Zwaar onweer. Landbouwer in zijn woning door den bliksem gedood. Buitenlandsche arbeidskrachten. Landarbeiders. Van 8 nieter hoogte gevallen. Ter herinnering. Verkeersongelukken. Russische duikboot vermist. De verdwenen f13000 te Amsterdam. Roekeloos chauffeur voor de rechtbank Ingezonden Stukken. Predikbeurten. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. TE HENGELO DE STRATEN ONDER WATER. Gistermorgen heeft boven het Oosten en Zuiden van ons land een kort maar hevig onweer plaats gehad, dat op verschillende plaatsen met zware slagregens gepaard ging. zooals dit o.a. te Hengelo het geval was. In een minimum van tijd waren verschillende tunnels en lager gelegen gedeelten van straten onder water gezet. Vooral nabij het Postkantoor stond het water «neer dan 15 c.M. hoog. De bliksem sloeg een gat in het dak van het huis van W. aan den Balktsberg, zon der verdere schade aan te richten. Nauwelijks een uur daarna had olies weer zijn gewone aanzien. Te Milheeze is een landbouwer gedood; zijn vrouw word bewusteloos. Gisternacht en gistermorgen vroeg heeft boven Hel mond en omgeving een vrij hevig onweer gewoed. Te Milheeze is de bliksem in de boerderij van den land bouwer P. v. d. Wetering geslagen, waarbij de land bouwer en zijn vrouw getroffen werden. Van de We tering was op slag dood, zijn vrouw geraakte bewus teloos. Toen het hemelvuur insloeg, zat het echtpaar in den keuken. De nieuw gebouwde boerderij werd verschrikkelijk gehavend, doch er ontstond geen brand. Van de Wetering was ongeveer 30 jaar en va der van drie jeugdige kinderen. Bij Nijmegen een dubbele woning afge brand. Gistermorgen tegen half negen woedde een hevig onweder boven het Rijngebied tusschen Millingen en Emmerik. De bliksem trof te Millingen een dubbel woonhuis, dat geheel afbrandde. In de Duitsche dor pen in de omgeving, o.a. te Keeken en Bimmen wer den eveneens eenige boerderijen door den bliksem getroffen en in de asch gelegd. Boven Arnhem en Nijmegen viel veel regen, doch onweerschade werd er niet aangericht Boven Groningen. Een zeer zwaar onweer heeft zich gistermorgen, te ongeveer elf uur, boven de stad en provincie Gronin gen ontlast. Op genoemd tijdstip werd de lucht zóó zwart als sinds vele jaren niet is voorgekomen. Het was duister als in den nacht. Kort daarop brak een onweer los, waarbij boven Groningen tien a vijftien minuten lang de bliksemstralen niet van de lucht wa ren. Oorverdoovende donderslagen volgden elkaar, eveneens vrijwel zonder onderbreking op. Eerst tegen half twaalf nam het onheilspellende weer eenigszins af, hetgeen gepaard ging met een toenemenden stroom hemelwater. Tegen half een was de bui boven Gronin gen weggetrokken. Hoe hevig het onweer ook is ge weest. ongelukken hebben zich merkwaardigerwijs, voor zoover bekend is, niet voorgedaan. Zelfs is i.i de stad de bliksem nergens ingeslagen. Wel moesten verschillende telefoontoestellen het ontgelden. Niet temin heeft de brandweer enkele malen handelend moeten optreden, maar dit was voor onbeteekenende voorvallen, als verstoppingen van riolen etc. Noodweer boven Winschoten. De toren van het stadhuis beschadigd. Gistermorgen heeft boven Winschoten omstreeks kwart voor elf een hevig onweer gewoed. De bliksem was niet van de lucht. Een ware wolkbreuk ontlastte Zich. De bliksem sloeg in den toren van het stadhuis vernielde een deel van het houtwerk en sloeg een groot gat in de Leibedek^ing. De torenklok bleef stil staan. Er ontstond geen brand. Op enkele plaatsen in de buurt vielen zware hagelbuien. Een boerenhofstede afgebrand. Tijdens, een kort, doch hevig onweer sloeg de blik sem gistermorgen in de boerderij van de