Schager Courant De verwoesting van Maagdenburg. DE GOUDEN SLEUTELS. Waarnaar men luistert BERICHT. Tweede Blad. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Woensdag 13 Mei 1931. 74ste Jaargang. No. 8865 Tot op den grond gelijkgemaakt drie eeuwen na de vreeselijke ver woesting. Het einde van een belang rijke wereldberoemde stad in de 17de eeuw. Op 20 Mei 1631 meldde generaal Tilly aan Keizer Fer- dlnand II de verovering van Maagdenburg met de woor den: „Sinds den val van Troje en Jeruzalem heeft de wereld zoo'n overwinning niet meer gezien." Dat was niet te veel gezegd. Zelfs de verwoesting van Milaan door Frederik Barbarosso, waardoor de geheele wereld der Middeleeuwen was opgeschrikt, kon niet vergeleken worden met het lot, dat Maagdenburg trof. Alles, wat Homerus en Virgilius ons mededeelen over de verove ring van Troje, wordt nog overtroffen door de wreedheid •waarmee de veroveraars in de ongelukkige stad Maag denburg hebben huisgehouden. Er is in de geschiedenis geen tweede voorbeeld te noemen van een dergelijk lot Alle hartstochten, die in een tuchtelooze soldatenbende kunnen oplaaien, werden hier onbegrensd opgezweept door de politieke en godsdienstige verschillen. De groote massamoord Er werden 20.000 menschen gedood op slechts één dag van moorden en branden; bij zonsopgang was de groo- te stad aan de Elbe reeds één rookende puinhoop ge worden. De strijd tegen keizerlijke willekeur. Reeds twaalf jaren woedde de vreeselijke dertigjarige oorlog, die voornamelijk het doel had, het verzet tegen de staatkundige willekeur van den keizer uit te roeien. Tilly had gevoöhten voor het katholicisme, Wallenstein voor den keizer beiden hadden een reeks van over winningen behaald. Ook de koning van Denemarken had het noodlot niet kunnen afwenden; bij den vrede van Lübeok in 1629 had hij alle hulpverleening aan do tegenstanders van den keizer moeten staken, waardoor zijn voormalige bondgenooten geheel werden prijsgege ven aan den willekeur van den keizer. Voor het eerst sinds 100 jaar kon de keizer zich weer heer en meester voelen in Duitsöhland en, streng katholiek opgevoed, was hy vast besloten, nu ook een einde te maken aan de geloofsverdeeldheid, die sinds het optreden van Lu- ther Duitschland In twee kampen had verdeeld en waar reeds Karei V machteloos tegenover had gestaan. Hij vaardigde een edict uit, waarbij zoo goed als alle voormalige R.K. kerken, kloosters en landgoederen in Noord-Duitschland werden gerestitueerd aan het katho- flioisme, nadat zij reeds gedurende twee generaties daar aan v/aren onttrokken. Wallenstein en Tilly voerden met gestrengheid de be velen van den keizer en de wensohen der kerk uit Maar Maagdenburg bleef weerstand bieden. En dat deed het ook, getrouw aan zijn roemrijk verleden. De stad beheerschte het grootste, rijkste en belangrijkste van al le gebieden, die aan de katholieke kerk moesten worden teruggegeven; men noemde haar „zoo rijk als zeven ko ninkrijken." Wallenstein trad eohter zoo aanmatigend op, dat de keizer het eenstemmige verlangen van alle vorsten en raden moest inwilligen en hem het opperbevel ontnam. Gustaaf Adolf van Zweden wilde voorkomen, dat de Duitsche keizer zijn macht aan de Oostzee definitief zou grondvesten. Als hij slechts Maagdenburg kon bereiken en die stad tot basis kon nemen voor zijn krijgsverrich tingen in Midden-Duitsohland, zou hij voor zijn onderne ming de beste vooruitzichten hebben, die hij slechts kon FEUILLETON Naar het Engelsch van AMELIA E. BARR „Liefde, trouw en plicht... zie daar de gouden sleutels, die de poorten van het geluk openen..." 