Uitlui Hiim- Mmttnit- LanlMliL Lichte aardbeving over ons land. Uitgevers: N.V. vJl TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Op verschillende plaatsen waargenomen. De aardbeving in Engeland. Verkeersongevallen. Plaatselijk Nieuws. Dinsdag 9 Juni 1931. SEIAGER 74ste Jaargang No. 8878 EOURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag cn Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsna inbegrepen). Grootere letters worden nnar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit twee bladen. Bewoners door aardschokken uit hun slaap opgeschrikt. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half twee, is een aardbeving geconstateerd in Zuid- Engeland, Londen en Midden-Engeland. Deze aardbeving heeft zich voortgeplant ook over een gedeelte van het vasteland en is hier in Neder land goed merkbaar geweest. Uit verschillende plaatsen in ons land o.a. uit 's-Gravenhage, Haarlem, Utrecht, Middelburg, Oost burg en ook hier in Hollands Noorderkwartier, Alk maar, Bergen, Schagen en zelfs op Texel, komen mc- dedeelingen, dat men een aardschok had waargeno men. Prof. van Everdingen, hoofddirecteur van het Me teorologisch Instituut in de Bilt deelde mede: Alle posten van het Meteorologisch Instituut heb ben den aardschok gemeld en de instrumenten van de Bilt hebben hem ook geregistreerd ais een lichte aardbeving van matige sterkte, die haar oorsprong gehad heeft op 400 K.M. in Noord-Westelijke richting, wat ook overeenkomt met de uit Londen ontvangen berichten, die gewag maken van een sterke aardbe ving op de Oostkust van Engeland. Voor ons land is deze aardbeving een groote bijzonderheid, aangezien zij ten onzent nimmer geconstateerd zijn. De schok is des nachts o.m. waargenomen op Texel en in Velp. De aardbeving heeft ongeveer 20 seconden geduurd. Onrustige nacht te Den Haag en Haarlem. De trillingen zijn waarschijnlijk het sterkst gevoeld in Den Haag en omgeving. De Haagsche hoofdcommissaris van politie, de heer Van 't Sant, vertelde, dat. hij omstreeks kwart voor twee door een schok wakker werd. Niet wetende wat er aan de hand was, maakte hij licht en op hetzelfde oogenblik voelde hij een eigenaardige trillende bewe ging, waardoor verschillende voorwerpen in de ka mer schudden en slingerden. De heer van 't Sant belde het hoofdbureau van po litie op en vroeg aan de dienstdoende telefoniste of er iets bijzonders gebeurd was, een ontploffing of iets dergelijks. De juffrouw wist echter van niets. Wel vroeg zij of de heer van 't Sant wellicht die merkwaardige schokken gevoeld had welke even te voren op het hoofdbureau waren waargenomen. Een collega-telefoniste stond bij de theetafel en be merkte duidelijk een schuddende beweging, en gerin kel. Ook de inspecteur van dienst had eigenaardige bevindingen; de deuren van de kast in zijn kamer sprongen eensklaps open en gingen klepperen. Van verschillende zijden zijn aan het hoofdbureau telefonische kennisgevingen binnengekomen van per sonen, die lichte aardschokken geconstateerd hadden. Er zijn menschen, die tegen twee uur een schok, een trilling, of een reeks van schokjes gevoeld moe ten hebben. Voorwerpen rinkelden en vielen om, deu ren sloegen onverwachts dicht en zelfs werd ons mee gedeeld. dat men het gevoel had alsof men in zijn bed lag te dansen. Van ongelukken of iets dat daarop lijkt wordt niets gemeld, tenzij dan dat er hier en daar een voor werp, dat wat onvast of op het randje stond, omge- gevallen en gebroken is. Ook in Haarlem en omgeving zijn op verschillende plaatsen aardschokken gevoeld. Een vrij groot aantal inwoners werd in zijn eersten slaap opgeschrikt. De beweging der bedden was