ScfaagerCourant ADVERTEEREN Benoeming onderwijzer openbare lagere school. Onder overlegging van het rapport van het Hoofd der openbare lagere school en het bericht van den heer Inspecteur van het lager onderwijs, bieden B. en W. den Raad de voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school vermeldende slechts écn sollicitant, nl. J. J. de Vries te Nieuw Weerdiuge. Mot algemecnc stemmen wordt de heer Dc Vries benoemd. Het marktgeld voor de Zaterdagavond- markt. Gelijk bekend besloot de Raad in zijne vergadering van 12 September 1930 het marktgeld voor de Zater- dagavondmarkt tot 1 Maart 1931 niet te heffen. Thans is van de Vereeniging tot Bevordering van den bloei van de Zaterdagavondmarkt het monde ling verzoek ingekomen, deze gunstige bepaling te verlengen tot 1 September aanstaande. B. en W. stellen voor op het verzoek gunstig te beschikken. De heer De Vrios vraagt of het niet beter is te be sluiten dat tot nader order geen marktgeld van de Zaterdagavondmarkt te heffen. In dien geest wordt door den Raad besloten. Verlaging van de tarieven voor kracht' stroom. Bij de behandeling van de begrooting voor 1931 werd door B. en \Y. toegezegd voorstellen tot ver laging van de tarieven voor krachtstroom in over- weging te nemen na het hekend zijn van de resulta ten van het Gemeentelijk Electnciteitsbedrijf over 1930. Die resultaten staan momenteel nog niet vast. aangezien het rapport van het Verificatie-bureau nog niet is ingekomen. Met hêt oog op den 1 Mei datum. per welke een nieuw leveringsjaar voor krachtstroom ingaat, meenen B. en W. met die voor stellen niet langer te kunnen wachten. Voor het hiernavolgende is daarom gebruik gemaakt van de uitkomst, welke de voorloopige Balans van het Be drijf aanwijst. Deze voorloopige Balans geeft aan een winst van f 5117.80. Hierin is nop niet in aftrek gekomen de huur van den 2en transformator ad pl.m. f1000. Met ingang van 1 Januari 1931 is het tarief voor licht st room 1 cent lager, of f 1742.70. Blijft f2375.10. Het vernieuwingsfonds van het bedrijf zal na bij voeging van de winst 1930 beloopen f 16751.10. Of schoon hieruit nog eenige uitbreidingen van het ka belnet etc. moeten worden betaald, meenen B. en W. toch, dat dit fonds geen verdere grootere verster king behoeft. Het gunstige resultaat 1930 is stellig te danken aan de boven verwachting groote toename van het stroomverbruik, als blijkt uit de volgende tabel: Afgenomen K.W.U. Jaar Lichtstroom. Kleinindustrie. Grootindustrie 1928 120783 19721 23991 1029 142414 22339 25097 1930 174270 27119 28466 Onder de huidige omstandigheden lijkt een verdere groote toename van stroomgobruik niet waarschijn lijk. Bovendien zal rekening moeten worden gehou den niet een belangrijke verdere verhooging van maximale belasting, gezien het in de eerste maanden van dit jaar reeds bereikte maximum. Toch meenen B. en W., dat een overblijvend winst saldo van f2375.— als bovon berekend, wel toelaat de tarieven voor krachtstroom te herzien. Hierbij meent het College, dat noodig is een betere verhou ding te brengen tusschen het tarief voor Grootindu strie en dat voor Kleinindustrie. Momenteel toch betaalt 'de Kleinindustrie na de eerste 400 K.W.U. reeds 9 cent, terwijl de Grootindustrie tot 5000 K.W.U. 10 cent. moet betalen. B. en W. stellen thans den Baad voor. de tarieven te wijzigen als hieronder is aangegeven. Daarbij is levens aangegeven, welke vermindering van ont vangsten op basis van de afname-cijfers 1930 het ge volg zullen zijn: Kleinindustrie: Tarief thans tot 200 K.W.U. 15 cent, voorgesteld 12 cent; mindere ontvangst: 7981 K.W.U. 3 ct. f239.43. Tarief thans: 2e 200 K.W.U. 12 cent; voorgesteld 10 cent; mindere ontvangst 3094 K.W.U. 2 ct. f61.88. Tarief thans: daarboven 9 cent; voorgesteld 8 cent; mindere ontvangst: 14839 K.W.U. 1 ct. f 148.39. Grootindustrie: Tarief thans: tot 5000 K.W.U. 10 cent; voorgesteld 8 cent; mindere ontvangst: 10000 K.W.U. 2 ct. f 200.