Arbeid onder verhoogden druk. Plaatselijk Nieuws. Protest van ds Engelsche katoennijverheid. De mcord te Amsterdam. Alfonso ziel niet van zijn rechten af. B e I g i ë's verdedigingsplannen. Opening ven de koloniale tentoonstelling 1931 te Parijs. De Culemborgsche moordzaak. Marktberichten. O. L. school te 't Zand benoemd mej. Wezeman, tijd. onderwijzeres te Oostvoorne (vacature mej. L. J. Bückmann). De voordracht was: 1. P. G. Tuinzaad, tijd. onderwijzeres te 't Zand; 2. G. Wezeman, idem te Oostvoorne; 3. K. Langedijk, idem. te Hippolytushoef. Verzoeken om ontheffing schoolgeld. Van G. BottesOostermeijer te 't Zand was wegens ziekte van haar echtgenoot ontheffing gevraagd van den aanslag schoolgeld. Goedgevonden wordt tot we deropzegging toe ontheffing to verleenen. Van E. van Eeten was ontheffing gevraagd wegens •werkeloosheid. Vrijstelling wordt verleend voor het 4e kwartaal 1930. Op het verzoek van P v. d. Molen te Burgerbrug wordt, gezien de samenstelling van het gezin, waar 2 meisjes van 12 en 14 jaar en 2 jongetjes van 16 en 10 jaar zijn,, met algemeene stemmen afwijzend be schikt. Van C. Brocns te Schagerbrug is het verzoek in gekomen om van de gemeente een strook grond,- zijnde het voormalige schoolplein te Schagerbrug, te mogen koopen en of dan mag worden gebouwd op dezelfde rooilijn als het perceel Baijens. Voorgesteld wordt de grond £l f2.50 per M2. te ver- koopen onder voorwaarde dat de grond binnen be paalden tijd moet zijn bebouwd en dat het gebouw geen aanstoot, wat de schoonheid betreft, mag geven. Allen voor. De rondvraag levert niets op, waarna de Voorzitter tot sluiting overgaat. NAAR DEN BODEM DER ZEE. Hoe men onder water werkt. Er ia sinds de vorige eeuw weinig veranderd in da hulpmiddelen, waarvan men bij het duiken gebruik maakt en het karakter der duikers is in het geheel niet veranderd. Overdag en zoo nocdig 's nachts, winter en zomer gaan de duikers de zee in. Zij leggen nu ook on- 'derzeescho telegraafkabels aan en werken aan sluizen, pieren en bruggen, maar daarnaast wordt ook het oude werk in eere gehouden. Zij repareeren beschadigde sche pen, zoeken torpedo's op na afloop van manoeuvres, hel pen onklaar geraakte onderzeebooten weer omhoog en natuurlijk halen zij wrakken leeg. Doch zij zijn niet lan ger duikers zonder meer, zij zijn tevens uitstekende technici en zeelieden en worden naar hun bijzondere be kwaamheden in talrijke groepen onderverdeeld. Zij doen onder water bijna alles, wat door gewone vaklieden op het land gedaan wordt. Dat is de trots van hun maat schappij! De duiker moet duivelskunstenaar zyn In hun omhulsel van zeildoek en rubber, met metaal ■bezwaard, hun ademhaling geregeld door een pomp, heb ben zij geen gemakkelijke taak. Zelfs al ligt het wrak in de haven, zoodat zij geen last hebben van wind en golven, van de open zee. Laat zoo'n duiker nu eens niets anders te doen hebben dan het herstellen van een lek. Hij behoeft zich niet binnen in het schip te begeven, maar hij moet toch in het donkere water neerdalen en het onregelmatige gat, meters lang en breed, opmeten. Later moet hij er een stuk metaal op bevestigen, weer in het donker en toch geheel waterdicht! Duiken houdt maar da dan onder water gaan! De man moet zijn werk grondig kennen. Hij moet berekeningen kunnen maken omtrent waterdruk en zeestroomen op verschillende diep ten. Bij alle voorbereidingen moet de grootste nauwkeu righeid worden betracht. En tenslotte is hij elke mi nuut in levensgevaar. Daar raakt men eohter aan gewoon. De duikers zijn ruwe kerels met weinig verbeeldingskracht. Zij zijn al tijd sterk en krachtig gebouwd, zij kunnen veel verdra gen. Gewoonlijk zijn het gewezen