SchagerCourant Vierde Blad. Binnenlandsch Nieuws. De BOLTHA te Den Helder. Gemengd Nieuws. Auto tegen een boom gereden. Geen stakingsgevaar in het Roergebied. De overstroomingen in Polen. Ontzettende ramp te Rijsel. Ernstig vliegongeluk in Engeland. Goederentrein in Polen ontspoord. Zaterdag 25 April 1931. 74ste Jaargang. No. 8855 Licht- en reclameweek. Fraaie verslering der stad. Met eiken dag wordt de bloembollententoonstelling in de Donkere Duinen" nu fraaier en een bezoek aanbe velenswaardiger. De zon doet in dit opzioht wonderen en toovert de bloemen uit de wegens de kou tot nu toe angstvallig gesloten knoppen. Wij hebben indertijd meegedeeld, dat tijdens deze ten toonstelling een licht- en reclameweek zou worden gehouden en het is daarvan, dat wij heden een en an der willen vertellen. Deze lichtweek is inderdaad op grootsche wijze opgezet en zeker zal zij de bewondering wekken van iederen bezoeker. In de voornaamste win kelstraten zijn daarvoor een 115-tal fraaie lichtmasten opgesteld, naar het ontwerp van den Directeur der Ge meentewerken te Den Helder, den heer Dokter. Deze masten zijn op een afstand van 20 tot 25 M. opgesteld langs Kanaalweg, Loodsgracht, Keizerstraat, West- etraat en Koningstraat en worden van een lamp ter sterkte van 400 kaarsen voorzien. Daarenboven zijn op verschillende hoofdpunten in de stad, namelijk aan de beide ingangen van de Keizerstraat op den Kruisweg en op de hoeken SpoorstraatKoningstraat masten van wat grooter model geplaatst, die een sterkte hebben van 1000 kaarsen. Het Koningplein, het hart van de stad, wordt voorzien van een aantal masten, die over de geheele oppervlakte van het plein worden geplaatst, terwijl ook nog op ander plaatsen zulke groote monu mentale masten komen. Als men nagaat, dat bijvoor beeld op den Kanaalweg 17 van deze lichtmasten ko men, welke dus tezamen 6800 kaarsen sterk zijn, zal men begrijpen, dat dit des avonds een feeëriek effect maakt. Deze masten, die wit geschilderd worden met donkere omranding, worden aan den onder- en boven kant voorzien van hyacinten, tulpen en andere bloe men, zoodat in den vollen zin des woords Den Helder gedurende deze lichtweek de bloemenstad wordt in het Koorden van Noord-Holland. Behalve deze, op zich zelf al schitterende verlichting, zal de Molenbrug, dat is de brug tegenover den schouw burg „Casino", met niet minder dan 1500 gloeilampjes worden verlicht. Op het Heldei-sche kanaal zal hier, waar dit haar grootste breedte heeft, een monumentale fontein komen met gekleurd draaiend licht. De water toren zal worden voorzien van schijnwerpers, zoodat deze toren al op verren afstand is te zien. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de Hollandsche Draad- en Kabelfabriek zoo welwillend is geweest haar verlicht vaartuig, de „Draka" genaamd, naar Den Hel der te zenden. Dit vaartuig, van onder tot boven geïllu mineerd, heeft aan verschillende tentoonstellingen meegedaan tot opluistering van het effect; het zal tij- dens de verlichting door het Heldersche kanaal varen. De Heldersche winkeliers hebben hun medewerking aan de; liohtwpek gegeven door met speciale etalages He aandacht óp hun zaken te vestigen.' Ofschoon 'een •talagewedstrijd niét in hè£ Voornemen ligt, kan het publiek zich uitspreken over de h.i. fraaiste of pak- kendste etalage; hiervoor is een publieksprijs beschik baar gesteld. Deze verlchting, zooals wij haar hierboven omschre ven, zal Zaterdagavond 8 uur door den Burgemeester van Den Helder worden ontstoken en brandt gedurende de geheele week eiken avond tot 11 uur (zoo noodig langer), ook de beide Zondagen 26 April en 3 Mei a.s. Zaterdagmiddag zal Z.K.H. Prins Hendrik