—. Tarief thans: daarboven 7^ cent; voorgesteld 6 ct.; mindere ontvangst 18466 K W.U. ct. f276.99. Totaal mindere ontvangst: f926.69. Voor dc kleinindustrie kan het voorgestelde tarief ingaan op 1 Mei 1931. Voor de grootindustrie het nieuwe tarief te verleenen met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1931. I)e heer Gorter merkt op. dat wat de mindere ont vangst betreft, deze voor de kleinindustrie is bere kend op f 150. Waar voorgesteld wordt de verlaging voor de klein industrie 1 Mei tc doen ingaan, moet de mindere ontvangst niet over een geheel jaar maar over 8 mnanden worden berekend. De heer Schoorl zegt «lat de mindere ontvnngst Juist in de eerste maanden van het jaar tot uitdruk king komt. De heer Gorter weerspreekt dit argument, het is voor klein-industrie, niet voor lichtstroom. Maar het \erschil is f 150 en heeft dus geen invloed op het voor stel. Mot algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Het bouwen van een consumptie ijs-borel- dingswerkplaats. In verband met de inwerkingtreding van het con sumptie -ijsbesluit on het gesprokene in de comité-zit ting van 17 April 1.!., betreffende bovenaangehaald onderwerp, stellen B. en W. den Raad voor op den berm vnn den Loeterdijk voor rekening der gemeente oen werkplaats, als bedoeld, tc doen bouwen en deze in huurkoop af te staan aan den ijsverkooper A. Snaas, alhier, overeenkomstig dc hieronder vermel de voorwaarden. Dc stichtingskostcn van een dergelijke werkplaats zullen volgens opgave bedragen pl.m. f 455.—, ver hoogd met f40.—wegens kosten van een bewaar plaats voor overtollig ijs, waarvan door A. Snaas als eersten termijn een bedrag vnn f150.— kan worden betaald. Verder zal Snaas f2.50 per week afbetalen, het geheele jnnr door. Voorgesteld wordt den grond voor de werkplaats kosteloos in de rekening op te nemen. Wordt goedgevonden. Wijziging begrooting dienst 1930. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting dienst 1930 en wel tot een bedrag van f 15303.50V£„ in ont vangst en uitgaaf. De woningnood. Geen plagerij. De agenda is afgehandeld, doch de Voorzitter deelt mede, dat van de Woningbouwvereeniging „Schagen nog een verzoek is ingekomen. Hoewel het niet door B. en W. is behandeld, wil spr., omdat het een spoed eischende zaak betreft, er mededeeling van doen aan den Raad. In het adres dan wordt medegedeeld, dat de Wo ningbouwvereeniging „Schagen"' 40.98 Aren grond ad f2.10 per M2. heeft aangekocht, gelegen achter de Magnusstraat in het verlengde van de Cornelis Bok- straat, dat zij voornemens is te doen bouwen een 8- tal woningen A en een 8-tal woningen B en dat zij een grond- en bouwvoorschot aanvraagt tot een totaal bedrag van f62000. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de cijfers in het verzoek genoemd, nog niet kunnen beoordeelen en zij daarom voorstellen het verzoek in hun handen te stellen voor het uitbrengen van prae-advies in de eerstvolgende vergadering. Waarschijnlijk kan het dan gelijk behandeld worden met het verzoek van de Woningbouwvereeniging „Goed Wonen". De heer De Vries zegt. na wat hij gehoord heeft, genoegen te nemen met de toezegging dat er spoe dig zal worden vergaderd. De gasdirecteur zoek. De Voorzitter deelt dan den Raad mede, dat de bode hem heeft medegedeeld, dat de heer Blaeser niet te vinden is. Met of zonder d9n heer Blaeser zal straks de quaestie over den gashouder evenwel wor den besproken. De rondvraag. Een afscheid. De heer Overtoom deelt mede, dat het zijn bedoe ling is, dat dit de laatste raadsvergadering zal zijn, die hij meemaakt, omdat hij vermoedelijk 1 Juni de gemeente gaat