dusdanig dat men het gevoel kreeg, alsof er iemand onder verborgen zat, dio aan de ledikanten schudde. Verschillende personen stapten uit bed om een on derzoek in te stellen of er soms inbrekers aanwezig waren. Van een zijde werd ons zelfs meegedeeld, dat een lid van het vrouwelijk personeel door een schok uit het bed gevallen zou zijn. In het centrum van ons land. Een medewerker van het Utrechtsch Dagblad, die 3p de Biltstraat te Utrecht woont, vertelt: Het was in den nacht van Zaterdag op Zondag, dat ik omstreeks half twee uit m'n slaap wakker schrok door het plotseling rammelen van de porte-brisée, een zóó duidelijk, ongewoon gerucht in het holst van den nacht, dat ik in het allereerste oogenblik in de meening verkeerde, dat zich iemand in mijn slaap kamer bevond en tegen de schuifdeuren naar de aan grenzende kamer had gestooten. Dit vermoeden bleek aanstonds ongegrond te zijn, maar in hetzelfde mo ment rammelden de schuifdeuren opnieuw. Ik sloeg er verder niet veel acht op, denkende aan de moge lijkheid, dat wellicht een zware vrachtauto was langs- gedenderd, die het huis had doen trillen. Maar tege lijkertijd, dat die gedachte mij door het hoofd schoot, beleefde ik een ongekende gewaarwording. Het leek mij namelijk of het geheel huis zich bewoog en ik in mijn bed daarvan de nawerking ondervond door een deining. Ik vond de zaak aan den eenen kant wel allerzon derlingst, waar ik het ongewone beweeg nog nooit te voren had beleefd en het op deze wijze rammelen van de porte-brisée ook nog nooit had meegemaakt, niaar aan den anderen kant lag ik er verder ook niet meer over na te denken en suggereerde ik mij *elf. dat ik stellig gedroomd moest hebben en bij het plotseling ontwaken dingen meende te hebben waargenomen. die in werkelijkheid zich toch niet in dien vorm hadden voorgedaan. Wel bevreemdde het mij, dat toen enkele tellen later inderdaad eenige rvvare vrachtauto's over de Biltstraat reden, de schuifdeuren niet het allergeringste geluid maakten ook het huis niet noemenswaard trilde bij deze drerming. ik was het met mij zelf eens, dat m'n slaap mij parten moest hebben gespeeld ik zette de heele zonderlinge geschiedenis uit m'n brein en... sliep weer. Den volgenden morgen vernam ik, dat het wer kelijk een licht aardbeving was geweest. Van andere plaatsen. Te Alkmaar en omgeving zijn om tien minuten voor twee lichte aardschokken gevoeld. Bij een in woner op het Woud te Bergen vielen schilderijtjes van den wand. Ook in Middelburg zijn omstreeks kwart voor twee verschillende menschen in hun slaap gestoord door een lichte aardbeving, terwijl ook uit andere dee- len der provincie Zeeland, o.a. uit Oostburg, bericht wordt, dat men ook daar de trilling, die vrij hevig was, heeft waargenomen. Personen, die zich te Mid delburg nog niet te ruste hadden begeven, hebben echter geen herinnering iets bijzonders te hebben opgemerkt. Ook in de andere uiterste hoeken van ons land zijn de schokken waargenomen. Zoo is te H e e r e n v e e n de aardbeving zoo sterk gevoeld, dat wakker geworden menschen zijn opge staan. De aardbeving is ook geregistreerd door den seis mograaf van het geologisch bureau voor het Neder- landsche mijngebied te Heerlen. Zelfs in het ver Oostelijk gelegen Doetinchem werd een huisgenoot van een der berichtgevers van de N.R.Ct. wakker door het trillen en schuren van een groote spiegelkast, die met een ijzerdraad aan de muur vastgehouden wordt. Het geluid hiehl eenigen tijd aan; ofschoon anders niets was waar te nemen, was de gedachte dadelijk: een aardbeving in de verte. Een bosje gedroogde bloemen was ook van een schil derij gevallen, beneden in een andere