Alumti Bitlis- Mmtniit- Ljilltiillsi, In Schagen's Belang Kiest VAN ERP. Wit moeten we onze kinderen laten worden BANNE VALKKOOG. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Slechte t ij den en groote winsten. De belangrijkste. Woensdag 20 Mei 1931. SCHACER 74ste Jaargang No. 8868 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 8 morgens 8 uur, worden Adver- teritiën nog zooveel mogelijk in het eerst uitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letter9 worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit twee bladen. (Van onzen Engelschen briefschrijver.) 16 Mei 1931. WAT moeten we onze kinderen laten worden? In die zeven woorden ligt een van de moei lijkste vragen opgesloten, die duizenden bij tienduizenden ouders krijgen op te lossen, nadat ze hun toch al zoo vermoeide ouderhoofden hebben afgetobd met het. invullen van volkstellings- kaarten, belastingpapieren en driedubbele girobiljet ten De hulp, die we van onze kinderen krijgen bij het beantwoorden van hel vraagstuk, is in de meeste ge vallen een belangrijk aantal graden onder nul te stellen. Waarmee ik bedoel, dat ons nageslacht, wan neer we het in onze overpeinzingen een raadgevende stem toekennen, ons door de opmerkingen, die hei ten beste geeft, geweldig uit ons humeur, en be langrijk van de wijs brengt. En wanneer we dan, tot wanhoop gebracht, onze geen hulp gevende jeugd naar bed, of in elk geval van de baan hebben gestuurd, beginnen we consciën tieus na te gaan, waarvoor onze telgen, naar we mee- nen opgemerkt te hebben, den meesten, of althans e e n i g e n aanleg vertoonen. Aangezien dit ons ge woonlijk niet verder brengt dan tot de zeer beperkte keus: roeier, voetballer, specialist op bet gebied van automerken, expert in bet uit elkaar balen van speelgoed, toebehoorende aan jongere broertjes, en het op wonderbaarlijke wijze tot een ontijdigen en smadelijken dood brengen van broeken, schoenen en fietsen, geven we de studie voorloopig op. Wanneer we baar, na welverdiende rust, opnieuw ter hand nemen, hebben we ons gewapend met een alphabetische lijst van beroepen. Het kan niet ont kend worden, dat dit een goed plan is. Het geeft in el - geval terstond een groote voldoening. Weliswaar zien we niet wat we onze kinderen w e 1, maar zeer duidelijk zien we wat we ben niet willen laten worden. Waarbij we in de allereerste plaats uitscha kelen de beroepen, waarvan we den naam en de be- teekenis niet begrijpen. Aangezien de meesten van ons ook zelf een beroep uitoefenen en daarvan ook soms wel eenig verstand hebben, althans meer verstand dan van de meeste andere, blijft ons oog herhaaldelijk rusten op die pa gina in de beroepslijst, waarop onze eigen betrek king prijkt Maar aangezien dan terstond ook alle bezwaren aan onze dagelijksche bezigheden verbon den, ons met verblindende helderheid voor de oogen komen, keeren we meestal njaar gauw de pagina weer om, en bladeren verder. Resultaat als gisteren, eergisteren en daarvoor. Ten slotte komt bet toeval, die hulp in den nood, in negen van de tien gevallen beslissen. De rust is, tijdelijk, in ons huisgezin teruggekeerd. Als iemand soms vermoed zou hebben, dat het mijn bedoeling was in dezen brief mijn mede-ouders te iulp te komen, moet ik tot mijn schaamte en ver driet bekennen, dat zulks niet bet geval is. Alleen wou ik de opmerking ten beste geven, dat er in de leidraden, en hoe deze dingen meer mogen heeten, voor beroepskeuze, een belangrijke kolom ontbreekt. De kolom van de doodsvatbaarheid. Is doodsvatbaarheid een woord? Een even erkend woord als levensvatbaarheid, dus met het stempel van echtheid voorzien door