Schaper Courant DE GOUDEN SLEUTELS. Radioprogramma Tweede Blad. linister De Geer vóór ontwapening? Huiduitslag. VEREENIGING TOT ONTWIKKELING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Donderdag 7 Mei 1931. 74ste Jaargang. No 8862 Onder leiding van den heer Paul Kiè3, oud-beroeps officier, verschijnt sinds begin April een interessant •weekblad, getiteld „Oorlog en Vrede". Wat het beoogt, vindt een nadere omschrijving in den onder-titel, luidende: Algemeen weekblad voor de mocratische samenwerking, nationale ontwapening en internationale aansluiting. Misschien meenen sommigen of zelfs velen, dat dit doel weldra een utopie zal blijken. Dikwijls is echter alleen het pogen reeds schoon. U kent toch deze vers regels: en rekent den uitslag niet, maar telt het doel alleen. Welnu, dat doel is ongetwijfeld schoon en wie het militairisme rekent tot de ergste geesels der mensch- heid. kan niet anders dan met blijdschap kennis nemen van deze passage uit het inleidend artikel in nummer 1 „Wat in 't bijzonder ons ontwapeningsprogram betreft, zij medegedeeld, dat de medewerkers van dit weekblad het over de volgende punten eens zijn 1. Nationale ontwapening door omzetting van de oorlogsmacht in een politiemacht. 2. Verbod van alle gewapende korpsen en strijd organisaties die niet bij de wet zijn voorgeschreven. Afschaffing Burgerwacht en Bijzondere Vrijwillige Landstorm. 3. Geen mobilisatie dan na toestemming der Staten-Generaal. 4. Regionale ontwapeningsactie. 5. Europeesche aanéénsluiting. 6. Versterking en democratiseering van den Vol kenbond En wie zijn nu die medewerkers? Kopstukken uit den strijd voor ontwapening: sociaal-, vrijzinnig-, chris ten- en katholieke democraten, vrouwen en mannen, ook van „Kerk en Vrede", jongeren en ouderen, kortom een keurkorps, dat iets te zeggen heeft en dat, al spreekt het niet namens de partijen, waartoe het be hoort, als het ware getuigt van uit die partijen, wier doelstelling de hunne is. Intusschen is het doel van dit artikel eigenlijk iets anders, dan een aanbeveling van „Oorlog en Vrede". De lezer vergeve het ons: het bloed kruipt, waar het Iilet gaan kan en als wij medestrijders tegen het militairisme ontmoeten, van wie, zooals hier, veel is te verwachten, dan zouden wij niet gaarne verzuimen, hen aan onze lezers voor te stellen .Daarvoor staat er onder de dreiging van het militairisme te veel op het spel. Komen we thans tot ons eigenlijke onderwerp, dus tot de vraag of Minister De Geer voor stander zou zijn van ontwapening, of in. elk geval van minder bewapening, dan moeten wij uw aandacht vragen voor een passage uit een artikel van den leider van het weekblad Oorlog en Vrede, den heer Paul Kiès. In dat artikel wordt er op gewezen, dat het rommelt in alle groote partijen, die officieel nog volle 100«procent tegen nationale ontwapening zijn. Letterlijk lezen wij dan aan het slot van deze be. flchouwin „Trouwens, ook in eigen gelederen rommelt het „bij de Chr. Historische Unie geducht. Men fluis tert zelfs, dat Minister De Geer ern stig overhelt naar het ont- „wapeningsstandpunt, wat niet zoo „verwonderlijk zou zijn, wart deze minister heeft al "„eerder vermeend, dat de vraag ernstig onder het „oog moet worden gezien, öt het zich verschaffen „van waarborgen tegen overweldiging binnen het „bereik KAN liggen van een kleinen Staat." Op het vetgedrukte komt het aan. De heer Kiès plaatst deze regels apart tusschen aan- halingsteekens. Het zijn dus geen woorden van hem, Kiès, doch van minister De Geer: een andere beteeke- ais kan die speciale aanduiding niet hebben. FEUILLETON Naar het Engelsch van AMELIA E. BARR „Liefde, trouw en plicht» zie daar de gouden sleutels, die de poorten van het geluk openen.»" 