RAAD VAN SCHAGEN. Zaterdag 23 Mei 1931. SCHAGERCOURANT No. 8870. Het prachtbeleid van B. en W.Een raming voor den gashouder van f738.25 die tot f 3635.» en nog hooger oploopt. Directeur Blaeser niet te vinden. Een leelijk verzuim van B. en W. Burgemeester Cornelissen moet zijn zaakies beter kennen. Ons Consultatiebureau in gevaar. Een afscheid. Vergadering van den Raad op Donderdag 21 Me! 1931, des avonds kwart over 7 uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester; gecretaris de heer A. C. Roggeveen. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt goedkeuring der notulen. Mededeeling. Door den Voorzitter wordt medegedeeld: 13. en W. hebben besloten, op den Molenweg 2 elec- trische straatlantaarns aan te brengen, één bij de brug bij Tjaarsdorp en één op het midden van ge noemden weg. Do lichten op die lantaarns gaan aan en uit door middel van een schakelklokje. Totale kosten f 150. De Voorzitter eegt dat deze mededeeling bij de stuk ken ter visie heeft gelegen, maar spr. heeft nog een mededeeling. die niet ter visie heeft gelegen en waar van ook de wethouders nog niet op de hoogte zijn. De vernieuwing van den gashouder. De geraamde kosten van f 738.25 reeds gestegen tot f 3635. En nog geen definitieve op gaaf. De Voorzitter herinnert er dan aan, dat in de vorige Vergadering de toestand van een der gashouders is be sproken en B. en W. dan ook een voorstel tot herstel hebben gedaan en de raad daartoe heeft besloten. Even wel, de toestand van den gashouder is zoo geweldig tegengevallen, dat B. en W. order "hebben gegeven met herstel door te gaan, zonder dat de raad daartoe mach tiging heeft gegeven. Spr. wachtte het rapport van den ingenieur, die met de herstelling was belast en van morgen heeft spr. dat ra.pport pas gekregen. Spr. her innert aan het schrijven van 16 Januari van de firma die de herstelling zou uitvoeren en waarin de kosten geraamd werden op f 738,25, doch opgemerkt werd dat het niet mogelijk was de juiste kosten op te geven, wes halve een vrijblijvende prijs werd genoemd. In het nu ontvangen rapport worden de kosten globaal op f 3635 geraamd, waarbij nog niet is begrepen het repareeren van de onderplaat van de klok, en het steigerwerk, ter wijl de houder ook opnieuw met 650 M3. water gevuld ral moeten worden. Spr. hoopt niet dan één der raadsleden B. en W. eul- !en berispen, omdat zij order hebben gegeven met de herstelling door te gaan. Spr. heeft daarmee wel geaar zeld, maar de zaak duldde geen uitstel en de raad had zelf gezegd, dat de gashouder goed in orde moest wor den gemaakt. De heer De Vries vraagt of het .voorlóopig onderzoek wel serieus is geschied, want. een kostenberekening van f 3635, dat maakt op spr. als leek den indruk, dat het onderzoek dat heeft plaats gehad, van nul en geener waarde is geweest. De Voorzitter gelooft wel dat dit onderzoek moeilijk was en toen men begon, bleek er veel meer voor den dag te komen, dan was verwacht. Waarom zou men de zaak opzettelijk onjuist voorstellen. De lieer De Vries vindt het toch hoogst zonderling, 'dat na een onderzoek van een ingenieur, de zaak zoo vsr uit de wijs blijkt. De Voorzitter zegt. dat dan de ingenieur wijs zou heb ben gedaan, als hij in Januari geen som had genoemd. De heer Gorter is het met den heer De Vries eens. Nu zitten we aan die firma vast. Spr. vindt het logisch, dat met het werk is doorgegaan, maar ook spr oor deelt dat het een zeer oppervlakkig onderzoek is ge weest. 