Vereeniging van Noord- hollandsche Waterschappen. De lasten van het Hoogheemraadschap. Uit onze Omgeving. De jubileumfeesten van J.V.C. De algemecne vergadering die Maandag 15 Juni 1931 des morgens 10 uur bij Krasnapolsky to Amsterdam werd gehouden, was weer zeer druk bezocht, zóó dat het vergaderlokaal schier te klein was. Air. waarnemend voorzitter fungeerde de heer J. Oom- mandeur K.Az., te Wognum. secretaris de, heer J. W. Boersma, Alkmaar. De Voorzitter opent met een woord van welkom do vergadering en nadat de aanwezigen zijn opgestaan, wijdt hij eenige zeer waardeerende woorden aan de na gedachtenis van den overleden Voorzitter, den hoer W. J. Kernkamp, aan wiens groote energie het mede te danken is dat onze vereeniging zoo'n beteekenende plaats in ons organisatieleven Inneemt En dat dit werkelijk 't geval is, doet epr. In zijn ope ningswoord verder uitkomen, door er op te wijzen, dat Ged. Staten uit eigen beweging het beetuur van onze vereeniging uitnood'.gde om In samenwerking met de afd. Noordholland van do Vereeniging van Nederl. Ge meenten van advies te dienen inzake het aanvullend wegen plan, en welk advies onveranderd is aangenomen. De notulen, worden na lezing onveranderd goedge keurd. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter mede dat voor het nieuwe Provinciehuis een klok door de vereeniging ten geschenke is gegeven, welke klok Is geplaatst ln do kamer van den Commissaris der Ko ningin. Van do Ingekomen stukken vermelden we dat molen- meesters van den Kaagpolder te Barsingerhom wezen op den verwaarloosden toestand van de voormalige trambaan SchagenWognum. waar het onkruid welig groeit en met het oog op het overwaaien van onkruid, gevaar oplevert voor de aangrenzendo weidelanden. Dit schrijven is nog niet door het bestuur behandeld en wordt om nader onderzoek ln handen van het bestuur gesteld. Wel denkt de Voorzitter dat aan dezen toestand weinig door het bestuur zal kunnen worden gedaan, om dat het hier betreft een privaatbezit Bovendien deze voormalige trambaan verkeert in een overgangsstadium Het jaarverslag. In het uitvoerig, keurig samengesteld jaarverslag dat de secretaris hierna uitbrengt, wordt allereerst het over lijden van den voorzitter den heer W. J. Kernkamp her dacht en gewezen op de groote belangstelling die de overledene In de zaken der vereeniging had. Voorts wordt herdacht het 10-jarig bestaan der ver eeniging en nagegaan wat a'.zoo in dat 10-jarig tijdsver loop is voorgevallen en do vele vraagstukken die de aan dacht van het bestuur behoefden en erlangden, 't Aan tal leden is gestegen tot 229. Tot secretaris werd be noemd de heer J. W. Boersma, secretaris van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Ook ln het afgeloopen Jaar heeft het bestuur zioh weer met een groot aantal zaken geoccupeerd, ten bate van de leden der %'ereenlging. Met name noemen wjj den financleelen steun voor niet op het provinciaal wegen plan voorkomende wegen, die van belang zijn voor het Interlokaal verkeer; de vrijstelling van grondbelasting o.a. zag een lid z|jn aanslag teruggebracht \-an f 346.08 op f 23.41. Aanbevolen wordt de aansluiting bij den postcheque- en girodienst Medegedeeld werd dat de heer Ir. P. J. Poppens, in genieur van Noordhollands Noorderkwartier bereid is bevonden het bestuur als technisch advieur ter zUde te staan, en wel over speciaal technische aangelegenhe den. die meer in het algemeen het beleid der vereeni ging aangnan. Voor het geval dat aan een advies bij zondere studie, moeite of tijd zijn verbonden, meent 't bestuur, dat met vergoeding van reis- en verblijfkosten niet mag worden volstaan. Adviezen, door leden gevraagd, werden weer op grooto schaal verstrekt Naar aanleiding van het verslag vraagt de heer C. Wijdenes Spaans. Anna