SPORT. Raad Schoorl. Vooral Dames -n^ASPIPIN rso Brabantsche brieven. DONDERDAG} Reeds vroeg in den morgen was het te zien dat er groote dingen op til waren. Het weder was kouder en er stond een stevlgen wind, wat ook op 't feestterrein minder weldadig aandeed. Te elf uur was de officieele ontvangst ten Raadhuize vastgesteld, doch door stag natie iit de treinenloop konden hoofdbestuurders, jury leden enz. niet op tijd arriveeren en werd het een klein half uurtje later, toen de burgemeester van Schoorl, Baron S. G. L. F. van Fridagh het woord nam in de Raadszaal, om de verschillende officieele personen te verwelkomen. Spr. en de belde wethouders hadden met genoegen ge volg gegeven aan het verzoek van de plaatselijke com missie, om de heeren te ontvangen, gedachtig aan het symbool, dat twee lichamen van welke beide leiding uitgaat, elkander zouden weten te vinden; spreker be doelde hiermede het gemeentebestuur en het bondsbe- stuur. Daardoor wordt nog eens erkend dat leiding noo- dig is, en dat zonder leiding niets goed gaat in de we reld. Van harte riep spreker dus het welkom toe aan de diverse commissie- en bestuursleden, alsmede aan de jury, welke laatste zeer zeker een moeilijke taak wacht te, doch spr. geloofde dat de heeren zich er wel op heb ben Ingesteld. Recht hartelijk werd het bestuur van het Fanfarecorps gefeliciteerd met het tienjarig jubileum. Spr. wist dat na ijverige studie een goede vooruitgang was te consta- teeren; na de dagen der diepte was de middaghoogte bereikt, en wachtte hun hopelijk een goede toekomst, welk laatste het korps gaarne werd toegewenscht door het Gemeentebestuur. Vooarl de directeur, de heer Anderson was gebleken te zijn, de rechte man op de rechte plaats en spr. wensch- tc hem toe, dat hij nog vele jaren en met succes Schoorls korps zou leiden. Groote dagen wachten in Schoorl, van de komende dagen, doch als de bond de leiding heeft, zal alles gaan. Gaarne wonschte Schoorls gemeentebestuur, dat als allon, na ecnlge gelukkige dagen, wcér terug zullen zijn gegaan naar hunne haardsteden, dat dan de herinnering zal zijn gebleven aan het mooie Schoorl, en dat dit be zoek een gunstige nawerking moge hebben en herhaald bezoek niet zal uitblijven. Vooral bracht spreker hulde aan de activiteit van den heer Zuurbier, welke zoo goed had gezorgd voor een riohtige gang van zaken. Vaak zijn enkelen de werkers in comité, en die enkelen waar deert men dubbel. Voor alles hoopte spr. dat de ko mende dagen veel voldoening mochten schenken. (Ap plaus). Hierna sprak de Bondsvoorzitter, de heer Bruul van Heiloo, welke allereerst het gemeentebestuur hartelijk dankte voor de gulle ontvangst Een officieele ontvangst ten Raadhuize, de bond stelt daar altijd prijs op, het doet prettig aan eh bewijst dat ook van die zijde waar deering bestaat Ook dankt spreker de burgerij voor de vele en mooie geschonken prijzen, frappeerend was de schitterende collectie, welke in aantal een record heeft behaald. Het blijkt daaruit, dat 't muziekfeest welkom is in Schoorl. Een bijeondcr woord van dank en waardeering aan Sohoorl's fanfarecorps „de Vriendschap" en wenscht haar een mooie toekomst toe; dat zij nog vele lustwims moge vieren en dat de vriendschap den boventoon blij-ve voeren en daarbij baar succes crescendo ga. Gaarne had de bond aan de uitroodiging, om 't concours hier te houden, gehoor gegeven. »t Gebeurt niet vaak dat we het voorrecht hebben om ons concours te houden in zulk een mooie omgeving als hier, bij duinen en bos- schcn. De groote waardeering welke Schoorl als na- tuurplaats geniet, zal door ons bezoek misschien nog worden vergroot en dan is dit ooncours dubbel goed geweest. 