Uit de werkplaatsen der Wetenschap. Interessante ontdekkingen. Planten in Kamer en Tuin. Films in de natuurlijke kleuren. Te veel van het goede. Schoolhoofd gevraagd. Straatgevecht te Barcelona. Plaatselijk Nieuws. Theater Royal. door Prof. Br. P. Kersbergen. Het geheim van de steenkool. Onze maatschappij Is gebaseerd op de steenkool. Bij het gemis van den „zwarten diamant" zou Europa nog niet de helft van haar tegenwoordige bevolking kunnen onderhouden. Het is reeds lang bekend, dat de steenkool is ontstaan uit plantenresten, die zich reeds tevoren in turf hadden veranderd, en ook dat de steen kool zich van bruinkool onderscheidt, doordat zij van onvergelijkelijk veel ouderen datum is en ontstaan is uJt de reusachtige grassen, varens en mossen van 't steen kooltijdperk, terwijl de bruinkool daarentegen Is '-na staan uit naald- en loofboomen. Minder bekend 'S «cii- ter, hoe die veranderingen in zijn werk zijn gegaan, om dat eerst latere onderzoekingen daarop hun licht heb ben geworpen. Wij weten dat reeds de verandering van plantenres ten in turf aan bepaalde omstandigheden gebonden is. In meertjes en andere wateren kan zich geen turf vor men, wanneer het water er in beweging is en dus tel kens vernieuwd wordt Voor de veenvormlng is n.1. noo- dig, dat de zuren, die bij het vergaan der planten ont staan door de werking van microscopisch kleine dier tje®. die huminezuren worden genoemd, niet weer weg gespoeld worden door versch water, doch hun werk zaamheid voortdurend kunnen blijven uitoefenen. De huminezuren zijn dus de eigenlijke turfvormers. Bij de verandering van turf in steenkool komt het niet In de eerste plaats aan op den tijdsduur van het proces Het hangt hierbij voornamelijk af van de lagen, die zich weer over de turf moeten vormen voor en aleer er steen kool kan ontstaan. Zijn die deklagen leemachtig, bestaan zij dus chemisch gesproken uit kiezelzure kalk en kie- zelzure aluminium, dan vormt er zich door de inwerking van micro-organismen langzamerhand bruinkool. De micro-organismen ontstaan in de houtstof, de z.g. lignine der doode planten. Bij de bruinkoolvorming laten de deklagen nog lucht door; de afsluiting van de buiten lucht is nog niet volkomen. Dit is het groote verschil met de steenkoolvorming, omdat daarbij de leemachtige deklaag weer bedekt wordt met zeewater en door de uitwisseling van kalk tegen het zeezout iets leiachtigs krijgt en practisch ondoor dringbaar wordt voor de buitenlucht; de micro-organis men, die de steenkoolvorming veroorzaken, werken dus vrijwel zonder luchttoevoer Zoo ontstaat de steenkool, die bijna geheel uit zuivere koolstof bestaat en niet al leen de oudste, dooh tevens de kostbaarste brandstof is, die wij aan den aardbodem kunnen onttrekken. De naam steenkool Is goed gekozen, want het product ziet er inderdaad als steen uit. nadat de meerderheid der organische verbindingen is ontleed Het onderzoek der parels Het delfstoffenrijk geeft den mensch goud en zilver als sieraden; het kostbaarste, wat het dierenrijk hem geven kan, zijn de parels, die door verschillende oester soorten worden gevormd. Waardoor wordt de schijn baar zoo toevallige parelvorming beheerscht? De parels vertoonen dezelfde eigenaardigheden als de oesterschelp. Wij zouden ze als een afwijkende vorm daarvan kunnen beschouwen. Hun regelmatige vorm behoeft ons evenmin te verwonderen, want zij ontstaan binnen de schelp, waar zij beschut zijn tegen alle invloe den van buiten. Zij bestaan, evenals de oesterschelp zelf. uit dén organische en twee anorganische lagen, waarvan de buitenste met den naam parelmoer wordt aange duid. De belde anorganische lagen bestaan uit koolzure kalk. De oester wordt dikwijls tot parelvorming aangezet door het binnendringen van een vreemd voorwerp, ge woonlijk zelf een levend diertje. Soms is het een zuig- wormpje, een nare parasiet, zoodat er wel eens gezegd wordt, dat een parel