wed. G. Overbeek, in de buurtschap Holthuizen bij Haaksber gen. Het perceel stond direct in lichte laaie, zoodet aan blusschen niet te denken viel. De geheele hof stede met inboedel ging in vlammen op. Zes varkens en drie kalveren kwamen in de vlammen om. Verze kering dekt de schade. Te Assen vele straten blank. In Assen en omgeving was het om ongeveer half elf zwaar weer. De bliksem, gepaard met ratelende dond§rdslagen was ook hier gedurende een uur niet van de lucht. Groote watermassa's vielen uit de inkt zwarte wolken. Bifna overal was wegens de groote duisternis het kunstlicht ontstoken. De riolen waren niet bij machte de groote hoeveelheden water te ver- zwelken. Vele straten stonden dan ook blank en hie en daar drong het water zelfs in dc huizen. Op ver schillende plaatsen sloeg het hemelvuur in, zonder ernstige gevolgen. Allpcn ten huize van den hoofd inspecteur van politie Van der Mculen in de Emma- straat, ontstond op een der slaapkamers een begin van brand, welke echter tijdig door de bewoners ge- bluscht kon worden. Een boerderij afgebrand. Een dorp zonder stroom. Gistermorgen is de bliksem geslagen in de boerde rij van H. Oldenbeuving te Ermelo, gem. Slee. De boerderij stond spoedig in lichte laaie en werd met den geheelen inboedel een prooi der vlammen. Drie kalveren, een paar varkens en een groot aantal kippen zijn in de vlammen omgekomen. Het ver brande was verzekerd. Doordat de lichtleidingen vernield werden, en ook het telefoonnet zwaar beschadigd, is het dorp van electrischen stroom en telefooncommunicatie afge sloten. Twee boerderijen afgebrand. Veel vee omgekomen. Te Buinen is gistermorgen de bliksem geslagen in de boerderij van J. Hulshof, die een prooi der vlam men is gewordpn. Het vuur sloeg over op de nabij gelegen boerderij, bewoond door het gezin J. Timmer man. Ook deze boerderij werd een prooi der vlam men. Vier kalveren, ruim 20 varkens en eenige kip pen zijn in het vuur omgekomen. Van de beide in boedels kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. Te Aalten een dienstbode getroffen. Tijdens een hevig onweer, dat zich gister boven Aalten ontlastte, werd een 24-jarige dienstbode van den heer Loobeek te Barlo door den bliksem getrof fen. Men vreest voor haar leven. Nog een boerenhofstede afgebrand. Gistermorgen ongeveer 11 uur is een groote boer derij te Steenwijkerwold, eigenaar H. Pen en be woond door de gezinnen J. Kuyper en A. Scheer, door het inslaan van den bliksem in brand geraakt. De brandweer van Steenwijk werd te hulp geroepen. Om half twee 's middags was men het vuur nog niet meester. Het perceel zal geheel verloren gaan. Vee en inboedel werden gered. Verzekering dekt de schade. Te Emmen werd een der mooiste boomen van het dorp. een eeuwenoude eik, aan de J P. Kanstraat, ten deele versplinterd. Meisje door den bliksem gedood. Tijdens het hevige onweer, dat boven iirente woed de, werd het 14-jarige dochtertje van den heer J. Koolstra te Schoonoord door den bliksem getroffen en gedood. In verschillende plaatsen brandden hui zen af. Maatregelen gevraagd door bet bestuur van het R.K. "Werkliedenverbond. Men schrijft aan de N.RCt: Reeds herhaaldelijk werd In het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond besproken de kwestie van het te werkstellen van buitenlandsche arbeiders in ons land, terwijl ook In bespreking met regeerlngs- en departe mentale college's daaraan aandacht werd geschonken. Het nemen van maatregelen ter bespreking van het euvel stuitte evenwel o.m. steeds af op de omstan digheid. dat nog vele Nederlandsche arbeiders vooral In Dultsohland werkzaam zijn Inmiddels houdt de trek van buitenlandsche arbei ders naar