de heeren Koenen en Vtn Dale? Ik weet het niet, maar de bedoeling zal onge twijfeld aan ieder duidelijk zijn. Leidekker noem ik een doodsvatbaar beroep. Hoogst zelden worden de beoefenaars er van uitgenoodigd een kippenhok of duivenkot van leien te voorzien. Bijna zonder uitzondering staan, zitten of liggen zij boven op kerken en torens, waar het vaak winderig, en altijd tamelijk hoog is. Wij, gewone laag bij den grond timmerende menschen, doen wel eens 'n mis stap, ik bedoel ditmaal niet in de figuurlijke, maar in de letterlijke beteekenis, maar dit is een luxe, die leidekkers zich gewoonlijk slechts één maal kunnen permitteeren. Maar ook wanneer we dus toegeven, wat we zon der het minste voorbehoud willen doen, dat het be roep van leidekker onderhevig is aan plotselinge en even pijnlijke als ongewenschte onderbrekingen, moe ten we toch vooral niet denken, dat er geen beroe pen zouden zijn, die in onaangename kwaliteiten het bovengenoemde nog niet verre zouden overtref fen. En daarbij schijnt dat van al diegenen, die bij den verkoop van sterke dranken betrokken zijn, een zeer eminente positie in te nemen. „Het sterftecijfer van personen, die direct betrok ken zijn bij den verkoop van spiritualiën, is ontstel lend", schreef de Registrar-General, of het hoofd van den Engelschen bevolkingsdienst in Engeland, in 1885. Twaalf jaar later, in 1897, deelde diezelfde Re- gistrar mee, dat het sterftecijfer doorging met enorm te zijn. En bij de voorlaatste volkstelling, die van 1921, bleek met ontstellende duidelijkheid, dat de toestand eer erger dan beter was geworden. Degenen, die er bij betrokken zijn, ontveinzen zich ook volstrekt niet, dat zulks het geval is. In de Brou wers Almanak (The Brewers' Almanack) van 1898 lezen we: „Het zou dwaas zijn te willen ontkennen, dat de gelgenheden om onmatig te drinken niet benut worden door de menschen, die hun brood verdienen niet de beroepen 10, 12 en 13 (kellners, herbergiers, handelaars in wijn en sterke dranken, en brouwers), hoewel het geregeld verblijven in verhitte lQkalen, net weinig in de buitenlucht komen en andere bij- Komende omstandigheden natuurlijk niet uit het oog Drogen verloren worden". D&t bij deze uitspraken geen snippertje overdrijving blijkt uit een rapport, dat enkele jaren geierien verscheen. Hierin werd het sterftecijfer ge- wön e beroePen. van mannen en vrou- tusschen twintig en vijf en zestig jaar. Het be roep met het laagste sterftecijfer, het „gezondste" vak wordt in dit rapport met het getal 1 aangeduid, en het meest gevaarlijke vak met het getal 178. En dan lezen we: Herbergiers. Buffetknechten voor tuberculose 133 172 voor syphilis 121 173 voor kanker 143 174 voor hartkwalen 167 174 voor leverziekte 178 176 voor nierkwalen 171 173 voor zelfmoord 174 163 voor alle kwalen 166 174 In een tweede gedeelte van het rapport, waar deze zaak van een ander standpunt wordt aangepakt, heeft men het cijfer 1000 genomen als het normale sterftecijfer. Wanneer we dan nagaan, hoe enkele beroepen staan tegenover dood wegens alle kwalen, en dood wegens leverziekte, bemerken we: Alle kwalen. Leverziekte landarbeiders mijnwerkers winkelbedienden wagenbestuurders brouwers herbergiers buffetknechten 67-4 1934 973 875 1346 1510 1955 781 583 1219 699 8000 11552 5833 Het is werkelijk niet verwonderlijk, dat de Re gistrar-General spreekt van ontstellende en enorme cijfers. Ook ben ik me volkomen bewust, dat ik ouders, die naar beroepen zoeken voor hun zoons, bitter weinig leiding heb gegeven door dit te schrij ven. Maar één ding zal toch ieder wel duidelijk zijn geworden: Het drankvak is in ieder geval en om alle rede nen af te keuren. J In het lokaal van den heer M. Kuiper te Valkkoog vergaderden Dinsdag 19 Mei, 's middags half drie, het College van Dagclijksch Bestuur en Hoofdingelan den van de Banne Valkkoog. Voorzitter de heer T. Rens Az., secretaris de heer F. S. van de Velde, penningmeester de heer A. Klerk. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat met kennisgeving afwezig zijn de heeren Mole naar en A. Wit, de laatste wegens ongesteldheid en spr. uit den wensch dat de heer Wit in de volgende vergadering weer hersteld aanwezig zal zijn. Door de heeren Glas en T. Rens Cz. worden de ge loofsbrieven onderzocht van de heeren Berkhout en Molenaar; de stukken worden in orde bevonden en tot toelating geadviseerd, met welk advies de ver gadering zich verecnigt. De Voorzitter feliciteert den heer Berkhout met zijne herbenoeming. Hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen, ze worden onveranderd goedgekeurd, onder dankzegging aan den secretaris. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat de sluis thans in orde is gemaakt De sloot langs den Strocterdijk is door werkloozen uitgediept, waarbij de gemeente 50 in de kosten bijdraagt, n.1. f500.06. Ingekomen stukken. Door den Voorzitter wordt mededeeling gedaan van de ingekomen prijsopgaaf van de firma Erikson voor de verbetering van de bemaling. De kosten van elec- trische aandrijving zullen bedragen f13740, waaron der begrepen de aansluiting aan 't P.E.N. f3250) en de bouw van een hoogspanningsgebouw (f1250). De kosten van aandrijving met een schroefpomp worden geraamd op f 9250, aandrijving met een vijzel met Die selmotor f 10.200. Alles met behoud van den bestaan- den molen. Geen wind zoo ongunstig, of hij blaast in veler zeilen. In den oorlog hebben we dat gezien aan de O.W.ërs en nu er geen oorlog is, doch een wereldcrisis, zien we het weer. Evenals elk ander jaar maken tal van maatschappijen bekend wat zij in het afgesloten boekjaar hebben verdiend en zeer velen hebben hun aandeelhouders niet teleurgesteld. Het beruchte cri sisjaar 1930 was voor hen dus nog zoo kwaad niet, ja bracht voor velen zelfs grooter voordeel dan 1929. Wij zagen b.v. een lijstje van omstreeks 60 onder nemingen van allerlei aard, die evenveel of zelfs nog meer uitkeeren dan een jaar geleden. Het lijkt wel, of er geen vuiltje aan de lucht is, terwijl toch het ge roep om bezuiniging en lager loonen luid genoeg op klinkt. Al die 60 gelukkige maatschajipijen kunnen wij niet opnoemen, doch voor één soort maken wij een uitzondering. Honderden van onze lezers hebben daar meer mee te maken dan hun lief is, doch zullen ct niettemin wel belang in stellen hoe het hun geld schieters gaat. Geldnemers en geldgevers zijn immers innig aan elkaar verknocht! Toch blijkt het, dat de eene categorie bijna of ge heel ten onder kan gaan, terwijl de andere goede tij den beleeft: dat zijn crisisgevolgen van bijzonderen aard. Zooals de lezer al begrepen heeft, gaat het over de hypotheekbanken en hun winsten, hun dividend in 1930 vergeleken met 1929. Van enkele weten we al leen het percentage en niet de netto-winst in gul dens. Naam: Zuid-Holl. Hvp. B. Westl. Hyp. Bank Nation. Hyp. Bank Utrechtsche Hyp. Bank 32 Hyp. B. v. Nederl. 30 Fr.