Uit onze Omgeving. Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. «en ontwerp-besluit tot vaststelling van een rooilijn voor de bebouwing op terrein „Cérès". B. en W. van Schagen werd gewezen op den minder gunstlgen toestand van een woning aan 't Hoog. Het gemeentebestuur bleek niet bereid bij den eigenaar op verbetering aan te dringen, maar intusschen is later door den eigenaar de woning in goeden toestand ge bracht. Een woning in de Hoep bleek voor het gezin van den huurder onvoldoende, maar de Commissie on dervond alle medewerking bij haar poging een geschik tere woning te vinden, zoodat verhuizing van het ge zin plaats vond. Een soortgelijk geval deed zich voor t. a. v. een woning van het Algemeen Armbestuur. De aanwezigheid van een groot aantal vogels maakte den toestand niet beter in een vertrek, waarin zeven men- schen ook den nacht moesten doorbrengen in 2 slaap plaatsen. De Commissie strekte voorts haar bemoeiingen uit tot een onderzoek naar een behuizing aan de Kreil en ad vies werd verstrekt omtrent een voor onbewoonbaarver klaring in aanmerking komend gebouw aan de Kreil. Het gemeentebestuur van Schagen werd nog advies ver strekt omtrent een ontwerp-besluit tot onteigening van een perceel en evenzoo omtrent een bezwaarschrift tegen voorgonomen onteigening. Het Ned. Instituut voor Volks huisvesting en Stedcbouw werd Ingelicht omtrent maat regelen binnen het ressort tot verbetering van bestaan de woningen genomen en de resultaten daarvan. Over het hoofdstuk scholen, fabrieken en werkplaatsen werd medegedeeld dat het gemeentebestuur van Texel een ontwerp-besluit tot wijziging van de verordening tot regeling van het geneeskundig en hygiënisch schooltoe zicht zond. Eveneens werd advies verstrekt over een ontwerp-raadsbesluit tot wijziging van de instructie voor de schoolartsen in die gemeente. In het verslagjaar kwamen de volgende gevallen van besmettelijke ziekten voor: buiktyphus 4. roodvonk 79, diphteric 30, polio-myelitis 1. meningitis 2. encephalitis 1 Den Inspecteur van de Volksgezondheid werd gerap porteerd omtrent het onderzoek ingesteld naar de her komst, mogelijk verband enz. van een typhusgeval te Barsingerhorn, Warmenhuizen, Wieringen en Broek op Langendijk. Terzake drinkwatervoorziening werd het gemeentebe stuur van Wieringen geadviseerd omtrent verzoeken tot ontheffing van de verplichting tot aansluiting op het buizennet van het P.W.B., terwijl het gemeentebestuur van Zijpe en Schagen geschreven werd over ingekomen klachten t.a.v. de watervoorziening van een perceel in die beide gemeenten. Wat de uitvoering en handhaving van wetten en ver ordeningen betreft, verstrekte de commissie wederom een groot aantal adviezen. 7\ANQE ND IJ K BROEK OP LANGENDIJK. Donderdag 23 April 1931, 's avonds half acht awerd vanwege den Prov. Bond van Ziekenkassen in Noord- Holland in 't café van den heer Maakal 'n vergadering belegd met het doel en streven van den bond uit een te zetten en de toestand van het Ziekenfondswezen in Noord Holland te bespreken. Aanwezig waren de Prov. bestuurders Bergh en Wit- teveen en do Landelijke bestuursders Kuijer, Willemse en Witbaard, tevens voorzitter van het Prov. Bestuur. De leiding berustte dezen avond in handen van den heer Willemse, welke er op wees, dat in verband met de afscheiding der kas hier ter plaatse van het N.V.Z., de belangen der leden niet worden gediend. Vandaar dat het noodlg werd geoordeeld, om, daar zulks voortvloeit uit onbekendheid met de Ziektewet en wat daaraan vast zit, deze vergadering te beleggen. Spr. hoopte op een vruchtdragende bespreking en dat de besprekingen van dien aard