Voorschotten Landarbeiderswet Het perronkaartje 40 jaar. De Kon. familie naar het buitenland. Bedenkelijke balans. Misdaad in het spel? Goede dagen voor de douane. Een opzienbarend boek. Nieuwe raadsverkiezingen in Spanje. Het wrak van de Oberon. Tien Fransche soldaten gedood. Engelsche geboortecijfers. Noodweer in Engeland. De In een notedop de wereld rond. kunnen vernemen, wolke invloeden de Stratosfeer die weliswaar zélf vrij is van onweders, wolkvorming of stormen op de weersvorhoudlngen op aarde uit oefent. Daarbij dringt zich dan tevens de vraag op, of deze invloeden in vaste formules zijn uit te drukken en in hoeverre deze formules dan de tegenwoordige weersvoorspelling, de hedendaagsche weerberichten kunnen aanvullen en verbeteren. Bij deze vraag waarmede de massameting der luoht-electriciteit in de hoogere regionen nauw verbon den is hebben wij allen, dus ook de leek, het grootste belang. Dat zij moet worden opgelost, is duidelijk. Doch even duidelijk is het, dat zij slechts kan worden opge lost langs emiplrischen weg. door middel van experimen ten, zooals Piccard en zijn helper thans reeds hebben aangetoond... Mot als Inzet zUn leven De Stratosfcervluoht van dezen Zwitserschen ge leerde met zijn kleine knevel en wilde artlstenharen heeft dus inderdaad voor den technicus, voor den ge leerde en tenslotte ook voor den leek. den zaken man en de zioke groot nut Het is begrijpelijk, dat alle ingrijpende kwesties niet nader onderzocht konden worden. Piccard's vlucht was behalve een wetenschap pelijk experiment tevens nog een luchtvaartexperiment en hij moest zijn aandacht verdoelen tussohen waar neming en navigatie. Maar alle resultaten en succes sen van de v-»-«nschappelijke wereld zijn tenslotte op gebouwd op d* verkregen succesen van een moeizamen detailarbeid en slechts zelden zal men in de geschie- denies van de techniek hooren van een uitvinding, een onderzoeking, die met één slag volkomen geslaagd was. Piccard heeft zeer zeker de eerzucht gehad iets aparts en bijzonders te presteeren. Deze sportieve eer zucht doet echter in geen geval iets af aan het feit. dat hij met als inzet zijn leven en zijn gezondheid als echte pionier der Wetenschap een tocht heeft gemaakt, die voor de toekomst van het transcontinen tale luchtverkeer, voor de toekomst van den vliegtuig bouw, voor de toekomst der techniek en der medische Wetenschap van do meest vérstrekkende beteekenls kan zijn! (Nadruk verboden). Verlaging van de rente. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ie van oordeel, dat do algemeen© rentevoet en de econo mische positie der landarbeiders een verlaging van 4 op 3 procent rechtvaardigen van de rente, verschuldigd voor de voorschotten, die ingevolge dc Landarbeiders wet worden verleend, hetgeen tevens een nieuwe rege ling voor de annuïteiten moet medebrengen. De minis ter heeft daarom een wetsontwerp, dat een dergelijke verlaging mogelijk maakt, bij de Tweede Kamer Inge diend. De regeering wenscht echter meer soepelheid in het bepalen van het rentetype. Daarom wordt voor gesteld, dat do rente zal worden bepaald door den mi nister van Financiën en dien van Binnenlandsche Za ken enLandbouw cn dat deze de vier procent niet mag overschrijden. Vroeger waren do stations vrij toegankelijk. Wat in al die Jaren veranderd 1». I Juni was het 40 jaar geledon. meldt de Bredasche Crt.. dat het perronkaartje in gebruik werd gesteld. Ouderen ondor ons zullen zich nog herinneren hoe het vroeger was. Do stations waren vrij toegankelijk voor ieder, die er famllio of kennissen wilde wegbrengen, of afhalen, zelfs voor degenen, die er heelemaal niets te maken hadden en alleen maar eens kwamen kijken naar aankomst en vertrek van een trein, omdat de gezellige drukte van het reizigers- en goederenverkeer hen aan trok. Daar kwam op 1 Juni 1891 verandering in. Met ingang van den zomerdienst, die vroeger steeds op 1 Juni zijn intrede deed, werd de bepaling van den toenmaligen di recteur-generaal der