-Gron. Hyp. B. 2S Insulinde Hyp. Bank 20 Dividend in in 1930 44% 40% 40% 554.593 156.693 Mij. v. Hyp. Crediet 35 Rott. Hyp. Bank f37.50 Gron. Hyp'. B. 17 Alg. Hyp. Bank 23 Residentie Hvp. 20 N.V. Amst. Hyp. Bank 22 22 305.022 336.931 Overijs. Hyp. B. 17.5 Centr. Hyp. B. 15 Zuider Hyp. B. 35 Mij. v. Hyp. Crediet 35% Hiermee is het lijstje niet uitgeput, doch voorbeel den genoeg, naar het ons voorkomt. Het is alevcl een raar wereldje waarin wij leven en ploeteren en achteruit boeren, terwijl de gelschie ters floreeren. Voorloopig schijnt het nog te blijven zooals het oude spreekwoord zegt: De paarden, die de haver verdienen, krijgen ze niet 1929 40% 40% 30% 30% 28% 20% 35% f37.50 17% 23% 20% 22% 17 14 33% 35% Netto winst over 1930 Netto winst over 1929 494.092 483.358 471.589 322.652 585.186 128.861 469.197 262.336 583.766 96.039 423.259 464.745 139.268 In niet te kleine gemeenten, waar wat geld zit en waar menschen wonen met wat duit en vertrouwen in de toekomst, is de gemeenteraadsverkiezing be langrijker dan die voor de Staten, misschien zelfs wel belangrijker dan een Kamerverkiezing. Het is waar, in Den Haag wordt de groote politiek gemaakt en als daar het Conservatisme regeert, zijn provinciën en gemeenten, waar men vooruit wil, lang niet gelukkig. Rijks- en Provinciale regeering staan echter ver van de burgers af; er is geen dagelijksche omgang en daarom heeft het doen en laten van den gemeenteraad dikwijls veel meer onze belangstelling dan dat van hoogere colleges. Onderwijs en Leerplicht zijn in Den Haag geregeld; ongetwijfeld, maar de toepassing, de dagelijksche zorg er voor ligt bij de gemeente. Er is een Armenwet, door de Landsregeering ge maakt. Wat er van terecht komt, of ze menschclijk wordt uitgevoerd, hangt af van onze medeburgers, aan wie we het bestuur der gemeente toevertrouwen. Veel is er, dat uit de verte, uit Den Haag of uit Haar lemmoeilijk of zelfs in het geheel niet te regelen valt. Of onze gemeente goed bewoonbaar is, hangt in hoofdzaak van haar zelf af. Het plaveisel der stra ten, de rioleering en de beplanting, de bebouwing en wat er bij hoort, aanleg van plantsoen, van speelter reinen, van bad- en zwemgelegenheden, het onder houd der wegen voor zoover die haar eigendom zijn, een billijke regeling der plaatselijke belasting, wa ken voor een goede verbinding met de omliggende dorpen en de naaste stad, dit alles en nog veel meer kan alleen van het gemeentebestuur worden ver wacht. Het zijn geen kwesties, die het wereldgebeuren be- heerschen. In de verste verte niet. Vergeleken bij de groote vraagstukken, die roepen, ja schreeuwen om een oplossing, zijn onze gemeente-zaken meestal slechts onbeduidende dingen. Ons leven van eiken dag kunnen zij echter leelijk vergallen of veraan genamen en dat betcekent toch ook wat, vooral in tij den dat het voor duizenden onzer zwaar genoeg is. Verzuimt dus de stemming voor den Raad uwer gemeente niet. Vrije keus hebt. ge niet meer. Ge zijt gebonden aan de gestelde camlidaten. Hebt gij dit aan anderen overgelaten, dan is dat voor uw eigen verant woording en moet gij nu kiezen uit hen, die u ge presenteerd worden. Verreweg de meeste staan op „politieke lijsten". Dat is niet erg, als die politiek maar iets goeds brengt. Als bij de Staten, doen wij geen keus voor u, doch herhalen ons advies: stemt democratisch. De tijd gaat voort en daarmee ook de maatschappe lijke ontwikkeling. Niet terug naar het oude, maar moedig voorwaarts naar het nieuwe en naar onze krachten meegeholpen om dat nieuwe ook het betere te doen zijn Briand niet tot president van Frankrijk gekozen. Dus Briand werd niet gekozen Tot het hoofd der republiek, Zoo behield hij nog een kansje Op d' actieve politiek. 't Westen kan hem moeilijk missen, Dat vraagt nog naar zijn genie, De practijk van zijn ideeën Leeft niet graag van theorie! 