Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Verkeersongelukken. Ongelukken. Van broedermoord verdacht Trein op een stootblok geloopen. Moordpartij op Formosa. Herriot weer burgemeester van Lyon. De Duitsche invoerrechten. Ingezonden Stukken. Plaatselijk Nieuws. „RATIO" Dinsdag 28 April 1931. SCHAGER ilnitti Bitm- 74ste Jaargang No. 8856 COURANT. Mnritiiit- LuMlit Dit blad verschijnt viermaal per vreek: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstUitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters wordon naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit drie bladen. Inbraken. Oude man van zijn spaarduitjes berooid. Zondagavond heeft men het hangslot van een wo ninkje aan de Gedempte Botersloot te Rotterdam ver broken. In dit huisje wonen een oude wachtsman M. L. en zijn vrouw. De man was op zijn werk en de vrouw was even weggegaan. Toen zij thuis kwam, ontdekte zij tot haar grooten schrik dat er onge- ;<wenschte bezoekers waren geweest. Een secretaire [was opengebroken, doch de inbrekers hadden daar 'niets van bun gading gevonden. Uit de bedstede bleek '.echter een bedrag van f 1200 in briefjes van tien gul- fden de spaarduitjes van den ouden man gesto len te zijn. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Drie beruchte Inbrekers te Eindhoven aan gehouden. Drie beruchte inbrekers zijn Zondagnacht door twee rechercheurs te Eindhoven in arrest gesteld. De beide politiemannen bespeurden onraad in het kan toor van een handelaar in bouwmaterialen onder voormalig Gestel. Voorzichtig drongen zij het gebouw binnen en betrapten daar op heeterdaad drie oude be kenden, die met een volledig stel inbrekerswerktui gen pogingen hadden gedaan om een brandkast te forceeren, waarin circa f 600 geborgen was. Zij zijn onmiddellijk aangehouden. Voorts werd in denzelfden nacht door inklimming toegang verkregen tot, de woning van den heer Wit- broek, Hemelrijken 135, waar de dieven in de huis kamer een kast openbraken en een vrij groot bedrag aan geld alsmede gouden sieraden buit maakten. Waar het slot te stevig bleek. Zaterdagnacht hebben ongenoode gasten een be zoek gebracht in de woning en het café /an den heer JVijenhuis aan de Houtladingstraat te Winterswijk. De daders zijn door een naar binnen openvallend raam boven de keukendeur binnengekomen. Een sigarenkistje vol oud Duitsch bankpapier en een klein bedrag aan Hollandsch geld werd ont- ivreemd. Getracht is een slot vm de deur eener muurkast, waarin een groot bedrag was geborgen, te forceeren, doch dit is niet gelukt, zoodat de buit niet bijzonder groot was. De politie, die Zondagmorgen al vroeg in de weer was, zoekt naar de daders. De autobus AaltenBocholt verongelukt. De chauffeur en een passagier gewond. Zondagmiddag is de Boohholsche autobus, even vóór Aalten op den Bochholtschen Weg tegen een boom ge reden. Het geheele voorgedeelte van de bus werd in el kaar gedrukt en van de ruiten bleef niets over dan een hoop scherven. De chauffeur bleek vrij ernstige verwon dingen aan het hoofd te hebben en ook de eenige pas sagier, de heer P. F., fabrikant te Bochholt had een hoofdwonde en wonden aan de armen. Een arts, die spoedig ter plaatse was, heeft beide gewonden verbon den, waarna zij per auto naar Bochholt werden vervoerd De oorzaak is waarschijnlijk het defect raken der stuurinrichting. De autobus is door de marechaussee in beslag geno men. Een onderzoek wordt ingesteld. Botsing tusschen auto en een motorfeits. Een doode en een zwaar gewonde. Zondagavond 7 uur is op de kruising Bekslaan en Vo- gelenzangschenweg te Vogelenzang (gemeente Bloemen- daal) een ernstig