Staatsspoorwegen, den heer Cluy- senaar, van kracht, dat niemand op de perrons mocht worden toegelaten dan met een plaatskaart of een per ronkaar t. Automaten bestonden er nog niet. Do perronkaartjes moesten gekocht worden aan de plaatskaartenloketten: z o kostten 2*4 cent en velo menschen vonden dat erg duur. Heel lang is'de prijs van 214 cent, of vlerduiten zooals men algemeen dit bedrag noemde, gehandhaafd, totdat In den oorlog de prijs verdubbeld werd. Sindsdien is het een stuiver gebleven. Tegelijk met de perronkaartjes werd de stationscon trole Ingesteld. Dat bracht natuurlijk uitbreiding van personeel mede. Ook uit andere stationsbetrekkingen werden de controleurs gcrequlreerd. Het koopen van plaats- en perronkaarten ging vroe ger ook met heel wat meer ceremonieel gepaard dan te genwoordig, evenals ook de aankomst en het vertrek van de treinen met meer plechtigheid was omgeven. Een kwartier voor do verwachte aankomst van den trein werd de hel geluid, ten teeken dat de kaartjes moesten worden gekocht. Wanneer de trein dan binnen was, werd tweemaal gebeld om aan de passagiers het teeken van instappen te geven. Wanneer alles voor het vertrek gereed was cn dc klok het daarvoor bestemde •tijdstip had aangewezen, gaf de stationschef een teeken, waarop drie slagen op de bel werden gegeven. Dat was het sein voor den hoofdconducteur om het fluitje aan zijn mond te brengen en den machinist daarmee het signaal van vertrek te geven. De machinist trok daarna •an de stoomfluit en zette vervolgens den trein in be weging. In den loop der tijden ls daarin verandering gekomen Het eerst werden de bei-signalen afgeschaft. Toen bleef alleen over het teeken van den chef, het fluitje van den hoofdconducteur en de fluit van de locomotief. Deze gang van zaken ls lang in stand gehouden, totdat tien jaren geledon de „plak" van den stationschef werd Ingevoerd De bolde fluitsignalen zijn verdwenen. Thans steekt de chef. wanneer alles klaar is, zijn groene spiegelei om hoog. dat 'savonds een groen lichtje heeft, en langzaam zet de trein zich in beweging. Ook een bezoek aan F.lzas, Lotharingen en Ti rol. De Koninklijke familie zal. naar vernomen wordt, na haar verblijf te Parijs. Elzaa cn Lotharingen bezoeken en vervolgens nog een reis maken door Tirol. Alvorens in het begin van Augustus het palels Het Loo te be trekken. zal men eerst nog eenige dagen vertoeven ten ptüoize van do Koningin-Moeder te Soestdijk. INBRAAK TE HENGELO. Gisternacht is bij een verlofhouder te Hengelo (O.) ingehroken. De dader heeft zich toegang verschaft door een W.C.-ranmpje. l'it een schrijfbureau werd oen portefeuille, waarin zich een aanzienlijk bedrag bevond, ontvreemd, terwijl bovendien uit de toon banklade 115 wordt vermist. Van de politieke exoessen in Duitschland. Vijftien gedooden en tweehonderd zwaargewonden in twee maanden t\jds. Den 2Ssten Maart van dit jaar is de verordening van den rijkspresident ter bestrijding van politieke ex cessen uitgevaardigd, welke ten doel had om met meer effect dan totdusver te kunnen optreden tegen de da gelijks dreigender aan den dag tredende uitwassen in het politieke leven Sedert zijn er tv/ee maanden ver- loopen, tijd genoeg, meent hot „Berl. Tageblatt", om den invloed er van op het politieke leven van Duitsch- land na te gaan. En dan geeft het blad door een lange lijst van dooden en gewonden bij politieke bot singen een beeld van het door de noodverordening „ge zuiverde" politieke leven in Duitschland. In die twee maanden zijn, naar het blad consta teert. 