Schager lourant De presidentsverkiezing in Frankrijk. BOND VAN OP COÖPERATIEVEN GRONDSLAG WERKENDE ZUIVELFABRIEKEN IN NOÖRDHOLLAND. Doumer gekozen. 0 p 65-j arigen leeft ij d een compliment over haar teint M I ft I Zaterdag 16 Mei 1931. Bij de tweede stemmino. Na de eerste stemming trekken Briand en Hennesy hnn candi- datnnr in. Woensdas la door de Nationale Vergadering te Ver- aaitje de nieuwe president van Frankrijk gekozen. De zaal leverde een indrukwekkende aanblik. De pu blieke tribune dreigt te bezwijken. Het geroezemoes in de zaal lijkt het geraas van een fabriek. Het diplomatieke corps is vrijwel compleet aanwezig. Als de pendule twee geslagen heeft verklaart de voor zitter van den Senaat, Doumer, de nationale vergadering voor geopend. Een incident heeft daarop plaats. De communist Duclos wil spreken en niet zonder moeite wordt hem dat belet Het tumult in de zaai overstemt het gejoel der communisten, die het te kwaad krijgen met de socia listen en de kamer-questor Borthe weet den communist Doriot en den socialist Masson, die handgemeen zijn geworden te scheiden. De stemming. Daarop wordt de stemming aangekondigd, waarvan om kwart voor vijf de uitslag kan worden meegedeeld, die geen verrassing meer is, want in de wandelgangen gaat reeds het gerucht, dat Doumer een flinken voor sprong heeft. De uitslag is: Doumer 442 stemmen. Briand 401, Henesy 15, Cachln 10, Doumerque 7, Ricklin 6, Leburn 4, Painlevé 2, Steeg 1, Renaudel, Maginot 1. Doumer bleef dus 7 stemmen beneden de volstrekte meerderheid. Een tweede stembusgang is noodig. De zit ting wordt voor een uur geschorst, om onderlinge be sprekingen toe te laten. In de couloirs laat de heer Laval verklaren door se nator Dumont, dat hij geen candidatuur wil aanvaarden De opwinding is ontzaglijk, vooral bij de linksohen. Bij de nationalisten wordt gejuicht over de zware ne derlaag van Briand. Nog tijdens de schorsing verneemt men, dat Briand zich heeft teruggetrokken. Hennesy trekt zijn candida tuur eveneens in ten gunste van Doumer. De beslissende stemming. De tweede stemming werd gekenmerkt door een ge heel andere sfeer dan de eerste. Zij vond onder alg,- meene stilte plaats. Zoowel bijvalsbetuigingen als hoo- nende kreten ontbraken volkomen. Er ontstond slechts eenige beweging in de zaal, toen de naam van Briand werd afgeroepen en de minister niet aanwezig bleek. Om kwart voor 8 was de stemming afgeloopen. Het bleek, dat 893 Kamerleden en Senatoren hun stem had den uitgebracht. Bij de telling bleek Dou mer 504 en Marraud 334 stemmen op zich te hebben veroenigd. Doumer is dus gekozen. Het nieuwe Fransche staatshoofd. Het nieuw gekozen Fransche staatshoofd, Paul Dou mer Is een eenvoudig man, heeft den 22en Maart 1857 te Aurillac (Cantal) het eerste levenslicht aanschouwd. Hij begon zijn loopbaan als leeraar en publicist, doch wierp zich al spoedig op de politiek, waarin hij de toen- maal uiterste linksche richting vertegenwoordigde en zich liet kennen als een der verwoedste tegenstanders van het opportunisme Dat bezorgde hem in 1888 den Kamei-zetel voor het departement van de Aisne. In de Een caricatuurteeketling van het nieuwe Franeche staatshoofd. Kamer en in de pers leidde hij van toen af de campagne tegen de „kapitalistische bourgeoisie" voor een recht vaardige verdeeling van de belastingen en met name voor de instelling van een inkomstenbelasting, toen nog een nieuwigheid, die hem niet alleen het zwarte schaap maakte van de conservatieven, maar ook de gematig den zioh van hem deed keeren. In 1895, na den val van het ministerie Ribot. vormde Léon Bourgeois een homo geen radicaal kabnet, waarin hij Doumer de portefeuille van financiën toevertrouwde. Deze was toen de man van den dag. Hij was een man van nederige afkomst, die met hard werken en zich veel ontzeggende, de plaats veroverd had, die hij in de maatschappij innam. Eén bezwaar tegen den nieuwen president valt niet *eg te redeneeren. Dat