ongeluk gebeurd. De heeren V. en K. uit Den Haag kwamen op een motorfiets uit de richting Haarlem den Vogelenzang- schen weg af, en tezelfder tijd kwam bij de kruising een luxe-auto de Bekslaan uitgereden. Een botsing volgde. De motorfietsrijder en zijn duo-passagier sloegen van de motorfiets en werden zwaar verwond naar het St. Elizabethgasthuls vervoerd. De heer V. is in den daar op volgenden naoht overleden. De drie inzittenden van de luxe-auto, welke door den heer M. uit Heemstede be stuurd weid, kregen hoegenaamd geen letsel. De auto werd gedeeltelijk vernield. Motorrijder over den kop geslagen. Aan de gevolgen overleden. Te Moordrecht is ter hoogte van de Kon. Mattenfa- briek gistermorgen te ongeveer half 7 de 21-jarige mo torrijder de R. uit Overschie bij het passeeren van den vrachtauto van de firma van Hoek te Woerden, vermoe delijk het stuur kwijtgeraakt en over den kop geslagen. Dokter Westendorp, die spoedig op de plaats van het ongeval aanwezig was, constateerde zulke ernstige ver wondingen, dat hij overbrenging naar het van Iterson- ziekenhuis te Gouda noodzakelijk achtte. Per auto is de R. daarheen vervoerd, waar hij kort na aankomst aan de bekomen verwondingen is overleden. Twee kinderen de voetjes afgereden. Gistermorgen speelden in de buurtschap Hem (gem. Oosthuizen) twee vierjarige kinderen, een dochtertje van den heer Ott en een zoontje van den heor Rezelaan, op den dorpsweg toen een rwaai beladen wagen met steenkolen naderdp. Bi; het uitwijken is de wagen wel ke stapvoet reed, beide kinderen over de voetjes ge gaan, die zwaar werden verminkt. De kinderen zijn naar het ziekenhuis te Hoorn vervoerd. EEN VEETE. Zaterdagavond stak een 20-jarige Drent, als boeren knecht te Nederhorst den Berg werkzaam, een dorps genoot, tegen wien hij een veete had, met een mes in den rug, zoodat de linkerlong doorboord werd. De ge troffene. overgebracht naar de rijkskliniek te Utrecht, kon Zondagmorgen nog niet verhoord worden. De dader werd gearresteerd. V Vrouw verbrand, Aan de gevolgen over leden. Zaterdagmiddag geraakten de kleeren van de 72- jarige vrouw D. N., in de Watermolenstraat te Schie dam, terwijl ze bij de gloeiende potkachel zat, in brand. Met ernstige brandwonden aan de linkerzij werd ze naar het gemeenteziekenhuis overgebracht, waar ze Zondagmorgen is overleden. Een balk gebroken. Drie schilders van 5 M. hoogte gevallen. Gistermorgen is op de fosfaatfabriek van de „Me- kog" te IJmuiden, een ernstig ongeval gebeurd. Bij het schilderen van ijzerwerk van een hijschkraan brak een houten balk van een stelling, tengevolge waarvan de daarop werkzaam zijnde arbeiders Bonte koe, Krab en Post, allen wonende te IJmuiden-Oost, van een hoogte van ongeveer 5 M. vielen. Bontekoe bekwam een schedelfractuur en Krab inwendige kneuzingen, terwijl Post lichte verwondingen aan de hand opliep en zich per auto naar huis kon begeven. Dr. Bulier, geassisteerd door de verbandmeesters van de fabriek, verleende de eerste hulp, waarna de bei de ernstige getroffenen per ziekenauto naar het Roode-Kruis-ziekenhuis te Beverwijk werden ver voerd. Nader wordt meegedeeld, dat de schilder Bontekoe gisteravond omstreeks half tien is overleden. Krab maakt het naar omstandigheden redelijk wel. Op het nippertje aan den dood ontsnapt. Een vader redt rijn 3-jarig dochtertje uit het water. Bij het spelen, viel Zondagmiddag het 3-jarig doch tertje van een schipper, die met zijn schip in den Am- stel te Nieuwer-Amstel ligplaats had, overboord. On middellijk begaf de vader op het geschreeuw der an dere kinderen zich gekleed te water, en dook eenige malen ter plaatse, waar nog een handje boven water uitgestoken had. De man slaagde er in de kleine be wusteloos boven te brengen. Toepassing der kunstma tige ademhaling had eerst na ruim een kwartier suc ces. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. Mysterieus ongeluk te Aal ten. Do ver dachte blüft ontkennen. Vrijdagochtend werd Dr. Hartman, te Aalten, gewaar schuwd, door een jongen uit den Dal, dat by de buren P., de zoon, A. P. op den deel was gevallen. Toen dr. Hartman ter plaatse kwam, bleek P. reeds te zijn overleden. Volgens mededeelingen der weduwe P. en van een anderen zoon. zou het slachtoffer zijn gevallen en zoo ongelukkig met zijn hoofd op een trekwagen terecht zijn gekomen, dat hij hieraan was bezweken. De ohef-veldwachter, die van het gebeurde in kennis was gesteld, heeft in samenwerking met dr. Hartman een onderzoek ingesteld. De ligging van het lijk en de zichtbare uitwendige verwondingen deden het vermoeden rijzen, dat er mis drijf in het spel was. In verband hiermede werd de burgemeester gewaar schuwd, waarna ook het parket te Zutphen van het ge beurde in kennis werd gesteld. Vrijdagmiddag arriveerde het parket en ook de po- litle-deskundige. Dr Hesselink, uit Arnhem. De broer van het slachtoffer werd aan een streng verhoor onder worpen, doch hij ontkent alle schuld. Nadat foto's waren genomen, is het lijk per politie- brancard naar het rusthuis overgebracht Bij het onder zoek ontdekte men bloedsporen op de muren, op de buitendeur van de deel, alsmede op eenige zakken graan. Na de sectie op het lijk is de broer in arrest genomen. Hij zal ter beschikking worden gesteld van de Justitie. Eenige kleedingstukken en een handdoek zijn in be slag genomen. Als tragische bijzonderheid kan worden gemeld, dat het slachtoffer Woensdag j.1. in ondertrouw was ge gaan. De machine boven op het blok geworpen. Een dame en de conducteur gewond. Trein 3528 uit Zwolle die 16.32 te Apeldoorn arriveert, liep Zaterdag door het weigeren der remmen, op een stootblok. De machine kwam boven op het stootblok te liggen, terwijl een volgwagen derailleerde. Een inzitten de dame werd licht gewond, terwijl van den conducteur J. Engel de rechterarm werd verbrijzeld. De stoker wist zich door voor de botsing van den trein te springen, in veiligheid te stellen. Met het opruimingswerk werd onmiddellijk een aan vang gemaakt, terwijl de binnenkomende treinen over een ander spoor werden geleid. 184 leden van den Musha stam onthoofd! Reuter seint uit Sjanghai: Naar uit T&ipeh op Formosa wordt gemeld, zijn aldaar tusschen de onderworpen stammen en de leden van den Muesha-stam, die zich onder bescherming der politie in een concentratie-kamp bevinden, ernstige onlusten uitge broken. Honderd vier en tachtig leden van den Musha-elam werden door hun tegenstanders onthoofd, dertien an deren zwaar gewond; een drietal pleegde zelfmoord, ter wijl 104 leden van den stam worden vermist Ongeveer tachtig huimer woningen weiden in de aach gelegd. Met een volstrekte meerderheid van stem men gekozen. Gisteren is Herriot tot burgemeester van Lyon her kozen, een herkiezing, welke de laatste dagen reeds als zeker werd beschouwd. Bij de eerste stemming hebben de socialistische gemeenteraadsleden tegen Herriot gestemd, zoodat deze slechts een betrekke lijke meerderheid venvierf. Hierop verklaarde Her riot, dat hij het burgemeestersambt slechts weer zou opvatten wanneer hij met een volstrekte meerder heid van stemmen werd gekozen. Bij de tweede stem- minig brachten toen de socialisten hun stem op Her riot uit, waardoor deze de absolute meerderheid ver wierf. Het drijven van de extremistische