Burgerlijke Stand. Geboren: Jan, zoon van P. Blaauboer en G. Jongejan. Maria Theresia, dochter van A. S. Steenvoorden en M. Th. de Groot Ondertrouwd: A. Raven en N. Blaauboer. R. Rezel- man en C. P. Muntjewerf. Getrouwd: J. Grin en H. E. Hooimeijer. Overleden: A. C. Vlaming, oud 55 jaar, weduwe van H. den Engelsen; M. Mors, oud 80 jaar, wed. van P. Dekker. Bosmettelyke ziekten. In de gezinnen van A. Huigen, Meerweg en H. Corne- lissen, Nieuweweg is een geval van roodvonk gecon stateerd. Bouwvergunningen. B. en W. verleenden vergunning aan: M. v. d. Hoeven tot het bouwen van een woonhuis met schuur aan de Molenvaart; A. Keppel, Molenvaart, verbouwing; J. Kou seband, Balgweg, schuur; C. Wijdenes Spaans, Molen vaart volière. Liefdadigheidsuitvoering. Ten bate van „Huiszorg" zal de Nutsvereeniging O.KJK. een openbare uitvoering geven op Zaterdag 2 Mei in hotel „De Vlas- en Korenbeurs". De tooneel- vereeniging „Excelsior" heeft haar medewr Icing toege zegd en zal nog eens de soldatenklucht „Tic1: verlof' opvoeren. Eenige dames en heeren zullen aan de inge zetenen kaarten ten verkoop aanbieden. BREEZAND. NAAR DE BOLLENVELDENT Het lijkt wel een vreemd gekozen moment om die vraag te steil en.terwijl de lucht loodgrijs ziet de don derslagen rollen en de dikke druppels van een zware bui bellen op de slooten maken. Maar we willen ho pen, dat het gezefde: „Vrijdagweertje Zondagweet- tje" niet opgaat en het a.s. Zondag prachtig weer is. Dan vragen velen uit den omtrek zich af: zullen we een tochtje maken naar de bolfènvelden van Breezand en ze slaan waarschijnlijk de krant nog even op om te zien of uw correspondent ook gemeld heeft, hoe het met de bloemen staat. Daarom willen we er iets van zeggen, (hoewel we er liever nog wat mee gewacht hadden en het om dezelfde reden al zoo ver mogelijk naar de ver schijning van de Zaterdagsche krant uitstelden. Ge be grijpt allicht, waarom we wilden wachten. We zijn dit jaar buitengewoon laat en het gaat erg trekkend met den bloei. Terwijl „in de Zuid" de narcissen al bijna afgedaan hebben en de hyacinthen volp bloeien, zijn we hier nog maar aan het begin. Nu kunnen een paar dagen mooi weer wonderen doen en dus hadden we hoop, tegen Zondag te kunnen zeggen: komt maar Hel- derschen uit de straatjes en van je grachtjes en snuif hier eens wat anders op, dan de zilte zee- en andere luchtjes en jullie Schagers of Schagenaren en „andere" plattelanders, komt genieten van de kleurenweelde, die onze onvolprezen polder biedt (onvolprezen als 't niet waalt; andere is 't een oord hoor! En het waait hier haast altijd!!) Maar die uitnoodiging durven we nu nog niet met een gerust hart doen. Wel bloeien de narcissen volop en zorgen enkele veld jes sterhyacinthen en zelfs nog late crocusjes, voor wat afwisseling, maar van de vroege tulpen zien we nog maar heel weinig, een enkel plekje van die mooie fel- roode kleur en slechts sporadisch de zachtere tinten, die speciaal eigen zijn aan de hyacinthen. Sterk over- 'heerscht dan ook het geel van de narcissen en maar weinig andere kleuren boeien het oog naast het groen Van het blad, dat thans werkelijk heel mooi en frisch is. Wilt U dus ons oordeel, dan zouden we zeggen: Is het mooi weer, dan maakt u nu reeds een tochtje naar Breezand, maar alleen als het uw vaste voornemen Is het later te herhalen. Anders kunt u beter wachten. Waait het hard dan zouden we den fietsers willen ra den: stel uw tocht maar uit De gelukkigen, die per auto kunnen komen, kunnen er wel een paar liters benzine aan wagen. (Ze is toch goedkoop!) Als ge komt. verzuimt dan niet om af- of uit te stap pen bij de kruispunten van de' polderwegen en de spoor lijn. Gaat even op den spoordijk staan (denkt er om, het zijn onbewaakte overwegen) en wendt uw oog naar alle kanten, dan zult U ook nu reeds heel wat moois zien, vooral bij de halte Breezand. Onze bollenvelden bieden een geheel ander aspect dan die „om de Zuid". Daar zijn het enkele groote, maar meerdere kleine stukken, ingesloten door heggen. Hier heel groote lap pen, bijna zonder afscheiding bij elkaar aansluitend. En wilt u nu van dat bijzondere het volle pond hebben, dan ligt het voor de hand, dat het uitzicht van den spoordijk, bij een overweg, van een hoog punt dus, u daartoe ruimschoots de gelegenheid biedt. We gelooven dat velen, als ze Zondag komen, zullen zeggen: over een weekje gaan we nog eens, dan zal het nog mooier zijn; en daarom adviseerden we boven om bij ongunstig weer liever den tocht uit te stellen. Kunt ge dus verwachten, dat het flink zal waaien In den 'polder, dan stemt ge maar af op Hilversum en luistert naar het verslag van de match Holland— Duitschland, of als ge niets op hebt met het spel van „die idioten, die achter een stuk leer hollen", besteedt ge uw Zondagmidag op een andere manier, maar dan kannen we u daarvoor niet aanraden, om terwille van wat de velden u thans bieden, een tocht tegen wind in en u af te matten, zoodat ge uit den grond van uw hart zegt: „Ik wou dat die correspondent uit Breezand met z'n bollenvelden op de Mokerhei zat". W I E R I N G E N DEN OEVER. Het tehuis voor Zuiderzeewerkers was Woensdag avond tot in alle hoeken bezet met belangstellenden, ter gelegenheid van het afscheid van Cand. Jonker. We gens verhindering-van Ds. Winter van Antwerpen, die de leiding was opgedragen dezen avond, was de heer Jansen van Hippolytushoef verzocht deze feestelijke bijeenkomst te leiden. De opening geschiedde om 8 uur precies. Vervolgens zong de Christelijke Gemengde Zangvereeniging Soli Weo Gloria het bondslied. De heer Juisting zong daarna met begeleiding van den dirigent, den heer Kraak, het „Onze Vader". Een der dames zong een dramatisch stuk „De Drankduivel". Dit stuk was boeiend van het begin tot het einde en met stille aandacht werd er geluisterd. De heer Frank, de leider van het gebouw „Land In Zicht", hield daarop een toespraak. Spreker begon er mee te zeggen ,dat de heer Jonker zoo plotseling ver trokken was, zonder een spoor achter te laten, maar nu er een afscheidsavond georganiseerd was, verheugde het spreker om thans persoonlijk van den heer Jonker af scheid te mogen nemen, temeer omdat spreker en de heer Jonker dezelfde belangen behartigden op Wierin gen. En ook in den Wieringermeerpolder zij gezamenlijk een taak hadden te verrichten, n.1. om het geestelijk heil der arbeiders te bevorderen. Spreker hoopte en sprak den wensch uit, dat de heer Jonker bij het af scheid van WIeringen een middel in Gods hand mocht wezen, bij het begin van zijn loopbaan, om de kerk te dienen. Tenslotte verzocht de heer Frank gezamenlijk te zingen Psalm 146. Het programma van dezen avond was rijk voorzien. Verschillende nummers werden gegeven, o.m. solozang van eenige dames en verschillende liederen door de zangvereeniging. De samenspraken die gehouden wer- «en, waren luimig en wekten veelal de lachlust van 't publiek op. Dit gold In het bijzonder van het laatste stuk: „De verliefde boer in angst", hetwelk dan ook een daverend applaus oogstte. Er werd ook propaganda ge voerd om nieuwe leden te werven, voor de bestaande zangvereeniging. waarmede succes is bereikt, daar een 13-tal nieuwelingen zich lieten inschrijven. Er volgden nog eenige toespraken van de Ouderlin gen der gemeente, de heeren Juisting en Kalsbeek, die <>en heer Jonker den zegen des Heeren toewenschten °P zijn levenspad. De heer Jonker richt* een afscheidswoord