ons land aan en moeten velen onzer arbeiders het aanzien, dat buitenlanders hier werken, terwijl onze eigen landgenooten in grooten getale werkloos zijn en ondersteunnlng genieten of in werkverschaffing worden te werk gesteld, veelal ver van hult en In min der aangename omstandigheden. De in Maart door de Belgische regeering getroffen maatregelen, welke destijds in een persbericht van ons departement van buitenlandsche zaken gepubliceerd rijn. gaven het Verbondsbestuur opnieuw aanleiding ©m de kwestie onder het oog te zien. De Belgische regeering heeft door haar maatregelen het verkrijgen van werk door Nederlandsche arbeiders in België zoo moeilijk gemaakt, dat ze practisch wel ongeveer dezelfde uitwerking zullen hebben als het we ren van Nederlandsche arbeiders. zooalS ook de maat regelen. door de Duitsche overheid genomen, tot ge volg hebben, dat de bedrijven, waarin werkloosheid voorkomt, feitelijk voor Nederlanders gesloten zijn. Vooral in de grensstreken en met name in Limburg, waar blijkens door het Verbondsbestuur ontvangen me- dedocllngen, Belgische arbeiders In vrij groote getallen over de grens komen, wekt de huidige situatie erger nis. Een en ander waa vooi het VerbondM>estuur aan leiding. de aandacht van den minister van arbeid, han del en ijverheid nog eens op dit euvel te vestigen en den minister te verzoeken spoedig maatregelen te wil len beramen, waarvoor onze Nederlandsche wetten ruimte laten, en die practisch het resultaat hebben, dat buitenlandsche arbeiders onze eigen arbeiders niet van hun plaats dringen, met alle daaraan door de Neder landsche samenleving verbonden nadeelen. Een resolutie Inzake strUdlng. de werkloosheldsbe- In de te Utrecht gehouden algemeene vergadering van den Nederlandschen -Bond van arbeiders in het land bouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf is nog inzake de werk loosheidsbestrijding een resolutie aangenomen, waarin de vergadering, van oordeel dat de werkloosheid in land en tuinbouw, toenemende mede als gevolg van exten- sivecring der bedrijven en toenemende mechanisatie en rationalisatie, met kracht behoort te worden bestreden door wettelijke regeling en verkorting van den arbeids tijd, uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd, verbod van kinderarbeid in land- en tuinbouw, en dat de ar beidsvoorwaarden bij do werkverschaffing en de uitkee- ringen uit de werkloozenkassen dienen te worden verbe terd. vaststelt, dat door de land- en tuinarbeiders geen grootere offers voor de werkloozenuitkeering kunnen worden gebracht, en verder als haar oordeel uitspreekt, dat, waar de werkloosheid voor een belangrijk deel een gevolg ls van wijziging in de bedrijfsmethoden, er te meer redenen zijn dat de lasten van de werkloozenver- zekering mede door de werkgevers worden gedragen, het hoofdbestuur opdragende voor de in deze resolutie gestelde eischen met kracht te IJveren. De heer Van der Laan te Utrecht, scheidende bonds- penningmeester, is verder gehuldigd. Hem zijn een paar geschenken aangeboden. GEVAARLIJKE BALDADIGHEID. Zes Jongens aangehouden. 7.cs schooljongens van tien tot twaalf jaar hebben gisteren uit baldadigheid een stuk ijzer op de rails gelegd van de spoorlijn GroningenSauwerd. Geluk kig heeft een ploegbaas der Nederlandsche Spoorwe gen het kunnen verwijderen, voordat een trein pas seerde. De jongens zijn» aangehouden. AUTO VERBRAND. De personen-auto uit Enschede, die op den Twee den Pinksterdag tengevolge van een aanrijding oo den weg naar Eibergen in de sloot terecht kwam en door den bestuurder, wegens de opgeloopen schade, moest worden achtergelaten, ia des nachts door on bekende daders in brand