kamer. Het was ook eenige minuten voor twee. Ook in Schagen gevoeld. Ook bij ons is, in den nacht van Zaterdag op Zon dag iets van de aardbeving gevoeld. Een onzer plaats- genooten kwam aan ons bureau vertellen dat hij dien nacht om 1.46 uur de aardbeving had waargenomen en wel gedurende 3 seconden. In tegenstelling met de beving die men waarneemt als een zware auto voorbij gaat, was het ditmaal zeer goed waarneembaar dat de beving van onder uit den grond kwam. En ook ge rommel, zij het dan in zeer geringe mate, was hoor baar. Den volgenden morgen aan de huisgenooten de vraag stellende of zij iets van een aardbeving had den gemerkt, kreeg onze zegsman een ontkennend antwoord, maar de courantenberichteen beves tigden toch zijn vermoeden. Het was op het tijdstip dat de beving waarneembaar was, buitengewoon stil weer. Dok een andere plaatsgenoot had het duidelijk gevoeld. Aardschokken, zoo duidelijk waarneembaar als thans het geval is geweest, komen in ons land niet veel voor. De laatste krachtige aardbeving in Nederland, waarvan de geschiedenis melding maakt., is waarge nomen op den 17den Maart 1883. De trillingen duur den toen vijf a zes seconden en moeten vrij sterk zijn geweest. Een paniek in den nacht Vele bewoners in nachtgewaad de straat op gevlucht Overal groote ontsteltenis. Schuddende huizen; menschen uit hun bed geworpen. Van de lichte aardschokken, in Nederland waargeno men, schijnt het epicentrum, zooals hierboven ook reed.- opgemerkt, blijkens nadere telegrammen in Engeland te zijn gelegen. Reuter seinde daaromtrent uit Londen, dat aldaar in den naoht van Zaterdag op Zondag en ook in ander* deelen des lands, even voor half twee een aardbeving waargenomen, die groote ontsteltenis teweegbracht. Tot nogtoe wordt geen melding gemaakt van aangerichte schade. Het nachtpersoneel der Londensche bladen voelde de gebouwen duidelijk heen en weer gaan. Te Lowestoft aan de Engelsche kust werd een aard beving gevoeld van aanzienlijke hevigheid. De bewoners der stad werden uit hun slaap opgeschrikt en vluchtten ijlings uit hun huizen. Een op het politiebureau dienstdoende beambte deel de mede. dat de beving ongeveer twee minuten duurde. Ook te Knightsbridge werden de aardschokken ge constateerd. Te Huil vluchtten de bewoners, die in hun angst zich geen tijd hadden gegund zich voldoende te kleeden, de straat op. Er heerschte groote opwinding. Vele bewoners verklaarden dat hun bedden heen en weer waren geslin gerd. Ook heeft men ondera&rdsch gerommel waargenomen. Ook Londen en andere deelen van Engeland wenden door de aardbeving opgeschrikt. De bevolking was zeer onder den indruk, de ramen kletterden, de bedden schokten; duizenden vluchtten de straat op. Uit Herfordahire wordt gemeld, dat de aardbeving van een luid gerommel vergezeld ging. Uit Dlss in Norfolk komen gelijk luidende berichten De gebouwen schudden, de geheele stad ontwaakte, de bevolking vluchtte half gekleed de straat op. Enkele personen werden uit hun bed geworpen. Ook in de Mldlands, South Wales en Noord-Engeland werd de aardbeving gevoeld en verlieten de bewoners hun huizen. Te Tuil veroorzaakten de aardschok en het gerommel, dat hier enkele seconden duurde, groote ontsteltenis. De zwaarste schok, ooit geregistreerd. De seismoloog van het observatorium te West-Brom- wich zegt, dat de aardbeving de zwaarste Is. die h|j ooit in Engeland heeft geregistreerd. Zy was het hef tigst in de Mldlands. Rapport van een scheepskapitein op de Noordzee. Het rapport van den scheepskapitein, die Zaterdag nacht In het aardbevingsgebied zich bevond, schijnt het vermoeden te bevestigen, dat de haard van de beving gelegen