Onze Veilingsvereenigingen, haar betee- kenis en werkkring en bemoeiingen. Radioprogramma De ontevredenheid over de verstrekte tuindersvoorschotten. la bedreigd, nog als geldende te zullen worden aange merkt. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen voor, naar aanleiding der beden kingen, die zijn gemankt tegen de op 28 November 1930 vastge-stcldo verordening, regelende de vergunningen tot verkoop van sterken drank In het klein, alhier, deze in te trekken en daarvoor een nieuwe vast te stellen en die te doen lulden als volgt: ..Voor elk der dorpen Sint Maarten. Valkkoog en Ecnigenburg bedraagt het maximum der door B. en W. te verleenen vergunningen voor den aankoop van ster ken drank: één. Wordt goedgevonden. De Pol ltio-radio-omroep. B. en W. stellen voor, naar aanleiding van een ver zoek van do Politle-Radio-Commissie. tot instandhou ding van den Politie-Radio-Omroep een bijdrage te ver leenen per jaar, tot wederopzegging, van f 10. Aangezien door deze gemeente reeds tweemaal van dit opsporlngshulomlddel is gebruik gemaakt en die gevallen zich wel meer zullen voordoen, ia men van mcening. dat deze nuttige instelling met een bijdrage gesteund dient te worden. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Do waterleiding te de Rijp. Van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord- Holland is onder meer de mededeeling ontvangen dat een zestal inwoners van de Rijp weigerachtig waren om zich aan te sluiten bij -de waterleiding, waarvoor de gemeente dus een bedrag van f 72.— moet garan deeren, boven de f 27412, dat nu is bepaald als Jaar- lijkschc bljdage. Toen de Raad den 2Sen November 1930 het besluit nam die buurtschap van waterleiding te voorzien is dat genomen, gebaseerd op een voor de gemeente komend jaarbedrag van f 290.92. Het'bedrag van f 72.moet door de gemeente gegarandeerd wor den voor hen. wiens percccien zijn gelegen binnen den afstand van 40 Meter van de as van den weg, waarin de buis van het P.W.N. aanwezig is: daardoor vallen allen onder de bepalingen der verordening, waarin de verplichting tot aansluiting is opgenomen. Aangezien het besluit is genomen onder dien verstan de. dat allen, die het contract voor de gemeente onder teekenden, dat ook tegenover de provincie moesten doen en hoewel zulks niet geheel is nagekomen, zijn B. en W. van oordeel, dit geen reden behoeft te zijn het besluit niet te handhaven, waarom zij voorstellen met den inhoud van den brief van het P.W.N. accoord te gaan en opnieuw op spoed aan te dringen. De heer Stoop zegt dat het hier betreft 6 pereeelen. waarvoor geen aansluiting voor huishoudelijk gebruik verlangd wordt. Spr. wijst erop. dat ze ingevolge de verordening annsiuitplichtig zijn en het dus geen in vloed heeft op de exploitatierekening. De Voorzitter beaamt dit, het hangt nu maar af van de consideratie die het gemeentebestuur toepast. In enkele gevallen wordt de bepaling soepel toegepast, maar overigens zijn we verplicht tegenover de anderen de bepaling te handhaven. De heer Stoop onderschrijft dit geheel, temeer waar anderen voor 10 jaar een garantie stelden. De heer Blom noemt die eeuwigdurende bijdrage een remmende factor, al kan spr. met het prae-advies van B. en W. meegaan. De Voorzitter ziet dit bezwaar In, doch heeft alle hoop dat Ged. Staten ln dit opzicht in de toekomst een soepele toepassing van de regeling zullen invoeren, Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. De hoorvcrordenlng. Nu de ambtenarenwet 1929 den laten September a_s. tn werking treedt, moet een ambtenarenreglement wor