15 menschen als slachtoffer der politieke terreur gedood, op zijn minst 200 zwaar gewond en veel meer dan 1000 lichtgewond. De lijst die het geeft, kan, naar het „B T." erkent, niet eens op volledigheid aanspraak maken, terwijl botsingen en vechtpartijen zonder ern stige gevolgen er niet in zijn opgenomen. Alleen in de laatste Meiweek vielen er 10 dooden bij politieke de monstraties. Bij vergelijking met vorige jaren blijkt dat er in het heele jaar 1928 in Duitschland 8 menschen om politieke motieven vermoord zijn, in 1929 waren het er 42. in 1930 50 En het blad constateert, dat de noodverordening on getwijfeld een mislukking ls. Dat behooft niet te ver wonderen. want zij bestrijdt symptomen, niet oorzaken. Zij maakt politieke vergaderingen, optochten, propa-- ganda-tochten met vrachtauto's afhankelijk van kennis geving aan de politie en geeft de politie het recht deze te verbieden. Maar de meeste botsingen hadden spon taan plaats, op plaatsen en bij gelegenheden, waarvan de politie niets wist De onrust In het land neemt toe, zoo constateert het blad tenslotte, en het aantal bloedige politieke daden, aanwijzingen van een latenten burgeroorlog, zal toe nemen. Als men den strijd niet daar inzet waar de wortels liggen: bij nood, ophitsing en wanhoop. Vrouwenlijk aan het strand to Westkapelle aangespoeld. Op het Noorderstrand te Westkapelle is aangespoeld het lijk van een vrouw van ongeveer 20-jarigen leeftijd. Het had slechts kort in het water gelegen en de dood moest ongeveer 12 uur'eerder zijn ingetreden. Het lijk vertoonde verwondingen aan het hoofd, de keel en de polsen. De vrouw had donkerzwart haar en was ge kleed in wit nachtgewaad. Op het lijk werd een lint ge vonden met een zakmesje. De politie onderzoekt of hier wellicht moord In het spel is. De sluikhandel in Zuid-Limburg. Dui zenden sigaretten in beslag genomen. Een der laatste nachten kregen de beambten con tact met een uit vier personen bestaande smokkelben de. In de omgeving van Aken De smokkelaars poog den te ontvluchten. Tusschen beide partijen ontstond een vuurgevecht. De smokkelaars konden over de grens ontkomen met achterlating evenwel van 60.000 sigaret ten en kleedingstukken, waarin zidh papieren, passen en geld bevonden. Tolbeambten uit Bildchen arresteerden smokkelaars uit Keulen en namen 15.000 sigaretten in beslag; be ambten uit Vaelserquartier ontnamen smokkelaars uit Bochum 10.000 sigaretten In het Achener Wald werd jacht gemaakt op- een smokkelbende, acht man sterk, zese hunner werden gearresteerd. Uit 22.000 sigaretten bestond de buit Beambten uit Aken Forst arresteerden smokkelaars, op wie 10.000 sigaretten, 18 pond koffie en 10 pond tabak werden bevonden. Nabij Merkstein sloe gen smokkelaars op de vlucht met achterlating van 62 pond koffie en thee. In Aken werden talrijke huiszoe kingen verricht. 55.000 sigaretten werden naaY het hoofd kantoor overgebracht. Een beambte uit Herzogenrath hield acht smokkelaars aan en ontnam hun 71 pond koffie en 6450 sigaretten. Met behulp van politiehonden werden nabij de grens te Kerkrad© twee smokkelaars gearresteerd, die 9000 sLgaretten, tabak, oacao en kof fie vervoerden. Bij Horbach werden smokkelaars ont last van 15.000 sigaretten en 80 pond koffie. Bij Lichten- busch gingen smokkelaars aan den haal, nadat zij 15.000 sigaretten en 40 pond koffie hadden weggeworpen. Na bij Kuhscheiderhof werd een smokkelaar uit Essen aan gehouden. Hij droeg pakken met 5500 sigaretten. Qcrlogscnthalling. die erg vreemd lijkt. Fabel over Wilson. Een NT.A. telegram uit Washington maakt mel ding van een curieuze onthulling van 'den Ameri- kaansrhen officier majoor Yardley over een „cabinet noir" (de geijkte naam voor een geheim bureau waar de correspondentie van politieke tegenstanders wordt doorsnuffeld) ten dienste van de Amerikaan- sche delegatie op de conferentie van Versailles. In het boek van Yardley. dat onder den naam „Het zwarte kabinet" is uitgekomen en dat groot opzien heeft ge\%kt. komt o.m. de bewering voor, dat de Amerikaansche delegatie te Versailles 's ochtends aan het ontbijt de geheime brieven en telegrammen kon lezen die de delegaties der geallieerden den nvond te voren naar hun regeering hadden gezon den. Verder wordt in het hoek beweerd dat er hij ze kere geallieerde zijde een complot zou zijn geweest om president Wilson te vermoorden. Een en ander was aan het licht gekomen door de ontcijfering der in code taal vervatte telegrammen van de