mogen zijn dat dat de belangen der leden ge haat zijn, door gezamenlijk zich aaneen te sluiten in het N.V.Z. De heer Witbaard zette vervolgens uiteen, den toe stand van het Ziekenfondswezen in Noord-Holland, zulks in verband daarmede dat de kas van Broek op Langen- dijk zich heeft afgescheiden van het N.V.Z. Spr. rele veerde het ontstaan van den Prov. Bond van voor een- 25-tal jaren terug, besprak vervolgens het doel en wer ken, totdat in 1925 met de voorgestelde reorganisatie plannen van het Landelijk Verbond er eenige kentering kwam in de verhouding der bestuursleden van den Prov. Bond onderling, welke er niet op verbeterde door de later gevormde bedrljfsvereeniging, waarin het N.V.Z. optrad als administrateur. Zulks ook al mede doordat de bijzondere Ziekenkassen door de wet Slotemaker de Bruine uitgeschakeld werden, trots' de geweldige ac tie. welke door het N.V.Z. is gevoerd om de uitvoering zelf in handen te houden. Als gevolg dezer onderlinge verdeeldheid ln het be stuur Prov. Bond, werd een commissie van 4 personen met een onpartydig voorzitter benoemd, welke de ge schillen welke er gerezen waren, zou onderzoeken en trachten de partijen weer bij elkaar te brengen, alwaar meteen getracht zou worden een oplossing te vinden over het besluit der jaarvergadering 1930 verdeeling van het reservefonds, groot pl.m. f 4500. Na verschillende bijeenkomsten van commissie en hoofdbestuur is men niet geslaagd in het vooi-gestelde doel. hetwelk stuitte op de onwil van den heer Visser te Nieuwe Nledorp, des tijds secretaris van den Prov. Bond. Spr. ging verder na het verloop der daarop gevolgde algemeene vergadering op 17 Dec. 1930, gehouden in Amsterdam, en laakte ver der de ruldlging van den heer Visser, welke ln een ver trouwelijke circulaire gericht aa.n verschillende kassen, trachtte een bond te stichten in de bestaanden hond. Het gevolg was dat zich 18 kassen afscheidden van den Prov. Bond. welke op 29 April 1931 een vergadering houden te Alkmaar om aldaar een nieuwe Noord-Hollandsohe bond van Ziekenkassen op te richten. Spr. waarschuwde hiertegen cn deed een beroep op de leden om toch voor al lid te blyven van het N.V.Z. en zich niet te laten be ïnvloeden door eenzijdige voorlichting. Naar aanleiding van het gesprokene werden enkele vragen gesteld van persoonlijken aard, welke naar ge noegen werden beantwoord. Medegedeeld werd nog dat het ledental der 18 afge scheiden kassen bedraagt 1592, terwijl dat van de even eens 18 aangesloten kassen bedraagt pl.m. 4800. Den heer Küljer werd hierna het woord verleend om het doel en streven van den Bond uiteen te zetten. Spr. begon met te zeggen dat hij blij was aan den Langendyk op een vergadering eens iets te mogenzeggen Daar er nog steeds een blaam op hem rust als zou hU voor het vervullen van spreekbeurten op gehouden ver gaderingen aan den Langcndijk in 1921, te veel geld ge vraagd hebben van de betrokken kassen. Spr. had gaar ne gezien dat hij eens een uitnoodiging had ontvangen om zich in deze te verdedigen. Maar steeds is men ach terwege gebleven. Vervolgons zette spr. de voordeelen uiteen welke hot N.V.Z. met zich mede brengt. Waarom wel de grootste is dat zy uitvoerder is van de Ziektewet. Waar bij andere bcdrijf3vereenlgingen gekampt wordt met geweldige moeiiykheden aangaande het niet op tyd uitbetalen der ziekengelden, daar staat tegenover dat 'by het N.V.Z. de arbeider elke week zyn ziekengeld kan ontvangen door middel der plaatseiyke besturen der kas. Er is een roep over niet alleen by de arbeiders, maar ook by de aangesloten werkgevers, daar het hun een hoop werk bespaart. Tcrwyl de preimie zoo niet