den samengesteld. Alvorens daartoe te kunnen overgaan, moet bij verordening worden geregeld de wijze, waarop aan vereenlgingen van ambtenaren, welke In dienst der gemeente zijn en daarbij aangesloten, de gelegenheid wordt gegeven betreffende de algemeene verbindendo voorschriften, haar gevoelen te doen kennen. De. onderafdeellng van den Nederlandschen Bond van Gemeenteambtenaren „Het Noorden" heeft aan B. en W. haar organisatie opgegeven, als die, waarmede overleg zal worden gepleegd. B. en W. stellen den raad voor een dergelijke veror dening vast te stellen. Wordt goedgevonden. De schattingscommissie. De leden der echattingscommls&ie voor de inkomsten belasting n.1. de heeren A. Klerk, A. Wit Kz., J. Glas en A. Nottelman moesten den len Mei aftreden, waarom in deze periodieke aftreding wordt voorzien en wel door herbenoeming van de aftredenden. Voor zoover aanwe zig nemen de herbenoemden onder dankzegging de be noeming aan. Vastgesteld wordt een suppletolre begrooting, dienst 1930, tot een bedrag van f 904.21 en idem voor 1931 tot een bedrag van f 767.89. De rondvraag. De heer Blom meent dat 1 Juni a.s. het contract voor de straatverlichting met het P.E.N. afloopt en vraagt of B. en W. reeds met de directie van het P.E.N. gecon fereerd hebben over nieuwe voorwaarden. De Voorzitter zegt, dat het aan zijn aandacht is ont gaan. De regeling is voor één jaar aangegaan, opdat, indien inmiddels gunstiger bepalingen voor de straat verlichting zouden komen te gelden, dan ook de gemeen te St Maarten daarin zou deelen. Spr. gelooft niet dat dit het geval is, maar zal officieel informeeren. De heer Blom meende te weten dat er een actie op touw zou worden gezet om soepeler toepassing van de voorwaarden te krijgen. De Voorzitter deelt mede, dat dit om den Oost is ge beurd, maar de resultaten zijn zeer poovertjes geweest. De heer Gootjes wil een opmerking maken over de wijze, waarop het geven van tuinderscredieten door B. en W. is behandeld. Er was aangevraagd f 68000, terwijl er gegeven is tot een bedrag van f 33000. De raad had goedgevonden dat de gemeente voor 30 pet van de aan vragen garant zou zyn en die 30 pet. is nu door B. en W. op 15 pet teruggebracht Als men een vergelijking maakt met de toewijzingen in den omtrek dan steekt Sint Maar ten daar schriel bij af. De handelwijze van B. en W. komt bij de menschen die het crediet noodig hadden niet in een gunstig daglicht en spr. meende dat de aanvra gers een zedelijk recht op de credleten hadden. Spr. her innert er aan hoe in de oorlogsjaren de tuinders offers hebben gebracht, waartoe zij gemakkelijk in staat wa ren. omdat zij in gunstige omstandigheden verkeerden, en zonder morren, ja blijmoedig hebben zij die offer3 gebracht Twee jaren geleden hebben dezelfde tuinders zwaar bijgedragen in de gemeentelijke inkomstenbelas ting, doordat veiligheidshalve het vermenigvuldigings- cijfer hoog was gesteld en dooi de goede uitkomsten in het tuindersbedrijf. kreeg de gemeente toen een grcot overschot Wat de bestrijding der werkloosheid betreft cp royale wijze is deze door het gemeentebestuur behan deld, overtuigd als we waren, dat het moest Maar spr. had graag gezien dat dit nu ook was gebeurd ten op zichte van de tuinderscredieten. Spr. herhaalt dat de handelwijze schriel is te noemen en vraagt of B. en W. zich verantwoord achten tegenover do aanvragers er op wijzende dat de voorschotten van 1923 toch grootendeels terug betaald zijn. De menschen hadden gedacht dat zij de credleten zouden krijgen, hebben hun bedrijven er naar ingericht en nu zijn er die