tot de aanwezigen. In de eerste plaats tot den kerkeraad van Oever, aan den heer Frank, namens „Land in Zicht". Het was spreker niet mogelijk langer op Wierin- gen te blijven, daar verschillende omstandigheden hem noopten te vertrekken. Het was hem eerst alles vreemd, maar spreker heeft vele vrienden op Wieringen, waar van hij thans afscheid moest nemen, Het was tenslotte sprekers wensch, dat velen gebruik zouden maken van het Tehuis, een vergoeding wegens het gemis van hun huisgezin. Als slotnummer zong de zangvereeniging het „Maranatha-lled", boeiend en schoon gezongen. We kun nen tenslotte wel constateeren, dat Soli Deo Gloria een prachtavond organiseerde, die in alle deelen schitterend geslaagd is. Wij wenschen haar alsmede met haar diri gent, veel succes toe in de toekomst. Het was reeds middernacht toen de gewezen leider sloot met dankgebed. Demonstratie met voor Nederland nieuwe landbouwwerktuigen in den Wieringer meerpolder. Gisteren, Vrijdag, werd door de N.V. Louis Nagel en Co. te Arnhem, als importeur van Rud Sack land bouwwerktuigen, een demonstratie gegeven van in Nederland nieuwe landbouwwerktuigen, welke in den Wieringermeerpolder in gebruik zijn genomen. Alvorens iets mede te deelen aangaande de werk tuigen zelf, willen wij eerst eens een beschrijving geven van het proefterrein. Dit maakt deel uit van een zandgebied in den polder, groot plan. 700 H.A. De bedrijfsleider op dit uitgestrekte gebied, de heer rh. List, vroeger woonachtig in de Zijpe, heeft zorg te dragen dat ongeveer 500 H.A. hiervan in cultuur worden gebracht Het geheele complex dezer gron den is vroeger een oude zandplaat geweest en is het ™ïeo water gekomen. Door de groote doorla- tendheid van deze gronden is het zoutgehalte al reeds minimaal. Tenminste dit behoeft geen belemmering te wezen voor het in cultuur brengen. Wel is een groot bezwaar dezer gronden: het stuiven. Om dit te verhinderen, is in den afgeloopen herfst een groot gedeelte bezaaid met winterrogge. Deze rogge is heel goed aangeslagen en heeft momenteel een heel goe de kleur. De tijd zal moeten leeren of deze rogge a.s. zomer natuurlijk zal gaan rijpen of dat het gewas nood rijp zal worden. Een ander gedeelte van dezen stuifgrond is bezet met stroowissen, terwijl op nog een ander gedeelte in den afgeloopen winter een woelmachine heeft gewerkt, die het zand met een laag klei van pl.ra. 15 tot 20 c.M. heeft overdekt, welke klei zich bevindt op nagenoeg 2 M. diepte onder het zand. Op dit terrein had de demonstratie plaats. Het on afzienbare groote stuk land, doorsneden door eenige kanalen en vaarten, is verkaveld in akkers van 250 M. lengte en 15 M. breedte. Tusschen deze akkers van 15 Meter breedte, zijn diepe greppels gegraven voor de afwatering, terwijl de trappeleinden der akkers over een breedte van 10 M. gedraineerd zijn met hou ten buizen, die het greppelwater afvoeren naar de kavelslooten. De akkers liggen voor het meerendeel mooi vlak. Van de proefboerderij zelf is nog maar een bouw- schuur aanwezig, waarin de diverse materialen kun nen worden opgeborgen. Van hier uit begon de ex cursie. Met een zolderschuit werd het talrijke gezelschap gevaren naar de z.g. kooltuinen, waar men aan het zaaien was. Het ligt n.1. in de bedoeling om deze gronden zoo spoedig mogelijk tot grasland te maken. Te dien einde worden zij ingezaaid met 140 K.G. gerst per H.A. en 65 K.G. gras- en klaverzaad. Vooraf heeft men de gronden ook eenige bemesting gegeven en wel 600 K.G. super per H.A., 300 K.G. kalizout 40 en 300 K.G. salpeterstikstof. Hebt gij geachte lezer, er wel eens over nagedacht wat er zoo al moet gebeuren om in een zaaitijd van eenige weken een drie- a vierhonderd H.A. zaaiklaar