Raad Heerhugowaard. Haar keus valt op hem. Ulrich Weldenau la zijn naam. Ja Mevrouw, hU kan stenografeeren, dansen, tennissen, typen, koken, alles wat U verlangt. Hij Is de aangewe zen man voor een vertrouwenspost. Ja Mevrouw, hij wil ook wel vertellen, waarom hU dien bewusten avond *00 onbeleefd was. Hij waa eens zoc'n kleine gardeoffl cler. Een herinnering aan die dagen doet pijn. Waarom bezingt men nooit een failleerend bankier en wel de garde-officieren, die om zoo te zeggen toch ook ban kroet gegaan zijn? Hij wordt aangenomen en Tllla kan tevreden zijn. Hij kan nog veel meer Hij kan pianospelen, zingen en een poppenkastvoorstelling houden. Tllla vindt hem uitste kend als privé-secretarls en zou het nog beter gevonden hebben, wanneer hij zelfs let» verder gegaan was en haar zijn liefde had bekend. Maar dat doet hij nu juist niet. Hij is steeds even correct en blijft op een afstand. Hij zegt steeds „Ja Mevrouw", „Nee Mevrouw", steeds „Mevrouw", hoewel zijn hart lieveling „zingt". Toch weet Tllla uit zeer goede bron. dat hij va nhaar houdt en zij probeert hem aan te moedigen. Hij moet zich al heel goed kunnen beheerschen wanneer hij niet uit zijn rol willen vallen Hij valt niet uit zijn rol Tilla dlkteert hem zelf» een brief, die aan duidelijkheid niets te wen- schen overlaat. Al haar intiemste gevoelens legt zij hierin bloot. Hij begrijpt haar. vraagt echter op zeer offlcleelen toon: „aan wlen is deze brief te adressee- ron. Mevrouw?" Teleurgesteld Is haar antwoord „Aan Jerome TönliZoo ontvangt Tönli de liefdesverklaring, die voor Weldenau bestemd was Het is niet de eerste keer. dat de man met het geld de door velen begeerde vrouw naar het altaar voert. Maar Ulrich vindt het beter zoo. Tllla is een vrouw, die gewend is aan luxe en comfort en die daar zonder doodongelukkig zou zijn. Ulrich zou bovendien ongelukkig worden, wanneer hij haar al die luxe niet had kunnen verschaffen en hij wil niet slechts „le marl de sa femme" wezen. Zij nemen afscheid. De Baron, de uitgever en Ulrich zijn niet de vrienden, die samen een nieuw driemanschap vormen, de drie gewezen aanbidders van Tilla. GOEDGEKEURD. Het raadsbesluit, waarbij aan „Goed Wonen grond is verkocht in bet Heerenbosch, voor het bouwen van arbeiderswoningen en .vaartenen brzwaarwhnlt was injrediend, is door Ged. Staten m haar vergadering van j.1. Woensdag goedgekeurd. DE STROP MET DEN GASHOUDER. De conferentie, die de Raad Donderdagavond docht te houden met den gasdirecteur, maar die niet kon doorgaan, omdat de directeur zoek was, zal nu heden Zaterdagavond plaats vinden. BENOEMD. Onze plaatsgenoot, de heer F. West er Cz., is be noemd tot Directeur van hot Bijkantoor van den Han dels raad van den L.T.B. te Beverwijk. Vergadering van den gemeenteraad, op Vrijdag 22 Mei 2.30 uur nam. Voorzitter opent met de mededeeling, dat van den heer Kostelijk bericht is ontvangen dat hij bij den aanvang der vergadering niet present kan zijn. Hierna worden de notulen voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. Van belde afdeellngen L.T.B. en Hugowaard. die den gewonen wlntercursu* gehouden hebben in de school aan den Hondenweg, verzoek om weder de gewone jaarlljk- acho subsidie ad f 50 le mogen ontvangen, hetgeen on veranderd wordt goedgevonden. Ingekomen is een verzoek van P. Dekker, die in ver- bank met zijn tewerkstelling in een meubelfabriek de gemeente verzoekt hem een bijdrage te geven voor een kunstbeen, daar zijn moeder niet in staat is dit te be- taVoorzltter deelt mede. dat dit een langdurige geschift- denls wordt. Indertijd is door den Raad besloten 