het laagst, dan toch een der laagste Is van al de andere bedrjjfsvereenigingen. De bedryfevereeniging van het N.V.Z. is van groote beteekenis voor het Ned. volk. Zoo ook wat betreft het overnemen van elkanders le den t>y verhuizing, door 't geheele land, zelfs in plaat sen waar geen kas is, kan men lid blijven van het N.V.Z. hetwelk groote voordeelen met zich brengt, zulks ook wat betreft met de ouderdom, daar overal dezelfde voorwaar den zijn. Maar is men niet aangesloten dan vervalt dit en staat mon er naast. Verder wees spr. op dc voordeelen en het nuttige wei> ken van het Sanatoriumfonds, door leden te plaatsen, welke dor de invaliditeitswet worden afgewezen. Onze kassen hebben een groote taak welke nu niet is geëin digd, maar deze is pas begonnen. Dat we dan allo per soonlijke belangen op den achtergrond schuiven en trek- ke Langendijk zich uitz ijn isolement terug, door geza- menlyk met ons op te trekken. Tenslotte deelde spr. nog mede dat een adviesbureau is opgericht, waar alle leden kosteloos advies kunnen inwinnen, betreffende de sociale verzekering. Na het stellen van eenige vragen van persoonlyken en practischen aard, sprak de heer Willemse naar aan leiding van het gesprokene nog een opwekkend woord, om zich toch vooral niet te laten leiden door onorganisa torisch daden. De belangen eischen dat de werkgever zioh ter plaatse aansluit, zoodat de uitvoering ter plaat se kan geschieden. Onderling krakeel is byzaak. Ter- wyl een paar kassen de belangen niet kunnen behartigen door het kleine. Het is nu eigen belang, zich aan te sluiten by het N.V.Z. Spr. dankt verder voor de aange name besprekingen, welke in het werkelijk belang der kas zyn. Hierna sluiting. 7 7.7 P E SCHAGERBRUG. Algemeene vergadering der Coöp. Boerenleenbank Schagerhrug. op Donderdag 23 April 1031. des avonds zeven uur, ten huize van mej. wed. J. Broer te Scha- gerhrug. Aanwezig 01 leden. Door den lieer K. Kant als voorzitter, wordt deze vergadering geopend, waarbij door hem wordt mee gedeeld, dat het oen goed jaar is geweest ondanks de malaise. Het. vertrouwen in onze bank is ook dit jaar ongeschokt gebleven. De kassier mej. G. Klerk Pd., leest als secretaresse de notulen, die hierna onder dankzegging zonder op of aanmerking onder applaus worden goedgekeurd. Hierna volgde rapport van de commissie tot na zien der rekening en balans over 1930. Bij monde van den lieer P. Breed werd een kort verslag hierover uitgebracht, waaruit blijkt dat deze met zijn mede lid den heer C. Tiel, bedoelde rekening en balans hadden nagezien en alles in goede orde hadden be vonden. Nadat hierover door voorzitter nog enkele mede- deelingen worden gedaan, waar o.m. uit blijkt de verhoogde bedragen over dit jaar van omzet en winst, alsmede van do rekening en balans, welke dit jaar respectievelijk een ontvangst en uitgaaf aangaf van f 1.415.070.57 cn een bezit en schuld van f 831.098.62, werd de rekening en balans goedgekcurrf. Daarna werd door den beer Kant aan de vergade ring medegedeeld, dat het bestuur de rente voorloo- pig bad vastgesteld voor spaargelden van leden •"Hz en voor een jaar vast 4 voor niet-ledcn 3% en voor een jaar vast. 3% cn de rente van voorschotten, alsmede loopende rekening debet IV4 voor loopende credit 3*4 en dat het bestuur bad besloten alzoo nu voorstelde aan de vergade ring, om de gemaakte winst over dit afgcloopen jaar a f2494.74, bij de reserve te voegen, wat hierna zon der bespreking door de vergadering werd aangeno men. Nadat hierop door voorzitter nog enkele bespre kingen werden gehouden over het oprichten van een crisisfonds voor Boerenleenbanken, waarvan over