Scnager Louranl ir° „HELPT U ZELF". Iets over tulpencultuur. KIEZERS van SCHAGEN! WIE?? Ml I Zaterdag 23 Mei 1931. De bol is de hoofdzaak. Gemengd Nieuws. Fransch marinevliegtuig neergestort Groote brand in een Poolscb benzine- en olie-depot Postzegelverzamelaars beetgenomen. Wolkbreuk boven Opper-Silezië. Zijn oogen door rbeumatiek aangetast. Ontploffing in een Amerikaansche teerfabriek. Treurend om de meesteres. Stemt één van onze mannen. „HELPT U ZELF^T Ü95F" Stemt 17 Juni als één man op de lijst van „Schagen's Belang". De kleurenpracht maar van korten duur. Het opzoeken van dwalingen. De bloeitijd der vroege tulpen is al weer voor bij en als de lezers van de Schager Courant dit artikeltje onder de oogen krijgen, zijn de Mendeltulpen en de Darwintulpen al een heel eind op streek om met hun prachtige kleuren de liefhebbers te bekoren. Jammer maar. dat de kleurenpracht maar van zoo korten duur is, want voor den kweeker toch is de bloem bijzaak. Het gaat bij hem om de bollen en hij weet bij ervaring dat deze niet zoo volledig uit groeien als de bloem lang op den stengel blijft prij ken. Toch is deze korte bloeitijd der tulpen ook voor den kweeker een gewichtige tijd. Hij is dan n.1. in de gelegenheid om zijn gewas te „monsteren". Daarmede bedoelt hij, het opzoeken van dwalingen in de partij. Dwalingen toch zijn bollen van een an dere variëteit en deze behooren zeker niet in een uniforme partij thuis en doen maar afbreuk aan de handelswaarde der gcheele partij. Nauwlettend wor den dus alle bloemen gadegeslagen en alles wat af wijkt van de gangbare kleur, of vorm. wordt verwij derd. Soms zijn dwalingen afkomstig van'n variëteit die behoorlijk goed betaald wordt. In dat geval zou het jammer zijn om de bol geheel te vernietigen. Lie ver zet men dan een stokje of een ander merkteeken bij zoon dwaling om haat later bij het oprooien af zonderlijk te bewaren. Anderen weer lichten de dwa lingen uit den grond en bewaren ze in haar geheel op een afzonderlijk plaatsje. Een werkje dat vakkennis vereischt. De „bollendieven". Meen niet, dat het opzoeken van dwalingen zoo'n gemakkelijk werkje is. Ja, als de dwaling sterk af wijkt in kleur, hoogte en bloeitijd van de andere tul pen. kan een kind ze wel vinden, doch wanneer de verschillen maar heel gering zijn. vereischt het op zoeken van dwalingen wel degelijk veel vakkennis en is het lang niet ieders werk. Sommigen wachten met het opzoeken der dwalingen tot de bloemen wor den afgesneden. De dwalingen laat men met de bloem prijken om ze later afzonderlijk te behandelen. Een tweede noodzakelijkheid bij het „monsteren" is mede het opzoeken van de „dieven". Wat dieven zijn in een tulpengewas? Dieven zijn afwijkingen van den normale bolvorm en ontstaan uit klisters welke zich op abnormale wijze in den bol. doch ook vooral op de buitenzijde daarvan vormen. Een der gelijke klistervorming begint al reeds, wanneer de bolletjes nog betrekkelijk klein zijn en aangezien de dieven zelf natuurlijk ook niet groot zijn, is het zeer moeilijk om uit. een partij de bollendieven geheel te verwijderen. Zij komen vooral voor bij de Duc von Toll tulpen, in de vroege enkele tulpen als Prins van Oostenrijk, Gele Prins, Witto Valk, Moore en La Rei ne. In de Darwintulpen komen zij veel minder voor; bet meeste nog bij Clara Butt en William Pitt. Het zou gemakkelijk zijn om een bollenp'artij van dieven te zuiveren als zij allo maar tot bloei kwamen. Voor zooverre zij tot bloeien komen, is de kleur der bloem in den regel vuil wijnklcurig rood, soms vuil wit. Bovendien bloeien zij later dan de partij, waarin ze voorkomen. De bloemen van dieven onderscheiden zi.ch verder nog doordat zij vrij smalle spitse bloem bladen hebben. Bloeiende dieven zijn dus nog wel te achterhalen; meer nauwkeurigheid vereischt het op zoeken van dieven onder de niet-bloeiende tulpen Worden onder de uitgeplante partijen planten aan getroffen, die maar één groot blad bezitten en daar naast één of meer kleine blaadjes, dan hebben we ook vaak met dergelijke minder gewcnschte exemplaren te doen. Echter moet