3/4 der ziekenhuiskosten te betalen, indien de familie bjj- droog. Door deze is toen betrekkelijk spoedig f -5 bij gedragen. doch daarna nooit meer iets gehoord. De heer Kooij noemt den heer Heijnis. die ook een kunstbeen heeft en daarmede zoodanig geholpen is dat hij tegenwoordig in eigen onderhoud voorziet Hij Is er voor dat in dit geval afdoende geholpen wordt De heer Krom wil eerst informeeren bij den patroon waar Dekker werkt Voorzitter zegt dat als Iets aangeschaft wordt het iets goeds moet zijn. De prijs van een kunstbeen zal tegen de 1 20(1 bedragen. De heer Tromp vindt het Jammer, dat de familie die daartoe toch wol in staat is. zich geheel onthoudt aAn de verplichting die zij op zich heeft genomen. Algemeen le men van opinie dat Dekker geholpen moet worden, doch dat eerst nog Informaties dienen te wor den genomen. De heer Kostelijk verschijnt ter vergadering. Van verschillende bewoners van het Zuideinre is een verzoek ingekomen tot aansluiting bij de waterleiding. Naar aanleiding hiervan is hen bericht, dat minstens door hen f 780 gegarandeerd moet worden onder de be slaande provinciale bopallngen. doch hierop Is nog geen antwoord ingekomen. Bovendien la lang niet door alle bewoners van het Zuideinde het adres geteekend. Besloten wordt eerst antwoord van betrokken personen af te wachten. Goedgevonden wordt te voldoen aan het Centr. Zie kenhuis te Alkmaar de onkosten wegens verpleging van MeJ. Kregel—Postma. ten bedrage van ongeveer f 60. Do ingekomen rekening 1930 van do gezondheidscom missie tc Hoorn wordt onveranderd goedgevonden. Van het Centraal Genootschap ter uitzending van kin deren naar vacantiekolonles is een verzoek ingekomen ter verhooging van subsidie. De heer Tromp voelt er voor om een vast bedrag te geven, daar de vereeniging dan beter weet, waar zij aan tor ie. Besloten wordt f 2C0 te geven. Van J. Oldenbroek indertijd door den Raad van Ar beid verpleegd In Hoog-Laren te Blarlcum wegens tb.c. en thans als genezen ontslagen is een verzoek ingeko men om f 100 voorschot teneinde een kruidenienrwin- keitje te beginnen, 'daar hij nog geen zwaren llchame- lijken arbeid mag verrichten. Goedgevonden wordt hierover met het armbestuur te onderhandelen, zoodat bedoelde persoon aan het door hem gevraagde kan worden geholpen- Een verzoek van P. Wokke om verlaging van sohool- geld wegen» ziekte, wordt goedgevonden. Van de V.S.D.B. is een verzoek ingekomen om een subsidie van 5 cent per aansluiting. Daar dit to hoog wordt geacht, wordt besloten een subsidie ad f 25 per jaar toe ts staan. Vereeniging van landarbeiders te Groningen wenscht aan de regeering te verzoeken de annulteitsrente te ver lagen en vraagt, adhaeslebctulging of zelfstandig ver zenden van een adres aan de regeering. De heer Tromp is van meening, dat een vermindering al is het maar van pet., tenslotte gewonnen is. Besloten wordt aan het adres adhaesie te betuigen. De heer Kuilboer aan den Otcrleekerweg heeft aanslui ting aan het G.E.B. verzocht. Waar de aanlegkosten f 561.50 bedragen en de jaarlijksche onkosten f 83.64 be dragen, terwijl de opbrengst op ongeveer f 71 wordt ge raamd. cal Kuilboer voor het tekort hebben te garandce- ren. Daar dit door hem is goedgevonden, zal de aanalui tlng tot stand komen. Kohier hondenbelasting 1931 geraamd op f 626, wordt onveranderd vastgesteld. De lijst der geldende verordeningen waar In straf Is bedreigd, wordt opnieuw vastgesteld, daar dit het laatst in 1926 is geschied. Van het bestuur der R.K. vereeniging tot verschaf fing en bevordering van het landbouwonderwijs In he*. bisdom Haarlem le een