Bont Allerlei. Provincie Gelderland. Provincie Friesland. Provincie Drenthe. Provincie Zeeland. Verkiezingsvaria. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Ruil van Zendtijd. De snelle kapitein Hawks. Gaat ook Amerika ontwapenen? Nagekomen Berichten. 40.000 Liter benzine in beslag genomen. Het drama ie Wanroy. De cijfers tuscüen haakjes geven den stand van 1927 weer De voorloopige uitslag is, dat gekozen zijn: R.-K- 20 (19); S.D.A.P. 11 (10); Christ.-Hist. 10 (10); Anti- Rev. 8 (8; Vrijheidsbond 8 (8); Vrijz.-Dem. 3 (4); Staatk. Gcr. 1 (1); Communisten 1 (0). De Dem. Partij en Plattelandersbond verliezen bei den hun eenige zetel. S.D.A.P. 13 (12). Anti-Rev. 12 (11). Christ. Hist. 10 (10), Vrijz.-Dem. 6 (5). Vrijheidsbond 4 (4), Roomsch- Ivath. 4 (4), Communisten 1 (1). De Plattelandersbond verliest beide zetels. S.D.A P 10 (9), Anti-Rev. 7 :6), Vrijheidsbond 6 (6), Vrijz Dem. 5 (51, Christ. Hist 5 (5), Roomsch-Kath. 1 (2), Platt. Partij 1 (3). Roomsch-Kath 8 (8), Anti Rev. 8 (8), Christ. Hist 7 (7), S.D A.P. 6 f5). Vrijheidsbond 6 (7). Staatk. Ger. Partij 4 (3), Vrijz.-Dem. 2 (4), Van Dalsum 1 (0). Een Amsterdamsch stembureau n!et op tijd geopend. Toen Woensdagochtend 8 uur mattneuze Ameterdam- sohe kiezers zich, om hun stemplicht te vervullen, ver voegden aan de openbare school ln de Mnrco Polostraat, bleek de schooldeur op slot te zitten. Al vrij spoedig stond een flink groepje mannen en vrouwen voor de school verzameld met de leden van het stembureau. Het cen traal stembureau aan het stadhuis werd van het geval ln kennis gesteld. Toen do deur geopend was, waren sommige wachtende kiezers al heengegaan, na hun stem biljet ln de brievenbus te hebben geworpen. Per taxi zijn zij toen van hun werk of van huls ge haald en naar de school gebracht, om moeilijkheden te voorkomen. Nader wordt gemeld, dat uit het onderzoek, Ingesteld op last van het centraal stembureau, is gebleken dat de deur van de Marco Poloschool niet geopend kon worden doordat deze aan de binnenzijde met een ijzeren staaf was gesloten. Een stoker is aan de achterzijde het ge bouw binnengedrongen en heeft na een half uur werken de staaf verwijderd. Het is nog niet opgehelderd wie deze solide sluiting heeft aangebracht. Volgens de werkster en den stoker zit deze staaf er nooit Het onderzoek duurt voort Nagenoeg alle gedupeerdo kiezers hebben in den loop van den dag aan hun stemplicht kunnen voldoen. Duizenden stemmen van onwaarde Als opmerkelijk verschijnsel, dat zich bij deze verkie zing voor het eerst in bijzondere mate heeft voorgedaan te Rotterdam, werd het ongewoon groot aantal ongeldi ge stemmen geslgnaleerd-Volgens een schatting, die wij van iemand, die bü het openen van de processen verbaal geweest was, hoorden, aldus de N.R.Ct., beliep het aan tal stemmen van onwaarde bij een reeks van stcmbure- aux, acht 4 tien procent, zoodat er vermoedelijk duizen den stemmen van onwaarde zullen blijken te zijn. ERGERLIJKE BALDADIGHEID. De nieuwe gebouwen van het Prov. Waterleiding bedrijf op het Hecrenbosch krijgen, in de uren dat niet wordt gewerkt, herhaaldelijk bezoek van jongelui die zich niet ontzien om de nieuwe werken te vernielen of te besmeren. Op de helderwitte muren en plafonds maakt men zwarte afdrukken, een raam was dermate achterovergetuimeld dat de onderlijst kapot was ge raakt, elders moesten de haken van de ramen het weer ontgelden. Voor de Paaschdagen waren de ingangen teneinde dit regelmatig bezoek te ontgaan geheel dicht getimmerd, maar de planken waren los getrokken, 200dat men zijn vernielzucht weer kon bevredigen. We vernemen dat thans aangifte bij de politie is gedaan en het is te wenschen, dat de politie weldra de belhamels zal weten op te sporen. FOLITIE. Gevonden: een eierkist. een dameshorloge. SCHAGEN, 23 April. 