HllHIIl Niciws- MffltMi!- LaiMlil Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Haagsche Brief. De Provinciale Statenverkiezingen. Het Secretariaat van de Provinciale Commissie uit de Veilingen. De onbewaakte overweg. Een stelling ingestort. Slapend achter het stuur. Een geestelijk) weldoener. Fascisme en Katholieke actie. Hevige ontploffing in een Duitsche fabriek. Woensdag 29 April 1931. SCHAKER 74ste Jaargang No. 8857 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit twee bladen. 's-GRAVENHAGE, 27 April 1931. Scheveningen viert feest. De geschiedenis van de visschers- havens. - De Oranje-lievende visschersbevoiking. Concur rentiestrijd en moordbedreiging Het kwaad der „stoepiers". Als we het woord Scheveningen uitspreken, denken we meestal in de eerste plaats aan de mondaine bad plaats, die zich langs het Noordzee-strand uitstrekt. Want de roem van Scheveningen is vooral daar aan te denken. Maar we zouden het eertijds afzonderlijke dorp een groot onrecht aandoen door in deze meening te blij ven volharden. Want de Scheveningers zelf, de aan de zeekust geborenen en getogenen vinden die roem van mondaine badplaats maar zoo, zoo en zij laten zich door het wereldsche gedoe op den boulevard niet in het minst beïnvloeden. Zij zijn en zij blijven in hart en ziel vis schersbevoiking, eenvoudig in uiterlijk, eenvoudig in leefwijze. Als men ze zoo ziet loopen, krijgt men den in druk, dat zij stijf en teruggetrokken zijn. Maar dit ver dwijnt als bij tooverslag wanneer ze feest vieren. Dan is het een uitgelaten kinderlijk volk... Scheveningen viert feest op het oogenblik, niet het Scheveningen van badgasten en de mondaine Hage naars, maar het oude, doch in de laatste jaren wat be bouwing betreft gemoderniseerde visschersdorp, met die halfdorpsche. halfsteedsche hoofdstraat, de Keizerstraat, Want een voor de visschersbevoiking zeer belangrijke gebeurtenis heeft plaatsgevonden. Scheveningen heeft een tweede groote binnenhaven erbij gekregen. Lang heeft Scheveningen nan deze haven behoefte gevoel^, bij de steeds uitbreidende visschersvloot werd de oude binnenhaven te klein. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor en aleer deze .,oude" haven is tot stand gekomen en we moeten teruggaan tot het jaar 1773 toen er door den ingenieur Cornelis Redelijkheid een plan ontworpen werd tot het graven van een haven. Doch destijds zag men de redelijkheid van des heeren Redelijkheid's plannen niet in en bleef het bij het plan, dat nu vergeeld en vergeten in stoffige archieven huist. Toen kwam de geschiedenis van het huis van Oranje een woordje meespreken, want is Scheveningen niet de historische plaats waar 30 November 1813 Prins Willem I van'Oranje aan land kwam? Sindsdien is de ge schiedenis van het huis van Oranje nauw verbonden geweest aan het visschersdorp Scheveningen. In 1826 droeg koning Willem I aan den hoofdingenieur de Tho- mese op een ontwerp voor een haven te maken. Dit plan is helaas mislukt, door verschillende omstandigheden, die wij hier niet zullen nagaan. In 1850 droeg het gemeentebestuur van 's-Graven- hage aan drie bekende ingenieurs op een onderzoek te willen instellen naar de mogelijkheid van een zeeha ven, die bestemd zou zijn voor groote zeeschepen of althans voor een stoompaketvaart op Engeland. Men dacht aan een werkelijke handelshaven ook destijds al en men weet dat ook thans dit denkbeeld nog voor ver wezenlijking wordt vatbaar gemaakt. Ook dit plan stierf den dood op het troostelooze archief-slachtveld. Nog meerdere plannen ging het insgelijks. Tot eindelijk de ramp tengevolge van