verzoek ingekomen om subsidie Voorzitter deelt mede, dat idertyd daarover een ver gadering is gehouden te Spanbroek, hij echter verhin derd was. doch de beide wethouders vertegenwoordigd waren. Voorgesteld wordt f 100 per Jaar bij te dragen. Wethouder Krom deelt mede. dat verschillende ge meenten toezegging gedaan hebben. Spanbroek o.a. f 800. Hij voelt er voor omdat dit een gelegenheid is voor landbouwonderwijs aan de jeugd, die jjas de scho len verlaat. De heer Kooy vraagt of Spanbroek niet wat ver uit de buurt is. De heer Tromp meent dat het hier gaat om het on derwijs. De heer Kostelijk zegt dat hier een nieuw terrein betreden wordt. Tot nog toe heeft de gemeente zich op het standpunt geplaatst, toelage te gevet) indien leerlin gen uit de gemeente ergens een school bezochten. Dit is echter een verzoek om gelden beschikbaar te stellen voor stichting. Hij vraagt zich af of bovendien de kring waar de school gesticht wordt, wel geschikt is voor onze gemeente. Anders zou dit zijn als de school aan den Langendijk verrees. Bovendien is de mentali teit onder dp landbouwende bevolking nog niet zoo. dat zij prijs stellen op Landbouwonderwijs voor kunne kin deren. getuige de thans opgeheven tulnbouwwlnter- school in Alkmaar. Toeh zal hij zijn stem niet onthouden daar hij meent, dat landbouwonderwijs op alle moge lijke manieren bevorderd moet worden. De heer Quant zegt dat de bestaanszekerheid der school gewaarborgd Is. omdat zij niet zal worden opge richt. vóór een bepaald aantal leerlingen ingeschreven Is. Reeds een veertigtal heeft zich opgegeven en dit werd voldoende geacht en Is voldoende. Zelfs is ter sprake gekomen tulnbouwonderwijs to geven, doch dit zal niet plaats vinden, daar de mogelijkheid bestaat, dat binnenkort een anderen kring zal gevormd worden voor een tuinbouwschool, waarin de Hugowaard zal gelegen zijn. Voorzitter beaamt het gezegde van den heer Quant, naar aanleiding van een gesprek, dat hij met rector Kok had. Mocht een dergelijke school in onze gemeente kunnen worden gesticht, dan zou hij niet aarzelen een voorstel te doen voor een flinke gemeentelijke subsidie. Besloten wordt f 100 te geven, tot wederopzeggens toe. Waar voorgesteld is om wegens gebruik van het oude raadhuis door inneming van militaire goederen de stem ming ergens anders te houden en daarvoor door B. en W. het nieuwe Raadhuis wordt voorgesteld, meent de heer Tromp dat het daartoe wegens de trap ongeschikt is. Voorzitter zegt dat Indertijd al voorgesteld is de trap te verbeteren, doch de Raad daar toen niet aan wilde. Besloten werd voor de hulp aan oudere en gebrekkige menschen een persoon beschikbaar te stellen. Naar aanleiding van met het P.E.N. gevoerde bespre kingen en h"t daarna gevolgde aanbod, is aan de leden van den Raad het volgende prae-advies verzonden: Ingevolge do door het P.EN. gedane aanbieding tot overneming van het Gemeentelijk Electriciteltsbedrijf waarvan TT allen een exemplaar reeds hebt ontvangen deelcn wij Uwen Raad mede dat deze zaak door ons is overwogen en eveneens in de Commissie van Bijstand een punt van bespreking heeft uitgemaakt. Met de door het P.E.N. in hun schrijven opgenoemde tarieven, waarbij voornamelijk op het gemlddele wordt gewezen als zijnde zeer aan den lagen kant. kunnen wij niet instemmen. Het zal mogelijk iets voordeeliger zijn wanneer men in de gelegenheid is om voor ver schillende doeleinden meer stroom af te nemen, doch deze meerafname valt In den regel niet voor bij gebrui kers van minder dan 80 a 100 K.W.U per jaar om dat voor deze menschen de aankoop der benoodigde apparaten meestal