't Hooggeprezen eerebaantje, Dat van Frankrijk's president, Zou hem middelmatig maken, Dat is algemeen bekend. Handjes geven, soms visites Aan 't bevriende buitenland, Hooge hoed en plechtigheidjes, Breede foto's in de krant! Eerewacht en wuivend handje, Open auto, prima lach, De onthulling van een standbeeld Bij de vaderlandsche vlag, Een bezoekje aan een weeshuis, Duikbootreisjes voor en na, Feestelijk versierde straten, Marseillaise en hoera! Nog een keertje naar Genève, Maar dan meer als „heer" beschouwd, Niet als scheppend staatsminister, Die een nieuwe toekomst bouwt! Afstand doen van al den arbeid, Die zijn leven steeds vervult, Vriendje zijn van de partijen, In beminnelijkheid gehuld! Dat is niets voor dezen strijder, Die niet zonder arbeid kan, Die zooveel nog in zich ronddraagt Van een grootsch, waarachtig plan, Die geen president kan wezen Als een zeer neutraal cadeau, Evenmin als Frankrijk's redder, d' Oude tijger Clemenceauü Mei 1931. KROES. (Nadruk verboden.)* De stroomprijs is nog dezelfde als 5 jaar geleden en zal ongeveer f658 jaarlijks bedragen. Het olie- gebruik van een Dieselmotor zal ongeveer f226 bedra- gen, waarbij nog komt f 50 voor smeerolie. Door het Bestuur wordt voorgesteld om aan het Prov. Bestuur te vragen een ingenieur te sturen die in een aparte vergadering zou toelichten welke be maling voor onzen polder het meest gewenscht en goedkoopst is. Aan de verzoekers om betere bema ling zal gevraagd worden een afgevaardigde naar die aparte vergadering te zenden. Algemeen goedgevonden. In verband met het besluit van Prov. Staten betref fende een aanvullings-uitkeering v. h. onderhoud van wegen beschikbaar te stellen, heeft het Dag. Bestuur hiervoor aangegeven de Valkkoogerdijk en een ge deelte dijk naar Tolkerdijk. Ged. Staten hebben goedgekeurd de wijzigingen in de Keur. Naar aanleiding van de wijziging van het. Alge meen Reglement voor de Waterschappen, dient het Bijzonder Reglement te worden gewijzigd. Het Dag. Bestuur stelt voor de omslagheffing te doen geschie den op de wijze als tot nu gebruikelijk was, n.1. da aanslag over ongebouwd naar de kadastrale maat. Geen heffing dus over gebomtde eigendommen. En voorts om dc verkiezing met candidaatstelling to doen geschieden. Algemeen goedgevonden. De heer D. Houter vraagt toestemming tot plaat* sing van een watermolentje tusschen zijn perceel en de Galgenkaai. Wordt toegestaan. Door het P.E.N. wordt toestemming gevraagd tot het leggen van een ondergrondschen telefoonkabel door Groenveld en lang den Valkkoogerdijk. Goed* gevonden. Van den heer Bras was 6 November offerte ingeko men van grintlevering, n.1. f 4.75 levering te Groen veld en f 5.75 op den dijk. Een latere opgaaf was f 4.70 levering te Groenveld en f5 op den dijk en op de laatste offerte f5 is het Dag. Bestuur ingegaan en is 60 M3. op den dijk geleverd. De overige ingekomen stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Rekening en verantwoording 1930. Door den penningmeester wordt vervolgens reke ning en verantwoording gedaan over zijn beheer, den dienst 1930 betreffende. De dienst begon met een ba tig saldo van faiTG-öG1/^. De totale ontvangsten be droegen f 11189.24V2, de uitgaven iSWïï.ObVo, zoodat het batig saldo thans bedraagt f2722.19. Nadat de heer Burger een opmerking heeft ge maakt over een ingeleverde nota, wordt dc rekening goedgekeurd, onder dankzegging aan den penning meester voor zijn accuraat beheer. De heer Glas bespreekt de vele werkzaamheden die vooral in het afgeloopen jaar door den Voorzitter zijn verricht en vindt een salaris van f50 te weinig. Over het. algemeen vindt spr. dit salaris te gering en spr. zou het op f 100 willen brengen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aange nomen, ingaande 1 Januari 1931.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1