15. Den volgenden morgen bracht Jonathan het beloofde bezoek aan het politiebureau. Hij was den vorigen avond te moe geweest, om nog met Steve te gaan praten en bij had het onderhoud met gerust geweten uitgesteld, overtuigd dat Steve toch op zijn verklaring niet zou worden vrijgelaten. Steve zat ineengedoken op zijn ruw-houten bankje, in de donkere cel. een deerniswekkende figuur en Jo nathan die eigenlijk een hevige antipathie tegen Sara's broer had, voelde ondanks zichzelf medelijden met hem Op Jonathan's pertinente vraag ontkende hij ook maar Iets van den aanslag op Aske af te weten. Wel was hij in gezelschap van Yates en Todd geweest en hoe dat kwam vertelde hij ook. Hij was al een paar dagen zwer vende geweest, de baloorigheid had hem weer eens te pakken gekregen, zooals hij zei en toen vervolgde hij: „Vier shilling, dat was alles wat ik nog bezat, meneer Burley. Maar ik wilde toch zorgen met Kerstmis weer thuis te zijn. Eergisteren, dus de dag vóór den aanslag, •oen ik juist op weg was om naar Nelly en de kinderen te gaan, zag ik Billy Brltton zijn ezel ranselen. Nu, u be grijpt, dat Lk met den besten wil van de wereld mijn dond niet kon houden en ik zei hem dan ook ongezou ten, dat hg een gemeene dierenbeul was. Toen pakte hij me onverhoeds beet en hij zou me zeker half dood ge- Blagen hebben, als Yates en Todd niet toevallig waren komen opdagen. Toen ik een beetje van den schrik be komen was, vroeg Todd om oen potje bier met hem te gaan drinken in „De liggende Os" en dat deed ik." „Hoe laat was dat?" vroeg Jonathan. „Dat weet ik niet precies meer. Maar toen we een Poosje in ,De Liggende Os" hadden gezeten, hoorde ik het zeven uur slaan en toen vond lk het tijd om op te ■tappen. Maar ük denk dat ik een beetje meer heb ge- «ronken dan goed voor me was, want toen ik mijn hand aen zak stak, merkte ik dat mijn vier shilling weg Ik dacht bij mezelf, als ik zonder een rooden Dan dringt zich echter de vraag op: Waar, wanneer en in welk ver- band heeft minister De Geer die woorden gesproken of geschre ven? Het is geen nieuwsgierigheid, welke ons deze vraag met nadruk doet stellen Duizenden in Nederland zijn reeds overtuigd, dat het verschaffen van waarborgen tegen overweldiging niet binnen het bereik van een kleinen Staat kan liggen Dat is zeer belangrijk, doch ln de gegeven verhoudingen zou het buitengewoon belangrijk zijn, als minister De Geer die meening ging deelen, al was het nog meer gedeeltelijk. Met zijn be zorgdheid voor 's lands financiën zou dat onvermijdelijk uitloopen op vermindering van de uitgaven voor defen sie, één of meer stappen dus op den weg naar ont wapening. We weien het: uit hel hartje van den winter stappen we niet in eens in den vollen zomer. Van 100 miliioen gulden per paar voor natte en droge bewapening dalen we niet plotseling op 30 miliioen of nog minder. Elk tiental millioenen dat uitgespaard wordt, is echter reeds van belang. Eenmaal in de dalende lijn gaat het verder gemakkelijker. Zoo ergens dan geldt hier: het is alleen de eerste stap, die moeite kost! 1931 zou ondanks den crisis een goed jaar zijn, ais het militairisme op kleine rantsoen werd gesteld. Is er werkelijk reden om daarvoor op de hulp van minister De Geer te mogen bouwen? Vrijdag 8 Mei. HILVERSUM (298 M.) V.A.R.A. 8.00 Tijdsein; 8.01 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R-A. 10.15 Voordracht door Jo Sternheim; 10.30 Voor de Zie ken; 11.3012.00 Gramofoonmuziek. A.V.R.O. 12.00 Tijdsein; 12.01—2.00 AVRO-Kwartet o.l.v. Dick Groeneveld; 2.002.30 Uitzending voor Scholen; 2.30 3.00 Kovacs Lajos en zijn Orkest; 3.003.30 Mode praatje door Mevr Ida de Leeuw-van Rees; 3.30 Ver volg concert