Paulowna of het verslag wordt gedrukt vooral omdat er belangrijke onderwerpen in worden behandeld en spr. geeft in overweging dan het verslag voor de algemcene vergadering aan de leden toe te zenden, en gedachtenwlsseling te doen plaats vinden ln de algemeene vergadering. De heer Jb. Swan, Warmenhulzen, wijst er op dat vooral de autonomie der waterschappen niet meer In 't gedrang mogen komen dan reeds plaats heeft Aan het verlangen van den heer Wijdenes Spaans zal worden vol daan. terwijl de Voorzitter den heer Swan er op wijst dat aanranding van de autonomie van de waterschappen wel cena de schuld Is van waterschapsbesturen zelf. Im mers men roept zelf wel de hulp van Ged. Staten ln, ln plaats van zich zelf te redden, of advies bij onzen bond te vragen. Het verslag geeft verder enkele afgevaardigden nog aanleiding tot het stellen van vragen. Zelfs wordt er op aangedrongen om mede te deelen welke wegen op het aanvullend wegcnplan zijn geplaatst doch wat door den Voorzitter wordt ontraden. Aan den secretaris wordt door* den Voorzitter een woord van dank gebracht voor zijn uitgebreid jaarver- «la*. Bekening en verantwoording 1930Begroo tlng 1932. De rekening en verantwoording van den penning meester sluit tot een bedrag van f 4834.53. met een nadeelig saldo van f 171.68. terwijl voor aankoop fond sen f 2041.51 is uitgegeven. Het fondsen bezit, wordt thans gevormd door 4 schuldbekentenissen ad f 1000. Namens de finantieele commissie rapporteert de heer K Jonker. Alkmaar, dat alles In orde is bevonden en dc rekening wordt dan ook goedgekeurd. De begrooting voor 1932 sluit tot een bedrag van f 3580, met een post onvoorziene uitgaven van f 370. Nadat een enkele vraag is gesteld, wordt da begrooting onveranderd goedgekeurd. Benoeming bestuursleden. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van 4 be stuursleden. n.1. wegens periodieke aftreding van de hceren J. Commandeur K.Az. en C J. van Tienhoven, wegens overlijden van den heer W. J. Kernkamp en wegens tusschcntijdsche aftreding van den heer P. Couwenhoven. Door het Bestuur werden voor de 2 vacatures aan bevolen als no. 1 N. Dekker en J. Versteeg Jr., belden hoogheemraden van het Hoogheemraadschap Noord- hollands Noorderkwartier. Het is de heer E. Govers Dz. te Alkmaar, die namens zijn waterschappen zijn teleurstelling uit over de aan bevelingen van het bestuur voor deze 2 vacatures. Spr. heeft alle respect voor de hoogheemraden van het Hoogheemraadschap, maar spr. vindt het beter dat het hoogheemraadschap niet zoo sterk domineert ln het be stuur van onze vereeniging. Spr. wijst erop. dat het Hoogheemraadschap niet zoo populair ln Noordhlland boven 't U en als het Hoog heemraadschap in het bestuur onzer vereeniging zoo domineert, vreest spr. dat dit van nadeeligen Invloed zal zijn voor deze vereeniging. De Voorzitter zal over deze kwestie geen uitvoerige discussies toelaten, maar spr. merkt op. dat het Hoog heemraadschap bij onze vereeniging dezelfde rechten en prevlleges heeft, terwijl het Hoogheemraadschap groote verdiensten heeft gehad ten aanzien van onze vereeniging. Het Hoogheemraadschap is thans nog niet in het bestuur vertegenwoordigd. Spr. meent dus, dat do opmerking niet op haar plaats Is. hij had boven dien gedacht dat de heer Govers zich los had gemaakt van de vrees die 10 Jaar geleden ten opzichte van het Hoogheemraadschap bestond. Spr. wijst erop. dat men t.a.v. het uitbrengen van zijn stem geheel vrij ia- Tot stemming overgaande worden herbenoemd de af- tredonde bestuursleden, de heeren J- Commandeur K.Az.. Wognum cn C. J. van Tienhoven, Aerdenhout. Voor vacature-Kernkamp wordt gekozen de heer N. Dekker. Hoogheemraad Noordhollands Noorderkwar tier, met 48 stemmen, 40 stemmen werden uitgebracht op no. 2 van de