6 stuks paarden f 250—350. fokstieren f 110—260, 270 geidekoelen (magere) f 170—340, 25 ld (vette) f 250 375, 50 kalfkoeien f 260—410, 20 pinken f 120—200, 205 nuchtere kalveren f 1018, 117 overhouders f 2639, 3 bokken en gelten f 610, 53 varknes (magere) f 18 —27, 66 Idem (vette) per Kg. f 0.38—0.42, 238 biggen I 8—15. 7 konijnen f 1—2.25, 18 kippen f 0.50—2. EIERVEILING SCHAGEN. 23 April. Aangevoerd zijn: 187 partijen 171233 stuks kipeieren, 30 partijen 6875 stuks eendeieren, 60 stuks kievitseieren. De prijs liep van: kipeleren kleine f 3.403.50, bruine f 3,70 eendeieren f 3.303.50. kievitseieren f 0.090.11. De veiling duurt voort AMSTERDAM, 22 April 1931. Aardappelen. Bericht v. d. mak. Jac. Knoop. Zeeuwsche bonten f 67.50. ld. blauwen f 57, ld. bra- ▼o's f 46, ld. roodstar f 45, ld. kiel Industrie f 4.50— 0, ld. eigenheimer f 4.506, ld. blauwe poters f 3.504. ld. bonte poters f 3.504, ld. Bevelanders f 4.505, Vlaamsche klei Industries f 4.254.50, ld .eigenhei mers f 4.505, ld .roodstar f 45, Duitsche Industrie f 4.755, IJpolder eigenheimers f 45, id. bravo's f 4 6. id. roodstar f 45, ld. Bevelanders f 4.254.75, Drentsche eigenheimers f 2.804.20 per H.L Winter Malta f ^1617 per 100 Kg., Flakkeesohe eigenheimers f 5.506, Spuische eigenheimers f 5.506, Friesche bor- gers f 4.50—4.75 per Hl. NOORDSCHARWOUDE, 22 April 1931. Uien: drielingen f 1.401.80, gew. uien f 3.203.80, grove uien f 2.803.90, peen f 2,40—3.20, roode kool 17.20 —22.60, D. witte kool f 7.50—9, gele kool f 6.20—9.90, alles per 100 K.G. Aanvoer: 13500 Kg. uien. 4600 Kg. peen, 21100 Kg. roode kool, 78809 Kg. D. witte kool, 28500 Kg. gele kool. ALKMAAR. 22 April. Aardbeien f 3.104.60. andijvie f 10.40. bloemkool I f 27, II f 1022, kropsla f 5.30—8.90, knolsolderie f 24,40, komkommers f 8 per 100 stuks, gclo kool f 810. uien f 2.90 per 100 Kg., prei f 4.6011.60, raapstelen f 4.40, radijs f 330—8.20, selderie f 1.50—4.40, per 100 bos, spinazie f 1.251.75, postelein f 0.15—0.95, per bakje, witlof I f 913, n f 48 per 100 pond. BROEK OP LANGENDIJK, 22 April. Aangevoerd: 1000 Kg. roode kool f 18.20—21.50, 93000 Kg. gele kool f 6.30—9.60, 2e soort f 3.10—5.80, 42000 Kg. D. witte f 6.708.70, 5200 Kg. uien, grove f 3.504.10, uien f 3.904.30, drielingen f 0.60, 1 Kg. tomaten f 0.91 per Kg, WARMENHUIZEN, 22 April. Roode kool le kw. f 19.50, gele kool le kw. f 8.30, peen f 2.10, kleine f 1.40 per 100 Kg. Aanvoer 1000 Kg. roode kool, 1000 Kg. gele kool, 1350 Kg. uien. AMSTERDAM, 22 April 1931. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 302 vette kalveren, le kw. f 0.92 1.04, 2e kw. 80—90 ct., 3e kw. 6676 ct., per Kg. slacht gewicht, 96 nuchtere kalveren f 611, 100 varkens, vleesohvarkens weg. van90110 Kg. 5051 ct, zware varkens 4749 ct., vette varkens 4346 st., per Kg. slachtgewicht. Aan het abatoir werden heden aangevoerd -11 wagons geslachte runderen uit Denemarken. VOORJAARSVEEMARKT TE ALKMAAR Op de groote voorjaarsveemarkt waren Woensdag aan gevoerd 2123 runderen, tegen 1823 verleden jaar. De prijzen waren: kalfkoeien f 230450, geldjekoelen f 200 360, pinken f 140—200, stieren f 150—300. De handel in geidekoelen was stug, overigens matig. RADIO. 