is in de Noordzee, nabij de Engelsche kust. De kapitein deelde n.L mede. dat hy in den nacht van Zaterdag op Zondag by tamelijk hoogen zeegang en dichten mist op ongeveer 84 mijl afstand van Scax- borough voer, toen men aan boord plotseling het gevoel kreeg, alsof er een hevige explosie plaats vond. De zee beving ging gepaard met een dof gerommel, als van een verwijderden donder. Ook in België en Frankrijk gevoeld. Het B.T.A. meldt uit Brussel dat de aardschokken in Engeland gisterochtend om 1 uur 26 minuten 10 sec. ook in het observatorium te Ukkel zijn geregistreerd. Het observatorium werd herhaaldelijk opgebeld met mededeelingen over aardschokken, welke waren ge voeld. Het waren de sterkste schokken die sedert lang In het land waren waargenomen. Naar uit Parijs wordt geroeid zijn de aardschokken ook in verschillende steden van Noord-Frankrijk, o.a. in Duinkerken, Ryssel en Cherbourg gevoeld. Schade is echter ook hier nergens aangericht. Voetganger bQ Heerenveen gedood. De auto doorgereden? Vreeoelyke ontdekking van de echtgenoot©. Zondagmorgen is in de Schans bij Heerenveen in den reobterberm van den Leeuwarderstraatweg het lijk ge vonden van den ruim 40-jarigen J. de Grave aldaar, ge huwd en vader van 4 nog jeugdige kinderen. De man was vele jaren in dienst bij den Fireechen Vischhande! van den heer Lankhorst te Heerenveen. Alles wees op een aanrijding door een auto. Uit het direct ingestelde onderzoek der politie bleek, dat de Grave omstreeks half elf afscheid genomen had van den heer Ypeij, die ook aan den Leeuwarderstraatweg woont Verder bleek, dat te ongeveer 11 uur een auto dezen weg gepasseerd is, waarin een opgewonden gezelschap was gezeten, dat joelde en zong en dat de aandacht van de wandelaars trok. Ook bleek, dat vóór dien tijd een woonwagen door een auto geraakt was. Uit den afstand van den weg. waar het lijk gevonden werd, is op te maken dat de schok zeer hevig moet ge weest zijn, en het onwaarschijnlijk te, dat die schok niet in den auto zon zijn gemerkt. De politie heeft voor sectie het lijk in beslag genomen en naar het ziekenhuis doen overbrengen. Bij dit ongeval heeft zich een bijzonder tragische ge beurtenis afgespeeld. De echtgenoote van den heer Grave had zich Zaterdagavond reeds vroegtijdig ter ruste be geven. Te ongeveer half vier in den ochtend wakker wordende, ontdekte zij, dat haar man niet thuis was ge komen. Zij kleedde zich onmiddellijk en spoedde zich naar haar broer. Men kan zich den toestand van de arme vrouw begrijpen, toen zij op ongeveer 100 meter van haar woning een schoen op den weg vond liggen, welken zij herkende als dien van haar man, terwijl vlak daarbij in den berm het lijk lag. Misschien vijf minuten te voren hadden twee perso nen uit Heerenveen. die zouden gaan visschen, het lijk reeds gevonden, dat zij echter niet herkenden. Het lag in den berm met hst gelaat naar den grond gekeerd in een plas bied. Onmiddellijk waren zij naar de marechaus see gegaan, die ter plaatse was en een voorloopig onder zoek instelde. Jongeman op een onbewaakten overweg ge dood. Zondagmiddag omstreeks half vier wachtte de 25-ja- rige A. Vroombout uit de Heemraadstraat te Rotterdam, die met zijn verloofde, de 21-jarige raej. B. Burggraaf, en haar zuster de 27-jarige mej. C. Burggraaf was gaan fietsen, met haar by den onbewaakten overweg aan den Laanalootscheweg onder Schiedam op een van die stad naar Rotterdam rijdenden trein. Toen de trein gepas seerd was stak het drietal over, zonder evenwel te let ten op een van de andere zijde naderenden trein, waar voor een jongen die aan den overkant van den baan was, nog waarschuwde. Het was echter