geallieerden. Die ontcijfering geschiedde door het Amerikaansche bureau voor het lezen van code telegrammen. In verband met deze bewering in het boek van Yardley heeft het departement van Staat te Washin- ton verklaard, dat men omtrent het boek niets weet en dat Yardley nooit in dienst heeft gestaan van het dept. van Staat. Aan het dept. van oorlog, bij welk departement Yardley in dienst was gedurende den oorlog en ten tijde van de conferentie te Versailles weigerde men zich over het boek uit te laten. Maar aan beide de partementen was men van oordeel dat het praatje over een plan om president Wilson te vergiftigen als volkomen ongegrond moest worden verworpen. POSTTREIN IN INDItt VERONGELUKT. Een stuk van de rails weggenomen. Reuter meldt uit Rangoon, 2 Juni; Omstreeks middernacht is de posttrein, die gister avond naar Maudabav vertrok, verongelukt. De loco motief en drie rijtuigen stortten omver, doordat een stuk van de rails was weggenomen. Men gelooft dat men hier te doen heeft met sabotage. Zes reizigers moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Algemeene verkiezingen op 28 dezer. De uitslag van de Zondag in Spanje gehouden ge meenteraadsverkiezingen in die gemeenten, waar de verkiezingen van 12 April ongeldig zijn verklaard, is thans volledig bekend geworden. In het geheel moesten 3635 zetels worden bezet. Hiervan hebben de republikeinsch partijen er 4/5 ver kregen, terwijl de monarchisten ongeveer 200 zetels konden bemachtigen. De Spaansche minister-president heeft aan de jour nalisten meegedeeld, dat de datum voor het houden van de algemeene verkiezingen thans definitief op 28 Juni is vastgesteld. De nationale vergadering zelf zal op 14 Juli, dus juist 3 maanden na het uitroepen van de republiek, worden bijeengeroepen. De duikers naear htt wrak afgedaald. Tot nu toe alleen vaatjes boter naar bo ven gebracht. Nu men gunstiger weer heeft gekregen, zijn de duikers hun werk begonnen en naar het wrak afge daald, aldus wordt uit Kopenhagen aan de N.R.Crt. gemeld. Vermoedelijk zal men niet trachten het schip dicht te maken en te lichten, maar zich bepalen tot het bergen van de vracht en wel in de eerste plaats de 4000 vaten boter .welke voor Engeland bestemd waren. Aangezien het schip op vrij groote diepte ligt, is het werk der duikers niet gemakkelijk en neemt veel tijd in beslag, daar zij na elk kwartier genood zaakt zijn weer naar boven te komen om te rusten. Het is gebleken dat het wrak op één kant ligt wat het lossen nog moeilijker maakt. Een der luiken is geopend en zijn er een 65 vaatjes boter naar boven gebracht. Bij opening van een der vaten bleek, dat de boter nog geheel versch smaakt, niettegenstaande de boot al eenige maanden onder water ligt. Lag de boot rechtop, dan zou de lossing al haast afgeloopen zijn, daar dan de vaten boter vanzelf uit de luiken naar boven zouden drijven, maar nu moeten zij bij het luik gebracht worden door de duikers. Men over weegt nu de boot recht te zetten, en dan om het wrak aan de oppervlakte netten uit te zetten, waar- tusschen de botervaten gevangen worden. Tot nu toe heeft men nog geen lijken aan boord gevonden, doch dat kan zijn, omdat men zich bepaald heeft tot het onderzoeken van de lading en nog niet in de kajui ten of machinekamer geweest is. Bi] een granaatontploffing. V.D. verneemt uit Parijs: Uit Damascus wordt gemeld, dat in Syrië zeven Fransche soldaten werden gedood, en drie zwaar ge wond, door het ontploffen van een bom. Tien dooden. De „Daily Express" meldt nader uit Jeruzalem, dat de Fransche soldaten, die bij Damascus om het le ven zijn gekomen, in een ouden granaattrechter een granaat hadden gevonden, die zij wilden demontee- ren. Volgens dit bericht zouden door de explosie de tien soldaten allen zijn gedood. Het sterftecijfer belangrijk hooger dan het geboortecijfer. V.D. verneemt uit Londen; Volgens officieele gegevens bdroeg het aantal le vend geborenen in Engeland gedurende het eerste kwartaal van dit jaar 159.820, waarvan 