Scher Courant Nieuws uit den Wieringermeerpolder. Transpireerende ADVERTEEREN Hevige aardschokken geregistreerd. Araeland in rep en roer. Marktberichten. GEEFT BEKENDHEID AAN UW ZAAK EN DOET UW OMZET VERGROOTEN essa Maar daarvoor Is noodig een algemeen gelezen Courant. En dat is de ■Üu CALLANTSOOG Zlokenhuisverpleging. Woensdagavond werd in het lokaal van den heer Van Scheijen aan de Groote Keeten een vergadering ge houden van do Voreenlglng voor Ziekenhuisverpleging „Noord-Zljpe" met ey aantal inwoners van Callants- oog over aansluiting van de gemeente Callantsoog by die vercenlging. De voorzitter opende de vergadering met een inlei ding en vertelde, dat de vereeniglng uitstekend werkt ln Oudesluls, 't Zand en omgeving. Zij telt ruim 900 betalende leden. Spreker heette vooral welkom den Burgemeester van Callantsoog, die al veel werk had gedaan om ook zijn gemeente aan te sluiten en hoop te, dat diens werk met een goeden uitslag bekroond mocht worden. Dat kan, als alle menschen ln Callants oog hun «gen belang maar goed inzien. De penningmeester, die hierna het woord krijgt, licht toe, dat er een circulaire naar de Inwoners zal worden gezonden betreffende de voordeden van aansluiting. Het ontwerp vermeldt een vermoodelljkcn omslag van 3 cent per betalend lid. dat wil zeggen alle gezinsleden boven 16 jaar en van do kinderen onder 16 jaar slechts 2 ct., de andere kinderen zijn gratis verzekerd. De circulaire zal verder vermelden, opname ln ziekenhuis, ln barak ken, kosten van vervoer, waar bij het lezen zeker wel de noodlge aandacht aan zal worden besteed. Speciaal werd de aandacht gevestigd op de maximum-vergoeding en het advies van den geneesheer. Getracht zal worden een afdcellng voor Callantsoog te stichten, waarvoor natuurlijk aller medewerking wordt gevraagd. Kans van slagen is er alleen als een flink aantal nieuwe leden zich opgeeft. De Burgemeester brengt den Voorzitter dank voor zijn woorden en zijn werken, maar zegt nog enkele toe zeggingen te willen vragen. Allereerst omtrent over gang van leden van andere maatschappijen. Wie zich binnen een bepaalden termijn opgeeft, krijgt gunstige bepalingen wat betreft den z.g. wachttijd. Bovendien wordt toegezegd, dat het bestuur werkzaam Is voor verzekeringen ln de 2e klasse en voor operatiekosten. Hoewel 't Zand centrum la zal voor vertegenwoordi ging ln Callantsoog gecorgd worden. Hierna kreeg een leder gelegenheid, vragen te stel len of bezwaren te uiten. Er werden voorlooplg goede resultaten bereikt en het bestuur der vereeniglng dacht wel te zullen slagen. Burgemeester Breebaart neemt voorlooplg de leiding op zich en velen zeggen toe, een wijk te zullen bewer ken. Met een woord van dank sluit de voorzitter de ver gadering en legt vooral den nadruk op het voordeel, dat de verzekerden bij deze vereeniglng hebben. OUDE N I E DO ttP De bouw van een R.K. Meisjesschool, waarvan de aanbesteding op 1 Mei J.l. plaats had, ls door Burge meester en Wethouders opgedragen aan den laagsten Inschrijver, den heer S. A. Knüwer te Schagen. WIERINGERMEERPOLDER, 20 April. Op kavel 49 ln afd E. van den Wieringcrmeerpoldcr nabij de Haukes werd heden een demonstratie ge-houden van landbouwwerktuigen, welke hun geschiktheid moes ten bewijzen voor de bewerking van deze nieuwe gron den. Het is voor de Voorloopige WIeriugermoer Directie geen gemakkelijke taak om tot de juiste keuze der ma chines te komen, aangezien met zooveel verschillende omstandigheden moet worden rekening