zeelieden, gewend aan een gevaarlijk beroep. Matrozen, die op een goeden dag werden aangenomen om de duikers te verzorgen en van alles te voorzien en tenslotte zelf ook duiker werden. Dat is een promotie. Wij waren laatst in de gelegenheid een praatje te maken met den oudsten duiker, Alfred Pahlberg. Hij is 83 en duikt al 63 jaar. „Ik ben nooit werkelijk in gevaar geweest", verteldo hij ons. Hij had met haaien gevochten, met verstopte luchtbuizen gedo ken, luchtbuizen zien scheuren, zichzelf in de modder op den bodem der zee voelen wegzinken, maar hij was nooit werkelijk in gevaar geweest... Een bedriifszekere uitrusting. Het gevaar is ook inderdaad niet zoo groot, als wij het ons voorstellen. Duikers zijn over het algemeen rustige menschen en bezitten veel tegenwoordigheid van geest, waardoor er slechts uiterst zelden slachtoffers vallen. Zij weten, dat hun duikerpak en de verschillen de apparaten zoo goed mogelijk worden verzorgd. Zij worden uitgerust met een niet in te drukken helm en borstplaat, een buigzaam pak van rubber en zeildoek, een niet in te drukken luchtbuis; die met metalen kop pelingen aan de luchtpomp en den helm wordt bevestigd ijzeren of met lood bezwaarde schoenen van ongeveer 7 K.G., een stel looden gewichten voor borst en rug met een gezamenlijk gewicht van 35 K.G. en een touw van Manilla-hennep om te worden opgetrokken. Gewoonlijk hebben zij zaklantaarns en soms ook een telefoon bij zich. Wanneer de duiker geheel gekleed is, weegt hij bijna 350 K.G. Maar sl3 hij eenmaal onder water is, voelt hij daar niet veel meer van, omdat het gewicht zoo uitste kend is verdeeld. Hij beweegt zich dan even gemakkelijk als op het land in zijn gewone kleeren. In het water wordt het duikerpak ook soepeler. Hij kan tegenwoordig een steekvlam meenemen, dio speciaal is Ingericht om er onder water mee te kunnen werken. Dit is oen groote verbetering bij vroeger vergeleken, toen voor alles ge bruik gemaakt werd van dynamiet Nu gebruiken de duikers dynamiet alleen om b.v. een schip, dat de ge wone scheepsrulmte blokkeert, op te blazen, omdat dan het werken met een steekvlam te lang zou duren. Verder maken de duikers dikwijls gebruik van een soort brandslag, die soms wel een decimeter dik is. Door den druk van het water kan hij de weeke modder weg duwen en b.v. een tunnel maken onder de romp van een schip. Hü behoeft slechts de metalen mond van de buis in de modder ste steken; de druk van het water doet de rost. Hij moet nog oppassen, dat hijzelf niet meegesleurd en in de modder begraven wordt. Dikwijls zal hij zichzelf echter met opzet begraven, n.1. wanneor hij aan de on derzijde van het schip nog iets doen moet. Het maakt voor hem weinig verschil, of hij in modder of in water is begraven; hij is toch afhankelijk van zijn luchttoevoer. Als hij weer uit de modder wil opstijgen, maakt hij zich zelf lichter door de uitlaatklep van zijn pak to s'.uiten. Als hij dan een beetje heen en weer rolt, komt hij vanzelf naar boven. Een gevecht onder water met haaien. Hoe voelt een duiker zich nu onder water? Het on aangenaamste voor hem is, dat zijn omgeving onwezen lijk lijkt en niet bij hem schijnt te passen. De geluiden zijn ook niet prettig om aan te hooren en klinken ecnigszins als een echo. Hij hoort voortdurend het blub-blub van zijn luchtbuis. Als er een vlsch tegen zijn helm opzwemt, klinkt dat als een kleine ontploffing. De duikers, die een jaar of vijf geleden de lijken moes ten bergen uit de verongelukte Amerikaanscho duik boot S 51. moesten daarvoor 34 M. diep duiken in een school haaien! Deze waren afgekomen op do lijken In de onderzeeër, doch ltondcn ze natuurlijk niet bereiken. Dat de duikers zelf