niets anders is dan de prachtige sarcophaag van een armzalig wormpje. Door het inbren gen van vreemde voorwerpen kan men oesters wel eens kunstmatig aanzetten tot parelvorming. Er zijn echter ook parels zonder kern; de kern dient trouwens alleen om de parelvorming te doen beginnen. Soms ontvlucht de zuigworm uit den zich vormenden parel langs een door hemzelf gemaakten weg, doch dan onderbreekt de oester toch niet de eenmaal begonnen parelvorming. Het schijnt, dat er ook wel eens parels worden gevormd zonder de minste irritatie van buiten af. Kortgeleden heeft men nog iets merkwaardigs opge merkt, n.1. een z.g. herhaalde parelvorming. De oester vormt eerst volkomen normaal één organische en twee anorganische lagen, waarvan de buitenste uit parelmoer bestaat, doch dan herhaalt zich het proces weer van voren af aan. Dezelfde lagen vormen zich nogmaals en soms verscheidene malen opnieuw. Dit komt door dat de oester, die in tijden van voedselschaarschte met de parelvorming begint, om zoo te zeggen het reeds ge dane werk vergeet, wanneer er weer betere tijden voor hem aanbreken. Er bestaan zelfs parels, die evenals een boomstam, jaarringen vertoonen. Een andere merk waardigheid vormen de parels, waarbij de lagen niet bolvormig, doch onvolkomen gegroeid zijn, zoodat de kern aan één zijde niet is ingesloten. Heilige straten. Een paar jaar geleden wekte W. Teudt groot opzien met zijn bewering, dat de oude Germanen astronomisch vrij goed ontwikkeld moesten zgn. De meeste geleerden verwierpen zijn opvattingen, doch thans schijnt hg in het gelijk te worden geesteld door een nieuwe ontdek king. De oud-Germaanscho heiligdommen blijken n.1. te zijn aangelegd langs zeer lange, rechte lijnen, die zich over de geheele Noord-Duitsche laagvlakte uitstrekten en altijd precies Noord-Zuid of Oost-West ioopen. In en kele gevallen gingen de lijnen ook uit van een bepaald middelpunt en liepen zy in de richtingen van de zons- op- en -ondergangen op den langsten en kortsten dag van het Jaar. Er moeten tientallen van die heilige lijnen gevonden zUn, vooral in Oost-Friesland, waar de Upstalboom by Aurlch, een soort van nationale bedevaartsplaats, het middelpunt van het gehcelo lijnenstelsel schUnt te vor men. Door deze lijnen kan men ook verklaren, waarom zooveel thans nog bestaande kerken op zulke ongewoon schijnende plaatsen staan. Het spreekt wel vanzelf, dat het trekken van rechte lynen door zoo'n uitgestrekt ge bied niet eenvoudig is. wanneer men geen kaarten heeft. De oude Germanen moeten dus meer kennis en daardoor een hoogere beschaving hebben gehad dan gewooniyk aan die heidensohe volksstammen wordt toe geschreven. (Nadruk verboden). Slachtoffers der wetenschap. Do gevaarlijke x-stralen. Professor Röntgen heeft de x-stralen ontdekt en ls daarmede een van de grootste weldoeners der mensch- heid geworden. Hy heeft echter ook al spoedig de scha- deiyke werking van die stralen onderkend. In dien tijd het was in 1806 kende men zelfs nog niet de be schermende werking van het lood en zoo kwam het, dat vele doktoren, die Röntgenfoto's maakten of Röntgen- bestralingen toepasten, plotseling optredende verbran- dingsverschynsclen van de huid constateerden. In wer kelijkheid was het geen verbranding, doch een soort gelijke verandering van de huidweefsels tengevolge van de langdurige en intensieve werking der Röntgenstra len. Er ontstonden ook dikwyis afwgkingen in de sa menstelling van het bloed of in de inwendige organen, doch die in de huid kwamen het meeste voor en waren gewoonlijk het gevaarlijkst. De „verbranding" breidde zich n.1. steeds verder uit, evenals dat b.v. met een kankergezwel het geval ls; er moesten eerst vingers ge deeltelijk of geheel worden afgezet en tenslotte zelfs de geheele hand en onderarm. Zulke gevallen komen veel meer voor dan men denkt Nog onlangs moest Prof. Dr. Guido Holzknecht van de Weenschc universiteit de