oprichting hiervan in de e.k. Alg. .Verg. der C. B. een beslissing genomen zal worden, volgde benoe ming bestuurslid, aftredend de heer K. Kant en be noeming lid van den raad van toezicht, aftredend D. Jimmink Jz., welke beide heeren mot Si en 79 stem men werden herbenoemd. Daarna volgde op voorstel van bet bestuur het royeeren van enkele leden, welke uit het werkge bied der bank waren vertrokken, alsmede het üftbrn- gen van een jaarverslag van de Bank door de kas sier, waar o.m. uit bij kt, dat annspaargeld was ont- f 400.393.71, terugbetaald f293.852.14: bet saldo der spaargelden bedroeg per 31 December 1930 f S01.863.70. 74 Nieuwe spaarbankboekjes waren er dit jaar uitge geven; 32 boekjes ingetrokken; per 31 December 1930 waren er door dn Bank in totaal 545 spaarbankboek jes uitgegeven. Aan nieuwe voorschotten was in 1930 uitgegeven f 190.780, aan jaarlijksche aflossingen en geheele terugbetaling van 34 voorschotten was ont vangen f 124.917.55; per 31 December 1930 was door de Bank in totaal verstrekt f859.057.41, verdeeld in 162 leeningen. Aan de leden werd in loopende reke ning uitbetaald f370.264.98, en van ben terugontvan gen f339.881.05. Op 31 December 1930 hadden 28 le den in loopende rekening een schuld bij de Bank van f 133.167.14 en een tegoed van f7.064.48. Van de C. B. werd in rek. courant, in 1930 ontvan gen f466.507.70 en door do Bank op deze rekening ge stort f 496.324.27. Per 31 Dec. was door de. Bank op deze rekening bij de C. B. gedeponeerd f 100.489.24. Aan Dep. Oblig. uitgegeven door de C. B. was per 31 Dec. f57.000 be legd en in Vast Depot f140.000. liet saldo of winst over 1930 bedroeg f2494.74, waar mede de reserve werd verhoogd tot f22.170.44. Op den post meubilair werd dit jaar f50 afgeschreven, zoo dat deze post voor f 150 staat geboekt. Op 1 Januari 1030 waren er 215 leden bij de Bank toegetreden. Negen leden waren door overlijden, uittreding, we gens vertrek naar andere gemeenten in totaal afge schreven; 28 nieuwe leden waren er dit jaar bijge komen, zoodat per 31 December 1930 234 leden bij de Bank waren toegetreden. Tiet dagboek der Leenbank sloot in totaal met een ontvangst en. uitgaaf van f4255.738.03. Verder werd door de kassier nog een woord van dank gebracht aan leden en spaarders voor hunne prettige samenwerking, zoo ook aan het Bestuur en Raad van Toezicht, met dit in het bijzonder aan den heer Kant als voorzitter der Bank. Dertien jaar lang, zegt de kassier, heb ik u al gekend, waarvan ik ne gen jaar als kassier dezer Bank, met u als voorzit ter mocht samenwerken. Veel tijd en moeite heeft u voor onze Bank opgeofferd, maar ik hoop dat ook u dit nimmer zwaar is gevallen en dat ik u die mij zoo vol vertrouwen als kassier heeft aanbevolen, in deze afgeloopen jaren niet te veel hebt teleurgesteld. Wij, mijne moeder en ik zullen nimmer vergeten wat u in deze jaren voor ons zijt geweest en wij ho pen, wat ik zeker ook wel namens de hier aanwezigen kan zeggen, dat het in uw verdere leven goed mag 'gaan en wij allen met u als voorzitter nog lang, zeer lapg 'mogen blijven samenwerken, tot bloei onzer Barik. (Applaus.) Hierna volgde* bespreking tot stichting van een eigen Bankgebouw. Uit verschillende mededeelingen van voorzitter hierover, alsmede van enkele leden uit de vergadering, werd in deze hierna besloten, alzoo het bestuur machtiging gegeven omtrent aankoop grond enz. in beginsel over te gaan. om dan op de e.k. buitengewone algemeene vergadering aan de 1 eden dan nader voorstellen met hun te overleggen. Daarna volgde de rondvraag, waarin door den heer v. d. Oord als bestuurslid der Bank, aan voorzitter het volgende