elementen in de socialistische partij heeft het dus volslagen moeten afleggen tegen de krachtige figuur van den burge meester en diens ingrijpende sociale hervormingen. De vorige dagen was de houding der socialisten te Lyon al uiterst zwak. Nu eens probeerden zij zoe te broodjes te bakken, dan weer stelden zij zich te gen de eischen van Herriot te weer. Deze stond van het begin af aan op het standpunt het ambt n*# te begeeren. Hij bleef echter ter beschikking van zijn stadgenooten. Wat hij verlangde, was niet elk oogen- blik door de socialisten te worden tegengewerkt. Als burgemeester wil hij zich buiten den partijstrijd houden. In de practijk is dat lang niet altijd moge lijk. De vraag is nu wat het. gevolg zal zijn van die scheuring in de socialistische federatie. Per slot van rekening is zij tevreden er zoo af te komen. Geen hunner zou in staat zijn Herriot op te volgen en al les wel beschouwd is de brug tusschen socialisten en radicalen niet verbroken. Herriot werd na af loop warm toegejuicht en zijn tegenstanders zijn uit gejouwd. Geen beslissing omtrent verhoogde invoer rechten op boter en voorlooplg ook niet ver wacht Wolff meldt uit Berlijn: Het Duitsche Rijkskabinet heeft Zaterdag in tegen woordigheid van den president der Rijksbank zijn be raadslagingen over de op agrarisch gebied te nemen maatregelen voortgezet Zooals werd verwacht, is er nog geen beslissing om trent de verhooging der invoerrechten genomen. De be sprekingen zullen heden (Dinsdag) worden voortgezet Zaterdag behandelde het kabinet slechts principieele quaestiea. Het voornaamste punt der discussie vormde natuur lijk het invoerrecht op boter, waartegen ernstige bezwaren werden ingebracht, speciaal in verband met Duitschlands op de handelsverdragen bebaseerde be trekkingen, den uitvoer van fabrieksgoederen en de da ling der loonen. In welingelichte kringen acht men het met het oog op deze moeilijkheden onwaarschijnlijk, dat vandaag zal worden besloten het invoerrecht op boter te verhoogen. Verwacht wordt, dat men zich voorloopig met een diepgaand onderzoek van het vraagstuk zal bezighouden Schagen, 27 April. Mijnheer de Red., Gaarne zag ik onderstaand stukje in uw veelgelezen blad. Bijvoorbaat dank. Menschen, die werken willen, kunnen altijd geen werk krijgen. En om dan van hen te hooren, dat anderen, die liever niet werken, op de eene of andere manier door de gemeente worden geholpen, dat sprikt wel eens, „Gelijk hebben zij". Er zou volgens hun zeggen een ge bouwtje gezet worden voor 't bereiden van consumptie ijs. Zoo dat van gemeentewege uitgaat, ie de gemeente dan bekend dat er wel meer menschen zUn die dat vak willen opnemen en er dan gezorgd wordt dat het ge bouwtje voor uitbreiding vatbaar ia Een opmerker. St Maarten, 't Rijpje. 25 April. Gelijk het mijn edelmoedigen vriend, zich noemende H.V., was toegestaan, een beroep te doen op de vrijge vigheid en medelijdendheid der burgers, van St Maar ten, zoo zij het mij vergund eveneens langs dezen weg genoemden H. V. te fellciteeren met het mooi succes waarmede zijn edele gevoelens zijn beloond geworden en aan bekende als onbekende gevers innig dank te zeggen voor hetgeen zy hebben bijeengebracht om den voor mij zoo zwaren ongeluksdag te doen herschapen in een vreugdedag. Dat God hun allervrijgevigheid rijke lijk vergelde. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de plaats ruimte. P. BORST G*. V.W. Vele vrienden en kennissen van de Schager Tooneel- vereeniging „V.V.V." waren Zondagavond opgegaan naar het Noordhollandsch Koffiehuis, om aldaar met elkaar te herdenken het 12%-jarig bestaan dezer ver- eenlging, die zoo'n vooraanstaande plaats inneemt ln het Schager Vereenigingsleven. Reeds bij het binnentreden der zaal werden de be zoekers in een bruiloftsatemming gebracht doordat aan lederen bezoeker een corsage werd uitgereikt, hetgeen direct een feestelijken indruk maakte. Deze stemming bleef den geheelen avond aanwezig, waartoe niet wei nig medewerkte het opgevoerde blijspel „Mllllonnair tegen wil en dank", naar George Barr door Jaap van der Poll, een stuk, waarin tal van vermakelijke situa ties te voorkomen, die door de medewerkers heel goed worden weergegeven. De inhoud van het stuk is in het kort aldus: Charley Stafford is een eenvoudige winkelbediende en Is in pension bij Robey Smitfa, wiens vrouw. Daisy, niet voor de poes is. Tusschen hun pleegkind Mary en Charley ontstaat een meer dan vriendschappelijke ver houding in alle eer en deugd, hetgeen evenwel niet naar genoegen Is der pleegouders; Charley is n.1. arm en beeft er de banden sol aas osx in zijn eigen befltann te Millioenen gaan verloren door grosla fouten In de voederrentsoenen, schrijft Prol. Dr. SJollema dato 6 Febr. 1931 In het Algem. Neder! Landbouwblad en sohat deze op 20 oL per koe, per dag, of voor 200 staldagen bij een bedrijf van 40 koeien op ƒ1600.- De Dlreoteur van het melkstation Z.-Hollend publi ceerde 9 voorbeelden van foutieve voeding uit de praktijkop een atal van 43 koelen werd, door vormlndorlng van hot rantsoen, eene besparing van 40 eent per koe per dag verkregen dit maakt over 200 staldagen gerekend /3440.-; bovendien steeg het melkvet aanzienlijk. Door RATIONEELE VOEDING overeen komstig de melkgift van iedere koe, wordt deze voeder- en geldverspilling in eens opgeheven. Deze voedering met ons uit gebalanceerd volledig dagrantsoenkoekje (Wottlg gedeponeerd) voor IEDERE MELKGIFT tot 4°/, MELK VET, is zeer eenvoudig. Vraagt BROCHURE RATIO VOEDER RANTSOEN EN voor melk en mestvee, waarin een 20-tal voorbeel den gelijkwaardige ruwvoeder- rantsoenen, die de boerderij zelf oplevert, zijn aan gegeven. De melk van RATIO kost slechts 3 cent per liter. VEEHOUDERSPRIJS ƒ8.30 PER 100 KILO bruto in doozen sf Amsterdam. Garantie onder A. H. V. Bestelt bij Uw leverancier in Uwe plaats en waar niet verkrijgbaar direct aan de fabriek. Bert els' Oliefabrieken N.V., A'dam. voorzien. Doch ziet, de situatie verandert belangrijk ala Charley tijding ontvangt van Mr. Swan, dat hij van zijn grootvader een erfenis krijgt van een mlllioen. Dan zijn de hekken van den dam en worden dolle plannen be raamd en uitgevoerd. Doch het noodlot heeft over Charley nog iets anders beschoren. Na het overlijden van zijn grootvader wordt ook een testament geopend van zijn oom, die hem eventjes 5 millioen nalaat, doch daaraan eenige bepalingen verbindt 0.a. moet Charley de verplichting aanvaarden om het eerste millioen ln een jaar op te maken, niemand iets te zeggen van zijn toekomstige erfenis en ook mociht Charley in dat jaar niet aan trouwen denken. Na afloop van het proefjaar moest Charley zonder eenlg bezit zich aanmelden bij den executeur. Als Charley de voorwaarden aanvaardt ont staan daaruit situaties die geheel afwijken van een normalen gang van zaken doen. Charley wordt kunst beschermer en protegeert o.a. La Rosita als zangeres en Frank als componist. Hij doet heel groote zaken, handelt in effecten, geeft kostbare tuinfeesten, steunt een uitvinder met belachelijke bedragen, ln het kort hij stelt zich aan als een krankzinnige voor zijn omge ving. hoewel hij met alles een.bedoeling heeft, die door de omgeving niet wordt begrepen en ziet: Charley heeft succes. Inplaats van armer te worden, brengen