SchagerCourant Raad Zuidscharwoude. Dinsdag 16 Juni 1931. 74ste Jaargang. No. 8882 Maandagavond half acht vergaderde de Raad van deza gemeente ten raadhuize onder voorzitterschap van Jhr A. L. van Spengler, burgemeester; secretaris de heer J. Th. Kunnen. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom. Hierna worden door een commissie, bestaande uit de heeren Bekker. Kramer en Kroon dc geloofsbrieven onderzocht van het nieuwe raadslid, den heer V. v. d. Wal, welke in orde worden 'bevonden en tot toelating wordt geadviseerd. De heer Van der Wal wordt door den secretaris bin nengekomen en door den voorzitter geïnstalleerd. Voorzitter wenscht den heer Van der Wal geluk, met zijn benoeming, hem er op wijzende, dat hij een lid op volgt, die vele jaren de tbelangen van deze gemeente be hartigt. Spr. hoopt, dat de heer Van der Wal de voetspo ren zijns voorgangers moge drukken. De heer Van der Wal dankt voor de vriendelijke woorden, tot hem gesproken en geeft de verzekering dat hü steeds de belangen der gemeente naar zijn beste ver mogen zal behartigen. Hierna verzoekt de voorzitter de heeren zich van hun ne zetels te verheffen ter nagedachtenis van iemand, die wij vele jaren hebben gekend, ui, wijlen den heer S. Parma. Wij zijn ailen zeer getroffen door dit overlijden Wij wisten wel, dat het een lang ziekbed zou zijn, maar dat het een doodsbed zou worden, dat hadden we niet verwacht. Zoo is dan van ons heengegaan iemand, die tientallen jaren al^ ambtenaar en vele jaren als hoofd ambtenaar der gemeente heeft gearbeid. Als bewijs van deelneming is namens de gemeente een krans op het graf gelegd terwijl bij de teraardebestelling, B. en W. voor zoover niet verhinderd, aanwezig waren. De notulen, die ter inzage hebben gelegen, worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd en vastge steld. Ingekomen stukken Van het Witte Kruis is een dankbetuiging ingekomen voor de verleende verhoogde subsidie. Van Ged. Staten goedkeuring op de onderhandsche verhuring van 2 perceelen gemeenteland. Van Ged. Staten goedkeuring op het besluit tot aan koop van de sloot naast het kerkepad. De uitkeering ingevolge de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten zal voor deze gemeente bedragen f 7.3115 per inwoner, totaal f 12327.11. De bijdragen in de salarissen van burgemeester en secretaris is voor dit jaar vastgesteld op f 3000. Van Ged. Staten zijn terug ontvangen de goedgekeur de gemeenterekening en de rekeningen over 1930, met de mededeeling dat de saldo's van vorige jaren op de balans der lichtbedryven als reservefonds moeten wor den geboekt. Van de commissie van beheer dor liohtbedijrvcn een schrijven met de samenstelling van de commissie voor het G. O. Voor kennisgeving aangenomen. Het bedrag van af- en overschrijvingen 1930 is voor den gewonen dienst f 7537.68, voor den ikapitaaldienst f 1096.68 Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen ave rde rekening 1929. Het voordeelig saldo van dien dienst moet f 1600 hooger zijn. Het voordeelig saldo van het dienstjaar 1930 f 1600 lager. Als leden van de sohattingscommiissie voor de inkom stenbelasting worden de aftredende heeren S. de Boer Kz.. M. Zijp, G. Bekker en P. Boon herkozen. Van de commissie van Beheer der Lichtbedrijven een schrijven, dat besloten is het G.E.B. niet aan het P.E.N. over te dragen. Zij adviseoren dan ook een gelijkluidend raadsbesluit te nemen. Voorzitter zegt dat de meerderheid van B. en W. voor het advies is en stelt voor het schrijven voor ken nisgeving aan tc nemen. De heer Van der Wal vraagt waarover het gaat. Hij is in principe voor centralisatie van bedrijven, doch kan er in meegaan, dat het G.E.B. zelfstandig blijft. De heer Kramer kan zich met B. en W. vereenigen, doch kan het bezwaar, dat het licht voor alle verbrui kers duurder wordt, niet onderschrijven. Voorstel van en W. aangenomen. De heer Kramer vraagt of het niet gewenscht is, dat het besluit tot kabileering, dat verleden jaar