werd gezegd: Hiermede wil ik u nogmaals onzen dank betuigen voor het vertrouwen in onzen voorzitter geschonken en ook aan u voorzitter onzen dank voor het aanne men van uw herbenoeming. Wij weten dat de Bank u lief is en het is voor het bestuur een grooten steun als we u als directeur kunnen behouden. Ik weet wel er is geen mensch onmisbaar, maer het zou ons zeer moeilijk zijn om in uw plaats te treden. In de vele jaren dat u gewerkt hoeft voor de Bank, kun nen we zeggen dat deze steeds in groei en bloei is toegenomen. Als we dan nagaan dat u vanaf 1906 lid is geweest, dit is dus 25 jaar en in 1911 tot be stuurslid werd gekozen, waarna u in 1020 in de plaats van den heer S. Groot tot directeur van de Bank is benoemd, en wat er onder uw leiding is ge schied, kunnen wij gerust zeggen, dat u de steun pilaar van onze Bank is. Binnen zeer korten tijd gaat 11 met uw gezin naar elders vertrekken, doch ik hoop dat wij u nog jaren in ons midden mogen houden als vriend en als directeur. Wij hebben nu geineend als bewijs van erkentelijkheid u fn aandenken te moeten aanbieden, waarvan wij hopen dat u er nog jaren ge not van zult mogen hebben en wenschen u nog een gelukkig leven in uw nieuwe woonplaats. Nadat door den heer v. d. Oord hierna een rust stoel aan den heer Kant was aangeboden, met welke aanbieding de vergadering onder applaus instemde, werd door den heer Kant aan leden, bestuur en raad van toezicht en kassier, eenige woorden van hartelij- ken dank gezegd voor de vele vriendelijke woorden van dank tot hem gesproken, zoo ook voor de pret tige samenwerking die hij van allen als voorzitter steeds ondervond, waarna sluiting door dezen met dc beste wenschen voor de Bank volgde. GEMEENTE ZIJPE Ingeschreven van 16 tot en met 23 April 1931. Geboren: Agatha Cornelia, dochter van Cornelis Pronk en Maartje Elizabeth. Doorn. Anna Petronella, dochter van Gerardus Wilhelmus Hilhorst en Grietje Mosch. Ondertrouwd: Johannes Visser, 26 jaar, veehouder en Maria Johanna van Sahaik, 24 jaar, zonder beroep, boiden te Zijpe. Johannes Petrus Paulus Kreuk, 23 jaar, landbouwer, te Grootebroek en Geertruida Martha Schagen. 23 jaar, zonder beroep, te Zype. Benedictus Waiboer, 20 jaar, veehouder te Oude Niedorp en Imme- tje Kater, 22 jaar, zonder beroep, te Zijpe. Overleden: Louwris Westmeyer, 69 jaar. echtgenoot van Agatha de Vries. Henrica Gielens, 70 jaar, wedu we van Antonie van der Linden. A N NA PA U L 0 IV7 N A BREEZAND. Oprichting van een Vereeniging van Vrij zinnige kiezers in Anna Paulowna. Gevolg gevend aan een uitnoodiging van een comité, dat gevormd was uit de Vrijz. Dem .Kiesvereeniging en de Midenstandskiesvereeniging, was Vrijdagavond een dertigtal personen byeengekomen in de zaal van den heer Jb. Borst. De heer G. C. van Balen Blanken, deelde mede, dat de heer D. Stammes de vergadering zou leiden, doch door ongesteldheid verhinderd was, zoodat hij nu als voorzitter fungeerde. Hij zette uiteen, waarom men ter vergadering geroepen was. Tegenover de groepen van kiezers die aangesloten zijn by de kerkelyke partyen of de S.D.A.P., vormen de vrijzinnigen niet een hecht blok, doch vallen uiteen in allerlei kleine groepen. De toene mende invloed van die andere partijen eischt dat ook de vryzinnigen samengaan en komen tot het opmaken van één algemeene candidatenlyst Daarbij wil men den kie zers meer invloed geven by de verkiezing in dezen zin, dat zy beter de gelegenheid krijgen uit te laten' komen aan welken candidaat men de voorkeur geeft. Men wil daarom niet door een ledenvergadering een lijst laten samenstellen, waarop de menschen kunnen stemmen en waarvan no. 1, als