ook een goede prooi voor hen zouden zijn, schenen de haaien niet te weten; zij bekeken hen slechts nieuwsgierig en sloegen hen met hun sterke staarten van de duikboot af. Nu moesten de duikers eerst de haaien onschadelijk maken; er volgde een he vig geveoht, waarbij 20 haaien werden gedood. Het geluid van de staarten en lichamen der haaien tegen hun helmen en de vele andere geluiden, die zij tijdens dat gevecht hadden te doorstaan, veroorzaakten bij deze duikers echter een tijdelijke doofheid, die ook aan het front wel voorkwam als gevolg van zwaar geschut vuur. Doordat de duiker In zijn pak zit, heeft hij niet zoo veel te vreezen van haaien e. d., wat uit het boven staande voorbeeld wel blijkt. Bij het bergen van lijken wordt dit natuurlijk anders, omdat dan de haaien op het lijk afkomen. De meeste gevaren komen echter voort uit het nog steeds niet ideale duikerpak. Zoo kan een duiker afglijden langs de zijde van een schip, waarop hij aan het werk is Dan komt hij opeens 3 of 4 M. die per onder water; zijn luchttoevoer Is op die grootere diepte niet berekend en hij kan gestikt zijn, voordat men hem te hulp kan komen. Met het oog op zulke dingen moeten de verzorgers yan den duiker aan de oppervlakte der zee goed letten op de signalen van den duiker, waarvan er ongeveer zestig bestaan. Vier korte rukken aan het touw beteekent „ophalen", één ruk aan de luchtbuis „meer lucht" en twee rukken „minder lucht". Wanneer de duiker een tijdlang geen signalen heeft gegeven, wordt hij voor alle zekerheid opgehaald. Het ophalen een precies werk. Nu is dat ophalen van een duiker niet zoo eenvoudig als men denkt. Als hij zich op geen gTootere diepte dan zes vademen bevindt, kan hij dadelijk worden opge trokken, maar wanneer hij b.v. eenigen tijd op 50 of 60 M. diepte is geweest, wordt de plotselinge vermin dering van druk gevaarlijk voor hem. Bij het duiken ademt hij n.1. ook lucht van hoogeren druk in. Zijn lichaam neemt dan vooral meer stikstof op en kan die niet zoo spoedig verwerken. Wanneer de druk plotse ling verminderd wordt, laten de weefsels en het bloed zelf die overmaat van stikstof los, waardoor gasbelletjes ontstaan in de bloedvaten. Dit veroorzaakt een hevigen pijn, doofheid, duizelingen, misselijkheid, flauwten en in ernstige gevallen zelfs den dood. Daarom moet de duiker geleidelijk worden opge trokken, eerst b.v. tot 12 M. diepte, 2 minuten later tot 9 M. enz. Er bestaan nauwkeurige tabellen voor. Verder heeft elk behoorlijk Ingericht duikerschip een cel, waar- In de luchtdruk naar willekeur kan worden geregeld. De duiker kan daar dan dadelijk in gebracht worden en er een uur in blijven, terwijl de druk geleidelijk tot normaal vordt teruggebracht. (Nadruk verboden). VAKTEEKENSCHOOL. H-;t diploma verbonden aan de vakteekenschool te Schagen ls uitgereikt aan de navolgende leerlingen: J. Ranzijn 't Zand. G. Buijs, Schagen, A. Llgthart, Schager brug, P. Ott, Schagerbrug, J. Bas, Barsingerhorn, J. Pool, St. Maartepsbrug. SPARTA KAMPIOEN. Het door Texel ingediend protest tegen Spart* I is afgewezen, zoodat Sparta kampioen ls en het komende seizoen in den K.N.V.B. uitkomt. Zondag speelt Sparta een eerewedstrijd tegen oud-Sparta I, wat als volgt is samengesteld: A. Windt P. Brantenaar L. Anneveld K. Leguit M. J. E. A Buiskool J. Watertor J. C. Rus B. Biersteker B. Buiskool N. Kamp K. Hoogendoorn GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Aafje Elisabeth Ranke, 50 Jaren. Verschillende berichten. Tegen den boycot van Engelsche katoen. V.D. verneemt uit Londen: In een protestvergadering aan de beurs te Man chester namen de leuen van de beurs en de werk gevers en arbeiders der spinnerijen van