den storm In 1894 de oogen voor goed opende en men met serieuze plannen voor den dag kwam. Toch werd het nog 1904 voor de eerste Scheveningsche binnenhaven voltooid was en zooals wel meer met groote werken gebeurt, bleek al spoedig dat ze te klein was. Er was gebrek aan bergruimte, de diep te was te gering en er was een hinderlijke deining, Al deze bezwaren leiden tot het plan een nieuwe haven te graven en in Maart 1921 werd door den Raad der gemeente 's-Gravenhage besloten dit grootsche werk uit te voeren. Doch evenals dit het geval was met alle voorafgaande plannen is er hier tusschen plan en uit voering geruimen tijd verstreken. Na de rijke naoorlogsche jaren, toen men om zoo te zeggen met het geld geen raad wist. kwamen er moei lijker jaren, dat men op de dubbeltjes moest passen. Doch toen in 1928 de Raad zich vereenigde met enkele wijzigingen in het plan werd spoedig met de eerste werk zaamheden begonnen. Deze haven staat, wat met de oude niet het geval was, in verbinding met de binnen wateren, zoodat Scheveningen nu een achterland verbin ding heeft over het water. De kosten van dit werk heb ben drie millioen gulden bedragen. Dit zijn dan de ge- 8cheidkundige feiten, die op de Scheveningsche haven betrekking hebben. En daarom was het Donderdag dan feest, feest in het anders zoo nijvere visschersdorp, waar men zwoegt en werkt, vroeg naar bed gaat en vroeg opstaat, waar men als de stormbal uithangt vaak angstige uren doormaakt. Scheveningen was versierd met emblemen van de vis- scherij. Duizenden waren uitgetrokken om de feeste lijke opening der nieuwe binnenhaven bij te wonen, want onze Landsvrouwe. Koningin Wilhelmina in gfzelschap van haar heer Gemaal en Prinses Juliana zou in hoogst eigen persoon dit historische werk verrichten. De vis schersbevoiking was in de wolken, want nergens slaat het Oranje-hart zoo vurig als bij deze eenvoudige ar beidzame mensohen. Zou men in elke willekeurige an dere Nederlandsche stad of dorp zooveel Oranje zien als in deze straten aan de Noord-Zeekust? De koningin verrichtte haar historische daad aan boord van een log ger. de Koolemans Beynen. De nieuwe binnenhaven was door een zijden lint afgesloten en met een schaar knipte de hooge Landsvrouwe het door... De nieuwe binnenha ven was door deze daad officieel geopend. De klok van het oude Scheveningsche kerkje begon te luiden, de si lenes der schepen looien en door dit alles heen klinkt het enthousiaste juiohen van de vele duizenden, die zich rond de haven hebben verzameld. Nu viert Scheveningen eenige dagen feest, tot de zee haar lokkende stem zal verheffen en de schepen zullen uitvaren, om na vol brachten vangst terug te keeren in de veilige nieuwe 1 binnenhaven. Dan vangt het leven van werken en han delen weer aan, dan wordt weer grimmig den strijd om het bestaan gestreden. Helaas, die strijd o<m het bestaan leidt tot afschuwe lijke dingen soms, en een treurig voorbeeld hiervan heeft zich dezer dagen in de residentie afgespeeld. Zooals men dat wel meer in groote steden aantreft, vindt men ook in den Haag winkels in ongefegelde confectie, veelal ge dreven door wat men zou kunnen noemen marktkooplie den en in het geval wat wij nu zullen bespreken door vreemdelingen, door Polen. In de Witte de Withstraat nu bevinden zich een viertal van zulke heerenconfectie- winkeltjes vlak naast elkaar. Vier concurrenten. Om de klanten te lokken hebben de eigenaars zich menschen aangeschaft, die het publiek op straat moeten aanspre ken en het naar binnen lokken. Deze lieden worden met een vakterm aangeduid als „stoepiers", en een lastiger