te maken en te bezaaien en dat nog wel in een om geving waar geen huis, noch eenig struikgewas eeni ge beschutting geven, 'tls alles nog even onherberg zaam. Goede uitwegen ontbreken natuurlijk nog. Daarbij komt nog, dat men de exploitatiekosten niet onnoodig'hoog mag opdrijven. Moeilijkheden dus aan alle kanten. Geen wonder, dat men onder zulke omstandighe den het oog heeft laten vallen op werktuigen, waar mede in een minimumtijd maximum arbeid kan wor den verricht. Het eerste werktuig dat de heer Riemer de aanwezigen demonstreerde, was een Rud Sack Universal trekbalk, met een werkbreedte van 5 M. Deze trekbalk bestaat uit 8 eggen, welke scharnie rend zijn verbonden. De bedieningsman loopt tijdens het werken over een loopplank en kan zich aan een borstwering vasthouden om de eggen weer in orde te brengen, als daaraan misschien eens iets mocht haperen. Het is mogelijk om de breedte van dit werktuig tot 15 Meter op te voeren door drie van deze machines naast elkaar te koppelen. Dan zou men den geheelen akker in één gang kunnen mee nemen. Bij de demonstratie werd gewerkt, zooals gezegd, met een machine van 5 M., getrokken door een „Ca terpillar" van 20 P.K. Onder omstandigheden, die wij hier boven beschreven, maakte deze machine een zeer bekwaam zaaibcd voor de gerst en het gras- en klaverzaad, en hét werk schoot reusachtig op. Het ging echt op z'n Amerikaansch. De trekbalk werd op den voet gevolgd door een Rud Sack Scharnierzaaimachine met een werkbreed te van 6 Meter. In vijf gangen (let wel geen om gangen, doch gangen) waren twee akkers van 15 M. breedte bezaaid. De machine is zoo ingericht, dat gerst en gras- en klaverzaad gelijktijdig worden ge zaaid. Natuurlijk heeft de machine daarvoor twee zaadhakken. Verder valt er aan op te merken dat de machine feitelijk bestaat uit twee stukken, die in het midden met een scharnierende koppeling aan elkaar zitten, zoodat de machine ook op eenigszins rondliggend land overal even diep zaait. Het mid- denwiel is extra hoog en versterkt, om het dubbele gewicht te kunnen verdragen, terwijl het spoor, waarlangs de traktorbestuurder bij een volgenden gang zich moet richten, met een schijf over den grond wordt aangegeven. In 4 uur tijd kunnen op deze wijze 10 H.A. worden bezaaid èn met gerst en met klaver en graszaad. In Rusland schijnt men ook van opschieten te houden, want volgens den importeur loopen daar eenige hon derden gecombineerde Rud Sacks zaaimachines met een werkbreedte van 20 Meter. Voor de bediening van deze machines ziin twee menschen noodig. Een op den traktor en een rijdt mee achter op de zaai- machine en heeft op die wijze een goed gezicht op het uitstrooien van het zaad. Om de telling van het aantal H.A. die b.ezcaid zijn, niet kwijt te raken, worden deze machines ook gemonteerd met een H.A.- teller voor het nagaan der bezaaide oppervlakte. Al met al machines die voor de omstandigheden zijn gefabriceerd. De kleine landbouwer is klaar met zijn graaf, zijn handegge en nog eenige andere hand werktuigen. Het moderne landbouwbedrijf van 30 en meer H.A. vraagt mooi uitgedachte machines, die 's menschen arbeid zeer verlichten, maar hier op deze onafzienbare vlakten van den Wieringermeerpolder heeft de bedrijfsleider behoefte aan machines die de landbouwtechniek een geheel ander aanzien en ka rakter geven. Men werkt daar meer op z'n Ameri kaansch, al zal dit later als alles meer intensief in cultuur wordt genomen, zich wel weer eenigszins naar de oude hedrijfsmethoden wijzigen. In den namiddag werd een demonstratie gegeven met de Rud Sack buis-drainage. Hierover hebben we reeds in een vorig nummer voor de lezers van de Schager Courant een overzicht geschreven, S. V. LANGE