Lancashire Dinsdag een motie aan, waarin van de Britsche re- gcering geëischt wordt, dat zij bij de Indische regee ring dringende stappen zal doen voor de opheffing van den boycot, die honderdduizenden Britsche arbei ders van hun bestaansmogelijkheid berooft. Toen Gandhi kennis kreeg van bovenbedoelde mo tie antwoordde hij, dat de boycot van Britsche pro ducten een economische maatregel van zelfverdedi ging is van het half verhongerde Indische volk. In plaats van, een dreigende houding tegenover Indië aan te nemen, zouden de lieden in Manchester en Lancashire heter gedaan hebben, naar middelen te zoeken om hun producten naar andere landen uit te voeren, waar hun producten meer welkom zijn dan in Indië. Het Volk meldt over den moord op het Rokin, dat do heer Fahrenholz, die het misdrijf heeft ontdekt, heeft verklaard, dat toen hij Maandagavond tegen acht uur het perceel verliet om in de buurt te gaan eten, het. hem is opgevallen, dat Van der Velde op de eerste verdieping in de kamer van den tandarts op e.a stoel voor het raam zat. Nooit te voren was *it gebeurd. In den regel was de conciërge in het keu kentje. De heer F. kreeg dan ook den indruk, dat de conciërge zat uit te kijken naar iemand, wiens komst hij verwachtte. Naar aanleiding van de verspreiding van de be schrijving van de wapens waarmee de misdaad aan het Rokin te Amsterdam is bedreven, heeft zich Woensdagechtend bij de politie aangemeld de hoofd vertegenwoordiger van een messenfabriek uit Solin gen. Deze heeft adressen opgegeven, waar dergelijke messen uit deze fabriek te Amsterdam worden ver kocht. De politie gaat de adressen na. Hi) handhaaft zijn rechten op den troon tot de uitspraak van de Cortes. Koning Alfonso heeft in een onderhoud met den hoofdredacteur van het Spaansche blad „A. B. C." verklaarof dat hij vastbesloten is de republikeinsche regeering, die voor hem de regeering van Spanje is, geenerlei moeilijkheden te bereiden. Doch het B. T. A., dat dit bericht uit Madrid sein de, liet een belangrijke passage in Alfonoso's ver klaring wg (welke wel in de rechtsche Fransche bla den staat vermeld), nl. dat de koning zeide: Ik heb Spanje verlaten uit eerbied voor den wil des volks, doch, wat mij betreft, had niemand het recht mij te vragen van den troon te dalen totdat de Spaan sche republiek door de Cortes zal zijn afgekondigd. De gemeenteraadsverkiezingen kunnen den volkswil hebben uitgesproken, maar de uitirg van den sou- vereinen wil der natie kan slechts door het parle ment worden bevestigd. Ge zult begrijpen, dat ik geen afstand van den troon heb gedaan. De rechten op den troon van Span je behooren aan mijn voorgangers en mijn nakome lingen; zij behooren niet mij alleen toe. Alleen tegen over de souvpreine macht der in de Cortes vertegen woordigd natie kan ik er afstand van doen. Niet tegen Nederland gericht. Verklaring van minister de Broquevllle. „Een oorlog tusschen Nederland en België ware een monsterachtigheid". De Belgische minister van oorlog. De Broquevllle, heeft bij de voortzetting van zijn rede bij de behandeling van de buitengewone credieten voor de organisatie der nationale verdediging verklaard, dat de verdedigings werken van Antwerpen en Gent een overval van uit het Noorden en van uit Luik en Nederlandsch Limburg met behulp van de 800.000 man, waaruit het Belgische leger zal bestaan, moeten verhinderen. De verdedigingslinie zal van groote kracht zijn. Het is niet juist, dat de oor log van 1914 de ondoelmatigheid van vestingen heeft bewezen. Evenmin is het juist te zeggen, dat de technici het niet eens zijn over het systeem der forten, welke geconstrueerd moeten worden. Overd e plaats der forten ia men het niet