is zijn leeftijd. Doumer is nu 74 jaar oud en zal aan het eind van zijn zevenjarige ambts termijn 81 zijn. Met een beroep op von Hindenburg mag men zeggen, dat dit geen bezwaar behoeft te zijn, daar «taat tegenover, dat niet ieder diens robuuste gezond heid geniet en bovendien, gelijk dezer dagen een der ^arijsche bladen opmerkte, dat de komende zeven jaren voor den president van de republiek niet gemakkelijk heioven te worden. De Indruk van Briand's nederlaag te Genève Het bijzonder belangrijke karakter der komende be sprekingen in de Europeesche commissie en in den Raad van den Volkerenbond hebben reeds vele journa listen naar Genève getrokken. Woensdagmiddag, aldus de ster-correspondent van de N.R.Ct. te Genève vulden zij de in deze dagen nog rustige wandelgangen van het Volkenbondssecretariaat, omdat daar voortdurend bul letins werden verstrekt over den loop van zaken te Ver- sailles. Toen duidelijk werd, dat Briand's kansen zwak stonden en vooral toen het bericht van de intrekking van zijn candidatuur bekend werd. bleek uit de alge- meene verrassing hoezeer men op zijn verkiezing gere kend had. Men kon onmiskenbare teleur stelling constateeren. Deze betrof niet zoozeer de neder laag van Briand. Men had zelfs in de beoordeeling van zijn candidatuur zeer zwaar laten wegen, dat zijn verkie zing een groot verlies voor de Volkensbondsvergadedngen te Genève zou beteekenen. De teleurstelling sproot daarom veeleer voort uit de overweging dat Briand na deze nederlaag waarschijnlijk zich genoopt zal zien ontslag te nemen als mi nister van buitenlandsche za ken; of, als hij dat niet doet. net zeer geschokt prestige te BRIAND. Genève zal verschijnen, juist nu de zeer brandende vraag stukken hier onder de ministers der groote mogendhe den besproken zullen worden, waarbij het conflict over de vlootregeling en de Duitsch-Oostenrijksche aangele genheid vooral op den voorgrond staan, Men heeft daar om een Briand noodig en wel een Briand met ongeschokt prestige. Het vertrouwen in de kans op vruchtbare besprekin gen was dus Woensdagavond in de internationale pers wereld van Genève uitermate gedaald. Daarom kan men zeggen, dat de nederlaag van Briand een notmoedigenden indruk maakte. SCHOORSTEENZITTERS-LOT VAN EEN JAPANNER. Na 264 uur uitgeput. De man, die uit sympathie met een staking aan de fabri°k té Tokio, waar hij werkte, op den schoor steen van zijn fabriek was gaan zitten en daar 264 uur achter elkaar had gezeten, is thans, naar V. D. meldt, in elkaar gezakt en ligt geheel uitgeput op het ijzeren platform boven aan den schoorsteen. Hij is niet meer in staat voedsel tot zich te nemen. Twee stakers trachtten hem te bewegen, zich naar bene den te laten brengen, doch hij weigerde. De mannen, die op den schoorsteen waren geklommen, hebben hem toen met een waterdicht doek tegen den sedert 36 uur vallenden regen beschermd. Men vreest dat de man zal sterven aangezien men geen kans ziet hem naar omlaag te brengen. EEN SPRINKHANENPLAAG OP SARDINIë. Groote zwermen sprinkhanen hebben Sardinië ge teisterd. nl het Zuiden van het eiland zijn heele velden kaalgevreten. De zwermen waren zoo groot dat zij zelfs het.autoverkeer belemmerden, daar de auto's in de brein van vermorzelde sprinkhanen ste ken bleven. BIOSOOPBRAND IN EEN JAPANSCH DORP. Zeventien menschen levend verbrand, dertig gewonden. Reuters eint uit Tokio: In het dorp Sjimamahi op Hokkaido ontstond Woens dag brandi n een bioscoop, gevolgd door een paniek. Zestien menschen zijn levend verbrand, dertig men- schen werden gewond. Zestien hulzen ln de omgeving zijn eveneens verwoest Nader wordt gemeld, dat de zeventien dooden allen vrouwen en kinderen zijn. De eenige uitgang van het bioscooptheater werd door de toeschouwers, die in panlschen schrik uit de zaal vluchtten, versperd. Tal van menschen sprongen uit de venster», waar door velen gewond werden. ZIJ VERTELT ALLE VROUWEN HAAR GEHEIM. 20 jaren Kruschen. 