een bezoek brengen aan Den Helder en daar o.a. oefeningen van bet Roode Kruis, die aan het strand te Huisduinen wor den, bijwonen. Na afloop daarvan begeeft de Prins zich naar de Boltha, om vervolgens met den trein van 7J20 des avonds te vertrekken. Deze Zaterdag wordt dus voor Boltha een belang rijke dag en het is te hopen, dat het weer ons geen parten speelt. Want vóór alles is mooi weer noodig! Maar dan ook wacht de Boltha U met de kleurenpracht van haar bolgewassen. Het is nü de goede tijd voor een bezoek. BERGSTORTING IN EEN BRITSCH INDISCHE GOUDMIJN. Drie personen gewond, waarvan twee ern stig. Donderdagmiddag omstreeks half vier heeft nabij ooor een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij twee personen ernstig en een derde licht gewond werd. Omstreeks dien tijd reed de heer C. O. S. uit Apel doorn met zijn echtgenoote per auto, komende van Al melo, waar de heer S. werkzaamheden had verricht De wagen werd bestuurd door den chauffeur A. J. H., Wonende te Wapenvelde. In de bocht op den Delden- schen weg bij Goor nabij de hoeve van A. J, Knoppers reed de auto, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting tegen een boom aan den rechterkant van den weg. De auto werd zoo goed als totaal ver nield. De doctoren L. Kwister en J. E. Lieneman, bei den uit Goor, waren spoedig ter plaatse. Mevrouw S. bleek inwendinge kneuzingen te hebben ©pgeloopen, evenals de chauffeur H. Beiden werden ernstig gewond. De heer S. liep een aantal snijwonden aan hoofd, armen en beenen op. De heer en mevr. S. werden met een passeerden auto naar het rusthuis voor ouden van dagen en hulpbehoevenden op huize Heecke- ren vervoerd, terwijl de chauffeur met de auto van dr. Lieneman eveneens naar deze inrichting werd overge bracht. DIEFSTAL OP EEN NOTARISKANTOOR? Naar het Volk verneemt, heeft een notaris, kan toor houdende aan de Keizersgracht bij de Vijzel straat te Amsterdam, aangifte gedaan van vermis sing van een bedrag van ongeveer f2300. Op welke ■wijze dit bedrag verdwenen is, staat nog niet vast en evenmin of degene, die van dp verdwijning van dit ®e<h'ag af weet, onder het kantoorpersoneel, dan wel •hder buitenstaanders gezocht moet worden. Dertien mijnwerkers vermist. Reuter meldt uit Bombay, 23 April: In een goudmijn te Oorgaun, in de provincie My- sore, heeft een ernstige bergstorting plaats gehad, waardoor een aantal mijnwerkers werden bedolven. Zeventien werden er gewond, twee gedood. Er wor den dertien vermist. Er worden ijverige nasporingen naar de vermisten gedaan in weerwil van de moei lijkheid van het werk. ONGEWENSCHTE VREEMDELINGEN IN CANADA. Meer dan 4000 personen het land uitgezet. Uit Ottawa: De Canadeesche minister van immigratie ver klaarde in het Lagerhuis, dat in 1930 4205 personen uit het land werden gezet, van wie 1806 ten laste kwamen van de openbare kas, 701 werden veroor deeld wegens misdadige vergrijpen en 445 gebrekkige geestvermogens hadden. KON NOOIT BOTER ETEN. Als kind reeds maagznur. Goed voedsel. slechte spijsvertering. Denk toch niet, dat U bepaalde spijzen niet moogt eten, omdat U ze niet verdragen kunt. De fout ligt immers meestal niet bij het eten, doch bij Uw spijs vertering. Zorg daarom dat Uw spijsvertering in or de is en U kunt eten wat U maar wilt. Zoo ging het ook met deze vrouw; „Ik gebruik Kruschen Salts nu ongeveer drie jaar. Ik begon het eigenlijk te gebruiken voor rheuma- tiek, waar ik toen hevige last van had. Kruschen maakte hier spoedig een eind aan en nu heb ik er zelden of nooit last van. Maar wat ik het grootste succes van Kruschen vind is, dat het een einde maakte aan mijn voortdurende maagzuur, waar ik reeds als kind last van