aanbeveling, P. A. de Lange te Heiloo. Voor vacature-Couwenhoven wordt benoemd de heer C. Kramer GUjnis, Stimpetoren, no. 2 van de aanbeveling met 53 stemmen, terwijl de heer J. Versteeg Jr. te Monnikendam, no. 1 van de aanbeveling, 36 stemmen verkreeg. De gekozenen nemen de benoeming aan. Van het bestuur van den polder Katwoude is ingeko men bet voorstel om over te gaan tot een krachtige actie voor verlaging van de lasten, die door het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwartier van de grondbezitters worden geheven. Met de actie wordt uitsluitend beogd het verkrijgen van een verlaging van de hoogheemraadschapslasten, die door de eigenaren van het ngebouwd persoonlijk verschuldigd zijn. Het bestuur is van oordei?!, dat het voeren van een dergelijke actie niet op den weg der vereeniging ligt en stelt voor. het voorstel voor kennisgeving aan te nemen. De heer Doornenbal, Katwoude, licht toe. dat het voorstel wordt gedaan ln verband met de malaise. De heer Vos, Boekelcrmeer, vraagt of niet getracht kan worden de lasten voor de waterschappen verlaagd te krijgen. De Voorzitter zegt dat dit een andere kwestie is en merkt op, dat de lasten langzamerhand reeds vermin deren. Spr. meent dat men zich allereerst behoort te wenden tot het Hoogheemraadschap zelf en krijgt men daar geen gehoor, dan kan men zich tot Ged. Staten wenden. De heer Ruiter, Muiden, acht actie door de Vereeni ging toch ook wel gewenscht en wijst op de kosten die men ten zijnent moet betalen. De Voorzitter zegt dat voor plaatselijke toestanden en omstandigheden het Bestuur altijd bereid is van toe lichting en advies te dienen. Dc heer De Bruin, Purmerend, ondersteun het voor stel van Katwoude. de verlaging der lasten gaat spr. te langzaam en het bestuur onzer vereeniging moet zich In dezen niet onthouden, maar meehelpen. Van andere zijde wordt gewezen op het feit, dat Am sterdam en Haarlem niet ln de lasten meedragen, maar de Voorzitter zegt dat daar weinig aan te doen is. wel licht is de samenstelling van het college van Ged. Sta ten hierop van invloed geweest. Naar de mtleven gevraagd, waarom het voeren van de gevraagde actie niet op den weg van de Vereeniging zou liggen, zegt de Voorzitter dat die motleven aller eerst zijn, dat het hier betieft een actie tegen een lid onzer vereeniging cn bovendien dat men zich tot het Hoogheemraadschap dient te wenden. Spr. heeft neg niet gehoord in welk opzicht bijv de kosten door het Hoogheemraadschap te hoog worden opgevoerd. De heer J. Ootjers, Noordscharwoude. meent dat de Vereeniging zich wèl met deze zaak moet bemoeien. Ook op dit terrein kan het bestuur niet genoeg doen. De beer Vethman. Moerbeek, wijst erop, dat het Hoog heemraadschap thans niet meer heeft het onderhoud van een zeedijk, maar van een slaperdijk en spr. dacht dat daardoor wellicht de kosten minder konden zijn. Wellicht kunnen de kosten in ander opzicht vermin derd worden, bijv. vermindering, van de salarissen of van de onderhoudswerken. De Secretaris licht nader toe, dat het Bestuur zich nooit heeft bemoeid met zaken de private personen be treffende. Het betreft hier een actie ten behoeve van ingelanden en bovendien wordt door Katwoude ge vraagd verlaging van lasten voor ongebouwd. Onze vereeneiging is geen kiescollege, maar is een bond voor de behartiging van watcrschapsbelangen. De heer Groot, Andljk, denkt niet dat men de kosten voor wegenonderhoud enz. verminderd zal willen zien. maar het gaat hier om de watersnoodlasten. die door de ingelanden van het Hoogheemraadschap moeten worden opgebracht. Spr. zou dus aan het Bestuur op dracht willen geven zich in verbinding te stellen met het Hoogheemraadschap of andere colleges en in de vol gende vergadering zijn mcenlng naar voren te brengen. De Voorzitter