ND IJ K NOORDSCHARWOUDE. Woensdagavond vergaderde de afdeeling Langendijk van „Volksonderwijs" ten lokale van den heer Hop, café „Concordia". Aanwezig 14 leden. De heer V. d. Graaf van Broek op Langendijk die in de vorige vergadering als bestuurslid gekozen was en daarna in een bestuursvergadering als voorzitter (vaca ture J. Zaal) had gemeend te moeten bedanken als lid van het bestuur, omreden 'hij zich niet kan vereenigen, met de gang van zaken bij het plaatsen van leerlingen der openbare lagere school naar de school voor uitge breid lager onderwijs. De heer V. d. Graaf had zich in deze met een schrijven tot de afdeeling van ^„Volkson- derwijs" gewend, waarin verschillende grieven zijner zijds werden uiteengezet Voor het hoofdbestuur was aanwezig de heer K. de Vries, die op verzoek de leiding der vergadering aan vaardde. Na een vrij langdurige discussie werd de volgende motie aangenomen: „De afdeeling Langendijk van Volks onderwijs spreekt den wensch uit dat er overleg en overeenstemming bereikt moet worden tusschen de hoof den der O. L. school en die van de U.L.O.-school, bij overgang van eerstgenoemde naar de tweede schooi. Bij de gehouden bestuursverkiezing wordt de heer V. d. Graaf weder gekozen, die deze benoeming aanneemt, waardoor genoemde kwestie is afgedaan. Als afgevaardigden naar het buitengewoon congres, wat uitgeschreven is naar aanleiding van het rapport Rutgers, en wat op 30 Méi a.s. te Utrecht zal worden ge houden, worden de heeren V. d. Graaf en Janssonius aan gewezen. Door den heer De Vries worden de aanwezigen opge wekt de propaganda flink ter hand te nemen. Spr. deelt mede, dat juist het 60000-ste lid is ingeschreven. Besloten wordt nog om een propagandacommissie sa men te stellen, waarna sluiting volgt Dezer dagen geraakte de auto van den heer V., welke bevracht was met 2 koeien, door onbekende oorzaak te water aan den Waard dijk. Door ijlings toegeschoten hulp wist men de koelen op het droge te krijgen, alsmede de auto. zoodat dit on geval naar omstandigheden goed is afgekomen. ZUIDSCHARWOUDE. De Langendljkr Winkeliers-, Neirng- en Vakvereeni- ging vergaderde Woensdagavond ten lokale van den heer P. Schoenmaker alhier. De heer S. Timmerman opent als voorzitter de verga dering, betreurt de geringe opkomst en verwelkomt de eenige dame en de overige heeren. Op zakelijke besprekingen aandringende, gaf hij hier na den secretaris gelegenheid de notuleering te lezen, welke daarna goedgekeurd werd. Goedgevonden werd dat de notulen van het spaarfonds als zelfstandige vereeniging niet werden voorgelezen Ingekomen stukken. Ie. Van de Kamer van Koophandel naar aanleiding van den lakcursus. Intusschen heeft de ze cursus plaats gehad en kan een succes genoemd wor den. Van dezelfde Kamer een missive houdende mede- deeling, inzake Bureau van Advies, dat de contributie andermaal weer bepaald is op 10 cent per lid. Een verzoek van de Lapgendijker Middenstandsten toonstelling om haar een subsidie te verieenen. Over dit punt werd een vrij uitvoerige discussie gevoerd, waarbij zoowel voor als tegen gesproken werd, en waarvan het resultaat was, dat de tentapnstellingsvereeniging de aanvrage introk. Van den heer Schuitemaker een schrijven, dat echter te laat was ingekomen en op een volgende vergadering zaJ behandeld worden. De rekening van Ons Weekblad gaf de volgende eind cijfers aan: ontvangsten f 3810.45, uitgaven f 3843.72, na- deelig saldo f 33.27. Door de Incassocommissie is over het afgeloopen boekjaar ingevorderd kunnen worden een bedrag van f 120.14 van z.g. kwade posten. De St Ni- ooiaas-attractie kon een batig saldo aanwijzen over wel ke bestemming later zal beslist worden. Rondvraag. De heer