e: "«Hl »JJ V—y— FEUILLETON. B VERTELLINGEN. W Plaatselijk Nieuws. BrabanSsche brieven. De Twentsche Bank in 1939. „Dan gin vlaaikes, ok goed!" En t.icn menuten later staampte-n-ik op m'n fiets, mee 'n gèèf gangeske deur d'n motrengel naar de Dreef. Kleine, kouwe speldepuntekes, die piekten in m'n ge zicht Kleefden aan m'n oogharen, sloegen in m'n ooren en nouw en dan, dan biggelde-'n-'r 'nen druppel, krieu welend over m'n vei. M'n nikkel stuur wier dof van de duuzendcn rengelkralekes en m'n kleeren overtogen mee 'n nat, grijzig waas, dat 'r'laangzaam inzoog. Neeë, van dieën kaant gezien, had de die daar bij me thuis gelijk, maar veur de rest staampen maar jongens en in 't veuruitzicht van 'n gèèf lolletje van 'n leutig stukske Zondag, was da bietje mot-water beter over te komen as 'n .astJg wijf! Wa gij? Of me leut g'ad emmen! Prot er nie van! Gelachen, gelachen, da m'n ribbenkast d'r pijn van dee. Nouw witte genogt, de rest houw 'k veur me-n-eigen. Keb toch vlaai kes meegebrocht, maar toen 'k thuis kwam 's nachts, toen zaten ze zoow aan m'nen voering gekleefd of do kleermaker ze d'r in vastgenaaid had En hoe 'k daaraan gekomen ben?... D'r zat gatsammo 'n handvol petat-frlet tussdhen olt! Netuurlijk 'n aarigheidjo van dieën Lood. maar affijn, hij zal z'n sjeklade-puddinks- ke ok wel gevonden emmen. da me stiekum in d'n bin nenzak van z'nen overjas emmen gedaan, teen ie effo naar d'n piesijn was. Da was nog d'eenige manier om plas.'er van da puddmgske t'emmen, waant 't was bij d'n diner betaald en 'k houw nie van die flaauwe ku'.le- kes na m'n eten. Gif mijn dan maar 'n pepke mee 'nen lambiek. Affijn, wemmen vast afgesproken mee 't truggaan in d'n stoomtram da me-n-'t nog 's 'n paar keer gèèf zouwen overdoen mee d'n zomer en aan de Dreef zijn mc-n-alle drie weer cp onzen velo gestegen en op hu!s aangetrapt. Trui is weer 'n heel stukske bijgedraaid en 'k zie d'n zomer mee veul meer vertrouwen tegemoet, dan Koning Aalphons van Spanje. Die is-t-er ok weer mee gekuld, amico! Of liever gezeed, da dénkt Waant as ge 't mijn vraagt: ik zouw tien parten liever koning zijn mee 'nen schup onder m'n gcwitwel," dan mee 'n kroontje op m'ncn kop, op m'n zakdoeken, in m'nen hemdslip en ieveraans waar zo'n dingske ge woonlijk staat. Waant koning-speulen is teugeswoorlg 'n baantje van niks. Ge hèt as baas maar te veul bazen, vin ik. Elke kwajongen d!e z'nen eersten reksdaalder belasting be taald hee van z'n leven, die denkt dat die heelegaar veur jouw is, as ge koning zijt, en zouw ocw dan gére rekening en verantwoording vragen en minstens heel 't jaar op oew leggen te schellen. As ge zoo 's veur oew p!azier uit zouw willen gaan, dat de petat- friet in oew schoenen en in d'n veering vtn oewen jas zit, dan mot 't eerst 'nen menistersraad g'ouv.en worren of da ge wel gaan kunt, As ge'n aarig wcfke teugen zou komen, ok 'nen koning is maar 'nen menc:h en ge zcuw zoow 's gemoedereerd knip- cogcn, dan lopt 'r zo'nen s'.oebert van 'nen perspotte- graaf achter cew, die sjuust oew knipogske op 'n prent je zet. Terwijl en da-d-is sjuust zoo gemien, die kearels tcch ok getrouwd zijn, ee! Waant da's 'n zaak die zekers is of cew Trui nouw 'n kaanten mutske draagt of 'n diadimke... die wefkes zyn allemaal sjeioers. amico. En dan kunde van zo'n doodgemoedereerd, on- schuldig knipogake in de kraant, mce'n geraffineerd „onderschriftje", zcocs ze da ncemen, sodemekajers veul last emmen, thuis. En wa-d-ic-t-er ncuw belabberder as baas te zijn en heelegaar niks te zeggen emmen? Zo'n baantje is wel zoo erg as 'n trouwboekske! Neeë, da's knudc. 