Kovacs Lajos. V.A.R.A. 4.00 Tijdsein; 4.01 Orgelspel door Johan Jong; 4.30 Voor de kinderen; 5.15 Vooravondconcert door het VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot; 6.4ö Actueel allerlei uit de Arbeidersbeweging; 7.00 Gramofoonmuziek; 7.05 Toe spraak door P. Schoonderwoerd. Onderwerp: „Het Straatmakersbedrijf'; 7.258.00 Vervolg Concert. V.P.R.O. 8.00 Tijdsein; 8.01 Catechisatie door Ds. Van den Kie- boom; 8.30 Concert; 9.00 Lezing door Dr. J. A. de Ko ning; 9.30 Concert; 10 00 Persberichten van het Vrijz. Godsdienstig Persbureau 10.05 Vaz Dias; 10.15 Serie Fragmenten en Verhalen; 10.45 Gramofoonplaten- conoert V.A.R.A. 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Tijdsein en Sluiting. HUIZEN (1875 M.) K.R.O. 8.009.15 Morgenconcert; 10.0011.30 Instrumentaal concert door het K.R.O. Kunst-Ensemble o.l.v. Piet Lustenhouwer; 11.3012.00 Halfuurtje voor Zieken en Ouden van Dagen; 12.00 Tijdsein; 12.0112.15 Politie berichten; 12.151.45 Lunchmuzlek door het K.R.O. Quintet; 1.453.0Q Orgelconcert door Evert Haag, uit de St Dominlcuskerk te Amsterdam; 3.005.45 Populair Middagconcert door het K.R.O.-Salon-Orkest o.l.v. Mari- nus van 't Woud; 5.456.00 Spreker: Max K. Gerisch. Onderwerp: Een reis naar Oost-Duitschland; 6.007.00 Gramofoonmuziek; 7.007.30 Spreker: J. Aarden. On derwerp: Boekdrukkunst; 7.307.45 Politieberichten; 7.458.15 Lezing over: „De behandeling van de Ziekte wet"; 8.1510.45 Aansluiting met het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Rotterdam. Concert door het ICR.O.-Orkest o.l.v. Johan Gerritsen; In de pauze: Persberichten van Vaz Dias; 10.4512.00 Gramofoon muziek. Zaterdag 9 Mei. HILVERSUM (298 M.) V.A.R.A. 8.00 Tijdsein; 8.01 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Uitzending voor Arbeiders in de Continubedrijven; 12.00 Tijdsein; 12.01 Middagconcert door het VARA- Septet; 1.45 Onderbreking voor verzorging van den zender; 2.15 Gramofoonmuziek; 2.30 Kwartiertje v. h. cent thuiskom, zul je het lieve leven weer aan den gang hebben. En dan het gezicht van Sara! Daarom kroop ik maar in een hooiberg en toen ik den volgenden mor gen wakker werd, was het al een uur of elf. Ik ram melde van den honger; op een boerderij vroeg ik een stuk brood en toen zwierf ik weer ln de „Os" verzeild, Yates en Todd trakteerden en het werd een vroolijke avond. Toen kwam de politie opeens binnenvallen en nam ons alle drie mee!" „Ik zal je gelooven, Steve?" zei Jonathan, „want ik acht je niet in staat om in koele bloede een lafhartigen aanslag op iemand te plegen. Ik zal mijn best doen, om je zoo gauw mogelijk op vrije voeten te krijgen, maar ik hoop dat het gebeurde een les voor je zal zijn." rHet is een beroerde boel," zuchtte Steve, „zelf al kom ik vrij, dan wil nog niemand me weer hebben na deze geschiedenis. Wat ben ik toch stom geweest" „Je kimt bij mij op de fabriek weer terecht," stelde Jonathan hem gerust, „en ik hoop dat je een ander mensoh zult worden. Nelly heeft warempel pas haar derde kind gekregen en Is doodziek geen brood in huis... en jij zit met allerlei slampampers en schavuiten ln de kroeg, 't Is me wat moois! En als het dezen keer goed afloopt, Steve, een volgende maal ben je misschien niet zoo gelukkig... als je niet radicaal verandert ga je naar den kelder. Daar is geen ontkomen aan, jongen." Na zijn gesprek met Steve, had Jonathan een onder houd met den inspecteur. Maar deze was, ondanks Jo nathan's verklaring dat hij maar twee mannen in het bosch had zien verdwijnen en het feit, dat de arbeiders van Aske Hall vóór het plegen van het misdrijf, slechts twee en niet drie personen aan den kant van den weg hadden opgemerkt, niet bereid Steve fos te laten. Jo nathan