er genoegzaam stemmen op de lyst zyn uitgebracht, dan automatisch lid van den raad wordt, en zoo er maar weer genoeg stemmen zyn, no. 2 volgt, enz. Ten eerste wil men, en in den loop van de vergadering is dat ook reglementair vastgesteld, aan el ke 5 leden het recht geven een candidaat op de lijst te plaatsen. Doch ten tweede moet elk van de candidaten zich echriftelyk verbinden er genoegen mee te nemen, dat hy, die de meeste stemmen op zich vereenigt, als gekozen wordt beschouwd, ongeacht welke plaats op de lijst werd ingenomen. De kiezer kan dus zyn voor keur laten blijken door op een bepaald persoon te stem men. terwijl by de thans algemeen gevolgde regeling slechts op een ïyst wordt gestemd. De candidaten zullen dan ook in een vrij willekeurige volgorde op de lijst geplaatst worden. Men besloot, bij het ontwerpen van het reglement, de namen alphabetisch te plaatsen. Wy zyn nu reeds met ons verslag uit de openings rede ln het ontwerpen van het vereenigingsreglement verzeild, maar het was ook niet ons plan een geregeld verslag van deze vergadering te geven. Zoo'n oprich tingsvergadering is meestal een wanhopig ding om te „verslaan" en we bepalen ons dan ook tot de hoofdza ken. In het eerste artikel van het reglement werd vastge legd: Het doel der vereeniging is: het verkiezen tot lid van den gemeenteraad van personen, welke bereid zijn de belangen van Anna Paulowna te behartigen en niet behooren tot de R.K. Staatsparty, of andere Reohtsche Partyen óf tot de Soc. Dean. Arb. Partij of nog méér uiterst linksche partijen. Een ander artikel zegt dat, wanneer belangrijke voor stellen in den Gemeenteraad aan de orde komen, een ledenvergadering bijeengeroepen kan worden, waarin de ze voorstellen worden besproken. 10 leden hebben ook het recht zoo'n vergadering te doen beleggen. De raads leden. die door de vereeniging candidaat gesteld waren, worden uitgenoodigd deze vergaderingen bij te wonen. De contributie werd op f 1 bepaald voor man en vrouw te zamen hetzelfde bedrag, en voor stemgerechtigde kinderen uit dat gezin op f 0.50. Onder de vaststelling van het reglement door, werden na eenige stemmingen de heeren G. C. v. Balen Blan ken, G. H. Geerllgs. C. Kaan, D. Blaauboer en D. de Graaf als bestuurslid herkozen. Gaarne had men ook, zoo bleek uit de besprekingen, de pas opgerichte vereeniging „Plaatselyk Belang" ln de nieuwe vereeniging willen opnemen en heeft dat ook doen blijken op het huis aan huis verspreide strooibiljet. Er was echter geen enkele afgevaardigde van deze vereeniging en men had dan ook niet veel hoop, daarin te zullen slagen. De voorzitter zei toe. dat hy toch met het bestuur van. „Plaatselyk Belang" zal confereeren en al mocht men dan thans niet tot eenstemmigheid komen, allicht kon het den grondslag leggen voor een samengaan over vier jaar en in Ieder geval laat de nieuwe vereeniging hierdoor blijken, dat zy tot samen werking bereid is. Besloten werd nog, de vergaderingen der vereeniging beurtelings aan de Kleinesluls en te Breezand te houden en voor 12 Mei, den dag der candidaatstelling, nog eens te vergaderen. De leden kunnen dan inmiddels probee- ren meerdere leden te winnen en reeds hun candidaten steil enen aan den secretaris, d enheer G. H. Geerligs, opgeven, merkte de voorziter bij de sluiting op. KOE GR AS JULIANADORP. Gisteren, Vrijdag, werd alhier de laatste les gehou den van de 14-daagsche gratis naai- en knipcursus, die geven werd door de Singernaaimachincmaat- schappij, in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen. De ijverige agent van die Maatij., de heer K. Walrecht, had 44 dames weten te bewegen zich