gehouden, cn omdat de oppervlakten, d-le to bewerken zijn, in ver houding tot die van de normale bedrijven in Nederland zeer veel Yerschlllen. Om die reden kan men zijn toe vlucht niet nemen tot normale maohlnes welke in ons lond, overal elders bij den landbouw ln gebruik zijn. Ten einde een voldoende afwatering te verkrijgen en om do exploitatiekosten der bedrijven ln de toekomst zoo laag mogelijk te houden zijn de akkers 30 M. en 14 M. breed gemaakt en b'ljft aan het einde der akkers een ruimte over van 10 M. voor het kecren en wenden der machinc3 Bij de verkaveling ls dus al gedacht aan een goedkoo- pere exploitatie, welke verkregen wordt met het gebruik van werktuigen, die zoo breed mogelijk zijn. De firma Bocke en Huldekooper demonstreerde een dnietaJ machi nes. Gewerkt werd met oon kunstmeststrooier, wel ka een totale zaaibreedte heeft van 7 M., welke tot 10 M. kan worden opgevoerd waardoor het mogelijk is om ak kers van 10 M. breedte ln één gang met kunstmest te bozaalen, terwijl akkers van 14 Meter ln één omgang geheel kunnen worden meegenomen. De normale kunst meststrooiers in de verschillende uitvoeringen hebben voor den Wicringermeer het bezwaar, dat men te ver van de greppels zou moeten afblijven, omdat het strooime- chanisme blnr.cn do wielen werkt, waardooor strooken van 3035 c.M. niet bezaaid zouden worden. De de- monstratio «tozor machine voldeed geheel aan de ge stolde elschen; het mechanisme ls eenvoudig en solide terwijl het draalen op de wendakkers met het grootste gemak kan worden uitgevoerd. Verder werd een machine In gebruik gesteld, een z.g. rotcerende eg- en schoffelmachine, waarmede het mo gelijk ia do bovenkorst te breken, waardoor lucht en licht in voldoende mate aan het gewas kon worden toe gevoerd. Ook deze machine had een werkbreedte van 6 M In het voorjaar zijn met deze Mc. Cormick rotee- rende egge proeven genomen in de te veld staande roggo De grond was door de vele regens dioht geslibd, doch verkreeg na het gebruik van deze machine weer de ge- wenschto structuur. Ook voor het verdelgen van zomer- vull wordt van dezo machine veel nut verwacht; Een van do allermoeilijkste vraagstukken is het le veren van zaaimaohinea, waarmede tegelijkertijd dek- vrucht, b.v. rogge of gerst en gras en klaverzaad kon worden gezaaid en wel zoo, dat niet alleen de dekvrucht, maar ook het grasmengsel op regel komt te staan. De gerst op 20 c.M. en het gras en klaverzaad op 10 c.M. Ook deze machine kan worden Ingericht voor het be zaaien ln éénomgang, zoowel van akekrs van 10 M. als van 14 M. breedte. Het draaien ging zeer gemakkelijk, terwijl met deze machine ook de greppelkanten kunnen worden bezaaid, hetgeen mede als een voordeel mag worden beschouwd. De Inrichtingen voor de koppeling van al deze machines aan den tractor moesten in ver band met de bijzondere elschen speciaal worden gecon strueerd. om een onderbroken werking en de bewerking van greote oppervlakten in korten tijd mogelijk te ma ken. Ook deze moeilijkheid ls door do firma Boeke en Huidekoper practisch uitgevoerd en de vertoonde re sultaten verwekten algemeens tevredenheid. Venlcr© ontwikcllng van den Wlorlnger- meerpolder. Na afloop dezer werktuigen-demonstratie hield do heer Ir. Mesu, lid van ds Voorloopige Wlerlngermeer- dlrectie een causerie over de verdere ontwikkeling van den Wierlngermeerpolder, waaraan wy het volgende ontleenen; In Fcbr. 1930 met het droogmolen begonnen, werd de ze periode in Augustus 1930 beëindigd en kon op