't Is voor den bond hoogtij. Na veel voorbereiding is de dag eindelijk daar. En waar we leven in een tijd van depressie, en van sombere klanken, waar de hoofden zakken, hoe heerlijk is dan de muziek, ons helpend en opheffend uit den sleur van het alledaagsohe. We voe len i&aruit'de groote kracht van de-muziek. Spreker heet vooral de jury welkom, een drietal heeren, die bijna, jeen deel van onzen bond zijn geworden, 't- ver trouwen der leden ten volle genieten. Spreker hoopte dat bij haar moeilijke taak toch nog enkele oogenblik- 'ken van genot zullen zijn beschoren, en eindigde met, den wensch, dat deze dagen voor den bond en voor allen 'succesvol mogen zijn. Applaus. Namens de jury sprak de heer Joh. Schuitemaker, die gewaagde van de hartelijke samenwerking van jury en bond, en stelde dit ten zeerste op prijs. Dat die zoo moge blijven tot in lengte van dagen. De heer Zuurbier, voorzitter van de fanfarecommis sie, sprak namens deze commissie en namens Schoorl's fanfarecorps, dankte 't Gemeentebestuur voor de ontvangst, den Burgemeester voor de hartelijke woor den aan zijn adre3. Ofschoon daarvoor gevoelig, he velde hij toch de waardeering voor de werkzaamheden over op zijn medeleden, daar allen ijverig hadden aan gepakt. Namens 't korps dankte hij voor de felicitaties en voor aller medewerking, welke een aansporing zul len zijn om c-p den goeden weg voort te gaan. Ook de pers, welke drukke dagen wacht, kreeg woorden van waardeering. Spreker hoopte dat ook de pers indruk zal krijgen van het vele mooie van ons dorp en dat zij zal medewerken om den roem van 't mooie Schoorl In de bladen te vermelden. Applaus. Hierna werd de eerewijn en sigaren rondgediend en trok men naar het feestterrein, waar een twaalftal korpsen des middags en 's avonds den vreedzamen kamp zouden aanvaarden, wie van hun de meeste en mooiste la uwéren zou oogsten. BU aankomst cp 't terrein was 't bezoek nog niet overdruk, daar was 't nog te vroeg voor, doch hoe ver der op den middag, hoe meer menschen en vooral 'sa vonds bij den eerewedstrijd was er een overdruk bezoek. Jammer dat die koude wind zoo dwars op 't veld stond en de vlaggen deed klapperen en 't verblijf wat ongezellig soms maakte voor hen die wat spoedig jast van de voorjaarskoude hebben. De goede muziek welke edhter den gebeelen tijd door viel te constateeren, vergoedde alles; in doorsnee kon worden geconstateerd dat de fanfare- en harmonia- muziek In Hollands Noorden op hoog peil staat.® We willen ons niet wagen aan critiek, daarvoor Is de jury. We melden slechts de uitslagen, welke te vijf uur ruim door de jury bekend werden gemaakt. Ze volgt hieronder: Derde afdeellng fanfare: „Door Wilskracht Saam- gebracht", Venhuizen, 2e prijs. 132% punt. Tweede afdeeling fanfare: „T.A.V.E.N.U.", Opperdoes, le prijs 162% punt Eerste afdeellng fanfare: Texelsch Fanfarecorps. Texel, le prijs, 171% punt: „Kunstmin", Andijk-Oost, 2e prijs, 125 punten; „de Vriendschap", Schoorl, 2e prijs, 141% punt. Tweede afdeellng Harmonie en Eerste afdeeQlng dito: niet opgekomen. Afdeellng Uitmuntendheid Harmonie: „Crescendo", Medemblik, 2c prijs 135% punt. Afdeeling Uitmuntendheid Fanfare: „De Herleving", Zwaa<g, le prijs. 155 punten; .Harmonie", Wieringen, 2e prijs, 130% punt: ..Concordia", Abbekerk-Lambertschaag, le prijs, 161 punten. Eere-afdeeing fanfare: „Excelsior", Andljk-West 2e priis, 130% punt: „Ons Genoegen", Wijdenes, le prijs. 