't Weet zekers, as ge dieën mensch over 'n paar mrmden 's kon spreken, as ie aan z'n vrijheid gewend is z'n neus kan snutten as ie vuil Is, zonder om te kijken of de menister van schoono kunsten nie achter 'ra zit, of, wa nèt zoow erg Is, 'nen kraante-petegraaf; as-ie veur 't eerst baas is over z'n eigen, ncuw is niks meer tc zeggen hee; (en nouw de kn'.pogskes nog dznr-ge!ater.!) da zo'nen mensch veul gelukk'gcr leeft, as vrruger onder z'n onderdanen waar e de knecht veur v;as. Fn de Spanjolen? Ncuw, die emen de riveluusie op dezelfste „waardi ge" wijze gevierd os 't altij gaat, wanneer d'n baas van huis !s. Stecncn beelden, die ze vruuger mee veul centen en veul plechtige bombarie emmen 'neergezet as hulde veur de mcncchen, die 'r deur wieren veurgesteld, emmen ze van 't vocstuk teugen de keien gesallemaanderd en toen aan totr.vcn deur de straten gesleurd. D'n Priem, die al la ank deed is, z'if standbeeld emmen ze nog nie mee rust kunnen laten en ok aan touwen deur de stad ge trokken. De Priem hcc z'n Spanjolen neg nooit zoo san 'n touwke g'ad bij z'n leven, as nouw ie dood is. As ezels stir.gen ze veur z'n beeld ingespannen! En toch, amico, 'k weet nie of 't jouw ok opge vallen is toch st:ng 'r in de meeste kraantcn, dat de Spanjolen zoow kollesaal „waardig" en „ridderlijk" de riveluusie gevierd ommen. „Gevierd", ja, waant ri veluusie is écn van de schonste fiesten teugeswoorig, die 'n vcllc kunnen overkomen, 't Is zekers nogal dio plazlerig ok, as g'as Dus b.v. heel cew leven mee d'n Irncct op ocw ribenkast hèt g'ad van 't Saristisch rezjiem, da ge dan eindelijk 's ferm op oew dondere- ment krijgt mee d'n knoet van 'n Eolsewieken-regee- ring! Daar mot 's op gedronken worren. Ollee, op 'nen keizer mee 'nen hermelijnen peüerien aan, gerokte ok op uitgekeken; de mensehheid wil dan wel 's 'nen keizer emmen mee 'n pruim tabak achter z'n kiezen en zooveul jaar gevangenisstraf achter z'nen keizerlijken rug, niewaar! Ja, 't is kinderachtig. Te begrep nie, dat de menschen nie in de gaters emmen, dat ze geregeld „genomen" worren. Dat die z.g. „leiders" kearels zijn, die as 't ware staan vastge schroefd op 'n rad van avontuur, zoodat er telkens weer 'nen aanderen speklasieman naar boven draait! Maar brengt 'r da maar 's aan d'r verstaand. 'k Zie eerder kaans de biesten op m'nen hof verme nigvuldigen te leeren mee tiendeclige breuken. Zaggen de menschen maoar meer naar de biesten, ze kosten 'r nog 'nen hoop van leeren. Keb tenminste meer op mee 'nen bieënkurf, waar 't koninginneke ongemoeid 't bazinneke spuit over 'n vracht hard-werkende stelcebiekes, dan mee heel dieën hoop Spanjolen (en da's nouw gin ouwe veetc over dieën 80-jarigen oorlog, horre!) die zoow „ridderlijk" en „waardig" as 'nen troep ezels zware staandbeelden loopt veuruit te trekken deur de straten van Madrid. En 't beste wa'k er nog van hoop veur dieën heetge- bakerden troepen, da-d-is, da ze na de flesten nie zoow koud wegkomen as de Russen, die onzenlieveneer op d'r bloote kniekes zouwen bedaanken, as ze weer 'nen ko ning hadden mee 'nen kroon op inplak van eenen mee 'n sjokldepetje op z'nen wèèrbol. Ollee, ik schel d'r maar af. D'n brief is vol en 'k mot nom effekes aan d'n slag. Veul groeten van d'n Pot Zurkool en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRé. P.S. As 't oew interzeert, dan kur.de mijn Zaterdag avond d'n vijf-en-twintigsten, „opzetten", 'k Koom drie keer 'n protje maken veur d'n radejoow, tusschen ach ten en tienen, in Hilversum, maar ge mot Huizen op zetten; me „schieten daar altijd om 'n hoekske". Me vuren af op Hilversum en me schieten in de roos van Huizen geregeld. Maar 't gaat best, horre! 