het aangevraagde cre diet tot de helft, tot 1/3 of teruggebracht zagen. Spr. weet dat sommigen nu in groote moeilijkheden verkeeren en spr. vraagt nogmaals achten B. en W. zich tegenover die gemeentenaren verantwoord. De Voorzitter merkt op dat de raad niet heeft beslo ten om voor 30 pet van de aanvragen garant te zijn, maar van de te verleenen credleten. Er waren 63 aan vragen en B. en W. hebben overleg gepleegd met leden van tuinbouwvereenlgingen en afgevaardigden van boe renleenbanken. De behandeling was voor B. en W. niet gemakkelijk, maar gezien de toestanden der aanvragers hebben B. en W. minder toegestaan, dan werd aange vraagd. B. en W. konden en mochten niet anders doen, al wil spr. aannemen, dat sommigen daardoor ln moei lijkheden kwamen. De heer Glas noemt de uitdrukking ais zouden B. en W. schriel hebben gehandeld, niet vleiend. Deze zaken kunnen niet openbaar gemaakt worden, maar ook spr. wijst er op dat na de adviezen gehoord te hebben B. en W. hun besluit hebben genomen. Spr. erkent dat de tuinders in 1914 voor het algemeen hun producten tegen gereduceerden prijs hebben afgestaan en daarom zou het van de regeering consequent zijn geweest dat zij de door de gemeenten gevraagde garantie op zich had ge nomen. Den heer Stoop is de ontevredenheid onder de tuin ders, over de toegestane credieten bekend, evenals spr. bekend is dat er een afgevaardiging naar B. en W. is geweest, dat daarop van B. en W. een onbevredigend ant woord is ontvangen en dat daarop een request naar Ged. Staten is gegaan om wijziging in de toegezegde credie ten te krijgen. Spr. begrijpt dat B. en W. zich aan der veilingen kant willen stellen, maar hij wijst er op dat bjj het hooren van afgevaardigden van tuinbouwver- eenigingen B en W. tevoren hun boekje reeds klaar hadden en niet de afgevaardigden het laatste woord had den, doch B. en W. En spr. wijst er op, dat we rekening moeten houden met de regeling die Ged. Staten hebben ontworpen. In die regeling staat niet dat de aanvragers credietwaardig moeten zijn. maar de credieten zijn juist voor de menschen die het 't meest noodig hebben. Ook spr. wijst op de andere houding die in de omgeving tot uiting komt. Tevoren hadden B. en W. reeds te veel het gemeentebelang op 't oog. Spr. erkent dat 't een moei lijke zaak was, en niet ieder is het naar den zin te ma ken, maar spr. zou het op prijs stellen als nu nog kon worden besloten om het totaal te verstrekken voorschot op f 50000 te bepalen. Zij die ln normale omstandigheden een rendabel bedrijf hebben dienen ta worden geholpen. Juist iemand met een grooter bedrijf, die dus arbeiders in dienst moet stellen, behoeft hulp. De Voorzitter zegt dat na het indienen van het request Ged. Staten advies bij B. en W. inwinnen en Ged. Sta ten hebben dus de beslissing. Spr. zegt dat wel degelijk rekening gehouden is met de adviezen der afgevaardig den en na het overleg zijn er wel bedragen verhoogd. B. en W. zijn nog van meening dat ze niet verder moch ten gaan. De heer Stoop zegt dat het totaal toegestane bedrag toch ongeveer de helft van de aanvragen is. Er zijn menschen die het crediet werkelijk waard zijn en als het voor de gemeente Sint Maarten spaak loopt, dan hoopt en verwacht spr. dat er van bovenaf hulp komt Het geld komt in een ander opzicht de gemeente weer ten goede, doordat de zakenmenschen ervan profiteeren. De Voorzitter zegt dat B. en W. in hun vergadering van 6 Mei de zaak opnieuw hebben behandeld en meen den hun standpunt niet te kunnen wijzigen. Zij kunnen het nog eens overwegen. De heer Gootjes vraagt dan ook antwoord te mogen hebben op de vraag of B. en W. zich verantwoord ach ten. Die vraag is misschien scherp gesteld, maar de be doeling Is niet zoo scherp. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de zaak serieus heb ben behandeld, er heeft niet voorgezeten de menschen persoonlijk te treffen, en naar hunne overtuiging zijn B. en W. verantwoord. De heer Gootjes zegt van wellicht tegenover de ge meentenaren, maar tegenover de aanvragers betwijfelt spr. Den heer Glas heeft spr.'s uitdrukking „schriel" aanstoot gegeven, maar spr. heeft zelf ook deel uitge maakt va.n de deputatie naar Ged. Staten en die had den ook het gevoel, dat de zaak in Sint Maarten schriel behandeld was. In andere gemeenten heeft men zich niet zoo angstvallig aan de verantwoordelijkheid van de gemeente gehouden. Ook spr. verwacht niet dat de regeering St. Maarten in de kou zou laten staan. Het is geen verwijt aan B. en W., maar het is toch wat schriel De Voorzitter denkt, dat als de heer Gootjes zelf de behandeling der zaak had meegemaakt, hij misschien anders zou oordeelen over die schrielheid. Spr. betwij felt of deze gemeente een uitzondering maakt bij ande re gemeenten, want spr. heeft gezien dat er tuinbouw- gemeenten waren waar veel minder aanvragen zijn be handeld. Als het fout liep. betwijfelt spr. of provincie of regeering zouden helpen, de gemeente zou wel zelf blij ven zitten voor datgene, waarvoor zij de aansprakelijk heid had aanvaard. Spr. had wel oppositie verwacht, de menschen weten het intense van de zaak niet. De heer Glas wijst er op dat zoolang hij hier als wet houder zit, hij zich behoort te kunnen verantwoorden tegenover de gen*eentenaren. Hierna volgt sluiting. Vrijdag 29 Mei. HILVERSUM (298 M.) V.A.R.A. 8.00 Tijdsein; 8.01 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. VJLBJL 10.15 Voordracht door Ferd. Koolbergen; 10.30 Voor de Zieken; 11.3012.00 Gramofoonmuziek. A.V.R.O. 12.00 Tijdsein; 12.01—2.00 AVRO-Kwartet o.l.v. Dick Groeneveld; 2.00—2.30 Gramofoonmuziek; 2.30—3.00 Uit zending voor scholen; 3.004.00 Concert door een Or kest van werklooze musici te Den Haag. V.A.R.A. 4.00 Tijdsein; 4.01 Orgelspel door Johan Jong; 4.30 Voor de Kinderen; 5.15 Het VARA-Orkest o.l.v. Hugo de Groot, met medew. van zangduo „Lopez del Alatri"; 6.45 Actueel allerlei uit de arbeidersbeweging; 7.00 8.00 Vervolg vooravondconcert. V.P.R.O. 8.00 Tijdsein; 8.01 Lezing door Mej. N. A. Bruining; 8.30 Concert; 9.00 Cursus door Prof. Dr. M. C. van Mourlk Broekman; 9.30 Concert; 10.00 Persberichten van het Vrijzinnig Godsd Persbureau: 10.05 Vaz Dias; 10.15 Serie fragmenten en verhalen, door Ds. E. D. Spelberg; 10.45 Concert V.A.R.A. 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Tijdsein en sluiting. HUIZEN (1875 M.) N.C.R.V. 8.008.15 Schriftlezing; 9.159.30 Gramofoonmuziek; 10.3011.00 Korte Ziekendienst; 11.00—12.00 Gramofoon- platen; 12.0012.15 Politieberichten; 12.15—12.30 Gra mofoonmuziek; 12.30—2.00 Middagconcert door Kwar tet; 2.00—3.00 Gramofoonplaten; 3.004.30 Concert; 4.30 —4.45 Gramofoonmuziek; 4.45—5.00 Verzorging van den zender; 5 005.30 Lezing: 5 306.30 Orgelconcert uit de Groote Kerk te Zwolle door A. C. Willeumier; 6.30— 7.00 Bezoek van den Radiodokter; 7.00—7.30 Causerie over: „Balcon- en perkplanten" door A. J. Herwig; 7.30 -7.45 Politieberichten; 7.458.00 Gramofoonmuziek; 8.00—9.00 Concert door het Chr. Radio-Orkest; 9.00 9.30 Spreker: Prof. Mr. J. C. Kielstra. Onderwerp: „Nederland en zijn Overzeegebied als eenheid"; 9.30— 10.45 Vervolg concert; 10.05—10.15 Persberichten vaa Vaz Dias; 10.45—11.30 Gramofoonplaten. Zaterdag 30 Mei. HILVERSUM (298 M.) V.A.R.A. 8.00 Tijdsein; 8.01 Gramofoonmuziek. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.RJL 10.15 Uitzending voor de Arbeiders in de Continube drijven; 12.00 Tijdsein; 12.01 Het VARA-Septet o.l.v. Is Eyl; 1.45 Onderbreking voor verzorging van den zen der; 2.00 Kwartiertje voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling; 2.15 „Ons Huis een Tehuis" door T. Landré; 2.40 Gramofoonmuziek; 2.45 Paedagogfisch Con cert 4.15 Voor de Kinderen; 4 45 Cursus Esperanto; 5.05 Radio-Volksuniversiteit: J. v. d. Ven spreekt over „Ons mooie Nederland"; 5.35 Optreden van den humo rist Louis Conlran, afgewisseld met gramofoonmuziek; 6.15 S D.A.P.-kwartiertje; 6.30 Literair halfuurtje door A. M. de Jong; 7.15 Concert door het Wladimir Piqué- Ons werd toegezonden het jaarboek van het Centraal Bureau van do veilingen in Nederland, ten einde enkele wetenswaardigheden daaruit te vermelden, die voor de tuinder* in dit zich al verder uitstrekkende tuinbouw- district van groote betoekenis mogen worden geacht We zouden wel wenschen, dat dit jaarboek in handen van eiken tuinder kwam. daar het een schat van gegevens bevat die voor ieder, die met zijn vak en organisatie meeleeft, van do grootste beteekenis zijn. Hot boek i.i verlucht met gekleurde foto's van reclameplaten, die het uitstekend doen stands op de wereldtentoonstelling te Antwerpen e.a. De omzet der bU de organisatie aangesloten veilingen daalde van 95 mUlloen ln 1929 tot 85 mlllloen gulden ln 2930 en 100 millioon ln 1928. De tuinbouw is alzoo niet ontkomen aan de geweldige prijsineenstorting. welke zich op do wereldmarkt heeft voorgedaan. Er is een overproductie van agragische artikelen. De oorzaak van overproductie van agrarische artikelen. De oorzaak van veie Staten naar economische zelfgenoegzaamheid. Door cware en hooge tariefmuren hebben nagenoeg alle eco nomisch hoog ontwikkelde staten getracht, de productie ln het eigen land te stimuleeren. ten einde zoo veel moge lijk onafhankelijk te worden van het buitenland en den invoer van buitenlandsche artikelen zooveel mogelijk overbodig te maken en tegen te g&an. In het jaar 1939 hebben vooral de Vereenigde Staten van N. Amerika zich aan het optrekken van hoogere en nieuwe tarief muren schuldig gemaakt. Met volkomen negatie van da grondstelling van het handelsverkeer, dat men om te kunnen exporteeren, ook moet Importeeren - omdat op den duur iedere export van goederen toch weer met im port van andero goederen moet worden betaald heb ben de V. S. in den loop van 1930 een nieuw tarief van invoerrechten vastgesteld, dat aan den Invoer ln het al gemeen zeer groote moeilijkheden in den weg legt en in ieder geval den invoer van groenten en fruit zoo goed als onmogelijk heeft gemaakt. Het gevolg hiervan is ge weest, dat alle landen, dis tot nu tos groenten en fruit naar de Vereen. St. exporteerden, voor deze productie elders afzetgebied zijn gaan zoeken. Dat b.v. de uien ondanks de bijzondere zorg. welke sinds ds invoering van de verplichte U.C.B.