zegt, dat dit niet door Katwoude wordt gevraagd. De heer K. Jonker, Alkmaar, denkt terug aan de oprichting van het Hoogheemraadschap en oordeelt ook dat aangedrongen dient te worden op verlaging der lasten. De heer P. Slot, Broek op Langendük, kan zich niet met de opvatting van secretaris vereenigen en vindt niet goed dat splitsing plaats vindt tusschen leden der vereeniging en leden, In casu ingelanden, van die leden De heer C Haringhuizen, Wieringerwaard, meent dat dc zaak toch van een andere zijde kan worden bekeken. Het Hoogheemraadschap is lid van deze vereeniging, wiens ingelanden de lasten betalen cn welke Ingelan den nu verlaging van de lasten verlangen. Spr. kan zich met den gedachtengang van 't bestuur vereenigen, want ook de ingelanden van bijv. den polder Wieringer waard zullen wel wenschen dat de lasten van dien polder worden verlaagd, maar daarmede kan toch deze vereeniging zich niet bemoeien. De ingelanden dienen aan te toonen, dat de uitgaven van het betrokken wa terschap te hoog zijn en dan pogingen aan te wenden om daar verandering in te brengen. Bovendien vraagt Katwoude nog voor een gedeelte van de ingelanden verlaging, n.1. voor on gebouwd. Wél ligt het op den weg van het bestuur om te zorgen een verandering te krijgen in de regeling van de bijdrage en wel ten aanzien van de dijken die niet meer zeewaterkeerend zijn cn t.a.v. Amsterdam er Haarlem. De heer De Goede, Purmer, wijst er op. dat het Hoog heemraadschap voor e?n groot deel is opgericht met het doei om de zeedijken te verzwaren, terwijl tegenwoordig meer uitgegeven wordt voor het onderhoud van wegen den voor het verzwaren van zeedijken. En die wegen worden voor een zeer groot gedeelte gebruikt door men- sohen uit de hoofdstad en uit andere deelen van het rijk. Spr. meent dat het bestuur het medelid, het Hoogheem raadschap te hulp moet komen, om die onbillijkheid uit den weg te krijgen. Het is de groote grief van de kop van Noordholland dat Amsterdam daaraan niet mee be taalt, terwijl Amsterdam in de Prov. Staten het grootste woord voert De heer N. Dekker merkt op dat als de vergadering aan vaart het hoofdmotief van Katwude en men meent dat bij het Hoogheemraadschap te bezuinigen valt. er waarschijnlijk ook nog wel in ander opzicht elders t** bezuinigen ls. bijv. door combineeren van waterschap pen. Dan zullen er ook nog wel andere waterschappen zijn, die onder do loup bezien dienen te worden. De heer Groot AndUk. wil het niet hebben over het particuliere werk van het Hoogheemraadschap, maar al leen de aandacht wijden aan de betaling van de water snoodlasten. De heer De Goede. Purmer. zegt ook niet de bedoeling te hebben in te grijpen in het beheer van het Hoog heemraadschap. De heer W. van Slooten. Heerhugowaard. wijst er op dat men tenminste in andere gevallen altijd de autono mie van een waterschap onaangetast wil zien. Spr. her innert er aan dat Pr. St. nu eenmaal besloten hebben tot oprichting van het Hoogheemraadschap en dit onder worpen la aan voorschriften enz., terwijl nog door Prov. Staten was toegezegd dat ook in 't Zuiden een dergelijk waterschap zou worden opgericht Spr. meent dus dat men om verandering te krijgen eerder bij Ged. Staten moet aankloppen, dan bij het Hoogheemraadschap. De Voorzitter meent te mogen concludeeren, dat de vergadering niet in een gelukkige stemming is en vele afgevaardigden in dezen missen de gave van onderscheid. Onze vereeniging ls er niet om een lans te breken voor particulieren en spr. erkent de juistheid van de opmer king van den heer Dekker, waarom zou men zich dan ook niet inlaten met de lasten van Drechterland en an dere waterschappen. Wel is het Bestuur bereid om on der de oogen te zien de vraag of pogingen aangewend dieren te worden om gedaan te krijgen dat