verlaten. Hoewel het h em moeilijk viel deze vergadering bij te wonen, heeft hij dat toch gedaan, teneinde afscheid van den Baad te kunnen nemen. In zekeren zin is dat afscheid niet prettig, want spr. is gehecht aan Schagen, doch de omstan digheden zijn daar de oorzaak van. Ongeveer 12 ja ren heeft spr. deel van het raadscollege uitgemaakt, en hij dankt voor de prettige samenwerking, die spr., GEEFT BEKENDHEID AAN UW ZAAK EN DOET UW OMZET VERGROOTEN nu Maar daarvoor Is noodig een algemeen gelezen Courant. En dat is de De heer De Vries vindt het zeer goed dat het adres in de eerstvolgende vergadering zal worden behan deld, maar spr. verzoekt met den meesten aandrang dat die vergadering dan uiterlijk over 14 dagen wordt gehouden, desnoods in een apart belegde ver gadering. De woningnood nijpt en 5—4> weken zijn er al gauw mee gemoeid eer er weer vergadering is. De Voorzitter zegt, dat het niet de bedoeling is zoo lang er mee te wachten en spr. herhaalt dat dan misschien gelijk het verzoek van „Goed Wonen" kan worden behandeld. De heer De Vries zou graag een termijn van 14 da gen willen stellen. De Voorzitter zegt, dat geen termijn gesteld kan worden. De heer De Vries noemt 14 dagen, omdat B. en W. dan gelegenheid hebben prae-advies uit té brengen. Het is inderdaad spoedeischend en de Voorzitter be gint nu reeds met het verzoek van „Goed Wonen" er aan te verbinden. De heer Bakker oordeelt het ongewenscht dat voorstellen worden behandeld die klakkeloos ter ta fel komen en spr. begrijpt niet dat de heer De Vries er zoo op aandringt dat het spoedig behandeld wordt. Spr. zou het verzoek naar B. en W. terug willen zen den voor zoolang als B. en W. noodig oordeelen om een onderzoek te kunnen instellen. Do Voorzitter zegt, niet goed te vinden een termijn te stellen. Spr. is niet van plan om te plagen, om het op den langen baan te schuiven. Zoo minnetjes zal spr. niet zijn. De heer De Vries is overtuigd, dat niet de bedoe ling voorzit om te plagen, maar kort en lang zijn be- betrekkelijk. Spr. merkt op, dat ook de heer Bakker overtuigd is dat achter deze zaak spoed moet wor den gezet, vooral met het oog op de mooie zomer maanden. De heer Schoorl deelt mede. dat hij in de vergade ring van B. en W. heeft gezegd, dat deze zaak niet lang mag wachten en dat er van het ingekomen ver zoek mededeeling aan den Raad diende te worden gedaan. Maar een zaak van zulke wijde strekking kan z.i. niet in den Raad worden behandeld, zonder eenig onderzoek, wat de cijfers onz. betreft. Tijdens het. voorlezen van het verzoek heeft spr. reeds ge merkt een enkele onjuistheid, maar spr. kan niet nagaan welke invloed die op de becijfering heeft. Lang behoeft het onderzoek niet te duren en is van spr. ook niet te verwachten. De heer Van F.rp is het er mee eens, dat B. en W. eerst prae-advies dienen uit te brengen. En spr. is het ook eens met den Voorzitter, dat dan ook het verzoek van „Goed Wonen" behandeld kan worden. Dat kan een factor zijn bij het uitbrengen van spr.'s stem. Misschien kunnen B. en W. wel een briefje aan Ged. Staten schrijven en aandringen op het nemen van hunne beslissing. Straks kunnen er wel meer verzoeken van woningbouwverenigingen komen. De Voorzitter zegt. dat morgen aan Ged. Staten naar hunne beslissing zal worden gevraagd. behoudens een enkele keer, heeft mogen ondervin den en wenscht den Raad van Schagen, ook de leden individueel, met den Voorzitter aan het hoofd alle goeds toe. (Applaus.) De Voorzitter geeft zijn leedwezen over het vertrek van den heer Overtoom te kennen. U is. zegt spr. tot den heer Overtoom, op het oogenblik het oudste lid van het college, n.1. vanaf September 1919 en met genoegen hebben wij steeds, zonder het voorbehoud dat U zelf maakt, met U samengewerkt. U is steeds geweest een