Alumni Nieiws- JUmtmiit- Luilinllil. Stemt lijst 1 No. 1. mm vraagt Ï1KTR0UW1N. VAN ERP. 1 No. 1. WELK RAADSLID WELK RAADSLID was de eerste die pleitte voor WELK RAADSLID was de eerste die pleitte voor WELK RAADSLID was de eerste die de verkeerde DAT Raadslid was GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Uitgevers: N.V. vJu TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Ernstige mijnramp Duitse h-S i 1 e z i in Auto door een trein gegrepen. Een groot onheil voorkomen. Geweigerd het Wilhelmus te zingen. De radio-censuur. Wijziging van de Drankwet. De aardbeving. Een candidaat het VERTROUWEN waardig. Vreemde insectenplaag. Donderdag 11 Juni 1931. SCHAGER 74ste Jaargang No. 8880 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag on Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bcwijsno. inbegrepen). Grootere lettere worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Zeven dooden, 4 gewonden. Uit Breslau (Duitsch Silezië) wordt gemeld: In Neurode heeft Dinsdag opnieuw een ernstig mijn- ongeluk plaats gehad, hoewel het aantal slachtoffers niet zoo groot is als bij het ongeluk van verleden jaar. Door het plotseling uitstroomen van koolzuur zijn 7 mijnwerkers gedood, terwijl er 4 gewond werden. De dooden zijn op één na geborgen. Verdere menschenlevens zijn niet in gevaar. Groote menschenmenigte ln angstige span ning. He bericht van de ramp verspreidde zich ondanks het nachtelijk uur als een loopend vuurtje door het plaatsje Kohlendorf bij Neurode, waar de Mienenmijn gelegen is. Weldra had zich een groote menschenmenigte voor den ingang van do mijn verzameld en in angstige span ning werd op nadere mededeelingen gewacht. Groot was do ontsteltenis, toen de vondst van de zeven lijken werd medegedeeld. Toen echter langzamerhand alle arbeiders uit de mijn boven den grond waren gekomen en geble ken was, dat het aantal gewonden slechts vier bedroeg, keerde, ondanks de verslagenheid van de verwanten der slachtoffers, een groot deel der wachtende menigte ver licht en geruststellend huiswaarts. De lijken zijn naar het hospitaal overgebracht, terwijl de gewonden ter verpleging zijn opgenomen. Hun toe stand is redelijk wel en gevaar voor hun leven bestaat niet. De lijken der slachtoffers toonen geen enkele ver wonding. De kolendamp-ontploffing heeft plaats gehad in de Rubens-mijn, in een schacht, welke 500 M. onder de aar de ligt In de ongeluksschacht werken gewoonlijk 100 140 arbeiders. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp wordt nog voortgezet Nog enkele blzonderheden. Later uit Neurode: Omtrent het mijnongeluk worden thans nadere bijzon derheden bekend. De slachtoffers behoorden tot een ploeg, die opdracht had te onderzoeken of mijngas aanwezig was. Dit ge schiedt voor het aan het werk gaan van elke nieuwe ploeg door het lossen van schoten, waardoor het gas uit het gesteente wordt gedreven. De voor het onderzoek aangekomen deskundige ver klaarde dat het een groote zeldzaamheid is, dat het gas eerst zoo lang na het lossen der schoten optreedt, als hier het geval is geweest. Van de zeven slachtoffers waren vijf gehuwd en laten vrouw en kinderen achter. De mijnwerkersbonden zullen de achtergeblevenen on middellijk ondersteunen, terwijl zij verder uit de door verschillende inzamelingen bijeengebrachte mijnwerkers- fondsen gelden zullen ontvangen. In den Pruisischen landdag herdacht de president Bar- tels by het begin der zitting de slachtoffers en verklaar de, dat volgens de ingewonnen inlichtingen de gewonden buiten levensgevaar zijn. Ongeval op een onbewaakten overweg. De auto in de sloot geduwd. Dame en haar schoonzoon gewond. Dinsdagavond omstreeks half negen is een auto, waarin waren gezeten mevrouw Tydink uit Borculo met haar schoonzoon, den