had. Ik heb nooit boter kun nen eten en altijd maar een heel klein beetje vet. Nu eet ik juist erg graag boter en eet het zelfs veel, zonder eenig bezwaar. Ik heb Kruschen Salts al in honderd gevallen aangeraden. Mevr. A. M. W. Denk eens een oogenblik na over de oorzaak van Uw indigestie, Uw inwendige organen hebben aan veerkracht verloren, en de maag- of verteringssap pen houden op voldoende te vloeien. Uw voedsel inplaats van verteerd te worden en opgenomen in Uw lichaam hoopt zich nu op in Uw maag en in wendige organen en brengt schadelijke zuren voort. Het onmiddellijke gevolg van de zes zouten in Kruschen is een natuurlijke aansporing voor de verterings- en andere lichaamssappen. Al spoedig nadat U met Kruschen Salts begonnen bent, kunt U den invloed ten goede merken. U zult met groote voldoening bemerken, dat U van alle maaltijden kunt genieten, zonder eenige onaangename gevol gen. En als U doorgaat met „de kleine dagelijksche dosis" zult U inzien, dat de verbetering die Kruschen U bracht, van blijvenden aard is. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f0.90 en f 1.60' per flacon. (Adv.) In het geheel geen lust bij de arbeiders om het werk neer te leggen. Naar aanleiding van de. in ons nummer van Donderdag vermelde berichten uit Bochum over een dreigende sta king tegen 1 Mei in het Roergebied wegens een voorge nomen nieuwe loonsverlaging, welke stakingsbeweging uitgaat van de revolutionaire vakvereenlgings-oppositie wordt nader gemeld, dat de opposanten een vrijwel on bekende groep vormen. Juist js, dat van communisti sche zijde gepoogd wordt tegen 1 Mei een algemeene staking op touw te zetten. Intusschen. zoowel de soc. als de christelijke vakvereenigingen wijzen elk samengaan met de comm. af Aan een staking valt derhalve niet te denken. Voor staking bestaat op het oogenblik noch in den mijnbouw, noch in de ijzer- en staalindustrie eenige !ust onder de arbeiders, want zij weten dat de millioenen voorraden, de bemarktingsmoeilijkheden en de scherpe buitenlandsche concurrentie iedere staking tot misluk king doemen. Het is zelfs twijfelachtig of op den lsten Mei de toeloop van vroeger uit de kringen der delvers even groot zal zijn als verleden jaar; de christelijke vak vereenigingen zullen het parool van den wereld-rustdag zeer zeker niet volgen. De stemming der arbeiders tegenover de jongste po gingen van de de ondernemers pm hun loonen te vermin deren is natuurlijk niet rooskleurig, maar aan eenige soort geweldmaatregel als staking hebben de vakvereeni gingen nog niet eens gedacht. Scheidsrechterlijke uitspraak in de groep Noord West. Het persbureau V.D. meldt nader uit Dusseldorp: Onder voorzitterschap van den scheidsrechter prof. dr. Brahn is Woensdagavond een scheidsrechterlijke uit spraak geveld over de regeling der salarissen van mijn werkers in de groep Noord West Volgens deze uitspraak zullen de tariefloonen van de hoofdtariefgroepen in to taal met 15 en die der beide andere tariefgroepen met 10 pet verminderd worden. Onrustbarende afmetingen aangenomen. Het gebied van Wilna wordt, den laatsten tijd geteis terd door ernstige overstroomingen, welke thans onrust barende afmetingen beginnen aan te nemen. In enkele wijken van Wilna is het verkeer ontwricht, eenige huizen zijn ingestort het stedelijk ziekenhuis moest worden ont ruimd en de spoorbruggen aan de lyn Wilna-Dunaburg loopen gevaar. Het reddingswerk wordt zeer bemoeilijkt door de enor me ijsmassa's. Talrijke dorpen moesten worden ont ruimd; er is reeds zeer veel vee in het water omgekomen Ook zijn reeds enkele menschenlevens te betreuren. AUTOBUS IN RIVIER GESTORT. Vijftien gewonden. Uit Warschau: Terwijl