SchagerCourant S PO R1 r. FILMVOORSTELLING EEN GRATIS voor 2 ledige KEG's Theezakjes Ontzettende scheepsramp. Tweede Blad. Bij Hoofdpijn 4* en bij Kiespijn Om het kampioenschap van den N.H.V.B. op Woensdag 17 Juni 1931, in Theater Royal te Schagen, des namiddags om 2.30 uur. Ernstige vliegrampen. Fransche plezierboot vergaan. Dinsdag 16 Juni 1931. 74ste Jaargang. No. 8882 DENEMARKEN—HOLLAND 0—2. Een resultaat dat niet velen verwacht zullen hebben. Een uitslag zelfs die alle voorspellers verreist heeft Op verdiende wijze hebben de Oranjemannen in Ko penhagen van een sterk Deensch elftal gewonnen. Onze ploeg heeft heel hatd gewerkt en uitstekend ge speeld. De voorhoede speelde dat 't een lust was, de ach terhoede was onpasseerbaar. Unaniem verklaart men, dat Van Run de beste speler van 't veld was. Onze halflinie heeft eenigszlns teleurgesteld Vooral Pauwe had z'n dag niet De jonge Weber op de back plaats was na een kwartier al over de plankenkoorts heen en vormde met de Eindhovenaar een hechte ach terhoede. Vóór was Lagendaal de ziel van de aanval en heeft twee goals gemaakt, een prestatie die nog des te meer spreekt als men weet dat z'n schutte re-reputatie reeds tot Denemarken was doorgedrongen en hij geducht be waakt werd. Adam en Wels vormden een razend-snelle vleugel en duidelijk bleek dat 't vervangen van Tap een geduchte versterking beteekent, hoe hoog men de capaciteiten van de A.D.O.-er ook mag aanslaan. Hij is en blijft een langzame speler. Van den Broek heeft gewerkt als een paard, flink ge schoten en z'n wederoptreden was voor hem een succes Van Nellen heeft eveneens heel goed gespeeld. De Denen hadden ongetwijfeld hun dag niet, want men leest algemeen dat hun achterhoede en aanval er finaal uit waren. Maar het is nog altijd waar dat men zoo goed speelt als de tegenpartij het toelaat! De twee Hollandsche doelpunten zijn beide na de rust gescoord. Lagendaal passeerde na 12 minuten schitte rend naar Wels. Deze gaf een afgemeten voorzet terug en Lagendaal schoot onhoudbaar in. Een schitterende ren van Adam volgt dan, door allee heen, en tenslotte kogelt de Zwitsersche Hollander op doel. De keeper stopt wel, maar zóó dat Lagendaal door snel inJoopen scoort (02). In de eerste helft had Van Nellen nog een goal gemaakt, maar de scheidsrechter annuleerde het Na afloop verklaarde hij echter dat z'n beslissing op een vergissing berustte. We kunnen dus over de prestaties van ons team tevre den zijn. Maar moge dit resultaat de wegbereider zijn voor een aantal volgende zeges zoodat ons ideaal en dat gaat naar begrippen van Nederlandsche voetbaleer boven al het andere uit eindelijk weer verwezenlijkt wordt, n.1. het winnen van een uitwedstrijd tegen de Belgen! Go Ahead wint van Velocltas. Bieder- heide eerste klasser! ICN.V.B.-overzicht van 14 Juni. Naast den interland-wedstrijd tegen Denemarken heeft er nog een klein aantal belangrijke matches plaats gehad. In afd. I speelden H.V.C. en B.F.C. tegen elkaar een beslissingswedstrijd om een plaats in 2 B. De tweede klasser wist zich met 31 te handhaven. Hollandia won thuis met 43 van de Kennemers. Alle hoop is dus nog niet uit de Hoornsche harten gevaren. Indien Hollandia nu in Beverwijk van Kin- heim wint een lastige opgave dan is het tweede klasse-schap gehouden. De stand: Kinheim 3 2 10 10—5 5 Hollandia 3 1 2 0 8—7 4 Kennemers 4 0 13 14 1 In afd. III won Robur et Velocitas met veel moeite van N.E.C in Nijmegen (1—2). Elfring en mid-voor Krooshof hadden een groot aandeel in de zege. Robur's eerste-klasse-schap is hiermee behouden. Robur 4 3 10 11—4 7 Rigtersbeek 4 2 11 87 5 N.E.C. 4 0 0 4 7—15 0 't Zuiden heeft een nieuwe eerste