men dan de dieven niet ver warren met het loof van tulpenbollen die nog niet volgroeid zijnde, ook maar één blad voortbrengen. Het opzoeken van tulpen uit deze nog onvolgroeide tulpenbollen is dus lang geen gemakkelijk werkje en vereischt ook weer veel vakkennis en ervaring, die men zich evenwel langzamerhand eigen kan maken. Zooals gezegd zijn de dieven het moeilijkst up te zoeken in de nog onvolgroeide tulpenplanten. Het sorteeren der bollen. Wordt een partij tulpenbollen gerooid, waarin dus kleine en groote bollen voorkomen, dan zal men deze gaan sorteeren. Bij een volgende uitplanting zullen we dan uit de grootere bollenmaten bloeibare tulpen krijgen,terwijl de kleinere bollenmaten nog niet tot bloeien toe kunnen komen. Aan het bloeiende ge deelte nu geeft praktijk veelal den naam van het bo veneinde der partij en aan het niet of weinig bloeien de gedeelte het ondereinde der partij. Vanzelf zullen we de dieven het meest aantreffen in het ondereinde der partij. Wat kan men nu zoo al doen om de partij zoo zuiver mogelijk te maken van dieven? Behalve aan de bloem en aan de bladvorming vallen dieven in het gewas op doordat zij gewoonlijk wat langer groen blijven dan de gewone planten en als men de bollen heeft gerooid, zijn de dieven te herkennen, doordat zij veelal hoekige kanten hebben, door de vele klisters welke er tegen zijn aangegroeid. Wanneer men verder de geheele partij tulpen na het rooien sorteert in een boveneinde, dat is het bloeibare gedeelte en in een ondereinde, zal men het eerstgenoemde al wel dadelijk kunnen zuiveren van de onregelmatig gevormde bollen. Ook bij het onder einde kunnen reeds vele bolletjes, die zich als die ven voordoen, worden verwijderd. De laatste kan men wel niet vinden, doch deze kleine bolletjes vor men later weer het bloeibare gedeelte. Hieruit kan men dan weer de verkeerde wegnemen. Als men op deze wijze te werk gaat. en telkens het bloeiende ge deelte en het niet bloeiende gedeelte apart rooit en ook weer na sorteering apart opplant, vallen er op deze wijze werkende alle dieven uit en kan men na enkele jaren in een mooie uniforme partij tulpen de belooning vinden van zorgvuldig werken. Het optreden van kleurveranderingen. Bij het nazien der bloemen is er evenwel nog iets dat bijzondere vermelding verdient. Het komt nl. nog nl eens voor. dat in een partij tulpen van een bepaalde soort plotseling veranderingen in de bloem- kleur optreden, of dat ook de bladeren van vorm en kleur gaan veranderen. De kweekers noemen dit verschijnsel „verloopen' Het is een bekend ver schijnsel. waaraan nien vroeger meer waarde hechtte dan tegenwoordig. Voor zooverre het verloopen nl. •en gevolg is van een knopvariatie. ontstaat er een lieuwe soort, die soms een belangrijke aanwinst be- teekent. Zoo kunnen bijv. door knopvariaties kleur veranderingen optreden, bijv. donkerrose bloemen kunnen overgaan in bloemen met een lichtrose kleur. >oms kan ook de grondkleur wel veranderen; bijv. een tulp met rose op witten grond kan overgaan in een oranjekleur op gelen grond. Doch er zijn ook ge vallen oogenschijnlijk geheel overeenkomstig de vo rige, die met deze knopvariaties niets hebben uit te staan. Bij veranderingen van roode of purperen stre pen op een witten grond of bruine strepen op een ge- jen grond, dus in het algemeen bij de meer bonte kleuren, heeft men volgens de laatste onderzoekin- Pen veel meer te doen met ziekelijke afwijkingen in het gewas, die te vergelijken zijn bijv. met de mo zaïekziekte en het aucuhabont bij aardappels. Dit zijn woals bekend is, de i.g. virusziekten, waarvan de smetstof door luizen kan worden overgebracht. In 1928 is het Miss Cayley gelukt om niet-verloopen tul pen op verloopen tulpen te enten, waarbij het resul taat werd verkregen, dat 30 der eenkleurige tulpen ging „verloopen". Komt dus in een partij een vreem deling voor. hecht dan daaraan niet al le gauw veel waarde, "t Zou wel eens kunnen uitkomen dat de aan winst in de partij op een verlies uitliep, doordat de enkele vreemde, de overbrenger was van smetstof, waardoor in den