prettig raadslid, dat zeer op de bres sprong voor de belangen der gemeente en vooral ten opzichte van openbare werken heeft U vele nuttige adviezen gegeven. Wij zullen U zeer missen en dan ken U voor datgene, dat U voor Schagen heeft ge daan en hopen dat het U in Uw nieuwe woonplaats goed moge gaan. (Applaus.) Een leelijk verruim. De heer Van Nuland heeft met leedwezen vernomen dat de aangevraagde credieten voor land- en tuin bouw niet allen zijn toegestaan, maar enkele zijn af gewezen. En spr. wijst er op, dat in de door Ged. Staten vastgestelde regeling staat vermeld, dat, al vorens een aanvrage af te wijzen, de aanvrager eerst dient te worden gehoord. Dat nu is niet gebeurd en het heeft spr. leed gedaan, dat dit niet is gebeurd en de betrokken personen zijn daarover ontstemd. De Voorzitter zegt dat B. en W. er niet aan heb ben gedacht deze personen te hooren en als dat in de regeling staat, is dit een fout geweest en spijt het spreker. De heer Leguit zegt dat het den wethouders niet is gezegd, dat de menschen eerst gehoord moeten wor den. De Voorzitter antwoordt den heer Leguit, dat hij geen andere missives in handen heeft gehad, dan spr. en nu de heer Van Nuland het zegt, spr. zich herin nert dat er zoo iets in staat. Maar het hooren zou Wel geen verandering in het advies hebben gebracht. De heer Van Nuland weet van één persoon die er de dupe van is en nu onder moeilijke omstandighe den verkeert. Den Voorzitter verwondert het dat belanghebben den er niet op hebben gewezen, dat ze gehoord dien den te worden. Eén is er wel bij spr. geweest en het onderhoud was zeer vriendschappelijk. De heer Van Nuland zegt dat men overtuigd was dat men de garantie zou krijgen en toen de aan vrage was afgewezen, was verder overleg wel nic' noodig. De Voorzitter wijst er op dat het advies van bei kanten zeer serieus is geweest. Het spijt spr. dat ae regeling ven Ged. Staten niet is opgevolgd, want dat behoort toch. Maar noch de secretaris, noch de wet houders wisten blijkbaar dat de aanvragers gehoord moeten worden. De Secretaris merkt op, dat hij aanvankelijk ree voor de behandeling der aanvrage de menschen 1 willen oproepen. Radio in scho< De heer Van Erp vraagt of B. en W. de meeninj van het hoofd der school eens willen vragen over d plaatsing van een radio-ontvangtoestel in de nieu^ school. De Voorzitter schrijft. De Bewaarschool eit De heer Van Erp vraagt voorts, of B. en W. in d volgende vergadering hun standpunt eens te kenne willen geven over den toestand van de bewaarscho* en het schoolplein, dat op het noorden ligt. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit zullen doet maar of het in de eerstvolgende vergadering zal ge beuren, kan spr. niet toezeggen. Het wegenonderhoud De heer Van Erp vraagt of het juist is dat B. er VV. met het polderbestuur een onderhoud hebben se had over de verbetering der wegen cn zoo ja, of d Voorzitter dan bereid is mededeeling daarover doen. De Voorzitter weet niet of de onderhandelingen n wel in een stadium verkeeren om er mededeelin over te doen. Bedoeld onderhoud heeft wel plaats g had en kort geleden is er ook met den hoofdingeniei van den Prov. Waterstaat over de verbetering van ee weg gesproken. De heer Van Erp zegt dat deze mededeeling vo< hem reeds het bewijs is dat de zaak in onderzoek ii en in den loop van, spr. zal maar zeggen, maanden zal er wel iets over worden vernomen. Het is reed! maanden terug, dat de voorzitter van het Polderbe stuur in een bijeenkomst mededeeling deed over de berekening der kosten en over het subsidieeren door de gemeente. En als men dan ziet, dat in de nabu rige gemeenten de toegangswegen worden afgesloten om ze in een behoorlijken staat te brengen, terwij voor den Nieuwenweg een bord wordt geplaatst „ge- vaarlijk voor