to duur zal blijken, terwijl door zeer velen het gebruik van strijkijzers reeds wondt toege past. De voorbeelden der tarieven te betalen bij gebruik van 60 K.W.U. schijnen aardig, maar door de hoogere huur der meters bij het P.E.N. 25 cent per maand meer. moet hiermede ernstig rekening worden gehouden dat gebruikers vnn tot 60 K.W.U. of minder 5 cents per K. W.U. minstens meer betaald moeten worden, gerekend •naar het thans bij ons geldende tarief, hetwelk voor de afnemers, welke ongeveer 100 K.W.U. of Iets min der gebruiken, ook minstens 3 cent per K.W.U. bedra gen. Voor grootere gebruikers is dit verschil natuurlijk minder, doch waar wij in onze gemeente verreweg het meeste gebruikers hebben, welke niet boven 150 K.W.U. afnemen, ook al verhoogt men zijn gebruik Iets. zoo is deze overname voor kleine gebruikers nadeelig bij ons eigen bedrijf. Het kraohtbedrljf is voor kleine gebruikers iets voor deeliger. doch voor de grootere gebruikers weinig, en waar reeds la gosproken over verlaging van het tarief voor kracht, is hiermede ook eenigszins rekening te houden. Het P.E.N. wenscht het geheele bedrijf met al wat daartoe behoort, over te nemen, kasgeld Incluis, en zal dan voldoen het totale bedrag der nog uitstaande geld- leeningen. zoodat we niets meer ontvangen dan wij zelf schuld hebben en geeft het P.E.N. dan ook te kennen welke verbeteringen alle aan het net zullen worden aangebracht, opdat alle inwoners zoo goed mogelijk van goed licht worden voorzien. Wij durven niet beoordeelen of er vele gebreken aan het net of de huisaanslultlngen zijn, doch of dit nu zoo bedroevend Is als door het P.E.N. wordt aangegeven, meenen wij wel wat te mogen betwijfelen. Ongetwijfeld zal bij de overname het voor de gemeente en zijn inwoners niet voordeeliger worden, daar, zooals boven gezegd, de kleinere gebruikers bepaald duurder uitkomen als thans en ook de gemeente voor de straat verlichting per jaar ongeveer f 3600 meer moeten be talen dan tot duwer. Wij meenen dus, in aansluiting der Commissie van Bijstand U te moeten adviseeren op deze aanbieding van het P.E.N niet in te gaan Wat betreft de voorwaarden, welke door het PEN, worden gesteld bij voortzetting van het bedrijf, onder inwilliging van het verzoek tot stichting van nieuwe voedlngspunten of transformatoren, deze voorwaarden zijn in de Commissie van Bijstand besproken en was de Commissie van oordeel dat. waar gedurende de jaren dat het tegenwoordige contract nog loopt, aan maxi male belasting ongeveer f 17.625.zou worden betaald, Inplaats van f 9000.op het huidige oogenbllk, en voor kilowatturen per jaar f 1115.meer, dan tot he den en dus jaarlijks ongeveer f 9T15 hooger. dit bedrag zoo bezwarend voorkomt, dat de Commissie eenparig van oordeel was hierop mede afwijzend te moeten ad viseeren. Met het vorenstaande door de Commissie gegeven ad vies kunnen wij geheel instemmen en stellen wij dus Uwen Raad voor aan het P.E.N. te berichten, dat zij niet genegen is het bedrijf op de conditiën en voorwaar den over to doen, en tevens om voorshands eveneens niet in te gaan op de voorwaarden op tarlefgebled, bij voortzetting van het eigen bedrijf, wanneer een nieuw voedlngapunt zou worden toegestaan, als zijnde deze voorwaarden te bezwarend. De heer Koetelijk zou gaarne nog eenige nadere toe lichtingen vernomen. Hierop vraagt de heer Tromp, lid van de commissie van bijstand het woord. Hij zegt, dat volgens den admi nistrateur van het bedrijf, die op de laatste vergadering van de V.S.D.B. waa. aldaar werd vernomen, dat het P.E.N. veel hoogere Inkoopprijzen had, dan de provin ciale