heer Winters uit Hengelo (G.), bij het passeeren van den onbewaakten overweg tusschen Vordcn en Hengelo, buurtschap Branden berg, met een trein in aanraking gekomen. De auto werd meegesleurd, een keer omgedraaid en daarna door de locomotief van den spoordijk afgeduwd, in dc spoorsloot, welke vol water stond. De heer Winters kwam onder den auto te liggen en werd door toege schoten hulp uit zijn benarde positie verlost. Nadat hy een half uur bewusteloos was geweest, gelukte het doctoren uit Ruurlo en Borculo /hem bij te brengen, Hij had verwondingen aan gelaat en handen. Me vrouw Tydink is naar het ziekenhuis te Zutphen ver voerd; haar toestand is niet zorgwekkend. De auto is totaal vernield. De trein heeft een half uur vertraging gehad. Door de waakzaamheid van een nacht controleur. Gisternacht heeft een controleur van den nachtvei- hgheidsdienst te Heerlen een groot onheil voorko men. Uit een café op den Kempkensweg kwam rook en toen alarm niet hielp, heeft de controleur een ruit stuk geslagen en is hij naar boven gegaan. Op een kamer waar beddegoed, gordijnen en een kast reeds vlam hedden gevat, vond hij iemand reeds bewuste loos liggen. De overige bewoners van het huis sliepen ™.en hadden van den brand niets bemerkt. Toen zij wakker gemaakt waren zijn met vereende krachten {Mondende voorwerpen naar buiten gegooid. Bij den bewustelooze is kunstmatige ademhaling Toegepast, waardoor hij na een poosje weer bijkwam. De oorzaak van den brand schijnt eén brandende sigaret te zijn geweest. Door een jongen op een Amsterdamsche school. Maandagmorgen heeft, zoo vertelt „Het Volk", een 12-jarige leerling van de 5e klasse der President Krü- gerschool in de Laings Nekstraat te Amsterdam, bij de zangles bezwaar gemaakt om mee te doen, toen de klasse-onderwijzeres de leerlingen na andere liederen, ook het Wilhelmus wilde laten zingen. Toen den jon gen, die lid is van de A. J. C., naar zijn bezwaren werd gevraagd, deelde hij die mede, waarna dc on derwijzeres hem hij wijze van strafmaatregel opdroeg, het Wilhelmus alleen te zingen. Ook dit weigerde de jongen. Daarop is hij naar het hoofd der school gezon den, die den knaap, in overleg met de betrokken on derwijzeres, voor drie dagen van school stuurde. De ouders van den jongen hebben zich over deze zaak eerst telefonisch en daarna schriftelijk bij den wethouder voor het onderwijs beklaagd. Naar het blad verneemt, heeft de wethouder deze zaak ter onderzoek in handen gesteld van den inspec teur van onderwijs, den heer C. P. Vrijburg, die giste ren een onderzoek bij beide partijen zou instellen en d enwethouder van zijn bevindingen rapport zal uit brengen. Ook de uitaendinjj van een Matteotti-her denking door de V.A.R.A. Is verboden. Dinsdagmorgen ontving de V.A.R.A., naar Het Volk meldt, een telegrafische mededeeling van de Radio- Omroep-Controle-Commissie, dat deze commissie tegen de uitzending van de Giacomo Matteotti-herdenking bezwaren heeft. Het telegram was geteekend door dr. de Visser en Weber. De V.A.R.A. heeft zich onmiddel lijk telegrafisch tot de commissie gewend, met het verzoek, de redenen der bezwaren mede te deelen. De Matteotti-herdenking zou bestaan uit orgelspel van Joh. Jong op het VARA—orgel, daarna zou Walter Sche- venels, secretaris van het I.V.V., een korte rede houden. Vervolgens zou een samenvatting van zijn rede in het Fransch, Duitsch en Engelsch worden gegeven. Waarna ten slotte twee minuten stilte zouden volgen, ter her denking van den doode. Deze geheele uitzending, zoowel het orgelspel als de rest van het programma. Is door de Radio-Controle- Commissie verboden, zonder opgave van redenen. In België heeft Dinsdag een Vlaamsche uitzending van een Mateotti-herdenklng plaats gehad, waarbij men geen blad voor zijn mond genomen heeft. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. Hot wetsontwerp door d« Tweede Kamer met 58 tegen 10 stemmen aangenomen. Nadat de heer van Vuurcn (r.k.) als voorzitter der Commissie van voorbereiding gistermiddag in de Tweede Kamer had verklaard, dat de overgroote meerderheid der Commissie tot aanneming van het wetsontwerp ad viseerde, terwijl de kleinst mogelijke minderheid, be zwaar bleef maken tegen de uitbreiding van het Ver gunningstelsel in de nieuwe dranwet, verklaarde mr. Boon, dat de Vrijheidsbondsche fractie tegen zou stem men. Mr. Oud verklaarde namens de Vrijz. Dem. fractie, dat deze ondanks, haar bezwaren tegen de verloven A, zooveel voordeelen in de nieuwe wet zag. dat hij zou voorstemmen. In de verwachting, dat de minister alsnog redactie- verbeteringen zou aanbrengen, verklaarde Ds. v. d. Heide, dat de S.D.A.P.-fractie zou voor stemmen. De drankwet kwam hierop in stemming en werd aangeno men met 58-10 stemmen Voor stemden de A.R, de Christ, Hist, de R,K, en de heeren Vos en Lingbeek.. Tegen stemden de Vrijheids bond, de katholieken Kortenhorst, Bongaertsen van Vuu- ren, alsmede de hereen Braat (PJB.) en de Visser (c.) M enschrijft uit Rozendaal aan de N. R. Ct: Behalve door een ingezetene, die tegen twee uur des nachts een trilling in zijn woning waarnam, zoo sterk dat het huisraad kraakte, is de aardbeving hier dui delijk gevoeld door een der fathers van het St. Jo- sephmissichuis, een oud-missionaris, die een groot deel van zijn leven in de bergachtige streken van Britsch Voor-Indië heeft doorgebracht on daar tal van aardbevingen heeft meegemaakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag om tien minuten voor twee pre cies voelde hij een trilling, zoodat zijn ledikant licht schudde. Met zijn ervaring op het gebied van aard schokken wist hij dit gevoel dadelijk te verklaren. Hij gevoelde de trilling eerst in het hoofd, overloopend naar de beenen, waaruit hij kon opmaken, dat de be ving zich van hot Zuidwesten naar hot Noord-Ooston verplaatste. De trilling, die van gerommel vergezeld ging, duurde volle twee minuten. was de eerste die pleitte voor betere toegangswegen naar Schagen, in het belang van Gemeente, Polder en onzen Middenstand de extra bijdrage voor het Kanaal Stolpen-Schagen-Kolhorn, opdat onze gemeente niet voor goed was algesloten van den Wieringermeer- polder aanleg van Electrisch licht en Waterleiding voor de buitenwijken houding van B. en W., inzake stichting Verwerkingsinrichting, met succes bestreedt Te Cully ln Zwitserland. Zelfs do rlo- leering verstopt. Het N.T.A. meldt uit Lausanne: Sedert eenige dagen wordt de bevolking van Cully geteisterd door een ernstige rupsenplaag. Millloenen kleine, groene rupsen van 1 a 2 c.M. lang bedekken daken en muren met een dichte laag en dringen zelfs tot in de huizen door. Het aantal dezer rupsen is zóó enorm, dat zelfs de rloleorlng verstopt geraakte. De gemeenteraad heeft be sloten, de rupsenplaag met alle ter beschikking staande middelen te bestrijden en ten dien einde de muren en daken der huizen te laten afspuiten. Do plaag dreigt een ramp te worden. Nader wordt gemeld: De Insectenplaag in Cully, gelegen aan het Meer van Geneve, dreigt een ramp te wonden. De brandweer heeft den geheelcn nacht gewerkt om deze plaag te bestrijden. De insecten lijken eenigszins op rupsen, doch zijn van een tot nog toe onbekende soort. Gelijk in Oostersche landen een sprinkhanenplaag, zijn de ge heimzinnige insecten bij millioenen in het dorpje neer gekomen, dringen de kamers binnen en komen op ta fels, spijzen en zelfs in de bedden. Gevreesd wordt, dat de Insecten vergiftig zijn. Aangezien zij zich op de daken in dichte massa neerzetten, hadden de autoritei ten besloten dat de brandweer aan de bestrijding zou medewerken. Den geheelcn nacht zijn de daken der hulzen met een desinfecteerend mengsel bespoten. De massa der Insecten is zoo dicht, dat rloleerings- en andere afvoerbuizen erdoor verstopt raken. ST. MAARTEN. Uitslag stemming van de verkiezing voor den Ge meenteraad. Uitgebrachte stemmen: lijst 1 Vrijz.