30 April en 1 Mei. Ter gelegenheid van de soc.-dem. 1 Mei-viering en den verjaardag van prinses Juliana, zijn voor de ko mende week wijzigingen gebracht in de regeling van de door de VARA en AVRO gewoonlijk voor uitzen dingen te bezetten dagen. Op Donderdag 30 April zendt de AVRO den gehee- len dag uit, terwijl daartegenover volgens een me- dedeeling in „Het Volk" op Vrijdag 1 Mei de zen der ten volle ter beschikking staat van de VARA. Op Woensdag 29 April zullen zoowel VARA als AVRO den zender bezetten op dezelfde uren, die in andere weken des Vrijdags door beide omroepen wor den gebruikt. De VPRO, die doorgaans den Vrijdagavond ter be schikking heeft, zal thans Zaterdagavond 2 Mei van 8 tot 11 uur uizenden. LUCHTV A ART Een pracht-record. De Amerikaarwche vlieger Hawks, die onlangs een bezoek aan Waalhaven bracht, heeft zijn bij naam „de menschelijke kogel" eer aangedaan, door gister in 5 uur 22 minuten van Londen naar Rome te vliegen. Het vorige record stond op naam van Kingsford Smith met 12lA uur. Hawks vloog on danks de ongunstige weersomstandigheden met een gemiddelde snelheid van 174 mijl per uur. Hij is van plan nog vandaag naar Londen terug te keeren. Een nader telegram meldt dat hij om 1.40 de terug reis heeft aanvaard. Een noodlanding. Op zijn terugreis van Rome naar Londen heeft Capt. Hawks op ongeveer 150 K.M. ten Zuiden van Parijs door gebrek aan benzine een noodlanding moeten maken. Zijn toestel bleef echter onbescha digd, zoodat hij morgen zijn vlucht kan voortzet ten. Het gouden Christusbeeld. Op de Karisbrücke ln Praag vinden we een lange rij beelden, waaronder een Christusbeeld. Dit beeld nu be zit eenige bijzonderheden. Ten eerste is het, in tegen stelling met de anderen, verguld. Het verguldsel Is een beetje gaan brokkelen en hier en daar kunnen we het ruwe steen er doorheen zien. Een tweede opvallend feit is dat onder het beeld, eveneens verbrokkelde Hebreeuw- sche letters staan. Iedere Praagsche Inwoner zal u, als ge er naar vraagt, de beteekenis daarvan kunnen vertellen. Eenige honderden Jaren geleden stond dit beeld reeds op de brug, echter niet verguld. De joden, die ln het Praagsche glietto woonden waren verplicht hun hoed af te nemen als ze het beeld passeerden. Een jood echter moet dit hebben geweigerd. Men nam den man gevangen en men was van plan hem ter dood te brengen. Toen kwamen echter afgevaardigden van het gihetto en smeekten om vergeving. Nu werd de beschikking gemaakt dat de man vrij zou zijn. mits* de joden elk jaar het Christus-beeld zouden vergulden en er in Hebreeuwsche letters bij zouden schrijven: „Christus is groot" Dit hebben de joden ook gedaan. Jarenlang vergulden zij het beeld en schreven er de letters onder. Sinds jaren is dat niet meer zoo,maar nog altijd kleeft verguldsel aan dit kruisbeeld ter herinnering aan deze oude geschiedenis. De bijbel In 887 talen. De bijbel, het boek der boeken, was tot nu toe in 886 talen vertaald. Daarmee was echter niet gezegd, dat er geen taal meer was, waarin zij niet zou kunnen vertaald worden. Er moest er nog een zijn, meende een Amerlkaansch taalonderzoeker. Door deze overtuiging gedreven begaf hij zioh in gezelschap van een Spanjaard, die verschil lende Indianen-dialecten verstond, Aaar de binnenlan den van Guatemala. Na moeizame zwerftochten vol hin dernissen kwam men in