volkje dan dit slag lieden kan men zich moeilijk inden ken. Als rustige wandelaar slenterend over het trottoir kan het u gebeuren, dat u aan uw arm wordt getrokken en letterlijk naar binnen wordt gesleept. Van deze vier confectiezaken werden er twee gedreven door broers, die vroeger samen hadden gewerkt, doch oneenigheid hadden gekregen, en toen ieder voor zichzelf zijn begon nen, vlak naast elkaar. Er ontstond een vinnige concur rentiestrijd, welke in haat ontaardde, zoo fel, dat een van hen iemand huurde om den ander te vermoorden, en hem reeds een voorschot op zijn bloedgeld uitbetaal de. Doch de politie, die van dit voornemen kennis kreeg heeft het snoode plan weten te verijdelen. Het gevolg zal nu zijn, dat de twee Polen als ongewenschte vreem deling over de grens zullen worden gezet en de rust in de Witte de Withstraat is teruggekeerd. Maar het euvel der stoepiers, dat niet alleen die straat, maar eveneens in een onzer drukste winkelstraten in de volksbuurt we lig tiert is daar niet mee ondervangen. Het publiek zou het zeer toejuichen als dit brutale volkje verboden werd deze practijken in de toekomst verder voort te zetten. In Noordholland. Gister heeft het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten van Noord-Ilolland ten stadhuize te Haarlem vergaderd. De uitslag is vastgesteld overeenkomstig den offi- cieuzen en reeds gepubliceerden. Van de candidaten der vrijzinnig democraten werd de heer D. Kooiman tweemaalgekozen en wel voor den kieskring' Hoorn en voor den kieskring Zaandam. Bij loting werd bepaald, dat de heer Kooi man zitting zal nomen voor den kieskring Zaandam. Daarne werd in den kieskring Hoorn gekozen verklaard de heer J. Best Nzn., burgemeester van Berkhout. In Noord-Brabant een vergissing bij het opmaken van den uitslag. Drie zetels, aanvankelijk toegewezen aan een vrijzin nig-democraat, een lid van de R.K. Volks partij en een sociaal-democraat, gaan ever aan de roomsch-katholieken. Van officieele zijde wordt meegedeeld, dat bij het opmaken van den uitslag van de verkiezing van le den van de Provinciale Staten in Noord-Brabant een vergissing is gemaakt Bij de toewijziging van de zetels krachtens de bepaling in het eerste lid van art. 100 der Kieswet (deeling van den kiesdeeler op de stemcijfer's der lijstengroepen, te stellen gelijklui dende lijsten en de op zichzelf staande lijsten) wer den toegekend 55 plaatsen, zoodat nog te vervullen bleven 9 plaatsen. Deze 9 plaatsen zijn toegewezen overeenkomstig de bepaling in art. 100, 2e lid (groot ste overschotten). Nu bevat echter het derde lid van art. 100 van genoemde wet een uitzondering op de toewijzing van de zoogenaamde overschotzetels, in dien het aantal dier zetels meer dan acht bedraagt. In dit geval moet de verdeeling plaats hebben naar de grootste gemiddelden. Deze laatste bepaling is bij het opmaken van den uitslag over het hoofd ge zien. Het gevolg hiervan is, dat ten onrechte een ze tel is toegewezen aan de lijsten Arts c.s. (R.-K Volks partij), de lijst der S.D.A.P. en aan de lijsten De Broeken c.s.. (Vrijzinnig-democraten). In de plaats hiervan behoorden te zijn toegewezen een zetel aan lijst 3 van kieskring I, een zetel aan lijst 3 van kies kring V en een zetel aan lijst 2 van kieskring VII. De heeren Van den Bergh, Walder en De Broekert zijn derhalve ten onrechte benoemd verklaard tot lid van de Prov Staten; benoemd verklaard hadden moeten zijn de heeren G. J. M. Wagenaar te Hees- wijk, F. Ch. van Lith te Veghel en A. v. d. Poel te Ginneken r Het centraal stembureau zal Donderdag den uit slag met inachtneming