is aange houden, nu aangenomen wordt. Provincialen weg N oordscharwoudeKoe dijk. Van de Commissie uit de belanghebbenden, samenge steld door den Prov. Waterstaat is een schrijven inge komen om een bijdrage van 4 pet. in de kosten van aan koop van voor dezen weg benoodigde landerijen. Do bijdrage kan ineens worden 'betaald met f 3400 of ge durende 40 jaar ieder jaar f 200. Voorzitter licht een en ander toe. Eerst zou de weg door Zuidscharwoude zijn geloopen ,doch dit is later veranderd. Reeds eerder zijn er door de Langendijker gemeenten plannen gemaakt voor een weg naar Koe dijk. Toen is aan de provincie een bijdrage verzocht van f 60.000. Nu komt de Provincie b\j ons aankloppen. De meerderheid van B. en W. is voor het verleenen van de bijdrage. Men zou liever 25 betalen, als de weg maar door Zuidscharwoude liep. De heer Du Burck zegt de minderheid in B. en W. te zijn, en heeft daar zijn redenen voor. Spr. is voor goede verkeerswegen. Ook is spr. niet tegen Provinci ale wegen. Maar wie betaalt deze wegen? Als gemeenten en waterschappen f 85.000 betalen, is het geen provin ciale weg meer. Als onkosten gemaakt worden, moeten deze meer algemeen worden gedragen en moet men niet bij de belanghebbenden aankloppen. Spr. noemt als voor beeld het Hoogheemraadschap. En temeer, waar we zelf plannen hebben tot het aanleggen van een eigen weg naar de Lange Balk Dat zal ook al een groote uitgave zijn voor de gemeente. Die weg zal het verkeer ook erg ontlasten en die moeten we zelf betalen. Daar krijgen we ook geen bijdrage voor van de Provincie. Spr. staat er op zijn stem nog niet aan dit voorstel te geven, zoo lang de plannen voor het Kerkepad nog niet in orde zijn. Spr. is niet gewoon naar anderen te kijken, doch wijst er op, dat de gemeente Oudkarspel, een der groot ste belanghebbenden mot 5 tegen 2 stemmen heeft be sloten om heelemaal niets bij te dragen. Als 't plan nu op die f 200 van Zuidscharwoude zou moeten stranden, dat zou spr. niet willen. Hij zou het toejuichen, als allen geen bijdrage verleenden. Ais de Provincie een weg aan wil leggen, moet dit dat maar betalen ook. Voorzitter antwoordt den heer Du Burck, dat niet is besloten een verkeersweg te maken naar de Lange Balk. Dit is te boud gesproken. Om meer gelegenheid tot het bouwen van woningen te geven, zou het Kerkepad ver beterd worden. In vergelijking met wat de Provincie aan den weg ten koste legt, is f 200 per jaar een zeer kleine bijdrage. Als alle bijdragen werden verleend, zou dit najaar reeds met den aanleg worden begonnen. Naar de naburige gemeenten moet men niet kijken. Bij de ka nalisatie hebben we tekort gegeven. De heer Groen zegt in een moeilijk parket te zijn, als secretaris van de verzoekende commissie Die f 85000 is niet voor den provincialen weg. Alleen voor den aankoop van de benoodigde landerijen. De Provincie moet de heele weg leggen. In die 4 wordt het geringe belang wel tot uitdrukking gebracht. Als men iets wenscht te geven, kan men ook op iets te ontvangen rekenen. Daarom moeten we voor het Kerkepad uitkeering vragen uit het Prov. Wegenfonds en deze f 200 toestaan. Daar 60 of 65 van de aangeschrevenen niet aan het verzoek voldoen, is het financieele plan dus geheel in duigen gevallen. Ook in Noordscharwoude staat men er wel iets sceptisch tegenover Spr. stelt voor in prin cipe te besluiten de bijdrage te verleenen, als alle ande ren hun bijdrage ook toestaan. Voorzitter voelt voor het voorstel van den heer Groen De heer Bekker vereenigt zich met het standpunt van B. en W. De heer Van der Wal is ook voor den weg, maar hij moest eigenlijk in onze gemeente komen. Spr. vindt de bijdrage niet zoo buitengewoon hoog. De heer Dijkhuizen vindt het standpunt van de provincie zeer klein, 't zou hem veel aangenamer zijn, als de provincie de kosten zelf droeg. Kr wordt hier zéér veel wegenbelasting betaald. Heeft Zuid scharwoude er wel zooveel belang bij? De weg is be doeld als verbindingsweg tusschen Oost en