een gebied waar Indianen leef den, die door de moderne civilisatie nob nimmer beroerd waren. De Spanjaard wist met zijn tesamengezochte dialect uitdrukkingen een verbinding met het opperhoofd tot stand te brengen. Toen zou hij trotsoh verklaren dat hij een nieuwe taal ontdekt had, die geen letters kende en daarom ook nog nimmer geschreven was. Dat was een naar de hand van den Amerikaanschen taalvorscher. Men maakte een aanvang met het moeilijke werk en construeerde eerst een alphabet -voor de nieuwe taal. Daarop leerde men de inboorlingen met de schrlfttee- kens hun eigen taal schrijven. Toen keerde men naar huls terug en begon aan het nog moeilijker werk om de bijbel in de nieuwe taal te vertalen. Thans is dit reuzenwerk voltooid en het bijbelgenoot schap kan zioh er op beroemen, dat de bijbel thans ln een nieuwe en wel in de 887ste taal vertaalden mam gedoopt is. Ik klaag de dooden aan. Edelachtbare heer president en rechters, gelooft u, dat het werkelijk mogelijk Is een doode aan te klagen? Deze vraag aan het hooge gerechtshof in Santa Anna (Callfornië) voorgelegd, dat kortgeleden een eigenaardig proces te verhandelen kreeg. Miss Palmer had veel geld en een vriendin, die met een tooneelspeler getrouwd was. Tooneelspelers zijn ook ln Amerika er niet steeds bovenop. Dus m.a.w. het ging de vriendin en haar man niet al te goed. Maar zij hadden een groote hoop: de erfenis van Miss Palmer. Vaak is het lot zeer welwillend en zoo gebeurde het op zekeren dag dat Miss Palmer overleden was. Maar dit was voor het echtpaar wat pijnlijk, want men stelde vast, dat miss Palmer aan vergiftiging gestorven was. Het spoor kon slechts in een richting voeren: Het is de vriendin geweest Doch voor en aleer zij ter verantwoor ding was geroepen was ook zij dood. Zij pleegde zelf moord. De ijverige reohters lieten zich hierdoor niet van de wijs brengen en zetten het onderzoek voort en het kwam tot een proces tegen de vriendin van miss Palmer, of schoon zij niet meer bestond. Haar schuld kwam vast te staan, ze werd van moord aangeklaagd en als een le vende veroordeeld. Het openbaar ministerie heeft het woord en de offi cier verheft zioh en zegt: de doode was een moordena res en wordt daarom aangeklagad. .Volgens een Californische wet kan de moordenaar nooit van den vermoorde erven. Zou dus de schuld van de vriendin bewezen zijn, dan zou ook automatisch haar aanspraak op de erfenis vervallen. Doch de familie van de moordenares nam daar geen genoegen mee. Nauwelijks was het oordeel gevallen of zij maakte aanspraak op de erfenis. De vrouw is onschul dig, zij Is de rechtmatige erfgename van miss Palmer en daar zij nu dood is heeft de familie het recht de erfenis in bezit te nemen. Op deze wijze kwam het tot een tweede proces, waarin de doode verschijnen en zich rechtvaardigen moest: ik heb den moord niet bedreven. Daar het tot nu toe niet mogelijk Is dooden op te wekken, zelfs dan wanneer het gerecht het verlangt, dan wordt voor plaatsvervanging gezorgd. Er werd een verdediger toegewezen, welke do rol van de moordenares overnam. Hij verdedigde zich hartstochtelijk, maar het mocht niet baten, want het hooge gerechtshof besliste: De doode heeft de moord ge pleegd. De familie zal nog een keer in hooger beroep gaan, maar het zal weinig helpen. Snelheden. Nadat eenigen tijd geleden de Engelsohe renner Camp bell het wereldsnelheidsercord voor automobielen, dat op naam stond van zijn verongelukten