18. Wéér boog Jonathan zich over het meisje en kuste baar nogmaals. Hij beschouwde haar als zijn verloofde maar dacht er niet aan, haar voor te stellen haar een voudige werkkring op de fabriek op te geven. Hij wist dat haar trots er zich tegen zou verzetten haar levens onderhoud van hem aan te nemen, zoolang ze nog niet getrouwd waren en om dezen nobelen trots was ze hem nog dierbaarder. Ze greep zijn hand. „Over een poos, Jonathan," ging ze voort, ..zullen alle schaduwen verdwenen zijn en dan zal Ik geen andere taak meer hebben, dan ieder uur van je leven gelukkig te maken..." En schuchter, aarzelend, drukte ze een zachten kus op zijn wang. De tranen kwamen Jonathan in de oogen en het duur de Jangen tijd voor hij zijn aandoening weer meester was. „Sara", zei hij eindelijk, op onzekeren toon, ,als het voor jezelf was, zou ik het niet wagen, je ook maar een penny aan te bieden, ofsohoon alles wat ik bezit voor mijn gevoel jouw eigendom is. Maar je moet mij toe staan iets voor Nelly en de kinderen te doen, want al zal Steve ook weer gauw zijn brood kunnen verdienen, er zal ook wel een heeleboel noodig zijn om het gezin Weer op streek te hc-lpen na zoo'n periode van inzinking." „Ben Holden heeft mij mijn loon gebracht, Jonathan", Weerde Sara af. „Goed, maar dat Is immers niet voldoende in verhou ding tot wat er noodig is. Bovendien is dat loon voor jou en niet voor het gezin van Steve. Kom, Sara, je doet mij er een plezier mee, als je het aanneemt en verster kende middelen en kleeren en schoenen koopt en wat er nog meer noodig mocht zijn. Steve zal morgen of over morgen wel thuis komen en kan dan zorgen dat de boel hier op peil blijft." Maar Jonathan's optimisme ten opzichte van Sara's broer, werd al spoedig teleurgesteld. Ditmaal lag het wensehen. Tilly moest dus voortmaken; Maagdenburg moest ingenomen worden, doch het had reeds meni- gen aanval met succes weten af te slaan. De verwoesting van Maagdenburg. Doch daardoor waren de Maagdenburgers te veel ge sterkt in hun vertrouwen op de vastheid hunner wallen. En toen Tilly in den vroegen morgen van 20 Mei uit alle kracht de slapende stad aanviel, wist hij haar in te nemen. Het was een vreeselijk ontwaken. Otto von Guericke was toen raadsheer van Maagdenburg en was getuige van de gruwelijke tooneelen. In zijn „Geschiede nis van de belegering, verovering en verwoesting van Maagdenburg" heeft hij ze kort daarna beschreven. Hij zegt: „Het was een onafgebroken moorden, branden, plun deren, pijnigen en ranselen... Door de woestelingen wer den toen onder angstaanjagend noodgeschrei duizenden onschuldige mannen, vrouwen en kinderen vermoord en op verschillende wijzen wreed terechtgesteld, zoodanig dat het niet met woorden beschreven en met tranen beweend kan worden. Deze treurige tijd heeft echter niet veel langer dan twee uur ln de stad geduurd, om dat door de plotseling opstekenden wind de brand aanvankelijk aangestoken op bevel van den graaf van Pappenheim om de burgers te verwarren en verschrik ken en verder voortgezet door de soldaten, die ook