Dorpsbrand in Walachije. Het ongeluksmuseum van den Spaanschen Koning. Brand in de Weensche hoogeschool. De waarzeggerij in Amerika. Ex-Koning A1 f o n s o. Drama in de hoofdstad. Een dreigbrief door het venster. Engelsch stoomschip vergaan? De doodstraf tegen Kürten geëischt De A.V.R.O.-kwestie, Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. /\i 10i boerderijen verwoest VJD. verneemt uit Boekarest: In de gemeente Ocna in Walachije brak tengevolge van onvoorzichtigheid van een boerin brand uit op een boerderij. Door den hevigen wind breidde de brand zich snel uit en sloeg over naar de omliggende huizen, zoo dat weldra een groot gedeelte van het dorp in brand stond. In totaal werden 104 boerenhofsteden in de asch gelegd. Voorzoover tot dusver bekend ls kwam één mensch in de vlammen om. Veel vee vond in de vlam men den dood en de totale schade is zeer groot Een verzameling die betrekking heeft op bom aanslagen of ongelukken. Een der grootste bezienswaardigheden ven het ko ninklijk paleis te Madrid is het zoogenaamde „Onge luksmuseum" waartoe slechts zelden bezoekers worden toegelaten. Het is door koning Alphons Xm aangelegd en bevat allerlei dingen, die betrekking hebben op aanslagen, of ongelukken, waarbij de koning betrokken was. Uit zijn prilste jeugd stammen de scherven van zijn melkflesch, waaruit men den achtjarigen koning toeiv- maals wilde vergiftigen en de brokstukken van een groote vaas waarover hij als vijfjarige knaap struikelde bij welke gelegenheid hij zich ernstig verwondde. Naast een stuk van een bom, die men te Barcelona bij de feestelijkheden van de troonsbestijging naar hem wierp, ligt een overblijfsel van den landauer, waarin hij zat toen te Parijs in 1904 een helsche machine vlak bij zijn rijtuig ontplofte. Ook is er het geraamte van het paard bewaard, dat bij die gelegenheid gedood werd. Het middelpunt van deze griezelige verzameling wordt ingenomen door een aanslag op den dag van zijn huwe lijk in Juni 1906. Behalve het met bloed bevlekte brui loftskleed der koningin,, ziet men daar de verscheurde uniformen van de koninklijke lijfwacht, waarvan er vele gedood werden, de gebroken wielen van het rij tuig, het zadel van het paard en nog vele andere gru welijke herinneringsstukken. Groote verwarring. V.D. verneemt uit Weenen: Gistermorgen brak in het hoofdgebouw van de Tech nische Hoogeschool te Weenen, die tot de schoonste bc-■werken der stad behoort, een brand uit op de z- ordleping. '.at het dak met metaal is bedekt, werd het vuur la; tijd niet bemerkt, totdat tegen 10 uur voorbij gangers de brandweer erop opmerkzaam maakten, dat er rook uit het dak opsteeg. In het gebouw zelf merkte men pas Iets van den brand in de pauze tusschen de colleges. Alle op de bovenste verdieping gelegen college zalen. teekenlokalen en laboratoria werden snel ont ruimd. Doordat vele studenten hun materiaal, dat In de teekenzaal onder de zolderverdieping wordt bewaard, wilden redden, ontstond groote verwarring. Toen de koperen dakbedekking onder een geluid, dat veel op knallen geleek, stuk sprong, sloegen de vlammen hoog uit het dak. De brandweer werkte hard en tegen elf uur was zij het vuur zoover meester, dat de zijvleugel van het ge bouw geen gevaar meer liep. Niettemin woedde het vuur op dat tijdstip nog over een oppervlakte van 1000 vierkante meter der dakbe dekking. Een afdeeling militairen, die was gealarmeerd, behoefde niet meer in te grijpen. De brand in het centrum der stad wekte bij het pu bliek zeer groote belangstelling en het plein van het universiteitsgebouw was dan ook achter de afcetting zwart van nieuwsgierigen. Abonnement voor een bioscoop Omtrent de waarzeggerij In Amerika, waarover wij reeds een en ander berichtten, kunnen wij nog de vol gende bijzonderheden mededeelen aan de hand van ge gevens, verstrekt door mr. Jony Muiholland, den vice- presldent van den