klasser! Blijerhelde heeft n.1. met 10 van Wilhelmina gewonnen. Zuid- Limburg heeft dus eindelijk een tweede eerste klasse. Dongen klopte Roermond met 71; een zege die voor namelijk kwam door 't slechte spel van Massy op de backplaats. Bleijerheide 6 5 1 0 17*r-6 11 Wilhelmina 6 3 1 2^ 86 7 Dongen 6 2 1 3 17—12 5 Roermond 6 0 1 5 624 1 j 't Landskampioenschap. In Deventer heeft Go Ahead eindelijk een zege we ten te behalen. Met 5—1 werd Velocitas gekraakt De stand is: Ajax 8 5 2 1 20-15 12 P.S.V. 7 4 0 3 20—14 8 Feijenoord 5 3 11 128 7 Go Ahead 6 114 1218 3 {Velocitas 6 0 2 4 624 2 Zondag VelocitasFeijenoord. H.R.C. I—B.M.T. L 52. Voor de eerste maal werkte deze keer •'het weer mede in de oefenwedstrijden van H.R.C. en de publie ke belangstelling was nu ook behoorlijk, wat dan ook noodzakelijk is om de hooge kosten hieraan verbon den, te l>estrijden. H.R.C. kwam ditmaal als volgt uit: W. Goudswaardt Ghr. Siersma, L. Beijer Stolk, Scholten, Van Striet J. Kaptein, J. van Tit, Beneker, Joh. Sanders, Sohapenkötter. Het elftal viel geweldig mee. Na eenige proefne mingen met Maroman, die absoluut mislukten, heeft de E. C. terecht Beneker weer eens een kans gegeven en zooals dezp nu speelde, is er o.i. geen betere mid denvoor in H.R.C. te vinden. Wat nu niet zeggen wil dat hij zijn besten vorm weer teruggevonden had. Hij was goed, zonder meer. Zijn plaatsen op de buitenspe lers was vaak af en vooral Kaptein was nu weer veel gevaarlijker en wist zelfs tweemaal te scoren, terwijl hij <k>or mooie voorzetten ook nog aandeel had in tweoRler overige goals. De linksbuiten was een open baring. Schapenkötter, die men zich nog wel herinne ren zal uit de laatste seizoenen van R&cing in de 3e klasse en de spannende competitie-ontmoetingen Hel der—H.R.C., waarin de vleugel SchapenkötterArts zich dikwijls zoo onderscheidde, stond nu linksbuiten en in deze plaats, die sinds het aftakelen van Prins nogal zwak bezet was, schijnt nu ook voorloopig voor zien te zijn. Sanders was de beste der binnenspelers en wat voetbalcapaciteiten betreft, overtreft niemand hem in dit elftal, ook Siersma niet. Hoewel hij altijd in de halflinie gespeeld heeft en hier erg goed beviel en zelfs in het N.H.V.B.-elftal als rechtshalf steeds één der besten was, bleek hij zich evengoed op de bin nenplaats aan te kunnen passen. Hij scoorde twee- maak Vooral H.R.C. eerste doelpunt door hem met een kopbal uit een voorzet van Kaptein gemaakt, was een juweeltje. Van Til viel weinig op. In de middenlinie was Stolk goed. in het bijzonder in samenwerking met Kap tein. Scholten speelde een goede partij als spil. Wat Beijer altijd vergat, het openen op de vleugels ging hem goed af. Alleen is het de vraag of hij wel vol doende uithoudingsvermogen bezit om een zware match geiheel op volle kracht te kunnen spelen, want hij leek ons togen het einde nu al eenigszins ver moeid. De linkshalf kon ons niet bijster bekoren. Hij speelde nogal eens te ruw, wat niet sympathiek aan deed voor een vriendschappelijke match. De verdedi ging was betrouwbaar. Beijer was minstens even goed als De Wijn. In het begin leek het er niet op dat H.R.C. zoo'n flinke overwinning zou behalen, integendeel, al gauw- nam B.M.T. de leiding met een mooi boogschot van den linksbuiten. Het was echter ook pauw genoeg weer gelijk door een kopbal van Sanders. Gouds waardt wordt tweemaal op de proef gesteld, twee keer slaat hij corner. H.R.C. is voor doel gevaarlijker, voornamelijk doordat de Racing-verdediging sterker is dan die van B.M.T. H.R.C. krijgt dan ook verschil lende kansen, waarvan er twee benut worden. Eerst breekt Kaptein mooi door en schiet via den uitloopenden keeper in