rechterhand worden afgezet en Prof. Lcvy-Dorn, de grootste pionier op dit gebied van de laatste tien jaren, heeft tot het laatst toe expe rimenten gedaan en werd over zyn geheele lichaam ziek, waardoor hg onder afschuweiyke pijnen bezweek. Prof. Röntgen zelf heeft soortgeiyke kwalen by zichzelf moeten constateeren. Prof. Bergonié, de Fransche voor vechter der stralenbehandeling moest de rechteronder» arm en drie vingers van de linkerhand missen en graf ook toen den strijd nog niet op. En vele andere geleer- den van naam, als de professoren Deminitroux, Dr. Ha- ret, Reginald Blackall en Curie, de ontdekker van het radium, hebben door hun proeven hun gezondheid en hun leven opgeofferd. De radiumstralen hebben n.1. denzelfden gevaarlijken invloed. Dit ls een stille heldenmoed, die niet genoeg geprezen kan worden. Door deze proeven is men er toch In den loop der jaren in geslaagd, bgna wonderbaarlijke gene zingen tot stand te brengen en zelfs de gevreesde kan ker kan erdoor worden tegengehouden in zgn verwoes tend werk, terwijl een bepaald vorm ervan, de huid kanker. zelfs door x-stralen kan worden genezen. De leek zal zich niet goed kunnen voorstellen, dat er onder de geleerden nog steeds slachtoffers vallen, ook sinds men loodafdekkingen. loodglas en loodgummi kent waardoor de stralen geheel of grootendeels kunnen worden tegengehouden By vele proeven ls het echter niet mogelijk, daarvan gebruik te maken, en in vele gevallen gebruiken de geleerden zichzelf als proefper soon om bepaalds werkingen van de stralen te onder zoeker.. Op het oogenbllk bewegen de proeven zich vooral op het gebied van de therapeutische werking der z.g. x-stralen cp de Inwendige organen. Er is reeds langs therapeutischen weg succes bereikt by lupus en andere huidkanker Bij inwendige kankergezwellen is het resul taat tot nu toe echter niet bewezen kunnen worden En zoo gaan de proeven door. dag aan dag. Dat maakt ze juist, zoo gevaariyk. Voortdurend wor den talrijlco peitientén bestraald, onder de volle inwer king der gevaarlijke stralen geplaatst, zonder dat zy er eenig nadeel van ondervinden Doch dat ls heel wat anders dan een vollen werkdag met de stralen te wer ken en eiken volgenden dag opnletiw, jaren achtereen. Zelfs de Röntgen artsen kunnen langen tijd hun beroep uitoefenen zonder de minste schadelijke gevolgen, doch op den duur Is de huid toch niet bestand tegen de dage lijks terugkeerende prikkeling, waarvan zij zich nooit geheel kan herstellen. De menschlievende artsen, die de slachtoffers van verschillende ziekten trachten te red den, worden zelf het slachtoffer van het geneesmiddel en om deze zelfopoffering verdienen deze stille helden de groote bewondering en dankbaarheid der geheele menschheld. (Vragen en mededeelingen, deze rubriek betreffen de, in te zenden aan den heer K. VAN KEULEN, Lootsstraat 24, Ile étage, Amsterdam (West). BLOEMEN BUITEN ZETTEN. De echte bloemenliefhebber heeft reeds langen tijd genoten van den bloei onzer voorjaarbloemen, waar onder vele bol- en knolgewassen, verder viooltje, Madeliefje, Vergeet mij niet, Silene, Klokjesbloem, Arabis Alpina, Aubreetia. enz. Onze voorjnarsbolge- wassen, die nu vrijwel uitgebloeid zijn, behoeven we niet altijd weg te werpen, vooral niet als we over heestergroepen hebben te beschikken. We nemen de ze bollen voorzichtig, liefst met kluitje op en planten deze direct tusschen de heestergroepen of ergens el ders. Daar zullen zo langzamerhand afsterven en la ten we ze stil den volgenden winter over verblijven. Ze zullen ons het daarop volgende vroege voorjaar weer verrassen met tamelijk mooie bloemen, vooral met narcissen, maar ook wel met tulpen gaat dit vrU goed. Men moet nu niet denken, dat men eerste klas bloemen heeft, deze zijn dikwijls kleiner dan gekoch te, nieuwe bollen, welke laatste we dan ook geregeld op onze bloembedden en in potten planten, maar door steeds