1 De heer Van Rijswijk zegt in de vorige vergadering reeds te hebben opgemerkt, dat men voorzichtig moest *ezen met genoemd bedrag als juist te accepteeren. Al- b»functioneerde toen het onderzoek heeft plaats gehad, eerst als alles in rust was, dan pas zou een juist onderzoek hebben kunnen plaats vinden. Spr. wil niet nggen. dat de nu genoemde kosten hem meevallen, Jaaar spr. had wel verwacht, dat de kosten beduidend iooger zouden zijn dan de eerste opgaaf. De heer Gorter zegt dat we dan geen onderzoek hadden behoeven in te stellen. Had de raad vorig maal deze kosten geweten, dan zou hij ook aan andere firma's prijsopgaaf gevraagd hebben. De heer Van Erp wil kennis nemen van "hetgeen in het tweede ra.pport wordt vermeld en brengt in herin nering, wat hij als wethouder vroeger eens heeft mee gemaakt t.a.v. vuurvaste steenen. De Voorzitter leest het tweede rapport, en daaruit blijkt dat de rompplaten nog niet konden worden nage- tien en een bindende prijs dan ook niet kon worden «gegeven. 1 De heer Van Erp zegt. dat we aan dit rapport dus jBog geen houvast hebben en vraagt of het niet beter b. dat die mijnheer zich positief verklaart. De Voorzitter zegt dat dit moeilijk gaat, dan zou het ibedrijf stil moeten liggen. De heer Leguit heeft zjch de moeite getroost boven den gashouder te kijken. De 10 platen, die zouden wor den vernieuwd, waren gemerkt, maar de monteur sloeg lóó door een niet gemerkte plaat. De heer Gorter: Wist de monteur dat den vorigen leer niet? De heer Schoorl zegt. dat toen de houder gevuld was en men er dus geen gat in kon slaan. De heer Gorter merkt evenwel op dat een deskun dige het aan den klank van het metaal moet kunnen koeren. De heer Van Erp zegt. dat waar de firma geen bin dend bedrag noemt. spr. zijn stem aan deze zaak niet ban geven. De firma kan aanstonds wel tot f 5000 gaan De heer De Vries meent dat we wel kunnen zeggen pt de kosten f 4000 meer zullen worden dan de oor- ■ronkelijke raming. Het is inderdaad een moeilijk ge- pH voor den raad, maar om zich maar klakkeloos aan H firma over te geven, daar is spr. niet direct voor. 0e heer Van Nuland vraagt wat de afspraak is. Er Is fftegd het werk voort te zetten en kan nu order gegeven *orden om de zaak stop te zetten? Spr. vindt het beter eerst een andere deskundige te hooren. De Voorzitter wijst er op dat het werk met den mees- *n spoed moet worden klaargemaakt. Dc heer De Vries zegt. dat de raad vorig maal heeft 8«egd. dat aal moest het werk wat meer kosten. B. en •V vrij waren, maar zoo"n groot verschil, dat lag niet in bet besluit van den raad opgesloten. De heer Gorter zegt dat als de firma direct gezegd had «e t kost f 4000, de raad ook had moeten beslissen, maar •pr. is overtuigd dat men dan een opgaaf van andere «rma'8 had verlangd - Dc heer Van Erp zegt, dat vanmorgen dus deze brief is ingekomen en het college dus den directeur niet eer der opdracht heeft kunnen geven dat het werk moet worden voortgezet. De Voorzitter deelt mede. dat wel opdracht is gege ven dat met het werk moest worden doorgegaan. De heer Van Erp wil, dat B. en W. met den gasdi- rectuer overleg plegen en vragen hoe lang met 1 gas houder kan worden gewerkt De heer Bakker vraagt zich ook af, wat voor onder zoek dat de eerste maal is geweest Voor een serieus on derzoek moet de ketel eerst leeg zijn. Maar spr. erkent dat dit napraten is. Een andere firma erbij halen, daar ziet spr. niet veel heil in. De Voorzitter vreest dat dit ook niet kan. omdat op dracht is gegeven door te gaan. De raad heeft gezegd dat de houder goed in orde moest wezen, en als B. en W. geen order gegeven hadden het werk voort te zet ten, dan zou de raad B. en W. eerder een verwijt kunnen maken. Een nieuwe gashouder kost wel f 30.000. De heer Bakker zegt dat in het eerste rapport genoemd wordt de vernieuwing van 10 platen, in het tweede ech ter 120, dat loopt nogal uit elkaar. De heer Van Erp oordeelt, dat B. en W. een groote verantwoordelijkheid op zich hebben geladen, door den raad niet in deze kwestie te kennen. De Voorzitter merkt op dat toen er met den directeur over is gesproken en spr