't Kan maar raak zijn, wa gij? THEATER ROYAL. In het Theater Royal draait deze weck „Zwei Weiten (Twee Werelden), het Duiisch speken de filmwerk, waar van de geschiedenis zich afspeelt tijdens den verschrik- kelijken wereldbrand, die Europa vier jaar lang teis terde, aan een klein onderdeel van het geweldige front, dat zich in Oost-Europa over honderden K.M. lengte uitstrekte, in een Rurs'sch-Poolsch grensstadje. Het is Pcschen 1917 en de Oostenrijksche trcepen wil len met ecn!ge p'echtigheid hun Paschen vieren, hoewel er weinig levensmiddelen zijn. Ket leemt tot botsingen waarbij de Joodsclie winkel door het Rutslsche gepeupel wordt bestormd. Zooals het meestal met dergelijke rel letjes gaat, is ook hier een buitenstaander het slachtoffer gewerden. Nathan Goldscheider, zoon van een Jocdsch klokkenmaker, wordt door een verdwaa'den kogel ge dood. Ket huis van Gcldscheider wordt ook door het gepeupel bestormd en zijn dochter Esther kan nog net door von Kaminsky, zoen van overste Kaminsky, die de rust moest herstellen, uit de handen van een minderwaar dig Individu gered worden. Wanneer Esther haar redder wil danken, wordt het lijk van Nathan binnengebracht. Overmand door zijn verdriet grijpt Goldscheider S*t.anis- laus van Kaminsky bij zijn keel en beschuldigt hem van moord op zijn zoon. Slechts met geweld kan de luitenant zich bevrijden. Den volgenden dag wordt Goldscheider voor vijf da-gen in arrest gesteld. Esther krijgt later gelegenheid om haar redder haar dankbaarheid te toonen, wanneer het stadje door de Rus sen wordt ingenomen en Kaminsky gewond voor haar woning ineenzakt, en hem onderdak geeft. Als de Rus sen hem bij de huiszoeking vinden, zv/cert de oude Goldschneider, dat het zijn zoen Nathan is. Gewetens wroeging doet hem later zijn God vergeving afsmeken over deze meineed. Met schrik en ontsteltenis ontdekt Goldsoheider dat zijn dochter vcor den Oostenrijksohen officier liefde heeft opgevat en hij kan het niet ver hinderen. Ten einde raad schrijft Goldscheider aan den Russi- schen commandant, de ware toedracht van de zaak. Op antwoord wachtend valt hij in slaap. De krijgskans keert intusschen, de Oostenrijkers keeren terug, de brief wordt in de Plgcmeene verwarring vergeten. Weer heerscht Overste von Kaminsky in de oude ka mers. Plotseling staat zijn reeds doodgewaande zoon vcor hem, doch de eerste vreugde over het weerzien wordt getemperd door Stanislaus mededeeling, dat hij Goldschei&er's dochter trouwen -yil. Zelfs de schildering van do groote carrière, die Stanislaus zich door het hu welijk onmogelijk maakt, kan hem niet van becluit doen veranderen. In gedachten opent Overste von Kaminsky Goldscheider's brief, welks inhoud thans verraad gewor den is. Haestig roept hij zijn zoon terug en stelt hem met den brief in kennis. Stanislaus is hevig verontwaar digd over deze laagheid, waarvan hij het slachtoffer had kunnen worden. Doch zijn vader brengt hem onder het oog, dat van een laagheid geen sprake is. daar Gold scheider als 't ware uit noodweer gehandeld heeft cm zijn dochter te redden. Overste ven Kaminsky stelt zijn zoon tenslotte het vo'gende ultimatum: Esther te trou wen, waarna haar vader voor hoogverraad ter dood ver oordeeld zal worden of haar vader te redden door het meisje 03 te geven. Ulvcnhout, 21 April 1931. Menier, 't Wil nio daarbuiten. Mo schieten nie genogt op! 