gestoken. Do auto brandde geheel uit Ernstig ongeluk te Rotterdam. Het slacht offer op slag gedood. Gisterochtend te ongeveer half 10 heeft op den Schie- damsche Singel te Rotterdam een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. De 36-jarige pensionhouder W. J. van Evelingen, ge woond hebbend aan den Schiedamsche Singel, waa op het dak van pand 67a aldaar geklommen om een katje te zoeken. Daarbij is hij plotseling door een geopend dakraam gevallen en op het ongeveer 8 meter lager ge legen portaal terecht gekomen. De ongelukkige kreeg een schedel basis fractuur en werd op slag gedood. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is het lijk naar het ziekenhuis aan den Coolslngel vervoerd. Guldens van vóór 1920 buiten de circulaire. Wij herinneren er aan. dat met ingang van 1 Juni a.s. buiten omloop zullen worden gesteld de guldens, welke een vroeger jaartal dragen dan 1920. Van 1 Juni af zal niemand gehouden zijn deze munten In betaling aan te nemen. De guldens kunnen ter Inwisseling worden aangebo den bij alle postkantoren, bijpostkantoren, hulppostkan toren en poststations en worde© ook na 31 Mei nog ge durende 3 maanden dus tot en met 31 Augustus aan dezelfde kantoren ter Inwisseling aangenomen. Van 1 Juni af zijn alleen nog gangbaar de guldens, welke een later Jaartal dragen dan 1920. Men denke er aan, dat deze Inwisseling op de rijks daalders en de halve guldens geen betrekking heeft Ongeluk bij een wegkruising. gejte overreden en gedood. Een jon- Toen Dinsdagavond een 16-jarige wielrijder met voor zich op de stang een 7-jarig jongetje, het steile Noordpad te Arnhem in volle vaart kwam afrijden, werd hij op een wegkruising door een vrachtauto aangereden. Een der wielen van den auto ging het 7-jarig knaapje over het hoofd, tengevolge waarvan het jongetje ter plaatse gedood werd. De andere jon gen kwam er met lichte verwondingen af. Den be stuurder treft geen schuld. Kindje door de tram beide beentjes afge reden. Dinsdagavond is het achtjarig dochtertje van den landbouwer v. d. Sande te Veldhoven door de stoom tram gegrepen. Beide beentjes werden afgereden. Het kind werd naar het ziekenhuis te Eindhoven ge bracht, waar het aan de gevolgen is overleden. De ouders waren, toen het ongeluk gebeurde, naar een bruiloft, terwijl de kinderen aan de zorg van een buurvrouw waren toevertrouwd. Autobotsing. Een der wagens met een snelheid van 100 K.M. over den kop gesla gen. Gistermorgen omstreeks half elf kwam op het kruis punt Nieuw BussummerwegBollelaanFlevolaan, onder Huizen, een personenauto, bestuurd door den garagehouder Wegenhuizen uit Naarden, in botsing met een vrachtauto van Hilhorst uit Laren. De laat ste wagen werd geheel vernield. De bestuurder werd met een zware hoofdwonde naar de Majellastichting vervoerd, een kleine jongen werd achteruit de vracht auto geslingerd, doch bleef ongedeerd. De open per sonenauto sloeg over den kop, en bleef met de wie len omhoog liggen. Toen het publiek den wagen aan één kant had opgelicht, kroop de heer Wegenhuizen er ongedeerd onder vandaan. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt wegens het niet den voorrang ver- leenen aan het van rechts komend verkeer. Zijn snel heid bedroeg volgens eigen mededecling 55 K.M. Oog getuigen meenen dat het omtrent 100 K.M. was. Motorrijder te wateT. Door het springen van een der banden reed Dins dagmiddag een motorrijder in de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, waarbij hij ongelukkigerwijs onder zijn motorrijwiel terecht kwam. Door een drie tal personen welke het ongeluk zagen en zich on middellijk te water begaven, werd de man met groote moeite bevrijd en