81.881 van het mannelijk geslacht en 77 939 van het vrouwelijk. Dit aantal beteekent een vermeerdering van het aantal levend geborenen met 1100, in vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar. Het sterftecijfer bedroeg voor hetzelfde kwartaal 16K per 1000. Het aantal sterfgevallen overtrof het aantal ge boorten met 2378. Zware onweersbuien gevolgd door wolk breuken. Naar uit Londen gemeld wordt, zijn er Maandag op nieuw zware onweersbuien in vele deelén des lands ge weest, op sommige plaatsen gevolgd door wolkbreuken. Tengevolge van het buiten haar oevers treden van De Severn kwam het crlcketveld te Worcester 1% a 1% M. onder water. De secretaris van de cricketclub is naar het Paviljoen gezwommen toen hij daar eenige bescheiden moest halen. Bij Malhamdale kwam een wolïcbreuk rfleer. Het wa ter, dat met geweld langs den weg stroomde richtte veel schade aan. Ook de Leeds heeft het bijzonder zwaar geregend. Sommige voorsteden stonden een halven meter onder water; het kerkhof zelfs meer dan een meter. FRANSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Vier dooden. Het B.T.A. seint uit Metz: Maandag is tusschen Henry en Vatimont een militair vliegtuig neergestort. De vier inzittenden werden gedood. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN BRITSCH-INDI8. Reuter meldt uit Madras Britsch-Indië dat twintig personen ernstig gewond zijn te Pondechéry, waar een motorbus een kind overreed en dientenge volge tegen een boom reed en vernield werd. DE DANKBARE KONING. Jaargeld voor de familie Lalouette. Naar uit Boekarest gemeld wordt is koning Carol voornemens aan de familie van den verongelukten Franschen vlieger Lalouette een levenslang jaargeld toe te kennen. Lalouette was de vlieger die destijds koning Carol naar Roemenië gebracht heeft voor zijn troonsbestijging. CHOLERA. Er is een geval van Cholera ontdekt aan boord van een stoomschip dat uit Dsjedda te Tor op het Schier eiland Sinai is aangekomen met pelgrims uit de hei lige Muzelmansche steden. Allo passagiers moeten aan boord blijvea EEN VER GESPREK. De heer Hooke, directeur van de Marconi-maatschap- pij in Australië, heeft van boord van de Homeric, die zich midden op den Atlantischen Oceaan bevond, een gesprek van een kwartier gevoerd met zijn kantoor te Melbourne, een afstand van 10.700 mijl (17.200 K.M.), Dit was de langste draadlooze oproep van een schip naar een plaats op het vasteland en ieder woord was duidelijk verstaanbaar. LOONCONFLICT IN NOORD-FRANKRIJK. Thans ook in de metaalindustrie. Uit Roubaix: De Bond van Werkgevers in de Me taalindustrie te Roubaix en Tourcoing heeft de bij de C. G. T. aangesloten vakorganisaties ervan in ken nis gesteld dat binnenkort een loonsverlaging van vier procent van kracht zal worden. De loonsverlaging wordt met de daling van het in dexcijfer gemotiveerd. vrouw. Opwinding onder de meisjes-gymnasias- ten te Belgrado over het verbcd van het gebruik van schoonheidsmiddelen. j „Rouge en poeder beteekenen voor ons meer dan Grieksch en Latijn". Naar Az Ets bericht, heerscht er sedert eenigen tijd groote opwinding onder de meisjes-gymnasiasten te Belgrado, aangezien de inspecteur van het gymna siaal onderwijs aan de meisjes het gebruik van rou ge. poeder en parfum heeft verboden. De meisjes gymnasiasten hebben daarover eene vergadering ge houden, waarin zij eene commissie kozen, bestaande uit twaalf van de mooiste meisjes, ten einde deze verordening te bestrijden. Deze commissie zocht den minister van onderwijs op. ten einde van hem de in trekking van de verordening te verkrijgendoch tevergeefs. Daarop hebben de meisjes een ingezonden stuk in de bladen geschreven, waarin zij verklaren, zich niet aan den dwang te willen onderwerpen. Rou ge, poeder en geonduleerde haren, zoo heet het daar in, beteekenen voor ons heel wat meer dan Latijn, Grieksch en al de andere dingen, die wij op school leeren, want ons bestaan zal niet afhangen van wat wij in die acht jaren met groote moeite hebben