hier in van geen matigheid en ophouden wisten zoodanig de overhand kreeg, dat om tien, uur 's morgens alles in brand stond en om tien uur 's avonds de geheele stad ■met het mooie raadhuis en alle kerken en kloosters ge heel in asoh en puin lag. Zoo heeft men deze belang rijke, wereldberoemde stad, een sieraad voor het ge heele land, in één dag in vuur en vlam laten opgaan en haar overgebleven inwoners met vrouw en kinderen als gevangenen voor den vijand uit zien drijven, zoodat het gekrijt, geween en gekerm tot ver in den omtrek hoor baar was. Aan Tllly's roem een eind. Vele vrouwen en meisjes ontkwamen hun noodlot slechts, door den dood in de Elbe te zoeken. Men heeft Tilly na het veroveren der stad verzocht om een einde te maken aan de schandelijke uitspattingen, moorden en plunderingen der soldaten. Daarop moet hij geantwoord hebben: „Kom over een uur terug, dan zal ik zien, wat ik doen kan. De soldaten moeten toch iets hebben voor hun gevaarlijk werk." Doch de verovering van Maag denburg was de laatste overwinning van Tilly, Nog in hetzelfde jaar vond hij in Gustaaf Adolf zijn meester, die in een overwinningstooht voorttrok naar Mainz, de hoofdstad van het voornaamste Aartsbisdom en naar Munchen. Daarna maakte hij zich reeds gereed om op te trekken naar Weenen, het bolwerk van het Duitsche keizerschap, toen Wallenstein opnieuw door den keizer in zijn moeilijkheden tot opperbevelhebber werd benoemd en hem dwong, naar het Noorden terug te keeren, om zijn werk kort voor de voltooiing daarvan te vernietigen Schiller heeft deze dramatische periode uit de gesohie- denis van zijn vaderland beschreven en daardoor de merkwaardige wisselingen van het lot in den Dertigja rigen oorlog voor ons doen voortleven. niet aan Steve, hij had de les, die zijn arrestatie voor hem was geweest, inderdaad ter harte genomen en wil de nu niets liever dan met regelmatigen arbeid een be hoorlijk stuk brood verdienen voor zijn gezin. En het loon, dat Jonathan hem gaf, omdat hij tot de allerbeste onder zijn vakgenooten behoorde, stelde hem daartoe ook in de gelegenheid. Maar de kameraden op de fa briek lieten hem duidelijk het vooroordeel merken dat bij bekrompen lieden bestaat tegen iemand, die „geze ten" heeft, al is het dan ook onschuldig. Ze bespotten hem, riepen hem op straat na, meden hem en al spoedig was hij de paria van de fabriek. Hij hield er zich kranig onder, maar zoowel Jonathan als Sara begrepen, dat het toch vroeg of laat moest mis- loopen: iemand van Steve's geaardheid kon een derge lijke bejegening niet lang verdragen. En als de onver schillige baloorigheid weer zou bovenkomen... dan zou de ellende opnieuw beginnen... Steve was eigenlijk nog nooit aan zoo'n groot gevaar blootgesteld geweest en dat was dubbel tragisch, nu zijn goede voornemens zoo duidelijk bleken. Het was Jonathan, die een oplssing vond. Hij wist in de buurt van New York een textiel-fabriek, met den eigenaar waarvan hij al jarenlang vriendschappelijke re laties onderhield en deze Amerikaansche zakenvriend verklaarde zich bereid, Steve, die hem als een kunste naar in zijn vak was aanbevolen, een plaats op zijn weverij te geven. Steve was dolblij in het vooruitzicht van de zeereis en het leven in een land, waar de opvat tingen en verhoudingen veel ruimer waren dan in zijn geboortestreek; hij