bewusteloos op den kant gebracht. Toepassing van een zuurstofapparaat en aanwending der kunstmatige ademhaling had eerst na ruim een kwartier succes. Daar bleek dat hij ook nog een zij ner beenen gebroken had, werd de man per auto naar een ziekeninrichting te Amsterdam overgebracht. GEVONDEN. Wel het lijk, maar niet het geld. Gistermorgen om half elf heeft schipper J. Bergs- ma van Stavoren te Koksdorp het lijk gevonden van den drie weken geleden daar verdronken heer Meyer Hoewel beweerd werd, dat de verdronkene f 15.000 bij zich moest dragen, werden op het lijk slechts een paar gulden gevonden. De jas, welke reeds eer der gevonden was, bleek evenmin geld te bevatten. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Twee jongens verdronken. Bij afwezigheid der ouders gingen Maandagmid dag twee jongens baden in een nabij de woning ge legen wijk in het HoUöndscheveld bij Hoogeveen, waarbij het zoontje van een landbouwer, aldaar, zich te ver van den kant. waagde en verdronk. Eerst laat in den avond mocht het gelukken het lijkje op te halen. Het dertienjarig zoontje van den heer Bronwas ser. wonende te Eindhoven, is gisternamiddag bij het baden in de zgn „Leemkuilen" onder de ge meente Best bij Eindhoven verdronken. Jonge man verdronken. Dinsdagavond omstreeks acht uur is de 17-jarige schippersknecht J. Zuidam. afkomstig uit Den Haag, bij het baden in de Maas bij Ammerzoden verdron ken. RECHTSZAKEN. Waarschijnlijk verloren. Minieme kans op redding. Reuter seint uit Moskou: De Russische duikboot no. 9 van de Oostzeevloot is op 22 Mei bij oefeningen in de Finsche Golf onderge- gedoken maar niet meer bovengekomen. Twee vliegtuigen, die waren uitgezonden om een on derzoek in te stellen, ontdekten een laagje olie op de plaats van het gebeurde. Maatregelen zijn genomen om het vaartuig te lich ten. hetgeen evenwel zeer moeilijk ls, gezien de groote diepte ter plaatse, n.1. 175 225 meter. Aantal opvarenden onbekend. Men heeft vastgesteld dat de tot de Russische Oost zeevloot behoorende duikboot no. 9. welke op 22 dezer tijdens het houden van manoeuvres waarschijnlijk is vergaan, op dien dag om 4 uur 's middags op 59 gr. N.B. en 24 gr. O.L. ongeveer 120 meter is ondergedo ken. Het aantal personen, dat zich aan boord bevind, is onbekend. Twee vliegtuigen hebben olievlekken op het water ontdekt, waardoor de vrees is gestegen. Een aantal torpedojagers verricht nasporingen. De rijwielherstel Ier tot twee jaar gevang^, nisstraf veroordeeld. Beide mede-ver. dachten vrijgesproken. De Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft gister uitspraak gedaan in de zaak tegen den rijwielhandelaar en twee andere verdachten wegens verduistering van een bedrag van ongeveer dertien duizend gulden. Een loopjongen van een handelsfirma had bij den rijwielhandelaar zijn fiets gestald en zijn tasch op het rijwiel laten zitten gedurende de oogenblikken. dat hl] op verzoek van den rijwielhandelaar in een naburige winkel een flesch melk haalde. Op het kantoor terug, gekeerd bleek het geld verdwenen, en het vermoeden bestond dat de rijwielhandelaar dit tijdens de afwezig, heid van den jongen uit de tasch van zijn fiets zou hebben weggenomen. Deswege heeft de rijwielhandelaar met een anderen rijwielhersteller terecht gestaan we- gens diefstal In vereeniging, terwijl nog een derde ver dachte verduistering ten laste was gelegd. De Rechtbank heeft den rijwielhandelaar, bij wien d» loopjongen zijn fiets had gestald, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en de beide andere ver- dachten vrijgesproken. „Zoo nauw moet je niet kijken". Op 4 Januari werd S. uit Hulsberg, die per rijwiel op den Rijksweg