hiervoor aan te melden, doch door allerlei omstandig heden zijn er 16 weggebleven, zoodat de cursus door 28 cursisten is gevolgd en naar wij vernamen met succes. Het zou ons trouwens verwonderen indien dit niet zoo was. want de cursus wordt gegeven on der degelijke leiding en de diverse patronen die men voor billijken prijs kan bekomen, zijn in orde. Ook deze cursus behoort dus weer tot het verleden. Men hoort, hier door sommigen wel eens beweren dat de bevolking van „Het Koegras" niet naar de moderne richting overhelt. De uitslag van de Staten verkiezing op j.1. Woensdag geeft ons echter een dui delijk bewijs, dat zulks toch wel het geval is, want van de 570 geldig uitgebrachte stemmen zijn er 400 die voor de linksche partijen stemden. Men bezie dus deze cijfers maar eens. Het door de Ned. Herv. Gemeente te Renesse c.a. uitgebrachte beroep op ds. W. B. Onnekcs te Wedde, is door deze niet aangenomen. W I E R J N GEN Succesnieuws. De wedstryden. welke de vorige week wegens regen zyn afgelast, zullen nu a s. Zondag wbrden gespeeld. HAREN KAR SPEL DIKKSKORN. Op de zeer druk bezochte ledenvergadering van de afd. Harenkarspel der S.D.A.P. die gehouden is op Vrij dag 24 April 1931 in het lokaal van den heer D. Bruin te DIrkshorn, zijn als candidaat gesteld op de groslijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing: 1. C. de Vries, 2. K. v. Sluis, 3. K. Doekes, 4. T. Heerschap, 5. A. Fran ken, 6. J. v. d. Sluis, 7. K. Manneveld. BARSINGERHORN KOLHORN. Van de vechtpartij in den nacht van Zondag op Maan dag alhier is gistermiddag ook de tweede verdachte H. door rijks- en gemeenteveldwachter overgebracht naar de Strafgevangenis te Alkmaar. WINKEL Hedennacht is door tot nog toe onbekende oorzaak, de van ouds bekende korenmolen van den heer P. C. Tysen geheel afgebrand. Ongeveer drie uur in den morgen ontdekten naastby- wonenden een felle verlichting, welke bij nader onder zoek door den brand werd veroorzaakt. Eigenaar en omgeving werd toen gealarmeerd. Met een slang op de waterleiding werd het motorge bouw nat gehouden. Gevaar voor belendingen bestond niet Er was weinig belangstelling. ZONDAG 26 APRIL. NED. HERV. GEMEENTE (Gewijzigde opgave). Barsingerhorn, nam. half acht, Ds. Haars. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE. Groet, nam. 7 uur, Ds. J. J. Ruys. Bergen, Oosterweg 28, voorm. 10.15 uur, Ds. J. J. Ruys. Bed. H. Avondmaal. Solozang. KINDERVERLAMMING. Naar wy vernemen, hebben zich onlangs in onze ge meente wederom een tweetal gevallen van kinderver lamming voorgedaan. De ziékte kwam in lichten graad voor bij een tweetal jonge kinderen en heeft een gun stig verloop gehad. VERPLAATST. Op verzoek verplaatst van Tzummarum naar Woerden per 1 Mei a.s. de assistent by de belastingen, R. Veen- stra, voorheen te Schagen. BILJARTEN. Met verwyzing naar in dit blad voorkomende annon ce en de verspreide biljetten, willen we gaarne Uw aandacht vestigen op de betreffende jaarlijksche pro- paganda-match, welke wederom wordt gehouden Dins dag 28 April a.s., 's middags en 's avonds, in „de Post hoorn" van den heer J. Peetoom Jz. alhier. Evenals verleden jaar zal spelen de ons bekende heer P. de Leeuw en thans ook de heer J. Sweering, beide spelers le klasse groot biljart, en de heeren C. Slik ker, L. Hop en J. D. Schenk, zoodat we den liefheb bers weer kunnen aanbevelen present te zijn, om van mooi spel te kunnen genieten. MA RKTÖ VERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag j.1. stil, stug. Er schynt tegenwoordig weinig vleesch noodig te zyn. Amsterdam was ook slecht vertegenwoordigd. Bui- tenlandsch vleesch doet er veel kwaad