Schap Courant SPORT. DE GOUDEN SLEUTELS. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Woensdag 29 April 1931. 74ste Jaargang. No. 8857 Tweede Blad. H.R.C.'s prestaties in het afgeloopen seizoen. Een mooie eindspurt. Over het algemeen zijn de prestaties der Racers dit seizoen niet meegevallen. Verleden jaar werd op de derde plaats geëindigd, vooral dank zij de thuiswed strijden waaruit verreweg de meeste punten behaald waren en hier heeft toen ook de toekomstige kampioen en eerste klaser K.F.C. een 4—3-nederlaag geleden. En daar het team slechts geringe wijzigingen had onder gaan. hadden wij ook nu op een mooie plaats gerekend. in de eerste match bleek echter al dat de roodjakken geen sterke 2e klasse ploeg bezaten. In Amsterdam werd n.1. een éclalante 7O-nederlaag geboekt tegen Zeeburgia, wat echter eenigszins te verklaren was door den slechten toestand waarin het terrein door den iregen verkeerde en den vorm waarin The Whites toen speelden (getuige ook de 06-zege op W.F.C. de vol gende week). Hierna werd tweemaal niet gespeeld; de wedstrijden H.R.C.D.E.C. en West-Frisia—H.R.C. iwerden afgelast Eindelijk op 5 October kregen de Hel- derschen voor het eerst gelegenheid de Racers te zien spelen, n.1 .tegen Alcmaria (uitslag 22). Het werd geen m'ooie wedstrijd, mede door den geweldigen wind, doch het laatste kwartier erg spannend. Alcmaria was technisch beter ondanks 3 invallers. H.R.C. kwam als volgt uit: W. Goudswaard; Chr. Siersma. H. de Wijn; Stolk, P. Goudswaard, Roobol; Kaptein, Bakker, Bene- ker, Veldhuizen, B. Prins. Het binnentrio was weinig doortastend, De Wijn speelde vrij zwak. Ondanks een minderheid namen de Racers toch de leiding, door een kogel van Beneker (1—0). Rust (1—1). Alcmaria neemt dan de leiding, maar dan komt Racing met geweldig enthousiasme opdringen en de gelijkmaker van Bakker is het gevolg. Ook de volgende week kon H.R.C. niet winnen, maar ging in Zaandam tegen Z.V.V. met 31 onder. i Daarna echter kon de roode aanhang juichen. A.F.C. dat driemaal achtereen gewonnen had, werd met 30 geslagen. Van beide zijden een mooie wedstrijd. H.R.C.'s 'snelle, open spel zegevierde over de techniek en het positiespel der Reds. Vooral het keepen van Gouds- zwaard was schitterend, de spil eveneens, in de voor hoede vielen de vleugels op. Dit is de beste wedstrijd geweest, die wij gezien hebben. Voorloopig stond nu T.O.G. op de laatste plaats, f Door een gelijk spel (11) tegen Hollandia verbe terde Racing*s positie nog meer. Toch viel H.R.C. te gen na de prachtige match van de vorige week en door dat de arbiter een duidelijk doelpunt van de Hollandia- men niet opmerkte, ontkwam H.R.C. slechts aan een nederlaag. H.R.C. speelde al deze wedstrijden met het zelfde elftal, hoewel de binnenspelers steeds slecht wa ren en ook Beneker en Prins maar heel mati°p De stand der slechtst geplaatsten was nu: D.E.C. W.F.C. H.R.C. T.O.G. 6 12 5 12 5 12 4 0 1 De daarop komende Zondag werd alles afgekeurd, en nu kreeg H.R.C. haar derde achtereenvolgende thuis- match. Dit werd een fiasco. Een 12-nederlaag tegen T.O.G., dat nu voor de le maal won. De voorhoede was als volgt gewijzigd: Kaptein Bakker Marsman Slurink Prins. De nieuwe linksbinnen bleek waardeloos te zijn. Mars man was ook niets beter dan Beneker. Tot overmaat van ramp moest Kaptein al spoedig uitvallen en nu presteerde de voorhoede heelemaal