Bont Allerlei. DE FEESTDAG. Staatsloterij. Trio; 7.50 VARA-Varia; 8.00 Be^tuursmededeelingen; 8.10 Zaterdagavond-programma, irum.v. het VARA- Orkest. Wladimir Piqué Trio en Willem van Cappellen; 10.10 Persberichten van Vaz Dias en Voetbalmededee- lingen; 10.25 Vervolg Zaterdagavond-programma; 11.40 Gramofoonmuziek; 12.00 Tijdsein en Sluiting. HUIZEN (1875 M.) K.R.O. g.oo—9.15 Morgenconcert; 10.00—11.30 Gramofoonmu ziek; 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Tijd sein; 12.0112.15 Poltleberichten; 12.10—1.45 Het KRO- Sextet o.l.v. Plet Lu3tenhouwer; 1.451.50 Postduiven- berichten; 1.502.15 Gramofoonmuziek: 2.15—2.30 Ver zorging van den zender; 2.30—3.00 Vragenhalfuurtje voor jeugdige personen; 3.004.00 Kinderuurtje; 4.30 —5.00 Zwemcursus; 5.00—6.00 Het K.R.O.-Kunst-Ensem- ble; 6.00 Tijdsein; 6.01—8.15 Sportpraatje door S. P. J. Borsten; 6.156.35 Journalistiek Weekoverzicht door Paul de Waart; 6.357 00 Lezing- Belastingwetten en wat lederen daarvan weten moet; 7.00— 7.30 Spreker: F. J. C. Zaalberg. Onderwerp: „Het Aquurium"; 7.30 7.45 Politieberichten; 7.45—8.00 Gramofoonmuziek; 8.00 Tijdsein; 8.00—11.00 Het K.R.O.-Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud; pl.m. 9.00 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 11.0012.00 Dansmuziek. De plannen voor de Radio-stad te New-York. NEW YORK, Mei 1931. Het schijnt, dat de bouwplannen voor de radiowijk te New York, die drie reusaohtige huizenblokken zou om vatten, niet zoo vast staan als men uit de eerste berich ten kon opmaken. Het thans gepubliceerde plan is niet het oorspronkelijke en heeft heftige tegenstanders en niet eens buitengewoon enthousiaste voorstanders. Daar om is het nog best mogelyk, dat ook dit plan verworpen wordt De beslissing hangt nJ. niet van één persoon af. De drie blokken zijn het bezit van de universiteit van Columbia en vertegenwoordigen haar voornaamste bron van in korpsten. John D. Rockefeller Jr. heeft er echter voor den tijd van 21 jaar een recht op verkregen, dat «enigszins met ons erfpachtrecht overeenkomt De ter mijn kan na afloop van do 21 jaar weer verlengd worden, doch dan moet de waarde van het land opnieuw ge taxeerd worden. Bedraagt die minder dan de oorspron kelijke waarde, dan heeft de Columbiauniversiteit recht op schadevergoeding. Onder normale omstandigheden is waardevermindering van een stuk grond op Manhattan eenvoudig uitgesloten, doch bij een groote en ingrijpende onderneming als het bouwen van deze radiostad moeten de gevolgen van tevoren goed onder het oog gezien wor den. Zoowel Rqckefelleh als de universiteit hebben daar belang bij. Dit verklaart, dat men bij het ontwerpen der radiowijk in de eerste plaats op een commercieele ba- eis werkt. Het oorspronkelijke plan is alleen om die re den verworpen.Er zou nl. een monumentaal plein komen met de Metropolitan Opera in het midden, in navolging van de Place de 1'Opera. in Parijs en van de Place Ven- dóme en misschien nog grootsóher opgezet Het opge ven van dit plan veroorzaakte groote teleurstelling, niet het minst bij Rockefeller zelf, doch men was ertoe ge noodzaakt niét zoozeer om de altijd vermelde reden, dat men met de leiders der Metropolitan Opera niet tot een vergelijk kon komen, doch voornamelijk om de min der bekende reden, dat de winkeliers van de omringende straten er bezwaar tegen hadden en deze bezwaren zoo 'goed wisten te formuleeren, dat de adviseurs van Rocke feller, zelf kooplieden en grondmakelaars, er de juistheid van inzagen. Zij vreesden n.1. dat zoo'n open stuk mid den ih de drukke winkelbuurt groote schade zou doen, omdat de winkels het tenslotte moeten hebben van