D. Zeeman trachte aan de hand van gege vens aan te toonen dat men met het verbruik van de electriciteit hier aan den Langendijk duur uit is. Op voorstel van den heer Schuitemaker werd nu een commissie benoemd, die deze aangelegenheid nader zal onderzoeken en bestaat uit de heeren Zeeman, Sohui- temaker en Keizer. De heer Jb. Smit besprak de wenschelijkheid, dat men voortaan niet meer met losse zegels zal koopen, maar wel dat men het zegelboekje bij de winkeliers bij inkoo- pen zal toonen. Dit zal door de commissie van het Spaarfonds in Ons Weekblad bekend gemaakt worden. Verdere rondvraagvoorstellen werden niet voldoende ondersteund, waarop de voorzitter de geanimeerde sa menkomst met dank sloot. Uitgezonderd de Vooruitstr. Kiesvereeniging hebben thans alle partijen hun candidaten voor den gemeente raad gesteld. De anti-rev. en Chr. Historischen zijn hier nog zeer klein in aantal, en brengen samen ruim 30 stem men Zij zijn georganiseerd in de kiesvereenigingen te Broek op Langendijk en Noordscharwoude. Zijn we goed ingelicht, dan zullen zij de R.K. steunen. Deze zullen daardoor ongetwijfeld hun aantal van 3 op 4 brengen, waardoor zij de meerderheid in den raad zullen krijgen. Wat den Vrijheidsbond betreft, deelde men ons mee. dat nu er onder de candidaten zijn, die er geen lid van zijn (in feite bestaat, naar men ons meedeelde, eigenlijk de afdeeling officieeel niet, daar geen contributie wordt geind en alleen als het naar een gemeenteraadsverkie zing loopt, enkele menschen worden uitgenoodigd) en er zelfs een georganiseerde chr. hist bij behoort, de can- dldaatstelling eigenlijk geen Vrijheidsbondsche is. Ora deze moeilijkheid nu te ontgaan, zou men er dit op wil len vinden, dat deze condidaatstelling, worde beschouwd als niet uitgaande van de Lib. Staatspartij, doch gewoon van een groep ingezetenen. Officieele bevestiging konden we nog niet verkrijgen, doch zooveel weten we wel, dat het hier geldt: Een kat, die in 't nauw zit, maakt rare sprongen. De verkoop van het Emma-bloempje heeft f 52.62% opgebracht. Dit bedrag was stellig grooter geweest, zoo meer bloempjes ter beschikking waren gesteld. Herhaaldelijk is de vraag besproken, of het niet ge- wenscht zou zijn de 2 kerkelijke gemeenten Zuidschar- woude en Noordscharwoude te combineeren. Beide ge meenten zijn financieel niet sterk, die te Zuidsoharwoj- de zelfs zwak. Het kerkelijk leven is in allebei weinig opgewekt en het aantal leden is in de laatste jaren ver minderd, medé als gevolg van de vele R.K. die zich voor en na in die gemeenten vestigen. De gelegenheid totcora binatie is weer aanwezig, daar Ds. Staal uit Noordschar woude vertrekt We vernamen, dat waar ook Zuidschar- woude geen predikant heeft (de financiën spelen daarbij een voorname rol), er in de kringen van den Kerkeraad weer stemmen opgaan tot combinatie. Of het daartoe zal komen, zal als vanzelfsprekend afhangen van de vraag, of de beide kerkelijke colleges in dezen tot over eenstemming willen en kunnen komen. Het is niet onbekend, dat een tiental jaren geleden nog veel „gemodderd" werd in Zuidschan-voude, wo be doelen het niet in figuurlijken, maar in letterlijken zin. Het modderen in letterlijken zin bestaat in het modder scheppen met een beugel van den bodem der slooten om die modder dan ais bemesting over de tulnbouwak- kers uit te spreiden. Vooraanstaande tuinbouwers deel den ons Indertijd mee, dat de tuinbouw niet buiten dien modder kon. Het Is echter gebleken, dat dit niet het geval was en dat al spoedig niet meer of zoo goed als niet meer gemodderd werd en er kunstmest voor in de plaats werd gebruikt Als gevolg van de slechte uitkomsten in den tuinbouw en de werkloosheid is dezen winter