bedrijven in de andere provincies. Zelfs werd daar, hetgeen wij tegenwoordig betaalden te duur genoemd en vergeleken met den toestand in an dere provincies zou ook de mogelijkheid bestaan, dat ook in Noord-Holland de distributiebedrijven van het P.E.N. in de toekomst onder gunstiger voorwaarden hun stroom zouden kunnen betrekken. De heer Koetelijk zet het ver van zich, dat men in zijn vragen zou zooken een drijven om het gemeentelijke net 4 tout prix over te doen aan de provincie. HU ge voelt zich echter niet op zyn gemak. Gezegd mag worden dat wij op het oogenblik bij het P.E.N. in het krijt staan voor f 36.500 en wel kan gezegd worden, dat wij op het oogenblik niet alleen in die poeitie ver- keeren, daar er nog een zestien- of zeventiental gemeen ten in hetzelfde geval verkeeren, doch dit verandert den toestand in zichzelf niet. In 1938 zal de gemeente op nieuw voor een feit gesteld worden. Een jongere gene ratie zal dan moeten handelen en op zich moeten enmen de consequenties die voortspruiten uit de handelingen van het tegenwoordige bestuur sedert 1921, die dan zul len leiden tot een schuld van f 60.000. Reeds in 1921 heeft hij tegen het advies van B. en W. gestemd en hy meent, dat door de gevolgde houding wij lang niet zoo vrij staan tegenover het P.E.N. als b.v. de gemeenten aan den LangendUk. Wij mogen ontstemd zijn over de beslissing van de Kroon inzake de quaestie Castricum, maar het feit is. dat deze gemeente in het ongelijk is gesteld en men daarin, als zijnde geen hooger beroep meer mogelijk, moet berusten. Hij blijft in directe provinciale voorziening veel aspec ten zien en als hij de schaal van de verschillende prijzen vergelijkt, komt hy tot de conclusie, dat er in die ge meenten, die centrale voorziening hebben veel meer ge bruikt wordt. Voor zichzelf heeft hij een berekening ge maakt. wat het eigen lichtgebruik betreft, en waar hU zich tot de gemiddelde gebruikers rekent, is hU tot de slotsom gekomen, da t voor deze klasse by eenzelfde ge bruik, indien aansluiting bij het P.E.N. had plaats ge had. de kosten ongeveer met een zesde van het thans betaalde zouden zijn verhoogd. Voor hem persoonlijk weegt dit echter niet op tegen de mogelijkheden, die by provinciale distributie geopend worden, en was dit al leen het punt dat overkomen moest worden, dan zou hy er zeker voor zyn het bedryf volgens de thans gestelde voorwaarden over te doen. Er is echter nog een ander punt in het aangeboden contract, waar wel degelyk re kening mee moet worden gehouden en dat is de hooge prijs die voor de straatverlichting moet worden betaald en die op de geheele burgerij drukt. Wethouder Krom merkt op, dat vorige spreker zooveel als te kennen hoeft gegeven, dat wy door het P.E.N. als het zwarte schaap worden beschouwd, maar vraagt hy zich af, „heeft het provinciale bedryf daar eenig recht toe. Waarom zijn de kleine gemeenten, om met een zacht woord te spreken, er wel toe gedwongen om hun toe vlucht by het P.E.N. te zoeken, terwyl gemeenten als Amsterdam en Haarlem vrij hun gang gaan? Indertyd heeft het P.E.N. ons met alle lusten en lasten overge nomen van de Kennemer, was men er zelfs gebrand op om die overname tot stand te doen komen. De heer Tromp wyst er op, dat in de gemiddelden van het P.E.N. ook de krachtstroom betrokken is. Hier door verklaart hy de groote verschillen van de ge meenten, die direct stroom betrekken. Voorzitter is het nog niet direct met den heer Koste lijk eena Hij vindt, dat als men een schifting maakt uit de stroomboeken. men wel degelyk tot de conclusie komt, dat hier procentsgewys veel kleingebruikers