20 jaren gezondheid. Stel U voor! Reeds grootmoeder en nog te worden gecomplimenteerd over haar teint Hoe dit komt? Haar brief zal het U zeggen Kruschen houdt haar jong en „fit". Dat is haar heele geheim. „Toen ik dezen zomer met vacantie was werd mij gevraagd hoe ik toch aan dien frisschen teint kwam of wat ik er voor gebruikte. Ik ge bruik Kruschen, zooals het wordt voorgeschre ven nu reeds gedurende 20 jaar en het is de beste en eenige medicijn die ik ken. Voordien had ik steeds last van mijn lever en gal en rheuma- tiek in armen en schouders Ik neemt het regel matig zooals U voorschrijft, met bovengenoemd resultaat Ik vertel het aan iedereen, ook aan mijn kinderen, die nu al volwassen zijn, want ik ben over de 65." E. B. Stelt U niet tevreden met haar te benijden. Volg haar voorbeeld. Kruschen zal U jong houden net als het. haar deed. De kleine dagelijksche dosis houdt U inwendig jong; U staat eiken morgen op zoo frisch en vroolijk als een schoolmeisje en voordat de eer ste maand voorbij is, kan men het verbazingwekken de verschil zien in Uw uiterlijk. Kruschen spoort lever en nieien aan tot betere werking. Afvalproduc ten worden op natuurlijke wijze door die afvoerorga- nen verwijderd, zooals de natuur dit bedoeld heeft. Uw bloed wordt gezuiverd en vloeit als een reinigen de stroom naar eiken vezel van het lichaam. Het heele organisme wordt tot nieuw leven aangespoord. Uw oogen staan helderder. Uw huid is frisscher. U voelt zich en bent dit ook een ander mensch Duizenden ondervinden het dagelijks. Waarom U niet? Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. (Adv.) Algemeene vergadering op Vrijdag 15 Mei 1931, des morgens 11 uur, in het Landbouwhuis te Alkmaar. Voorzitter de heer K. Kuiper, Oostwoud, secretaris de heer G. Nobel, Lutjewinkel. De Voorzitter heet in zijn openingswoord in het bijzonder de heeren Geluk, Secretaris F.N.Z. en De Vries, Rijksveeteelconsulent, welkom. Spr. moet een pessimistische openingsrede houden in verband met den huidigen toestand, de zuivelbe drijven zijn thans zoodanig gedaald, dat van een loo- nend bedrijf niet kan worden gesproken. Spr. hoopt dat de zuivelindustrie in de toekomst den finantiee- len steun niet zal behoeven. Spr. brengt hulde aan den F.N.Z. voor de vele moeite die gedaan wordt om ons afzetgebied uit te breiden, zoowel in het buiten als in het binnenland en onaangenaam heeft aange daan, dat het antwoord van den Minister van Defen sie, op het verzoek om aan het leger natuurboter in plaats van margarine te verstrekken, afwijzend was en wel in verband met de bezuiniging. De notulen worden goedgekeurd. Mededeelingen. Door den Secretaris wordt het,, volgende medege deeld: De heer K. Kuiper werd tot voorzitter en de heer L. Olivier tot onder-voorzitter gekozen. Beide heeren werden gekozen tot vertegenwoordigers van den Bond in het Bestuur van F.N.Z. Secretaris, die adviseerend lid is van het Bestuur van den F.N.Z., werd als plaatsvervangend Bestuurslid aangewezen. De heer L. Olivier werd aangewezen als vertegen woordiger van den Bond in de Finantieele Commissie van den F.N.Z en tevens als lid der commissie voor het bestudeeren van de vraag of het voor den afzet van kaas gewenscht is, voor enkele kaassoorten som mige vetgehaltes uit te schakelen. Dr. Scheij werd benoemd tot lid van de Commissie voor Landbouwcoöperatie. De hoeveelheid verwerkte melk der aangesloten fa brieken steeg 1929 131 millioen K.G. tot 141 millioen K.G. voor 1930. In verband met de opmerking van den voorzitter van de fabriek te Wormerveer op de vorige vergade ring van leden over de grensregeling kan worden medegedeeld, dat eene bespreking heeft plaats gehad met de fabrieken uit de omgeving, met het gevolg dat verwacht mag worden dat in deze voortaan goede samenwerking zal bestaan. Voor de Kaasbeurs te Alkmaar wordt nog over leg gepleegd, het Gemeentebestuur zegde alle mede werking toe. Aan de volgende botermakers is het getuigschrift uitgereikt (in alfabetische volgorde): J. Bos te Assen delft; E. van den Berg te Wormerveer; W. Klaver te Opmeer; J. Kuipers te Heerhugowaard; L. Kreulen te St. Maartensbrug; K. Leegwater te N.