eens. Het Is noodzakelijk dat België zijn verdediging voor bereidt. Ongetwijfel is het verdrag van Locarno van groote waarde voor ons, maar niemand zou durven zeg gen, dat wij nooit meer aan een overval het hoofd te bieden zullen hebben. Wij kunnen met ons leger niet een te uitgestrekte linie verdedigen. Antwerpen en Gent zullen ons in staat stellen met de legers, die ons te hulp zullen komen, in verbinding te blijven. De verdedi ging van Antwerpen en Gent zal ons ook In staat stel len om deel te nemen aan den aanval op den over weldiger door die geallieerde legers. Het verdedigingssyteem, dat de Belgische regeering wil opbouwen, is tegen niemand gericht, ,en is alleen bestemd om ons land tegen eiken aanval te verdedigen. Tegen lucht- en gasaanvallen zijn maatregelen genomen Luik en Namen moeten onze mobilisatie en het samen trekken van onze troepen dekken, en een plotselinge overval beletten. De Broqueville leverde vervolgens crltlek op de hou ding der socialisten, die tegen de credieten zullen stem men, en vroeg hun, hoe zij de verdediging van het land willen organiseeren. De minister vond het een beetje vaag, om die te ba seeren op een internationaal plan en de samenwerking van alle pacifisten. Het zou niet voldoende zijn, dat wij de wapenen zouden neerleggen om Europa hetzelfde te laten doen. Aan hen, die de regeering verweten drie provinciën aan den vijand prijs te geven, antwoordde De Broque ville, dat de plannen voldoende soepelheid hebben, om aan alle eventualiteiten aangepast te worden. Nedevland en België. Zijn rede in de Kamer ter verdediging van de buiten gewone credieten voor de landsverdediging voortzettend beantwoordde de minister van defensie De Broquevllle degenen die zeggen dat de bewapeningen gericht zijn tegen Nederland. De minister zeide dat de (Nederland- sche) bladen aan België het recht toekennen zijn de fensie te organiseeren zooals het dit wensoht. Boven dien zou een oorlog tusschen Nederland en België een monsterachtigheid zijn. Niemand in België denkt er aan, de Belgen denken trouwens aan geen enkelen oorlog. De denkbeelden die hebben voorgezeten bij de vast stelling van onze plannen, aldus vervolgde de minister, zijn gezond en de eenige die te verdedigen zijn gege ven de krachten waarover wij beschikken. Centra van tegenstand zullen worden gevormd in Luxemburg en ook speciale eenheden van Ardenner jagers, uitsluitend be last met de verdediging van het land. De werken om Antwerpen zijn voor het oogenlblük uit gesteld maar het ls van belang om te Gent onmiddellijk een bruggehoofd te vestigen wegens het gewicht van het zoo snel mogelijk organiszeren van het gedeelte des lands waar het leger zich opnieuw zou kunnen vormen. De minister legde er den nadruk op dat niet wordt afgezien van de reorganisatie der wérken van de stel ling van Antwerpen. De gevraagde credieten bedragen 600 millioen. Hier van zullen 350 millioen worden besteed aan de inrichting van het bruggehoofd Gent en het weder in goeden staat brengen van de forten van Luik. De overige 250 millioen zullen dienen voor de aanschaffing van zwaar geschut. HET ALCOHOLVERBOD IN FINLAND. 