zyn. En, gezien deze meer moeten betalen, en, gezien de hoogere kosten der straatverlichting heeft het college van B. en W. meenen te moeten adviseeren nog niet op deze voorstellen in te gaan. Het is mogelijk, dat hel College zich vergist heeft, maar hy maakt zich voor 1938 nog niet bezorgd. Wel is er kans. dat er dan een ander College van B. en W. Is, en is dit zelfs zeer waar schijnlijk, maar zij zullen hetzelfde in het oog moeten houden als het tegenwoordig college en dat is het ge meentebelang, of wat zy als het gemeentebelang achten. Wethouder Wijnker vraagt of niet de mogelijkheid be staat in Alkmaar een centrale te stichten voor de om liggende gemeenten. By de overname van het niet wist het P.E.N. wat het overnam en speciaal is toen nog op den duur van het contract gewezen. Al zouden wij meer vragen voor het bedryf, zou dit voor het P.E.N. geen reden zijn het net niet over te nemen. Het gaat er daar om het bedrijf te krijgen. De heer Tromp wenscht niet te spreken over „goed aangeschreven staan". Bij het P.E.N. geldt het „zaken doen" en dan wordt niet gevraagd naar dergelijke din gen. De heer Kosteiyk meent nogmaals te moeten wijzen op de zinsnede in het afschrift der voorwaarden, waar uit blijkt, dat volgens het inzicht van het Provinciaal Bestuur de schuld van f 36.500 wel degelyk bestaat. Zou men daar in 1938 geen rekening mee houden en een eens ingenomen standpunt zoo klakkeloos wijzigen? Voorz. wyst er op. dat het een absurditeit van de re geering zou zijn, om als de gemeente zich aan het loo- pende contract houdt, het P.E.N. toe te staan, een con tract te sluiten gaande boven de prijzen van het maxi maal geoorloofde. Indertijd is de aanbieding tot betaling der verhooging gedaan, doch toen heeft voorgezeten de bedoeling, dat daarmee bereikt werd, dat een transformator werd ge plaatst op een voor het G.E.B. gunstige plaats. Teen daaraan niet werd voldaan, heeft de gemeente gemeend zich terug temoeten trekken. De heer Kosteiyk zou graag vernemen wat B. en W. eigenlijk meenen te moeten adviseeren. yoorzltter ziet het geheel als een koopmanszaak. Als wij meedeelen, dat wij niet op dit aanbod in kunnen gaan, zal een gunstiger aanbod komen. Op den tegen- woordigen basis meent hy, dat geen verdere onderhande lingen gevoerd moeten worden. Algemeen wordt goedgevonden op het gedane aan bod niet in te gaan. In de begrooting 1931 dienen nog eenige wijzigingen te worden aangebracht, v.n.1. ontstaan door de j>ost be lastingen. Het onvoorzien zal daardoor stijgen van f 2389.87 op f 3103.09. Aldus goedgevonden. In verband met de woonwagenwet dient een nieuwe bepaling in de politieverordening te worden opgenomen aangevende de plaats, waar woonwagens zich mogen ophouden. Hiertoe is het park aan het Zuideinde van den Middenweg aangewezen, hetwelk algemeen wordt goed gevonden. Hierna sluiting. Dadelijk viel hij door de mand en verklaarde pas te hebben ingebroken bij den banketbakker A. in de Stikke Hezelstraat, waar hij een winkellade had gelicht. Toen te diens huize een onderzoek werd in gesteld, bleek, dat daar op dezelfde wijze was gehan deld als bij de vorige inbraak, waarvan v. d. S.t of schoon hij ontkent, nu ook wordt verdacht. Hij is ter beschikking van dc justitie gesteld. Uitvoering der Tarwewet. Met ingang van 1 Juli en met een per centage van twintig. Op het congres van den NeM. Landarbeidersbond te Utrecht is melding gemaakt van een gerucht, dat de uitvoering der Tarwewet op 1 Juli a s. zal beginnen. Het „Hdbld." heeft hiernaar een nader onderzoek ingesteld en thans kan dit blad meedeelen, dat de