-Beemster; P. Middelburg te M. Beem9ter; T. Oenema te 't Zand; D. Pool te Burgerbrug; S. Pomper te Stompetoren; P. Waiboer te Oostwoud. De kaas- en boterkeuringen worden in 1931 weer op dezelfde w-ijze als thans gehouden. Tot uitbreiding van het laboratorium is overge gaan en is dit thans met de toen genoemde toestellen uitgebreid. Nu wordt de goedkeuring gevraagd voor den aankoop van een electrisch toestel tot bepaling van de reëele zuurheidsgraad. A.ls plaatsvervanger, gedurende 1 jaar, ingaande 1 Mei a.s., voor W. Beemsterboer is gekozen de heer C. Verdegaal te Opmeer, die zijn functie heeft aan vaard en tot 1 Juli met W. Beemsterboer zal samen werken om zich voor het wetenschappelijke werk voor te bereiden. W. Beemsterboer heeft zijn studie onder leiding van den heer Ir. van Beynum aan het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn met goed gevolg beëindigd. De aankoop van benoodigdheden is in 1930 met 9 procent uitgebreid en gestegen tot een omzet voor den Algemeenen Aankoop tot f124600. Deze stijging wijst op een goede belangstelling, die naar wij hopen in de zelfde mate zal voortgaan. Arbeidsregeling. De Commissie voor Arbeidsregeling heeft een on derzoek ingesteld bij de aangesloten fabrieken en daarbij is gebleken, dat de tegenwoordige toestand in de zuivelindustrie het noodig maakt dat de ar beidsduur verruimd wordt. Aangezien thans de ex ploitatiekosten der fabrieken 25 van de opbrengst der producten vorderen is het noodzakelijk dat ver ruiming van arbeidsduur wordt verkregen. Van een belangrijk aantal der fabrieken werd eene verruiming van een groot aantal uren bepleit,, wat gezien dezen toestand zeer goed te verklaren is. De Commissie voelt dit zeer goed, doch twijfelt er aan of aan die wenschen tegemoet zal worden gekomeu, zij bepleit daarom als zeer noodzakelijk eene verrui ming van 100 uur per jaar voor alle fabrieken. Door deze verruiming zullen tijdelijke hulpkrachten ge heel of gedeeltelijk kunnen worden gemist, wat de exploitatiekosten ten goede komt en geen bezwaar oplevert omdat deze losse arbeiders als tijdelijk wor den beschouwd en voor het meest geen geregelde zuivelbereiders zijn. Verder werd de wenschelijkheid bepleit om de z.g. bedrijfsleiders der kleine fabrieken ook buiten de ar beidsregeling te plaatsen, zooals het geval is met de Directeuren der groote fabrieken. Van de fabrieken Koegras II te Koegras, „Vooruit gang" te Julianadorp, „Volharding" te Wieringer- waard en „Nieuw Leven" te 't Zand. kwam een ver zoek in om medewerking om een verruiming van ar beidsduur voor de zuivelfabrieken te verkrijgen, zulks in verband met de daling van de zuivelprijzen, waardoor loonsverlaging niet kan uitblijven. De tijd voor loonsverlaging is evenwel nog te vroeg om daar mee te beginnen, doch mocht de tijd daar zijn, dan vindt men het wenschelijk dat eene algemeene loons verlaging door den Bond zou worden voorgesteld, of dat deze althans zijn bemiddeling daarbij ver leende. Verondersteld wordt, dat men over het algemeen wel genegen is iets langer te werken en zoodoende aus een arbeidskracht voor korteren of langeren tijd gemist zou kunnen worden. Bij eenige arbeidsver ruiming zou zonder loonsverlaging ook een voordee- liger exploitatie verkregen worden. Dit schrijven is ook in de Commissie voor arbeids regeling behandeld, die zich zeer goed met het ver zoek kan vereenigen. Het Bestuur nam de voorstellen van de Commissie over en dientengevolge is als boven aangegeven me dewerking verzocht. Tot onzen grooten spijt is deze medewerking niet verkregen, wat zeer te betreuren is, want de toestand is van dien aard dat medewer king in hooge mate noodig is. Het verband tusschen vet- en caselnege- halte van melk van