't Is altij nog te schraal, te koud en 't zonneke nie fiks genogt. Zoodoende groeit er wel- n!g. En mee die late vorst in do verlejen maand zijn me toch al wa-d-achter meo d'n èèrpel en de nuuwe gruuntes, omda me-n-'t later in d'n grond emmen kunnen doen. Zooda-d-a'les bij me- karc genomen 't In ons be drijf zoow nog maar dunnekes tusschen oew vingers sie pelt Natuurlijk koom 't allegaar terechte! Ik ben om zoow te zeggen tusschen d'n blomkool gemokt, gcgrco'.d en oud-geworren en 't is altij nog dik veur mekaar geko men, maar sapperdcmallemostcrdpot, 'k ben nouw uitgekeken, grif uitgesturdeerd op al die kale takskes aan de boomen, die kale struiken, die leege laanderijen 'k Wil nouw weer wel 's wa-d-aanders zien: blommen, gruun, kapellekes en bloesem! Meidoorn en kruinagels moesten zuutekesaan d'r geuren over de wegels asemen. De kastanje vol in blad staan mee gruune kegels dlc op openbloeien stingen. Me zijn mee alles wa-d-aan d'n la ten kaant. En Trui! D'r kaanten muts vliegt van 't een oor naar 't aan- dere, van hot naar hèèr! Gin huis mee t'houwen. Da's ieder veurjaar weer 't zelfste; as 't nie rap ge nogt gaat naar die slaa!neus d'ren zin, dan ben ik d'n kwaaien peer. Man, wa kunnen dio wijven somtijen toch scdcmerakels last!g zijn, ee! „Mensch," zee ik Zaterdag teugen d'r: „zet toch 's 'n aender, 'n vrindelyker bakkes; ge trekt 'n gezicht a3 'n lijkstatie-in-d'n-rengcl; cewen kop gaat 'r heelegaar naar- etnan, zonsverdusterlnk!" En witte wa zo dcc! Aanders zou ze as 'n sissend vuurwerk op d'r tecnen veur me zijn komen staan mee d'r neus teugen me aan en dan d'r gal uitgespouwd emmen, maar nouw? Zij gcnlc rustig d'ren gaank en mee 'n gemokt-lachend ge zicht en 'n verachting of ze me ergens gevonden had. zee zo zoow blaauw-weg: „as m'nen kop cew n<ie aan staat dan donderde maar op!" Da kon 'k net emmen, onder ons gezeet, waant 'k ad mee m'n Vlomsche kammcraden van de Dreef, d'n Locd en d'n Pierre a! veur dre: kwart-zekers 'n afsprekske loo- pen om mee z'n gedrieën weer 's 'n Zondagsko op klc- vetter te gaan naar Aantwerpen; da doen me 's zomers altij zo'n paor keer en 'n plazier as me dan emmen, ol lee, do's nio to zeggen. Ik pakte de gelegenheid dus mee twee haanden vast en 'k zee: „da's teugen glnnen doove gezeed, pot zuur kool." Efkes schrok ze. Ze kneep d'r ogskea wa dicht, keek mi deur m'n z'.elemcnt en eindelijk zee ze: .Zcow!" En ze snoof toen mee d'r neus of 'r 'nen ketting van do flets afliep. „Zoow!" zeezo weer. „Ja," ikke. „Zoowzoow!" „Jaja!" „Zoow, manneke, zit 't spul zóów in mekaar!" „Ja, prullemutske, zóów zit 't spul nouw sjuust in me- Ka T!" „Dus...?" „Zoow i9 't!" „Veur miin part!" kwekte ze toen woeiiend, en liet jne staan. Toen ben 'k d'n stal ingegaan cm m'n gezicht 'n bietje mee te laten lachen, waant van b!nnen had 't al vijf menuten gekriebeld...! Da snapte vanelgc3. „Gc zul toch zekers wel