autoverkeer", wat ook tot doel kan heb ben het verkeer langs andere wegen te doen leiden dan spreekt uit dit alles wel duidelijk, dat er wal moet worden gedaan. Spr. vreeset al dat het bezwaar zal opleveren om voor den winter de wegen in orde te krijgen en spr. dringt 'dus op spoed aan. De Voorzitter zegt dat als gepraat wordt over sub sidieeren, men voor zulke groote sommen zal komei te staan, dan is men met een paar honderd guldei niet klaar. De heer Van Erp wijst op de actie te Wieringi over den Gemeenlandsweg. Het zal noodig zijn. o der deze zaak de schouders te zetten. Spr. begrij] dat het een moeilijke taak is, maar het gaat om toekomst van Schagen en zijn middenstand. Dr. Melchior en zijn opvolger,) De heer Van Erp zegt dat in comité mededeelin? is gedaan over de dokterskwestie en spr. vraagt of het college bereid is hierover in het openbaar mede deeling te doen. De Voorzitter antwoordt van niet in 't openbaar, wèl in comité. De heer Bakker vraagt of er al iets bekend is over de onteigeningskwestie-perceel Berkhouwer. De Voorzitter: Ja, zeer gunstig voor dc gemeente. Wat ik er van gehoord heb, is van zoodanigen a*/*/, dat de gemeente de uitslag van het proco» met uw* veel bevrediging tegemoet kan zien. De consultatiebureaus. De heer Bakker herinnert er aan. dat de heer Look- man al eens heeft gewezen op den toestand waarin de consultatiebureaux voor zuigelingen en t.b.c.-lij- ders verkeeren. Spr. heeft vanmiddag het gebouw in ooeenschouw genomen en inderdaad is het lokaal onvoldoende, en is het voor de 2 dames niet moge lijk zoo voort te leven, alhoewel zij haar uiterste best doen. En zeer verontrustend is de mededeeling van een lid van de commissie van onderzoek, dat wanneer geen betere voorziening plaats vindt voor Januari 1932, de bureaux als zoodanig zullen wor den opgeheven. Spr. wijst op de gunstige werking van het instituut, uit de omgeving komen ze er ge bruik van maken en opheffing zou dan ook betoe- kenen een stagnatie voor de volksgezondheid. Spr. verzoekt dan ook B. en W. om met bekwamen spoe>' uit te zien naar nieuwe lokalen. Spr. vraagt, of hel niet mogelijk is contact met de omgeving te zoeko en te trachten dat de omliggende gemeenten ee kleine bijdrage, bijv. per inwoner voor dit nuttigi grootsche werk beschikbaar stellen. De heer Van Rijswijk zegt. dat we straks een goi de gelegenheid hebben, de oude scjiool. De Voorzitter zegt., dat men niet moet denken da! de oude school zonder eenige kosten daarvoor ge bruikt kan worden. Het huis is tegen 1 Januari op gezegd, en dat is ons koud op het dak gevallen. Als de gemeente geen ander gebouw heeft, zouden de bureaux verdeeld worden tusschen Den Helder en Alkmaar. Het bouwen kost echter veel geld. de op zichter heeft al eens een berekening gemaakt en kwam tot f12000. De heer Bakker brengt hulde aan de 2 dames, die slaapkamer enz. disponibel stellen. De Voorzitter sluit zich bij deze hulde aan Zuster Boks en haar zuster aan. De heer De Vries zegt, dat beloofd was dat er pa» pierbakken geplaatst zouden worden in het Plant soen en in den Muziektuin. Spr. heeft ze niet kun nen vinden De Voorzitter deelt mede. dat ze in den winter al besteld zijn en zal er den opzichter naar vragen. De heer Lookman komt terug op de quaestie der consultatiebureaux. De zuster zoux graag 3 lokalen willen hebben en niet boven. De Voorzitter denkt, dat het moeilijk zal zijn beslag te leggen op een lokaal dat geheel voldoet aan de eischen der doctoren. De heer De Vries wijst erop, dat de oude school niet eerder dan 1 Mei vrij zal komen. De heer Gorter zegt, dat het dan reeds in uitzicht, kan worden gegeven. De Voorzitter deelt mede, dat reeds eerder voor dlt| doel op de oude school is gewezen. Hierna volgt sluiting.

Schager Courant | 1931 | | pagina 18