den directeur vroeg of de kosten dan wel dubbel zoo veel zouden bedragen, de directeur antwoordde „ik vrees van wel". Dat de kos ten echter zoo hoog zouden zijn als nu in het tweede rapport wordt medegedeeld, dat wist de directeur ook niet. De heer De Vries vraagt waarom B. en W. order heb ben gegeven, met de herstelling door te gaan. Spr. be grijpt niet dat B. en W. die verantwoordelijkheid op zich hebben durven nemen. De heer Schoorl zegt dat aanvankelijk 8 of 10 platen moesten worden vernieuwd, doch dat later bleek dat het er meer zouden moeten zijn. B. en W. hebben toen ge zegd: laat een ingenieur komen om ons volledig in te lichten. Wel hebben wij gezegd, dat de platen die abso luut niet bruikbaar waren er af moesten. We hebben ge zegd dat de monteur kon doorwerken, maar van een definitieve opdracht geven is spr. niets bekend. Niemand van B. en W. had gedacht dat het zooveel meer zou kos ten. Voor spr. is dit tweede rapport even nieuw als voor de raadsleden. Had spr. dit verleden week Dinsdag ge weten dan zou hij een spoedeischende vergadering heb ben belegd willen zien. Spr. herhaalt, dat een definitieve opdracht om het in orde te maken, bij zijn weten niet gegeven is. De heer Overtoom begint nu te begrijpen hoe het is gegaan. Spr. vraagt wanneer dat tweede onderzoek heeft plaats gehad en waar dit blijkt te zijn geweest Vrijdag 15 Mei. vraagt spr., of de ingenieur toen de indruk van den toestand niet aan den directeur heeft medegedeeld De ingenieur moet er toch over verwonderd zijn geweest dat de toestand zoo geheel afweek van de eerste opname Het lijkt spr. toe dat er ook voor den tweeden keer nog maar sprake is van een voorloopig onderzoek, het be treft alleen nog het dek van de klok. Maar we krijgen den wand ook nog. we zijn er nog lang niet, doch heb ben misschien een derde. De Voorzitter gelooft niet dat een andere ingenieur wel had kunnen zeggen hoe de werkelijke toestand was. De heer Overtoom wijst er op, dat het onderzoek door een belanghebende heeft plaats gehad en spr. kan zich voorstellen dat die de zaak zoo zoet mogelijk heeft voor gesteld. Niet met kwade bedoeling, maar zakelijk rede- neerende als ik er eerst maar in ben. Er is dus geen onpartijdig onderzoek ingesteld, niemand heeft vermoed dat de reparatie zoo 'n omvang zou nemen. Is het nu echter niet noodzakelijk dat een onpartijdig ingenieur een onderzoek in stelt en dan naar alles tegelijk? De Voorzitter zegt dat dit advies dan ook betaald moet worden, het werk wordt gestagneerd en bovendien de directeur heeft opdracht gegeven het werk voort te zetten. De heer Overtoom: Tot het einde toe? ik dank u wel De heer Van Rijswijk herinnert er aan in de vorige vergadering te hebben gezegd er niet van op te zullen hooren als de herstelling 10-maal zooveel zou kosten. De heer Gorter: Dan hebben we niet aan een opgaaf van kosten. De Voorzitter zegt dat als de raad nu zegt dat niet met het werk moet worden doorgegaan. B. en W. de kos ten hebben te betalen. Van verschillende kanten wordt opgemerkt dat dit de quaestie niet is en de heer Van Nuland dringt aan op onderzoek door een onpartijdigen ingenieur. De heer Bakker: Wat zal het dan kosten f De heer Van Erp: Dan weet je tenminste wat het zal kosten. Do Voorzitter stelt nu voor om na afloop van de open bare vergadering in besloten vergadering den directeur mededeeling over de quaestie te laten doen. Dit wordt goedgevonden, zoodat eindelijk met de afwerking van de agenda zal worden begonnen. Ingekomen stokken. Van den Griffier der Prov. Staten kwam een dank betuiging in voor de bijdrage ad f 150 in de kosten van de versiering van het nieuwe gouvernements gebouw. Ged. Staten zonden bericht van ontvangst van de herzieningsverordening; idem goedkeuring besluiten geldleeningen f 14400 en