van de bovenvermelde wijzi gingen opnieuw vaststellen en in openbare zitting bekend maken. De roomsch-katholieken krijgen nu drie zetels meer en winnen daarmee drie zetels De vrijzinnig- democraten verdwijnen uit de Staten, de R.K. Volks partij wint geen zetel, maar blijft gelijk en de S.D. A.P. wint slechts één zetel. In Drente. De tweede zetel der roomsch-katholieken in de Sta ten van Drente zou niet verloren zijn gegaan, als er geen aparte lijst-Geraerts in de kieskringen Hooge- veen en Ernmen was geweest. Op den heer Geraerts toch (die bij nader inzien had verzocht, niet op hem te stemmen) waren 143 stemmen uitgebracht. Waren deze stemmen uitgebracht op de lijst van de R.K. Staatspartij, dan zou deze, na toewijzing van een ze tel, een overschot hebben gehad van 1646 plus 143 is 1789 stemmen, terwijl nu de vrijzinnig-democraten met een overschot van 1651 stemmen een zetel toe gewezen hebben gekregen. JACK DIAMOND STERVENDE? Reuter seint uit Albany (staat New York): De dokter, die Jack Diamond, den dranksmokke laar en bendeleider, hier Maandagavond in het zie kenhuis bezocht heeft, verklaarde, dat de toestand veel ernstiger geworden was, maar dat de zieke den dag in elk geval wel halen zou. De geneesheer vrees de dat er longonsteking bij zou komen. Aan den heer W. Balk, is op diens verzoek tegen 1 Mei a.s., eervol ontslag verleend als secretaris van bovengenoemde Prov. Commissie en is tot waarne mend secretaris benoemd de heer Jb. Glas Az. te Broek op Langendijk. Vrachtauto door den trein gegrepen. Gistermorgen om 9 uur is op den onbewaakten overweg aan den Achterweg te Nootdorp een vracht auto van bode van der Spek uit Zoetermeer, door een van Gouda komenden personentrein gegrepen. Het achterdeel van den auto werd geheel verbrijzeld. De chauffeur heeft oogenschijnlijk geen letsel be komen; hij werd op advies van een zich in den trein bevindenden geneesheer naar een ziekenhuis te Den Haag vervoerd. Ongeluk in een machinefabriek te Hel mond. Vier arbeiders gewond. Gistermorgen omstreeks 9 uur is in de werkplaats van de Kon. Nederl. Machinefabriek v.h. E. II. Bege- mann op den Kanaaldijk te Helmond een ernstig on geluk gebeurd. Bij het monteeren van een brug is een stelling ingestort. Drie arbeiders vielen naar beneden en een vierde arbeider, Cox, die onder de stelling stond, geraakte eveneens onder de neervallende hal ken. Ijlings toegesnelde hulp slaagde er spoedig in, de vier mannen onder de stelling vandaan te halen. De arbeiders Dankers en Cox waren er het ergst aan toe; zij werden met zware verwondingen naar het St. Antoniusziekenhuis te Helmond overgebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. De twee an dere arbeiders konden zich naar hun woning bege ven. De oorzaak van het instorten van de stelling is nog niet opgehelderd. Ernstige aanrijding in den nacht te Rot terdam. Gisternacht te 3 uur, hoorde een surveilleerende agent van politie, op de 2e Middellandstraat te Rot terdam een hevigen slag. Hij ging poolshoogte nemen en ontdekte, dat een vrachtauto tegen een lantaarn paal, op den vluchtheuvel, bij de Witte v&n Haem- stedestraat, was gereden. De lantaarnpaal was ge deeltelijk vernield en de auto van voren totaal inge drukt. Van een chauffeur was echter niets te bekennen. Even later vervoegde zich op het politiebureau aan de Witte de Withstraat. de 19-jarige chauffeur A. J. v. d. L., uit Barendregt.die vertelde, dat hij met een collega, den 23-jarigen A. S., uit Heerjansdam, in den vernielden wagen had gezeten. S. bestuurde den auto en hij had zitten slapen. Waarschijnlijk was S. ech ter