een andere categorie belastingbetalers mede in de watersnoodlas ten bijdragen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het adres van Katwoude voor kennisgeving aangenomen. Nadat de beslissing is gevallen zegt de heer Wijdene3 Spaans, dijkgraaf van het Hoogheemraadschap, dat hij instemt met het idee van het bestuur, dat het verkeerd is om zich te mengen in zaken van ingelanden van een bepaalden polder, vooral waar de verlaging uitsluitend ten behoeve van hot ongebouwd wordt gevraagd en het dus zou worden een quaestie van verplaatsing. Spr. wijst er op dat bij de oprichting van het Hoogheemraadschap Ged. Staten een regeling hebben ontworpen, waarbij is uitgemaakt hoe de verhouding tusschen gebouwd en on gebouwd zou zijn en na veel zoeken is een maatstaf daarvoor gevonden. Het bestuur van het Hoogheemraad schap heeft, al was zijn taak niet altijd aangenaam en al is meermalen op zeer onredelijke wijze geageerd, die taak zoo goed mogelijk vervuld en getracht goede toe standen te scheppen en geleidelijk de lasten te verlagen. Door het bestuur van het Hoogheemraadschap is steeds getracht met Ged. Staten in connectio te komen en aan te dringen op verlaging van de lasten. Maar die pogin gen zijn steeds afgestuit op het non possumus (wij kun nen aan dat verzoek onmogelijk toegeven). Het bestuur van het Hoogheemraadschap is echter in dezen steeds ac tief geweest en gebleven en al verwacht spr. er niet veel succes van, wanneer dit met behulp van deze vereeniging anders kan worden, spr. zal het van harte toejuichen. Met het oog op den tijd gaat de vergadering accoord met het voorstel van den Voorzitter om de lezing, die de heer Dorresteln zou houder over de werkwijze der Risicovereeniging uit te stellen tot de volgende vergade ring, mede ook omdat men dan meer ervaring met de Ziektewet heeft Hierna volgt sluiting. T A N C, E N D IJ K ZUIDSCHARWOUDE. Bij de alhier gehouden 50-slagen-wedstrijd in het kol ven was de uitslag: Eerste klasse: le prijs T. Kostelijk, Alkmaar, 510 punten; 2e prijs D. Brander, Alkmaar, 477 punten; P. Malenaar, Zuidscharwoude. 453 p.; Serleprijs J. Goet. 95 pumen. Tweede klasse: le prij3 P. Goet, Zuidscharwoude. 409 p.; G. Langendijk, Oudkarspel, 409 p 3e prijs J. Bergen. Zuidscharwoude, 401 p. Serieprijs P. Glas, Zuid scharwoude, 91 p. Derde klasse, le prijs T. Vrollng, Zuidscharwoude, 359 p., 2e prijs K Kat, Cudkarsepl, 356 p.; 3e pr P. Zijp, Zuidscharwoude, 346 p.; Serieprijs P. Langedyk, Zuid scharwoude, 95 p. Het 5-jarig dochtertje van den heer P. Molenaar viel Zaterdagmiddag bij het spelen te water. Toen het kidn reeds zinkende was, sprong de heer J. Waterdrinker te water en wist het kind van een wissen dood te redden. De vorige week hadden we een kort beschouwinkje over de a.s. gemeenteraadsverkiezing alhier, n.a.v. den uitslag te Schoorl, waar met 1 stem een zetel aan do R.K. kwam ten naaeele van de Vrijz. Dem. We knoop ten daaraan vast een opmerking die tevens als waarschu wing kon dienen, dat in onze gemeente hetzelfde zou kunnen geschieden ten, voordeele der R.K., die daar door de meerderheid zouden kunnen krijgen. Dat daarbij nog eens gewezen werd op het fatale van verloren stem men bij de niet-R.K.. door de verscheidene lijsten bij hen en de mogelijkheid dat de Vrijheidsbond geen zetel haalt, waardoor deze stemmen dus verloren zijn, is o.l. een staaltje van plicht voor hem, die Zuidscharwoude tegen een R.K. meerderheid wil behoeden. Nu komt een zekere K. G. Reinders, een candidaat op de lijst van de afdee- ling van den Vrijheidsbond, en zelf geep lid van den Vrijheidsbond zijnde, ons daarover in do N. Langendijker Crt kapittelen, en wil het doen voorkomen, alsof wij in onze beschouwing onwaar en misleidend waren: de Vrij heidsbond kan zelfs, als je de