook nu weer goede diensten te doen, zoodat de zaal een fleurig aanzien had. De candidaatstelling voor den gemeenteraad moet plaats vinden op 2 Mei a.s.; de stemming is vastgesteld op Dinsdag 2 Juni in de gewone lokalen, t.w. de openbare lagere scholen 1, 3 en 4 en in het oude raadhuis. Van de 26 dienstplichtigen, die zich dit jaar aan de keuring moesten onderwerpen, werden 11 perso nen voor goed ongeschikt verklaard, n.1.: Th. G. Becgmans, J. A. Dekker, P. J. v. d. Gul ik, J. Hink, A. Loos, C. Peereboom, C. Poel, C. de Ruiter, A. G. v. d. Stoop, J. v. d. Veer, L. Visser. WINKET Door Burgemeester en Wethouders is aan het be stuur der V.A.R.A., afd. Winkel, vergunning verleent tot het verloten van een drielamps Radio-ontvangtoe stel. Dit toestel is gedurende de laatste bouwcursus de>* zer afdeeling gebouwd en de opbrengst der verloting moet dienen tot dekking der kosten. LANGEND IJ K OUDKARSPEL. Ter gemeentesecretarie zijn inlichtingen te bekomen betreffende uitvoering der tarwewet. Zij die nog voorra den bezitten van op eigen bedrijf in 1930 geteelde tar we, kunnen deze voorraden opgeven. Dit moet voor 24 April geschieden. Ook voor de oogst 1931 is gelegenheid dit op te geven, waarvoor invulformulieren beschikbaar zijn. Het aAntal kiezers volgens de kiezerslijst 1931-1932 voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten is 1055 en voor den gemeenteraad 1024 kiezers. Opgaaf van de p'ersonen, die vermoedelijk aan het eerstvolgende onderzoek voor den militairen dienst plicht zullen moeten deelnemen: Jacob Eerkhout, Theodorus Bruin, Pleter Blom, Pieter Kossen, Corne'is van der Hoven, Dirk de Graaf, Corne- is Langedijk, Dirk Stoop en Pieter Langedijk, alle van de lichting 1919; Theodorus Johannes Beenken, en Theo dorus Johannes Prins, beiden van de lichting 1922. NOORDSCHARWOUDE. In de gehouden vergadering van de afdeeling der Al- gemeenen Geheelonthoudersbond werd besloten 100 Mei bladen te bestellen. Door het lid Jac. Schuit werd verslag uitgebracht van de voorjaarsvergadering der N.H. P.C. De Voorzitter bracht verslag uit van het Langendijker Drankweercomité. Besloten werd om geen afgevaardigde te zenden naar de sluitingsdemonstratie der Blauwe week te Dordrecht en ook geen adheasie te betuigen aan een adres van den Bond voor Plaatselijke Keuze. ZUIDSCHARWOUDE. De Zangvereeniging „Gemengd Koor" gaf Donderdag avond een uitvoering in het lokaal van den heer P. Kra mer. De zaal was als altijd flink bezet en de verschil lende liederen, die onder leiding van den heer P. Pranger ten gehoore werden gebracht, mochten de volle belang stelling genieten van de vele zangliefhebbers, die hun voldoening door hartelijk applaus demonstreerden. Het was weer een mooie avond die de reputatie van „Ge mengd Koor" alle eer aandeed. Nu we werkverschaffing weer is ingesteld, zijn weer enkele werkloozen aan den arbeid. We vernemen intus- schen, dat tijdens de stopzetting der werkverschaffing doorallen op andere wijze werk werd gevonden. Voor de vele deelneming, onder vonden na het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer HARMEN KRAMER Sr., betuigen wij hiermede onzen oprech ten dank. Uit aller naam, S. KRAMER Hz. Alkmaar, 18 April 1931. Simplex Heerenfiets Turner Heeren, met electr. lamp Dames met torpedo Heerenfiets met Nordlicht Jongensfiets, nieuw Damesfiets, nieuw LOET 62, Klaas Middelbeek. f 37.50 f25.— f25.— f47.50 f37.50 f36.— Brood», Koek» en Banketbakkerij. Biedt zich aanAlleenstaande van nette familie, P.G., niet onvermo gend. Waar gelegenheid is om mettertijd de zaak over te nemen in een prov.- plaats. Br. onder letter K2 Bur. van dit blad. Biedt zich aan, 1 Mei: jonge Friesche klein gez.n, beste melker. Woning moet aanwezig zijn. Br. of pers. aan F. v d. SLUIS, Groot-Schermer. voor 3 dagen per week, onversch. welke dagen en werkkring. Liefst te Schagen. Br. onder no. 834 Bur. van dit blad. Biedt zich aan, voor Schagen of omgeving: Een Br. onder no. 8712 Bur. Schager Courant. Gevraagd: Een -ij S. KRAMER Hz., Noorderkade '8, Alkmaar. Gevraagd: Een of FLINKE HALFWAS, bij Jb. KUIPER, Slager te Schoorl. Gevraagd: Een leeftijd 40-50 j., P G., een kind geen bezw., bij man en 2 zoons. Briev. aan OTTO's Adv. Bur. onder letter R, te Broek op Langendijk. gevraagd aan de Timmerfabriek „West-Friesland" te Schagen. Voor direct een gevraagd, bij JAC. MOSK, Wierin- gerwaard. gevraagd, om terstond in dienst te treden, v. g. g. voorzien, bij G. GEERLIGS, Oudesluis. Mevr. Mr. EECEN, Brandwaarborg Mij. Oudkarspel, vraagt voor direct of tegen 1 'Mei (Klaver en Raigras) bij H. TiESSEN, Anna Paulowna. TE KOOP: J. KISTEMAKER, Korte Snevert, Schagen. TE KOOP, 7-jarige vosmerrie, lijn- paard. P VISSER, Azn,, Slikkerdijk, Wieringerwaard. TE KOOP, bij G. APPEL, Burger- brug, een volbloed afgekeurde Opbr.: M. 3-j. 5392 K.G., 4,02 Opbr. V.M.: 5-j.: 4257 K.G., 4,04 Tevens een KALFSTIER met hoo ge productiecijfers. Te koop gevraagd: Een in besten staat. Aanb. lett. B. Boekh. C. ST IKK FR, Anna Paulowna. gevraagd voor werk in de Wierin- germeer, nabij Wieringen, door C. BLAAUEOER en M. C. TUINMAN te Schagen. Model 1931, f 63... Uit voorraad leverbaar, bij P. W. KWANTES, Schagerbrug. Hoenderpark „De Hoop"' te Lutje winkel, heeft wegens gebrek aan ruimte nog eenige prima af te geven, broed Aug. 1930 en vol op aan den leg. A. HOOIJ. TE KOOP (Prijs billijk), bij NIC. OP 'T VELD, t.o. Station Noord-Schar- woude. TE KOOP: Een prima lerlc Magneet, prijs f45.00. Adres- J. BEERS, Hoep, B187, Schagen. in de zware kwaliteit JANSEN en TILANUS in 4 moderne kleuren en zwart STERK en GOEDKOOP

Schager Courant | 1931 | | pagina 6