reeds te laat, wel wist Vroomhout zijn aanstaande schoonzuster waarmee hij vooruit was ge reden nog een duw te geven .waardoor zij vrij bleef, van den trein, maar hij zelf werd gegrepen en «enige meters meegesleurd. De jonge man was op slag dood. Zijn stoffelijk overschot is per trein naar het station te Schiedam overgebracht, waar het door de politie in beslag te genomen. Later is het naar de algemecne be graafplaats te Schiedam overgebracht Slippende auto maakt drie slachtoffers. Zondagmiddag werd een lichte botsing op de Wil lemsbrug te Rotterdam oorzaak, dat een auto plotse ling moest stoppen, maar door de gladheid van den weg aan het slippen ging en niet eerder stilstond voor hy aan den anderen kant van den rijweg met den neus tegen het steenen muurtje stond. Voordien had de auto echter een heele reeks van aanrijdingen veroorzaakt Eerste slachtoffer was de agent van politie J. H., die op den vluchtheuvel stond en klem raakte tusschen een verkcerspaaltje en een spatbord Hij bezeerde zich aan de linkerknie. Nummer twee was de 20-jarige dienst bode J. de P. uit Den Haag, die met haar verloofde ook op den vluchtheuvel stond, Zy waren Juist aan het oversteken. Het meisje werd gegrepen omvergereden. Daarna reed de auto nog eens over haar. Zij bleek, toen de geneeskundige dienst ter plaatse was gekomen, den linkerarm te hebben gebroken en eenige kneuzingen opgeloopen te hebben. Haar verloofde kreeg eenige kleerscheuren. Vervolgens is de auto weer doorgeloopen en is aan. den overkant van den rijweg tegen het steenen muurtje van den oprit blijven steken. De politie heeft onmiddel- ïyk den geneeskundigen dienst gehaald en heeft een onderzoek ingesteld, waarby kwam vast te staan, dat de gladheid de oorzaak van het ongeluk was De gewon den zyn in het ziekenhuis Coolsingel verbond en HBNGELSPORTVEREEN. „DE BAARS". Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan dezer vei> eeniging werd in hun eigen water een hengelwedatrijd gehouden, waaraan door 61 viaschera werd deelgenomen Als men nagaat dat elke vlsscher vyf meter van elkaar staat dan kan men nagaan, hoe lang de afstand was van het begin tot het eind. Ze troffen bijzonder mooi vischweer en er is met groote animo gevisoht. Toen voor het eerst de hoorn van den hoofdoontroleur weerklonk stonden 61 visschers in spanning naar hun dobbers te turen of die niet eens zouden willen ver dwijnen. Om 9 uur werd een aanvang hiermede gemaakt en om 9.2 was de eerste baars reeds op het droge; 5 maal is er verplaatst en elke verplaatsing met een tus- schentyd van een half uur. In het tweede halfuur werd er een mooie baars gevangen. Deze was 24.6 groot D® gelukkige visscher waande zich reeds In het bezit van het gouden horloge, maar in het vierde half uur werd een nog grootere baars gevangen. Deze was 28.8 en ge vangen door v. Stipriaan van Barsingerhorn. Er werden nadien geen grootere baarsen gevangen, dus kwam do heer Stipriaan van Barsingerhorn in het bezit van het gouden horloge. Er zijn gevangen 176 baarzen. Zoowaar dit jaar geen slechte vangst, al kan het nog wel beter. Verder ging het by de hoeveelheid gevangen baars. Den tweeden prijs verwierf de heer Teyken met 10 gevangen baarzen. Deze kwam alzoo in het bezit van een mooi® theekast De derde prijs viel ten deel aan den heer Jb, Holtz met 2 gevangen baarzen. Alle prijswinnaars te vermelden zou te ver voeren, aangezien er een 25-tal prijzen waren aangekocht, waar onder nog enkele gekregen prijzen. Dit jaar heeft d® hengelsportvereenlging het bijzonder getroffen met het weer. Liet het zich aanvankelyk niet mooi aanzien, la ter klaarde het zoo op. dat wc in het zonnetje