de onafgebroken menschenstroom, die zich door de winkel straten beweegt. In Parijs zelf heeft men de praktijk van zoo'n plein in een winkelbuurt gezien. De Place Ven- dome zelf heeft de val veroorzaakt van de Rpe de la Paix, vroeger een van de beroemdste winkelstraten van de geheele wereld. De winkels bloeiden nu slechts aan den anderen kant van het plein in de korte rue Cas- tiglione. Het doel Is dus in de eerste plaats, om de drukte op straat in geen geval te laten verminderen. Daarom moe ten de blokken tot de rooilijn toe worden volgebouwd. Dit gaf weer oppositie van den kant der licht- en lucht- enthousiasten, zoodat men hen tevreden moest stellen door betrekkelijk smalle hooge wolkenkrabbers, die uit elkaar staan en grootendeels uitsteken boven de andere gebouwen van ongeveer tien verdiepingen, wat voor dit stadsdeel van New-York bijzonder laag en onvoordeelig is. De licht-en-luchtbeweging schijnt op het oogenblik nog zoo sterk te zijn, dat alles ervoor moet wijken en de voorstanders ervan willen deze kans waarnemen in de hoop, dat men dan later ook in andere blokken, die ge woonlijk het eigendom van talrijke personen en instel lingen zijn, de bouwzijde van de voorgestelde radiowijk zal navolgen. Dit woord radiowijk en zelfs radiostad moet men betrekkelijk opvatten, want slechts een vierde van de oppervlakte wordt voor de radio gebruikt Wat dat betreft is het oude plan in hoofdzaak niet veranderd, Kort verhaal Het zou nooit gebeurd zijn, als Robert nog een vader had bezeten. Ieder vader zou geweten hebben, dat men een jongen van bijna elf jaren maar niet zoo omhelst en kust, als er een heele kring van schoolmakkers staat toe te kijken. En nu zóó... Moeder snapte hier gewoonweg niets van en Robert liep nu alle kans om den volgenden dag met allerlei spotternijen te worden bestookt en misschien wel een bijnaam op te loopen, dien hij gedurende zijn school tijd niet meer kwijt zou raken. En dat het nu juist heden moest gebeuren, heden den grooten dag van hst internaat, waarop bijna elke pupil zijn ouders op bezoek kreeg. Daar had je nu b.v. Fred Hanford. Diens vader, een hooggeplaatst zee-officier, was zelfs in een nieuwe, prachtige auto aangereden gekomen en men kon zien, hoe trotsch Fred was op zijn met goud- gegaloneerden vader, met het vriendelijke. Joviale uiterlijk. En moeder mocht je natuurlijk ook niets laten merken, want. ten slotte, zoo het al erg voor Ro bert was, geen vader te bezitten, moest het voor moe der stellig vreeselijk zijn. geen man te hebben en in het onderhoud van hen beiden te moeten voorzien met het kleine handwerkwinkeltje. Lily Dason was zich inderdaad ook geheel niet be wust. dat zij haar Robert iets pijnlijks, op de een of andere manier, had aangedaan, toen zij. bij aankomst, hem met een omhelzing had begroet. Uitgezonderd de vacanties. had ze bijna nooit gelegenheid haar jongen te zien. daar de reis van de stad naar het internaat geld kostte en. waar zij als vrouw te zorgen had voor zich en haar jongen, op elke uitgave door haar moest worden bezuinigd. Robert's vader had Lily getrouwd, toen hij, met verlof tijdens den oorlog, over was geko men. Nauwelijks veertien dagen had hun geluk ge duurd; toen was hij weer teruggekeerd naar het front en een maand later was hij gesneuveld. De jongen was nu haar alles en voor hem en voor zijn opvoeding ■werkte zij, meer dan misschien wel goed was voor het teere, nauwelijks dertigjarige vrouwtje. Heden had zij de uitnoodiging der school-directie natuurlijk even graag aangenomen als de ouders der andere leerlin gen, want heden vond het jaarlijksche feest van het alleen zal de centrale plaats