alle za ken hem groote voordeelen aan, hetgeen hem tot wan hoop brengt. William Harrison, zijn secretaris, waar schuwt Charley op alle mogelijke manieren, doch in plaats hiernaar te luisteren, gaat Charley met verdub belde woede door met geld uit te geven. Eindelijk keert de fortuin Charley den rug toe en precies na een jaar is hy straatarm. Zijn naaste kennissen, die altijd heb ben geparasiteerd op zijn bestaan en nu zelf in goeden doen zijn, willen hem nu ondersteunen. Het ergste voor Charley te, dat de verhouding met Mary er in dat jaar niet beter op geworden is, doch als Charley in het bezit komt van de groote erfenis, keert alles ten goede. De hoofdrol in dit stuk werd vervuld door den heer H. de Nljs, die zich deed kennen als een vlot speler. Aan de taak welke hem werd gesteld om als million- nair met geld te smyten, kon hy goed beantwoorden en hoewel zijn rol lang en zwaar was, wes er nimmer een moment van hapering in zijn uitbeelding. Robey Smith, de heer C. D. Schmalz en zijn vrouw Daisy Mejj E. Igesz, gaven ieder aan hun rol een bijzonder cachet en met genoegen hebben wij deze medewerkers gade geslagen, eerst als pensionhouders, later als rijkgewor» den parvenu's. Mej. A. Boontjes, het pleegkind, was en bleef van Charley het lieve, zachtzinige meisje, dat zich miskend gevoelde toen langzamerhand tot haar door moest dringen, dat Charley aan andere meisjes de voorkeur schonk. Deze tegenstelling kwam zeer voldoen de tot haar recht. La Rosita, welke rol vervuld werd door Mej. S. Watertor, de ster bij de gratie Gods en haa* partner, de oomponist Frank J. Schla/milch wi» ten ook aantrekkelijk spel te leveren. Typische ver schijningen waren mede Mr. Swan, de ernstige, nauw gezette notaris, welke rol vervuld werd door den heer Joh. Rotgans en Mr. Pluckey, de uitvinder T. Roep; belden haalden uit hun rol wat er in zat, terwijl typee ring en grimeering van belde eerste klas werk was. W. D. Niestadt als secretaris en Mej. N. Legult als typiste op het groote zakenkantoor van Charely Staf ford, hadden zich goed in hun rol ingedacht: evenals Mevr. Joh. van der VeenWilson, die bij ontstentenis van Mej. A. Watertor de rol van Barbara Drew ver tolkte, een van de vele dames die den rijken Charley iit haar strikken trachtte te vangen. Wij zouden niet vol ledig zijn als wij ook niet een afzonderlijk woord had den gezegd van het spel van L. Niestadt, die als Pic colo zeer goed voldeed en meermalen bewijzen gaf, dat hy goed afgericht was om in kiesche oogenblikken zich een houding te geven. Dat het geheel sloot als een bus en dat de vertolking der onderscheidene rollen tot haar recht kwam, is zeker niet het minst te danken aan de degelijke leiding van Mevr. Joh. van der VeenWilson, die zich zeker veel moeite en opofferingen heeft getroost om de regie op zidh te nemen. Na de even deskundige leiding van Mevr, Wegener-Sleeswijk kunnen we V.V.V. fellciteeren, dat de leiding van de uitvoeringen in zulke vertrouwde handen ligt Na het tweede bedrijf, sprak de voorzitter der ver- eentging, de heer C. D. Schmalz, een herdenkingswoord uit waarin hij het wel en wee der vereenlglng rele veerde gedurende het 12%-jarJg bestaan en werden de jubileerende vereenlglng bloemen aangeboden door de Zuatervereenlglng „In Eigen Kring", bij monde van haar voorzitter, den heer P. van Drunen, en door de fam. Zwaag. Bij een vorige uitvoering was de Vereeni- ging een bloemenhulde gebracht door de redactie van de Schager Courant Een zeer gezellig bal. waaraan tal van attracties wa ren verbonden, hield de aanwezigen nog geruimen tijd bijeen, v v v

Schager Courant | 1931 | | pagina 1