aan. De prijzen waren 4045 ets., laag. Nu waren er ook geen eerste klas koeien aangevoerd, dat scheelt natuurlijk ook veel. De kalf- en geldekoeien werden weer duur verkocht, die blyven maar op de hooge pryzen staan; dit is toch eigenaardig, zeer onbegrypelijk, maar het is en blijft zoo al weken. De pinken wilden ze graag koopen, die handel was vlug. duur. Fokstieren waren er aangevoerd 16 stuks en 12 daarvan door den heer P. Hoek van Winkel, die handelt daar nog al veel in, maar de handel was zeer mdtig, dat had beter gekund. De handel in paarden was stil. De nuchtere kalveren werden goedkooper verkocht bij de vorige week; het vleesch gold minder en ook de huiden worden goedkooper, oorzaak dat een stuggen handel was. Oude slachschapen stug, 2834 gld. Overhouders voor den dood golden tot f 39, voor de weide tot f 34., handel matig. In bokken en geiten handel stil. De pryzen van de vette varkens gingen weer om hoog en golden hier tot 21 ets, dat is weer een mooie zet hooger, dan er -in Alkmaar werd besteed Maandag, dus dat gaat weer den goeden kant uit Het zal toch wel ééns weer goed worden. De handel In biggen en schrammen met zoo'n grooten aanvoer was niet slecht; naar de prijzen van den laat- sten tijd van vete varkens gerekend, pryzen deze heel goed. Zouters 1719 ets., deze waren iets minder. Op de kippenimarkt was weinig te beleven; wat er was, werd goed verkocht. OVERGANG ZAKEN. Het winkelhuis, waarin is gevestigd het Heeren- modemagazijn van den heer G. Zomerdyk, Hoogzijde, is in eigendom overgegaan aan de fa. G. Ranke, Ijzer handel alhier. De fa. Ranke, welke gedurende 50 jaar 1 haar winkel in Ijzerwaren enz. heeft gedreven op hetj Noord, zal deze thans vestigen ln voornoemd perceel. I Magazynen en pakhuis blijven gevestigd op het Noord BENOEMD. De heer Ir. Muntinga te Wageningen, is benoemd tot assistent by het consulentschap van den Ryksland- bouwkundigen dienst van Noordholland, standplaati Schagen. ONZE TOONEELVEREENIGING „VENT VIDI VICT JUBILEERT. Onze tooneelvereenlging V.V.V., welke in dit seizoen haar 12%-jarig bestaan mocht herdenken, heeft gemeend dit te moeten vieren door het geven van een extra derde uitvoering in dit seizoen. Voor deze jubileum-uitvoering heeft de vereenging gekozen het moderne, zeer vlot geschreven biyspel „Millionnair tegen wil en dank". Gezien de geslaagde uitvoeringen, waarop V.V.V. in dit seizoen kan terugzien, twyfelen wij er niet aan, of ook ditmaal zal alles in het werk gesteld zijn om een goede uitbeelding te geven. Het besloten feestbal na afloop brengt diverse ver rassingen en zal zeer zeker een geanimeerd en gezellig verloop hebben. Tot dekking der groote kosten is een programma plus corsage verplichtend gesteld. „VOLKSONDERWIJS" 60.000 LEDEN. Het Hoofdbestuur van „Volksonderwijs" deelt ons mede, dat heden het 60.000ste lid op het Algemeen Secretariaat is ingeschreven Op 11 November 1929 werd het 50.000ste lid geboekt; in anderhalf jaar is het ledental dus met 10.000 geste gen, wat wel een bewys is van groeiende belangstelling in het openbaar onderwys. TEGEN EEN AUTO. Vrydagavond geraakte het 3-jarig zoontje van den heer R. bij het oversteken van den weg by het Plantsoen in aanraking met een passeerende auto van den heer R. Het ventje bekwam een vrij ernstige schaafwond op zyn rechter dybeen, maar overigens liep het ongevaJ goed af. Den automobilist, die ook zeer was geschrok ken, treft geen schuld. GE KOZEN. In de plaats van den heer G. Brak. die metterwoon de gemeente gaat verlaten, is gekozen tot diaken by Ned. Herv. Gem. te Schagen, de heer M. Beemster. alhier.

Schager Courant | 1931 | | pagina 10