163 punten; „H.U.G.O.", Heerhugowaard, le prijs, 174 punten, met extra prijs voor 't hoogste aantal punten van den dag. Des avonds kampten alle eerste-prjjswlnnaars In den eerewedstrijd. Natuurlijk alles goede muziek. De uitslag hiervan wordt aanstaanden Zondag bekend gemaakt. Natuurlijk werd hierna een zeer druk gebruik ge maakt van do diverse vermakelijkheden op de kermesse d'óté, van zweefmolen, enz., terwijl 't overdruk was in de danstent van den heer Benema, tot laat in den nacht. A.s. Zaterdagavond en Zondag den gebeelen dag ver volg en slot. Tot heden slaagt alles schitterend. Ajax en P.S.V. winnen. Hollandia onder aan. K.N.V.B. overzicht van 14 Mei. Door de opgetreden vertraging in de competitieafwer king is de K.N.V.B. genoodzaakt geweest z'n toevlucht te nemen tot de bijzondere feestdagen als Hemelvaarts dag. De kampioenscompetitie. Deze competitie schiet gelukkig nogal flink op. Thans werden er twee wedstrijden gespeeld. In 't Stadion klopt.a Ajax Vclocitas met 70. Dat de Groningers ook hier tot de rust goed hebben volgehouden bewijst de 10 stand met rust. Als 't een beetje vlot kan de Ajax-voor- hoedo 't dus wel. Te Deventer speelde Go Ahead tegen P.S.V. Naar verwachting hebben de Zuidelijke kampioenen een over winning weten te behalen. Met 20 werden de Oostelij ken geslagen. Zondag vinden de return-wedstrijden: VelocitasAjax en P.S.V.Go Ahead plaats. De stand is: P.S.V. Ajax Feijenoord Go Ahead Velocitas 94 13—7 5—2 0^—2 0—12' In afd. I 2e klasse is de kwestie, wie de laatste plaats zal bezetten, eindéliik beslist. Hollandia verloor nl. met 42 van D.E.C., en heeft dus geen enkel punt... gevolg: het spelen van degradatiewedstrijden met Kin- heim (reeds Zondag a.s. in Hoorn) en Kennemers. We hopen van harte, dat de Hoorners die op zoo'n ongeluk kige wijze op de beruchte plaats zijn terechtgekomen over de krachten beschikken om zich tegenover de Be- verwijkers te handhaven. In afd. IV werd met de degradatiewedstrijden een aanvang gemaakt. Bleijerheide klopte thuis Roermond (10), terwijl Wilhèlmina zich op eigen terrein Dongen van 't lijf hield (4—0). In het Noorden, afd. V nadert ook het tijdstip, waar op de winnaar van de promotie-degradatie competitie bekénd Is. Er bestaat veel kans dat er een nieuwe eer ste klasser komt. M.S.C. n.1. verloor ten tweede male en wel thuis van de oud-eerste klasser W.V.V. uit Win schoten, (34), die reeds voor de tweede maal won. De stand is: W.V.V. F.V.C. M.S.C. 2 2-0 0 7—5 4 2 10 1 7—4 2 2 0 0 2 4—9 0 FEIJENOORD. Een club van klasse! Dat bovengenoemde vereeniging het kampioenschap niet is komen aanwaaien als een zeldzame verschijning in haar clubbestaan drukt het volgende staatje uit, dat haar clubblad sierde. Feijenoord 1 heeft tot nu toe in de eerste klasse 183 wedstrijden gespeeld. Daarvan heeft zu er 115 gewonnen, 31 gelijk gespeeld en 42 verloren. Het puntenaantal is dus 261 (gemiddelde bijgevolg 1.39.) De club is juist 10 jaar eerste klasser en is in dien tijd 5 keer afdeelingskamploen geweest en 2 maal kam pioen van Nederland! De bekendste internationals dezer vereeniging waren: Dijke, Pijl, Barendregt, Bul, Van Heel, Gebr. Pauwe. Ongetwijfeld .'een keurige staat van dienstl ANNA PAULOWNA. B.K.. 1 speelde met Hemelvaartsdag tegen Flevo van den Oever. Het resultaat was 33. B.K.C. kwam als volgt uit: M. Koster (2); R. Pijnakker .