-Dem. 246 st.J lijst 2. S.DA.F. 149 st.; lijst 3. R.K. cn A.R. 211 st. Totaal 606. Kiesdeeler 86 4/7 stem. Gekozen: J. Glas, A. Wit en K Wit, Vrijz. en zit tende leden; P. Breed en S. van Drunen, S.D.A.P., nieuwe leden; P. Gootjes, A.R., en C. Stoop R.K., zit tende leden. De raadsleden, de heeren Blom en Brak werden niet herkozen. BERGEN. De uitslag van de gehouden Gemeenteraadsver kiezingen is. dat op de lijst van het z.g.n Midden* blok zijn uitgebracht 690 stemmen, en dat daarop 4 candidaten zijn gekozen, n.1. de heeren C T. Zeiler met 262 stemmen, Jt Swaag met 199 stemmen, J. W- Macdonald met 70 stemmen en P. Blankendaal met 40 stemmen. Waar echter de kiesvereeniging had be paald dat de canidaten met de meeste stemmen zit ting zouden nemen, zal de heer Blankendaal laats moeten maken voor den heer E. J. Voüte, die 5t stemmen verkreeg. Op de lijst der Chr.-Hist. werden 77 stemmen uit* gebracht. Deze verwierf geen zetel. Op de lijst der S.D.A.P. werden uitgebracht 45D stemmen en gekozen de aftredende leden L. den Das en Dr. J. Hemelrijk. De R.K. lijst verkreeg 870 stemmen. Gekozen da heeren J. Apeldoorn. H. Blank Jr., K Miltenburg en M. C. Dingerdis. De lijst der B.K. Arbeiderspartij verkreeg 87 stem men. Deze kreeg geen zetel, zoodat de heer Dirksod niet meer in den Raad terugkeert. De V.-D. lijst verkreeg 207 stemmen en daardoor l zetel. Gekozen werd mevrouw J. C. Dekker-Maat huis. Het was de eerste maal dat de V.-D. aan da raadsverkiezing deelnam. De lijst der Ant.-Rev. verkreeg 49 stemmen en dua geen zetel. DE GEMEENTERAADSVERKIEZING TE GRONINGEN. Woensdag heeft ook de burgerij van Groningen ge stemd en de uitslag daarvan bracht een raad van 3QI zetels, 2 meer dan de oude. De S.D.A.P. verkreeg 11 zetels, blijft onveranderd. A.R. partij 5 eveneens; Vrijheidsbond l, wat een ach teruitgang heteekent van 3 zetels. Vrijz.-Dem 7, dat is een vooruitgang van 3 zetels Do Christ. Hist. werd 4, was ook 4. De R.K. Staatspartij ging van 3 op 4, de Comm. van 1 op 2. Recht en Vrijheid kreeg 1 ze tel, de Democratische Partij bleef 1 zetel. DE VERKIEZING TE OUDORP. DeJUkm. CrL deelt mee, wat haar verslaggever ter oore is gekomen over frauduleuze handelingen ten opzichte van het indienen van een candidatenlijst. Bij de capdidaatstelling werd een lijst ingediend voor den heer W. van der Wal, namens de rov.-soc. partij, welke lijst precies het vereischte aantal na men bevatte (25). Hieronder bleken echter voor ta komen die van eenige niet-kiezers. welke ter ge meente-secretarie natuurlijk werden geschrapt. Er bleek groote moeilijkheid te bestaan om nieuwe per sonen te vinden, die bereid zouden zijn hun namen op de lijst te zetten, zoodat ten slotte toevlucht werd genomen tot het koopen van een naam. Aan een kiezer (niet behoorend tot de rev.-soc.) werden twee rijksdaalders geboden, als hij zijn naam alsnog op de lijst zou plaatsen en deze man toog daarop naar het gemeentehuis om de vijf pop te verdienen. Na het teekenen der lijst meende hij het geld van den burgemeester te kunnen vorderen, maar dat ge lukte natuurlijk niet. Hij vertelde toen de historie en daarna bleek alras, dat van de reeds onder de op da lijst voorkomende namen verschillende waren, die niet door de betrokken personen zelve waren ge plaatst. En naar deze kwestie doet de justitie thans onderzoek. Verschillende personen zijn in verband hiermede reeds gehoord.

Schager Courant | 1931 | | pagina 1