verstanndiger zijn cn thuis bleven ee," zoow ontving ze me Zondagmorgen toen '1: ui: de vruuge lcerk kwam: ,,'t mot as as de wiedeweer- gar.1 en 't ziet er naar uit da-d-'t van heel d'n dag nio droog zal worren, 't is zunde van oew kleeren! En m'n e'stcroogen steken zóów fin!jnig, da 'k cew wel op 'n brlefke kan geven, da me-n-et zoow houwen vandaag," 'k Zee niks. O, ze kunnen 't cew zoo last!g maken, ee; altij d'r sm;e3ke geried. „Verstade mc nie?" „Cenogt, maar 'k gaai! Ge het me nouw persles do hecle weck gekoejenccrd om 't zure weer, 'k wil nouw vandaag wel 's wa zuuts emmen en as ge nouw r !e al te veul spektakcis mokt, breng ik 'n paar lekkere vlaaikes veur oew mee en a3 't kan: mooi weer!" „Lop naar de schaans mee oew vlaaikes, vervelende memmert!" rustig, degelijk, betrouwbaar man van hem malton? Want hij wilde zijn handen niet van Steve aftrekken eer het zoover was, niet in de eerste plaats tcriville van deze fantastischen jongeman zelf, maar omdat hij wist dat Sara nooit zou toestemmen zijn vrouw te worden, voor haar broer, voor wicn zij al zooveel had opgeofferd, n!et a'leon uit liefde voor hem, maar ook uit trouw aan de belofte die zij haar moeder op haar sterfbed had gege ven, in vollige haven zou zijn. Hot was doodstil in Burley's confortabele bibliotheek en hij was geheel in zijn gedachten verdiept, toen hij opeens werd opgeschrikt door haastige voetstappen in do hall. De deur van zijn kamer werd met een ruk open geworpen en Eleanor, bleek en opgewonden, vloog op hom too en greep hem by de schouders. „O, vader, Anthony heeft mij willen slaan!" snikte ze. Eurley stond op, alsof haar woorden niet goed tot hem waren doorgedrongen. Een oogenblik keek hij haar strak aan, toen smeet hij woedend zijn pijp tegen den grend. „Heeft hii je willen slaan?" voer hij uit. „Dat zal hem berouwen! Het zal lang duren, voor jij weer op Aske Hall komt! Als Aske denkt zün vrouw zoo te kunnen behandelen...! Dat verzeker Ik je, Eleanor, dat hij het niet voor de tweede keer zal wagen!" Als Aske hem had gedreigd of zelfs had geslagen, zou hij minder woedend zijn geweest dan nu. „Ik zou hem nc'. zoo lang geranseld hebben." zei Jonathan, bij zich zelf. „tot hij wist, waaraan hii zich te houden had." Maar dat hij zijn dochter had durven bedreigen, daarvoor be stond op dat mement geen enkele verontschuldiging in het hoofd en het hart van den verontwaardigden vader „Eleanor, kind, hoe kwam het?" vroeg hij zacht, toen z'.'n eerste woede wat gezakt was. Haar oogen begonnen te fonkelen. Zij keek haar va der een oogenblik aan, toen haalde zij de schouders on ver -ehlllig op en antwoordde schamper: „Ik heb hem uitgelachen." Toen Jonathan den overmoedigen, uitdagenden blik in haar oogen zag, moest hij zichzelf bekennen, dat hy zich eigenlijk wel kon voorstellen, hoe haar oneerbiedi- gen spot een man als Aske geprikkeld moest hebben. Maar met a! zijn geestkracht trachtte hy iedere over weg'ng, die als verontschuldiging voor Askc's gedrag zou kunnen gelden, van zich af te zetten. Eleanor vertelde haar vader daarop in het kort wat aanleiding had gegeven tot de hevige scène tusschen haar cn haar nr.n -vaarbij deze tenslotte dreigend de hand had opgeheven om haar ccn tik op de hare te geven. Maar geslagen had hy niet, het was by een dreigénde beweging gebleven en kort daarop, na een heftige woordenwisseling was zij de kamer en