een dicht bezette autobus, op weg naar Lodz, over een brug reed, brak de stuurstang, waar door de autobus door de brugleuning heen reed en in de rivier stortte. Vijftien personen werden gewond, waarvan verscheiden ernstig. ftocfca*/ friesche TCeerenbaai. maar dan, ooks 'uit de oudste friesche Tabaksfabriek, van, fenuve tg&erts te, ybure Ut friesCcuuC Opgericht 175$ tckte friesche ffeeren-ifyaai verschaft U watken. van genat! ROOFOVERVAL OP KLAARLICHTEN DAG. Roovers overvallen kantoorbedienden op straat. V.D. verneemt uit Stettin Donderdagmorgen werden drie vrouwelijke kan toorbedienden van een cigarettenonderneming op brutale wijze beroofd. Zij liepen op het plein voor het stedelijk theater, toen de daders met een gesto len auto de meisjes voorbijreden. Een der roovers sprong uit den wagen, ontrukte een der meisjes een actentasch met 3200 Mark en een cheque van 16.000 Mark en sprong toen weer in de langzaam rijdende auto, die met groote snelheid verdween. De wagen werd korten tijd later weer gevonden, doch de da ders waren ontkomen. GEHEIMZINNIGE STERFGEVALLEN OP CUBA. Militair-commandant gearresteerd. Naar de „Assog. Pres" uit Santiago de Cuba meldt is tegen majoor Ortez, militair commandant der pro vincie Santiago en 15 andere personen een bevel tot inhechtenisneminig uitgevaardigd in verband met 44 geheimzinnige sterfgevallen in die provincie. Volle autobus op; eèri onbe waakten overweg "door den trein gegrepen. Veertien dooden, twintig gewonden. De chauffeur gearres teerd. •Uit Parijs wordt gemeld: Op den straatweg bij Fromelles, In de nabijheid van Rijssel, werd Donderdagmiddag een geheel met arbeiders gevulde autobus op een onbewaakten overweg door een lokaaltrein aangereden. Volgens de berichten van Havas zouden 14 personen zijn gedood en 20 gewond. Den machinist van den loco motief werd een arm afgerukt V;D. meldt nog dat het traject, waarop bet ongeluk geschiedde, tegenwoordig nog slechts zelden wordt ge bruikt aangezien de treinverbinding sedert eenigen tijd door een autobusdienst vervangen is. Donderdag middag reed er echter weer een trein. De autobus, die het werkvolk naar huis zou brengen, passeerde den overweg op hetzelfde moment als de trein. De autobus werd een emdweegs meegesleurd en toen van den spoor dijk geslingerd. Door den hevigen schok derailleerde ook do locomotief van den trein. Zij sloeg om, doch zoowel do machinist als de stoker bleof ongedeerd. Door ©en reddingscolonne, die spoedig ter plaatse was, werden veertien Hjken geborgen, terwijl twintig gewon den naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Van verscheiden hunner zijn de kwetsuren van zeer ernstigen aard. Naar verluidt zou het ongeluk aan onvoorzichtigheid van den ohauffeur zijn te wijten, daar hij bij den over weg zijn vaart niet zou hebben verminderd. In verband daarmede is hij in arrest gesteld. DOODELIPK MIJNONGELUK IN ZUID-LIMBURG. Donderdagmiddag heeft in de ondergrondsche wer ken der Staatsmijn Maurits een doodelijk ongeval Plaats gehad. De houwer H. J. S. stortte bij het op eggen van een nieuwen hijschkabel naar beneden en was op slag dood. De getroffene, een Duitscher, was woonachtig te Sittard, gehuwd en vader van vier kinderen. Twee toestellen met elkaar in botsing. De beide inzittenden gedood. Het Britsche Ministerie van Luchtvaart maakt be kend, dat Donderdag by een vliegtuigbotsing nabij Sea- hurst Park (Sussex) de vice-maarschalk Felton Vesey Holt en de vlieger-luitenant Moody om het leven zijn gekomen. De bestuurder van het andere vliegtuig, een sergeant vlieger bleef ongedeerd. Het aantal dooden tengevolge van vlieg-on- gelukken in Engeland reeds tot 37 gestegen De