landsman Majoor Segrave van 372.48 op 395.46 KM. per uur kon verbe teren, is het niet oninteressant te weten hoe de wereld snelheidsrecords zich tot elkaar verhouden, vooral om dat binnen enkele weken de wedstrijden om den Schnei- derbeker beginnen, waarbij ongetwijfeld weer nieuwo snelheidsrecords met vliegtuigen zullen gevestigd worden De snelste mensch in het water was Johnny Weismüller, die ln 47.4 seconden 100 meter aflegde en 1.74 meter per seconde zwom. De meermalen wereldkampioen zijnde op de schaats, Clas Thunberg wist over 500 meter 11.7 meter per seconde af te leggen, terwijl de Fransche wielrenner over denzelfden afstand 15.5 meter in de seconde reed. Ervaren skiloopers brengen het tot 30 meter per sec. hetgeen gelijk staat met 106 K.M. per uur. Met een mo torboot heeft men reeds 172 K.M. per uur afgelegd of 48 M. per seconde; met een motorrijwiel 61.5 M. per secon de, dat Is 221 K.M. per uur. De auto heeft het, zooals reeds boven werd vermeld tot 395 K.M. per uur gebracht de vliegmachine en wel het watervliegtuig tot 575 K.M. per uur. Dit record werd het vorige jaar door Major Orlebar uit Engeland bij de Schneiderbeker-wedstrijden ln Italië gevestigd. Een kleine republiek gezocht. Men weet natuurlijk dat er een kleine republiek An dorra bestaat. Ze is weliswaar nauwelijks op de land kaart te onderschelden, maar heeft toch nog 5200 In woners en drie souvereinen. Een eigen staatsraad in een eigen residentie^Sn prefect van het Fransche departement der Zuidelijke Pyreneeën en den Spaanschen bisschop van Urgel. Zelfs de wereldoorlog heeft aan deze verhou dingen niets veranderd, en het geld heeft geen inflatie ondergaan. Wat zou men daar nu in Andorra moeten zoeken, er zijn daar geen objecten voor wereldeconomie en wereldpolitiek te-vinden, doch toch schijnt er iets te zijn, wat menschen aantrekt En dat is: geen belasting. Twee antipoden uit Australië wilden deze ontdekking ln klinkende munt veranderen. Dat het slechts bjj een po ging bleef zegt nog niets tegen hun geniaal ontdekkings talent. Zjj trommelden op zekeren dag de staatsraad in het kleine dorp tezamen. Een van hen haalde een che que uit zijn portefeuille, die reeds onderteekend was en de voor Andorra sprookjesachtige som van 180.000 gul den aanwees. Daarvoor behoefde geen Andornees zijn overtuiging te verloochenen of zijn hand te roeren. Niets anders dan verlof om een loterij te organiseeren, die na tuurlijk niet in Andorra, maar geheel Spanje en rank- rjjk tot arbeidsveld zou hebben. Van belasting zou ver dei geen sprake zijn, want deze uitvinding van den dui vel is in dat land onbekend. De staatraad stond met gretige handen klaar, maar de Fransohe prefect en de Spaansche bisschop zeiden neen. Geen loterij in Andorra Nu zijn de Australiërs op zoek naar een andere zelf bewuste kleine republiek en zijn in Danzig terecht ge komen. Want -ook met Danzig valt te praten, heeft men hun gezegd. De componist van „Valencla" weer straatarm. Het is nog niet veel jaren geleden, dat het succeslled Valencia alle harten en ooren streelde. Iedereen zong het en als men het niet enkele malen kon fluiten was men niet „bij". Wie fluit of zingt tegenwoordig nog Valencia? Reeds lang hebben wij onze andere voorliefden, reeds lang weten wij niets meer van Jo6é Padilla, den vurigen componist van het kleine liedje, dat hij voor de Parij- sche revuester. de immer jonge mistinguette in een ge niaal oogenblik heeft