bond der Amerikaansohe tooverkun- stenaars. Er zijn op het oogenblik ln Amerika ongeveer 100.000 tooverkunstenaars waarzeggers en de opbrengst van hun zwendelpractijken bedraagt per Jaar ongeveer 125 mini- oen dollar. Een sterrenwichelaar te Chlcago heeft een volledig bedrijf Ingericht en zijn etablissement wordt niet alleen door bakvisschen, gescheiden vrouwen en dienstmeisjes bezocht, doch door personen van eiken rang en stand. Talrijke zakenlieden hebben bij hem een abonnement voor een maandelijksche horoscoop, waar voor zij 100 dollar per jaar betalen. Als men nagaat, dat bij de volkstelling in de Vereenig- de Staten ongeveer de helft der bevolking opgaf „zon der godsdienst" dan wordt de toename van dezen onzin wel heel duidelijk. Immers, waar het geloof ophoudt, begint het bijgeloof. Weinig hoop, dat hü ooit naar Spanje zal terugkeeren. Het N.T.A meldt uit Londen: Ex-koning Alfonso XIII van Spanje heeft na zijn aan komst alhier aan 'n persvertegenwoordiger verklaard, dat hij er weinig hoop op had, ooit nog naar Spanje te zullen kunnen terugkeeren. Hij hoopt dat het Spaanschg volk zal begrijpen, dat hy in het buitenland blijft, omdat hij wenscht, dat het Spanje goed zal gaan. Dit is de eenige verklaring, die Alfonso over de jong ste gebeurtenissen heeft afgelegd. Hij weigerde aan den persvertegenwoordiger verdere mededeellngen te doen over zijn eigen toekomstplannen. DE WOLVENPLAAG IN BULGARIJE. Sinds eenige weken komen groote troepen wolven naar de Bulgaarsche steden en dorpen. Door de bevol king worden met medewerking van de politie groote drijfjachten georganiseerd. Dezer dagen werd een land bouwer die zonder vuurwapenen was, op weg naar huls door een wolf overvallen. Hij wist het dier met het licht van zijn rijwiellantaarn zoolang van zich af te houden, totdat hy de hoeve bereikt had. HET GEVAAR VOOR DEN SCHILDER. Doodelijk ongeluk ln Groningen. Doordat de katrol van den steiger losschoot ls gis termorgen de schildersknecht J. de B.. die werkzaamhe den aan een perceel verrichtte, aan den Ubbo Smmi- ussingel, te Gornlngen, naar beneden gevallen. Hy was onmiddeliyk dood. KONING ALFONSO VAN SPANJE is in de Engelsche hoofdstad aangekomen. De ex-ko ning hij zijn aankomst voor het Claridge hotel te Londen, terwijl een groote menigte hem hartelijk toejuichte. STAKING IN DE DRENTSCHE VENEN. Te Barger-Compascuum uitgebroken. De staking in het veen rayon Barger-Compascuum is gistermorgen ingegaan, zoodat de arbeid by de ln het conflict betrokken verveners is stilgelegd. Alles is volkomen rustig en te Barger-Compascuum is de staking nauweiyks merkbaar. Ongeveer 200 arbeiders zyn by het conflict betrokken. BRUTALE DIEFSTAL. Hy kwam om het huis te zien. Dinsdagmiddag is in een perceel, ln de Thorbeckestraat te Delft een onbekende binnengeslopen, die daar een geldkistje heeft weten te bemachtigen, Inhoudende 550 gulden -an bankpapier. Bovendien vermist men een da- mestasch met 22 gulden. Als dader wordt een ongeveer dertig-jarige man ver dacht, die zich des morgens aan het huis had vervoegd, om dit te bezichtigen, zeggende door den hulseigenaar te zyn gestuurd. De bewoonster kon het verzoek niet toestaan, daar zy uit moest en ook 's middags afwezig zou zijn, hetgeen zy den man vertelde. By navraag, thans by den eigenaar gedaan, bleek deze van niets te weten. Dultscher schiet op den vader van zyn vroe gere verloofde. De dader pleegt daarna zelfmoord. Eenigen tyd geleden kwam een 24-jarige Dultscher in kennis met een 20-jarige juffrouw, wonende op de Ad- miralengracht te Amsterdam. Van die kennismaking kwam een verloving. Het meisje verbrak de verloving echter dezer dagen weer. De jonge man heeft toen alle brieven, welke hy van haar ontvangen heeft ln een pak je by elkaar gebonden en gisteravond laat in de brieven bus van de woning van zyn vroegere verloofde geworpen Het meisje ls naar de