naar een object van werk verschaffing gezocht en dit werd gevonden in den vorm van modderen. De kosten van 80 cent per praam werden voor de helft gedragen door de gemeente en voor de andere helft door de bouwers, die de modder over hun land laten strooien. We vernemen, dat op het oogen- blik al 2000 schuiten modder zijn gebaggerd, en dat nog meer dan 1200 besteld zijn. Voor de betrokken werkloozen is dit een meevaller geweest en uit het groot aantal schuiten, dat een bestemming heeft gevonden, zou men mogen opmaken, dat ook de tuinbouwers bij deze soort van bemesting zijn gebaat. Er blijkt bovendien uit, dat de tuinders ongetwijfeld van oordeel zijn, dat het mod deren bij dezen prijs nog zijn waarde heeft als bemesting Als dit zoo is, dan lijkt ons het werkloosheidsvraagstuk voor Langendijk ook voor de komende jaren opgelost, als het althans niet al te sterke afmetingen aanneemt Voor- de gemeente Zuidscharwoude zal deze werkver schaffing op meer dan f 1200 komen te staan. Voor een kleine gemeente is dit een hoog bedrag, doch als daar mee de betrokken werkloozen zijn gebaat (en dat zijn ze ongetwijfeld), dan is dit geld nuttig besteed. Laat er dus gemodderd worden in letterlijken zin en neme het figuurlijk modderen in dezelfde mate af. BROEK OP LANGENDIJK. Gelijk we meldden, zal door alle niet-kerkelijke rich tingen een gemeenschappelijke candidatenüjst voor den gemeenteraad worden ingediend. Zonder strijd is dit niet gegaan. De heer Kamp, een der zittende niet kerke lijke raadsleden, is op no. 3 van de candidatenüjst ge plaatst, terwijl als no. 1 is gezet de heer Bonnet, een groothandelaar, plaatsvervanger van wijlen den heer R. Slot. De S.D.A.P. eischte de tweede plaats op de lijst ^op. Dat het aftredende Ud, de heer Kamp. over dien uitslag niet al te best te spreken is, laat zich begrijpen. Ook de heer Smak, het andere niet-kerkelijke raadslid, is van het politieke terrein verdwenen. In zijn plaats zal wel de heer P. v. d. Molen van de S.-D. komen. Bij de Prov. Statenverkiezing waren op de S.D.A.P. 132 en op de Vrijz. Dem. 158 stemmen uitgebracht De Vrijheids bond kreeg er 10. Er volgt uit dat ook zonder samen werking de S.D.A.P. wel een zetel zou krijgen. Hoe dan ook, voor de behartiging van de gemeentebelangen zal alles bij het oude blijven. BROEK OP LANGENDIJK. De heer J. P. C. Kroon, volontair ter secretarie al hier. is benoemd als la ambtenaar, tevens plaatsvervan gend secretaris, in de gemeente Brielle.. LANGENDIJK De afdeeling Langendük van den Algem. Geh. Onth. Bond besloot geen adhaesle te betuigen aan de actie van den Nationalen Bond voor Plaatselijke Keuze. Uit goede bron vernemen we. dat én directeur én meer derheid der Commissie voor de Lichtbedrijven afwijzend staan tegenover het verzoek van het P.E.N. voor over name van het G.E.B. Dezer dagen wordt een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van gemeente- en polderbesturen, betrokken bij den aanleg van den weg door het Geest- mer Ambacht, ten einde de bijdragen te bepalen voor deze colleges en verdere ontelgeningsvoorsteüen te be spreken. Alleen te Noord-Scharwoude zullen 2 groote boe renhuizen. 