f 160.000. Schagen's Harmoniekapel betuige dank voor de vermindering van het aantal te geven volkscon certen. Ingekomen is het verslag van de Rijkslandbouw- winterschool. cursus 1930—1031. rekening met verslag van de Vakteekenschool 1930. De Muziektuincommissie zond winst- en verliesre kening in over het seizoen 1930. Ingevolge de-exploi tatie-voorwaarden is gedeelte van het winst- saldo, zijnde f 17.96, aan den gemeente-ontvanger overgedragen. Uit de rekening en verantwoording betreffende de uitbreiding van de R.K School voor L. O. te Schagen, ingezonden door het R.K. Par. Kerkbestuur van den II. Christophorus blijkt, dat de totale kosten hebben bedragen f 12953.41 Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen Voor de mobilisatie-invaliden. Door den raad der gemeente Smallingerland wordt instemming gevraagd op een aan den Voorzitter van den Ministerraad en Tweede Kanier gericht verzoek, om een afdoende wettelijke regeling in het leven te roepen, welke aan de mobilisatie-slachtoffers alge- heele schadeloosstelling waarborgt. In verband met de omstandigheid, dat alhier slechts twee mobilisatie-invaliden woonachtig zijn, welke beide een zeer behoorlijke vergoeding ontvan gen, terwijl zij voor het overige in hun onderhoud kunnen voorzien, stellen B. en W. voor, het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Dc heer Bakker zegt dat het heel aardig klinkt, dat de 2 hier wonende mobilisatïeinvaliedcn een behoorlij ke vergoeding krijgen, maar het is ons allen bekend, dat er jn den lande vele mobihsatieslachtoffcrs zijn die in een heel wat ongunstiger positie verkecren en "spr. zou het dan ook een sympathieke daad vinden als de raad besloot adhaesie aan het adres te betuigen. De heer De Vries onderschrijft het betoog van den heer Bakker. Er zijn in den lande duizenden slachtoffers waarvoor niet of onvoldoende gezorgd wordt. We moeten een breederen kijk op de zaak hebben en ons niet uit sluitend bepalen tot de gevallen in onze gemeente. De Voorzitter zegt dat de raad de toestanden elders moeilijk kan beoordeelen en het niet op den weg van den raad van Schagen ligt zich met andere gevallen te bemoeien. De heer Van Nuland informeert of de uitkeering geschiedt via de gemeente of een kerkelijke of burger lijkeinstelling. De Voorzitter zegt dat hy over de uitkeering advies uitbrengt en een instelling geeft de ondersteuing. De heer Van Nuland wijst er dan op dat het dus is een nationaal fonds en Schagen wel niet bevoordeeld zal worden bij andere gemeenten. De Voorzitter deelt mede, dat hier de uitkeering f 300 per jaar is. De heer Van Nuland vindt het dan gewaagd om ad haesie te betuigen. We hebben graag dat die menschen een behoorlijke uitkeering ontvangen, maar het lijkt spr. een phrase om adhaesie te betuigen. De Voorzitter wil wel nadere mededeelingen doen, maar in comité. De heer Bakker wijst erop dat de mobilisatieslacht offers hier In de gelukkige omstandigheid verkeeren, dat ze er nog wat bij kunnen verdienen, maar er zijn ook ziekelijke of gebrekkige slachtoffers. En het gaat er nu om dat die een hoogere uitkeering krijgen en niet aan de particuliere liefdadigheid zijn overgeleverd. Het Is niet de bedoeling, ongeacht den persoon, de uitkee ring te verhoogen. De oorzitter meent, dat alle onrechten wegnemen, dat kan de raad van Schagen toch niet. De heer Van Nland zegt dat inzake de invaliditeit normen voor de uitkeering zullen zijn gesteld. Zij die meer invalide zijn zullen dus een hoogere uitkeering krijgen. De heer Lookman begrijpt niet wat- er tegen adhae- siebetuiging is. Het gaat niet om de paar gevallen te Schagen. het gaat over het geheele land. De Voorzitter zegt. dat het gaat om het principe, heeft Schagen er wat mee te maken of niet. De heer Overtoom zegt. dat het erom