en de arbeiders hadden hem niet gezien, maar dat bewees nog niet, dat Steve niet bij den aanslag te genwoordig was geweest, meende de inspecteur. Trou wens, Yates en Todd beweerden ook, dat ze er niet bij waren geweest, ofschoon hun signalement overeenkwam met dat der mannen, die Burley had gezien. Wel was de buit niet bij hen gevonden, maar die konden ze natuur lijk hier of daar in veiligheid hebben gebracht. De in specteur was in elk geval van plan Steve, die toch als een zwerver en een kameraad van allerlei gespuis be kend stond, vast te houden, tot meneer Aske zelf ge hoord kon worden. Die kon waarschijnlijk wel vertellen, of hij door twee of drie mannen was aangevallen en hij kende de verdachten alle drie. „Tot meneer Aske gehoord kon worden", herhaalde Jonathan moedeloos in zichzelf, toen hij het bureau ver liet. Zou Anthony ooit den mond weer openen of de oplossing van het raadsel meenemen in het graf? Jonathan huiverde. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voorzichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar over heen nog wat Purolpoecler. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. Inst. v. Arbeidersontwikkeling; 2.45 Paedagogisch Con cert; 4.15 „Ons Huis een Tehuis", door T. Landré; 4.40 Gramofoonmuziek; 4 45 Cursus Esperanto; 5.05 Radio- Volksuniversiteit; 5.35 Gramofoonmuziek; 5.45 S.D.A.P.- kwartiertje; 6.00 Indisch Uurtje; 7.00 Vooravondconcert door het VARA-Mandoline-Ensemble; 7.50 VARA-Varia; 8.00 Zaterdagavond-programma, met medewerking van het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot en het Groot Volkstooneel; 10.20 Persberichten van Vaz Dias; 10.30 Vervolg Concert VARA-Orkest; 11.00—12.00 Gramo foonmuziek; 12.00 Tijdsein en Sluiting. HUIZEN (1875 M.) K.R.O. 8.009.15 Morgenconcert; 10.0011.30 Gramofoonmu ziek; 11.3012.00 Godsdienstig Halfuurtje; 12.00 Tijd sein; 12.0112.15 Politieberichten: 12.151.45 Lunch concert door het K.R.O.-Sextet; 1.451.50 Berichten van den Nederlandschen Postduivenhoudersbond; 1.50 2.15 Gramofoonmuziek: 2.152.30 Verzorging van den zender; 2.304.30 Uitzending van de kinder-operette „De fee aan den bron" door het gezelschap A. Klijman; 4.305.00 Zwemcursus door S. P. J. Borsten; 5.006.00 Gramofoonmuziek; 6.016.15 Nieuwsberichten ln het Esperanto; 6.15—6.35 Journalistiek Weekoverzicht door Paul de Waart; 6.357.00 Lezing: Belastingwetten en wat iedereen daarvan weten moet: 7.007.30 Spreker: Roestam E. Perpatih. Onderwerp: Menangkabau; 7.30— 7.45 Politieberichten; 7.458.00 Sportpraatje; 8.00 Tijd sein; 8.0111.00 Concert door „The Dutch Gentleman Band", o.l.v. Fred. van Zanten. In de pauze (9.009.30) Nieuwsberichten van Vaz Dias en een Lezing over: „Horloges"; 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Vergadering op Woensdag 6 Mei 1931, in het Land- bouwhuis te Alkmaar. De Voorzitter, de heer J. Best Nz., opent de verga dering en zegt: Mijne Heeren! Namens het Bestuur van de Vcreeniging tot Ont wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier heet ik U allen hartelijk welkom op deze vergadering. Een bijzonder woord van welkom richt ik tot den Edelachtb. Heer Burgemeester van Alk maar en tot de vertegenwoordigers van de pers. o Ik verzoek de heeren op te staan. In de eerste plaats gevoel ik mij gedrongen na mens deze vereeniging een woord van eerbiedige na gedachtenis te wijden aan ons voor eenige maanden geleden overleden lid, den heer K. Breebaart Jz. Door den heer Breebaart werd altijd met grooten ijver deelgenomen aan de werkzaamheden dezer ver eeniging. Meermalen was de heer Breebaart be stuurslid en voorzitter. Zijn groote bekwaamheid en zijne voortreffelijke karaktereigenschappen waren voor ons allen