nu niet langer worden in genomen door het operagebouw, doch door het radioge bouw, den middelsten en hoogsten wolkenkrabber. Als de Metropolitan Opera nog ter elfder ure tot onderhan delen bereid wordt gevonden, kan haar echter ook in het nieuwe plan een zeer goede plaats worden aange boden. Er moet dus niet alleen een bloeiende zakenwijk ont staan, doch tevens een verzameling van amusementsin richtingen, waarbij de radio, vooral zooals zij in Ame rika wordt beschouwd, volkomen in de lijn ligt. Voor winkels en vermakelijkheden beide staat er hier zeer veel op het spel, evenals voor Rockefeller zelf, en het is dan ook niet te verwonderen, dat er nog niet zoo spoedig een besluit wordt genomen en dat alle groepen door een levendige actie op de beslissing invloed trachten uit te oefenen. Tegen het ontwerp, waarover nu de beslissing moet vallen, wordt er althans uit commercieel oogpunt geen bezwaren gemaakt Men had echter gehooptdat de niet geringe architectonische schoonheid van New-York door het harmonisch bebouwen van deze drie blokken nog zou toenemen. En veel moois schijnt er aan de ont worpen gebouwen niet te zijn. Zelfs de voorstanders zul len dat niet beweren. De zeer vage schetsen, die er tot nu toe van bestaan, maken het vellen van een oordeel over het ontwerp niet gemakkelijk. De meeste bezwaren schijnen te bestaan tegen de gevel van het centrale radio- gebouw, dat aan de Sixth Avenue komt te liggen tus- sohen de 49e en 50e straat. Dit centrale gebouw krijgt ongeveer 65 verdiepingen. Links en rechts ervan komen twee kleinere woikenkrab bers aan de Sixth Avenue, die de andere blokkèn afslui ten. Zij moeten een kleine 40 verdiepingen hoog worden doch één ervan kan niet gebouwd worden, omdat daar juist op den hoek een lapje grond ligt, waar Rockefel ler niets over te zeggen heeft Op den hoek van Fifth Avenue en 48th street ligt ook zoo'n onhandelbaar recht hoekje, waar een kerk op staat die op onze afbeelding goed is te zien. Hier komen echter lage gebouwen, waar in het rechthoekje zonder bezwaar kan worden uitge spaard. Op ongeveer 1/3 van den afstand tusschen Fifth en Sixth Avenue komen in de uiterste blokken nog twee wolkenkrabbers van 40 verdiepingen of iets meer; zij moeten in elk geval wat hooger worden dan de wol kenkrabbers aan Sixth Avenue. Er bestaan plannen om onder deze wolkenkrabbers groote en breede poorten te maken, iets wat de moeilijkheden op architectonisch ge bied sterk vermeerdert Tusschen deze poorten zou dan een nieuwe straat worden aangelegd, evenwijdig aan Fifth Avenue. Het middelste blok tusschen „deze nieu we straat en Fifth Avenue geeft de grootste moeilijkhe den. Deze „plaza" wil men zelfs In dit plan voor een gedeelte met siertuinen bedekken en voor de rest met het reeds bekende „ovale gebouw". Dit ovale gebouw, dat 15 of 20 verdiepingen zai tel len. wordt misschien geheel geschrapt Men wil er een gebouw van anderen vorm neerzetten, eigenlijk weet men nog niet goed weg ermee. De bedoeling Is, het winke lende publiek tot in het hartje van de wijk te laten ko men. alle gebouwen bestaan n.1. gelijkvloers uitsluitend uit winkels, doch de deskundigen zijn het er niet over eens, hoe men dit doel het beste kan bereiken. In de drie wolkenkrabbers aan Sixth Avenue komen alvast twee schouwburgen, w.o. de beroemde van Roxy Deze zal als een amphitheater worden gebouwd met niet meer dan twee of drie rijen van zitplaatsen op één hoogte. Men heeft zelfs plannen om de schouwburgen en andere vermakelijkheden alle te laten uitkomen op een galerij, die zich ook over de 49e en 50e straat voort zet als een viaduct Het geheele uitgaande publiek kan