niet veel meer. Een foutje van den keeper was de oorzaak dat T.O.G. het winnende doelpunt maakte, al had Racing met iets meer geluk wel gelijk kunnen spelen. T.O.G. bleek intusschen geweldig uit haar slof te schieten en klopte ook W.F.C. en Hollandia, zoodat de roodjakken zonder te spelen op de onderste plaats kwam en klom tot de 4e plaats. A.F. C. stond toen nog no. 3! H.R.C. kreeg geen gelegenheid zich te herstellen; West-Frisia kwam op bezoek en won ruim verdiend met FEUILLETON Naar het Engelsch van AMELIA E. BARR „Liefde, trouw en plicht... zie daar de gouden sleutels, die de poorten van het geluk openen..." 10. i^e hebt ongelijk, en je speelt hoog spel, dat weet je Het zoo goed als ik, als je eerlijk tegenover jezelf bent. Wees wijs. Jonathan, leg het bij met Aske. Als je je dochter naar hem laat teruggaan, zul je niet alleen je zelf, maar ook een heeleboel anderen een zee van jam mer en ellende besparen. Ik bezweer het je bij alles wat me lief is." Ben Holden sprak op ongewoon-ernstigen, bijna plechtigen toon. ..Zie je me nu heusch voor zoo'n lafaard aan?" grom de Jonathan. „Lafaard? Neen Jonathan, je zelf overwinnen is nooit lafheid. Integendeel, het zou de mooiste en dapperste daad zijn, die je ooit hebt gedaan. Ik zeg je nogmaals en ik zou het wel in je hoofd willen hameren: als An- thony Aske kwaad wil en dat wil hij ben jij niet tegen hem opgewassen." ...Doe me een plezier Ben, laat me met rust en bemoei je met je eigen zaken," snauwde Jonathan hem toe. „Dat meen je niet," antwoordde Ben onverstoorbaar vriendelijk. „Je weet heel goed, dat ik jouw zaken en belangen altijd als de mijne beschouwd heb. vooral als er moeilijkheden waren. En wat er ook gebeuren mag," voegde hij er hartelijk bij- ..Wat de gevolgen van je koppigheid ook mogen zijtje kunt op mij rekenen, tot het uiterste...!" HOOFDSTUK XII. Aske's wraak. Nadat zij tot rust gekomen was. begon Eleanor de- zaak toch een beetje anders in te zien. Zeker. Anthony ■was onhebbelijk geweest, maar ze moest zichzelf beken 04. Er was maar één elftal dat voetbalde en dat was W.-F. In dezen wedstrijd speelde de oud-G.O.L.T.O. speler Scholten voor het eerst mee. Het binnentrio be stond uit Scholten, Beneker, Lugt, maar was ook nu weer zwak en wij hoopten dan ook op een radicale wij ziging. Gelukkig verloor ook D.E.C. Stand onderaan: Alcmaria Hollandia H.R.C. D.E.C. 7 2 8 2 7 1 8 1 West-Frisia stond inmiddels als volgt bovenaan: 6 5 1 0 27—7 11 Met ongewijzigde opstelling ging men naar Alkmaar, de eerste returnmatch. H.R.C. was de eer3te helft iets sterker, vertoonde goed open spel en had met de rust met 01 de leiding. Beneker viel echter tegen. De laatste 20 minuten speelde Alcmaria echter in onweer- staanbaren vorm en kon de overigens prima H.R.C.- verdediging en vooral De Wijn deze aanvallen niet meer keeren. Resultaat 4—1. H.R.C. had nu 2 pnt. achter stand op D.E.C. dat met 5—1 van T.O.G. won. A.F.C. zakte inmidels ook af en bleef steeds op 8 punten staan. H.R.C. kreeg thans Z.V.V. op bezoek en moest met 2—4 de vlag strijken, ondanks goed spel en hardnekki- gen tegenstand. Het zat Z.V.V. meer mee dan de thuis club. Hoewel er verloren werd, deed deze match het beste hopen voor de toekomst. De opstelling was wat gewijzigd: W. Goudswaard; Siersma, De Wijn; Stolk, G. Post. P. Goudswaardt; Kaptein, Arts, Scholten, Be neker, Prins. Het