voordeur geloopen, om te zien wat er in de bus was geworpen. Op dat zelfde oogenblik klonk op straat een schot. Zy deed de deur open en zag toen haar vader en haar verloofde. De laatste had een schot, dat geen doel had getroffen, op haar vader gelost Meteen klonken nog twee sohoten, die op het meisje werden gelost Vader en dochter vluchtten en toen klonk een vierde schot, dat de Dultscher op zich zelf had ge lost Het bleek dat hy zwaar gewond was. In 't Wilhel- mlna Gasthuis is de man spoedig overleden. Het meisje was erg overstuur; een van de twee revol verkogels had haar even aan het dijbeen geraakt De vader van het meisje bleef ongedeerd. Toen hy den jon gen man voor de woning ontmoette richtte deze plotse ling de browning op hem en trok af, zonder dat de ko gel doel trof. Weduwe honderd gulden afgeperst Dinsdagavond werd in de woning van de weduwe Dry- dyk te Overzande een brief binnen geworpen, waarin werd gedreigd, dat haar huis in brand zou worden ge stoken, zoo zy niet honderd gulden buiten haar woning legde. Vol angst heeft de vrouw aan dezen eisch vol daan, waarna de schryver van den brief er met het geld vandoor ging. De weduwe gaf het geval gistermiddag by de politie aan en nog denzelfden dag slaagde deze er ln een ze keren J. V. te arresteeren. Hy is ln het arrestantenlo kaal te Overzande opgesloten. De politie zoekt verband tusschen dit geval en den overval te Baarland by vrouw Steketee, die in den nacht van Zaterdag 11 April j.1. is gepleegd. 18 man equipage aan boord. Reuter meldt uit Londen: Een vilegboot van Felixtone is gerequlreerd om aan de oostkust een onderzoek ln te stellen naar het vermiste s.s. „Calder" van de Londen-Midland-Scottlsh Railway, van Hamburg naar Huil onderweg met 18 man equipage, welk vaartuig over tyd ls. Een der hoofdofficieren van de iyn bezocht heden Skegness en constateerde, dat een daar aangespoelde reddingboot van de „Calder" afkomstig was. Vergeefsche nasporingen. Later wordt uit Londen gemeld: Behalve de vilegboot uit Felixtone doen negen andere Engelsohe vliegmachi nes nasporingen naar het vermiste stoomschip „Calder" Men vreest dat het schip, dat eerst het vorig jaar te wa ter gelaten ls, met de uit achttien koppen bestaande bemanning in de Noordzee is vergaan. WEDER EEN AARDSCHOK OP NIEUW-ZEELAND. Groote schrik onder de bevolking. Uit Wellington (Nieuw-Zeeland): Gisterochtend werd in de omgeving van de Hawkes- baal een hevige aardschok gevoeld, die grooten schrik onder de bevplklng van 't eenige maanden geleden zwaar geteisterde gebied verspreidde. De nog overeind staan de muren van de huizen, die tijdens de aardbeving in begin Februari werden verwoest, zijn door dezen nieu wen aardschok ingestort Wegens moord ln negen gevallen. In de gister gehouden zitting van het proces tegen den Dusseldorfschen moordenaar, Peter Kürtx, heeft de officier van justitie na een uitvoerig requisitoir tegen verdachte, wegens moord in negen gevallen de doodstraf, benevens op grond van een groot aantal pogingen tot moord en zedendelicten een totale tucht huisstraf van 60 jaar, te zamen te voegen tot een totale vryheidsstraf van minstens 15 jaar. Ten slotte elschte de officier nog levenslang verlies der burgerrechten, plaatsing van verdachte onder politietoezicht en ver- beurdverklaring van twee scharen en een hamer, die voor het plegen der misdryven hebben gediend. De officier wees op den buitengewoon grooten omvang van het pïoces en de buitengewone opwinding, door de daden van Kürten onder de bevolking van Dusseldorf gewekt Niet minder dan 12.000 sporen moesten door de politie worden nagegaan. Ruim 200 personen hebben zich zelf van de moorden by de politie beschuldigd en per dag kwamen ongeveer 300 aangiften by de politie binnen. Vervolgens besprak hy den persoon van den beklaag de, wiens aanleg en karakter hy uitvoerig naging waar bij hy er op