-controle aan de aflevering van het product wordt besteed in het laatste kwartaal van 1930 geen beteren prijs hebben opgebracht, moet voor een belangrijk gedeelte zeker geweten worden aan de overstrooming der Europecache markten met uien uit Spanje, welke vroeger voornamelijk ln de Vereenigde Staten afzetgebied vonden. Er wordt verder op gewezen, dat, waar ook andere landen hetzelfde doen. aldus het evenwicht tusschen vraag en aanbod, tusschen consumptie en productie ten eenenmnle werd verbroken. In de komende jaren zal dit evenwicht weer moeten worden hersteld. Dat dit zonder schokken zal gaan en dat het snel zal plaats vinden, is niet aan te nemen. Op bouwen gaat nu een maal langzamer dan afbreken en ook een economisch herstel zal meer tijd vorderen dan een economische te rugslag. Gewezen wordt dan verder op de noodzakelijkheid van internationale overeenkomsten om tot verlaging der tariefmuren te geraken, de mislukking der pogingen om daartoe te komen, cn het feit, dat verschillende staten nog tot verhooging van invoerrechten zijn overgegaan Het gevolg van het voortdurende regenweer ln de twee de helft van 1930 was, dat de kwaliteit der producten zeer veel te wenschen overlaat, dat de aardappelziekte In het midden van Juli reeds zoo ernstig optrad, dat ui:- reiken van het U.C.B.-merk moest worden stopgezet en de eport van vroege aardappelen slechts 78 mlllloen Kg. bedreog tegen 93 millioen Kg. ir. 1929; dat de oogst van stapelproducten als kool, peen en uien belangrijk minder was dan in het voorgaande JaAr, hetgeen bleek uit do ln Noord-Holland gehouden inventarisatie, volgens welke op 1 Dec. 1930 slechts 8282 tegen op 15 Dec. 1929 er 12252 wagens waren. Meer dan ooit is in het jaar 1930 de noodzakelijkheid van bestrijding der ziekten en schadelijke insecten, die de teelt van verscheidene onzer tuinbouwproducten be lagen. aan den dag getreden. Het vraagstuk dezer be strijding mag voor den Nederlandschen tuinbouw een levenskwestie worden genoemd. Uitvoerig wordt de nood zakelijkheid betoogd van bestrijding. Een prachtig voor beeld heeft In dit opzicht het veilingsbestuur van Gel- dermalsen gegeven Voor rekening dezer vereeniging is een motorsproeier aangeschaft, waarmede bij de leden in de verschillende dorpen als voorbeeld model wordt gesproeid. Op deze wijze worden „stormploegen" ge vormd, wier actie ongetwijfeld navolging zal vinden, om dat het susces n.1. een beter product niet kan uit blijven. Dat het optreden van ziekten niet alleen voor de kwee kers, maar ook voor de handelaren zeer groot nadeel be- teekent, blijkt uit de door een vijftal veilingsvereenigin gen Ingestelde vorderingen tot vergoeding der schado geleden op zendingen vroege aardappelen, welke bij aan komst op de buitenlandsche markt door de aardappel ziekte bleken te zijn aangetast en voor de consumptie afgekeurd. Omtrent deze yorderingen werden tusschen den Bond van Exporteurs In Noord-Holland en het Centraal Bu reau besprekingen gehouden, waarbij van exporteurs zijde uitdrukkelijk werd verklaard, dat de handel van vorderingen tot schadevergoeding zou afzien, indien er voor de toekomst een bevredigende regeling zou kun nen worden getroffen, b.v. In dezen geest, dat aan de kweekers de verplichting, wordt opgelegd van gedurende het seizoen tienmaal te spuiten. Ofschoon van de zijde van het C. B. de verplichting der veilingsvereenigingen tot schadevergoeding werd ontkend, volgt uit deze kwes tie, toch zeer duidelijk, welk een zeer groot belang voor den handel is gelegen in een krachtige bestrijding der onze producten bedreigende ziekten. De kweekers dienen niet te vergeten, dat iedere schade door den handel ge leden, tenslotte toch weer door hen zelf moet worden gedragen, evenals iedere winst door den handel gemaakt, ook weer aan hen zelf ten goede komt Nog wordt vermeld, dat onder leiding van den Rijks- tulnbouwconsulent te Hoorn proeven worden genomen tot het verkrijgen van nieuws vroege aardappelsoorten, welke voor wratziekte onvatbaar zijn. De kosten dezer proeven, in totaal ongeveer