zich daar dan tijdens de pauzes amuseeren, waarom er dan ook twee orkesten kunnen worden geplaatst. Het eigenlijke radiogebouw, de middelste, hoogste wolkenkrabber, is berekend op een grooten vooruit gang. ook van de televisie. Over de ondergrondsche radiostad hebben wij reeds het een en ander vermeld. Deze zal een aaneengesloten geheel vormen onder de drie blokken en bestaan uit twee verdiepingen, waar van de bovenste weer voor winkels wordt Ingericht en de onderste voor het vrachtautovervoer (aansluitend op vractitliften) en het stellen van auto's. De herbebosschlng van New-York. De staat New-York riet heel goed In. dat ook in die met steden bezaaide streek voor voldoende bebossching moet werden gezorgd. Er wordt dan ook alleen in die staat 2 millioen dollar per jaar besteed voor dit doel. 't pleit voor het goede Inzicht der Amerikanen, dat zij reeds in 1885 met dit werk begonnen zijn, toen de meeste regeeringen het belang der bebossching nog niet of niet voldoende beseften. Het begon toen nog maar met het behouden van reeds bestaande bosschen en parken, doch omstreeks de eeuwwisseling plantte men inderdaad boomen bij.. Er werden kweekplaatsen voor Jonge boompjes aangelegd en de ontboschte staatslande- ryen werden gaandeweg beplant Er werden op die landerijen ook verschillende proe ven genomen, om goeden raad te kunnen geven aan particulieren, die van plan waren om te planten. De volgende groote vooruitgang was het stichten van een specialen dienst tot het tegengaan van boschbranden; dit geschiedde in 1909. Hierdoor is meer bereikt in het belang van het bosch dan door alle andere maatregelen tezamen. internaat plaats, waarbij de kinderen zich aan sport, als aan andere zaligheden, te goed zouden doen. wat verder met allerlei opvoeringen in de aula zou beslui ten. Robert stond nog in gedachten verzonken en be antwoordde de vragen zijner moeder maar half. toen de bel weerklonk, die de leerlingen en ouders naar het groote speelterrein achter het gebouw bijeenriep, op dat de directeur van het internaat zijn begroeting3- en herdenkings-speech kon afsteken. „Em dan heb Ik nog een heel bijzondere mededeeling te doen." besloot de leeraar na een klein half uur zijn rede. „Kapitein Field, die voor enkele weken zijn vlucht om de wereld beëindigd heeft en in zijn jeugd zelf scholier van dit instituut geweest is. heeft mij, op mijn uitnoodiging, zooeven getelegrafeerd, dat hij heden met zijn vliegtuig zou trachten bij ons op visite te komen. En als ik mij niet heel erg vergis, dan komt onze eere- gast Inderdaad reeds daarginds In 't zicht en we zullen goed doen om deze groote weide meteen voor de lan ding te ontruimen". Onder hoera-gejubel maakten de opgewonden kinderen snel plaats, toen de kleine stip aan den hemel snel grooter werd en het geronk der motoren hoorbaar werd. Driemaal cirkelde het vlieg tuig om de landingsweide tot het dan met een gracieusc beweging daalde en op bijna vijftig meter vóór het schoolgebouw stilstond. Robert deed met volle borst mee aan het niet tot bedaren te brengen enthousiast gejubel zijner mede-scholieren, totdat een lange, slanke, door de zon verbrande man het vliegtuig verliet en op den directeur toeliep, die hem met uitgestrekte hand tegemoet kwam. Voordat echter de begroeting plaats kon vinden, ge beurde er Iets onverwachts. Toen kapitein Field zijn oogen langs den halven kring van toegesnelde leerlin gen, leeraren en ouders rondom het toestel liet gaan. scheen zijn blik zich op Robert te vestigen, en een oogenblik later nam hij zelfs zijn muts af en glim lachte. Nu begreep Robert 't eerst. Het was zijn moe der, die, achter hem staande, den