ge-| leerd, maar van de vraag, of wij een man krijgen. Trouwen echter doen in de eerste plaats de mooi- sten, zij die het best de kunst verstaan zich moof te maken. Wij kunnen dan ook tot ons leedwezei onze schoonheidscultuur niet opgeven. Het ministerie van onderwijs stelt thans een ondei zoek in, wie de redactrices van dit ingezonden stu! zijn en wil die van de scholen verjagen. EEN CONGRES VAN OCEAANVLIEGERS TE ROME. Bij zijn jongste bezoek te Rome had prins Bibesco, de voorzitter van het internationaal verbond van de luchtvaart voorgesteld te Rome een congres te hou den van alle vliegers, die den Oceaan zijn overgevlo gen. De koninklijke Italiaansche luchtvaartvereeni- ging heeft thans gemeld, dat zij in October van dit jaar of in April van het volgend jaar dit congres denkt te organiseeren. DIENSTWEIGERING UIT OVERTUIGING. Presbyteriaansche motie aangenomen. V.D. verneemt uit New York: Tn een te Pittsburg gehouden synode van de Pm- byteriaansche Kerk der Vereenigde Staten, welk» kerk ruim 2 millioen leden heeft, werd een motie aan genomen, waarin sympathie werd betuigd met die genen, die uit overtuiging den militairen dienst wei geren te vervullen en niet deelnemen aan de militaire vooroefeningen. AMERIKA EN LIBERIA. Bezwaren tegen erkenning der negerrepn- bliek. V.D. verneemt uit New York: Het staatsdepartement heeft, na de verkiezing van Barclay tot president van de Afrikaanschc neger-republiek Liberia, besloten, de nieuwe regcering niet eerder officieel te erkennen, dan nadat inzake de slavernij en de hygiënische toe standen uitvoering is gegeven aan de maatregelen die door den volkenhond ingestelde commissie van deskundigen noodig heeft geoordeeld. Men schrijft uit Kopenhagen aan de N.R.Ct.: Donderdag ls een klein zeilscheepje van Kopenhagei vertrokken voor een rondreis om de wereld. Vijf man nemen aan de reis deel, t.w de schrijver Kaj Elbo, de teekenaar Aage Lassen, kapitein Frode Timmermann Möller, de stuurman Ulfeld (destijds kapitein van het opleidingsschip Sterna) en Hans Jensen. Voor zij toe stemming kregen in hun bootje uit te varen, hebben zij toch het zeil nog wat moeten verminderen. Het plal om een motor aan te brengen moest worden opgegeven. Er was geen plaats te maken voor de noodlge branik stof. Zij zullen dus geheel op het zeil zijn aangewezen- Een kleine jol met buitenboordmotor wordt op sleep touw genomen. Het bootje ligt goed vast; in de kiel U niet minder dan 24.000 pond lood aangebracht, en het ls door en door solide gebouwd Het is trouwens van zeer voorname afkomst! Het ls namelijk de eerste Shamrock, die destijds Sir Thomas Lipton Het bouwen en die hem op Kr. 70.000 kwam te staan. Een Deensch architect, Blrckman, kocht het in Engeland en doopte het Chikiwa, nu zal het dan de groote reis ondernemen onder den naam „Nödeskallen" (De notedop). Hans Jensen is de kok en tevens matroos, samen met den schrijver en den teekenaar, terwijl deze belde onder het werk door zich bezig houden met het maken van teekenlngen en beschrijvingen. Elbo wil hoofdzakelijk voor schoolkinderen schrijven, die zich geabonneerd hebben op brieven van „De notedop". Zij hebben een klein drukkerijtje bij zich, want zij krijgen duizenden brieven te verzenden van de plaatsen waar zij aan land gaan. Eerst bezoeken zij de Deensche provlnclehaven» en dan gaat de reis naar Londen, Madeira, de Antillen, dan door het Panamakanaal nar den Stille Oceaan. Jokohama, Hongkong, Ball dit natuurlijk om de oud® woonplaats van den Deen Madscn te memoreeren Madagaskar, om de Kaap en langs Afrika's westkust huistoe. Zij denken ongeveer 15 maanden onderweg te blijven. NEDERLANDSCH STOOMSCHIP RAMT EEN SLOEP IN DE HAVEN VAN ORAN. Twee Marokkanen gedood, drie zwaar gewond- Uit Parijs wordt gemeld: In de haven van Oren is een sloep, waarin elf Marokkanen zaten, door een binnenkomend Neder landsch stoomschip geramd en tegen den steiger gr drukt. Twee Marokkanen werden gedood en drie zwaar gewond

Schager Courant | 1931 | | pagina 2