loop der tijden de geheele uniformi teit der partij verloren ging. Heeft men alzoo alle bloemen goed nagezien, dan is de tijd aangebroken om de bloemen te verwijderen, hetgeen gebeurt als het stuifmeel zich in de bloem begint te wormen. Het afsnijden der bloemen dient zoo hoog mogelijk op de bloemstelen te geschieden, zoodat eigenlijk alleen de bloemen maar worden wegenomen. De bloemstengels blijven dus op de planten staan. Het afsterven van de tulp begin nl. van boven van den bloemstengel af naar onder naar de bladen toe en hoe langer de groei aanhoudt, hoe be ter de vermeerdering zal wezen. Vooral bij de kort- stelige tulpensoorten is het dus van belang de bloe men zoo hoog mogelijk af te snijden. Het te vroeg af snijden is ook niet wenschelijk. omdat de bloemensten gel tijdens den bloei, bij zonnig weer. zich nog vrij sterk rekt. Te laat is evenwel ook gevaarlijk, omdat dan bij een zwaren regenval of een flinken wind de bloembladen afvallen. Het oprapen der bloembladen gaat dan zeer bezwaarlijk en het is toch noodig. om dat de verbreiding van het „vuur" daardoor aanmer kelijk wordt vergroot. Een volgende maal zullen we over dit onderwerp nog eens verder met elkaar praten. S. V. Alle vier inzittenden gedood. Een Fransch marine-vliegtuig, dat deel had geno men aan oefeningen, welke van het boord van een nioederschip voor vliegtuigen af werden uitgevoerd, is bij de kust van Marokko van een hoogte van 400 meter neergestort, waarbij de vier inzittenden om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig werd vernield. Twee en veertig gewond. Naar V. D. uit Kattowitz verneemt, ontstond daar Donderdagmorgen tegen drie uur, waarschijnlijk ten gevolge van zelfontbranding, brand in de groote ben zine- en olie-opslagplaats van de firma Schwielewski te Kattowitz. Hoewel de brandweer met bijna al haar materiaal aanrukte was de olie-opslagplaats niet meer te redden. Met moeite slaagde men erin, een groote benzinetank tegen de vlammen te beschermen. Bij het ontploffen van eenige vaten benzine werden twee brandweerlieden tengevolge van den luchtdruk van een dak geslingerd en zwaar gewond. Bovendien liepen veertig personen, voor het grootste deel brand weerlieden, ernstige brandwonden op tengevolge van het wegspuiten van brandende benzine. De schade bedraagt honderdduizenden zloty en wordt slechts ge deeltelijk door verzekering gedekt. DUITSCHE KINDEREN IN FRANKRIJK. Donderdagavond zijn te Parijs 200 kinderen van werkloozen uit Hamburg, Berlijn en Leipzig aange komen. Zij zullen een maand in een vacantiehuis op het eiland Oléron aan de Westkust van Frankrijk, doorbrengen als gasten van de Fransche vakvereeni- gingen. Volgende week wordt nog een groep Duitsche kinderen verwacht. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. Postzegels uit een land dat niet be stond. Geslaagde Aprilmop. Het B.T.A. meldt uit Brussel: De postzegel-verzamelaars over de geheele wereld zijn op grappige wijze door drie bewoners van Namen voor den gek gehouden. Het orgaan van een vereeniging te Namen „Le Bulletin Philatélique" publiceerde in April j.I. de be schrijving van mooie nieuwe postzegels uit Haggar, een niet-bestaand land. Een menigte verzamelaars vroeg om toezending der zegels, die nieuw of afge stempeld werden verzonden. De stempels droegen als plaats van verzending Hallaghar en als datum 1 April 1931. De buitenlandsche philatclistische bladen namen het bericht uit Namen over o.a. ook een blad, dat aan de leden van 72 vereenigingen wordt toegezonden. Een groote vereeniging in een der Europeesche hoofdsteden benoemde prins Tuotta, wiens beeldt* naar op de postzegels was afgedrukt, tot eerelid. Tuotta is echter het anagram van een postzegelver zamelaar te Namen. WAARSCHUWEND MANIFEST TOT HET ENGELSCHE VOLK. Handel en industrie bedreigd. Uit Londen wordt gemeld: De nationale raad van nijverheid en handel, waar van vooraanstaande bankiers, industrieelen en zaken lieden deel uitmaken, heelt een waarschuwend ma nifest tot het Engelsche volk gericht, waarin wordt betoogd, dat de instorting van het