vischten. Onder de grootste sportiviteit te gevischt Na afloop der prijsuitreiking ging een leder tevreden naar huis. De vlschwedstrijd ter gelegenheid van hot 5-jarig be staan behoort weer tot het verleden. AANBESTEDING. Door den architect J. R. Vlaming te Nijmegen werd Zaterdagavond voor den heer W. Mul in diens café aan besteed het verbouwen van het hotel „De Landbouw" met garage, in hotel-café-restaurant, annex woning en 3 vrije woningen met garage-uitbreiding. Ingekomen waren de 4 volgende biljetten: H. Doorn, Oudeeluit f 20.000. Gebr. Boekel, 't Veld f 18881, H. J. Op penkamp. Haarlem f 18750, K. Blokker, Hippolytushoef Wleringen f 9050. Onmiddellijk na de opening der Ingekomen inschrij vingsbiljetten dee'.de de laagste inschrijver mede dat hU zich met zyn inschrijving had vergist en werd hem toegestaan na een nazien van zyn berekening, opnieuw een biljet in te leveren. NIET AANGENOMEN. Mej. D. Harder, onderwijzeres aan de O. L. school al hier heeft hare benoeming ais onderwijzeres aan da Jan Li gth art school te Amsterdam niet aangenomen. GESLAAGD. De heer Chr. Tjalkens alhier slaagde voor het examen akte lager onderwijs.' BEVORDERD TOT STATIONSCHEF. De heer A. Rank. commies aan het station der Ned. Spoorwegen alhier, te bevorderd tot stationschef en wordt in die functie aangesteld te Wierden (Ov.) OPGEDRAGEN. De verbouwing van het winkelhuis van den heer N. Slikker, Dorpen, alhier te opgedragen aan den heer Van Stipriaan, timmerman, Barsingerhorn. RIJWIELDIEFSTAL Toen een bewoner van den Stationsweg Zaterdagavond zijn velocipède op den openbaren weg voor zyn woning had neergezet, bemerkte hy even later tot zijn ontstelte nis, dat dit zoo nuttig voertuig anderer begeerigheid had opgewekt. Dit staaltje van ..zwijntjes jagen" is de® te stouter, daar het in de onmiddelliike nabijheid van de woning van den brigadecommandant der Rijksveldwacht gebeurde. Nader vernemen wy. dat Majoor Bood met behulip van den gedupeerde Zondagmiddag het gestolen vehikel hoeft opgespoord. GEKOZEN. De heer J. Schenk Dz., alhier, Voorzitter van de afd, Sohagen. van den Ned. Bond van Koffiehuishouder®, Siyters en Restauranthouders, is gekozen tot Voorzitter van Kring I van bovengeonemden bond. Kring I omvat de afdeel tngen Alkmaar. Egmond, Schagen, Helder en Texel. C.B.P.T.T. De afd. Schagen van den Oentr. Bond van P.T.T. per» soneel hield Zondag een leden vergadering In het Kof fiehuis de Poet hoorn van den heer J. Peetoom, onder lei ding van den Voorzitter, den heer H. de Nijs. te Sohagen. De notulen, welke worden gelezen, door den secr* den heer 8. J. de Vriee te Dirkshorn worden na een kleine aanvulling goedgekeurd. Hierna worden de ingekomen stukken behandeld. Over het werkprogramma van den bond. dat op hel driedaagsch congres In September a.s. zal worden be handeld. werden geanimeerde besprekingen gevoerd. Met nadruk werd er op gewezen dat vooral voor het lagere personeel thans totaal geen promotiekansen mee® bestaan. Invoering van een examen vereisoht voor der* rang van schrijver c.q. schyver le klasse, werd bepleit* Tevens werd uitvoerig naar voren gebracht de wen- sdheiykheid, dat bij vacature van besteller in de stedext een vaste besteller van het platteland voorrang behoort te hebben boven een hulpbosteller ter plaatse. Deze laat ste kan dan benoemd wordon In de opengevallen plaat® op het platteland. De afdeellng besloot met algemeen® stemmen twee amendementen ais bovenbedoeld in te dienen. Tot afgevaardigden naar dit oongree, dat te Utrecht zal worden gehouden, werden gekozen de heeren H. d® Nija te Sohagen en S. P. Vries, Winkel. Naar het te

Schager Courant | 1931 | | pagina 1