opnemen van Arts bleek een verster king. De linkervleugel was het zwakste deel. Beneker maakte echter een prachtdoelpunt. Onze hoop werd bevestigd en met 1—3 werd van A F. C. in A'dam gewonnen. D.E.C. behaalde echter een punt ten-" H°llandia (1~lh Stand der degradatie-candida- Hollandia 11 3 3 5 9 A.F.C. 10 4 0 6 8 TOG. 11 3 2 6 8 W.F.C. 10 2 3 5 7 D.E.C. 11 2 3 6 7 H.R.C. 10 2 2 6 6 A.F.C.'s toestand was zeer slecht. Reeds 5 maal ach- !"erd verloren. T.O.G. bleek haar kruit ook al verschoten te hebben. H.R.C.'s kans om de laatste plaats was evenwel nog groot en vol goeden moed ging men het nieuwe jaar In. De inzet was succesvol. Op een 2^,1 Werd H°IIa"<»a geklopt, hoewel on verdiend, maar Hollandia had geen enkele schutter en ï°r g?d W8rk der roode verdediging, kon zij slechts 1 maal scoren, H.R.C. 2 maal. Opstelling: W. Goudswaard; Siersma, D. Wijn; Post nei3tr'i^U-^' Kapteyn' Arts- Schol ten, Roobol, Prins! SiJïfl !etWa8rmk; Beijer miste no« de "oodige spil-capaciteiten. In de voorhoede was alleen Kaptein op dreef. ffppCuTFf: (1~2) W&3 eeDze]tde soort strijd als xa.rt.L^. Hollandia, zeer spannend slecht spel, de sterk ste club verliest door gebrek aan een schutter. Roobol stond weer linkshalf, Beneker linksbinnen en hij vooral ^^ongelooflijk veel kansen om zeep. Prins speelde zijn 200ste competitiewedstrijd. Een kleine nederlaag (0—2), eerst In de laatste ml- nuten tegen Zeeburgia op eigen veld, plaatste de Ra cing weer onderaan. Aanvankelijk was de thuisclub zelfs iets sterker en zij wist zich beter aan te passen bij de slechte weersomstandigheden. Door energiek aan pakken van Zeeburgia gingen de punten tenslotte nog naar Amsterdam. Roobol was voor doel uiterst gevaarlijk, heeft echter geen succes gehad. Beyer, als spil, fungeerde te veel als 3e back. De laagst geplaatsten staan nu als volgt: T.O.G. D.E.C. A.P.C. H.R.C. 12 3 14 3 14 4 13 3 Racing's positie was dus weer alles behalve benij denswaardig en werd er door een 32-nederlaag, nog wel tegen D.E.C., nog slechter op. H.R.C. zinkt nog steeds dieper in het moeras. In Enkhuizen werd met 50 van West-Frisia verloren en haar toestand leek dus al bijna hopeloos. A.F.C. behaalde een 32-zege op T.O. G., wat later 22 werd en nu heeft A.F.C. weer revisie van dit besluit aangevraagd Nog slechts drie wedstrijden had H.R.C. voor den boeg. De eminente H.R.C.-spil Goudswaard was inmid dels naar Indië vertrokken. Maar dan volgt een even mooie als noodzakelijke eindspurt. T.O.G. is het eerste slachtoffer, van H.R.C.'s wraaklust en gaat onder met 12. De rooden staan dan gelijk met A.F.C. en T.O.G. (10 pnt.) Daarna werd D.E.C. aan de roode zegekar gebonden (43); een overwinning, verkregen door groot enthou siasme en vooral in de laatste minuten was de spanning geweldig. Het geheele elftal was op dreef. Scholten speelde linkshalf en beviel hier best. Het elftal was: Goudswaard; Siersma, De Wijn: Stolk. Beijer, Scholten; Kaptein, Arts, Beneker, Roobol, Prins Nog een match rest de roodjakken. Jammer genoeg waren we verhinderd deze bij te wonen. Ook deze won nen de Racers, bij wie het ware vuur ontwaakt scheen te zijn (12) en nu waren zij definitief in veiligheid. nen dat ze er zelf ook wel aanleiding toe had gegeven en ze dacht er sterk over haar vader mee te deelen, dat ze besloten was naar Aske Hall terug te gaan. Maar toen ze een schuchtere poging daartoe