beroemden man be groet had en het scheen zelfs een oogenblik, alsof hij. bij haar aanblik, den directeur vergeten zou. Toen eerst keerde hy zich tot zijn ouden leeraar, dien hij hartelijk de hand schudde. Nauwelijks was de offici- eele begroeting voorbij en Robert wilde zijn moeder naar de hem vreemd voorkomende houding van den kapitein vragen, toen deze reeds op zijn moeder afkwam „Ben jy het dus werkelijk. Lily? Maar hoe kom je in 's hemelsnaam juist hier? Je moet mo veel vertel- In 1920 begon men met het aameggen van parken op bepaalde afstanden langs de voornaamste wegen. Daar door is ook de belangstelling van het publiek voor het werk der herbossching gewekt. Als de menschen een autotochtje maken, vinden zy het prettig om daar te picnicen of te kampeeren en daarom apprecieeren zy het ook zoo dat de bosschen toegankelijk worden ge houden of zoo noodig gemaakt. Het werk bestaat op het oogenblik uit het beschermen en verbeteren van de reeds bestaande natuurlyke bosschen en het herbos- schen van het braakliggende land. In den 6taat New- York bevinden zich ongeveer 16000 vierkante K.M. land van verlaten boerderijen en deze onbenut blijvende op pervlakte neemt jaarlijks nog met ongeveer 1000 vier kante K.M. toe. Het zyn meerendeels gronden, die door hun geringe vruchtbaarheid niet geschikt zyn voor den landbouw, zoodat de eigenaars de concurrentie met an dere boerderijen niet konden volhouden Voor bosschen zyn zy echter nog vruchtbaar genoeg, vooral omdat het klimaat van den staat New-York daarvoor bijzon der geschikt is. Elk jaar worden er nu duizenden H.A. beplant en men hoopt zoo 25 pet. van het braakliggende land in den staat te bebosschen. De particuliere grondeigenaars werken yverig mee; jaariyks worden hun gemiddeld 25 millioen boomen uit de staatskweekeryen tegen kost prijs verstrekt Hieruit biykt wel, dat ook het publiek inziet, van hoeveel belang de herbossching van dezen bekenden Amerikaanschen staat is. Door geleideiyk kappen en bijplanten verkrygt men jaariyks een groote hoeveelheid hout voor verschillende industrieele doel einden, het publiek krijgt bossahen om te jagen, te vlsschen of te kampeeren en het landschap zal door het bebosschen der verlaten akkers aanmerkelijk verbete ren. Hnlp aan een uitstervend ras. De oorspronkelijke bewoners van Australië komen in vele opzichten overeen met de Dravlda's uit het Zuiden van Voor-Indië en de Vedda's van Ceylon en men ver onderstelt dan ook. dat zy uit dat gebied naar Austra lië getrokken zyn in den tijd dat dit werelddeel nog vla Malakka en den Indischen Archipel met het Aziatische vasteland was verbonden. Zij verdreven de oorspronke lijke bewoners van Australië, de z.g. Tasmaniërs, naar het uiterste Zuiden van het land, dat later eveneens een afzonderlyk eiland werd. Deze Tasmaniërs zyn door de niets ontziende kolonisten steeds verder uitgeroeid, zoo dat sinds 1876 deze volksstam niet meer bestaat. Maar om tot de oorspronkeiyke Voor-Indische inboor lingen terug te keeren: deze waren minder primitief dan de door hen onderworpen en verdreven Tasma niërs, doch met dat al leefden zy nog in het steenen tydperk ln 1770, toen Kapitein Cook de Britsche vlag op het Australische vasteland plantte. Zy hadden op dat tijdstip reeds eeuwen in het land gewoond, zonder dat zy vrees behoefden te koesteren voor vyandeiyke stammen of groote wilde dieren. Zy leefden er rustig en ongestoord ln hun afzondering en kenden geen groote volksverhuizingen, zooals Azië. Europa en Afrika. Door dat alle contact met de buitenwereld ontbrak, bleven zy echter zeer primitief. Hoe is het hen nu sedert' de komst-der Europeanen