verheugde er zich reusachtig op een nieuwe wereld, nieuwe menschen en nieuwe toestanden te leeren kennen. Nelly en de kinderen zouden voorloopig in Engeland blijven, onder Sara's trouwe hoede, tot Steve een beetje ingeburgerd was en het zou blijken dat zijn nieuwe po sitie van blijvende aard was. Maar het kwam allemaal heel anders uit, dan Steve en zijn vrienden het zich hadden voorgesteld... hoewel gelukkig niet slechter! Jonathan had passage genomen op een kleine varchtboot en deze had tijdens den over tocht voortdurend met zwaar weer te kampen, terwijl tot overmaat van ramp, een groot deel van de beman ning ziek werd. Nu had Steve gelegenheid om zich van zijn besten kant te toonen en hij deed het ook. Hoewel hij het zeemansvak niet verstond en dus geen matrozen werk kon doen, maakte htf izch in elk ander opzicht buitengewoon verdienstelijk, waartoe zijn aangeboren handigheid hem in staat stelde. Hij speelde voor kok, hofmeester, ziekenverpleger, alsof het altijd zijn dage- lijksch werk was geweest, hij hielp den kapitein diens administratie bijhouden en deed het allemaal met zooveel opgewektheid, met een kwinkslag hier en een opbeu In verband met het niet-verschijnen van ons blad op Hemelvaartsdag, geven wjj hieronder ook reeds de programma's van Vrijdag en Zaterdag. Donderdag 14 Mei. HILVERSUM (298 M.) A.V.R.O. 8.00 Tijdsein; 8.018.50 Gramofonmuziek; 9.000.15 Morgenwijding; 9.3011.00 Het AVRO-Octet o.l.v. Louis Schmidt; 11.00-12.00 Orgelconcert door Pierre Palla. Soliste Victorine v. d. Werf (zang); 12.00 Tijdsein; 12.01—1.30 AVRO-Kwartet o.i.v. Dick Groeneveld; 1.30— 2.00 Concert door het Amsterdamsch Vocaal Kwartet; 2002.45 Concert door het Haagsche Harmonie-Orkest o.l.v. Henri Zeldenrust: 2.45ö.OO Ooggetuige-verslag van de hoofdnummers der Universiteitsroeiwedstrijden op het Noordzee-kanaal, uit een volgboot; tusschen de nummers Harmonie-Orkest en Gramofoonmuziek; 5.00 5.30 Halfuur voor de Zieken door Mevr. Ant. van Dijk; 5.305.45 Sportuitslagen van Vaz Dias; 5.456.30 Con cert door het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep; 6.30 7.00 Lezing door A. de Wal met betrekking tot het Beethoven-programma van 8.15; 7.007.30 Voortzetting Concert; 7.308.00 Radio-Volksuniversitiet. Huib Luns spreekt over: Rembrandt; 8.008.15 Nieuws- en Sport berichten van Vaz Dias; 8.1510.20 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam: Beethoven-Cyclus. Het Ooncertgebouw-orkest o.l.v. Dr. Willem Mengelberg; 10.2011.15 Kovacs Lajos en zijn Orkest; 11.1512.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) N.C.R.V. 8.30—9.30 Morgenwijding door Ds. W. Bouwman. K.R.O. 9.30—10.30 Morgenconcert; 10.30—12.00 Uitzending uit de Parochiekerk van de H.H. Cyrianus en Franciscus te Hoorn; 12.00 Tijdsein; 12.0112.15 Politieberichten; 12.15—1.30 Concert door het K.R.O.-Sextet; 1.30—2.00 Be sprekingen tusschen de regisseurs van het Stadionspel voor den Vijfden Nederl. Katholiekendag. N.C.R.V. 2.00—3.30 Concert door het Christ. Radio-Orkest; 3.30 4.45 Concert: Di Moorlag (sopraan). Joh. H. Feitkamp fluit), Frans Hasselaar (orgel); 4.455.00 Verzorging van den zender; 5.00—6.00 Uitvoering van de Kinder cantate „Een Lentedag"; 6.006.30 Gramofoonmuziek; 6.30800 Concert door de Wageningsche Mandolineclub; 8.0O—9.00 Concert door de Haarlemsche Orkestvereeni- ging o.l.v. Marlnus Adam; 9.009.30 Persberichten van Vaz Dias en Gramofoonmuziek; 9.3010.30 Vervolg concert; 10.3011.30 Gramofoonplaten. Vrijdag 15 MeL HILVERSUM (298 M.) V.A.R.A. 8.