doel. De linksback tracht nog weg te trappen, maar de bal is al over de doellijn. Daarna krijgt Sanders den bal vlak voor doel vrij toegespeeld en hij maakt er gebruik van. Beneker is heelemaal niet op schot, misschien als gevolg van zijn rustperiode. Ook in de tweede helft is B.M.T. slechts in staat 1 maal te scoren uit een strafschop. Deze was overigens verdiend, want toen de midvoor een prachtkans had, werd hij door Siersma en Beijer even „genomen". H.R.C. scoorde nog tweemaal, nl. Kaptein en Van Til. waarmede deze verdiende zege een voldongen feit was. B.M.T. viel niet mee. Deze Haagsche club telde geen bijzondere uitblinkers en vertoonde matig spel, stuk ken minder dan b.v. S.V V., dat tot nu toe de sterkste ploeg is geweest waartegen Bacing gespeeld heeft. ANNA PAULOWNA. B.K.C. 1 en B.K.C. 3 waren Zondag naar Julanadorp om het 'jubileum van J.V.C. op te luisteren. Beiden kwamen met een prijs thuis. BKC 3 sloeg 's morgens J.V.C. 2 met 31 en won een schild. BJCC. 1 klopte 's middags J.V.C. 1 met 40. De prijs was een krans. De adspiranten gingen met een stelletje invallers naar Succes a en verloren met 60! Volgende week gaan de adspiranten naar Wleringer- waard (aanvang half twaalf). Dinsdagavond kojst er een wedstrijd tusschen V.V. M.P. 2 van Den Oever tegen BJK.C.-combinatle. Aan vang half acht. 0UDESLUIS. Zondag jl had een D.O.S.K.0. combinatie bezoek van een Zwaluwen-combinatie uit Anna Paulowna. Z. kwam slechts met 8 spelers op, waardoor bij voor baat de aardigheid al van den wedstrijd af is, voor dat hij begonnen was. Dit is in korten tijd al de der de vereeniging van wie D. een onvolledig elftal ont vangt en hetgeen een zeer onsportieve gewoonte wordt. D. wist dezen wedstrijd te winnen met 8—2. A.s. Woensdagavond ontvangt D.O.S.K.Ó. I het M.U.Z. elftal van den Oever. Mijnhardt's Poeders. Doos -4* cl Bij Uw Drogist., SPARTA I—VERKADE I, 1—1, Hoewel aanvankelijk was vastgesteld dezelfde wed strijd doch te Zaandam, werd ter elfder ure, n.1. Za terdagmiddag. gewijzigd en moest te Schagen gespeeld worden, hetgeen oorzaak was, dat er, indien de wed strijd eerder vastgesteld was, meer publiek zich om de witte lijnen zou opgesteld hebben. Onder leiding van scheidsrechter Wiebols uit Alkmaar wordt om 2 uur begonnen. Sparta heeft een invaller voor Watertor, waarvoor J. Dekker meespeelde, die een goeden wed strijd speelde, hoewel hij ons Watertor niet kan doen vergeten: Dat deze wedstrijd in een geiyk spel eindigde, Sparta had een gelijk spel niet verdiend, want ware het niet, dat Loggers, die verschillende blessures had opge- loopen, op halve kracht speelde en daardoor enkele opgelegde kansen niet benutte, de wedstrijd zou in een groote debacle voor Verkade zijn geëindigd. Voor de rust werd een vlug op en neergaand spel te zien gege ven, met Sparta iets in de meerderheid, doch tot doel punten komt het nog niet. Meerdere malen onstnappen beide doelen aan een doorboring. Kort na het begin denken we Loggers te zien doelpunten, doch de bal gaat rakelings over. By Verkade wil het ook niet vlotten, want ook daar is de voorhoede niet ln staat te doel punten, hoewel zy verschillende malen de gelegenheid krygt. Keeper Jonker van Verkade maakt een uitste kenden indnik, doch Prins aan den anderen kant doet niet voor hem onder. Wei is waar liet hy enkele ballen vallen, doch ook Jonker gebeurde dit eenmaal, waar door de toeloopende Sparta-midvoor een kans krygt, doch het schot gaat naast. Verkade speelt evenals Sparta geen wedstryd, die een NJI.V.B.kampioen waardig is. Aan beide zyden wordt zoo nu en dan ge knoeid, waardoor de wedstryd veel aan aantrekkeiyk- held verliest De verdedigingen zyn