gegaan? Dat blijkt reeds duide lijk uit de bevolkingscyfers. Er moesten er minstens 150.000 zyn geweest op het einde van de achttiende eeuw en nu zijn er nog maar een goede 60.000. Zij sterven bo vendien den laatsten tijd zeer snel uit, ln Neuw Zuid Wales zyn er nog slechts 1000 over en in Victoria nog geen 100. In het Noordelyk Territorium en enkele ge deelten van Queensland en West-Australië lelden er ongeveer 25.000 een nomadlsoh leven. De overigen wor den, voor zoover zij niet ln hun eigen onderhoud voor zien, door de regeering voorzien van huizen, voedsel en kleeren. Australië is n.1. kort geleden gekomen tot een doel bewuste politiek om het verder uitsterven der inboor lingen tegen te gaan. In het Noorden zyn groote vee- boerderijen, waar zy te werk worden gesteld en over het algemeen goed schijnen te voldoen. Men tracht hen nu tot landbouwers en veehouders op te leiden. De re geering is tot deze maatregelen gekomen, doordat on der onder de inboorlingen zelf een beweging ontstond om hun verdere uitsterven tegen te gaan. Zy vroegen toen zelf om land en huizen en om opgeleid te worden voor landbouw en veeteelt en de Australische ergeering heeft al hun wenschen ruimschoots vervuld. Of de maatrege len echter het gewenschte resultaat zullen hebben? Het vaderland ln een mondstnk. De Tabakskoerier ontleent aan de Oostenrijkschs Rookerskrant „Der Raucher" de volgende korte ge schiedenis, door een Beriyner verteld: Wandelende ln „Unter den Linden" te Beriyn, werd Ik door een vrouw aangesproken, die my verzocht even te willen wachten. Hoewel ik haast had bleef ik staan, draaide my om en zag achter de armoedig gekleede vrouw een man op krukken aanstrompelen, zoo vlug als hem mogeiyk was. Een bedelaar, dacht Ik. Maar de man zei niets dan: „U is een Rus!" Op zyn gebroken Duitsoh antwoordde ik: „Neen, ik ben geen Rus". Teleurgesteld keek hy my aan. Hy was biykbaar er len, nu ik je terug heb mogen vinden..." Een waar schuwende blik op Robert deed hem verstommen en hy merkte eerst nu den jongen op. „Dit is myn jongen en hy gaat hier op school. Robert, meneer Field was een vriend van je vader"en van je moeder, Robert" viel Field haar in de rede. Zyn groo te stevige hand greep die van Robert en drukte ze zoo zeer, dat het pyn deed, maar natuurlyk liever in den grond verzonken zijn dan een pijniyk gezich te trekken. Stond daar niet Fred Hanford met eenige makkers op enkele passen afstands en keek hy niet toe met jaloer- schen blik? Ja, op 't oogenblik was de ergernis van de zen morgen verdwenen; als men met den beroemden vliegenier den mannelyken handdruk gewisseld heeft, behoefde men, dit sprak van zelf, plagerijen niet meer te vreezen. De tyd vloog voorbij. Kapitein Field week nauweiyks van hem noch van zijn moeders zijde, 't Was me een dag! Eén stuk fleurigheid scheen het leven ook den vliegenier toe en Robert lachte, lachte dat hem de ka ken pyn deden. Nu begon het wedloopen! Nu zouden niet alleen moeders oogen. maar ook die van een man, een held, met trots op hem rusten en het was nauweiyks te verwonderen, dat Robert, by het wedloopen, het van zyn eigen klasse spelenderwys won. En toen nu lang zamerhand de avond daalde en het feest ten einde liep, voelde Robert zich moe van louter opwinding en vreug de. Toen zyn moeder afscheid van hem nam, nadat de kapitein hem een manneiyk-vriendschappeiyken tik op den schouder een weerzien had voorgesteld,vroeg hij zacht: „Denkt u niet moeder, dat een jongen 't heel erg leuk zou vinden, als kapitein Field zyn vader was?" „Ik... ik geioof dat zeker", had Lily aarzelend geant woord, waarop Robert de armen om haar hals had ge