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. v.a.r.a. 10.15 Voordracht door Ko Arnoldi; 10.30 Voor de Zie ken; 11.3012.00 Gramofoonmuziek. A.V.R.O. 12.00 Tijdsein; 12.0112.45 Herdenkingsrede van de En cycliek „Rerum Novarum" gericht tot de Bisschoppen op.15 Mei 1891 door Paus.Leo XIII, uit te spreken door ■Prèf. Mr. C. W. de Vries; 12 45—2.00 Kovacs, Lajos en zijn Orkest; 2.00—2.30 Uitzending voor Scholen; 2.30— 4.00 AVRO-Kwartet o.l.v. Dick Groeneveld. V.A.R.A. 4.00 Orgelspel door Johan Jong; 4.30 Na schooltijd; 5.15 Vooravondconcert door het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 6.00 Gramofoonmuziek; 6.15 Vervolg Concert; 6.45 Actueel allerlei uit de arbeidersbeweging; 7.00 „Gevleu gelde daden", een luidruchtig spel in de wereld der vogels, door Huib Wouters, uit te voeren door enkele leden van het Groot Volkstooneel; 7.30 Vervolg con cert; 7.40 Toespraak door J. E. W. Duys; 7.50 Concert. De Schager Courant zal mor gen, Donderdag14Mei (Hemel vaartsdag) NIET verschijnen. De Directie. rend woord daar, dat de gezagvoerder aan het eind van de reis verklaarde dat hij, naar hij geloofde, nooit vei lig en wel de haven van New York zou hebben bereikt, als hij Steve Benson niet aan boord had gehad. Hij vroeg Steve of deze niet als hofmeester bij hem wilde blijven hij was overtuigd dat hij als de jongeman wat meer „zee- beenen" had en een beetje meer verstand van-alles-en nog-wat had gekregen, hem een uitstekende betrekking aan boord van een mailboot zou kunnen bezorgen en wie weet of hij het, met zijn prettig humeur, zijn goed verstand en zijn natuurlijke beschaving, niet nog eens tot „pureer" zou kunnen brengen. Steve bedacht zich niet lang. Het leven op zee. onder den wijden koepelhemel, in de frisschen, gezonde, prik kelends lucht, trok hem aan en hij voelde bij intuïtie dat het hem de kans zou geven zijn beste eigenschappen te ontplooien. Het bevredigde zijn drang naar actie, hij kon droomen in de gouden zonsondergangen, hij zou vreemde landen zien; vreemde volken, de pracht van de tropische natuur, schilderachtige steden en ongekende schoone landschappen, zou hij leeren kennen. Hü wist, dat dit nieuwe leven zijn zwerversneigingen in goede banen zou leiden. Zoo werd Steve Benson hofmeester aan boord van het vrachtschip, dat den zinrijken naam droeg: „De Goede Verwachting." HOOFDSTUK XXI. TusschenspeL Zoodra de fabriek weer op volle kracht werkte, ging Jonathan naar Milfort, om Oom Stutton van zijn verzoe ning met Anthony te vertellen en hem op de hoogte t9 brengen van de financieele schikkingen, die tusschen hem en zijn schoonzoon waren getroffen. De oude heer toonde zich tevreden met dezen loop van zaken, voor zoover zijn cynische natuur in staat was het tot Iets aia geestdrift te brengen, was hij zelfs verheugd, maar aan den anderen kant was hij toch wel een beetje teleurge steld, dat hij nu zijn strijdlust niet kon botvieren. Voor al scheen het hem aan 't hart te gaan dat hij in de go geven omstandigheden zijn wraakzucht tegen Lord Bash- poole niet kon botvieren en zijn schoone plannen van een zeepfabriek vlak tegenover den hoofd ingang van diens landgoed