bijvullen van de oude bollen tusschen de heesters, houden we de onderbeplanting geregeld bij. Men verwijdert ze daarvoor toch niet eerder van hun oude plaats, dan wanneer we er aan toe zijn. daar iets anders te planten. Hoe langer groei, hoe beter ontwikkeling der bollen. De andere voorjaarsbloeiers. voor zoover ze uitge bloeid zijn, of bun mooisten tijd gehad hebben, gaan we opruimen, de perken bemesten en opnieuw spit ten en in gereedheid brengen voor onze zomerbloe men, als; Pelargonium (Geranium), Fuchsia, Celo- sia (Hanekara). Salvia, Calceolaria (Pantoffeltje? plant). Anjelier. Margriet, enz., al naar het karakter van den tuin, de bedoeling van den aanleg, alsmede de smaak van den eigenaar Hoe de meeste van deze zomerbloemen van veel zon houden, zijn er toch ook enkele die wel met min der zon toe kunnen, als b.v. Fuchsia, verschillende struikbegonia's, als: b.v. Semperflorens, B. Luminosa. B. Erfordia enz., verder knolbegonia's, die bij voor keur de brandende middagzon kunnen missen. De planten worden als regel in pot gehouden en graaft men deze met pot en al onder, vooral op voedzamen. vochthoudenden grond: op drogere gronden slaat men ze uit den pot en zet ze in den vollen grond, dewijl anders de groei op dezen grond veelal te zwak wordt. De bovenrand van den pot mns even onder den beganen grond. Enkele zwakgroeiende Pe- largoniums als Eric enz., verder ook de Celosia's en Begonia's plaatst men steeds zonder potten. Bij goede bemesting, veel warmte en veel water kan men prachtbloemen kweeken, die steeds volop zullen door- bloeien, vooral als men steeds biltijds de uitgebloeide bloemen verwijdert, zooals bij Pelargonium, Calceo laria. Antirrhinum (Leeuwenbek). Zinnia, Pcnste- mon enz. Soms kan de groei te weelderig zijn, vooral wan neer de bloemen reeds een tijdje op de perken staan. Staan de planten in pot. dan draait men deze los. waardoor de wortels, welke van onderen door den pot en van boven over den rand van den pot heenge- groeid zijn. losgetrokken worden en de groei dus getemperd wordt. De keuze der plantensoorten wordt aangegeven door de wijze waarop de tuin is aangelegd, het doel waaraan zij moeten beantwoorden en de keus van den eigenaar. Waar de tuin in symmetrische stijl is aangelegd, zullen de bloembedden, stroken, slingers of welken vorm ook, hierbij in denzelfden vorm moeten aansluiten. Amsterdam. V p. K. VAN KEULEN. De revolutie In Spanje ls niet zoo vreedzaam ver- loopen als de eerste dagen deden verwachten. Het is tot daden gekomen, die niemand kan verdedigen en die een schandvlek zyn voor de aanlegger». De vraag is nu: wie zijn dat? Sommigen zgn direct klaar met hun antwoord en zeggen: dat zgn de republikeinen, gesteund door de socialisten van wie er zelfs drie deel uitmaken van de voorloopige regeering. Deze verzekert echter, dat het de aanhangers van den gevluchten koning zyn, die de lont in het krult hebben geworpen en dat de roomsche geesteiykheid van wie het een oogenblik scheen dat zij den nieuwen toestand wilde aanvaarden met hen onder één hoedje speelde. Het is van hier uit moeliyk na te gaan. wie geiyk heeft. Eén ding staat echter muurvast: in een land. waar onder applaus van zoo goed als de heele bevol king. een einde wordt gemaakt aan een bepaalde regee rlngsvorm, daar moet deze wel voor 100 gefaald heb ben in haar taak. Zoo stond het met het Spaansche koningschap, tot het laatste oogenblik geschraagd en verdedigd door de katholieke kerk. Men vergete niet: Spanje is een door en door Roomsch land. Als er nu gevochten is, dan waren het katholieken onder elkaar en als er Roomsche kerken en kloosters verbrand zyn, dan waren de aan stokers katholieken. Is het wonder dat het blad van de Nederlandsche Roomsche arbeiders, de Volkskrant, de vraag stelt, waaraan het katholieke Spanje deze straf, deze tuchti ging heeft verdiend? Hierop gaat het aldus voort: „In de katholieke gemeenschap, die