d» hoogere gedeelten aldra begonnen worden met het be- greppelen. Voor de arbeiders werden 5 barakken ge bouwd. waarin 500 arbeiders hun Intrek konden nemen Deze arbeiders kwamen uit streken waar de werkloos heid onder do landbouwarbeiders groot was en elke pro vincie leverde daarvoor een evenredig contingent Op het oogenblik werken derhalve deze 500 arbeiders nog 1500 arbeiders, dus In totaal 2000 menschen. waarvan 1000 1100 arbeiders wonen In de grensgemeenten en 400 ongeveer worden verzorgd als kostganger. In totaal ls nu ongeveer 5000 HA. begreppeld, d.1. 2°> pet van de totole opeprvlakte. In 1932 hoop tmen ge heel klaar te zijn met de begreppellng, doch alles zal dan nog niet Ingezaaid zijn. Inzaaien geschiedt n.1. als de afdecling, die onder leiding staat van Ir. S. Smeding heeft geconstateerd, dat de ontzilting zoover is gevor derd dat redeiyken kans op succes kan worden ge zaaid. Hiervoor worden periodiek grondmonsters in de laboratoria onderzocht cn ln den herfst van 1930 kon pl.m. 200 H.A. hooge doorlatende zandgrond worden be zaaid. Hiervoor is pl.m. 130 H.A. goed overwinterd. In eerste Instantie was het niet de bedoeling om dit rogge- gewas anders te gebruiken dan als grondbedekking te gen het stuiven, doch het gewas staat momenteel zoo goed, dat het zal worden geoogst. Het gewas heeft een bemesting gekregen van 300 K.G. stikstof, 300 K.G. kali en 600 K.G. super. Opvallend ls de uitwerking van stikstof, terwijl kali en phosphor nog weinig zichtbare resultaten opleveren op dit moment. Wel staat op som mige kavels het gewas wat plekkerlg hetgeen niet te verwonderen is als men bedenkt dat deze gronden ver leden Jaar nog deel van zeebodem uitmaakte In het voorjaar 1931 kon pl.m. 300 H.A. voor bezaai ing ln aanmerking komen, door het ongunstige voor- Jaar kon men het niet verder brengen dan 200 HA. on geveer. Het ligt In de bedoeling om in den nazomer 1000 H.A. graszaad te zaaien zonde rdekvrucht In 1932 en 1933z al hiermede regelmatig worden voortgegaan en Indien de ontzilting met genoegen verloopt, dan in 1930 alles groen zyn, als n.1. de economische toestanden hierbij niet als spelbreker optreden. Als n.1 de malaise langdurig en sterk blijft aanhouden, kon het wel eens beter wezen, om ln een meer gematigd tempo te gaan werken, vanzelf zou dan het geheele werk wat langer duren Als alles Is Ingezaaid, kan men aan de uitgifte der gronden gaan denken. Biykens de daaromtrent ver schenen rapporten zal dit op onderscheidene manleren gebeuren. Echteir moet hieromtrent de wetgever nog een beslissing nemen. Doch het voorstel luidt om een ge deelte te verkoopen, een gedeelte te verpachten, als do meingoederen, een gedeelte wordt misschien uitgegeven ln erfpacht, terwijl ook een gedeelte in aanmerking lcomt voor Staatsexploitatie, waarbij men dan kan denken aan Sovjetbedrijven. al zullen de bedrijven hier ln de Wieringermeer vaal bescheidener afmetingen zyn dan ln Rusland. Hoewel de tank van de Voorloopige Commissie na het inzaaien zou zijn afgeloopon, zal men toch nog eenigen tijd in exploitatie moeten houden de pl.m. 50 bedrijven, ieder van 400 H.A., welke bedrijven ko men te staan onder leiding van een bedrijfsleider. De heer Th. List is de eerste bedrijfsboer hier aan de Haukes. Deze bedrijfsboeren zullen worden aange steld in overleg met de landbouworganisaties. Oproe pingen voor bedrijfsboer zullen wiedra in diverse nieuwsbladen verschijnen. Ook zal er een oproeping verschijnen voor hen ie zich mettertijd