ook niet bepaald wakker geweest, want die had 't bestaan van den vluchtheuvel volmaakt willen ne- gceren. Door een hevigen slag was hii, v. d. L., wak ker geworden. Hij had zich uit het portier weten te wringen en was, daar hij lichte verwondingen had op- geloopen, naar het politicbureau gegaan. Ook S. was er, wonder boven wonder, goed afgekomen en had een particulieren auto gehuurd om hem naar zijn woonplaats terug te brengen. De ernstig beschadigde auto is weggesleept. Die echter niet door de kerk erkend wordt Te San-Giovanni Rotondo bij Foggia in de ltaliaansche provincie Napels woont in een Capucijnerklooster een monnik; aan wien de bevolking tal van wonderen toe schrijft. De Roomsche kerk. anders van wonderen niet afkeerig, heeft de wonderen van haar kloosterlijken zoon niet willen erkennen en hem gelast naar Afrika te ver trekken. Dat Is twee jaar geleden geschied, maar de monnik vertoeft nog altijd in zijn klooster, daar de be volking hem niet wil laten gaan en sinds twee jaar het klooster letterlijk belegert. Dezer dagen heeft het Vati- caan weer eens iemand naar S. Giovanni Rotondo ge zonden om nog eens een onderzoek in te stellen naar de wonderen van pater Pius. De bevolking dacht echter, dat de Pauselijke afgezant den wonderdoener wilde ontvoe ren en heeft den prelaat gesteenigd. Deze. mgr. Tignola ligt nu ernstig gewond in het ziekenhuis te Foggia. op zoek naar een massamoordenaar. Zestien moorden in twee Jaar tijds. De „Daily Express" meldt uit Dehll, dat de politie reeds geruimen tijd zoekende is naar een massa-moorde naar. die in de laatste twee jaar in de voorsteden van Dehli niet minder dan zestien moorden zou hebben ge pleegd, waarbij diefstal het motief was. Al zijn slacht offers waren mannen. De methode van den massa-moor denaar was in alle gevallen dezelfde. Hij lokte de man nen naar een afgelegen punt buiten de stad en bood hen een ropij aan als zij voor hem den wortel van een me dicijnboom wilden uitgraven. Wanneer zijn slachtoffer zich dan voorover boog om aan het werk te gaan, dood de hfj het met een sikkelvormig wapen. In alle bekende gevallen sneed hij daarna de ooren van zijn slachtoffer af. Tot nog toe zijn alle pogingen om den misdadiger op te sporen mislukt. Wat de kerk met deze actie wil. In ons nummer van gister hebben we reeds gemeld, dat de paus zich ten tweede male in het geschil tus- sohen het fascisme en de katholieke actie heeft ge mengd. In een brief aan den aartsbisschop te Milaan kwam de paus met klem op tegen de veronderstelling, die ia en buiten Italië wordt geopperd, als zou de fascistische staat den heiligen stoel in een val hebben gelokt. Verder ging hjj de beweerde moeilijkheden na, welke door het optreden der katholieke actie zouden kunnen ontstaan, en verklaarde, dat de fascistische aanspraken, die ook het geestelijke leven willen omvatten, een mis kenning zijn van de kerk. Het zou z. i. een onrechte vaardige monsterachtigheid zijn, indien zij werden ver wezenlijkt. In het tweede gedeelte van den brief bepleit de paus een voor alle partijen voordeelig naast-elkaar-arbeiden van de fascistische corporaties en de katholieke actie, die, naar hij zegt, geen politiek mag voeren. De pauselijke brief komt ten slotte tot de conclusie, dat de corporatieve werkzaamheid en de katholieke actie elkaar noodzakelijkerwijs moeten tegemoet komen. Bij een oprechten goeden wil aan beide zijden zou een samengaan slechts een grooter welvaart voor beide ten gevolge hebben. Wat de Kerk met de katholieke actie wil, is nimmer zoo duidelijk geweest als thans. De paus hoopt met dezen