Spanje vorm de, had men de katholieke beginselen behooren toe te passen en zelf te beleven. Geen tergende weelde hier en bittere nood daar; geen leven van vermaak en genot voor de gegoeden en vermogenden en een leven van ontbering en el lende voor de menigte. Niet weinigen alles en de massa niets. In Spanje is men in sociale rechtvaardigheid en sociale liefde te kort geschoten. Zelfzuchtig en kortzichtig heeft men er maar op los geleefd, blind voor alle teekenen des tijds, doof voor de stem van het geweten. Zoo heeft men de straf over zich afgeroepen, die thans aan Spanje wordt voltrokken." Dit lyken ons verstandige en moedige woorden, waar schijnlijk niet bedoeld voor binnenlandsch gebruik, doch ook hier toepasseiyk. Nederland als geheel is wel geen katholieke gemeenschap, doch Brabant en Limburg zyn het wel en van elke tien Nederlanders behooren er drie tot de roomsche kerk. Evenals ln Spanje heerscht ook hier tergende weelde naast bittere nood. Ook hier is men in sociale rechtsvaardigheid en soci ale liefde te kort geschoten, niet het minst in de room sche gewesten. In Spanje kan ruini 60 percent der bevolking lezen noch schrijven. Welke zekerheid ls er. dat het hier beter zou zyn, als heel het land was als Brabant en Limburg? Welk een steun en welk een waarborg voor een vreed zame ontwikkeling in democratische richting zou het zijn, als de katholieken haar bevorderden in plaats van tegenwerkten. Wy zyn wars van alle geweld en juist daarom demo craat Geweld brengt geen vooruitgang, maar kan hem ook niet keeren. Hoogstens kan zg hem belemme ren en tydeiyk stuiten, in stroomen van vloed. Onze eigen geschiedenis leert dat. Het is de verdienste van de r.k. Volkskrant, dat zy. misschien onbedoeld. Spanje als waarschuwend voor beeld stelt voor roomsch Nederland en voor wie daar mee één van zin is. Het resultaat van vUf jaar geheimzinnige proefnemingen. Te Londen ia dezer dagen voor de Royal Society een demonstratie gegeven met een Britsche vinding voor de opneming van films in de natuurlijke kleuren. Het ls een nieuw procédé en een correspondent van de Daily Mail verklaardt ervan, dat het de cinematografie zal revolutloneeren. De proefnemingen met het nieuwe procédé zijn vyf jaar lang onder stipte geheimhouding voortgezet. Men heeft thans een volmaakt driekleurenprocédé verkregen, waarvan de voornaamste eigenschappen is dat gewerkt wordt met een driekleurenraster (rood, groen en blauw-violet). Dit raster is zoo fijn, dat er 500.000 ruitjes gaan op de vierkante inch. Dit raster is op de filmband gedrukt en daaroverheen komt dan de (zéér) gevoelige laag. De film wordt dan op de gewone wijze vervaardigd en vertoont In ©en blerkuip verdronken. Dezer dagen is de 65-jarige landbouwer Lewitan in het in de nabijheid van Wilna gelegen dorp Dokfyce op engewone wgze het slachtoffer geworden van zyn drank zucht Daar hem geld ontbrak, om in het dorp te gaan drin ken, sloop hy een brouwery binnen om daar het noodl- ge te krijgen. Hy kwam daar bg een groote kuip. die zeer verleidelijk rook. Door middel van een touwladder klom hy op de kuip boog zich over den rand en trachtte met een meege- brachten emmer het bier op te scheppen. Aangezien de kuip echter slechts voor de helft gevuld was. moest de landbouwer zich ver voorover buigen om het bier te kunnen bereiken. Of hy daarby het evenwicht verloor, of dat hy door den alcoholdamp bedwelmd raakte, is niet vast komen te staan, ln ieder geval stortte de man voorover In de kuip, waarin nog 1600 L. bier was. Den volgenden morgen vonden de bouwersknechten zyn lijk. Voor behoud eener openbare school. Het bestuur der afd. Steenwgkerwold van „Volkaon- derwys" schrgft in het orgaan „Volksonderwijs" onder het opschrift: „Wie helpt een openbare school redden?": Te Wetering, gemeente Steenwijkerwold, staat een flinke openbare driemanschool met prettige schoolbevol king. Het hoofd van die