namen, op de lijst maar eens goed bekijkt, meerdere zetels behalen (vanwege de eminente mannen dus, welke op de lijst voorkomen!) en het is slechts vrees voor verlies van zetels aan den kant der Vooruitstrevenden, die hen zoo doet spreken, altijd volgens den heer Reinders. Hieruit moet worden afge leid, dat of dc heer Reinders een buitengewonen dunk van zich zelf heeft, of do kiezers voor aartsdom houdt, of volslagen gespeend is van eenlg inzicht ln de werkelijke verhoudingen. Immers op de candidatenlijst van den z.g.n. Vrijheidsbond komt niet één naam voor van iemand van wien kan worden gezegd, dat hij als raadslid een man van bcteekenis zou kunnen zijn. Dat moet den heer R. tooh ook wel bekend zijn, zoodat die meerdere zetels dan zouden moeten worden verkregen, doordien hij ook op de lijst voorkomt Deze gedachte verraadt nog den ouden waan. dat alleen aan die zijde de kundige en be kwame menschen gevonden worden. Ten dezen aanzien past de heer R. dus wel in het kader van den Vriiheids- bond. Uit zijn totaal verkeerde conclusies, die hij ech ter trekt omtrent een mogelijken uitslag, bewijst hij zelfs het abc der bestaande verhoudingen niet te ken nen. Bovendien, waar de heer R. een bezoldigde functie heeft, bij de Gem. Lichtbedryven, is het o.i. .uitgesloten, dat hÜ raadslid kan worden. Ten slotte moeten we nog op het volgende wijzen. De Vrijheidsbond behaalde bij de Prov. Statenverkiezing 61 stemmen. Om nu het minste van die „meerdere" zeteis te behalen, waarvan de heer R. spreekt, moet de betrok ken liist minstens tot 180 stemmen klimmen. Is het geen misleiding der kiezers en geen dwaze zelfingenomenheid als men die verwachting uitspreekt En als men dan gaat spreken van vrees voor zetelverlies der Vooruit strevenden, zoodat deze van 2 op 1 zetel zouden d alen. dan moet men politiek blind zijn, cm dat te durven zeg gen. De Vooruitstrevenden behaalden de vorige raads verkiezing 282 stemmen. Zouden die nu dalen tot 90? Buitengewoon scheef, misleidend en onwaar ls een derge lijke voorstelling. Nog twee dagen en de kiezers zuller. uitspraak doen... beschamend voor den heer R. en niet voor dc Vooruitstrevenden. Een kleine opmerking moet ons nog uit de pen. Het aangevallen stukje stond In de Schager Courant. Waar om dat nu niet tegengesproken ln d 11 blad, De Redactie zou zonder twijfel de noodlgc gastvrijheid hebben ver leend. Wat voor bedoeling zat daar nu achter, om in de Nieuwe Langendijker te fulmineeren? Zoo'n gewichtige krant is die toch niet Wij mogen den Inzender van dit bericht er wel even op wijzen, dat het bewuste ingezondene te laat voor het nummer van Zaterdag In ons bezit kwam, maar in dit nummer ls opgenomen. W I F, R I N n E S Ons dorp is weer een mooie zaak rijker geworden. De heer H. G. Rump heeft n 1. in de Koningstraat zijn nieuw aangebouwde meubelzaak Zaterdagavond geopend Het geheel riet er keurig uit. De zeer ruime winkel, welke eigenlijk één groote etalage is. biedt een keurige ruimte voor het opstellen der meubelen. Begrijpelijk was er reeds Zaterdag veel belangstelling en werden den eigenaar veel bloemstukken aangeboden, welke ln den winkel opgesteld, het geheel nog opvroolijkten. Zondagmorgen werd de brandweer te Hippolytushoef gealarmeerd voor een schoorsteenbrand in het voor noodwoning ingerichte pakhuis te de Haukus van den heer P. Kaan Cz. De motorspuit rukte spoedig uit. doch behoefde geen hulp te vcrleenen, daar met vereende krachten de brand reeds was gebluscht Zooveel te beter. De uitvoering van het kinderzangkoor in „Con- cordla" op J.l. Zaterdagavond is wegens ziekte niet doorgegaan. „Jantje in Moddorstad" zal nu a.s. Zater dag worden opgevoerd. De heer H. M. Kooij heeft zijn woonhuis te Pol der Waard Nleuwland uit de hand verkocht aan S. L. de Haan te Den Oever. KO E 0 Ti AS JULIANADORP. De hoop dat het weer een beetje zou medewerken, is in vervulling gegaan; het was Zaterdagmiddag goed zo merweer en een lekker Junizonnetje deed alles om ons heen op zijn voordeeligst uitkomen, zoodat het J.V.C.