blijvend in don Wieringermeerpolder willen vestigen, want het ligt in de bedoeling om de bedrijven van 400 H.A. telkens te verkleinen bij het voortschrijden van de intensiviteit, waarmede de gronden zullen kunnen worden geëxploiteerd. Deze splitsing zal zoover wor den voortgezet tot do rest nog een omvang heeft in overeenstemming met de grootte der bouwschuren, waarvan or momenteel 20 in aanbouw zijn. Mede ligt het in het voornemen om voor minder kapitaal krachtige hoeren bedrijfsgebouwen te stichten op 's Rijks kosten, terwijl mede overwogen wordt om gronden aan landbouwers uit to geven op dezelfde wijze als dit thans geschieden kan volgens de be- nalingen der Landarbeiderswet. Doch hiervoor is dan ook eerst weer noodig de medewerking van den Wetgever. In den polder zullen verder 3 kerndorpen worden gebouwd. Het eerste dorp zal worden gesticht bij Sluis I en dit jaar nog zullen aldaar 70 woningen worden gesticht, evenals bij Sluis II. waar een zelfde aantal, meestal arbeiderswoningen zullen worden ge bouwd. Het kerndorp de Terp z.g. zal in 1932 vooi bebouwing in aanmerking komen. Naast de kern dorpen zullen zich langs de kanten van den polder hier en daar wel secundaire dorpen ontwikkelen, waarvan de stichting en uitbreiding evenwel overge laten wordt aan het particulier initiatief. In dpze kerndorpen zullen scholen worden gesticht voor alle gezindten, terwijl, misschien in den aan vang nog eenvoudige houten kerken in de geestelijke behoeften zullen voorzien. Wol wordt in ieder dorp een zoogenaamd dorpshuis gesticht ten behoeve van maatschappedijke instellin gen. De wegen zullen bij Rijk en Provincie in beheei en onderhoud komen. De weg van Friesland naar Amsterdam over den afsluitdijk, zal gaan vanaf den Oever dwars door den nieuwen polder over Lam- bertschaag naai Hoorn-Amsterdam, met een aftak king op Wieringen naar den Rijksweg Alkmaar- Den Helder, terwijl de Terp zelf verbonden wordt met wegen over Kolhorn naar Schagen, over Aartswouu naar Alkmaar, en naar Medemblik Al deze voorge nomen werken zijn in een vergovorderd stadium van voorbereiding en aan de uitwerking ervan zal wei dra worden begonnen. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct per bus en is evenals Purol, verkrygbaar by Apoth. en Drogisten. Waarschijnlijk van zeer ernstigen aard. Volgens de berichten uit verschillende Duitsche ste den, hebben de seismografische inrichtingen aldaar in den nacht van gisteren aardschokken geregistreerd van een zoodanige hevigheid, dat met de mogelijk heid, van een ernstige ramp rekening moet worden gehóuden. Te Karlsruhe werden de eerste schokken om 3 uur 27 en 3 uur 31, de volgende, langere be vingen om 3 uur 34 waargenomen. De schokken wa ren zoo#hevig, dat de toestellen er door ontzet wer den. Men kwam daar tot de conclusie, dat de aard beving, waarvan het centrum zich naar men ver moedt op circa 2200 K.M. afstand, in Klein-Azië of de Krim moet hebben bevonden, den omvang van een catastrophe heeft aangenomen. Eerst tegen vijf uur 's morgens kwamen de apparaten weer tot rust. Ook te Stuttgart, te Reinach bij Frankfort en op den Taunus hebben de seismografische stations hevi ge aardbevingen waargenomen. Te Reinach schatte men den afstand op 300 K.M. in Zuidelijke richting; te Stuttgart kwam men tot de conclusie, dat het epi centrum zich vermoedelijk in Italië zou bevinden. Aardbeving in Portugal. Inmiddels werd gister uit Lissabon gemeld: Hier is vanochtend om goed half vier een krachtige