wees, dat het proces tegen Kürten waar- schyniyk wel zonder wedergade in de annalen der mis daad Is. Hij wees er voorts op, dat reeds vóór de arres tatie drie personen Kürten als d envermoedeiyken „ste ker" hadden aangewezen, doch dat ten gevolge van een samenloop van omstandigheden het bewys destyds nog niet geleverd kon worden. Den levensloop van verdachte nagaand, wees de offi cier erop, dat Kürten reeds zeventien veroordeelIngen achter den rug heeft Nadat hij in 1913 uit de gevan genis was ontslagen, nam de reeks van moorden en overvallen een aanvang, terwijl tevens in den loop der eerste twee maanden eenige brandstichtingen door hem werden gepleegd. Nadat hy te Dusseldorp was komen wonen, stichtte hy van December 1926 tot medio 1928 zeventien keer brand. Daarna maakte hy zich van Oo- tober 1928 tot aan zyn arrestatie In 1930 schuldig aan acht moorden, 26 pogingen tot moord en 11 brandstich tingen. Ten aanzien van verdachte dringen zich, aldus de officier, drie vragen op: Is Kürten toerekeningsvatbaar? Heeft hy met voorbedachten rade gehandeld? Welke waarde moet aan zyn bekentenissen worden gehecht? Dr. Elch was van oordeel, dat verdachte zyn daden niet ln een toestand van ontoerekeningsvatbaarheid heeft bedreven. Hy heeft niet gehandeld onder Invloed van waanvoorstellingen. Dit wordt door de omstandig heid bewezen, dat hy zyn misdaden slechts heeft ge pleegd, wanneer hy niet op zyn werk behoefde te zyn, er daarbij steeds voor zorgend, daf zyn vrouw er niets van bemerkte. Voor het krankzinnigheidsartikel 51 komt verdachte dan ook niet in aanmerking. Het vonnis geveld. Na het vernietigend requisitoir van den officier van justitie, kwam de verdediger, dr. Wehner, aan het woord, die op den abnormalen aanleg van ver dachte wees. Daarna verhief Kürten zich voor een kort slot woord. Hij zeide thans in te zien, dat de door hem bedre ven daden zoo afschuwelijk zijn, dat hij het niet waagt ze op eenigerlei wijze te verontschuldigen. Hij was zich b&wust van de draagwijdte der bekentenis, die hij aan zijn vrouw heeft gedaan; als hij die beken tenis niet had afgelegd, dan zou het proces niet heb ben plaats gehad. Kürten zeide verder, dat zijn ou- derlijk huis, waaraan zeer veel ontbrak, noodlottig is geweest voor zijn verder leven. „Ik ben bereid de gevolgen mijner daden te dragen en daarvoor te boe ten." Om halfdrie trok de rechtbank zich in de raadka mer terug en eerst na zeven kwartier werd het von nis geveld. In de zaal heerschte een geweldige span ning, toen het vonnis door den Landgerichtdirektor dr. Rosen, werd uitgesproken. Verdachte is schuldig bevonden aan moord in negen gevaUen, gecombineerd met zedendelicten. Voor elk geval wordt hij ter dood veroordeeld. Wegens poging tot moord in zeven ge vallen wordt hij veroordeeld tot in totaal 15 jaar tuchthuisstraf, levenslang verlies van burgerrechten en plaatsing onder politie-toezicht. De moord-instru- menten, twee scharen, een hamer en een dolk wor den conform den eisch in beslag genomen. Motiveering van het vonnis. In de motiveering van het vonnis wordt gezegd: dat het voor de rechtbank van belang is geweest, dat cle bekentenis van den verdachte door beslissen de bewijzen is gestaafd. In de gevallen Kühn, Phli- ger en Scheer diende de schaar als voornaamste be wijsmiddel, in het geval Hahn de brief van den moordenaar, die ook voor het geval Albermann den doorslag gaf. In de gevallen Goldhausen, Mantel en Kornblum was van belang, dat Kürten zich in het bezit heeft bevonden van den dolk, waarmede de daad is gepleegd. In de gevallen Hamscher en Len zen is verdachte gezien. Voor de zaak Reuter geldt als bewijs de gevonden ring, bij Dorrier de gevon den mantel. Schulze en Meurer hebben den ver dachte herkend. De vraag naar den opzet moet bevestigend worden beantwoord. Voor het overleg is het rapport der deskundigen beslissend geweest. Bij een