Geleen—Reek reed, door een personen auto overreden en gedood. De autombllist doofde na de aanrijding zijn lichten en reed door. Doordat ter plaatse een portierkruk van den auto werd gevonden, kon de schuldige worden achterhaald. Voor de recht bank te Maastricht had zich nu te verantwoorden J. A_ V. uit Lutterade. De verdachte verklaarde niets van de aanrijding te hebben gemerkt, echter twee getuigen, die in den auto gezeten en de aanrijding gezien hadden, vertelden den chauffeur gewaarschuwd te hebben. Deze zou daarop geantwoord hebben: „zoo nauw moet je niet kijken, hij is er toch nog goed van af gekomen", Mr. Sypkens, de Officier van Justitie, vond de hou» ding van dezen verdachte zeer onsympathiek. Zijn af. keurenswaardlge wijze van handelen ls niet onder woorden te brengen. Geëischt werd veroordeeling tot 1 maanden hechtenis en ontzegging van het recht om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van een jaar. Op 8 Juni volgt de uitspraak. Schagen, Mei 1931. MOBILISATIE-INVALIDEN. Uit het j.1. Zaterdag verschenen raadsverslag alhier, las ik dat er enkele heeren van den Raad tegen waren, om voor ons adhaesle te betuigen, tegenover hen, die ons geregeld met een aalmoes of ondersteuning die nog veel te wenschen overlaat, wilden begiftigen. Waarom begrijp Jk niet. Is het niet de Regeering, die mij in 1915, midden in de oorlogsjaren, .gezond uit mijn werkkring opriep als milicien. Is het dan ook niet de Regeering, die mij in Maart 1918 heeft afgedankt ale een stuk wrak, wat niet meer gebruikt kon worden. Is de Regeering niet verplicht dat wij een algeheele schadeloosstelling genieten, maar niet overgeleverd zijn aan een liefdadigheidsinstelling? Gelukkig waren er nog verstandige raadsleden die het voorstel aannamen. Tien maanden heb ik als mi licien aan het Hoogspanningsnet aan de grenzen t/ Zeeuwsch-Vlaanderen wacht geklopt ln regen en winy en koude. Dan ls het ook de Regeering die verplicht, is mij. gelijk een officier of hooger personage, die voor lichaamsgebreken afgedankt wordt financieel te ver» zorgen .Door het gedurig aandringen van onzen Bond is het Iets voor ons verbeterd, anders waren wij moge lijk geheel en al door onze Christelijke Regeering ver geten. Mijn dank voor de welwillend toegestane plaat» ruimte, EEN MOBILISATIE-INVALIDE DEZER GEMEENTE. ZONDAG 31 MEI 1931. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, g*een dienst Julianadorp, voorm. 10% uur, Ds. Damsté. Collecte Huisduinen, voorm. 9 uur, Ds. Damsté. Valkkoog, voorm. 10% uur, Da. Tlniholt Sint Maarten, nam 8 uur, Ds Tinholt Dirkshorn, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerpt Godslastering. Callantsoog, voorm. 10% uur, Ds. Witkop. Burgerbrug. geen dienst St- Maartensbrug, geen dienst Oudesluis geen dienst wegens kerkschoonmaak. Schagerbrug, geen dienst wegens kerkschoonmaalc. Westerland, voorm. 10% uur, Ds. Van Beek. Barsingerhorn, voorm. 10% uur, Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2% uur, Ds. Van Beek. Doop. Egmond Binnen, voorm. 10.15 uur, Ds. Nobel. Vcenhulzen, voorm. 10% uur, Ds. Roobol. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman, Hoogwoud, voorm. 10% uur, Ds. Los. Oude Nledorp, geen dienst Nieuwe Nledorp, voorm. 10% uur, Ds. Staal. Warmenhulzen, geen dienst Oudkarspel, voorm. 10% uur, Ds. Zillinger Molenaar. Of 122. De auto was op gang gekomen, Nu werd een tweede tocht aanvaard. De chauffeur, aangespoord door Pim's moeder, Ging er van door met groote vaart Men reed langs velden en langs duinen, Waar het helm te wuiven lag. Men reed tot Pim's moeder tot haar vreugde, In de lucht haar zoon weer zag.

Schager Courant | 1931 | | pagina 2