aan beide zyden te sterk voor de voorhoeden, doch een voltallige Sparta- voorhoede zou wel kans hebben gezien den Verkade- doelman enkele malen te passeeren Nu bleef het by een puntloos einde van de eerste helft, met welk resul taat Verkade zeer zeker tevreden kan zijn. De tweede helft toon aanvankeiyk het evenbeeld van de eerste helft. Knoeien In de voorhoede'a, terwyi de achter- hoede's de situatie meester blyven. Plotseling komt by een doorbraak van Verkade het lang verwachte doel punt, als uit een voorzet van links de rechtsbinnen on houdbaar doelpunt. Met dit doelpunt komt een kente ring in den stryd. De Spartanen gooien er een schepje by op. Loggers en Kakebeeke zyn van plaats verwisseld en als Lutjeharms doorgeeft naar Kakebeeke is het deze laatste, die onder groot gejuich van het publiek den geiykmaker in het doel plaatst. Verkade zet thans al op al om nogmaals te doelpunten, doch keeper Prins is in vorm en springt en duikt en vangt op allerlei ma nieren de ballen uit het doel, terwyl aan den anderen kant de Sparta-voorhoede minder kansen krygt. Velen denken aan een totale inzinking van Sparta, dat ge heel op eigen speelhelft wordt teruggedrongen, doch Verkade ziet geen kans Prins te passeeren. Velen den ken reeds aan een geiyk spel, doch de weinige minuten die nog resteeren, krygt Sparta nog een kans. 30 Se conden voor het einde krygt Kakebeeke den bal toe gespeeld, schiet hard tusschen de backs door, waarna de toeloopende Loggers alleen voor den keeper komt en met een hard schot verdwijnt de bal ln het doel. Scheidsrechter Wiebols. die overigens een goed arbiter bleek, wyst naar het midden, onder groot gejuich van de Sparta-supporters. Echter meent de Verkade-grens rechter off-side geconstateerd te hebben en vlagt Wie bols onderhandelt met de beide grensrechters en geeft daarna een vrye schop wegens off-side. Nadat deze ge nomen was, wordt einde gefloten. Na afloop biykt by een onderhoud met den scheidsrechter, dat deze den grensrechter van Sparta verkeerd heeft begrepen, zoo dat het inderdaad Juist was, dat het doelpunt toege Natuuropnamen, Komische films, w.o. ook die van Charlie Chaplin, Zij die dus voor 2 ledige Keg's Theezakjes gratis toegang krijgen, ontvangen GEEN plaatjesalbum gratis. Zij die 8 ledige Keg's Theezakjes medenemen, ontvangen WEL een album GRATIS. kend was. Echter was de uitslag 1—1 en Sparta heeft thans geprotesteerd tegen het niet toekennen van een geldig doelpunt. Echter is het niet onmogeiyk. dat Sparta zonder te protesteeren, toch de overwinning zal behalen, aangezien de scheidsrechter toegegeven heeft, dat van buitenspel geen sprake was, doch door een misverstand met den grensrechter van Sparta had hy off-side gefloten en het doelpunt niet toegekend, zoodat Sparta waarschyniyk haren eersten kampioenswedstryd gewonnen heeft Hoewel veel werd geknoeid en voor namelijk door de Sparta-midvoor, die verschillende kan sen onbenut liet. zal toch de sterkste hebben gewonnen, want een Sparta in gewonen vorm, zou zeer zeker op gemakkelyke wyze de overwinning in de wacht gesleept hebben. By Sparta speelde echter geen zyn gewone spel. By Verkade noemen we keeper Jonker als de beste, terwyl de overige spelers een goed geheel vorm den zonder uitblinkers. Over het geheel was het een aardige wedstryd. Een groot deel van de eerste apeel- helft weed in vlug tempo gespeeld, doch na de rust kreog Sparta een Inzinking, die haar een doelpunt kostte, waarna weer goed gespeeld werd. Over het ge heel heeft Sparta den stryd, by toekenning van het laatste doelpunt, verdiend gewonnen. By Verkade wist het binnentrio niet van de hun geboden kansen te J^roflteeren, hoewel de buitenspelers hen daartoe ver scheiden malen in de gelegenheid stelden. De achter hoede leek ons niet erg betrouwbaar. Het Schager publiek Jcan achter nog van een kampi oenswedstryd genieten, n.1. Sparta tegen W.F.C. III. Echter Is het te hopen, dat Sparta dan volledig zal uitkomen. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Oerage C. NIEUWLAND, BERGEN. Vier menachen in de vlammen omgekomen. Uit Sa&rbruoken wordt gemeld, dat het verkeersvlieg tuig SaarbruckenKeulen, de D. 1455 van een hoogt* van 100 M. brandend la neergestort. De bestuurder, een monteur en twee passagiers zyn gedood. Nader wordt gemeld, dat men over de oorzaak van het ongeluk ln het onzekere verkeert. Men vermoedt, dat de bestuurder spoedig na de opstijging van het vliegveld te Saarbrucken een hapering heeft ontdekt en terug wil de keeren. Hierby heeft hij biykbaar de bocht te kort genomen, zoodat het vliegtuig als een steen neerplofte* De linkervleugel heeft daarbij den grond geraakt D* schroef van het toestel boorde zich ln den grond en het geheele vliegtuig werd vernield. De lijken van de vleif verongelukten zyn geheel verkoold geborgen. School vliegtuig te Dessau neergestort. D4 beide Inzittenden gedood. V.D. verneemt uit Dessau: Zaterdagmiddag: te 17.50 uur is het sohoolvaartulg vait de Anhaltsche Luohtvaartvereenlging in de nabyheid vart het vliegveld neergestort De benzinetank ontplofte ei\ de beide vliegers kwamen om het leven. De machina werd vernield. Twee vliegongelukken bi Engeland. Eén doode. V.D. verneemt uit Londen. By een vllegdemonstratle te C&mbridge ia op een hoog te van 70 meter een der vleugels van een toestel af geknapt Het toestel stortte neer en werd verpletterd. Dn bestuurder is aan de bekomen verwondingen overleden^ By een proeftocht is voorts een watervliegtuig by Fe- lixstowe gevallen. De beide inzittende officieren wisten van 1000 meter hoogte met behulp van parachutes den grond te bereiken. Het toestel «elf boorde zich diep la de aarde. EENIGE HONDERDEN FEESTGANGERS VERDRONKEN. Een ontzettende scheepsramp, die vermoedelijk aan eenige honderden personen het leven heeft gekost, heeft zich Zondagmiddag aan de Westkust van Frank rijk afgespeeld. In den mond van de Loire Is n.1. een plezierboot vergaan, die 500 a 600 passagiers aan boord had en volgens de eerste berichten schenen er van al doze menschcn slechts acht gered. Inmiddels moet men zeer voorzichtig zijn ten aanzien van het aantal slachtoffers, omdat er weinig zekertieid bestaat om trent het aantal opvarenden, daar er verscheidene door het slechte weer niet meegegaan waren. De verongelukte boot was het. stoomschip „St. Phil- bert", dat des morgens met ongeveer 500 passagiers aan boord van Nantes een pleziertocht had onderno men en in den namiddag bij de rotsen van Chateliers op ongeveer 8 K.M. afstand van St Nazaire, tijdens een hevigen storm is gekapseisd. De opvarenden waren allen naar één zijde van het schip gedrongen om beschutting te zoeken, met het noodlottige gevolg, dat het schip begon over te hel len en kapseisde, zoodat alle opvarenden te water ge raakten. Het ongeluk speelde zich af onder de oogen van het personeel van den vuurtoren van St. Gildas, dat echter niet bij machte was hulp te verlecnen en niets anders kon doen dan de reddingsmaatschappij van St. Nazaire kennis te geven van het gebeurde, welke ter stond de sleepboot „Pornic" zond om hulp te verlee- nen. Ook een loodsboot kwam later ter plaatse. Beide schepen bleven tot des avonds 11 uur naar overlevenden zoeken, doch keerden toen naar de ha ven terug, de sleepboot met 1 overlevende, den Oosten rijker Jellinek, en 3 vrouwenlijken aan boord, de loodsboot