persoon lijkheid als die van Kürten is niet aan te nemen, dat hij ook slechts een oogenblik het besef van zijn da den verloor. De zedelijkheidsdelicten speelden een ondergeschikte rol. Kürten legt zich bij het vonnis neer. De verdediger verklaarde ten slotte in opdracht van zijn cliënt dat deze zich bij het vonnis neerlegt, een besluit, dat door hem na rijpelijk overleg is go- nomen. Op de vraag van den voorzitter of de mede- deelingen van den verdediger juist waren, ant woordde Kürten „Jawohl". Ook de officier van Ju stitie ging met het vonnis accoord. De veroordeelde, die tijdens de slotzitting voort durend onder verscherpte bewaking had gestaan, liet zich kalm en zonder uiterlijk zichtbare opwin ding uit de zaal wegvoeren. De beschuldigingen tegen den heer Vogt. Thans is het rapport verschenen der commissie, welke op verzoek van oud-minister dr. de Visser, een onderzoek heeft ingesteld naar de enkele maanden geleden tegen den heer Vogt. den directeur van de A.V.R.O., inge brachte beschuldigingen. Uit dit rapport biykt wel, dat van eenige fraude of corruptie of van een poging daartoe naar de stellige over tuiging der commissie geen sprake is. Conclusies. De commissie is van oordeel, dat op een tweetal pun ten de heer W. Vogt mede gedaan heeft aan handelin gen, welke afkeurenswaardig zyn. Het afkeurend oor- deel der commissie is echter tot deze punten strikt be perkt De commissie ls overigens van oordeel, dat ten aanzien van de overige punten, hierboven genoemd, den heer W. Vogt geen blaam treft; en voor wat betreft de punten 3e en 4e acht de commissie de mededeellngen en beschouwingen, voorkomende In het dagblad „De Gelderlander" van 25 November 1930 en in de vorige ar tikelen van genoemd dagblad op diezelfde aangelegen heden betrekking hebbende en evenzeer de desbetreffen de mededeelingenen en beschouwingen, voorkomende in de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" van 29 December 1930 ongerechtvaardigd. Conclusie van dr. De Visser. Dr. J. Th. de Visser heeft aan het rapport het vol gende schrijven toegevoegd: By de publicatie van dit rapport wil lk een enkel woord voegen. Het pleitte m. i. voor den heer W. Vogt, dat hy een onpartijdig onderzoek wenschte naar de tegen hem in het openbaar geuite beschuldigingen. Hij liet my der halve geheel de vrije hand, indien lk bereid was aan zyn verzoek tot samenstelling eener commissie te vol doen. Van die vrijheid heb ik dan ook, toen lk zyn verzoek had Ingewilligd, gebruik gemaakt, zoowel ten aanzien van de opdracht, die haar door mij werd gege ven. Een woord van dank komt aan de commissie voor haar omvangryken en serieuzen arbeid ongetwyfeld toe. Haar rapport draagt een streng juridisch karakter. Daaruit blijkt nu. dat zy van het vyftal beschuldigin gen, tegen den heer Vogt ingebracht, die welke onder de punten 2, 3, 4, 5a zyn begrepen, volkomen ongegrond verklaart Ook van eenige fraude, corruptie of zelfs van een poging daartoe is haar, naar haar eenparig oordeel, niets gebleken. Wat punt 5b betreft (de Invloed van de „Telegraaf" op de gestie van den heer Vogt), gaat de heer Vogt niet geheel vrij uit hoewel zy eraan toevoegt dat het geen in dezen in hem wordt afgekeurd, ook door zijn bestuur werd gedaan. Alleen keurt de commissie af hetgeen de heer Vogt by de omzetting van den Hilversumschen Draadloozen Om roep in den Algemeenen Nederlandschen Radio Omroep en de N.V. „De Radio-Omroep" Is verricht. Over hetgeen de commissie omtrent andere personen, by deze zaak betrokken, zegt, bewaar Ik het stllzwygen. (w. g.) J. TH. DE VISSER. Of 110. Pim vloog nu weer over een breed water, En over een stadje, lief en klein. Ik geloof, ik kan me niet vergissen, Dat is Rhenen aan den Ryn, En dat ls de Cuneratoren, Ik ken hem nog van een plaat, Waarby behalve deze toren, De groote kerk zelf ook op staat

Schager Courant | 1931 | | pagina 7