118.000 vrouwen voor opheffing, Uit Helsingfors: Een delegatie van Finsche vrouwen heeft den Fin- schen staatspresident een door 118.000 vrouwen onder teekend adre3 aangeboden, waarin om opheffing van het alcoholverbod wordt verzocht De woordvoerdster der delegatie sprak bij de over handiging van het adres de hoop uit, dat Finland spoe dig bevrijd zal worden van de ellende, waarin het land door het alcoholverbod is geraakt. Enorme volksmenigte op de been. Gistermiddag heeft, begunstigd door prachtig len teweer en onder een stralenden zonneschijn, presi dent Doumergue van Frankrijk de koloniale ten toonstelling voor 1931 te Parijs geopend. Een enorme volksmenigte was daarvoor op de been gekomen en de belangstelling vpor dezen grooten dag die ook bleek uit een rijken vlapgentooi, bewees wel hoeveel beteekenis Parijs aan de tentoonstelling hecht die gedurende zes maanden nog meer dan anders de vreemdelingen naar hier zal doen toestroomen. De opening. Naar Havas meldt heeft generaal Lyautey, de com- raissiaris-generaal van de Koloniale Tentoonstelling bij de opening zijn medewerkers en met name de buitenlandsche commissaris-generaal dank betuigd. Spr. zeide voorts dat de tentoonstelling zal aantoo- nen hoe conservatief en weldadig de koloniale werk zaamheid is en dat zij een groote les zal zijn voor de eenheid der rassen. Verder zal zij bewijzen dat de toe komst van Frankrijk over zee ligt. De Italiaansclie gezant, prins di Scalea, betuigde uit naam van de buitenlandsche commissarissen be wondering voor het grootsche overzicht van het ko loniale leven, waarvoor Frankrijk de vriendschappe lijke medewerking van alle koloniseerende volken heeft gevraagd. De Fransche minister van koloniën zette uiteen, dat de tentoonstelling een beeld geeft van drie eeuwen kolonialen arbeid, die Europa moet aanspo ren tot onderlinge samenwerking, waartoe Frankrijk ten volle bereid is. EEN PRAEHISTORISCHE VONDST. Naar het Hongaarsche Corr. Bureau meldt, hebben arbeiders in een kiezelgroeve bij Boedapest deo nbescha digde onderkaak van een oer-rhinoceros gevonden. De kaak, die 1% M. lang is en tanden van 5 c.M. lengte heeft, behoort tot het skelet van een z.g. Italiaanschen oer-rhinoceros, die tegen het einde van het tertiaire tijd perk ook in Hongarije voorkwam. De kaak ia misdlen meer dan een millioen jaar oud. BELGISCHE GENEESHEER VEROORDEELD. Wegens grove onvoorzichtigheid. V.D. verneemt uit Brussel: Alhier heeft een geneesheer terecht gestaan wegens het veroorzaken van blindheid door grove onvoorzich tigheid. Op een recept voor een zuigeling van drie maanden had de dokter een oogwassching voorgeschre ven, waarin door den apotheker 20 centlgram zilverni traat moest worden gedaan. Het recept was zoo slor dig geschreven, dat de apotheker er 20 gram uit las. De dokter diende het kind zelf de oogwassching toe. Den volgenden dag was het kind blind. De geneesheer werd veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van 100.000 fr. GEVECHT MET AMERIKAANSCHE MIJNWERKERS Tien dooden, V.D. verneemt uit Harlan (Kentucky): Gemeld wordt, dat tien personen werden gedood en twaalf gewond in een geveoht tusschen de politie en mijnwerkers nabij Evarts (Kentuoky) in het hart van het 8taklngsgebled. Vijf politiemannen werden gedood. Bij het gevecht werd van machinegeweren en traangas- bommen gebruik gemaakt. Men vreest dat de gevech ten zich zullen herhalen. Het gevecht duurde langer dan een uur, en naar schatting hebben 125 mijnwerkers, van wie vele gewa pend waren, aan het gevecht deelgenomen. Een mededeeling van den Officier van Justitie te Tiel. De officier van justitie te Tiel, mr. Toutenhoofd, heeft gistermorgen in verband met loopende geruch ten aangaande de Culemborgsche moordzaak het vol gende meegedeeld: In tegenspraak met hetgeen daaromtrent in som mige bladen is gemeld, kan bericht worden, dat er van menige aanwijzing van de zijde van Sweeris of mr. Roobol, welke aanleiding kon geven tot justitieel ingrijpen, geen sprake is. Steeds heeft de justitie zich ontvankelijk verklaard voor elk bericht, deze zaak betreffende. In dep laatsten tijd is althans één feit komen vast te staan, waarbij de nu gearresteerde A. O. betrokken was. Met het oog daarop ging