aardbeving gevoeld, waarbij de huizen leelijk schud den, doch waarbij geen schade is aangericht. De aard beving is ook gevoeld te Oporto, Coimbra, Leiria en op Madeiro. Later: Vannacht om 3 u. 55 zijn te Lissabdn twee hevige aardschokken gevoeld. Verscheidene gebouwen zijn ingestort. Groote materieels schade is echter niet ont staan. Ook in andere deelen van het land, vooral te Porto en Coimbra, alsmede op het eiland Madeim heeft men de beving gevoeld. DE WIJZIGING VAN DE DRANKWET. De verloven. De heer Oud heeft op het ontwerp-drankwet een amendement ingediend om het tweede lid van art. 37 te laten vervallen: Dit luidt: Wij behouden dus voor, op voorstel van den gemeenteraad en Ged. Staten ge hoord, voor een gemeente een verlaging van het maximum der verloven A vast te stellen en zoodanige verlaging in te trekken. CRISIS IN HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. Nog meer schepen stilgelegd. Tengevolge van de nog steeds onbevredigende re sultaten van de Noordzeevisscherij is wederom een aantal IJmuider stoomtrawlers stilgelegd, zoodat thans slechts een derde van deze vloot in de vaart is. Bijna alle in de laatste dagen te IJmuiden binnen gekomen stoomtrawlers maakten slechte besommin gen. zoodat de betrokken reederijen. om nog meer verliezen te voorkomen, genoodzaakt werden deze schepen tijdelijk uit de vaart te nemen. DE GRONDVERSCHUIVING BIJ TOURS. De slachtoffers geborgen. V.D. verneemt uit Parijs: De slachtoffers van de grondverschuiving bij Tours zijn gistermiddag geborgen. Nadat men met een tank de rotsblokken terzijde had geschoven, werd eerst le vrouw te voorschijn gehaald. Haar moest een )een worden geamputeerd; haar toestand is hope loos De generaal en vier anderen zijn dood boven gebracht. HET SPOORWEGONGELUK TE PARIJS. Vijftig gewonden. Omtrent het ongeluk op het Gare de Lyon te Parijs, wordt nader gemeld: Een uit Montereau komende geheel bezette trein werd eenige meters voor het binnenrijden van het sta tion in volle vaart door een rangeerende locomotief aan gereden. De botsing was zoo hevig, dat de tweede en derde wagen van den trein Ingedrukt werden. Uit de ineengedrukte wagens werden vyftlg gewonden geborgen. Het schynt, dat het ongeval geen dooden heeft veroorzaakt. De toestand van vier gewonden is evenwel zeer ernstig. Volgens het eerste onderzoek is het ongeval aan ver keerden wisselstand te wyten. GEWELDIGE MIJNBRAND. Goen slachtofers te betreuren. VJD. verneemt uit Köthen: Op de mijn Leopold te Edderitz ls gistermiddag een groote brand uitgebroken, die binnen zeer korten tijd groote materiele schade aanrichtte, zoodat voorlocplg het bedrijf in de groeve gestagneerd is. De schade be draagt verscheidene honderdduizenden mark. HET LIJK VAN PROFESSOR WEGENER GEVONDEN. V.D. verneemt uit Berlijn: De leider van de Duitsche expeditie naar Groen land, professor Alfred Wegener, wiens laatste sporen op 150 K.M. afstand van het z.g.n. station Eismitte zijn gevonden, door een hulpexpeditie, die hem wilde zoeken, is, naar de Berlijnsche avondbladen melden, dood gevonden. Het lijk was door inlanders geborgen. Het was zorg vuldig in huiden genaaid. Naar alle waarschijnlijkheid is Wegener niet ten gevolge van de vors4 om het leven gekomen, doch is hij aan hartverlamming overleden. Aanteekeningen over zijn tocht werden op het lijk niet gevonden. Men neemt derhalve aan dat de Groenlanders deze hebben medegenomen. Het onderzoek naar Wagener's dag boek wordt thans nog voortgezet, evenals dat