school ls reeds p!.m. 1% jaar wegens ziekte niet ln staat zyn functie waar te nemen. Dus wisselen de tijdeiyke plaatsvervangers (soms zelfs geen) met als gevolg stagnatie in en achteruitgang van het onderwijs. De bevolking van de streek is grootendeels gematigd orthodox-hervormd, maar in meerderheid tevreden met de openbare school, mits deze in goede conditie is. Geen wonder dus. dat men in bovengenoemde omstandigheden verkeerende, er over denkt, een bijzondere school te stichten. Het hoofd der school ls echter kort geleden afgekeurd en nu kan een nieuw te benoemen functionaris de zaak weer in goede banen leiden. Maar er zyn geen sollicitanten: In de „Vacature" van 12 Mei verschynt een herbaalde oproeping. Relletjes met ernstige gevolgen In een wyk van de Spaansche stad Barcelona ia in den nacht van Donderdag op Vrijdag een vechtpartij ontstaan tusschen eenige mannen uit de achterbuurten Een hunner vuurde op zyn tegenstanders, waardoor een matroos, die toevallig voorby kwam. werd gewond. Da guardia clvil arresteerde dengene. die het schot had ge lost. alsmede een anderen man. die zyn revolver nog !n de hand had. De menigte wilde de beide mannen lyn chen, daar zy meende, dat het pistoleroa (d.w.z. betaal de moordenaars) waren. Een der mannen werd door stok- en vuistslagen aan het hoofd gewond. Toen ds belde gearresteerden voorlooplg ln het politiebureau van de wyk waren opgesloten, trachtte de menigte het bu reau te bestormen. Daarop begaf de gouverneur zich naar het tooneel der ongeregeldheden. Hij sprak de me nigte toe en verklaarde dat er gerechtigheid zou geschiet den. Na verloop van een uur slaagde een afdeeling sol daten er in de beide mannen van het politiebureau naar het paleis van Justitie over te brengen De gemeenteraad van Barcelona heeft, naar voorts wordt gemeld, heden beeloten. zich aan te sluiten bij het verzoek van den gemeenteraad van Gijon om de Jezuïe ten uit Spanje te verbannen. EEN WANDELING LINKS VAN DEN WEG. Kost Schagen's magistraat het ultstoomen van een Zondagsch pak. Het is niet direct van recenten datum, wat we hier zullen laten volgen, nochtans willen wy het onzen le zers niet onthouden. Immers het houdt wederom in een waarschuwing, dat niet alleen automobilisten, motorry- ders en fietsers stipt in acht behooren te nemen do re gels van den weg. doch dat ook de verkeersvoorschrif- ten voor wandelaars van groote waarde zgn. Het was dan op Hemelvaartsdag, dat de Vader van alle Schagen ar essen en Schagenaren in gezelschap van zijn echtgenoote een hceriyke wandeling maakte in een van Schagen'r buitenwyken. Met veerkrachtlgen tred, de wandelstok slechts aanwendend om hem vol levenslust door het luchtruim te doen zwiepen, gezellig keuvelend en heeriyk genietend van dezen in den weekschen Zon dag, die een niet genoeg te waardeeren onderbreking gaf van het zoo drukke ambteiyk leven van onzen bur gervader, werd de wandeling voortgezet. Men genoot, volop! en lette er niet op dat een van de vele bochten, die den Molenweg rijk is, links werd genomen. En dat nu zou noodlottige gevolgen hebben, want een fietser, die het echtpaar achterop reed, kwam by zijn poging om by de wandelaars om te ryden, met fiets en al ln het eendenbier terecht. Al proestende en zich schuddende als een natte poedel vond de kennis making met burgemeester en diens echtgenoote nu juist niet onder de allergelukkigste omstandigheden plaats. De schuldvraag kwam al spoedig op de proppen en we kunnen ons zoo best Indenken, dat de eene partij de burgemeester-wandelaar reeds naar zijn onmisbare blocnote zocht Maar... de partyen vonden elkaar. Eener zyds toch werd erkend dat men niet links van den weg had moeten wandelen, maar anderszyds had de fletser moeten bellen. En tot minneiyke schikking was de wan delaar bereid; op zyn kosten mocht het Zondagsche pak van den drenkeling uitgestoomd worden. Do wandeling werd voortgezet, de wielrijder zocht familie in Schagen op, om zich van droge kleeding to voorzien, en hier mee behoorde dit intermezzo weer tot het verleden. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoot de heer C. MoeUes. be ambte Ned. Spoorwegen te Stompwgk is geslaagd voor het examen reserve-Hoofdconducteur Ned. Spoorwegen. BENOEMD. Inplaats van den heer Th. L. Overtoom is benoemd tot directeur van het R.K. Kerkkoor de heer Jac. de Moei alhier. GEKOZEN. Tot lid van het bestuur van den polder Burghorn is in de vacature van wyien den heer M. Bijpost te Valk koog gekozen de heer P. Berkhout, Valkoogerdijk. VOLKSRAAD. Onze vroegere plaatsgenoot de heer B. Roep, Gedele geerd lid van den Indischen Volksraad te Batavia is we derom gekozen tot lid van den Indische Volksraad. MARKTO VERZICHT. De handel in vctto koeien was een Donderdag j.1. iets beter, prijzen tet 49 ets., de aanvoer was nu ook be- hooriyk. Zware koeien waren er niet aangevoerd, maar wel kwaiiteltskoeien. Do menschcn konden dc kalf- en gelde koeien wel hebben, deze werden goed verkocht De pinken Hepen niet zoo goed uit den handel, wat aan den stuggen kant. In stieren was weinig of geen han del. voor den dood gingen ze al heel weinig. De nuchte re kalveren werden duur en vlug verkocht, de gewone gang 1020 gld., 1 nuchter kalf was er nog verkocht, oud 3 weken voor f 28. In bokken en gelten was weinig drukte. De handel In overhouders was zeer matig. De lam meren ging nog wel, doch geen vluggen handel. Het weer ls nog te koud. Anders er waren beste lammeren aangevoerd, de gewone ging 18—25 gld.. maar er zijn er voor veel hooger prijzen verkocht, maar dat was iets bijzonders. De handel in de vette varkens was weer niet goed, dat scheelde een stuk by de vorige week. dus de han del was weer zeer gedrukt, 18% ets. de hoogste markt is al heel weinig, 't gevolg dat de biggen en schrammen ook goedkoop werden verkocht met een zeer matigen handel. Op de klppenmarkt was weinig drukte. Over het ge heel wat de drukte en de bezoekers aangaat, viel niet te klagen, er was veel volk en een gezellige drukte. Het lied Is uit In deze Pinksterweek draait in het Theater Royal het succesvolle filfwerk: „Het lied ia uit", een klankfilm van de bovenste plank met Willy Forst en Liane Haid in de hoofdrollen. De volgende beschaving geeft de korte Inhoud weer. Wy bevinden ona ln de Carlton-bar. waar de operette ster Tilla Morland, vergezeld van haar drie aanbidders zich laat smeken, het succesnummer van haar nieuwste operette ten gehoore te brengen. Het is het liedje van .J>e kleine garde-officier", die zoo onbekommerd zyn leven geleefd had, die zorgeloos ten oorlog trok, tot dat opeens de vrede uitbrak en hy voor de niet te be antwoorden vraag kwam staan: Wat nu? Iedereen luis tert vol aandacht naar de verrukkeiyke stem en de pakkende voordracht van de zangeres, iedereen met uitzondering van een jongmensch, dat steeds rustig aan een tafeltje heeft zitten schrijven, maar by het zingen van Tilla plotseling opstond, luid om den kellner riep en 2eer ostentatief de bar verliet. De vroolijke stemming is by tooverslag verdwenen. Tilla Is woedend over een dergelgke bcleediging. De drie vrienden kunnen haar zelfs niet opvroolyken. Den volgenden morgen is zij het heele geval nog niet vergeten. Drie dagen wordt naar den onverlaat gezocht. Onverrichterzake moeten de vrienden bij Tilla terugkomen. Tilla zegt hen kort en bondig de vriendschap op. Maar geheel zonder manne lijke hulp kan Tilla toch niet. Haar bankzaken moeten geregeld worden, haar connecties met de gramofoon- platenfabrieken moeten onderhouden worden, er zijn zooveel dingen die alleen door een man behartigd kun nen worden, dat Tilla besluit een privé-secretarls aan te schaffen. Een advertentie in de bladen en... honder den sollicitanten. Bevindt zich niet de onhebbeiyke gast van dien avond onder de gasten?

Schager Courant | 1931 | | pagina 15