brief een einde te maken aan het wantrouwen en de verdachtmakingen, die niet zijn te rechtvaardigen en stellig de toenadering en nut tige samenwerking zouden schaden. Gisternacht zijn honderd duizend exemplaren van het nummer van de „Observatore Aomano", het Vaticaan- sche blad, welke het Pauselijk schrijven aan kardinaal Schuster bevat, over heel Italië verspreid. Verscheidene dooden en gewonden. V.D. verneemt d.d. gister uit Maagdenburg: Door tot nu toe onbekende oorzaak heeft heden middag in de saccharinefabriek te Maagdenburg een hevige ontploffing plaats gehad. Onmiddellijk werd de brandweer gealarmeerd, even als oen commandant van de rijksweerpolitie. Tot nog toe zijn acht personen gedood envier zwaar gewond, waaronder twee mannen. De overige zijn arbeidsters, waarvan er zes met ernstige brandwonden overdekt naar het ziekenhuis moesten wox*den overgebracht. Korten tijd na aankomst overleden vier hunner. 9 dooden en 9 ernstig gewonden Volgens latere berichten zijn bij de ontploffing in de sacharinefabriek 9 arbeiders, onder wie zeven vrouwelijke, gedood en 9 ernstig gewond. De geheel e brandweer van de stad is uitgerukt, om aan het blusschen van den brand en het reddingswerk deel te némen. De oorzaak van de catastrofe is nog niet bekend; men gelooft dat de oorzaak trouwens niet meer vast te stellen zal zijn. INDISCH GRONDBEZITTER GELYNCHT. Uit Lucknow (Br.-Indië) wordt gemeld, dat in een nabij gelegen dorp een Indische grondbezitter, die maatregelen wilde nemen om een pachter te dwingen zijn pacht te betalen, door een woedende menigte met stokken werd aangevallen, doodgeslagen en let terlijk in stukken gescheurd. Zijn zoon kon zich slechts met moeite redden. KINDEREN VAN DUITSCHE WERKLOOZEN NAAR FRANKRIJK. Het Fransche comité van actie voor den vrede heeft in de Oeuvre een oproep om geld geplaatst opdat het mogelijk wordt gemaakt, dat 300 kinderen van Duit sche werkloozen in Frankrijk kunnen worden opge nomen. De eerste inteekening heeft reeds een bedrag van 22.000 frank opgeleverd. EEN SPIONNAGEPROCES IN ROEMENIë. Tegen 68 personen, o.w. officieren. Uit Boekarest: Maandag is hier een groot spion- nagcproces begonnen. Aangeklaagd zijn 68 personen, waaronder drie officieren in actieven dienst en oen secretaris van het ministerie van buitenlandsche za ken. Den beschuldigden wordt ten laste gelegd, dat zij spionnnge hebben verricht ten gunste van Rusland en militaire plannen van Roemenië aan Rusland te heb ben willen verkoopen. CORRUPTIE POLITIE CHICAGO. Plotseling einde van het onderzoek. V.D. verneemt uit New York: Het onderzoek dat werd ingesteld naar de banksaldi van de verschillende politieambtenaren in Chicago, om aldus te kunnen nagaan welke leden van het politiecorps zich aan corruptie en andere misdrijven schuldig maakt* heeft onverwaoht een einde genomen, omdat het hoofd der justitie, de chief-justice McGoorty, zijn medewerking weigerde te verleenen tot het uitvaardigen van het be vel aan 273 banken, om inzage van de deposito's der be trokken politie-ambtenaren te geven. Zonder bevel van den chiefjustice behoeven de bankiers de gevraagde ge gevens niet te verstrekken. ARBEIDERS IN DE WIERINGERMEER. De aanneming van arbeiders voor den Wieringer- meerpolder is tijdelijk stopgezet. Alle tewerkgestelde arbeiders en eveneens zij, die nog eventueel zullen worden aangewezen, moeten een verklaring teekenen, dat zij, of landarbeiders zijn of willen worden. Degenen, die een dusdanige verklaring niet wil len teekenen, zullen met acht dagen worden ont slagen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1