- terrein met alles wat daar opgesteld was, er recht fees telijk uitzag. De vlaggen wapperden vroolyk in het windje, er was dus op dat oogenblik niet meer van de natuur te verlangen. Te ongeveer drie uur verzamelden zich vele genoodig- den, in de groote danstent van den heer Benema, want daar hield het bestuur van de jubileerende voetbalver- eeniglng J.V.C. hare Receptie, die tevens het begin was van de diverse feestelijkheden In de danssalon verzamelden de genoodigden zich r~a de lange witgedekte en met bloemen versierde tafels en het groote orgel bracht er al direct de goede stemming in, door een lustig wijsje ten beste te geven. De heer L. Tigchelaar fungeerde dezen middag als Voorzitter van de feestvierende vereeniging. en opende de receptie met het welkom toe te roepen aan den ver tegenwoordiger van den N.H.V.B., den afgevaardigden van verschillende zustervereenlgingen. leden en oud-le den van J.V.C. en verder allen die thans van hun sym pathie blijk geven, door hier wel tegenwoordig te willen zyn. Verder geeft spr. in het kort een uiteenzetting, waarom J.V.C. elk jaar een feest organiseert en ook do reden waarom zulks dit jaar weer is gebeurd. Dan me moreert spr. de lotgevallen in de afgeloopen 10 jaar van de vereen. J.V.C., waarvoor wij onze lezers en lezeressen verwijzen naar het verslag in deze Courant van de vo rige week Dinsdag. Na een en ander de revue te hebben laten gepasseerd, hoopt spr., dat de aanwezigen een paar gezellige uurtjes zullen hebben en stelt voor een glas te ledigen op het welzijn van J.V.C.. en dat zij nog vele jaren mag voortbestaan. Het woord ls vervolgens aan de verschillende sprekers. De heer Vlam, afgevaardigde van den N.H.V.B, brengt namens zijn bestuur deg elukwenschen over met dit 10- jarig jubileum, en memoreert vervolgens de groote moei lijkheden die voor de voetbalsport ten plattelande moes ten worden overwonnen, en noemt het een heugelijk feit, dat J.V.C. 10 jaar bestaat en hoopt dat bestuur en leden eendrachtelijk zullen samenwerken om de vereeniging niet alleen omhoog te werken, maar ook in een hoogere klasse, te zullen mogen spelen. Namens den N.H.V.B. biedt spr. een fraaie bloemenmand aan met de kleuren van den N.H.V.B. en J.V.C. Van de voetbalvereen. Petten kwam onderwijl een schriftelijke gelukwensch binnen. De heer H. Augustein, oud-lid van J.V.C. brengt even eens zijn gelukwenschen over, en wenscht J. V. C. een voorspoedige toekomst toe. De Voorzitter zegt deze sprekers dank voor een goede wenschen, en wenschte meteen een verzuim te herstel len, tegenover de afgevaardigden van M.L.D., die reeds bij hun binnenkomst hun gelukwenschen aanboden. De connecties met M.L.D. zijn eerder heel groot geweest, later is die liefde wat verkoeld, maar er staat ons niets ln den weg de oude banden te vernieuwen, en weer eens een wedstrijd te spelen tegen M.L.D. De afgevaardigde van M.L.D. zegt vervolgens wel zon der bloemen te zijn gekomen, maar hoopt dit gemis te kunnen vergoeden door een goeden wedstrijd tegen J.V.C. te mogen spelen. Alhoewel men hier thans in een feestelijke stemming bijeen was. volgde er nu een plechtig oogenblik. De afgevaardigde van M.L.D. had den naam genoemd van Guus Verbeek en de Voorzitter die van Jan Smit, belden destijds goede krachten van J.V.C. Hun beroep riep hun belden naast Oost-Indi3 on helaas moesten beide in de kracht van hun leven, daar het leven laten. De Voorzitter verzoekt den aanwezigen voor een oogen blik van hunne plaatsen op te staan, om alzoo deze beids sportvrienden te