voortgebracht Nu, Senor Padilla zou zich er misschien bij kunnen neerleggen, dat zijn roem in het niet vervlogen is. Maar pijnlijker is voor hem het feit, dat ook de millioenen, die Valencia hem hebben opgebracht, absoluut verdwe nen zijn. Twaalf minuten, heel nauwkeurig berekend, heeft de geboorte van het lied gekost, bijna twee en een half mil- iioen gulden heeft het hem ingebracht Weg zy'n zij, uit gegeven. Nu wacht hij op een nieuwe kus der Muse, die hem weer aan een nieuw vermogen zal helpen. Hopenlijk behoeft hij niet lang meer te wachten. Verschillende berichten. Een rede voor de commissie voor den wereldvrede. Reuter seint uit Indianapolis (Indiana): Onderstaatssecretaris Castle heeft heden voor de commissie voor den wereldvrede in den staat In diana een rede gehouden, waarin hij namens de re geering zeer nadrukkelijk voor beperking van oor logstoerustingen is opgekomen. Wij zullen, zei Castle, zooals vanzelf spreekt, aan de ontwape ningsconferentie te Genève deelnemen, hoewel wij in de kwestie van de ontwapening te land weinig meer aan een oplossing kunnen medewerken, dan door te verwijzen naar ons goede voorbeeld. Als alle landen hun legers in verhouding tot de grootte van hun bevolking, zooals bij ons. zouden verminderen, was het vraagstuk opgelost. Maar dat is meer dan men mag hopen. Zeker beginnen alle volken te be grijpen, dat een oorlog voor alle deelnemers een nederlaag beteekent. want de onvermijdelijke gevol gen van een modernen oorlog zijn nu zich over de heele wereld uitstrekkende oeconomische crisis, zooals wij nu doormaken eif revoluties, zooals Zuid- Amerika en Spanje moesten doormaken. LANGEND IJ K BROEK OP LANGENDIJK, Door den heer C. Duif Sz. zijn Woensdagmorgen de eerste tomaten ter markt aangevoerd, welke 91 cent per K.G. opbrachten. ANNA PAULOWNA Aan den heer E. Muntjewerf, aannemer alhier, is opgedragen den bouw van vier woonhuizen aan den Stoomweg, voor rekening van den heer J. Pranger. Op initiatief van het bestuur der Coop. Bloem- bollenveilingsvereenlging „Breezand" zal Zaterdagavond in de zaal van den heer Jb. Borst de film „Van bol tot bloem" vertoond worden. Vervoerd met een passagiersschip. Men meldt uit Stockholm aan de N.R.Ct.: De douane te Oslo heeft dezer dagen beslag gelegd op een partij van 40.000 liter benzine, die met het van Hamburg komende Noorsche stoomschip Kong Dag het land waa binnengesmokkeld. Volgens de papieren had het schip 50000 liter white spirit «au boord. Er bleken echter niet slechts 25 maar 200 vaten van 200 liter elk met white spirit aan boord te zijn. De douane stelde toen nader onderzoek in, waar bij het bleek, dat al de white spirit benzine was. Volgens de directie van de maatschappij waarvoor de benzine be stemd was heeft de afzender te Hamburg, zonder dat zij er kennis van droeg, de benzine onder de benaming white spirit verscheept omdat een Noorsch passagiers schip niet meer dan 5000 liter benzine tegelijk aan boord mag hebben. De verschillende bepalingen ter voorko ming van brandgevaar bij vervoer van benzine waren niet in acht genomen. De zaak is in handen van de politie gegeven. OP EEN LOCOMOTIEF GESPRONGEN. Gevallen en gedood. Dinsdagavond half zes wilde de 25-jarige ongehuwde fabrieksarbeider Van Mierlo uit Didam op de steenfa briek Bingerden aan den Havikkerweg bij Dieren op een rijdende locomotief springen. Hij kwam te vallen, kwam onder de locomotief terecht en is aan de gevolgen