onuitgevoerd moest blijven. „Ik had dien kerel den stank anders graag gegund", verklaarde hij spijtig. .Maar nu wat anders. Jonathan", ging hij voort „Ik heb door al die drukte van den laat- sten tijd weer lust in bezigheid gekregen en ik denk dat je, al heb je nu 50.000 pond van je dochter ter beschik king, toch nog wel wat geld in je zaak kunt gebruiken... en werkkracht ook, als je nu die beide fabrieken gaat V.P.R.O, 8.00 Tijdsein; 8.01 Catechisatie door Ds. Van den Kie- boom; 8.30 Concert; 9.00 Cursus: Hedendaagsche Ratio nalisme; 9.30 Concert; 10.00 Persberichten van het Vrijz* Godsdienstig Persbureau; 10.05 Vaz Dias; 10.15 Boek bespreking door Dr. K. F. Proost; 10.45 Gramofoonpl* V.A.R.A, 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) N.C.R.V, 8.00$.15 Schriftlezing; 8.15—9.30 Gramofoonmuziek; 10.30—11.00 Korte Ziekendienst; 11.00—12.00 Gramo foonplaten; 12.00—12.15 Politieberichten; 12.15—12.30 Gramofoonmuziek; 12.30—2.00 Middagconcert door Kwartet; 2.003.00 Gramofoonmuziek; 3.004.30 Cello recital door H. R. Franck; 4.30—4.45 Gramofoonmu ziek; 4.455.00 Verzorging van den zender; 5.005.30 Lezing; 5.306.30 Orgelconcert uit de Groote Kerk te Zutphen; 6.307.00 Bezoek van den Radiodokter; 7.00 7.30 Causerie over: Het planten en verzorgen vaa Dahliastekken en de mooiste soorten voor den tuin, door A. J. Herwig; 7.307.45 Politieberichten7.45- 8.00 Gramofoonmuziek; 8.009.15 Concert door het Da meskoor „Cantemus" te 's-Gravennage; 9.1510.00 Ca rillonbespeling op het Koninklijk Paleis te Amsterdam, door J. Vincent; 10.00—10.30 Concert door het Chr. Radio-Orke3t; 10.30 Persberichten van Vaz Dias; 10.40— 11.30 Gramofoonplaten Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct Zaterdag 16 Mei. HILVERSUM (298 M.) V.A.RJL 8.00 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Uitzending voor Arbeiders in de Continubedrijven; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.15 Middagconcert door het VARA-Septet; 1.15 Onderbreking voor verzorging van den zender; 1.45 Gramofoonmuziek; 2.00 „Ons Huls een Tehuis" door T. Landré; 2.30 Spreker: Ds. G. W. Mel- chers. Onderwerp: Karaktervorming; 2.45 Paedagogisch concert; 4.15 Concert met medewerking van Henry Oostra (bariton), Johan Jong (piano); 4.45 Cursus Es peranto: 5.05 Radio-Volksuniversiteit: „Ons mooie Ne derland" door D. J. v. d. Ven; 5.35 Friesch uurtje, met medewerking van Joh. Orgel, F. M. Schurer, voor dracht, J. H. Brouwer, toespraak; 6.30 S.D.A.P.-kwar- tiertje; 6.45 Gramofoonmuziek; 7.30 VARA-Varia; 7.35 „De Filmkoorts", blijspel, op te voeren door leden van het Groot Volkstooneel; 8.00 Zang en piano; 8.30 Be- stuursmededeelingen; 8.40 Zaterdagavondprogramma. Het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot; 9.15 Bij da Pomp. Wekelijksch nieuws van Teun de Klepperman; 9.30 „Een moderne Paljas", op te voeren door orkest, dubbel-mannen-kwartet en solisten; 10.40 Persberichten van Vaz Dias en Mededeellngen v. Ned. Voetbalbonden; 11.10 Concert VARA-Orkest; 11,40 Gramofoonmuziek; 12.00 Tijdsein en Sluiting. HUIZEN (1875 M.) K.R.O. 8.009.15 Morgenconcert; 10.00—11.30 Gramofoonmu ziek; 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Tijd sein; 12.0112.15 Politieberichten; 12.15—1.45 Lunch concert door het K.R.O.