gaat., of een ieder f 300 krijgt, onverschillig de graad van invaliditeit De Voorzitter kan dat niet zeggen. De heer Bakker zegt, dat het veel scheelt, hoe het advies van den burgemeester is. Er zijn er die een zeer karige uitkeering krijgen. De heer Van Erp stelt voor. adhaesie te betuigen. De heer Van Rijswijk oordeelt, dat het er weinig toe doet hoe de uitkeering hier is. Spr. meent dat het de moreele plicht is, adhaesie te betuigen. De Voorzitter antwoordt dat als er zoo licht over wordt gepraat, adhaesie-betuiging ook niets geeft, even min als die petitionnementen. De heer Gorter daarentegen merkt op. dat de Voor zitter neit weet of de uitkeering naar den graad van invaliditeit plaats vindt. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen, met 6 tegen 4 stemmen, voor stemden de heeren Schoorl. Leguit. Kooij en Van Nuland. De heer Overtoom ont hield zich van stemmen. Er zal dus adhaesie aan het verzoek worden betuigd. De heer Van Rijswijk merkt op dat de Voorzitter hem pas verweet als zou spr. de zaak oppervlakkig hebben beschouwd. Spr. heeft echter het adres goed gelezen en daaruit zijn conclusie getrokken. De heer Van Nuland vraagt den Voorzitter of we niet met de afwerking van de agenda door zouden gaan. de heer Van Rijswijk is geheel buiten de orde. De heer Van Rijswijk zegt dat dc heer Van Nuland wel eens langer praat en spr. hem dan niet in de rede valt. Spr. wil doen uitkomen dat hij de zaak niet op pervlakkig heeft beschouwd. Verlaging rente voor Voorschotten. Door den Bond van Verecnigingen en Stichtingen bedoeld in art. 6 der Landarbeiderswet. is aan den Minister van Financiën verzocht te willen bevorde ren. dat de rente, waartegen de voorschotten inge volge het bepaalde bij dc Landarbeiderswet worden verleend, thans geldende 4 wordt verlaagd. B. en VV. stellen voor aan dit pogen instemming te betuigen. Goedgevonden. Opmerkingen van Ged. Staten over de bcgrooting. Van Ged. Staten is een nota van opmerkingen in* gekomen over de begrooting der gemeente, dienst 1931, o.a. of wel rekening was gehouden met een vermindering wegens kwade posten; dat het G.E.B. in strijd met de wet en begroOtings- en rekenings- voorschriften 1924. zonder een verordening ex. air. 11 ibis (oud) der gemeentewet heeft gewerkt en wordt verzocht zoo spoedig mogelijk een zoodanige verordening vast te stellen, waardoor aan dezen oir wettigen toestand een einde komt; dat de wekelijk- sche onderstand geheel bij voorschot wordt betaald, doch dat betaling op bevelschrift regel moet zijn; dat in strijd met art. 6 der verordening op het Grondbedrijf, de ontvanger de weekloonen voor werkzaamheden voor het grondbedrijf betaalt. In het antwoord op deze nota van opmerkingen wordt door B en VV. medegedeeld, dat bij supple toir? begrooting vermindering wegens kwade posten zal plaats hebben, dat in de eerstvolgende vergade ring van den raad een voorstel lot vaststelling van een verordening voor het G.E.B. zal worden gedaan; dat de wekeli.iksc.he onderstand in den vervolge niet anders clan op bevelschrift zal worden betaald; nU dat door den ontvanger thans geen uitgaven meer" gedaan worden voor het grondbedrijf. De Voorzitter merkt op, dat Ged. Staten na da eerste nota van opmerkingen nu weer iets nieuws hebben gevonden. Hef zijn administratieve opmerkin gen en geantwoord kan worden dat er rekening mee gehouden zal worden. Aldus wordt besloten. Voor een gelijk tarief. Door de Contributiovereen icing ..Centraal Zieken huis"' is een adres aan den Raad gezonden, waarin er aan herinnerd wordt, dat de Raad indertijd afwij zend heeft beschikt op het verzoek van het ge meentebestuur van Alkmaar om in het geraamde te kort van de exploitatiekosten van het Centraal Zie kenhuis gedurende 10 jaren f896 per jaar bij te dra-j gen. Daardoor