(2); B. Wiggers (1); W. Hoep (1); J. Klerk (2), H. Blom (2), T. Post (1), P. Blauwboer (3), Jb. van Wees (1). De cijfers ach ter de namen duiden de elftallen aan waarin de spe lers uitkomen. De doelpunten waren van Blom, Post en Blauwboer. SPART A-NIEUWS. Daar de vereeniging „Texel" zoo vriendelijk was om zonder eenig bericht weg te blijven, vond de wedstrijd Sparta ITexel 1 geen doorgang. Dank zij dit sportieve gebaar van' Texel komt nu Sparta in de volgende ronde voor het Gouden Kruis. Wij begrijpen niet, dat er van T. geen afbericht is gekomen, daar in de Texel- sohe Courant van 13 Mei j.1. een advertentie stond, dat T. op Hemelvaartsdag een wedstrijd zou seplen tegen V.V.M.P. 1. We zouden T. in overweging willen geven maar niet meer voor de Gouden Kruiswedstrijden in te schrijven (ook Texel 2 heeft zich teruggetrokken), dit spaart an dere vereenigingen teleurstellingen. Gelukkig was echter een wedstrijd Sparta 2Helder combinatie vastgesteld en de Helder spelers waren zoo bereidwillig om 2 uur te spelen, zoodat de bezoekers ten minste niet voor niets kwamen. Deze geanimeerde wed strijd, welke door den heer Watertor goed werd geleld, eindigde met 65 in het voordeel van Saprta II, zoodat deze in het bezit kwam van de door de R.K. Midden- standsvereeniging „De Hanze" uitgeloofde medaille. Sparta Hl won op de seriewedstrijden van Callantsoog den lsten prijs door Kolhom I en Petten I en II com binatie respectievelijk met 31 en 30 te verslaan. De gemeenteraad vergaderde Woensdag in vol tallige zitting. Een zeer goede maatregel bleek wel het getypte verslag (notulen) rondzenden. Het lezen van dit uitvoerig stulc eischte vaak veel tijd en kon nu achterweg blijven. Ingekomen stukken waren er vele. We merkten daarbij o.a. op, een rapport van den schoolarts Dr. I-Ierenga, benevens de ontslag-aanvrage van den heer S. Boon, als hoofd van dc 1. school te Schoorl. De voorzitter deed uitkomen hoe de heer Boon 47 dienstjaren achter zich heeft, waarvan 27 als hoofd der ScMoorlsche scholen. Erkentelijk voor de vele goede diensten van den heer Boon op onderwijsgebied, verleende de Raad het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze. Van de beide V.V.V. s vas een verzoek ingekomen om den grond op den zeedijk, welke het Hoogheem raadschap in erfpacht wil afstaan, indien de ge meente die wordt aangeboden, te accepteeren, en ze dan in erfpacht uit te geven op Jie wijze, dat het een voudig aspect van Kamperduin gespaard blijft. Voor al in een te groote en luxueuse opzet zag men een gevaar. Waar de heer De Vries te Amsterdam het eerste de keuze kreeg, en deze heer nog in onderhandeling was, werd het verzoek aangehouden. Eveneens werd aangehouden een verzoek van V.P.N. tot hei verkrijgen van goedkooperen dag- stroom voor de pluimveehouders, mede ook, door dat een rapport van den directeur in deze zal worden gevraagd, en ook doordat nog een lager krachtstroom tarief op een beslissing van den Raad wacht. Oo' werd aangehouden een verzoek .an den heer Biemond tot hoharding van den Huijsmansweg. De heer Schenner bepleitte krachtig om op dien weg een eenvoudige behnrding tot stand te bren gen, daar dit een zeer nuttige verbinding kan wor den van den Voorweg en Heereweg. Spreker wonsch te een kostenberekening, welke zal komen. De heer Kaag voelde meer voorbeharding van den ouden Mo- 'Mijden vaak na sport- w beoefening aan hoofd pijn. Als altijd helpen ook hier Aspirin- Tabletten snel en zeker. \\^s! eenig op de wereld Let op oranje band en Bayerkruis. Prijs 75 cis. Tjonge, daar zit- spirit in! Deze l-abaK.'Hb werkelyk waar. Dook ik liever nog dan n sigaar .DRAGON" PURE yiRGirilA SHAG Goedkoop door haar langzamer) brand. Pittig en toch niet zwaar Voor pijp of cigaret J6nuno - Goortmoe»» lenweg en de heer Bijl wilde ook de Ydenslaan ba- harden. In de volgende raadsvergadering het vervolg op deze zaken. Besloten werd oi gevolg 'e geven aan