economische en industrieele leven onvermijdelijk is, tenzij daadwer kelijke maatregelen worden genomen, om de uitgaven te verminderen en de Engelsche industrie en den landbouw te beschermen. Veel schade aan de te velde staande gewassen. V.D. verneemt uit Breslau d.d. 21 Mei: Gisteren ontlaadde zich boven het district Leob- schutz een hevig onweer, dat gepaard ging met een wolkbreuk. Vooral het gebied van de Troja had van den ongekend hevigen regenval te lijden en bij Bla den steeg het water een halven meter, tengevolge waarvan een dijk doorbrak en de geheele streek over stroomde. Juist in deze streek wordt de landbouw veelvuldig beoefend en aan de te velde staande ge wassen is dan ook groote schade aangericht, vooral in de gemeenten Badewitz, Loewitz en Sauerwitz. Menschenlevens werden wel bedreigd, doch gelukkig konden alle in gevaar verkeerenden gered worden. Ten gevolge van de overstrooming is het electriciteits- bedrijf in de streek gestoord, zoodat in den afgeloo- pen nacht het reddingswerk in het donker moest wor den voortgezet. De overstrooming heeft een grooteren omvang dan die van het voorjaar 1929. AFSCHUWELIJKE MOORDEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft te Frankfurt a/m Main een 25-jarige man zijn moeder in de slaapkamer vermoord en daarna zich zelf met een kogel door het hoofd geschoten. Tc Falkenburg in Pommeren heeft een vrouw. Marquardt genaamd, haar beide kinderen den hals afgesneden. Daarna bracht zij zich zelf twee verwon dingen toe en sprong in het water, waaruit zij echter gered kon worden. Men vermoedt, dat de vrouw in een aanval van waanzin gehandeld heeft. DROEVIG EINDE VAN EEN UITVINDER. De heer Chase Vawter te Philadelphia, uitvinder van een paar honderd nieuwigheden op het gebied van draadlooze telegrafie- en electriciteit, is bij het doen van proeven in zijn laboratorium tengevolge van een ontploffing in brand geraakt en levend ver brand. Zijn vrouw heeft nog getracht zijn leven te redden door hem in een deken te rollen, doch haar hulp kwam te laat. Zij heeft ernstige brandwonden aan de handen opgeloopen. Merkwaardig geval te Amsterdam. Pijn weg en bril overbodig. Er is bijna geen deel van het menschelijk lichaam, dat vroeger of later niet eens door rheumatiek wordt aangetast. Soms nestelt het zich m de kniegewrichten en maakt iemand kreupel; in andere gevallen maakt het de handen onbruikbaar door opzwelling en stijf heid. Een inwoner van Amsterdam schrijft ons hoa zijn oogen door rheumatiek weiden aangetast. Ook vertelt hij. welk middel hij hiertegen gebruikte. Lees slechts zijn brief: In Egypte deed ik malaria op. Na hiervoor een' kuur te hebben doorgemaakt kreeg ik vreeselijka rheumatiek; mijn oogen werden slecht. Na korten tijd Kruschen Salts gebruikt te hebben vermin derden de pijnen en werden mijn oogen beter. En thans na een jaar is de rheumatiek geheel ver dwenen en ik kon weer lezen zonder bril. Kru schen Salts is een „reuzemiddel" en ik zou er* niet meer buiten kunnen". W. de B., Amsterdam. Wat heeft Kruschen Salts voor dezen man gedaan?! Niets ander dan lever, nieren en ingewanden aan sporen tot normale, gezonde werking. Hierdoor wer den de urinezuur-kristallen. die zich in de gew richten en weefsels nestelden, opgelost en tezamen met an dere schadelijke en giftige stoffen op normale wijze uit het lichaam verwijderd. En wanneer de oorzaak der pijnen weggenomen wordt, spreekt het vanzelf dat die kwellende pijnen ook verdwijnen voor goed. Kruschen Salts geneest niet alleen, maar het voorkomt de vorming der vlijmscherpe urinezuur- kristallen. de oorzaak van alle rheumatiek-ellende. Bovendien voert het Uw lichaam die bestanddeelen toe. die onmisbaar zijn voor een goede gezondheid. Gebruik regelmatig iederen morgen een halven thee lepel Kruschen op een glas warm water of in een kop thee en binnen zeer korten tijd zult U de weldadige uitwerking ondervinden. Kruschen Salts is niet te evenaren, het verdrijft het kleinste spoor van rheu matiek. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f0.90 en f 1.60 per flacon. (Adv.) NAAR CROYDON OF VERDER Ruth Nichols wil over den Oceaan vliegen. Mejuffrouw Ruth Nichols, dc bekende Amerikaan* sche vliegster, die o.a. het hoogte- en het snelheids record voor vrouwen op haar naam heeft staan, wil trachten den Oceaan over te vliegen. Zij zal het groote waagstuk alleen ondernemen met haar eendekkei* van 660 P.K., waarmee zij ook haar records behaald heeft. Haar doel zal zijn: Croydon of verder DE DUSSELDORFSCHE MASSA-MOORDENAAR. V.D. verneemt uit Dusseldorf: De ter dood veroordeelde Dusseldorfsche massa* moordenaar. Peter Kurten, is voornemens een verzoek om begenadiging in te dienen. DRANKWAANZIN. Te Medford (Wisconsin) in de Vereenigde Staten, heeft een men in een toestand van delirium zijn. vrouw en twee zonen doodgeschoten en niet zijn jachtgeweer een anderen zoon en dochter bedreigd. Daarna belde hij een aantal vrienden op. Toen een van hen. een priester, kwam, werd hij ook op ko gels onthaald, maar wist te ontkomen. De politie heeft den ongelukkige gearresteerd. GROOTE PAKHUISBRAND TE PHILIPPOPEL. Vermoedelijk boos opzet. V.D. verneemt uit Sofia. Te Philippopel is een zes verdiepingen hoog tabaks pakhuis tot den grond toe afgebrand, waarbij een groote hoeveelheid regietabak in vlammen opging. Do 500 in het gebouw werkzame arbeiden slaagden ei* met veel moeite in zich in veiligheid te stellen. Ten gevolge van de enorme hitte-uitstraling kon (M brandweer niet veel tegen het vuur uitrichten. D« brand, die een aanzienlijke materieele schade heeft aangericht, werd vermoedelijk door kwaadwilligen, aangestoken. Slechts een deel van den voorraad was verzekerd. Gevolgd door een vuurregen. Reuter meldt uit Birmingham in den Amerikaanschen staat, Alabama: Een ontploffing In een. fabriek ter vervaardiging van teerproducten bracht hier de omgeving in beroering, daar men eerst aan een aardbeving dacht Een groot aantal brandende voorwerpen en een mas sa teer werd omhoog geworpen en viel als een war* vuurregen weer terug over een oppervlakte, welke acht hectaren besloeg. Ongeveer 8000 hectoliters teer stroom de in een naburigen waterloop, zoodat deze in een ri vier van vlammen werd herschapen. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De schade bedraagt meer dan vier millioen dollars. Een van Anna Pawiowa'* zwanen gestorven In een vijver van de villa te Londen, die aan de dan seres Pawiowa heeft behoord, treurden twee zwanen om den dood van de geliefde meesteres, die vooral we reldberoemd waa geworden door haar creatie van den „Stervende Zwaan Clara en Jack heetten ze. die beide zwanen en sedert in Januari de danseres was overleden schenen beide t« treuren. Clara begon alle voedsel te weigeren. Jack liet zich nog slechts voederen door den Russischen tuinman, die al 15 jaar in Pawlowa's dienst was. En Maandag j.1. werd Clara dood naast den vijver aangetroffen, met haar kop onder de vleugels verborgen. De tuinman is diep onder den indruk van het ge beurde. waardoor weer levendig dc herinnering wordt opgeroepen aan de geliefde meesteres. Als Pawiowa in Londen was. verzorgde zij steeds zelf de zwanen en zoo dra deze haar stem hoorden, kwamen zij over het gras naar haar toe loopen, om uit haar hand stukjes brood weg te pikken. Het was alsof de dieren wisten, dat de kunstenares nooit meer zou weerkeeren. Zij wandelden niet meer door den tuin, bleven steeds rondzwemmen en iedereen die naderde werd ontvangen met een vervaarlijk slaan der vleugels. Nu zwemt nog slechts Jack rond, maar het zal niet lang meer duren, of ook hij zal zijn meesteres en zijn trouwe levensgezellin volgen. 1. BEL, W. J. 9. VAN RIJSWIJK, L. 2. BLAAUBOER, Joch. 10. SCHENE, J. H. 3. BOONTJES, J. K. 11. SCHOOF!L, J. Pz. 4. BUISKOOL, Mr. J. A. E. 12. STARREVELD, H. 5. GORTER, W. F. 13. TIMMERMAN, D. P. 6. LEGUIT, D. 14. DE VEER, JOH. 7. KOSSEN, A. M. 15. DE VRIES, Jb. 8. ROGGEVEEN, C. 16. WISSEKERKE, M. Weet U het reeds wie van deze Uw stem krijgt? Doe een keuze. Denkt er aan, de nieuwe Raad staat voor groote vraag stukken en Schagen's belang is UW belang.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5