f 2000 per jaar beloopende. worden voor de helft door het Rijk en voor de andere helft door het Centraal Bureau gedragen. Het Centraal Bureau benoemde in de commissie van bijstand de hee ren Th. Roosje, Grootebroek; S. de Boer, Broek op Lan- gendijk, en J. Ootjers, Noordsoharwoude. Een uitvoerige bespreking wordt gewijd aan het stre ven naar verbetering en naar eenheid in de sorteering en de verpakking. Dank zij de werkzaamheid van het U.C.B. is inderdaad ln de wijze van aflevering van het product in de laatste jaren buitengewone verbetering te consta- teeren geweest, welke aan den afzet van het Nederland- sohe product zeer ten goede is gekomen. Geklaagd wordt, dat onze export door maatregelen van het buitenland ten zeerste wordt belemmerd. In het bijzonder is onze export naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika dit jaar van dergelijke maatrege len de dupe geweest Zoo werd het invoerrecht op sluit- kool door de nieuwe Amerikaansche tariefwet vastge steld op 2 Am. cent per Am. pond, hetgeen neerkomt op f 1110 per wagon van 10.000 K.G. Dat Amerika een belangrijk afzetgebied voor onze sluitkool kan opleve ren, bewijst het feit, dat gedurende de vier eerste maanden van 1930 toen nog het oude Invoerrecht van 25 der waarde gold niet minder dan 17 millioen K.G. vanuit ons land naar de Vereenigde Staten werden verzonden. Het Amerikaansche Invoer recht op uien werd vastgesteld op 2Vt Am. cent per Am. pond. d.l. f 1387.50 per 10000 K.G.. inderdaad hoog genoeg om lederen export van uien onmogelijk te ma ken. Behalve de V. S van N.-Amerika heeft ook Frankrijk in den loop van 1930 zijn invoerrechten op verschil lende land- en tuinbouwproducten aanmerkelijk ver hoogd. Nadat bij decreet van 18 Jan. het invoerrecht van aardappelen van 3 op 6 francs per 100 K.G. was gebracht, werd het bij decreet van 18 Juli tot 15 fr. ver hoogd en derhalve op f 150 per 10000 K.G. gesteld. Dat deze laatste tarlefsverhooglng voor onzen export inderdaad funeste gevolgen heeft gehad, blijkt uit het feit, dat, terwij. in 1928 gedurende de maanden Juli en Augustus vanuit ons land ruim 4*4 millioen K.G. con sumptieaardappelen naar Frankrijk werden verzonden en ln 1929 bijna 4 millioen K.G.. in 1930 slechts 40000 K.G. in dezelfde maanden vanuit ons land naar Frank rijk werden uitgevoerd! Een zeer funeste invloed blijkt de verhooging van het Duitsche invoerrecht op aardappelen, gedurende de maand Augustus op onzen export te hebben uitge oefend. Dit Invoerrecht is n.1. niet in een handelsver drag vastgesteld en de Duitsche regeering besloot dan ook In 1929 om het van 1 tot 4 Mark por 100 K G. te verhoogen. d. I. tct f 240 per wagon van 10000 K.G. Het gevolg hiervan is geweest, dat de Nederlandsche export van aardappelen naar Duitschland gedurende de maand Augustus heeft bedragen; ln 1928 226 millioen K.G.. in 1929 11.5 millioen K.G. en In 1930 1.7 millioen K.G Nog geen 2 millioen K.G. aardappelen derhalve werden in de maand Augustus 1930 vanuit ons land naar Duitschland ver zonden, tegen ruim 22 mlllloen K.G. ln 1928, toen het Duitsche invoerrecht nog niet met 300 was ver hoogd Wel een bewijs van den enormen Invloed, die invoerrechten op den Icop van den tuinbouw export uitoefenen. Het totale gewicht van alle uit ons land geëxpor teerde groenten, vruchten en vroege aardappelen be liep In 1926 592.025.000 K G., in 1927 667.313,000 K.G.: in 1928 699 239.000 Kg.. In 1929 731.087.000 Kg., in 1930 679.975.000 Kg., resp. voor een waarde van f 68.003.000, f 77.525.000. f 96.609000, f 88.614.000 en f 75.058.000. De