waagde, wetend dat haar vader verbitterder was tegen haar man, dan zij zelf ooit was geweest, gaf hij haar onmiddellijk te verstaan, dat na het onderhoud, dat hij dien middag in zijn privé-kantoor met Anthony had gehad, de breuk onherstelbaar was geworden. De jonge vrouw liet zloh door den blinden wraakzucht van haar vader afhouden van wat ze wist, dat de eenig- juiste weg was en bleef op Burley House, tegen haar wil eigenlijk en tegen beter weten in. Maar naar mate de tijd verstreek, begon ze zich ongelukkiger en eenza mer te voelen; het besef van verkeerd-gehandeld te heb ben en in die verkeerde handelwijze te volharden, druk te haar als een looden last. Maar de loop, die de zaken genomen hadden, maakten haar den terugkeer niet ge makkelijk. Anthony was zijn werk van vergelding begonnen. Dat hij zich op zijn schoonvader zou wreken, dat hij hem rulneeren zou, had hij gewefen op het moment, dat hij Jonathan's privé-kantoor verliet, hij had er echter geen flauw idee van gehad, op welke wijze hij hem treffen zou. Maar er was iemand, die dat zeker wèl zou weten; de sluwste kerel uit heel Yorkshire: zijn advocaat Mat- thew Rhodes. Den volgenden dag ging hij naar Leeds om diens advies in te winnen. Hij bracht zijn raadsman op de hoogte van wat er tusschen hem en zijn schoonvader voorgevallen was. En hij vertelde hem er onomwonden bij dat hij zich op Burley wilde wreken, hem ruineeren, zoo dat maar eenigszins mogelijk was. „Geld speelt in dit geval geen rol", eindigde Aske zyn mededeeling. „Is dat werkelijk ernst?" vroeg de advocaat voorzich tig- „Absoluut. Bittere ernst!" „En hoeveel geld mag daar aan gespendeerd worden?" „Het kan me geen zier schelen!" „Een paar duizend pond desnoods?" polste de advo caat weer „Tien duizend, als het moet..." „Prachtig!" Rhodes tuurde een poosje zwijgend voor zich uit en toen hij weer begon te spreken, had hij zich zóó in de zaak ingeleefd, alsof hij en niet zijn cliënt op voet van ooriog stond met Jonathan Burley. „Als ik biq goed herinner, heeft Burley den grond, West-Frisia 18 16 1 1 Z.V.V. 18 13 3 2 Zeeburgia 18 9 0 9 Alc. Victrix 18 7 4 W.F.C. 18 6 4 8 H.R.C. 18 6 2 10 9 D.E.C. 18 4 4 Hollandia 18 5 3 10 T.O.G. 18 5 3 10 A.F.C. 18 6 1 11 De eindstand luidt: 33 66—18 29 44—24 18 56—43 18 53—54 16 36—38 14 26—45 13 35—38 13 35—51 13 33—51 13 30—53 Verleden jaar bracht H.R.C. het er heel wat beter af. K.F.C. 18 12 4 2 28 56—35 2. Alc. Victrix 18 9 4 5 22 42—33 3. H.R.C. 18 8 2 8 18 41—42 i West-Frisia 18 7 4 7 18 38—41 Vooral de doelcijfers zijn weinig fraai. Het is het ge ringste aantal uit de heele afdeeling. Hieruit blijkt dus wel. dat de voornaamste oorzaak der achteruitgang in de voorhoede gelegen is. Deze linie, die verleden jaar dikwijls zulk fraai, snel, open spel vertoonde, met aan het hoofd Kaptein. Beneker en Prins zyn waarschijnlijk hun hoogtepunt, dat zij het vorige seizoen bereikten, voorbij en misschien beginnen de jaren zich te doen gevoelen; een voetballer is gauw oud. Kapteien bleef de gevaarlijke buitenspeler. Voorzetten waren goed, even als zijn corners en ook zijn plotseling naar binnen zwen ken werd altijd door de vijandelijke verdediging ge vreesd. De binnenspelers of het nu Bakker en Veld huizen,of Marsman en Schotlen waren, om van Murink nog maar niet te spreken, waren steeds te zwak. te weinig doortastend. Deze eigenschap bezit Roobol ech