een verzoek van den heer C. M. Kroon tot verbetering van den Duinvoetwe~ Zulks zal geschieden met puin. Men zal trachten een breekmachine in Schoorl te krijgen tot breking van oude klinkers tot puin. Een schrijven van cfen heer B. Leen, tot het verkrij gen van vergoeding voor geleden schade aan zijn tuinbouwproducten, doordat de gemeente de afwate ring van zijn grond had vernietigd. Bleef in handen van B. en W. ter afdoening. De afwatering is inmid dels hersteld. Nadat nog enkele minder belangrijke stukken wa ren besoroken, kwam een agendapunt aan de orda tot wijziging van de begrooting 1930 (af- en oven schrijvingen a f7425.03) en tot wijziging van de be groeting 1931. (Hier slinkt de post onvoorzien tof pl.m. f 600.Zonder veel discussie werden de wp zigingen aangebracht. Tot meteropnemer-geldophaler van het Gem. Gas bedrijf werd benoemd met 4 stemmen, de heerU. Groen. De heer B. Haring bekwam 3 stemmen. El_ waren elf sollicitanten. Uitvoerig werd vooral door der heeren Schermer, Gutter en Stam de wenschelijltheid' betoogd om deze functie te vereenigen met dien van liinwerker van het G.E.B., mits deze laatste, de heer Haring, dan geen werken voor particulieren meer zou verrichten, welk laatste door den heer Haring was goedgevonden. Langdurig werd over dit punt gesproken, doch de beide katholieke raadsleden prefereerden een nieu wen katholieken functionaris, aangezien deze gods dienstige vertegenwoordiging nog zeer sporadisch in Schoorls ambtenarenwereld voorkwam. Het gevolg hiervan was de benoeming van den heer D. Groen. Vervolgens werd besloten tot beharding van het Koningswegje (achtergedeelte) met vleilaag en puin, Op voorstel van den heer Schermer en gesteund door wethouder Van Lienen, stelde de Raad vast det de stratenmaker Slik geen ander werk meer zal ver richten, dan het bijhouden van de hoofdwegen. Deze moeten in goeden staat blijven, terwijl Slik al te veel aan ander werk werd gezet. De heeren S. G. L. F. baron van Fridagh, A4 van Lienen Sr., A. Bijl en H. H. de Zeeuw, werden herbe noemd tot leden van de schattingscommissie der Rijksinkomstenbelasting. Den hoer K. Wied ijk te Groet werd concessie ver leend tot aanleg van eén Radiodistributienéf, onder bepaalde voorwaarden en behoudens goedkeuring van den minister van Waterstaat. Tot hooistekers werden benoemd de heeren G. Ka- ger en P. van der Oord, zulks in de vacatures van Jb. Kager (overleden) en W. Breed Sr. Vervolgens besloot de Raad tot aanleg van water leiding naar de openbare begraafplaats, waarbij ook de molenaar Duin aansluiting zou kunnen krijgen. Bij de rondvraag werd door den heer Schermer gewezen op het zeer treurige onderhoud van de on derwijzerswoning te Groet. Hierna sluiting. -5FTT FEUILLETON VERTELLINGEN 31; Ulvenhout, 12 Mei 1931. Menier, As ik vandaag in m'n ak- kerlaand sting en de mal- sche, lekkere Melgeuren om me henen golfden, dat 'r 'n kiepevel'.eke van genot over m'n lijf trok en 'k zag 't fiksche gruun, zwellend van 't veule sap, staan bibberen in 't windeke dat er zoo zachtjes over asemde; 'k heurde m'n perdje van pla- zier in de madelievekes staan hlnneken, da z'nen hinnik lijk 'nen schaterlach teugen de bosschen aansloeg; ik heurde de Mei as 't ware uit de lochiten komen klinken deur de onzichtbare veu- ge'.tjes, die ieveraans d'r liedekes verstrooiden en 'k zag d'n groei staan trillen onder d'n schemerenden stralen- kraans van de starke veurjaarszon, die 'nen nevel van gouwen poeier over d'n end er dee daansen, dan trok daar over die witte weareld, waar d'n zwangeren schep pingsdrang in gloeide en bolde, waarover 