is het niet mogelijk dat personen voor eigen rekening of voor gemeenterekening verpleegd I kunnen worden tegen een gelijk tarief als voor pa-' tiénten uit Alkmaar en bijdragende gemeenten geldt. Om dit finantieel bezwaar te ondervangen is alhier opgericht een vereeniging die zich ten doel stelt te bevorderen, dat hare leden tegen betaling van een contributie van 30 cents per lid per jaar, zoo noodig. verhoogd met een omslag voor administratiekosten, gelijkgerechtigd zullen zijn als patiënten uit Alk-- maar. Verzocht wordt of de gemeente voor personen die voor rekening der gemeente verpleegd moeten weer den. de verschuldigde contributie aan de vereeni ging wil voldoen. Naar aanleiding van dit verzoek hebben B. en W. e^n onderzoek ingesteld naar het aantal personen waarvoor krachtens hunne financieele omstandighe den, rontrihutiebeialing door de gemeente gewensolit, zou zijn. Hierbij is gebleken, dat dit aantal 241 be draagt. i B. en \V stellen voor de contributie voor deze 241 personen a f 0.30 per persoon voor rekening der ge meente te nemen, uit overweging, dat het gewenscht moet worden geacht, dat ieder in de gemeente, ook de onvermogenden. vrije keuze van ziekenhuis heb ben. De heer Van Nuland vraagt of de tegenwoordig» regeling zoo is dat men geen vrije keus van zieken- huisverpleging heeft. De Voorzitter zegt. dat als er iemand voor rekening der gemeente wordt verpleegd, dit in het St. Elisa- beth-gestirht. gebeurt, omdat voor liet Centraal Zie kenhuis het dubbele moet worden betaald. Om nu een ieder in de gelegenheid te stellen vriio keus te hebben, stellen B. en W. voor aan bet verzoek te voldoen. De heer Van Nuland vraagt of die 241 personen tot alle gezindten beboeren. De Voorzitter: Het zijn niet katholieken, want B. en \V. zijn van de veronderstelling uitgegaan, dat de katholieken de voorkeur geven aan verpleging in het St. Klisabethgesticht, niet omdat het dan goodkoo- per is, maar omdat het een katholieke inrichting is. De heer Gorter noemt dat een logische geschiedenis. De heer Van F.rp vraagt of het bekend is of het Centraal Ziekenhuis rijkssubsidie geniet. De Voorzitter denkt niet. dat waar de gemeente Alkmaar zich de weelde \eroorlooft er een zieken huis op na te houden, het Rijk zich partij zal stellen en subsidie zal verleencn. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Steunt de Nederl. Industrie. Door de Vereen, van Limburgsohe Dakpannenfa- brikanten wordt verzocht, zooveel mogelijk op drachten. welke de overheid beeft te verstrekken, aan de N'ederlandsche Industrie ten goede te doen komen, en dat geen ander materiaal dan Nederl. Dakpannen voor dakbedekking wordt gebruikt. B. en W. deelen mede. dat zij bij voorkomende ge legenheden steeds rekening houden met hetgeen door adressanten wordt verzocht en dat de Nederlandsclie industrie zooveel in hun vermogen is steeds wordt gesteund. Zij stellen mitsdien voor het verzoek voor kennis geving aan te nemen. Goedgevonden. Voor t.b.c.-lijdera. De afdeeling Schagen van Tiet Wille Kruis deelt mode dat de te betalen verpleegkosten voor tuber culoselijders over 1931 zullen bedragen f 1460.70. het beschikbaar gestelde bedrag ad f 1000 ontoereikend is en verzoekt den betrekkelijke» begrootingspost te verhoogen. Aangezien de bij raadsbesluit dd. 14 November 1930 aan bovengenoemde Vereeniging toegestane subsidie blijkens den overgelegde» staat, ten eenenmale on voldoende is om de uitzendingen, zoonis die daarop zijn vermeld, te doen geschieden, stellen B. en W. den Raad voor aan het verzoek van adressant te voldoen en de toegestane subsidie van f 1000 alsnog te verhoogen tot f 1500. Hierbij wordt opgemerkt, dat de helft der subsi die van de Provincie wordt terugontvangen. Wordt goedgevonden.

Schager Courant | 1931 | | pagina 17