ter wel en ook Arts. hoewel iets minder sterk en toen dezen hier de laatste wedstrijden dan ook stonden, ging het veel beter. De middenlinie was in het begin met Stolk. Gouds waard. Roobol zeer goed en er ging flinke, stuwende, zoowel als verdigende kracht vanuit, maar doordat de voorhoede telkenmale hopeloos faalde, bleef succes uit Door het vertrek van Goudswaard werd deze linie eenige malen gewijzigd; tenslotte bleef Beijer spil. Bleef hij eerst nog veel te veel achter, langzamerhand kreeg hij meer begrip van zijn tweeledige taak als spil. Als halfs fungeerden eenige malen Post en Luijt, die even wel maar matig voldeden. Tenslotte viel de keus weer op Stolk en als linkshalf bleek Soholten tenslotte zijn juiste plaats gevonden te hebben. De verdediging is het sterkste gedeelte. Was De Wijn eerst nogal zwak door gebrek aan routine, naarmate het seizoen vorderde, kwam hij er beter in. Siersma was een geweldig strui kelblok. door zijn juiste en forsche ingrijpen, was uiterst trapvast. kortom was in alle opzichten moeilijk te pas- seeren. Goudswaard was een uitstekend doelverdediger en door zijn prima keepen heeft hij een groot aandeel in de behaalde successen. Al was 't einde van het sei zoen succesvol, toch zal men goed doen eens uit te zien naar jonge krachten, want alleen door een verjongings kuur van het elftal kan het volgend jaar een betere plaats verkregen worden. Gebeurt dit niet. dan vreezen wij. dat de Racers weer op een van de onderste of mis schien wel de laatste plaats zullen eindigen. Uitbreiding bollenteelt. De teelt van late aardappelen. L'itvoercyfers. Gunstiger factoren voor Langendyk. Een goede week. Roode kool duur. Witte en gele kool brengen bevredigende prijzen op. Uien iets beter. Idem peen. Aanvoer van bieten. De eerste tomalen. Onze bloemenvelden beginnen in bloei te staan en eerst nu wordt het zichtbaar, dat vele tuinbouwers zich ook gaan toeleggen op de bloembollencultuur. Ter ont lasting van den tuinbouw en voor de noodzakelijkheid van wisselbouw is dit ongetwijfeld gewenscht, doch de kweekers, die we er over spraken, vertelden ons, dat de vooruitzichten voor de „bollen" lang niet schitterend zijn. Er zijn er ook onder, die gladiolen hebben gekweekt Met deze teelt is het al zeer slecht, zoodat de koolteelt zonder twijfel nog betere uitkomsten zou hebben gege ven. Komt men in het Zuidelijk deel van deze uitgestrekte tuinbouwstreek, dan bemerkt men. dat dit jaar veel aardappels zijn uitgeplant. Vooral onder Broek op Lan- gendijk zijn de rieten beschuttingen, die de aardappels moesten beschermen tegen de kou, talloos. Met eenige vrees vragen de tuinders zich nu reeds af. wat het worden moet als dit jaar weer vrij vroeg mocht optre den. De vorige campagne ligt hun nog versch in het geheugen en na den slechten winter van dit jaar moet noodig een goede zomer komen. Van de zijde van den handel is er op gewezen, dat de late-aardappelenteelt de vroege voor een deel zou kunnen vervangen, waardoor de mogelijkheid van een rendabele opbrengst vergroot zou kunnen worden. We weten niet met zekerheid, of dit een aan te bevelen middel is. We dachten, dat de late aardappels doorgaans niet die prijzen opbrengen, waarop zijn fabriek staat, van uw vader gekocht?" merk te de rechtsgeleerde op. „Ja." „En de grond erachter is, voorzoover ik weet, nog al tijd uw eigendom?" „Zeker; en niet alleen