uitvoering van het maalgebod inderdaad op 1 Juli zal beginnen en dat het maal percentage, overeenkomstig het aan den minister door de Commissie van Advies op Dinsdag j.1. gegeven advies, zal bedragen twintig procent, d.w.z. het vijfde deel van het meel zal moeten zijn gemalen van binnenlandsche tarwe. De inbraken-plaag te N ij m e g e n. De vermoedelijke dader aangehouden. Na een nieuwe braak gesnapt. De laatste drie maanden is te Nijmegen nachts herhaaldelijk in het Westelijk stadsgedeelte ingebro ken. Bijna altijd werd geld gestolen, waarom en ook omdat ireen vingerafdrukken werden achtergelaten, dc recherche moeilijk opsporingswerk had. Daar steeds, en meestal aan de achterzijde van de wonin gen een glasruit werd vernield om een deur of raam aan de binnenzijde te kunnen openen, en voetafdruk ken van den dief steeds dezelfde maat hadden, stond het vrijwel vast, dat één persoon de inbraken had ge pleegd. Gisternacht ontmoetten twee agenten in de Voorstadslaan den 26-jarigen L. v. d. Spoel, die vroe ger verdacht werd van inbraken, en bij wien meer malen, zoo ook nog Donderdag, de recherche huiszoe king had gedaan. Zij hielden hem aan en bij het on derzoek in een politiepost bleek hij in het bezit van een met 9 scherpe patronen geladen browning, 2 knijptangen, een electrische lantaarn, een groot zak mes. een zwart masker en ruim f 10 aan kwartjes, dubbeltjes en centen. Brutale aanranding te A z e w ij n. Het slachtoffer ernstig mishandeld. De dader in 't duister verdwenen. Men schrijft uit Doetinchem: Donderdagavond tegen elf uur is de heer Brants te Azewijn, gem. Bergh, juist voor zijn huis aange rand. De aanrander schudde den heer Brants een emmer met ongebluschte gemalen kalk over het hoofd en sloeg hem toen met een hard voorwerp op een zijner armen en op het hoofd. Op zijn hulp geroep kwamen de huisgenooten toesnellen en nara de aanrander de vlucht zonder te zijn herkend. Bij onderzoek bleek, dat do arm van den heer B. door den slag versplinterd was. De dader, die zich tusschen huis en schuur van den heer B. had opgesteld, moet iemand zijn die met de gewoonten van den aangevallene bekend was. De heer B., die tevens lid van den gemeenteraad is. kwam gisterenavond van de vergadering van den A.B.T.B., waar hij als penningmeester rekening en verantwoording had gedaan, toen de aanrander hem in de portiek van zijn woning, nadat hij reeds aan gebeld had, overviel. De kasgelden ten bedrage van f3300, had de heer B. in een ijzeren kistje bij zich. Ondanks zijn verwonden arm hield de heer B. kistje en boeken vast en had de aanrander geen succes. Elk signalement van den dader ontbreekt. EEN VERLOREN PORTEFEUILLE. Of een goedgeef sche, oneerlijke vinder. Te Utrecht heeft een bediende aangifte gedaan van de vermissing van een portefeuille met f200.—. Toe vallig maakte de politie denzelfden dag proces-ver baal op wegens openbare dronkenschap tegen niet minder dan zes zwervers. Daar dit groote aantal be vreemding wekte, werd in een volkslogement, waar enkelen verblijf hielden, een onderzoek ingesteld en met succes. Onder het kussen van een der bachus- vereerders vond men de bewuste portefeuille dei nog f 100 bevatte. Later verklaarde een 66-jarige zwerver, dat hij het geld gevonden had en er vijf anderen van had laten meeprofiteeren. In totaal werd 71 gulden verbrast. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE KOLONIALE TENTOONSTELLING. Prinses Juliana vergezelt de Koningin. Naar vernomen wordt, zal Prinses Juliana de Ko ningin bij haar bezoek aan de koloniale tentoonstel ling te Parijs vergezellen. De Prinses heeft het voor nemen een week te Parijs te verblijven. Dit bezoek vormt den inzet voor de jaarlijksche buitenlandsche reis, waarvan de beide vorstinnen einde Juli terug zullen komen. Ontploffing in een Belgische fabriek. Arbeiders gewond. Uit Luik wordt gemeld: In de werkplaatsen der Cockerill-fabrieken te Se- raing, bestemd voor de zuivering van benzol, had den achtereenvolgens twee ontploffingen plaats. Er ontstond een brand, welke spoedig door de brand weer werd bestreden. Vijftien arbeiders werden gewond, doch niet ern stig. Reusachtige schade aangericht. Nader wordt omtrent de ontploffing gemeld, dal in de nabijheid van de fabriek buitengewone ver woestingen zijn aangericht. In het nabijgelegen dorp zijn door den luchtdruk alle ruiten gobroken. Be halve de vijftien gekwetsten wordt er nog iemand vermist. De brandweerlieden zijn den geheelen nacht met de bestrijding van het vuur bezig geweest. Omtrent de ontploffing te Seraing wordt nader ga- meld, dat een gashouder in de fabrieken van Cocke- rill in de lucht gevolgen is. Doch de oorzaak hier van is nog niet bekend. De brand, welke op de ont ploffing volgde, breidde zich zeer snel uit. Onder da 15 gekwetsten is ook een vrouw, haar toestand is ernstig. Pas in den loop van den nacht is men er in geslaagd den brand te'blusschen. Weer een groote brand in Japan. Meelfabriek van 8 verdiepingen in asch gelegd. Eén doode, 50 gewonden. Reuter seint uit Tokio: Een nieuwe brand in de verbazingwekkende reeks, die in de laatste veertien dagen een aantal gebouwen in de asch heeft gelegd en vele menschenlevens heeft te loor doen gaan, heeft zich voorgedaan te Jokoha- ma,waarbij een persoon werd gedood en vijftig ern stig werden gewond. De brand werd veroorzaakt door een ontploffing in een meelfabriek. Hij ver nielde spoedig het gebouw van acht verdiepingen en deelde zich mede aan de aangrenzende gebouwen. De brand woedde bij afzending van dit bericht nog steeds \ioort. PER VLIEGTUIG ER VAN DOOR. Wegens een slecht rapport Men schrijft uit Boedapest: Op Hemelvaartsdag gaf een hooggeplaatst Hongaarsch ambtenaar by de politie te Boedapest aan, dat zijn 17- jarige dochter, een gymnasiaste, verdwenen was. Den volgenden dag ontving de politie bericht uit Weenen, dat daar op het vliegveld in Aspern een Hongaarsch meisje zonder bagage en zonder geleide was aangeko men, dat het dochtertje van den ambtenaar bleek t zijn. Zy bekende by de Weenschte politie, dat zy er uit vrees voor een slecht rapport was van door go- gaan. ZU had het vliegtuigbiljet van haar opgespaarde geld gekocht en had onderweg een venster willen openen en zich daaruit in de diepte willen storten. LUCHTMANOEUVRES IN DE V. 9. 672 vliegtuigen boven New York. V.D. verneemt uit New York. Hedenmiddag zullen de New Yorkers een ongewoon schouwspel kunnen gadeslaan. Als inleiding tot de groo te Aimerikaansche luchtmanoeuvres zullen nameiyk 672 militaire vliegtuigen in gevechtsformatie over de stad vliegen. Gedurende deze „luchtparade" zullen talryke pacifis tische, religieuze en andere anti-oorlogsvereenigingen, op de openbare pleinen en in de parken protestmee tings beieggen tegen dezen „smaad aan den geest van het Kellog-Pact". DUITS CH SPORTVLIEGTUTG NEERGESTORT. Twee personen ernstig gewond. V.D. verneemt uit Munchen: Gistermorgen is op het vliegterrein Oberwiesenfield by regenaohtlg weer een sportvliegtuig neergestort. De inzittenden, de eerste Beiersche aviatrice mej. Schultes en de piloot Sackmann, werden ernstig gewond. De machine, die een wereldvlucht zou maken, werd geheel vernield.

Schager Courant | 1931 | | pagina 16