ten allen tijde een voorbeeld. Voor al hetgeen de heer Breebaart voor onze vereeniging heeft gedaan, past ons een woord van oprechten dank. Eere zij zijne nagedachtenis. Hij ruste in vrede. o Wanneer wij onze gedachten over den landbouw laten gaan, dan kan het niet anders of wij worden getroffen door de vele moeilijkheden, waarmede de landbouw, veeteelt, tuinbouw, enz. heden te kampen hebben. Deze moeilijkheden worden voor een groot gedeelte veroorzaakt door .de invoerrechten welke door de landen, waarheen onze land- en tuinbouw producten worden gezonden, worden geheven. Nog dezer dagen worden o.a. de invoerrechten voor ver- verschillende producten in Duitschland weder ver hoogd, onder leiding van den Duitschen Minister voor Voedselvoorziening, den heer Schiele, En toch bevindt Duitschland zich ook in financieele moeilijk heden tengevolge van de verplichtingen, voortsprui tende uit het verslag van Versailles. Een groote opklaring zou het in de huidige om standigheden geven als in de geheeie wereld alle in voerrechten werden afgeschaft, waardoor alle volke ren nadei tot elkander werden, gebracht. Nochtans schenken wij met belangstelling aan dacht aan hetgeen door onze regeering wordt gedaan voor de landbouwbelangen. Wij noemen in dit op zicht de bevordering van het landbouwonderwijs, de oprichting van het Staatsveeartsenijkundig onder zoekingsinstituut, de tarwewet, de steun aan de sui kerbietenteelt, den verderen uitbouw van de werking van de landbouwuitvoerwet, o.a. de controle op zui vel, akkerbouw, tuinbouw en pluimveeproducten en de baconcontrole. Door eerste klas producten met garantie moet ons land zijn reputatie in het buiten land handhaven. De Vereeniging Hollands Noorderkwartier heeft ge durende 60 jaren met buitengewonen ijver en zeer ze ker met zichtbaar resultaat gearbeid aan de techni sche verbetering van den landbouw, daarbij gesteund door de onderscheidene consulenten en heeft in dit opzicht zeer zeker een goede staat van dienst. Ik wil U bij deze allen opwekken om op dit voetspoor door te gaan en tevens de hoop uitspreken, dat voor den landbouw spoedig betere tijden mogen aanbreken. Met dezen wensch open ik de vergadering. De heer Wendelaar brengt eerstens een woord van dank voor de vriendelijke woorden tot hem gespro ken en prijst zich gelukkig dat hij zijn belangsteJ- ling in den landbouw kan toonen door practisch aan het werk der vereeniging deel te nemen, door de rekening en verantwoording dezer vereeniging na te HOOFDSTUK XVIIL Groote veranderingen. Den ochtend na Kerstmis liet Burley direct een groot plakkaat aan het hek van zijn fabriek plakken: „Vierhonderd wevers gevraagd voor direct. Uitsluitend eerste krachten. Hoog loon." Hij had van Jonas Stutton den tweeden Kerstdag nog eens een telegram gehad, „dat het met de waterkracht in orde kwam", en wachtte nu maar rustig af, dat dit ook zou gebeuren. Die oude oom scheen een toovenaar! Hij hoefde niet bang te zijn, dat zijn oproep zonder succes zou blijven; bij stroomen kwamen de meisjes en wevers zich aanmelden. Het loon, dat hij in overleg met Stutton bood, was hooger dan dat wat Sykes betaalde en er waren dan ook heel wat arbeidskrachten van zijn fabriek onder de sollicitanten. En daar had Jonathan 'n grimmig welbehagen in, want ofschoon zijn gevoelens ten opzichte van Aske radicaal waren omgeslagen; Sy kes, die geen middel onbeproefd had gelaten om hem te plagen en te benadeelen, verafschuwde hij uit den grond van zijn hart. Terwijl Jonathan en Ben druk bezig waren met het aannemen der nieuwe arbeiders en het nemen van maat regelen, dat de fabriek zoo spoedig mogelijk weer op olie kracht kon werken, verscheen Stutton op het too- neel. Hij