de grond achter de fabriek maar die ervóór ook." „De grond vóór de fabriek ie voor mijn plan van geen belang. Wat ik u zou ■willen aanraden is dit: u bouwt op het bewuste terrein een fabriek, zoo groot als er maar kan 8taan en u rust die uit met de allerbeste en mo dernste machines." „I k geloof, dat ik je begin te bergijpen, Rhodes. Maar ik heb niet den minste lust om me in de textielindustrie te gaan interesseeren. Ik ben grondbezitter en dat zijn de Aske's geslacht op geslacht geweest." „Het is absoluut niet de bedoeling dat u plotseling in een fabrikant omgetooverd wordt. U behoeft u heele maal niet met de fabriek te bemoeien. Ik weet wel iemand, die uitstekend geschikt is om zich met de lei ding te belasten." „Dat klinkt allemaal heel aardig." verklaarde Aske, „maar in de praktijk komt dit plan neer op een doodge- wonen strijd tusschen twee concurreerende fabrieken, waarin Burley, met zijn kolossale vakkennis, waarschijn lijk overwinnaar zal blijven. Ik geloof niet. dat ik hem op die manier zal kunnen ruineeren; waarschijnlijk zou ik mijzelf meer schade doen dan Burley." „Meneer Aske, ik had eerlijk gezegd gedacht, dat u méér doorzicht zou toonen." zei Rhodes openhartig. Hij bukte zich en fluisterde Aske iets in het oor. Deze sprong van zijn stoel „Dat is nog eens een plan!" riep hij enthousiast, „zooiets zou ook niemand anders dan u ooit verzonnen hebben." „Maar... alles hangt van uw financieele medewerking af." „Natuurlijk. U kunt volledig over mij beschikken; maar denk eraan; ik heb niet veel geduld, hoor! Mijn handen jeuken begin maar zoo gauw mogelijk." „U weet, dat :k niet gewoon ben om over dergelijke dingen gras te laten groeien." Rhodes hield woord. Binnen een maand reeds, was mét den bouw begonnen van een nieuwe grooto weverij stroomopwaarts, vlak achter die van Burley. Jonathan begreep dat hem een zware concurrentie strijd te wachten stond, maar hij had er geen idee van, dat een ramp dreigde, die hem aan den rand van den financieelen ondergang zou brengen. Naarmate de fa briek haar voltooiing naderde werd zijn humeur slech ter; hij deed niets dan schelden op wat hij den schur welke een. bevredigende financieele uitkomst zouden verzekeren. Als de aardappelen moeten worden ver kocht voor f 4 a f 5 per 100 K.G., wat toch vaak ge beurt, dan vreezen we, dat ook met den verbouw van late aardapelen geen bevredigende resultaten zouden worden verkregen. Uit een en ander leert men intusschen, hoe aan Lan- gendijk gezocht wordt naar middelen om een meer stabiel bedrijf te krijgen en verzekerd te zijn, dat de uitkomsten bevredigend genoemd kunnen worden. Bij den tegenwoordigen wedloop in het oprichten van tarief muren. de economische ontreddering in de heele we reld, is het echter te vreezen, dat nog wel eenigen tijd zal moeten worden gezocht naar een probaat middel tegen de kwaal. De laatste weken schijnen de omstandigheden, welke van invloed zijn op de welvaart van den Langendijker tuinbouw, wel iets gunstiger te worden. Wel is men nog niet gekomen op het peil van uitvoer van een jaar geleden, toen deze ook al slecht was. doch eenige voor uitgang is wel te constateeren. Zoo werd aan witte en savoyekocl, waarvan veel in deze tuinbouwstreek wordt verbouwd, over de maand Maart 10352 ton uitgevoerd, waarvan 4903 ton naar Duitschland. 