't gouwen zon- nepoeier neerzeeg, 'nen vruchtbaren zegen waar 't win deke van vol was. En toen 'k m'n koeibiesten, glaanzend van gezondheid, verdoken zag in de weelderige graslaanden, volgefrèten dat 'r vustgroote oogen traag bewogen van soezend ge not, d'r neusgaten vochtig en rose trl'.den teugen 't mal- sche, geurige windeke; kapellekes daansten van blad tot blom in de bloeiende èèrpelvelden, toen sprong ik van m'n knieën op, 'k lag te wieën, stak m'n èèrmen in de hogte en liet d'n Mciwind in m'n longen vloeiën da'k 'm koud In m'nen buik vuulde wendelen en mee eenen oogopsag da-d-alles zag wa'k hierboven neerpot- looide. En op 't zelfste mement bekaanst toen viel 'r 'nen schaduw kil en doodsch over al da pure schoons in die lichte stilte, die wemelde uit de pèèr'.moerlge lochten. M'n oogen zagen 't schoons nie meer en 't windje was koud in m'nen nek. Efkes versomberde de heèle schepping en 't was of 'n prachtig stuk muziek ineens wier afgebroken... 'k Zal oew zeggen hoe da kwam. 't Was nie ln do natuur zeivers, die schoon te glaanzen bleef. Maar 't zat in mijn. 'n Sombere kilte, 'n zonsverdusterlnk die overtoog m'n zielement; 'nen zwarten doek rolde-n-af veur m'n oogen, waant midden in die volle Meimaand, van zon negoud en blossemgeur, van vruchtbaarheid en krach- tigen teel, van weldaad die den mensch zoo goed mokt dat ie d'heele weareld wil gelukkig zien, te midden van dieën pèrlenden waterval van alle schoons en goed, daar spokte deur m'nen kop, die zwarte moorden van do lesto dagen. En mee dof verstarde oogen da'k daar ok sjuust nouw aan denken moest? sting Ik tusschen al da licht in diepe dusternis. 't Sprong op m'nen rug, 't nekte me en ik kroop weer gaauw in d'n donkeren, vetten èèrde, die simeeig aan m'n haanden hangen bleef en zwaar van broeienden geur wasemde in m'n neus. Ik scheurde 't onkruid mee rukken uit d'n grond, en efkes gong alles m'n petje te boven... 't Is niemeer uit m'n kop gewiest, amico. De gedachte aan die daden van duvelsch gewald sprongen naar veu- ren in da reine Meimaand-genot, as 'nen verdoken wurm op 't mement da ge uit 'nen brossenrzuuten appel 'n stuk sappig appelevleesch bèt. En wel tien keeren, as ik weer zo'nen meterlaangen peerdestèèrt (waar al da-d-ontuig vandaan komt da vraag Ik me-n-al 'n halve eeuw af!) uittrok, zee ik haardop ln m'n eigen: „hoe-w-is-'t toch Godsmeugelijk?" Ollee, amico, 'k wil m'n eigen niks beters veurdoen cis ik ben. 'k Doei 't ok wel 's over 't potje oon 't zoo 's te noemen. Maar as ge daar staat, mee oew klompen mid den in zo'n Meimaand, oew longenvolzuigend mee 't lekkers van d'n blossem en de blommen, omhuld van d'n goudval uit d'n hoogen hemel en as dan zo'n gedacht as 'n rat in oewen nek springt, ollee, dan is 't toch, of ge besmeurt wordt mee 'nen vollen emmer blubber van af oew pet tot in oew klompen! Dan blazen ze 'nen roetwolk over oew zielement, die er aan blijft plekken as op 'nen glaanzenden, bibberen den roompudding. Dieën pudding is naar de pinnekes; daar mot 'nen nuuwen veur komen. Mijnen dag was naar d'n hier-en-gunder. Daar mot mergen 'nen nuuwen veur komen! Zemmen efkes kaans gezien, deuzen van God gegeven dag in die schoonste maand van 't jaar, die straalt van af de duzenden altaren in de kerken om deuzen dag veur me te verprutsen. Waant, amico, d'r zit zooveul aan vast. As g* effen piekert over die twee leste misdaden, begaan in Am sterdam en Den Haag, dan hedde al gaauw in de gaten, dat die twee misdaden, ne as twee peerdestèèrten van onkruid zoo maar uit d'n grond zijn komen schieten! Veural bij dieën lesten moord Is 't maar veuls te dui delijk dat deuze gebeurtenis zooveul is as 'n uitroepings teeken achter 'nen zin van heel veul letterkes! Da tee- ken, amico... da-d-heurt 'r zoo vaneiges achter. •Da's 't dekseltje op 't panneke. 