was kolossaal in zijn nopjes, toen hij al het leven en de drukte zag, dat het weer in bedrijfstellen van de fabriek meebracht, een groote tegenstelling met da troostelooze slapte, waarvan zijn neef hem een paar da gen geleden zoo'n trieste beschrijving had gegeven. Hij wandelde de werkzalen eens rond. om zich een idee van het bedrijf te vormen, zich inwendig verkneukelend dat die verlaten weefgetrouwen over enkele dagen weer hun kunstige weefsels zouden afleveren. Hij wilde Jonathan en Ben niet van hun werk houden en ging daarom eens een wandeling maken op het terrein rondom de weverij; hij moest die beruchte sluis toch eens van dichtbij be kijken! En terwijl hij langs de rivier liep, kwam Sykes an dan anderen kant aan. Aske's bedrijfsleider wilde doen of hij den ouden heer niet zag, wat op den breeden, met boom enbepianten oever mogelijk was, maar Stut ton daoht er anders over en hield ham staande. „Zoo, ouë jongen", begroette hij hem met spottende jovialiteit, „hoe gaat het er mee? Jullie zullen wel spoe dig een toontje lager zingen, denk je ook niet?" Sykes, die al bij geruchte gehoord had, dat de ge vreesde oude ruziezoeker uit Milfort, Jonathan's bond genoot in den strijd was geworden, en begrepen had. dat dat niet veel goeds voorspelde, wilde liefst zoo gauw mogelijk aan dit gesprek een einde maken. „Ik heb niets met u te maken, meneer Stutton," zei zien. Alles werd in volkomen orde bevonden tot een ontvangst van f 3064.80V2» en batig saldo 1469.67. De rekening werd goedgekeurd. De heer Wendelaar verlaat de vergadering. De notulen werden vervolgens gelezen en onver* anderd goedgekeurd. Verschillende kennisgevingen van verhindering de vergadering b j te wonch, waren ingekomen. Vqor de verdere ingekomen stukken en modedee- lingen verwijzen wij naar ons nummer vtui gister. De heer Veenstra, Landbouwconsulent te Schagen, geeft eenige korte mededeelingen over de proefvel den, waaruit het belangrijkste was dat -vat goed on derhouden kleigraslandcn betreft, geen hoogere op brengst van beteekenis wordt verkregen door kali- bemesting en thomasslakkcnmeel-toevoeging. Wat de lichtere gronden betreft, komt inleider tot een andere conclusie. Het eiwitgehalte en kalkgehalte van het hooi van de proefvelden in den Beemster was zeer goed. Kalkbemesting op verzuurd bouwland gaf bevre digende resultaten, ook op lage veengronden was deze bemesting van goeden invloed op de hooiw.n- ning, wat eerst na'het tweede jaar tot uiting kwam. Ten opzichte der tarweproefvelden en van de gerst proefvelden werden ook eenige mededeelingen ge daan. Ook over aardappelproefvelden, die over opbrengst en wratziekte liepen, hoorde de vergadering eenigo interessante bijzonderheden. Uit een kook proef, ge houden op de Landbouvvhuishoudschool bleek, dat de nieuwere soorten als Frisia, Fürore, enz., volstrekt niet minder waren als de bekende Bravo's. De heer Dr. Scheij drong aan op verdere belang stelling ten opzichte van het kalkgehalte van het hooi, dit met het oog op het stremmen der melk. Spr. wijst op het slechte stremmen der melk in de Scher mer en vraagt naar het kalkgehalte van het hooi daar. Spr. informeert verder naar de bak waarde van de W. J. P.-tarwe. Deze vragen werden uitvoerig door den heer Veen stra beantwoord, waarna voorzitter hom dank brengt voor zijn belangwekkende mededeelingen. De volgende vergadering wordt te Hoorn gehouden. Tot onder-voorzitter wordt benoemd de heer Kra mer Glijnis te Schermer. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren: P. J. Visscher te Wieringerwaard; P. Stapel Cz. te Hoogkarspel; E. Govers te Alkmaar. Door den Secretaris worden gelezen de rapporten van de Wegencommissie en Kanalencommissie, die reeds in ons nummer van gisteren zijn opgenomen. De heer Joh. de Veer spijt het dat de Wegencom missie zich niet gesteld heeft op het standpunt van overname van alle wegen. Het instellen van wegschappen mag men gewenscht meenen, maar men kan niemand verplichten lid van een wegschap te worden. Spr. meent ook dat het noo dig is om een meer uniform wegbeheer te krijgen, dat zal ook goedkooper zijn. Spr. herinnert er aan, dat Ged. Staten geen steun willen geven aan wegen die niet aan het doorgaand verkeer zijn aangesloten. Spr. noemt dat onbillijk, want hoe afgelegen de weg ook is, er zal toch steeds autoverkeer over die wegen zijn. Er wordt dus wegen belasting voor betaald, wat in het Wegenfonds komt en daaruit kunnen ook deze wegen finantieel ge steund worden. Spr. meent dat het noodig is, dat de Provincie zich wat meer op de hoogte stelt van de kosten van het wegenonderhoud en dat eens wat meer aandacht wordt gewijd aan de bescherming der wegen. Thans hij norsch en maakte aanstalten om door te loopen. .Maar ik heb een heeleboel met jou te maken, waarde heer," klonk het grimmig. „Je zult weten dat je een bloedeigen neef van mij het leven hebt zuur gemaakt Maar lk wil je toch een vriendschappelijken raad geven en dat is, een ander baantje te zoeken. Je weet wel, Jonas Stutton houdt niet van half werk en die fabriek van jullie zal binnenkort wel mijn eigendom zijn; ik ben niet gesteld op een concurrent zoo vlak bij mijn deur! En je begrijpt zeker wel, dat ik dan niet van plan ben jou te houden. Dat je rijk uit is, zul je overigens straks wel merken, als je je post doorkijkt Of heb je dat al gedaan De bedrijfsleider schudde stug het hoofd. „Nu, dan zou ik maar gauw naar kantoor gaan," ad- visierde Stutton plagend. „In denk dat er wel een aar dig verrassinkje voor je ligt" De oude heer had geen woord te veel gezegd: toen Sykes de poet behandelde, vond hij daarbij een brief van Matthew Rhodes, waarin deze hem niet alleen opdroeg meneer Burley verder geen stroobreed ln den weg te leggen, maar ook met den meesten spoed de afsluitingen in de sluis te openen, zoodat Burley's fabriek weer over voldoende waterkracht zou beschikken. De brief liet aan duidelijkheid niets te wenschen over en Sykes wist niet hoe hij het had. Wat voor een won der was hier gebeurd? Was dat allemaal de invloed van Jonas Stutton?" Het was inderdaad de Invloed van Jonas Stutton, zoo als hij tegenover Jonathan reeds had laten doorscheme ren wist hij zekere dingen uit de praktijk van den ad vocaat, die deze liever niet algemeen bekend wilde zien en een toespeling in die richting, was voldoende geweest om Rhodes zijn volle medewerking te doen verieenen aan Stutton's plannen. De beide mannen waren overeen gekomen, dat Rhodes er onmiddellijk bij Aske op zou aandringen de sluis te openen, zoodat het proces kon eindigen, waartegenover Jonas Stutton zich bereid ver klaarde de fabriek voor een goeden prijs over te nemen. Rhodes had zich al direct met zijn cliënt in verbinding gesteld, maar vernomen datd eze aangevallen was en in hoogst-bedenkelijke toestand verkeerde. Toen had hij, bervreesd voor het nadeel dat Stutton hem kon berokke- kenen en in overleg met dezen, besloten op eigen gezag Sykes order te geven, de watertoevoer naar Jonathan's fabriek weer door te laten. Als Aske na zijn herstel den ouden toestand wilde bestendigen, moest hij het zelf we ten, Rhodes kon er zich dan op beroepen, dat htf den dam had laten openen met het oog op het zeer gunstige bod van Stutton, dat vervallen zou, als de sluis dicht bleef. Zoo spaarde de sluwe advocaat de kool en de geit en bleef zelf buiten de moeilijkheden. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5