1021 ton naar Zwitserland, 827 ten naar T-jeeho-Slowakije en 758 ton naar Oostenrijk. De waarde bedroeg f 589000. Aan roode kool beliep de uitvoer 6101 ton met een waarde van f 662000, terwijl het vorige jaar in Maart de uit voer 9D02 ton bedroeg met een waarde van f 727000, waaruit dus blijkt, dat de prijzen aanmerkelijk beter waren. Het grootste gedeelte, n.1. 4734 ton, ging ook hiervan naar Duitschland. Wat de uitvoer van uien en sjalotten betreft, hiervan werden 16257 ton in de maand Maart uitgevoerd ter waarde van f 205000 in de vorige maand Maart. Hierbij was het Groot-Brittannië, dat het meeste importeerde, n.1. 1C952 ton. Aan peen werd 6554 ton uitgevoerd, waarvan 3506 ton naar België. Als we straks V3n het Centraal Bureau voor de Sta tistiek de cijfers over de maand April krijgen, ver wachten we. dat die gunstiger zullen zijn dan verleden jaar en dat in elk geval de waarde van de uitgevoerde artikelen aanmerkelijk hooger zal zijn dan in de maand April van het vorige jaar. De prijzen der kool zijn n.1. de lap.tste weken aanmerkelijk beter dan het vorige jaar en we hoorden, dat er heel wat kool naar het buitenland werd verzonden. Het gaat nu naar Mei, zoodat het te begrijpen is. dat de aanvoeren aanmerkelijk verminderen. Roode kool wordt aan de Broeker veiling zoo goed als niet meer aangevoerd. Als we afgaan op de telling bij de inven tarisatie, zou er al lang niets meer aangevoerd zijn, Deze inventarisatie is dus blijkbaar niet betrouwbaar geble ken. Dinsdag werd aan de Broeker veiling voor roode kool eerste soort f 15.1.1—20.20 betaald. Woensdag werd aan de veiling van den Noordermarktbond f 15.60 22 70 besteed. Den volgenden dag was de laagste prijs voor roode kool aan deze veiling f 17.20. Zaterdag lagen de prijzen tusschen f 13.50 en f 23.90. Voor tweede soort werd van f 1218 betaald. De grootste kool bracht ook nu weer de laagste prijzen op. terwijl die van on geveer 3 pond het meest gewild waren. Aan de Broeker veiling werd maar ruim anderhalve spoorwagen aan gevoerd, te Noordscharwoude nog ongeveer 30 spoor wagens. De gele kool bracht ln de afgeloopen week weer be vredigende prijzen op. zelfs nog iets beter dan in de laatste helft van de vorige week. Dinsdag werd aan de veiling van de Langendijker Groentencentrale f 6.20— 11.10 besteed voor eerste soort, terwijl voor tweede soort f 3.607.20 werd betaald. De groote kool bleef in hef verder verloop der week ongeveer op denzelfden prijs, tusschen de f 6 en de f 7. de kleinere van het meest gcwenschte gewicht, schommelden tusschen de f 9.20 en f 9.80. Zaterdag was de markt iets trager en kon te Broek op Langendijk maar f 69.30 worden bedongen en te Noordscharwoude f 5.709.70. tweede soort bracht van f 3.107.20 op. De totaal-aanvoer beliep nog meer dan 60 spoorwagens, waarvan ongeveer 35 te Broek. De aanvoeren van Deensche witte kool is ook nog van beteekenis. Ds prijzen van deze kool zijn langen tijd van dien aard geweest, dat het niet al te gewaagd was, ze nog een tijd te bewaren. Zij. die dit hebben gedaan, varen daar op het oogenblik wel bij. Zoo werd Dins dag aan de Broeker veiling f 7.60—8.60 besteed. Deze maximum-prijs liep zelfs in den loop der week nog op, zoodat Vrijdag aan deze velling f 6.50—10.50 en aan die van den Noordermarktbond f 8.8010.20 werd be taald. Zaterdag werd aan deze velling f 910.90 besteed. Deensche witte van afwijkende kwaliteit werd verkocht voor f 57. Aangevoerd