het huis uitgeloopen. Ze weigerde pertinent naar Aske ITall toe te gaan en Jonathan was het in dit opzicht volmaakt met haar eens. Haastig werd een kamer voor haar in gereedheid ge bracht, het was laat en Eleanor voelde zich doodop door haar zwakte en opwinding. En zoo sliep zij, voor het eerst na eenige jaren, weer onder het dak van haar va ders huis. Toen Jonathan den volgenden morgen naar kantoor ging, sücp zij nog. Nadat hij de post had doorgezien, liet hij Ben Holden in zijn privé-kantoor roepen, om de ernstige gebeurtenis van gisteravond met zijn trouwe raadsman to bespreken. „Mijn dochter is gisteravond bij mij teruggekomen", flapte hij uit, toen Een hem vroeg wat er was. „Teruggekomen? Je wilt toch njet zeggen dat zij van haar man wegge'oopen is." „Dat wil ik inderdaad wèl zeggen." Een liep langzaam naar het raam en keek even in gedachten naar buiten. Toen draaide hij zich met een ruk om. „Als Ik je een raad mag geven, Jonathan, stuur haar dan onmiddellijk terug." „Ik denk cr niet aan! Aske heeft haar willen slaan." „Zoo, dan zal ze het er wel naar gemaakt hebben, denk ik." k'onk het droog. En toen ernstig: „En al had Aske niet alleen gedreigd, maar haar werkelijk geslagen, dan zou ik nog raden, haar direct weer naar Aske Hall terug te sturen." „Dacht je nu heusch, dat Ik gek genoeg was om een dergelijke raad op te volgen?" antwoordde Burley sma lend. „Vergeet niet, Jonathan, dat een conflict met Aske wel eens een veete op leven en dood zou kunnen betee- kenen. Hij is er de man niet naar om gauw te vergeven" waarschuwdo Ben. „Drijf de zaak niet op de spits." „Maar me dunkt dat ik reden te over heb. om woe dend op die kerel te zijn!" sputterde de fabrikant. „Je laat je gezond verstand op het oogenblik beheer- schen door je verontwaardiging, en dat is in zeker op zicht begrijpelijk. Maar ik voor mij ben en blijf overtuigd, dat je dochter er aanleiding toe moet hebben gegeven, dat hij zich zoo vergeten heeft" „Enfin, ik heb je gewaarschuwd. Jonathan," Ben haal de de schouders op. „Je zult wel ondervinden hoe je schoonzoon je houding opneemt, als je je dochter niet laat teruggaan. Maar ik geef je nogmaals ernstig in over weging: stuur haar naar huis. Je hebt niet eens het recht om haar onderdak te verschaffen, man!" „Dat zullen we eens zien," vei'klaarde Eurley laatdun kend. „Het kan Icing duren Ben, voordat ik haar weer naar Aske Hall laat gaan. „Verzoek Aske bij je te komen en praat eens rustig met hom." „Ilc denk er niet aan." „Schrijf hem dan een brief." „Geen letter!" „Dde dan, wat je zelf wilt," viel Ben ongeduldig uit. „Waarom heb je mij eigenlijk laten komen, als je toch bij voorbaat van plan was je eigen zin te doen? Maar ik kan het je niet genoeg op het hart drukken; bedenk je tienmaal voor je Aske den oorlog verklaart. Het zou jammer zijn als je te laat tot het inzicht kwam, dat ik gelijk heb, Jonathan. Maar wat anders: Heb je gezien, dat Steve Benson gisteren niet op de fabriek is geweest?" „Ja", zei Burley een beetje afwezig, „dat is ook nog een probleem. Ik wilde dat ik maar wist, hoe ik dien knaap op het rechte pad moet houden en hem zijn ku ren en grillen afleeren. Maar weet je wat, Ben", voegde hij er spottend aan toe, „als je toch zoo vrijgevig bent met je goeden raad, moest je Steve maar eens ge~n op zoeken. Misschien is hij een dankbaarder discipel dan Ik...!" HOOFDSTUK