naar het lot van zijn metgezel, den Groenlonder Rasmus. De vrijzinnige candidatenlljst voor den ge meenteraad geweigerd. Bij het inleveren der candidatendijsten op 12 Mei, werd de vrijzinnige lijst van candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen in de gemeente Ameland, om klokslag 4 uur ingediend. Het ble'ek evenwel, dat degene, die de lijst had in geleverd, ze niet had onderteekend. Het hoofdstembureau vergaderde gisteren teneinde over de geldigheid er ingeleverde lijsten te beslissen. De bewuste lijst werd hierbij niet in behandeling genomen. De voorzitter van het hoofdstembureau, Burge meester Bolomeij, verklaarde desgevraagd, dat dit ook niet zou geschieden, daar de lijst niet binnen den wettelijk daarvoor gestelden tijd was ingeleverd. Eén der leden van het stembureau weigerde hierna het procesverbaal te teekenen. Bij de zitting van het stembureau was zeer veel publiek aanwezig. Tegen de beslissing van het hoofdstembureau zal beroep bij Ged. Staten worden aangeteekend. De lijsten der R.K. Staatspartij, Anti-Rev., Christ. Hist en de vrije kiezersgroep, werden door het stembureau alle geldig verklaard. De meerderheid der Amelander kiezers bestaat uit vrijzinnigen. Men kan zich voorstellen, dat het geheele eiland over dit voorval in rep en roep is. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Jan Kooy, oud 20 jaren, veehandelaar, te Zy*pe en Jannetje de Graaf, oud 25 jaren, zonder beroep, te Schagen. SCHAGEN, 21 Mei. 2 stuks paarden f 145, 4 st. stieren f 100180, 69 gelde koelen (magere) f 260—360, 52 id. (vette) f 200370, 20 kalfkoeien f 350—425, 13 pinken f 140—180, 124 nuch tere kalveren f 1020. 147 Overhouders f 28—37, 793 lammeren f IS—25, 10 bokkien en gelten f 810, 23 varkens magere f 1428, 78 idem vette per Kg. f 0.34—037, 212 biggen f 8—13, 8 konynen f 0.50—1.75, 20 kippen f 0.50—2. EIERVEILING, SCHAGEN. 21 Mei. Aangevoerd zijn: 169 partyen 160163 stuks kipeieren, 15 partijen 6250 stuks eendeieren, 2 partijen 29 stuks kal- koeneieern. De prijs liep van: klpeierenf 360—3.70, kl. f 3, bruine f 3.804.10, eendeleren f 3.503.80, kalkoen eleren f 8.6012. De veiling duurt voort, ALKMAAR, 20 Mei. Aardbeien per doos f 0.190.65, andijvie f 3.208.30, bloemkool I f 19—26, H f 10—17, kropsla f 4.30—7.80, knolselderle f 1.903.90, komkommers f 919 per 100 stuks, prei f 6.208.20, asperges f 2966, rabarber f 1 7, raapstelen f 0.70—2, radijs f 1.704.40, wortelen f 7.5014.40 per 100 bos, postelein f 0.390.61 per dubb. bak, spinazie f 0.190.79 per gr. bak, dubbele spercie- boonen f 5562, tulnboonen f 3443, witlof I f 13 per 100 pond, uien f 3.607.50 per 100 Kg. AMSTERDAM. 20 Mei. Zeeuwsche bonten f 78. Id. blauwen f 7—7.50, ld. bar- vo's f 56, ld .roodstar f 4.755.25, ld. kiel industrie f 4.755, id. eigenheimers f 56, ld. blauwe poters f 3.75 4, ld. bonte poters f 3.754. ld. Bevelanders f 4.755, Duitsche Industrie f 4.505, Noordholl. roode star f 4.75 5, per H.L., winter Malta f 18—20, zomer Malta f 27— 30, per 100 Kg. Frlesche borgers f 55.25, per H.L. AMSTERDAM. 20 Mei. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 354 vette kal veren 7684 ct, 2e kw. 70—76 ct, 3e kw. 62—70 ct., per Kg. levend gewicht; 93 nuchtere kalveren 1017, 650 varkens, vle*«chvarkens (90—110 Kg. 47—48 ct (een en kele Iets hooger), zware varkens 4547 ct., vette var kens 4043, per Kg. slaohtgewicht. Aan het abattoir werden aangevoerd 19 wagons geslachte runderen uit Denemarken.

Schager Courant | 1931 | | pagina 2