werden aan belde vellingen nog ongeveer 95 spoorwagens De uienprijzen waren de laatste week ook Iets beter dan gewoonlijk. Zij. die uien tot nu toe hebben be waard. zullen daarbij echter niet veel voordeel hebben gedaan, daar er in dien tusschentijd heel wat „uitge zocht" is moeten worden en er dus een belangrijk ge- wlohtverlles is te boeken. Voor uien werd aanvankelijk 1^2.503.70 betaald, grove brachten f 3-203.90 op, voor drielingen werden prijzen van f 0.60—1.80 besteed. Veel verandering kwam er in deze prijzen niet: soms een paar dubbeltjes hooger. dan een paar dubbeltjese lager. De aanvoer beliep nog ongeveer 10 spoorwagens. Voor bieten werd f 2.405.80 betaald. Peen werd verkocht voor iets betere prijzen dan gewoonlijk, n.1. voor f 1.70—2.80. Taaie gele kool bracht f 11.70 op. De eerste aanvoer van tomaten kwam uit St. Pancras met zijn glascultuur» Ze brachten 93 cent per 100 K.G. op. kenstreek van zijn schoonzoon noemde. Aske zelf Het zich niet zien. In naam van iemand uit Halifax, Sykes, eigenaar, iemand die bekend stond als een harde, gewetenlooze, brutale kerel, die zeker niets onbeproefd zou laten om Burley het bestaan onmogelijk te maken en het leven te vergallen. Toen de fabriek klaar was bleek zij uitgerust met da beste en nieuwste machines, die een veel grooter produc tie mogelijk maakten en veel fijnere stoffen konden le veren, dan die van Jonathan. Bovendien bood Sykes zijn werkkrachten zoo een hoog loon, dat een groot aantal van Burleys arbeiders geen weerstand konden bieden aan de verleiding en naar de nieuwe weverij gingen. De strijd bleef niet beperkt tot Burley en Sykes, ook hu* werkkrachten werden erin betrokken, zoodat het det avonds bij het uitgaan van beide fabrieken dikwijls tot hevige scheldpartijen kwam. Het duurde niet lang of er hadden in het dorp zich twee partijen gevormd, de geest van vrede en gemoedelijkheid die vroeger altijd in de omgeving geheerscht had, verdween totaal. Jonathan's koppigheid had wèl verstrekkende gevolgen maar het zou nog erger worden! Kort nadat de nieuwe fabriek in gebruik was genomen ontdekte Jonathan, dat er voorbereidingen werden ge troffen om een sluis in de rivier te bouwen. Hij liep op hooge beenen naar Sykes en beklaagde zich er over dat deze afdamming de kracht van den stroom zou breken en dat het hem dan onmogelijk zou worden zijn machines te drijven. Hij kon toch ln een vloek en een zucht zijn heele fabriek verbouwen en de water kracht vervangen door stoom of electriciteit. En wat zon dat bovendien niet kosten! Maar Sykes antwoordde tergend-kalm dat zijn ma chines meer kracht noodig hadden dan het verval van den stroom gaf en dat hij daarom genoodzaakt was de drijfkracht van het water door middel van een stuw op te voeren. ..Maar op die manier zul je mijn heelen watertoevoer afsnijden, met het gevolg dat ik over een poosje mijn fabriek wel kan sluiten." protesteerde Burley. „Dat is toch eenvoudig ongehoord", stoof hij plotseling op, „om zoo Iets te doen, je hebt absoluut geen recht om een rivier, die een fabriek van kracht voorziet, af te slui ten! Je kunt er op rekenen, dat ik er een rechtzaak van maak..." „Als Ik bij vonnis gedwongen wordt de sluis te verwij deren, dan zal ik dat doen. Maar geen minuut eerder!" En met deze oorlogsverklaring kon Jonathan naar huie gaan. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5