XI. Voorpostengevecht De aanleiding tot de hoogloopende ruzie tusschen Eleanor en haar man was een betrekkelijke kleinigheid geweest; de druppel, die den boordenvol'.en beker van ergernis en ontstemming had doen overloopen. Ze waren te dineeren gevraagd bij Lord en Lady Bashpoole, een oom en tante van Anthony. Voor zijn huwelijk met Eleanor. was Aske een geregelde gast ge weest op Bashpoole Manor en algemeen had men ver wacht dat hij met zijn nichtje, Lady Jenny, zou trouwen. Anthony's overleden moeder had dit ook gaarne gezien en in een vertrouwelijke bul had zy Jenny beloofd dat deze. wanneer ze met Anthony in het huwelijk trad, het paarlcollier, een van de kostbaarste stukken van de fa- mlliejuweelen der Askes, haar bruidsgeschenk zou zyn. Maar helaas, Jenny, die in schoonheid en charmes ver re Eleanor's mindere was, had noch den begeerden man noch het begeerde halssnoer gekregen en de meeningen wteren verdeeld over de vraag, welke van beide teleur stellingen het zwaarst voor het meisje was geweest. Eleanor legde ju'st do lnaffe hand r-n haar toilet Na een zwaren innerlyken strijd gaat de jonge luite nant Esther vertellen, dat hij niet van plan is haar te huwen, zonder haar iets te verteilen omtrent den brief, die haar vader aan den Russischen commandant geschre ven heeft, teneinde haar het vertrouwen in haar vader niet te doen verliezen, maar daardoor rislceerend, door haar voor de rest van zijn leven voor een ploert te wor den aangezien. Aan het verslag over het jaar 1930 van de Twentsche Bank is het volgende ontleend: Mocht bij den aanvang van het verslagjaar nog de hoop gekoesterd worden, dat de in October 1929 inge treden crisis was te beschouwen als in de ineenstorting van het wanlcele gebouw eener ongebreidelde overspe- culatie, en ris zoodanig een zuiveringsproces van beschei den tijdsduur zoude wezen, sindsdien is aan deze hoop wel volkomen de bodem ingeslagen. De crisis is integen deel in omvang en intensiteit toegenomen. De gestadige daling der grcothandelsprijzen, de noodtoestand in den landbouw, de ongunstige gang van zaken in scheepvaart en industrie, alsook in de cultures, met als gevolg een. toenemende werkeloosheid, dat alles heeft 1930 gestem peld tot een jaar van ernstige depressie op elk terrein van het economisch leven in alle landen. Van een gunstige oplossing van het vraagstuk, tot op heffing of vermindering der beschermende rechten te geraken, schijnt de wereld verder dan ooit verwijderd. Pessimisme op economisch gebied, wantrouwen en on rust op politiek terrein houden vooralsnog opleving in zaken en terugkeer tot het normale handelsverkeer te gen. De resultaten van ons eigen bedrijf (ons kantoor te Londen daarvan uitgezonderd) toonen voor elk der hoofd bronnen van de winst een teruggang aan in vergelyking met het voorafgaande boekjaar. De geldmarkt weerspiegelde den conjunctuuromsiag in een steeds dalende rente. Niet alleen volgde de cre- dietprijs dezelfde richting, maar tevens was voor het aangroeiend cijfer van de ons toevertrouwde gelden vaak moeilijk een loonend emplooi te vinden. De winst op renterekening toont als gevolg van een en ander een achteruitgang aan tegenover het voorafgaande jaar van ruim f 1.000.000. Het mag tot tevredenheid stemmen, dat de verminde ring van de provisie-winst niet noemenswaard is. Op vreemde wissels en arbitrage bleef de winst ge lijk aan die