2 groote burgerwoonhuizen en 2 kleinere hui zen moeten worden opgeruimd. OU DE N I E DO R P Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing zijn voor deze gemeente door de Prot Kiesvereeniging als candidaat gesteld de volgende personen: 1. H. Kriller; 2. J. van Zoonen; 3. J. Waiboer; 4. E. Stip; 5. Jb. Rootjes; 6. G. de Heer. B A R S I N G E R H O li N Naar wij vernemen, heeft de Middenstandsverceni- ging te Kolhorn besloten om voor de a.s. Gemeente raadsverkiezing een eigen candidatenüjst in te dienon. De volgende candidaten zullen op die lijst voorkomen: voor Barslngerhorn: de heeren J. Smit en Jb. van Stlp- riaan; voor Kolhorn: de heeren S. Kuiper, A. J. Lutte- rot, D. Jongejan, L. Kaper, P. D. Klare, K. Pijper en P. Zeeman. N 1 E U Tl' E N I EDO R P Ook hier komt de beroemde film: „Van het Westelijk Front geen Nieuws". Het is de gunstig bekende Noord- hollandsche Cinema van Noordscharwoude. die deze pracht-geluidsfilm zal vertoonen. Er is slechts één voor stelling, n.1. heden Zondag 26 April. (Zie advertentie in dit nummer.) De Centrale Stierenkeuring te Alkmaar. Begunstigd door goed weer werd Vrijdag 24 April in den Bergerhout te Alkmaar, de jaarüjksehe centrale stierenkeuring gehouden door de Provinciale Commis sle tot bevordering van de Rundveefokkerij in Noord- holland. Het bezoek was wederom bevredigend en met veel belangstelling werden de ter keuring aangeboden dieren door de fokkers bewonderd en ook wel becritiseerd. De jury bestaajide uit de heeren E. Koster, Berkhout, en P. Stapel Cz-, Hoogkarspel, met den heer Ir. do Vries als arbiter, kwam tot de volgende uitspraak. Goedgekeurd werden van de één-jarige stieren: Dina's Wodan van firma Ruijter, Ooster-Blokker; Mi- na's Meine van firma Ruijter, Ooster-Blokker; Blok Max 9 van C. Stapel Pz.. Hoogkarspel; Excellent van firma Ruijter, Ooster-Blokker: Marie's Melkbron van N. D. Kaan. Wieringerwaard; Dirk 2. van A. Brak. St. Maar ten; Lux L 15 van C. Kramer Güjnis, Stom petoren; Blok Max 9 van Jb. J. Bakker. Venhuizen; Meine's Juüana 12 van W. Zilver. BinnenwijzendWodan Meine van D. Kaan Klz.. Wieringerwaard; Max Meine van J. Ruijter, Beemster; Trijntjes Wilson van Jb. J. Bakker. Venhui zen; Frans Max 7 van Jn. Schenk. Weringerwaard; Frans Max 10 van C. R. Blaauboer. Wieringerwaard. Deze voorloopig goedgekeurde een-jarige stieren ver kregen dus een medaille. 2-jarige Stieren: Jane's Wodan van firma Ruijter, Oos ter-Blokker; Lena's Meine van W. Koelemeij, Beemster; Wodan Jan 5. van Fonds tot verbetering van de Veefok kerij in Nederland; Booü's Jonge Wodan van J. v. Ber* kei, Wognum; Jonge Meine van A. Wiering. Zwaagdijk; Meine 23. van C. P. Hartog. Beemster; Emma's Wodaa Jan van D. Ruijter. Nibbixwoud; Jan 2 van J. Koeman Dobeldijk: Hoover van P. Wünker. Opmeer; Frans Nico- laas 12 van W. v. d. Oord Cz„ Barsingerhorn; Blok Wo dan 9 van H. J. Bruijn, Stompetoren; Wodan 2 van Anna 8, van P. Jonges Dz., Beemster; Wodan 2 van J. Stapel e.a., Lambertschaag; Frans 152 van P. Schuijtemaker en C. Laan. Berkhout; Aafjes Wodan van G. Donker, Schelünkhout Aan deze 15-tweejarlge stieren werd een aanhoudings premie van f 50 toegekend. Groepenkeuring: De eerste prijs werd togekend aan groep II, Vader Jonge Meine 23. fokker P. Zeeman, Beemster. Deze groep bestond uit: Max Meine. Jonge Meine 24, Meine Wodan, Mina's Meine, Wodan Meine, Meine van Juliana 12, en Rudolf. De tweede prijs verwierf groep IV, Vader Blok Max 6, fokker C. Stapel Pz., Hoogkarspel. De groep bestond uit: B!oc Max 9, Blok Max 10„ Blok Max 11, Blok Max 9 en Blok Riek. Over den handel in de éénjarige stieren hoorden wc niet roemen. Wel werden er voor enkele dieren goede, zelfs zeer goede prijzen besteed, maar dat betrof de uitblinkers Zoo werd Marie's Melkbron van den heer N. D. Kaan te Wieringerwaard voor f 1100 verkocht aan den heer Mlchielen te Stompetoren en Max Meine van J. Ruijter te Beemster voor f 750 aan den heer P. Donker te Hoog woud. De heer Jb. Kaan Kz. te Wieringerwaard verkocht Frans Max 8, die naar Oosterland op Wieringen gaat. Ook de bekende fokker, de heer F. A. F. Groneman ver kocht een 2-tal zijner dieren: n.1. Frans 172 met bestem ming. Assendelft en Frans 162, die naar Uitgeest gaat

Schager Courant | 1931 | | pagina 15