botsing had plaats op ongeveer 500 Meter hoogte. De beide inzittenden van het andere vliegtuig bleven on gedeerd. Holt. die 45 jaar oud was en een echtgenoote en twee kinderen achterlaat, was leider der organisatie voor de luchtverdediging van Groot-Brittannië en hoofd der afdeeling legerluohtvaart. Hij en Moody waren reeds dood, toen het personeel van het naburige vliegkamp de plaats, waar het toestel was neergestort, had bereikt. Holt was een der officieren, die al voor den oorlog zoo veel enthousiasme voor de luchtvaart hadden dat zij op eigen kosten piloot werden. In den oorlog onderscheidde hij zich zeer en daarna heeft hij groote diensten bewezen aan de technische ontwikkeling van de militaire lucht vaart. Dit vliegongeluk is het 17de, dat dit jaar bij de Britsche luchtstrijdkrachten heeft plaats gehad. Het aantal doo den is er door gestegen tot 37. Acht en veertig wagons vernield. Wolff meldt uit Warschau d.d. Donderdag: Bij een plaats In het centrum van Congres-Polen is heden een goederentrein ontspoord, waArna een tweede góederantrein op, den eersten inreed. In totaal werden 48 wagens vernield. Een spoorwegamtcnaar werd gedood en voorts werden twee personen zwaar en acht licht geiwond. UIT ONZE OOST. ZWARE BRAND TE SAMARINDA OP O.-BORNEO. Het vuur niet te stuiten. Aneta seinde Donderdag uit Makassar: Te Samarinda zyn het kantoor der N.V. Handel-Mij. v.h. Manders Seeman Co. en het kantoor met de goe- dang der Handelsver. J. Mohrmann Co. afgebrand, terwijl de kantoren der Kon. Paketvaart-Mli.. der Bor- neo Sumatra Handel-Mij. der N.V. Handelsvereeniging v.h. Reiss Co., en van Geo Wery Co. nog in brand staan, evenals de geheele pasar. De gouvernementspak huizen tegenover de Borsumij loopen eveneens gevaar. Een der zooveelste branden van een uit licht materi aal opgetrokken handelswijk in de buitengewesten, welke in de laatste maanden zijn vermeld. Samarinda is een der opkomende kleinere handels- en havenplaatsen der buitengewesten. Het is de hoofdplaats van Oost-Koetai in de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, gelegen dichtbij de uitmonding van de Maha- kanrivier in de Straat van Makassar ten N.-O. van het petroleum-centrum Bal ik Papan. De plaats dankt haar opkomst vooral aan de steenkolenontginningen van de Oost-Borneo Mij. en de Sanga Sanga, den uitvoer van boschproducten, waarvan rottan, damar en getah pertja de voornaamste zijn, en van gedroogde visch. De pro- duoten worden voor een deel via Singapore naarhun bestemming verzonden; een ander deel gaat naar Celebes en Java, Was de handel voorheen In hoofdzaak in Oos- tersche handen, reeds vroeg in de tweede helft van de vorige eeuw zijn er zich Westersohe kooplieden komen vestigen en in de laatste jaren is het aantal kantoren van groote Europeesche firma's er steeds toegenomen. Be halve Europeesche firma's vindt men er Chlneesche en Britsch-Indlsohe, terwijl de kleine winkelstand, die den eigenlijken „passar" vormt, meerendeels uit Chineeeche, Japansohe en Bombaysche neringdoenden bestaat De plaats telt niet meer dan een 7000 zielen, waarvan in ronde cijfers 150 Europeanen, 100 Japanners, 1500 Vreem de Oosterlingen en 5200 Inlanders. Wij teekenen hierbij aan, dat het meerendeel der Eu ropeesche kantoren, indien niet alle, houten gebouwen zijn, terwijl dit voor de kleine Oostersche toko's nauwe lijks vermeld behoeft te worden. Het geheele complex is aan den rechterover van de rivier gelegen. Er be staat een barndblusschingsdienst, die blijkens particu liere berichten uit Samarinda ook in actie is gekomen. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat het gebouw der Borsumij, dat blijkens het bovenstaande telegram mede in brand is geraakt, blijkens een door de directie ontvangen nader telegram van Donderdagmiddag voor vernieling bespaard is gebleven. Ruim een mllltoen schade. Vuur door de rivier gestuit. Nader wordt uit Samarinda geseind: De brand op den Passar, ontstond in een nabij den politiepost gelegen Chlneesche woning en breidde zich uit in de richting van de rivier, waar het vuur ten slotte werd gestuit Intusschen zijn toch de kantoren van de K.PJÜ.. Manders Seemann en Mohrmann, beevens een groot deel van den passar afgebrand. De schade wordt getaxeerd op ruim een millioen gulden. BELGIë— NEDERLAND. Het Belgische elftal voor 8 Mei samenge steld. Verschillende wijzigingen. De linkervleugel herzien. De samenstelling van het Belgische elftal, dat Zondag 3 Mei te Antwerpen tegen Nederland zal spelen, luidt aldus: Doel: Bad jou (Daring). Achter: Nouwens (Racing Mechelen), Hooydonckx (Excelsoir, Hasselt). Midden: Simons (Antwerp), Hellemans (Club Meche- len), Moeschal (Racing Brux.). Voor: Versyp (Club Brugge), Voorhoof (Llersche), Capelle (Standaard), Van Beek (Antwerp), Vanden- eynde (Beerschot). Reserves: Caudron (Anderlecht), Lavigne (R. Br.), Mertens (Antwerp), Noeth (Club Mechelen), P. J. Did- dens (R. Mechelen). De Belgische elftalcommissie heeft dus veranderingen aangebracht in de middenlinie en voorhoede. De linker vleugel, die in Amsterdam bestond uit Ledent en Secre- tin, ia vervangen, hetgeen voor de hand lag, omdat het spel dier beiden in de Ned. hoofdstad te wenschen heeft overgelaten. Alleen de reohtervleugel was toen gevaarlijk, zoodat Versyp en Voorhoof zijn gehandhaafd. RECHTSZAKEN. DE POGING TOT DOODSLAG TE GRONINGEN. De Rechtbank te Groningen heeft Donderdag de 55- jarige P. van der Tuuk, oud O.-I. militair, die getracht heeft zijn vrouw van het leven te berooven, door haar met een mes verscheiden steken toe te brengen, omdat zij niet meer met hem te maken wilde hebben, veroor deeld tot één jaar en 6 maanden gevangenisstraf met af trek van preventief. De eisch was vijf jaren gevangenis straf. Dezelfde rechtbank veroordeelde den 27-jarigen J. Ta- kom a, die op 2 Januari zijn buurman, J. J. Visser, met een dolk verscheiden steken heeft toegebracht, toen hij deze betrapte in gezelschap van zijn vrouw, tot vier jaar gevangenisstraf. Eisch was zee jaar. Dan is voor de Groningsche rechtbank Donderdagmor gen de strafzaak behandeld tegen een 34-jarlgen reizi ger, die den 13en Januari aan het Billtonplein aldaar 's avonds te ongeveer 11 uur, zijn vrouw met een scheer mes een diepe, levensgevaarlijke snede in den hals toe bracht Ter terechtzitting verklaarde verdachte, dat hij niet de bedoeling heeft gehad zijn vrouw opzettelijk te doo den. Uit andere verklaringen evenwel kwam vast te staan evenals uit de verklaringen van verdachte voor den rechtercommissaris, dat hij vroeger wel degelijk gezegd heeft, dat hij zijn vrouw en zichzelf wilde dooden. Wat er 's avonds gebeurd is, zei de officier van justitie zal moeilijk zijn vast te stellen, maar aangenomen mag worden, dat verdachte in een vlaag van moedeloosheid zich en zijn vrouw van het leven heeft willen berooven. De officier nam derhalve een poging tot doodslag aan en eischte een gevangenisstraf van zes jaren. MOORDAANSLAG TE HAARLEM. De Haarlemsche rechtbank heeft Donderdag de zaak van een schoenmakersknecht, die in de Wouwerman- straat te Haarlem in Dec. van het vorige Jaar een vrouw met een mes eenige steken heeft toegebracht, terugver wezen naar den rechter commissaris. De eisch was vier maanden gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van verdachte aan de regeering.

Schager Courant | 1931 | | pagina 13