herdenken. M.L.D. verzoekt vervolgens, als er een wedstrijd tegen J.V.C. zal mogen worden gespeeld, dan den heer H. Au gustein te verzoeken, om als scheidsrechter te willen fungeeren, aan welk verzoek de heer Augustein gaarne zal voldoen. De heer J. Blaauboer spreekt als consul van den N.H. V.B. als oud-Voorzitter van J.V.C. en als supporter en biedt zijn gelukwenschen aan. Vervolgens kwamen bloemen binnen van den heer Th N. Noot Mz.. voor welke attentie voorzitter dank zegt. Het woord is vervolgens aan den Eere-voorzitter van J.V.C., den heer Jac. de Vries, die zegt dat er sterren zijn van de le en van de 2e grootte. Spr. noemt in dit verband eenige personen bij name en maakt schertsend melding van hunne goede hoedanigheden ten opzichte van J.V.C. Tenslotte zegt spr. is er toch geen voetbal- tournooi denkbaar zonder de medewerking van den heer Benema. In het kort worden daarna even gememoreerd de moeilijkheden die te overwinnen waren, om toestem ming te krijgen, dat de heer Benema zijn tenten hier op mocht slaan. De deputatie die daarvoor naar den burgemeester toog, had echter succes, en zoo zijn we hier weer vereenigd in de tent van Benema. En dat niet alleen, Benema doet ook nogal eens een duit in het zakte en daarom ook zijn we Benema dankbaar voor zijn me dewerking aan onze J.V.C.-feesten. M.L.D. en de heer J. de Vries nemen het ieder van hun standpunt bekeken op voor de dames, die toch in de meeste gevallen het geheele zaakje beheerschen, het zij dan als voor- of tegenstandster van de voetbalsport Do heer Hoogvorst afgevaardigde van D.O.S.K.O., van Oudesluis, vindt het heel erg aardig de gevoelens van zijn club tegenover de 10-jarige te mogen vertolken, en wenscht haar toe dat zü spoedig in een hoogere klasse zal mogen spelen, al wil spr. het niet verheelen, dat D.O.S.K.O. hierbij een zware concurrent zal zijn en ein digt met de beste wenschen voor het feest, en bied even eens een bloemenhulde aan. De heer A. Speur zegt dat er nu wel veel gesproken is, ook over hemzelf als grensrechter, maar een is er toch vergeten en dat is de heer A. Kossen. die er steeds voor zorg draagt dat de krijtlijnen op het terrein tiptop in orde zijn, ook al ontvangt hij soms geen bericht van het bestuur, dat er een match gespeeld zal worden. De Voorziter cn allen sluiten zich hierbij aan. en dat de heer Kossen nog vele jaren zijn functie tal mogen vervullen. M.L.D. zegt verder dat bij een wedstrijd steeds de sport moet worden hoog gehouden. Bloemen worden aangeboden van de veteranen van D.O.S.K.O. van Oudesluis. De heer M. Noot wil er de leden van J.V.C. op wij zen. steeds hun best te doen, elkander aan te sporen ln de diverse wedstrijden mee te spelen, niet op een ander' te laten aankomen, dat ls niet sportief. Hopende dat met een en ander rekening zal worden gehouden, wenscht spr. de vereeniging geluk en voorspoed voor de toe komst. M.L.D. zegt dank voor de aangename ontvangst op deze receptie en de gezellige sfeer die er heerscht en ia zeer verheugd de zekerheid te hebben, dat zijn club en J.V.C. weer eens met elkander zullen spelen. Verder is er niemand meer die het woord verlangt en zegt de Voorzitter alle sprekers en aanwezigen dank voor hunne goede wenschen. aangeboden attenties en tegen woordigheid en sluit de receptie. Bloemen en felecltaties. Aanwezig waren verder nog bloemstukken van d« Schoorlschc voetbalvereen. S.V.V.. van den consul van den N.H.V.B.. van M. Noot enz. Een telegrafische geluk wensch van de V.V.M.P., een schriftelijke idem van H.R.C., van de sportvereen. Texel en de voetbalvereen. Kolhorn. Voor de wedstrijden waren ter beschikking gesteld: Een zilveren lauwer* 1 krans, aangeboden door den heer Benema, voor denl wedstrijd J.V.C. 1—B.K.C. L

Schager Courant | 1931 | | pagina 6