-Sextet; 1.452.15 Gramofoorv- muziek; 2.152.30 Verzorging van den zender; 2.303.00 Vragenhalfuurtje voor Jeugdige personen; 3.004.30 Kinderuurtje; 4.305.00 Zwemcursus door S. P. J. Borsten; 5.006.00 Gramofoonmuziek; 6 00 Tijdsein; 6.016.15 Sportpraatje; 6.156.35 Journalistiek week overzicht door Paul de Waart; 6.357.00 Lezing: Be lastingwetten en wat idereen daarvan weten moet; 7.00 7.30 Lezing: Beknopt overzicht van de Kinderwetten; 7.30—7.45 Politieberichten; 7.45—8.00 Jodelkwartiertjo door het Berner Jodler-Duet; 800—8.15 Gramofoonmu ziek; 8.15—11.00 Aansluiting met de Patronaatszaal te Hulst. Concert door het K.R.O.-Salon-orkest o.l.v. Ma- rinus van 't Woud. Solist: Jos. Moerdijk (zang); 9.30 9.45 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 11.0012.00 Dans muziek. exploiteeren. Wat zou je er van zeggen, ais ik je com pagnon werd? Ik ben wel niet zoo jong meer, maar ik sta mijn mannetje als het moet" „Daar twijfel ik geen oogenblik aan," lachte Jonathan. „En het lijkt me eerlijk gezegd een uitstekend idee. Ik had gedacht Ben Holden bedrijfsdirecteur van de nieu we fabriek te maken..." „Je zou daar geen geschikter kracht voor kunnen vinden", viel Stutton hem in de rede. ,Dat ben ik volkomen met u eens. En ais lk dan de leiding van de oude fabriek houd, zou p zich met de fi nancieele leiding kunnen belasten. Ik heb gemerkt, dat de zorg voor de duiten u uitstekend is toevertrouwd," eindigde hij vroolijk. ,Acooord." zei de oude man. En hij nam Jonathan'® hand en gaf er een fermen klap op. „Toegeslagen! Du» voortaan is het Burley en Co Er brak een drukken tijd aan voor de drie mannen om het dubbele bedrijf te organiseeren en de „Co" weer de zich alsof hij dertig inplaats van vljf-en-zeventig was. „Een krasse knaap" verklaarde Jonathan vol bewon dering. „Als ik op dien leeftijd half zoo flink ben, ben ik meer dam tevreden." „De ook," viel Ben hem bij: .Maar hoor wat lk je zeg, dat heerschap haalt minstens de honderd." Toen de grootste drukte achter den rug was, hoorde Jonathan van Eleanor. dat de doktoren Anthony hadden aangeraden een paar maanden naar het Zuiden te gaan om daar weer volkomen op krachten te komen. Antho ny had er wel ooren naar en daar ze op niets behoef den te wachten, zouden ze over enkele dagen vertrekken „Wil je gelooven, dat ik wel lust had om met ze mee te gaan?" zei Jonathan toen hij met Jonas Stutton en Ben over de reisplannen van de Aske's sprak. „Waarom zou je het niet doen, man," viel de oude heer uit. „Je hebt een ellendigen tijd achter den rug; je mag best een verzetje hebben. Bovendien, je hebt veel meer behoefte aan rust dan je zelf beseft; je bent soms zoo humeurig als een oude juffrouw. Je kunt de zaken hier gerust aan Ben en mij overlaten... doe maar eens een paar maanden niets andere dan geld uitgeven en plezier maken; vergeet dat er zooiets als textielfabrie ken op de wereld bestaan en je zult twintig jaar jonger terugkomen!" Het kostte Jonas niet veel moeite zijn neef te over tuigen van de noodzakelijkheid van vacantie en toen hij eenmaal het besluit genomen had alle zorgen een poosje aan den kant te zetten, verheugde Jonathan zich als een schooljongen op de komende weken van plezier en ont spanning. En wat hem nog het meeste genoegen deed van alles, was dat Anthony en Eleanor erg blij waren met zijn gezelschap. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5