over 1929; slechts als gevolg van een gewij zigde interne renteberekening is de uiteindelijke bate uit dezsn hoofde lager. Do crisis maande reeds aanstonds bij haar optreden tot groote voorzichtigheid in het effecten- en het emis- riebedrijfuiteraard werden omzet en winstcijfers der by deze bedrijfstakken betrokken rekeningen hierdoor beïnvloed, zoodat de resultaten een vermindering aan- toonen. De winst- en verliesrekening wijst, nadat een bedrag van f 750.C0O is toegevoegd aan de hiervoor bedoelde bijzondere reserve, een saldo winst aan van f 3.540.9S6.04 Voorgesteld wordt in overleg met Commissarissen, hier van overeenkobstig de statuten, f 359.452.28 op nieuwe rekening over te brengen. Na reserveering van een bedrag voor de te betalen dividend- en tantièmebelasting, kemt bij verdeeling vol gens de bepalingen der statuten ter dispositie van aan deelhouders f 2.577.S80, waaruit een dividend kan wor den uitgekeerd (met inbegrip van het reeds uitbetaalde intcrimdivider.d ad 4 pet.) van pet. over het in con tanten gestorte kapitaal en van 1% pet. over het ka pitaal, waarvacr effecten zijn gedeponeerd, terwyl aan hot statuaire reservefonds kan worden toegevoegd f 213.779.68. toen Anthony, al in avondkleeding, binnen kwam om te zien hoever zij was. „Ik ben klaar," zei ze. „Misschien wil je wel even myr collier vastmaken. Ze keek hem aan met een overmoedige tinteling in de oogen. „Eleanor," verzocht hij vriendelijk, ,doe alsjeblieft het parelsnoer vanavond niet om. Je hebt genoeg andert colliers." „Ik doe dit collier aan en geen ander!" klonk het vast» besloten, tergend-vastbesloten bijna „Je weet immers, Eleanor," pleitte hij, nog steeds g®> duldig, ,dat het hee! pijnlyk voor Jenny is, als je juist met dit ccllï2r cm op de Monar komt en niet alleen voor haar, maar ook vcor mijn oom* en tante." „En toch draag ik het!" „Dat doe je niet!" Aske's stem klonk nu scherp. „Pardon, dat doe ik wel, ik zou zeggen dat ik te be slissen heb, wat ik aandoe, als ik uit dineeren ga. Dal collier flatteert me en past uitstekend bij mijn toilet; ik denk er niet aan om het voor een dwaze gril van dia nicht van je, thuis te laten!" Ze praatte op loatdunker.den toen met een uitdege^- den blik in de oogen stond zij voor hem. een vorstelijk figuur in haar zwart satijnen japon, het kostbare parel snoer neg steeds in de hand. Anthony onderging de be koring die van haar uitging, maar hy liet zich toch niet van zijn stuk brengen. Onder andere omstandigheden zou hij haar recht om naar eigen smaak de sieraden bij haar toilet te kiezen ongetwyfeld hebben erkend, maar hij voelde er niets voor om de familie Bahpoolc te kren ken, want dat die zich ernstig gegriefd zouden voelen, wanneer Eleanor met het hevig-begeerde co'lier om op de Manor zou' verschijnen stond voor hem v?r,i. „Die vervelende Jenny," herhaalde ze minachtend en lachte schamper. Aske was zoo verontwaardigd door haar tartende hou ding dat hij één oogenblik zijn zelfbeheersching verloor. Hy hief zijn hand op om een tik op de hare te geven, waarmee ze bezig was het collier vast te maken. Hij trok onmiddellijk zyn hand terug. tyd:g beseffend wat hy cp het punt had gestaan te deen, maar Elennor speelde nu haar hocgsten troef uit, schold hem vcor vrouwenbeul, terwijl zy het collier van haar hals rukte en oa den grond smeet. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 2