het parket te Tiel gisteren naar Culemborg om dienaan gaande inlichtingen in te winnen. De van O. verkre gen inlichtingen waren zoo weinig in overeenstem ming met hetgeen den officier van justitie bekend was, dat de rechter-commissaris meenae, O. niet in vrijheid te kunnen laten alvorens hij door het hoo ren vrn getuigen zich omtrent een en ander meer zeb 1 zou hebben kunnen verschaffen. Thuis wacht U een gezellig uurtje, Iedere week opnieuw, indien zich abonneert op ons GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. Abonnementsprijs: 72i^ ct. p. kwartaal. Elk nummer telt 16 bladzijden groot formaat. Abonneert U bij de Uitgevers van deze courant. Proefnummer gratis. SCHAGEN, 7 Mei. 25 stieren pinken f 150—300, 405 gelde koeien (magere) f 160-370, 30 idem (vette) f 250—400, 70 kalfkoeien f 260410, 40 pinken f 120180, 188 nuchtere kalveren- f 820, 321 overhouders f 3040, 19 bokken en geiten f 68, 25 varkens (magere) f 1418, 85 id. (vette) per Kg. f 0.340.38, 191 biggen f 813, 4 konijnen f 0.60— 1.75, 14 kippen f 0.50—2. EEERVEELING, SCHAGEN. 7 Mei. Aangevoerd zijn: ISO partijen 158220 stuks kipeieren 20 patrijen 7295 stuks eendeieren. De prijs liep van kip- eieren f 3.403.50, brpine f 3.803.90, eendeieren f 3.20 3.30. De veiling duurt voort. AMSTERDAM. 6 Mei. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 299 vette kalveren, le kw. f 0.84- 0.90, 2e kw. f 0.70—0 80 en 3e kw. f 0.560.64 per Kf levend gewicht; 74 nucht. kalveren f714; 570 var kens, vleeschvarkens 90—110 K G. f 0.49—0.50; zwart varkens f 0.45—0.48; vette varkens f0 43—0.45 pel Kg., slachtgewicht. Aan het abattoir zijn heden aan gevoerd uit Denemarken 11 wagons geslachte run deren. FURMEREND, 6 Mei 193L Op de heden gehouden voorjaarsmarkt waren aange voerd 207 paarden. De prijzen waren als volgt: rijpaar den f 150350, werkpaarden f 200300, slacht paarden f 100200, hitten f 100175. De handel was stug. WARMENHUIZEN, 6 Mei. Uien f 2.60, peen f 2.10 per 100 Kg. Aanvoer: 275 Kg. uien, 650 Kg. peen. DEN HELDER. 6 Mei. Aangevoerd en afgeslagen Gem. Vischafslag Noordzee- visscherjj: tongen f 0.500.40, kleine tongen f 0.10—0.08, per stuk, schol I f 87, n f 43, schar f 21 per kist, Door haringvisschers 775 tal haring f 1.200.20, 35 tal geep f 2417.50 per tal, 16300 Kg. ansjovis oer Kg. f 0.130.11. Door garnalenvisschers 2140 Kg. gekookt» garnalen per Kg. f 0.400.35. WIERINGEN, 5 Mei 1931. Aanvoer aan den Vischafslag te Den Oever: Ansjo vis: Vrijdag 1 Mei 200 Kg. 12 ct.; Zaterdag 2 Mei 450 Kg. 11 ct.; Maandag 4 Mei 4500 Kg. 12 ct.; Dinsdag 5 Mei 145 Kg. 13 ct., alles per Kg. Het verschil in prijs is groot bij verleden jaar; toen was de prijs ongeveer 60 ct. per Kg. De malaise laat zich hier ook geducht gevoelen, daar dit een speciaal beursartikel ls. ALKMAAR, 6 Mei. Aardbeien f 1.40—2.40, Andijvie f 1.90—3.50, bloemkorf I f 22—35, n f 10, kropsla f 4.90—8.40, knolselderie f ljW 3.60, komkommers f 1025 per 100 stuks, bleten f 4.50, uien f 2.60—4.90 per 100 Kg., prei f 5.20—8.10. rabarber f 4—9, raapstelen f 2.20—3.40, radijs f 3.80—8.90. selderie f 2—4.30, wortelen f 13.10-18.10 per 100 bos, spinazie f 0.29—0.60 per gr. bak. witlof I 11—15, H 7—10 p. 100 p- BROEK OP LANGENDIJK, 6 Mei. Aangevoerd: 13500 Kg. gele kool f 5.309.40, 3100 Kg. Deensohe witte kool f 4.601010, uien grove f 4.60, uien f 4—4.70, drielingen f 0.70 per 100 Kg. NOORDSCHARWOUDE. 6 Mei. Aangevoerd: 8400 Kg. uien: drielingen f 11-40. uien f 3.70—5.80, grove uien f 4.10—5.40, 7000 Kg. peen f 310, 3200 Kg. kroten f 3.10—5.60. 500 Kg. roode korf f 24.40, 22400 Kg. D. witte kool f 12—13.60, 10600 Kg- gele kool l 4.20-7.20 per 100 Kg.

Schager Courant | 1931 | | pagina 2