overleden. OPSTAND IN PORTUGEESCH GUINEA. Bolama het centrum. Volgons een bericht van het B. T. A. zou in Por- tugeesch Guinea (Noord-West-Afrika) een gelijk soortige beweging als op Madeira zijn uitgebroken. Zij vond haar oorsprong in de hoofdstad Bolama en stelde de constitutionnalisten in staat zich mees ter te maken van het bewind in Guinea. Het succes der beweging zou volkomen zijn. LADY HEATH. Pijnlijk Incident. Reuter meldt uit Wlndsor (Ontario) dat Lady Heath, de bekende Amerikaansohe vllegster, Dinsdagavond al daar wegens dronkenschap werd gearresteerd, doch tegen betaling van een kleine boete weer in vrijheid werd gesteld. ERNSTIG MIJNONGELUK BIJ ZEITZ. V.D. verneemt uit Halle: In schacht 113 van de mijn Ro3itz bij Zeitz zijn gis ternacht 13 mijnwerkers het slachtoffer geworden van een ernstige mijngasverglftiging. BOTSING IN BIRMA. Politie tegen rebellen, Reuter seint uit Rangoon: Uit Thaye-myo wordt ge meld dat een handjevol militaire politie wederom een overwinning heeft behaald over een sterke bende opstandelingen. Een troep van ongeveer 500 rebellen deed een aanval op 25 man militaire politie in een post bij Karna, doch zij werden afgeslagen, vijftien dooden achterlatend. Vijf man der militaire politie en een officier van gezondheid werden licht gewond. Neef van den verongelukte gearresteerd Gelijk gister werd gemeld, is te Wanroy de heer L. v. d. V. onde'r verdachte omstandigheden, tengevolge vaa opgeloopen brandwonden overleden. In verband daarme de is nu voor den Officier van Justitie te den Bosch ge leid en in het Huis van Bewaring opgesloten de 21-ja- rige P. van der V„ uit Oosterhout, een neef van het slachtoffer. Hij wordt ervan verdacht den dood van zijn oom te hebben veroorzaakt De belde doktoren dr. Nieuwenhuis uit Utrecht en dr. Mttrop uit Den Bosch, die op last van de justitie de sec- 'tie hebben verricht moeten verklaard hebben, dat d» overledene een slag met een zwaar voorwerp wellicht een breekijzer zou hebben bekomen, waardoor een zware scheur-kwetswond is ontstaan. De muren moeten met bloed bespat geweest zijn, doch de meeste sporen zouden later verwijderd zijn. Ook zouden in de schuur, waarin de broedmachine staat, met petroleum gedrenkte doeken gevonden zijn. In hoeverre deze gediend hebben voor het schoonmaken van de machine, heeft men niet kunnen vaststellen. De heer v. d. V. schijnt, op deze broedmachine liggend, in brand gestaan te hebben, waarbij hij doodelijke ver wondingen opliep. Gelukkig is een hoeveelheid stroo, wel ke vlak naast de petaroleum-kunstmoeder bij den uitlaat lag, niet in brand geraakt, anders was waarschijnlijk de schuur een prooi der vlammen geworden. Toen de politie arriveerde, vond zij het slachtoffer In de huiskamer, welke ongeveer 30 meter van de schuur verwijderd. Hij was toen reeds gedeeltelijk verbonden en stervende. De vrouw was zeer overstuur en wilde bij de komst van den veldwachter de kamer uitgaan. Dit werd haar verhinderd, doch later is zij toch wegge- gaan om na ongeveer drie kwartier met den neef, dien zij blijkbaar was gaan halen, terug te keeren. De ster vende schijnt niet veel meer over de toedracht van bet drama te hebben kunnen vertellen en hij bezweek, na nog tot Maandagavond onder zwaar lijden, te hebben ge leefd. Men verwacht, dat ln deze zaak nog meer arrestatie» zullen volgen. Omtrent de motieven van het noodlottig» gebeuren tast men ln het duister.

Schager Courant | 1931 | | pagina 2