slagen. „Moesje, ik hou zooveel van u, u bent 't liefste moe dertje, dat er bestaat" Vervuld van allerlei gedachten keerde Lily op het veld terug. De vliegenier had haar verzocht haar op de terugreis naar de stad te mogen begeleiden om daarna gezamenlijk ln een restaurant te gaan dineeren. „Een pracht-exemplaar, jouw jongen, Uly", begon Field, toen zy in den trein zaten, „groot en krachtig tevena voor zijn leeftyd. „Ja, ja, en hoe lang nog zal het duren of ik heb hem al weer verloren," zuchtte Lily. „Reeds nu heb ik een stuk van hem moeten afstaan, want hy had vandaag alleen maar ooren en oogen voor jou, Harry. Nog een paar jaar en hy zal 't een of andere meisje trouwen, dat misschien niet het kleinst stukje van zyn van overtuigd, dat hy «en Rus gevonden had. In geen geval was hy een bedelaar Hij interesseerde my en nieuwsgierig vroeg ik: „Waaraan meende u te zien, dat ik een Rus was?" ,Aan uw sigaret" zei hy. „U rookt een Russische sigaret". Hy mompelde iets wat een verontschuldiging moest zijn en strompelde weer weg naar de vrouw, die een paar stappen was doorgeloopen. Het klopte byna. Ik rookte een sigaret met lang papleren mondstuk, die er u4t de verte uitzag als een Russische. Ze kwam echter niet uit Rusland, ze was slechts namaak, een zwakke copy. Doch dit was ge noeg om aangesproken te worden door een wildvreemd mensch. die meende aan het rolletje papier een land genoot te herkennen. Ja, het vaderland! Het trekt ons in de nietigste voorwerpen. En krukken worden zevenmylslaarzen, wanneer een klein stukje vaderland kan worden be reikt Trekking van Dinsdag 26 MeL 5e klasse 5e lijst. Noe. 419 9683 10459 18980 leder f 1000. Nos. 6319 11016 15130 20744 ieder f 400. Noe. 1441 3812 4713 7481 ieder f 200. Nos. 4661 5234 5866 6498 7567 9484 10085 10425 12075 13822 15617 15776 16160 18561 1 18831 en 19127 ieder f 100. Prijzen van f 70. 49 376 459 504 603 606 613 754 760 764 819 898 1072 1084 1087 1112 1192 1270 1289 1483 1522 1624 1534 1538 1553 1595 1635 1678 1747 1779 1852 1906 1968 1987 2062 2119 2143 2166 2321 2355 2401 2522 2643 2664 2667 2736 2822 2866 2905 2935 3099 3108 3141 3184 3226 3256 3282 3304 3548 3584 3673 3708 3718 3764 3884 4016 4116 4158 4190 4253 4370 4472 4568 4615 4640 4655 4791 4824 4869 4892 4893 4937 4970 4991 4998 5016 5049 5052 5345 5348 5379 5392 5566 5661 5703 5741 5876 5915 5947 6113 6297 6419 6482 6637 6685 6991 7049 7159 7162 7178 7188 7424 7597 7633 7662 7692 7744 7911 7979 7990 8009 8186 8210 8271 8337 8385 8437 8598 8649 8909 8918 9225 9403 9421 9665 9711 9722 9757 9787 9836 10150 10206 10327 10330 10402 10418 10690 10697 10761 10806 10847 10924 10933 11003 11302 11353 11380 11444 11474 11497 11681 11780 11856 11864 11901 11926 12048 12078 12258 12470 12492 12664 12728 12785 12823 12892 13045 13067 13081 13130 13221 13372 13612 13664 13778 13799 13827 13853 13870 13929 14082 14094 14376 14394 14417 14485 14522 14540 14544 14797 14881 14883 14960 15084 15115 15195 15699 16031 16032 16054 16060 16289 16354 16500 16508 16558 16703 16865 16957 17044 17118 17192 17371 17415 17538 17636 17641 17674 17696 17965 18110 18126 18212 18230 18407 18514 18587 18771 18870 18887 18889 19054 19097 19128 19174 19205 19270 19495 19576 19754 19882 19915 20045 20236 20247 20624 20658 20677 20696 20723 20765 20826 20890 20960 20966 Trekking van Woensdag 27 MeL 5« klasse 6e lijst No. 14285 f 50.000. Noe. 2758 17050 en 18334 Ieder f 1000. Nos. 11445 12992 13937 19460 en 20949 Ieder f 400. Nos. 1124 4369 5873 en 6623 ieder f 2000. Noe. 3415 4633 6434 7320 7631 7950 8395 10964 12476 14556 15247 17884 en 19745 ieder f 100. Prijzen van f 70. 