afzonderlijke boer derijen en de beteekenis daarvan voor de uitbetaling door Coöperatieve Boter en Kaasfabrieken. Verschenen is het rapport van het onderzoek aan het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn, onder lei ding van de heeren: Dr. W. van Dam en Dr. L. C. Janse ingesteld, over bovenstaand onderwerp. Aangezien dit onderwerp de volle belangstelling heeft der leden, wordt de volgende mededeeling ge daan. Bij de bepaling van de correlatie vet-caseine voor de melk van 84 afzonderlijke boerderijen in Noord- Holland en Friesland werd gevonden, dat ze niet zóó groot is, dat, bij gelijkstelling in waarde van 1 K.G. vet met 3 K.G. vetvrije droge stof, zooals in Noord-Holland gebruikelijk is, het velgphalte alleen een voldoende maatstaf is voor de beoordeeling van de zuivel waarde van de melk. De correlatie-coëfficient (pl.m. 0,7) werd in den zo mer lager gevonden dan in den winter. Neemt men aan, zooals in Noord-Holland, dat 1 K.G. vet in waarde gelijk staat met 3 K.G. vetvrije droge stof der melk en slaat men de onkosten om over resp. vet, berekend vet, vet caseine e nvet vetvrije wrongel, dan blijkt, zoowel in Noord-Holland als in Friesland de „borekend-vet" methode van beta ling verreweg beter te zijn, dan die naar vet. Maar zoowel de veronderstelling: 1 K.G. vet 3 K.G. vetvrije droge stof, als het omslaan der onkos ten over vet -f vetvrije droge kaas voor de bereke ning van hetgeen iedere leverancier behoort te ont vangen,, is onjuist. Bij correctie van laatstgenoemde fout, door inhouden der onkosten per geleverde hoe veelheid melk, bleek de „berekend-vet"-methode in alle gevallen minder goed te zijn, dan de vet-metho- de, behalve gedurende den weidegang in Noord- Holland. Werd ook eerstgenoemde fout bij de berekening weggenomen, en werd dus rekening gehouden met de omstandigheid, dat bij ontvangst van volle melk behalve 40-f kaas, een aanzienlijke hoeveelheid boter wordt bereid, dan viel bij de aangenomen prijsver houdingen de uitkomst zóó zeer ten nadeele der „be- rekend-vet"-methode uit, dat we voor volle melk deze betalingswijze in den vorm waarin ze wordt toegepast, ten zeerste moeten ontraden. Bij de „bare- kend-vet"-methode behooren de onkosten niet over berekend vet te worden omgeslagen, doch naar de geleverde hoeveelheil melk. Toen bij de berekpnhig ook deze fout werj weggenomen, bleek voor Noord- Holland. en wel bepaaldelijk :-n den zomer. de.:e me thode beter te zijn dan de betaling naar vet. Toch komen bij deze gewijzigde bepaling naar berekend vet ook nog betrekkelijk groote afwijkingen voor als gevolg van de omstandigheid, dat in sommige geval len een groot verschil werd gevonden tusschen „lA van de vetvrije droge stof' en de hoeveelheid vetvrije droge wrongel, die een boerderij leverde. Hoewel in het algemeen de overeenstemming tusschen deza beide grootheden goed bleek te zijn, was het aantal te sterke afwijkingen toch te groot om de bepaling van de vetvrije droge stof als een voldoend betrouw bare methode te beschouwen voor de vaststelling der opbrengst aan vetvrije kaas. Geduronde den weide- gang gaf ze in Noord-Holland de beste uitkomsten, met het gevolg, dat voor deze provincie de betaling naar berekend vet, bij vermijding van bovengenoem de fouten, vooral in den zomer, beter bleek to zijn dan die naar vet Voor de provincie Friesland werd gevonden, dat het weinig verschil zal maken voor de betaling, of men al dan niet met de vetvrije droge stof der melk rekening houdt. Alleen bij geringe waarde van de vetvrije kaas met betrekking tot die van het vet, is de berekend-vet- methode veel beter, maar dit levert, absoluut, slechts weinig voordeel op. De door de Friesche Opbrengstcommissie gevonden „stijgingsfactor" werd, voor de weideperiodo, door ons slechts weinig afwijkend gevonden; voor de win termaanden vonden wij hem nogal wat lager, n.1. pl.m. 0.50 in plaats van 0.58. indien in beide gevallen wordt aangenomen, dat