totale waarde van alle uitgevoerde versche groenten en aardappels beliep in genoemde jaren achtereenvol gens: f 51.290.000. f 58.169.000. f 74.259.000. f 66.311.000 f 56.875.000. Er blijkt uit deze cijfers, dat de export van tuinbouwproducten van groote beteekenis is en dat die vooral in 1930 sterk is achteruitgeloopen. Dat in het bijzonder onze export naar Duitschland aohteruit is gegaan, kan, gegeven de moeilijke omstan digheden, waarin dat land verkeert, en de belemmerin gen, welke de Duitsche regeering aan den invoer In den weg legt, geen verwondering wekken. Het totale gewicht van onzen export naar Duitschland beliep 395 millioen K.G., in 1929 tegenover 314 millioen K.G. in 1930. De totale waarde van dien export beliep resp. f 49.339.000 en f 39.751.000. Naar Engeland werden in 1929 198 millioen K.G. voor een waarde van f 27.515.000 tegen 219 millioen KG. in 1930 voor een waarde van f 25,103.000 geëxporteerd. Voor reclame was uit eigen middelen beschikbaar een bedrag van f 77.000. Naast dit bedrag waren nog ter beschikking de extra-bijdragen van de Provinciale Staten van Noord-Holland voor de bijzondere reclame voor Noord-Hollandsche producten, groot f 10.000 en van de 12 veilingen, behoorende tot den Bond Westland voor bijzondere reclame voor druiven, groot ruim f7000. Verschillende reclame-middelen werden toegepast: re ceptenboekjes. reclame-platen, reclame op papieren zakken, lichtbakken De spoor- en tramreclame Is In het afgeloopen jaar belangrijk uitgebreid Naast de bekende groenten- en frultplaten is deze reclame uit gebreid met een seizoenreclame voor bepaalde pro ducten. Voor tal van producten hebben we in het sei zoen kartonnen platen doen ophangen in de electrl- sche trams onzer groote steden Naast de zuilreclame door middel van onze tomatenplaat is in 1930 voor het e?rst reclame gemaakt door een tweetal muurvlak- beschilderingen voor fru!t en een ilchtpaalreclame voor druiven op den boulevard te Scheveningen. Reclame in het buitenland heeft In het afgeloopen Jnar goede resultaten opgeleverd. Helaas wordt door den algemeen engunstigen econcmisehen toestand da afzet ven ons nrcduct steeds moeilijker en schijnt het n.!ct gemakkr'ijk deze steeds te blijven vinden voor den zich de laatste jaren sterk uitbreidenden tu'nbouw. Reclame en deelname aan tentoonstellingen hebben vooral in Zwitserland gunstige resultaten opgeleverd, terwijl b.v. in 1926 en 1927 onze export van tomaten naar Zwitserland geen 50.000 K.G. per jaar bedroeg, steeg hij ln 1CCS en 1929 tot meer dan 400 000 K_G.. terwijl hij in 1939 niet minder dan 1.180.000 K.G. beliep. Ook de uitvoer van komkommers naar Zwitserland gaf eenzelfde beeld te zien: hij steeg van 40.000 KG. in voorgaande jaren tot 256.000 K.G in 1939. Een zeer belangrijk gedeelte van de werkzaamheden van het Centraal Bureau is ln 1930 ln beslag genomen door de actie tot verlaging der spoorwegtarieven voor groenten en fruit. Het verzoek aan den Minister van Waterstaat, om vrachtverlaging voor aardappelen, had tot gevolg dat 30 reductie werd toegestaan op de Nederlandsche spoorwegvrachten voor het vervoer van aardappelen van Nederlandschen bodem in binnen- landsch verkeer of naar het buitenland, ingaande 1 Juli en eindigende 15 Augustus. Tal van vraagstukken in zake belastingen en andere rechtskwesties zijn door het C. B. behandeld. Gedurende het afgeloopen Jaar hebben zich 5 vei lingsvereenigingen aangesloten; het lidmaatschap van Anna Paulowna en Enkhuizen eindigde als gevolg van liquidatie der vereenigingen.

Schager Courant | 1931 | | pagina 6