West. Bergen en Schoor 1 zijn niet gevraagd om bijdragen, terwijl de Oostelijke buren ook niet betalen. Spr. is voor verleening der bijdrage als alles maar in orde komt. De heer Kramer zegt. dat er al weer een kink in den kabel is gekomen. Wat zou het gemakkelijk zijn, als Langendijk één was. Spr. wijst op andere polders die wel wegen hebben. Hoeveel gemakkelijker is daar alles. Het zal voor de tuinders dan ook een groot genot zijn, dat ze zoo dicht bij hun land komen. Spr. hoopt, dat provincie niet afschrikt. De polder Geest- merambacht. groot 4800 H.A., geeft ook niets. Daar van was f1500 per jaar gevraagd. Dus f 0.25 per H.A. en per jaar. Daar zullen de landeigenaars niet van failliet gaan. De Voorzitter zegt dat het ontzettend jammer zal zijn als de weg er niet komt en misschien 10 jaar la ter zal worden geprojecteerd. De heer Kroon zou het veel geschikter vinden als de weg door Zuidscharwoude liep. Men had dan een mooie kruisweg door het Geestmerambacht. Zooals de ligging nu is, is ze ondoelmatig. Voorzitter zegt, dat het eigenbelang zoo mee spreekt. De heer Du Burck ziet werkelijk niet in. dat de houwers hier vandaan land hebben in de Diej»smeer. per fiets naar hun land zullen gaan. Men kent de voordeelen van het motorschuitje. De heer Kramer zegt 25 cent per H.A.. maar 't is dan dit 5 cent per H.A., dan dat 10 cent per H.A. B. en W. zijn opge dragen voor den winter met plannen voor den weg te komen. Spr. zal het toejuichen, als ze er spoedig mee komen. Dit met het óog op werkloosheid. Het belang vari Noordscharwoude bij den provincialen weg is veel grooter dan van Zuidscharwoude. Daar voelt men den polsslag van den handel. Voorzitter meent te moeten recht zetten, wat de 'heer Dn Burck heeft gezegd. Kr is geen voorstel om een verkeersweg aan te loggen. De heer Groen licht nog een en ander toe. Er is volstrekt niets gedaan om de eene plaats voor de an- do re tc trekken. Het bevreemdt den heer Van der Wal, dat het Geest- merambaoht geen bijdrage heeft verleend. Het land aan do ZomersHoot zou veel productiever en dus ook duurder gemaakt worden. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Du Burck, Dijk huizen en Kroon. B. en W. stellen voor, deze gemeente tot 1 Januari 1932 aan te sluiten bij de destructor van den kring Bansingorhorn. Voorzitter deelt mede, dat indertijd besloten is zich bij de Thermo-Chcmisohe Fabrieken te Amsterdam aan te sluiten. Nadat deze N.V. reeds een jaar uitstel hooft gevraagt, is het nog <le vraag, of men wel een destructor zal kunnen inrichten. Voorstel van B. en W. aangenomen. Het kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld met een totalen aanslag van f 193. Voorzitter deelt mede, dat aan tuindersvoorsohotton is toegestaan een bedrag van f 12480.De gemeente is dus garant voor 30 of f3744. De heer Groen vraagt of niet aanvankelijk f20.000 aangevraagd. Zijn deze bedragen zoo door de Pro vincie besnoeid? Voorzitter antwoordt, alleen te kunnen zeggen dat deze bedragen zijn verleend. De heer Groen zegt, zich dan zeker te hebben ver gist. Rondvraag. De heer Dijkhuizen vraagt naar de resultataten van den ophaaldienst. Is er goen aanleiding dezen dienst te bestendigen en het vuil iedere week te laten op halen. Voorzitter antwoordt, dat het nog niet in B. en is overwogen. Het doet spr. genoegen, dat de heer Dijk huizen van vurig tegenstander voorstander is ge worden. I)e heer Groen vraagt om in verband met het plan Kerkepad zoo spoedig mogelijk met voorstellen te ko men. Voorzitter antwoordt in het najaar met plannen te zullen komen. De heer Groen is het niet met Voorzitter eens. Dan zullen er voorstellen uit den Raad moeten komen. Spr. zou echter gaarne nog antwoord ontvangen op zijn indertijd tot B. en W. gerichte vragen. Hij meent er recht op te hebben, dat hij na 10 of 11 waken ant woord krijgt. Dat is ook in het belang van de ge meente. Voorzitter zegt dit toe. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1931 | | pagina 11