per 100 K.G. melk 10 L. kar nemelk naar de bedrijven teruggaan. De gevonden uitkomsten geven geen steun aan het in Friesland wel uitgesproken vermoeden, dat de vetrijke melk minder kaasstof zou bevatten dan met het gevonden verband tusschen vet en caseine over eenkomt. waardoor een systematische fout zou. wor den gemaakt bij de uitbetaling per vet Dat verschillende boerderifen nogal helangrijke be dragen te veel of te weinig ontvingen gedurende een seizoen wordt inderdaad veroorzaakt door de be trekkelijk groote variabiliteit der samenstelling van de melk van afzonderlijke boerderijen. Daarom is aan dit bezwaar niet te ontkomen, zoolang we niet beschikken over een goede kaasstofbepalingsmethode voor de practijk, zoonis de Friesche Opbrengstcom missie reeds heeft opgemerkt. De heer H. K. Koster. Wieringerwaard, vraagt of het niet gewenscht is dat de heer Dr. Sahetf dit rapport eens onder de oogen zien en de vergadering in de volgende bijeenkomst eens zijn oordeel naar voren brengt. De Voorzitter deelt mede. dat uittreksels van het rap port beschikbaar worden gesteld. De heer Dr. Scheij is reeds klaar met de toelichting van het rapport en doet er reeds mededeeling over. Het rapport is volgens spr. voor velen moeilijk te ver werken koet Het gaat om de vraag of de melk moet worden uitbetaald naar berekend vetgehalte of naar het vetgehalte alleen, en spr. looft de wijze waarop het on derzoek heeft plaats gehad. Ir. D. C. de Waal geeft als zijn meening te kennen dat door het onderzoek van dr. van Dam en den heer Janse is bevestigd wat hij indertijd zelf ook heeft ge vonden, n.1. dat er gemiddeld wel degelijk een verband halte en kaasstof gehalte der melk. Dit blijkt volgens halte en kaasstof gehalte der melk. Dit blijfkt volgen» hem uit de waarden der gevonden correlatiecoëfficien- ten en uit hst feit dat de gevonden uitkomsten geen steun geven aan het in Friesland uitgesproken vermoe den, dat de vetrijke melk minder kaasstof zou bevatten dan met het gevonden verband tusschen vet en caseine overeenkomt. Het is hem uit het verslag nog niet vol ledig duidelijk geworden, waarom voor Friesland de uit betaling volgens vetgehalto minder onnauwkeurig zou zijn dan voor Noord-Holland. Want daar komt het rap port toch op neer, dat men in Friesland de uitbetaling volgens vetgehalte kan behouden, terwijl het volgens het rapport voor Noord-Holland beter zou zijn om de uitbe taling volgens berekend vet te nemen, zij het dan ook aanmerkelijk gewijzigd. Rekening 1930. De rekening en verantwoording 1930 sluit met een batig saldo van f 529.75 (geraamd was een tekortvan f1000). De rekening van den gemeenschappelijken aan koop sloot ln ontvangst en uitgaaf op f 124600.01, die der kortingen f 6525.19, reservefonds f 5695.07. De rekening wordt goedgekeurd. Tot lid wordt aangenomen „Klein Begin" te Wielin gen. Bestuursvoorstellen. Door het bestuur wordt voorgesteld: le om f 200 beschikbaar te stellen ten behoeve van de varkensselectieproeven 2e om een electrisch toestel voor de bepaling van de reëele zurheidsgraad aan te koopen. De kosten hiervoor worden begroot op f 370, te betalen uit de reserve van den aankoop. Na een opmerking van den heer Zijp, Twisk, over het eerste voorstel en een toelichting, door den heer Ir. de Vries, worden beide voorstellen zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Technische dienst 1930. De leeraar-technlcus brengt hierover verslag uit. Ia het afgeloopen jaar werden 147 bezoeken aan de fabrie ken afgelegd- Door de groote medewerking, die i6 ondervonden van het rijkslandbouwproefstation te Hoorn, kunnen thans meerdere onderzoekingen verricht worden en de fabrie ken betere steun verleenen bij het eventueel opsporen van kaas- of botergobreken. Boterkeuringen: Op de boterkeuringen werden in het afgeloopen jaar door ongev. 13 fabrieken geregeld deel genomen. Uit een overzicht der botergebreken is ge-

Schager Courant | 1931 | | pagina 9