met 7 overlevenden en 1 lijk. Aanvankelijk meende men, dat alle overige van de ongeveer 500 passagiers, onder wie zich vele vrou wen en kinderen bevonden, in het water den dood hadden gevonden, doch later bleek, dat ongeveer 150 passagiers bij het naderen van den storm te Poniic aan land waren gegaan om van daaruit de reis naar Nantes per trein voort te zetten. De ramp heeft dus aan ongeveer 350 personen het leven gekost. De tijding van de ramp verwekte vooral te Nantes, waar de meeste verongelukten thuis behoorden, diepe ontroering. Het aantal slachtofleT* minder groot. Er zijn wegens het slechte weer 150 men- schen achtergebleven. Zooals reeds hierboven het vermoeden werd uitge sproken, blijkt hst aantal slachtoffers minder groot te zijn dan eerst gevreesd werd. Er zijn nl. ongevee* 150 passagiers thuisgebleven. Dientengevolge bestaat er omtrent het preciese ge tal slachtoffers nog geen zekerheid. Tot dusver is het echter, wat de passagiers en opvarenden, die de te rugreis meemaakten, betreft, bij acht geredden ge bleven. Het reddingswerk ging met groote moeilijkheden gepaard. De reddingsbooten werden bij het te water laten door de golven weggesleurd. De scheepsramp van de „St. Philbert" is blijkbaar de ergste sinds het zinken van de Titanic, die in 1912 op een ijsberg liep. Het verhaal van een geredde. Inzake de schipbreuk van de St. Philbert maakt de Matin gewag van een onderhoud van een harer cor respondenten met Berty, een der geredden. Deze deel de mee. dat het ongeluk om half zeven gebeurd moet zijn, daar zijn armbandhorloge op dat uur stil is blij ven staan. Het schip bevond zich toen juist bij den mond van de Loire. Er stond een woedende storm. De pleizierreizigers, die schuil zochten voor den storm achter de kajuiten, bevonden zich bijna allen aan bakboord Berty was met zijn moeder, die in de gol ven is omgekomen, aan stuurboord gebleven. Plot seling helde het scheepje onder het gewicht van de passagiers naar bakboord over. Op hetzelfde oogen- blik kwam er een groote grondzee aan. die het on derste boven wierp; binnen een minuut lag het met de kiel naar boven. Berty had een riem gegrepen, waarop hij zich drijvende hield en wist met schier bovenmenschelijke inspanning in een boot te klim men. Twee van zijn makkers, die ook in de boot ge klommen waren, kwamen in de golven om. doordat de boot ook nog eens omsloeg. Berty zag tal van pas sagiers. vooral vrouwen en kinderen op de golven ronddrijven, die zulke gillen uitstieten, dat zij het ge weld van den storm overheerschten. Een voor een zag hij de ongelukkigen in de diepte wegzinken, zonder bij machte te zijn eon hand ter hulp uit te steken. Berty schat, dat er op het oogenblik van het ver gaan 350 menschen aan boord waren. Naar de prefect van de Neder Loire aan de Matin meedeelde, hadden er 467 menschen kaarten voor de boot, maar waren er 's ochtends al verscheidene we gens het slechte weer thuisgebleven Ook zijn er on geveer 125 of 150 menschen op Noirmoutiers achter gebleven. daar de heenreis ook al stormachtig was ge weest Noirmoutiers is door een soort van dam van ongeveer 4 K.M. lengte met den vasten wal verbon den. welke dam bij eb boven water uitsteekt. Op de plaats waar de St. Philbert gebleven is staat een sterke stroom zeewaarts, zoodat de kans dat nog een van de opvarenden zwemmende den vasten wal heeft kunnen bereiken vrijwel uitgesloten is. Volgens een bericht van gisterochtend schat men het aantal slachtoffers op ongeveer 300. Dadelijk bij het aanbreken van den dag heeft men nog een on derzoek op de plaats des onheils ingesteld. Hst is nu prachtig weer met een kalme zee.

Schager Courant | 1931 | | pagina 5