17 81 367 373 395 617 648 780 892 944 1208 1221 1478 1561 1694 1764 1846 1961 2100 2295 2350 2552 2558 2593 2608 2669 2708 2744 2754 2803 2968 3237 3370 3471 3536 3700 4274 4540 4544 4631 4680 4870 4883 4922 4994 5005 5149 5184 5251 5259 5306 5316 5393 5420 5543 5601 5623 5760 5848 5894 5899 5926 5928 5054 6006 6054 6112 6126 6130 6266 6342 6343 6359 6454 6548 6580 6599 6768 6772 6880 6906 6910 6937 7205 7310 7387 7461 7511 7642 7777 7925 8029 8100 8145 8301 8556 8785 8890 8912 8949 9294 9317 9399 9405 9435 9599 9681 9688 9936 9965 9969 10039 10181 10313 10355 10414 10420 10482 10690 10797 10824 11085 11175 11192 11446 11508 11800 11862 12013 12234 12383 12412 12503 12601 12610 12653 12771 12803 12893 12931 12940 12978 13119 13153 13170 13262 13270 13397 13446 13496 13793 13842 13865 13962 14017 14058 14203 14223 14245 14301 14372 14500 14574 14729 14769 1*4879 14947 15181 15185 15258 15348 15448 15620 15767 15859 15873 15987 16075 16099 16124 16132 16164 16276 16286 16296 16331 16433 16499 16511 16531 16670 16810 16936 17194 17200 17328 17341 17502 17645 17727 17814 18008 18153 18185 18345 18365 18450 18461 18570 18584 18617 18618 18786 18827 18855 18916 18998 19110 19116 19190 19246 19384 19414 19441 19587 19601 19719 19898 19909 19954 19981 20279 20480 20618 20634 20673 20691 20707 20756 20952 affectie voor my wil afstaan. En dan ben ik heelemaal alleen." „Je behoeft niet alleen te zijn," zei Field zacht, „al dezen langen tyd heb ik gewacht... gehoopt..." „Ik zei je al. Jaren geleden, dat het geen zin had...'* „Ja, je zei me, toen ter tyd, toen Ik na de ontvangst van- het doodsbericht je opzocht dat je je man had liefge had en nooit meer van 'n ander zoudt houden. Ik had gehoopt dat je Je van deze dwaling zoudt hebben bo- vrijd." „Dwaling? Een vrouw kan haar liefde maar éénmaal wegschenken. Ik zal Robert's vader nooit kunnen ver geten." „Natuurlijk niet Maar zou Je dan Inderdaad de her innering aan hem minder hoog houden, als je tegelijker tijd beproeven wilde, mij, do levende, een weinig tege moetkoming te schenken? Hoe meer er van een hart gevraagd wordt des te grooter wordt zyn capaciteit om liefde uit te deelen. Houdt b.v. een kind minder van zyn moeder omdat het ook een vader bezit? Neem Robert nu eens tot voorbeeld..." Hy brak af. toen hy zag hoe Llly's oogen zich met tranen vulden. Haar gedachten waren terug by de klei ne scène van het afscheid nemen van haar jongen en oogenbllkkeiyk werd de beteekenis ervan haar duldeiyk Zy bewees niet anders dan de juistheid van wat Field zooeven gezegd had, want zelden had zy met Robert spontane teerheden beleefd. Toen ze, na 'n uur. in 'n net verzorgd restaurant byeen zaten, scheen geen van belden begeerig, de conversatie van daar straks voort te zetten. Eindeiyk begon Field: „Elgenlyk beteekent dit voor my. vanavond zoo'n soort van afscheidsviering van myn land. Volgende maand reis ik waarschyniyk naar Britsch-Indië om daar den vliegdienst te organiseeren, en ik zal allicht een paar Jaar wegbiyven." Lily keek hem een tijdje aandachtig aan en vroeg toen aarzelend: „Moet je werkeiyk weg, Harry?" „Niet direct moeten", antwoordde hy, „maar ik denk dat mor gen of overmorgen de zaak wel zyn beslag zal krijgen. Per slot Iaat ik hier ook niemand achter die mU bepaald noodig heeft," voegde hy er bitter aan toe. „Ik weet toch wel „iemand" dieje zeer zal missen. Robert verafgoodt Je, Harry." „Odh... Robert..." Langzaam strekt© Lily haar handen naar Field heen en zei zacht, terwijl haar lippen trilden: „Je moet niet weggaan, Harry... ik... ik was heel erg „dwalende"... ik heb je even hard noodig als Robert..."

Schager Courant | 1931 | | pagina 7