't Is in heel de weareld zoow! Veur 'nen dollar, veur wa geld kortom, slaan ze 'nen evenmensch de harsens in. Persen ze z'n ziel mee kreunend lawijd, uit z'n schokkende lijf. 't Is... (as ge d'n naam hèt van vruug opstaan, kom- de nooit te laat) 't is de... malaise! Of beter «og: de oorzaak van de malaise. Heel de weareld klaagt ove* de malaise. In alle laanden, stejen en durpen: malaise, malaise, malaise! In de huishouwens: malaise. De kraan ten: malaise! En laankzamerhaand is malaise en werkelooseheid zooveul as 't ei en 't kieken geworren 't Een wit van 't aander nie wie d'r nouw 't eersla op de weareld is gewieset. 't Ei da van de kiep komt, De kiep die uit 'ei komt Maar da ze verduveld veul mee mekare te maken emmen, da zulde me toegeven, nlewaar? Verkens leg gen nouw éénmaal gin eiers, tenminste die van oni nie! En uit 'n ei is nog nooit 'n jonk olifaantje gek As nouw 't ei de werkeloosheid en 't kiepke de m» laise is, dan geleuf ik, dat wij as menschen sjuust to geniover 't vraagstuk staan, as 't kliene kieken. Wie 'r 't eerste was, die was 'r 't eerste, maar zfc men zóóveul mee mekaar te maken, da-d-as ge 't er.* het 't aandere vanzelvers komt: de kiep of 't el. Heel de weareld bukt onder de werkeloosheid I (vuile) ei en... d'r is glnnen boer, ginnen kleinen 'nen grooten baas, ja gin huishouwetje, of de a& schen komen personeel te kort En 't schijnt veul gemakkelijker te zijn, as ge 'n Weten hèt as 'n schuurdeur zoo ruim, om 'n aander op te lichten en te bedriegen en zoo nuw en dan 's harsens ln te slaan, dan te werken veur d'n kost! Amico, 'nen mensch hee teugenwoordig schrik om d« deur van z'n plee te laten verven, ('k Noem omspres da durke nog maar op), bekaanst elk huis ln de weareld komt vandaag ieveraans verf te kort! Eoi as er schoonmaak is, dan kunde mijn vinden moe 'nen kalkkwast of 'nen verfkwast in m'n klavieren, waant na da'k 's vier gulden veftig moes betalen veur 't witten van 'n muurke in d'n stal, zet Trui mijn leder veurjaar aan den gaank. Dieën gast sting te witten mee 'n fijn penseeltje of le de Nachtwacht aan 't fabrieken was. Teliekens gong ie 'nen stap achteruit om te kijken of 't mooi wier onder z'n haanden. „Zoude denken," vroeg ik 'm: „da ge veur d'n winter d'r mee klaar zijt?" En zonder blikken of blozen zee-t-Ie „ik ben ginnen prefeet." Toen hè'k mee 'm gewed on gewonnen. 'k Zee: 'k wed da g*over twee minuten klaar ■bent." Toen stak ie z'n wlt-penseel achter z'n oor, vouwde z'n ermen over mekaar en wouw de weddenschap gaan regelen. Maar lk wed mee d'n breejen, ouderwetschen kwast en had al laank gewonnen, toen hij de veurwaar- den wou gaan stellen. En 'k gaf 'm 'n opsallemaander veur zijn brutalen smoel en toen 'nen staamp, onder z'n witte appeteekersjas, dat ie binnen de drie seconden kaant en klaar en al weg was, ok. 'n Week later was ie ln de stad op karwei. Daar m ie op 'nen trap in 'n leeg huls z'n vakblad uit^te spel len, mee 't penseeltje weer achter z'n ooren. 'k Moe» m'n eigen gaan inhouwen om weer n ie te gaan wed den mee 'm. Kek amico, da's de malaise veur me! En daar komen die ratten vandaan, die oew op 'nen schoonen Meidag plotselink in oewen nek springen... Ollee, ik kan 'r nog zooveul van zeggen, maar gij w wel wa'k persies bedoel, ee? Veul groeten van Trui en as altij gin horke minae van oewen toet a vo» DB*

Schager Courant | 1931 | | pagina 2